Weer of geen weer, in IJmuiden „Hé Willem, wordt iedere nacht vis op vis gelost de plank!' Twee zilveren jubilarissen bij de Koninklijke Papierfabrieken VGZ Strandseizoen stierf onder geweld van de wind Korte visserijberichten Havenberichten DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 5 Wasmachines - Centrifuges Dit verhaal kan men op velerlei ma nieren beginnen, maar na enig nadenken voldoen ze geen van alle. Of het moest de uitroep zijn van die winchinan tegen een luierende losser: „Hé Willem, vis op de plank". Maar ook dit karakteriseert niet voldoende ons nachtelijk bezoek aan de vishallen in IJmuiden, met de natte vloeren, de bebloede stukjes ijs en de geur. De geurJa, zo luidt het begin: het stinkt er naar vis! Een simpel begin van een verhaal over een simpel hand werk, het lossen van schepen met vis geladen. Waar kan men rustiger zijn geld mee verdienen dan met het regel matig verzeulen van een mand vis over een glimmendgladde plank, van schip naar wal, leeg heen en vol terug? Het is een nadeel dat het 's nachts gebeurt, maar voor de rest De chef van de halpolitie van het Staatsvissershavenbednjf in IJmuiden, de heer J. G. Kerkhof, vertelt: „In geen enkele branche wordt zo hard gewerkt als hier, waar van de totale visverwer king nog 98 percent met de hand ge schiedt. In de zestig jaar dat de vishallen nu bestaan is er nog nooit stagnatie in de afslag geweest, behoudens door oor logsomstandigheden. Het weer heeft nog nooit voor oponthoud gezorgd en zij die hier werken passen zich bij het weer aan. En alleen de sterkst en houden dit vol". Aanpassen bij het weerIn de nacht van ons bezoek stond er een sleper met open kraag en opgerolde hemdsmouwen op de plank. Het was drie uur in de ochtend en de wind dreef de regen voor zich uit. IEDERE NACHT, BEHALVE zaterdag nacht, begint om twee uur in de vishallen, die bijna zeshonderd meter lang zijn, het lossen. Kotters en trawlers meren af aan de hallen op aanwijzingen van leden van de havendienst, porders wekken de losploe gen en al gauw worden de eerste vissen naar boven gehaald, de huiden glinste rend in het lamplicht. Een losploeg be staat uit veertien man; onder wie zich ruimtegasten, een reepschieter, slepers pakkers, lanenboenders en een winchman bevinden. En de werkwijze is de bezoeker al snel duidelijk, ruimtegasten scheppen in het ruim de vangst in manden, een schreeuw of armzwaai en de winchman laat de mand nog in toom gehouden door de reepschieter naar boven zweven, waar hoog boven hef dek de sleper op een plank klaar staat. Hij haakt de mand af, slaat een haak in het riet en trekt met schuivende stappen de mand de hal in waar men deze met een steekwagen naar de sorteerder vervoert. En dan begint er een wonderlijk schouwspel. Gebukt staande over de mand, pakt een man de ene vis na de andere en smijt deze schijn baar doelloos omhoog. Her en derwaarts vliegt de kostelijke schelvis, maar altijd is er wel een kist waar de vis in neerploft, soms een halve slag in de lucht draaiend, soms recht toe, recht aan. Sorteren, zo op het gevoel. „Als je het weet is het mak kelijk" verklaart de pakker. „Een hoop van die kaairidders krijgt op latere leef tijd last van z'n rug" zegt een lid van de havendienst. „Bij de muziek" ZO GAAT HET DOOR, een nacht lang. een maand lang, vijftig jaar lang..Winch man K. Broek is als jongen van dertien jaar in de vishal gekomen. Hij is nu 63 jaar. „Als je een fijdje bij de muziek bent word je gehuldigd, maar hier niet en daar ook niet". Hij wijst op het schip dat ze aan het lossen zijn, de Allanwater". Elf honderd kisten vis en nog wat. Drie los- ploegen zijn er ruim drie uur zoet mee Ze krijgen 42 tot 47 cent per kist en ze moeten het met z'n allen delen. Daarvoor rennen ze af en aan de plank op. Daarvoor staan ze met blote armen in de regen en daarvoor roept de winch man als er een mand vis op de plank staat: „Hé Willem, vis op de plank". De vis moet eruit en zo snel mogelijk in de kisten. Zelfs in de winter, als de kotters binnenkomen zonder ruiten in de stuur hut en met schippers die met holle ogen Tijdens de nacht van onze rondwan deling was er in de vishal ook een kreeft aangevoerd. Het kolossale dier had een kistje voor zich alleen gekre gen en zat daar nog wat onwennig bovenop. Af en toe kwamen ze eens buurten, de lossers, en toen ze na een aantal minuten weer terugkwamen hield de kreeft in zijn kreeftenschaar plotseling een appel vast en wat meer is: de appel was afgekloven. Verbazing allerwegen. De omstanders begonnen te dringen; men wilde de kreeft die appels at wel eens zien. Hier en daar hoorde men mompelen „een appeltje voor de dorst", doch de oplossing werd niet gevonden. Misschien dat een los ser het beest, dat al spoedig dood be gon te gaan, nog iets had willen offre ren. Maar vislossers lopen in het alge meen niet met appels in hun zak. Hoe het ook zij, kreeft plus appel gingen voor zestien gulden van de hand. terugdenken aan wat buiten gebeurde, staan ze in de grote openingen waar de zuidwestenwind recht opstaat, de vis te lossen. Zij worden hard als de vissers en als groep vormen ze een stug front jegens hen die niet in de gemeenschap zijn opge nomen: de gemeenschap van „kaairidders" die per kist worden betaald. Slacht" NIET ALTIJD HALEN DE losploegen de schepen leeg. Vaak zijn het de bemannin gen van kotters die hun schip van de vracht vis ontdoen. Het werk gaat dan wat langzamer, maar als je vijf dagen op zee in touw bent geweest, wil je het nu wel wat rustiger aan doen. En de vissers heb ben hun portie wel gehad verleden week De Katwijkse schipper W. Zuidemaker geeft toe dat het slecht was („slacht" zo als de Katwijkers zeggen). Ze hebben zelfs een dag liggen steken. Nu is het voor de wal nog niet mooi, want nog steeds vlaagt de regen naar bin nen door de grote openingen. Maar geen moment liggen de planken in het licht van de lampen verlaten. Hout, vis en mensen glimmen van het water en het werk gaat door. En ook hier in de nacht is de humor te vinden. Het regent al uren en geen mo ment heeft de wind ze met rust gelaten, maar om kwart voor vier stoot iemand je aan en zegt: „Het blijft maar broeie rig Dan denk je even aan de woorden van een van de leden van de halpolitie: „Ieder vak kweekt zijn eigen mensen". Ribbels HET WORDT LATER, het wordt druk ker en de mensen worden spraakzamer De natte kisten vullen zich met vis, grote kabeljauwen worden naast elkaar gelegd, de bek open zodat je helemaal binnen in grote roze ribbels kunt zien. Ze spreiden een vleet uit, een puntig ge drocht dat de plaats van twee kisten in neemt. Ze rekenen hier in kisten, met kis ten en per kisten. En bovendien zitten ze erop tijdens het koffiedrinken of zoals dat in vishaltaal heet „een bakkie doen" Maar ondanks het feit dat er altijd wel mensen voor 17 cent koffie zitten te drin ken gaan de anderen door met het sorte ren van tong, waarbij ze in het ijs grab belen, op de vingers blazen en met een pletsend geluid de platte vis op tafel slaan en weer anderen laden vis van de vracht wagens die juist uit Enkhuizen zijn aan gekomen. Winderig werk in hallen waar het altijd tocht, maar toch kunnen ze er personeel voor krijgen. Om half zeven 's morgens is het beslist druk in de hallen. Vishandelaars zijn nu ook het bed uitgekomen en schuiven de deuren van hun magazijn open. Hun per soneel rijdt met steekkarren, haalt ijs en kisten op en laat de poten van de kar gal mend terugbonken op de vloer, die allang niet meer zo schoon is. Een half uur later begint de afslag; een verkoopfeest met rituele gebruiken die de bezoeker hooglijk in verbazing brengen De ernstige gezichten om hem heen ver tellen hem echter dat het zo hoort. De afslag Om zeven uur klinken er drie snerpen de tonen door do luidspreker: in hal F is de afslag begonnen. Drommen mensen spoeden zich er heen en als je meeloopt kom je te staan aan de rand van een veld van kisten, waar de vis nu al uren lang dood in grote hopen in ligt. Twee mannen in blauwe jassen stel len zich op aan weerszijden van het kis- tenveld en een brengt plotseling een zeurderig klaaglied voort waarnaar eerbie dig wordt geluisterd. De ander onder breekt zijn collega op gèzette tijden met een kernachtig, doch onverstaanbaar woord en dan blijkt dat er een partij kisten is ge kocht voor een prijs die iedereen duide lijk heeft verstaan, behalve uw verslagge ver. Hij weet trouwens ook niet wie van de hem omringende heren de partij heeft gekocht. Slechts na heel goed opletten komt de bezoeker erachter dat er gemijnd wordt met een korte knik van het hoofd en dat een van die blauwgejaste mannen dan met een kreet het snelle oplezen van de prijzen onderbreekt. Een ouderwetse afslagmanier en voor de leek nauwelijks te volgen. Als de grote partijen zijn verkocht klim men er vishandelaars op de kisten die druk papiertjes met de firmanaam op de over gebleven vis drukken. Zij zijn de hande laars die aan een of twee kisten voldoen de hebben. De afslagers en de delers (zo heten de mannen in die blauwe jassen) staan in rijksdienst. Er zijn afslagers voor vier soorten vis: haring, fijnvis, kabeljauw en schelvis, 's Morgens vroeg werken ze hal voor hal af en als ze weg zijn begint de dagtaak voor de vishandelaar; een werkperiode die meestal begint met het tillen van kisten vis op de wagen. Nu zijn er talloze dingen onbesproken gebleven en er zijn nauwelijks probleem pjes aangeroerd. Maar het Staatsvissers- Het beeld van iedere morgen; schepen op een rij en de laatste mand vis die naar binnen gaat. havenbedrijf, onder directie van de heer J. R. van Eerde heeft vele problemen. Om er maar enkele te noemen: visdiefstallen, het vele handwerk dat er nog wordt ver richt, de kwestie van het overwicht, en het feit dat er nog steeds geen rijkswegers zijn. Maar wie een nacht daar rondloopt krijgt ofschoon hij weet dat ze er zijn nauwelijks iets van deze moeilijkheden te zien. Want wie zal hem zeggen dat de man die achteloos een stjjve kabeljouw in een lege kist werpt, een visdief is? De heer Kerkhof zegt het zo „Wij zijn een bedrijf en kunnen niet altijd de punt jes op de i zetten". Maandag was het bij de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. in Velsen-Noord vooral voor twee personeels leden een bijzondere dag: de heer A. Rie- deman, eerste bankwerker-monteur in de mechanische werkplaats, en de heer J. de Heer, arbeider in de algemene dienst, wa ren namelijk vijfentwintig jaar onafgebro ken bij het bedrijf werkzaam. De jubilarissen zijn gehuldigd op het di rectiekantoor, waar (bij ontstentenis van de bedrijfsdirecteur, de heer J. H. Smidt van Gelder jr.) het hoofd van de techni sche dienst, ir. G. A. Schoonkind de beide heren en hun familie ontving. In aanwe zigheid van de heren Joh. Hommes en N. werkbaas van de M.W., schetste de heer Schoonkind de heer Riedeman als een man die zijn werk uitstekend heeft gedaan en hiervoor bracht spreker hem namens de directie veel dank, onder aanbieding van een enveloppe met inhoud. Mevrouw Riedeman ontving een foto in lijst van haar man. In gebouw „Concordia" waar vele collega's zich hadden verzameld, is de jubilaris later toegesproken door de De pas opgerichte „Welsh Fisheries Ltd." uit Milford Haven heeft 20 diepzee trawlers besteld bij de scheepsbouwwer- ven „Atlantic Shipbuilding Co" te New port. De schepen krijgen motoren met 875 PK. De schepen worden zo gebouwd, dat het mogelijk is van et zijtrawlen over te schakelen op het hektrawlen. Tonijnen en garnalen blijken in de Ver enigde Staten nu zeer in trek te zijn. In het begin van de eeuw was er voor to nijn maar weinig interesse en dat gold ook voor de garnalen. Maar nu blijkt het ver bruik van visprodukten per hoofd 4,750 ki lo te hebben bedragen. Daarvan bestaat 2,05 pond uit tonijnconserven, 1.42 uit vis filets en 1.19 pond uit garnaal. In 1949 was het gemiddeld verbruik van tonijn per hoofd 4,750 kilo te hebben bedragen. Daar van bestaat 2,05 pond uit tonijnconserven, 1,42 pond uit visfilets en 1.19 pond uit garnaal. In 1949 was het gemiddeld ver bruik van tonijn per hoofd van de bevol king 0,9 pond en van garnaal 0,71 pond. WOLKEN ZAND voor zich uit blazend heeft de wind gisteren een felle aanval gedaan op het seizoen 1961. Ter wijl van de ene kant velen, die in het zonnebaden hun hoogste genieting vin den, van het strand naar betere oorden waren gevlucht, trokken anderen juist nu naar de zeekant om te genieten van het werk van de wind. Golven werden huizenhoog over de pieren geslagen, zand vloog striemend langs de grond. De kijkers verborgen hun hoofd in de jas om de aanval van de felle zandkorrels wat te dempen. Maar ze bleven staan, want wat ze zagen was indrukwekkend. Op het plateau waren de zaken geslo ten, maar in de winkelstraat gingen de za ken gewoon door. Al is gewoon eigenlijk niet het juiste woord, want de winkeliers misten een belangrijk onderdeel: water. Er was een waterleidingbuis lek gesto ten door een bulldozer, en dat betekende groot ongerief voor de IJmuidense mid denstand. Gas en water was onmiddelijk present en met man en macht trachtte men het euvel snel te verhelpen. Er waren nog meer mannen van de ge meente actief. Twee arbeiders van de ge meentereiniging hadden tot taak om nieu we papiermanden in de winkelstraat neer te zetten. Terwijl de wind om hun oren floot en het seizoen stierf sloegen ze lan ge palen in de grond en bevestigden er na vele ingewikkelde werkzaamheden mooie gele papierbakken aan. Ideaal voor het volgend seizoen. Dat wel. Terwijl het werk aan waterleiding en aan papierbakken doorging en het aantal belangstellenden steeds toenam ontdekten ook steeds meer mensen een spectaculair der mogelijkheid om het geweld van wind en water van dichtbij te bekijken: ze trokken naar de pier. Er stond een groot bord, dat „verboden toegang" toeschreeuwde aan een ieder, die de pier bij overslaande golven wilde betreden. Er was een afzetting over de volle breedte. Maar in de praktijk blijkt dit nu eenmaal de attractie nog groter te maken. Terwijl sommigen aarzelend ble ven staan doken de meesten onder de af zetting door. Ze wandelden ver de pier op, lieten zich besproeien door het over de steenmassa stuivende zilte water en geno ten van het avontuur. Een moeder met een klein meisje aan de hand naderde de afzetting. Eerst veeg de zij het zand bij het hummeltje en bij zich zelf uit de ogen. Toen nam ook zij het „moedige" besluit. Samen met een kind, dat door de wind vrijwel werd weg geblazen liep ook zij de pier op, de gol ven tegemoet. Terwijl de roekelozen zo hun risico na men, en ook anderen er aan blootstelden ging het leven voor de vissers door. In de haven namen de familieleden afscheid van hun mannen en zonen, die deze mid dag voor een barre taak stonden. Ze za gen hoe de laatste voorbereidingen werden getroffen, en wuifden dan hun vaarwel. De kijkers op het strand zagen hoe de kotters zich langzaam een weg ploegden. De neus telkens weer in de golven duikend, en dan weer het schuim van zich afschuddend. Een imposant gezicht voor de landrot. De familieleden zagen het met gemengde gevoelens, velen met een stille bede in het hart. In de winkelstraat legden de mannen de laatste hand aan de papierbakken. Ze ke ken eens naar de zeekant. Naar de men sen, die zomaar voor de lol een levensge vaarlijk risico namen. Naar de mensen, heer Hommes, hoofdbaas en namens het jubileumfonds, door de heer D. Visser, die een enveloppe en bloemen aanbood. In haar woning aan de Rambonnetlaan te IJmuiden wachtte de familie Riedeman, die onder de vele bloemen ook een fleurig stuk van de directie aantrof, maandaga vond nog een extra verrassing van het werkplaatspeersoneel. De heer J. de Heer begon zijn loopbaan bij Van Gelder en Zonen 25 jaar gele den in de sjouwploeg om later over te gaan naar de kopergieterij, die inmiddels is op geheven. Gezondheidsredenen maakten het gewenst dat hij werd overgeplaatst naar de afdeling algemene dienst; als brand wacht in de fabrieksbrandweer is hij tevens belast met het onderhoud van de brand blusapparatuur. Van de directie ontving de jubilaris een enveloppe met inhoud, waarbij de hoofddirectie schriftelijke ge lukwensen voegde. Mevrouw De Heer kreeg een fraaie foto van haar man. Ook het jnbileumfonds bleef niet achter en bood een cadeau aan, alsmede bloemen, in de Geelvinckstraat ontving de familie De Heer nog vele blijken van belangstel ling, waarbij een bloemstuk van de direc tie. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN 1 Maandag kwamen in IJmuiden aan: Bomma van Halden; Vliestroom Huil; Alcetas, Lissabon; Reggeberg, Arbroath, Brettingen, Kristiansund; Marian H, Liverpool, bijlegger IJmuiden; Clan- gula, Pernis; Hendrik Holwerda, Mantuluoto; Rigel, Kotka; Hainig, Swansea; Trito, Dublin; Bloemgracht, Hamina. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Amstel- diep van Mormugoa met erts voor IJmuiden; Spes, Swinemunde, kalk IJmuiden; Antonie Car los, Setubal; Oranjefontein, Antwerpen; Hoechst, Antwerpen; Ophir, Archangel, hout Zaandam; Ilorin Palm, Dakar; Heinrich, Grammerstorf, Rotterdam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Kvikkjokk naar Narvik, ledig IJmuiden; Neth Coast, Rot terdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Annenkerk naar Rotterdam (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat bet schip van of naar Amsterdam is gegaan). GROENTEVEILING CASTRICUM Ondanks de minder gunstige weersom standigheden was er maandag op de veiling van Ons Belang te Castricum toch een flinke aanvoer van diverse zomerproduk- ten waarbij zelfs tomaten, snijbonen en sperziebonen nog een tamelijk goede no tering te zien gaven. Andijvie kwam wat ongunstiger uit de bus maar de bospeen bracht toch nog 27 cent op. De eerste bramen gingen tot 2.80 per mand. De noteringen van maandag waren: sla 3y2-5%komkommers 11; bramen 2.80; sperziebonen 30-49; snijbonen 53-63; pronk- bonen 24; andijvie 11; bloemkool 11-43; uien 11; tomaten 40; boskroten 8%; bos peen 27. GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de groenteveiling in Beverwijk waren maandag: andijvie 8-20; bloemkool 22-61; bospeen 22-44; waspeen 16-39; sperziebonen 34-56; snijbonen 44-82; tomaten 20-50; spinazie 8-32; postelein 17-35; aardappelen bintjes 9-16,5; uien 9-12. Advertentie V.S.V. Lidmaatschap- en seizoenkaarten kunnen worden afgehaald in „Du Commerce" op het Marktplein op dinsdag-, woensdag- en don derdagavond van 6.458 uur. die voor hun brood en dat van hun vrou wen en kinderen het element weer opzoch ten, dat vriend maar ook vijand kan zijn. Ze maakten hun werk af en gingen een gebakken visje eten. Twee mannen liepen door de straat. Ze aten hun laatste patates op en gooiden de lege zak weg. Naast de papiermand. Door de wind meegedragen vloog het stuk wit papier noordwaarts. De papier mand bleef leeg.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5