Achtervolgers Oudkerk en Nijdam en stayer Wierstra favoriet in Zürich LIGA Duyvis I iANDWICH SPREAD 1 SANDWICH NU OOK IN TUBES Kleine revanche van Amerikaanse zwemsters op „Midden-Nederland" Tien grootmeesters volgend jaar naar toernooi in Amsterdam m op hdtrs Hp! 19 Wereldkampioenschappen op Oerlikum-baan Prof-sprint Italiaanse aangelegenheid Vijfde testmatch werd - dank zij Row - draw Schur blijft winnen in Oost-Duitsland Slechte tijden in koud Rhenen Theo Messidor te snel voor Qwcksdver Bahamontes bij val ernstig gewond Drie Nederlandse atletes naar Boekarest Nederlaag voor Zuidema tegen Gheorghiu Belgisch tennisteam Tweede baan voor straalreuzen in oktober gereed WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1961 13 Oerlikon. Voor de Nederlandse baan- sport heeft deze naam een magische klank. In een van de straten van Woer den vindt men zelfs een riante villa, die naar dit knusse wielerbaantje van Zü- rich, waarop dit jaar de wereldkam pioenschappen worden gehouden, ge noemd isde woonstee van Arie van Vliet. De oud-wereldkampioen legde in deze naam de herinnering vast aan een van zijn grote jaren 1953 toen Van Vliet op de Oerlikonbaan de regenboog trui veroverde. Zeven jaar tevoren had de lange, slanke Gerard Peters na een zenuwslopende avond en nacht, waarin hij tenslotte de Fransman Piel in de achtervolgingsfinale versloeg, eveneens de regenboogtrui uit Zürich meege bracht. geweekt of gemengd met vruchtesap, fruit of groente. Krachtige Kost voor het Kind! Cricket Weer een wereldrecord voor Jastremski Sport in het kort Grenscorrecties tussen gemeenten Haarlem en Haarlemmerliede Schiphol haast zich De Nederlanders hebben dus bij de ti telstrijd in Zürich een traditie te handha ven en het is niet te verwonderen, dat men de oranjemannen, die hier dinsdagmor gen per vliegtuig aankwamen, met meer dan normale belangstelling tegemoet is getreden. Vooral omdat de ploeg onder leiding staat van Arie van Vliet, die in 25 jaar alle kneepjes van deze 333 meter lan ge baan heeft leren kennen. De meeste kansen zijn volgens de bui tenlandse kenners weggelegd voor Mar tin Wierstra, die onomwonden bij de be roepsstayers als favoriet wordt genoemd. Men is nog niet vergeten hoe de drie oran je-rijders Wierstra, Van Houwelingen en koch het vorige jaar in Oost-Duitsland achter de Spanjaard Timoner beslag leg den op de ereplaatsen en nu Timoner nog steeds niet hersteld schijnt te zijn van een in het voorseizoen gemaakte val, ligt het voor de hand althans volgens deze bui tenlanders dat Nederland op dit num mer gaat overheersen. Wierstra vindt deze voorspelling intussen maar zo-zo. „Er kan op deze baan van alles gebeu ren als er acht man in de strijd zijn. We zullen wel zien", zei de laconieke Amster dammer na zijn eerste trainingsronden. Geducht rekening wordt ook gehouden met onze amateur-achtervolgers Jaap Oudkerk en Henk Nijdam. Toen de oud wereldkampioen Guido Messina dinsdag middag alles had geprobeerd om Oudkerk tijdens de training van zijn wiel te rijden en het tenslotte maar opgaf, schudden de Italiaanse coaches vertwijfeld het hoofd. Arie van Vliet zag dit echter met veel ge noegen aan: „Die Italianen hebben wel beneden de vijf minuten gereden, maar dat was op hout. Er zal heel wat moeten gebeuren om onze jongens eruit te fiet sen". Als dat dan niet lukt zal er ook iets van de triomf afstralen op Gerrit Schulte, die hard heeft meegewerkt aan de vorm van Nijdam. Trouwens, op dit moment heeft Schulte ook onze prof-achtervolger Peter. Post on der handen. In de buurt van Den Bosch kan men" het tweetal nu elke dag zien trainen. Schulte voorop, op zijn derny, en 'Advertentie Een strijdvaardig Engels team is er op de laatste dag van de vijfde testmatch tegen Australië (de laatste van de serie) in geslaagd een draw te bereiken De En- t gelsen dankten dit resultaat voor een zeer belangrijk deel aan Raman Subba Row, die aan bat ondanks zijn handicap van een liesblessure tot een prachtige 137 kwam- Gedurende zes uur en veertig mi nuten hield hij zich staande tegen de Australiërs in de tweede innings, die En geland zaterdag begon met een achterstand van 238 runs. Subba Row kreeg veel steun van Ken Barrington (83), met wie hij Engeland's tweede innings dinsdag begon op 155 voor 4, een achterstand van nog 83 runs op het totaal van Australië in de eer ste innings. Het Engelse paar voerde zijn vijfde wicketstand op tot 172, maar nog altijd had Australië kans op de overwin ning. Nadat Subba Row was verdwenen op 262, verloor Engeland Barrington en Tony Lock voor 21. Vervolgens scoorden wicketkeeper John Murray en bowler Da vid Allen samen 72 runs voor het achtste wicket en verzekerden daarmee een draw voor Engeland. De scores: Engeland 256 en 370 voor 4, Australi6 494. achter hem Peter Post, die in de schaduw van zijn voormalige koppelgenoot souples se en snelheid opdoet. Donderdag rijdt Post nog een wegkoers in Lommei om hardheid op te doen en dan komt hij naar Zürich. Zijn kansen? De bezetting van dit nummer is bijzonder sterk met titelhouder Rudi Altig, de Zwitser Willy Trepp, de Ita liaan Leandro Faggin en de Australische oud-wereldkampioen Sid Patterson, die na een onderbreking van vele jaren zijn come-back wil vieren. En men weet niet waartoe die harde Australiër nog in staat is. Maar in ieder geval heeft Post na zijn avontuur achter de stayersrol zijn uiterste best gedaan om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Aan Schulte zal het niet liggen als een van zijn pupillen niet op het erepodium komt. Grote verwachtingen heeft onze ama teur-sprintkampioen Aad de Graaf ten aanzien van zijn eigen kansen. „Als het een beetje mee zit, kom ik bij de laatste vier", vertelde ons de Rotterdammer, die het in de afgelopen drie jaar nooit verder heeft gebracht dan de achtste finales. Waarom De Graaf dan nu zo zelfverze kerd is? „In de eerste plaats ben ik nu de zorgen over school kwijt (het vorige jaar behaalde hij zijn einddiploma van de h.b.s.) en bovendien ben ik dit seizoen in vijf grote prijzen tweede geworden. In Odense in juni zat ik met Bianchetto in de finale. Behetto, die nu zo opgehe meld wordt, was toen al uitgeschakeld. Bianchetto won de eerste rit en ik de twee de in ,11.6 sec. Vóór de beslissende rit ging Bianchetto nog een spuitje halen terwijl ik alleen maar een kop sterke koffie nam. Hij won toen". Terwijl De Graaf dit ver telde kwam er iets grimmigs in zijn ogen alsof hij hier in Zürich revanche wil gaan nemen voor die nederlaag. Hij zal het on getwijfeld heel moeilijk krijgen, evenals zijn kameraden Van der Touw en Koel, van wie de laatste in het internationale gezelschap debuteert. Moeilijk worden deze kampioenschappen ook voor onze profsprinters Jan Derksen hij komt pas donderdag aan en Hen- ny Marinus. De prof-sprint zou wel eens een geheel Italiaanse aangelegenheid kun nen worden, een striid om de wereldhege monie tussen titelhouder Antonio Maspes, die zich al dagen lang geducht voorbe reidt op dit duel, en Santé Gaiardoni, de Olympische kampioen van/ Rome. Volkomen open zal het gevecht zijn tus sen de amateur-stayers, waarbij Leen van der Meulen en Henk van Campen een har de dobber zullen hebben aan de Oostduit sers en de Russen. Drie Nederlandse kampioenen, die in Zürich aan de start zullen verschij nen: Van links naar rechts: Peter Post, Aad de Graaf en Henk Nijdam. Advertentie Op slaatjes-met-hoeraatjes hoort Duyvis Sandwich Spread, Met gratis cocktail-vorkjes Wielrennen Ex-wereldkampioen Gustav Schur (O.- Dld.) beheerst volledig de Ronde van Oost- Duitsland. De dinsdag gereden vijfde etap pe, die ging van Jena naar Nordhausen over 136 km., werd zijn vijfde overwin ning. Hij reed de afstand in 3 uur 52 min. 44 sec. Schur zegevierde in de eindsprint over dertien renners, die tezamen de kop groep vormden. De tweede en derde plaats werden bezet door respectievelijk Braune en Müller, beiden Oostduitsers. De Neder lander Van Kemenade klasseerde zich als beste buitenlander negende met dezelfde tijd als Schur, die echter anderhalve mi nuut bonificatie kreeg. De plaatsingen van de overige Nederlanders waren: 31 Schuu ring, 33 Rutte, beiden in 3.57.03, 55. Boom, 4.03.57. In het algemeen klassement heeft Schur zijn voorsprong weer vergroot. Deze bedraagt nu op nummer twee, de Oostduit* ser Ampler, 5 min. 20 sec. De eerste twin tig plaatsen worden alle door Oostduitsers ingenomeh. De Nederlanders bezetten in het algemeen klassement de volgende plaatsen: 34 Rutte, op 43 min. 33 sec., 47 Van Kemenade op 1 uur 2 min. 38 sec., 54 Boom op 1 uur 9 min. 44 sec., 55. Schuuring op 1 yuur 11 min. 2 sec. In het ploegenklasseme'nt, dat wordt aangevoerd door Oost-Duitsland, neemt Nederland de twaalfde plaats in. Het (jskoude water van het zwembad op de Grebbeberg in Rhenen heeft tjjdens de tweede start van de Amerikaanse meisjes in Nederland elke goede prestatie in de weg gestaan. De thermometer wees ter nauwernood 16 graden aan en rillend en bevend hebben de Gooise en Californische meisjes in de kille avondlucht op hun nummers staan wachten. Het werd met 44 tegen 43 punten een kleine revanche voor de in Zwolle geleden nederlaag, maar org bevredigend was deze overwinning van het team van Chris von Saltza niet. Daarvoor was de ploeg van de Kring Midden van Nederland te veel verzwakt in vergelijking met de officiële Nederlandse vertegen woordiging die zaterdag en zondag aan de start was verschenen. Drie van de zeven nummers, de school slag, de rugslag en 4 x 100 meter wissel slag, eindigden in Nederlandse overwin ningen. Rita Kroon en Josje Veldhuizen (Naarden) als invalster voor Nel Wiegers zorgden op de 200 meter schoolslag met 2.58,2 en 3.04,8 voor de volle winst tegen de weer matig zwemmende Jean Delle- kamp en Dale Barnhard. Korrie Winkel die, met Marijke von Hebei, als Groningse gasten van de Centraal Nederlandse ploeg de 100 meter rugslag voor haar rekening nam, had het na een voortreffelijke 1.11,5 Koersen in Hilversum De uitslagen van de dinsdagavond in Hilver sum gehouden koersen luiden: Alida W-prijs, eerste afdeling (1400 m): 1. Azalea B 1.35.6; 2. Alhambra, 3. Apace Spencer; W. 8,60, pl. 1.90, 1,60, 2,80, cov. 4,70, gek. 8,40. Alida W-prijs; tweede afdeling (1400 m.: 1 Arian Athel 1.31.5; 2. Amiga; 3. Atoom. W. 21.20, pl. 3,50, 1,40, 2,50. cov. 4,10, gek. 11,—. Alex G-prijs (2040 m): 1. Zahir B 1.32.1; 2. Zenithy Hollandia; 3. Zingaro. W. 7,90, pl. 2,50, 2,30, 2,—, cov. 5,20. gek. 5,50. Alex Norton-prijs (2000 m.): 1. Winnie H 1.27.9; 2. Ydolius; 3. Yellow Six. W. 7,pl. 2,—, 2,70, 3,40, cov. 7,20, gek. 13,50. Alex Spencer-prijs (2000 m.): 1. Zita Belwin 1.28.3; 2. Zipporah Scotch; 3. Zsa Zsa du Com merce. W. 1060. pl. 6,90 en 7,—, cov 15,90, gek. 21,30. Alfred Spencer-prijs (2000 m.): 1. Y Paula 1.27.8; 2. Zephyr; 3. Wilna Dear. W. 10,70, pl. 2,60, 1,70, 7,70, i?ov. 7,70, gek. 5,20. Alhambra-prijs (2400 m.): 1. IJsselmonde 1.26.3; 2. Witty Hanover; 3. Y Bert D. W. 2,30, pl. 1,20, 1,50. 1,30, co^ 5,60, gek. 3,20. Alice van Hapheweyde-prijs (2000 m.): 1. Vic tor Hanover 1.23.7; 2. Walnut Erebus; 3. Xero- phyt. W. 13,50, pl. 5,80, 7,30, 5,20, cov. 28,20, gek. 26,50. Alie Belwin-prijs (2400 m.): 1. Theo Messidor 1 22.7; 2. Quicksilver S.: 3. Way Jewel. W. 1,80, pl. 1,10. 1.40, 2,—, cov. 4,20, gek. 2,80. Totalisator-omzet 127.164,—. als opening op de wisselslag-estafette, erg moeilijk in het persoonlijke nummer tegen de Amerikaanse kampioene Nina Harmer. Het verschil, waarmee Korrie won, was dan ook heel wat geringer dan de chrono meters met 1.13,5 en 1.13,8 aangaven. Adrie Lasterie moest driemaal starten en dat is voor de kleine Naardense te veel. Haar tweede nummer was de 100 meter vrije slag en toen al bleek de wisselslag estafette zeer veel van haar sprintkracht te hebben gevergd. Zij werd derde in 1.06,5 achter Chris von Saltza in 1.04,4. En dit keer ook achter Ineke Tigeiaar, die de zil veren medaille-winnares van Rome in een formidabele eindsprint met 1.04,5 tot resul taat sterk partjj kwam geven. Robyn Johnson, de Amerikaanse vrije slag-sprintkampioene was op de 400 meter met Carolyn House te snel voor Corrie Schimmel en Judith de Nijs. Zij finishte in 5.01 vóór haar landgenote (5.04,3). Corrie Schimmel, die na 300 meter ineens terug viel uit de voorste linie, kwam zelfs een halve seconde boven de 5 min. 10. Met Atie Voorbij in plaats van Tineke Lagerberg als tegenstandster nahst Marian Heemskerk ondervond Becky Collings op de 100 meter vlinderslag weinig tegen stand. Zij won in 1.11,9 vóór Marian Heemskerk, die 1.14,1 nodig had. De Amerikaanse student Chet Jastrems ki heeft dinsdag zijn achtste recordpres tatie binnen anderhalve maand geleverd. Tijdens de zv/emkampioenschappen van de Vallei van San Joaquin in Fresno bracht hij het wereldrecord op de 220 yards schoolslag op zijn naam met een tijd van 2 min. 34,1 seconde. Het oude record was sinds 28 juni 1958 in het bezit van de Australiër Terry Gathercole met 2.36.5. Chet Jastremski is reeds wereldrecordhou der op de 100 en 200 meter schoolslag. Op deze laatste afstand staat zijn record op 2 min. 29,6 seconde, aanzienlijk scher per dus in vergelijking met de tijd, die hij dinsdag in Fresno maakte. De 220 yards vrije slag tijdens deze wedstrijden werd gewonnen door de Japanner Tsuyos- hi Yamanaka, die met gering verschil de Amerikaan Alan Somers versloeg. Met 2 min. 5,4 seconde egaliseerde Yamanaka het record van de Verenigde Staten op de yards-afstand. ZEILEN. Evenals de dag tevoren zijn de nationale zeilwedstrijden op het Alk- maardermeer dinsdag door de slechte weersomstandigheden niet doorgegaan- VOETBAL. De uitslagen van de dinsdag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: BurnleyIpswich Town 43. Tweede divisie: Brighton and Hove Albion Leeds United 13; BuryBristol Rovers 20; Preston North End—Swansea Town 11. De Spaanse wielrenner Bahamontes is dinSdag bij een onge.uk tijdens een trai- ningsrit ernstig gewond geraakt. De Tour winnaar van 1959 was met een vaart van ongeveer 50 km. begonnen aan de afda ling van de Col d'Iciar in de provincie Avala, toen hij in botsing kwam met een auto. Bahamontes liep verscheidene kwet suren op aan lichaam en gezicht. Hij werd naar het ziekenhuis van Eibar over gebracht. Het moet uitgesloten worden ge acht, dat hij deel zal kunnen nemen aan het wereldkampioenschap op de weg in Bern. Aan de belangrijke internationale atle tiekwedstrijden, die vrijdag 25. zaterdag 26 en zondag 27 augüstus in Boekarest wor den gehouden, zullen drie Nederlandse dames atleten, namelijk Joke Bijleveld op de 100 meter en vèrspringen. Ellen Ort (100 en 200) en Gerda Kraan (800) deel nemen. De deelneming aan deze wedstrijden is bijzonder sterk. Van Oostduitse zijde star ten Siegfried Valentin, Hildrun Claus, Doris Mueller. Groot-Brittannië komt met Peter Radford, Dorothy Hyman, Dorothy Shirley, Mary Rand-Bignal. België (Gas ton Roelants en Roger Moens), Frankrijk (Michel Macquet, Delecour), Griekenland (Roubanis), ItaliN (Berrutti), Polen (Piat- kovski, Sidlo), Zweden (Petterson en Waern), Tsjechoslowakije (Skobla en Lansk), Rusland (Irina en Tamara Press, Osolina. Bolotnikov, Brumel. Ter Ovane- siano), Verenigde Staten (Wilma Rudolph, Ralph Boston. Parry O'Brien, John Tho mas, Don Bragg, A1 Oerter, Eddie Sou thern) en voorts de beste atleten uit Bul garije. Ethiopië. Finland, Hongarije. Nige ria, Turkije en Joegoslavië. Uit het overgespeelde tweede zonetoer- nooi, dat zojuist in Mariënbad is geëin digd, hebben zich voor het interzonale toernooi van Amsterdam geplaatst de IJs lander Olafsson, de Tsjech Filip en de Oostduitscr Uhlmann. Uit het toernooi van Berg en Dal, dat wegens politieke moeilijkheden door een aantal Oosteuro- pese landen werd geboycot hadden zich in eerste instantie gekwalificeerd de West duitser Teschner, Olafsson en de Oosten- ryker Duckstein. Nadien werd besloten het toernooi in zyn geheel over te spelen. Schaken Uit het feit, dat West Duitsland geen speler afvaardigde naar Mariënbad, kan men afleiden dat de Westduitse schaak bond zich niet met de gang van zaken ak koord heeft verklaard. Op het jaarlijkse congres van de FIDE, dat half september in Sofia wordt gehouden zal over deze kwestie nog wel een hartig woordje worden gesproken.. Intussen staat het aantal deelnemers van het interzonale toernooi vast. Van dit toernooi, dat op 27 januari van het volgend jaar in Amsterdam begint verwerven de eerste zes het recht om samen met de Russen Keres en Tal uit te komen in het kandidaten-toernooi, dat op Curagao zal worden gehouden. Voor Amsterdam hebben zich'22 deel nemers waaronder tien grootmeesters ge plaatst: Zone 1' West Europa (Madrid): In ademloze spanning heeft het talrijke Haagse schaakpubliek dinsdagavond geno ten van een uitermate spannende tweede ronde in de finalegroep van het toernooi om het jeugdwereldkampioenschap scha ken. De sterke IJslander Larussen was te gen de Fin Westerinen in moeilijke posi tie geraakt; hij moest bovendien twintig zetten in één minuut verrichten. Beide ko ningen verkeerden in levensgevaar. In hoe verre er kansen werden gemist, laat zich bezwaarlijk vaststellen. Grappig was het moment, waarop Larussen een zet deed entoen een ander uitvoerde. De wijs gerige Fin eiste niet, dat de oorspronke lijke zet zou worden gedaan, doch knikte goedkeurend, toen de betere uit de bus kwam. Het belette hem niet een matcom- binatie uit te voeren. Pfleger en Kuindzhi speelden een span nende, maar niet foutloze partij. In hevige tijdnood boot de Rus remise aan, welk aanbod Pfleger echter weigerde. In het zelfde ogenblik had Kuindzhi een matcom- binatie ter beschikking, overzag die ech ter in de restseconden en combineerde via een torenoffer naar remise. Zuidema ver loor van de Roemeen Gheorghiu, die toch wel heel sterk speelt. In het middenspel geraakte de Nederlander een pion achter. Het eindspel bood echter vele technische moeilijkheden. Maar toen de Roemeen een valletje stelde, had hij onverwacht succes en kon de felicitaties van de Nederlander in ontvangst nemen. Calve poogde tegen Parma een aanval „uit de losse pols", zo als de schakers zeggen. Dat kan niet op dit niveau, dat verschillende malen inter nationaal hoog Feikt. In 25 zetten werd Calves poging afgestraft. De ontmoetin gen GulbrandsenNagy en ThomsonKin mark waren onbelangrijk; het werden re mises zonder opwinding. In de eerste kwa- lificatiegroep gaat het onze landgenoot Diekstra slecht. In de ochtenduren verloor hij de hangpartij tegen de Columbiaan Minaya. In de tweede ronde moest hij, hoewel met wit spelend, in de Italiaan Ro- sino zijn meerdere erkennen. De uitslagen in de finale- en eerste kwalifi- catiegroep luiden: Finale-groep: Larusson (IJsli—Westerinen (FinI) 0—1; Zuidema (NedGheorghiu (Roem) 0—1; Calvo (Sp)-Parma (J.S1) 01; Gulbrandsen (Noorw)—Nagy (Hong) remise; Pfleger (WDIdl —Kuindzhi (Rusl) remise; Thomson (Schotll- Kinnmark (Zwe) remise F.erste kwalificatiegroep: Rubinetti (Argenti nië)Phillips (Nw-Zeel) afgebr.; Kuettner (O Did)Jakobson (Denem) afgebr; Keogh (Ierl) —Gilden (VS) 0—1: Diekstra Ned.)—Risino (It) 01: Holaszek (Oost)Minaya (Columbia) remise; Smith (GB) was vrij. Het Belgische tennisteam, dat zaterdag 26 en zondag 27 augustus in Antwerpen tegen Neder land uitkomt, is als volgt samengesteld; Heren enkelspel: 1. Brichant, 2. Drossart, 3 Froment, 4. De Spiegelaere, 5. Vanderborcht, 6 Valentin, 7. Van den Bussche, 8. Lemaire. Re serves: Owamme en Bettens. Dames enkelspel: 1. Christiane Mercelis, 2 mej. Bellens, 3. mevr. Bedoret, 4. mej. Marechal Heren dubbelspel: 1. Brichant/VanderBorght, 2. Drossart/Vandenbussche, 3. Brullot/Froment, 4. Gevers/Lemaire. Reserve: De Spiegelaere. Gemengd dubbelspel: 1. Christiane Merceles/ Brichant, 2, mi Marechal/Drossart, 3. mej. Bel- lens/Valentin, 4 mej. Slipen/Dwamme. Dames dubbelspel: 1. Christiane Mercelis en mej. Bellens, 2. mevr. Bedoret en mej. Mare chal. Reserve: mej. Slopen. Op de gemeentesecretarie in Halfweg ligt op het ogenblik ter inzage de ont- werp-regeling inzake grenswijziging tus sen de gemeente Haarlemmerliede en Spaamwoude, en Haarlem. Het betreft hier de eventuele toevoeging van Zuid- Schalkwijk en de Zuiderpolder bij Haar lem. Als ingangsdatum van de grenscor recties is gesteld 1 januari 1963. Haarlem merliede en Spaarnwoude blijft bezwaar maken tegen het afstaan van de Zuider polder aan Haarlem. Zoals bekend is be oogt Haarlem in deze Zuiderpolder de vestiging van de vierde technische hoge school van ons land. Gligoric (Joego SI.), Pomar (Spanje), Por- tisch (Hongarije). Zone 2 West-Europa (het in Mariënbad overgespeelde zonetoer- nooi van Berg en Dal): Olafsson (IJsland), Filip (Tsj. SI.), Uhlmann (Oost Duitsland). Zone 3 Oost Europa (Boedapest): Barcza (Hongarije), Bilek (Hongarije), Bertok (Zuid Slavië). Zone 4: Russisch kampioen schap: Petrosjan (Rusland). Korchnoi (Rus land), Stein (Rusland), Geiler (Rusland). Zone 5: kampioenschap van de Verenigde Staten: Fischer (VS), Lombardi (VS), Weinstein (VS). Zone 6: Canadees kam pioenschap: Abe Yanofsky (Canada). Zone 7: Midden Amerika (Caracas): Cuel- lar (Columbia). Zone 8: Zuid Amerika (Sao Paulo): Julio Boibochan (Argentinië), Schweber (Argentinië), Wexler (Argenti nië). one 9: Azië (Madras): Aaron (India). De eindstand van het zonetoernooi in Mariën bad ziet er als volgt uit: 1. Olafson (IJsland 12,5 punt; 2. Filip (Tsjechoslowakije) 12 pnt.; 3. Uhlmann (O Did) 10.5 pnt.; 4. Johannessen (Noorw) 9.5 pnt.; 5. Ghitescu (Roem)3 9 pnt.; 6. en 7. Bobotsov (Buig) en Ciric (JS1) beiden 81/» pnt.; 8. en 9. Sliwa (Polen) en Szabo (Hong) beiden 7 pnt.; 10. en 11. Barendregt (Ned) en Gragger (Oostenrijk) beiden 6 pnt.; 12, 13. en 14. Milic (JS1), Perez (Spanje) en Blom (Denem) allen 5 pnt.; 15. Nie- mela (Finland) 41/» pnt.; 16. Lundquist (Zweden) 31/» pnt. Advertentie W ,.4 rit»1* 20 STUKS F».- De bewoners van de westelijke tuinste den van Amsterdam zullen binnenkort niet meer door straalvliegtuigen uit hun och tendslaapje worden gewekt. Met ingang van oktober zal Schiphol namelijk een tweede voor straalverkeer geschikte lan dingsbaan in gebruik nemen. Het aanvlie gen van de straalreuzen kan dan buiten de bebouwde kom geschieden. Op het ogenblik heeft Schiphol slechts de beschikking over een startbaan van 3200 meter, een lengte' die voor geheel be laden straalverkeersvliegtuigen, onder meer de types DC-8 en Boeing vereist is. In het voorjaar kreeg de N. V. Schiphol tbestemming een andere baan, de 01-19, met 650 meter te verlengen, zodat deze ook een lengte van 3200 meter zou krijgen. Dit werk is met grote voortvarendheid aangepakt, niet zo zeer om een spoedig einde te maken aan de overlast die de straalvliegtuigen de Amsterdammers be zorgen, dan wel om het groeiende lucht- vaartverkeer te kunnen opvangen. Toen de vrachtauto's die de materialen aanvoerden, tijdverlies leden als gevolg van het drukke verkeer rondom de lucht haven, heeft men niet geaarzeld een spe ciale weg voor deze aanvoer aan te leg gen, die bovendien via een 80 meter lange baileybrug over de Schipholweg is geleid. Hierdoor is het mogelijk geworden de baan binnen het tijdschema gereed te krijgen. Inmiddels is ook reeds begonnen met de aanleg van het eerste deel van een derde zeer lange startbaan. Het betreft de baan 09-27, die in de richting oost-west zal lopen. Deze baan zal echter pas kunnen worden voltooid als de rijksweg Amster dam-Den Haag, die de luchthaven in het noord-westen afsluit, is omgelegd. De haast van Schiphol is begrijpelijk: het aantal aankomende en vertrekkende vliegtuigen is het eerste halfjaar van 1961 tien percent hoger geweest dan in dezelf de periode van het vorig jaar. Voor de maanden juli en augustus bedraagt deze stijging naar schatting 12 percent.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13