Rusk spreekt van onderhandelen maar zegt niet wanneer HET WEER V.S. lanceren maanraket Schilderij van Goya uit National Gallery gestolen éeè MORRIS Seforeijou êuij! GRENSVERKEER NOG MEER BELEMMERD Naar een mee we koers? Fransen zouden het initiatief aan Rusland willen laten 46e JAARGANG NUMMER 246 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1961 SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES DAGBLAD VOOR V ELSEN-IJM UIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: F. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Het woord is aan Vijf doorlaatposten gesloten Toenemende bewolking Aan het strand: In de krant van heden Kennemerlaan 5 (bij de brug) Vóór en na uw vakantie eerst even naar: In de regeringsverklaring, die door het Oostduitse persbureau ADN werd gepubli ceerd, gaven de communisten tevens uiting aan hun plannen voor een tweehonderd meter brede „dodenstrook" langs de grens door Berlijn. De communisten stelden offi cieel voor „in het belang van de veilig heid" een honderd meter brede strook aan beide zijden van de grens volledig te ont ruimen. (Vervolg op pagina 4) Advertentie ÉAkTtUÖRlSSTR- HAARLEM TEL 13439 LEID$£STRAAi (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Een foto van de vandaag gelanceerde Ranger, een ingenieus pakket weten schappelijke instrumenten. De elektro nische apparatuur bestaat uit ongeveer 20.000 onderdelen. Links op de ach tergrond de neuskegel van de raket, waarop de capsule de ruimte wordt ingeschoten. De twee uitklapbare „vleugels" met zonnebatterijen, die op de foto te zien zijn, bevinden zich tijdens de reis in de neuskegel in op gevouwen toestand en worden pas uit geslagen tvannèer de neuskegel is verlaten. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant A. de Musset: Men zou het grote geluk niet zo hard nekkig blijven najagen, als men besefte dat men het, zelfs als het bereikt wordt, eens weer zal moeten verliezen. BERLIJN .(UPI) Het communis tische Oostduitse regime heeft gister avond, blijkbaar gesterkt door hun suc ces van tien dagen terug, bekendge maakt dat buitenlanders op nog slechts een punt en Westduitsers en Westber- lijners op zes punten de grens tussen Oost- en West-Berlijn kunnen over schrijden. Op deze wijze hebben de communisten het aantal grensover gangen teruggebracht van twaalf tot zeven. Westberlijners moeten bovendien tegen betaling van een mark een speciale vergunning aanvragen voor een bezoek aan het oostelijke stadsdeel. Volgens dé bekendmaking zullen buitenlanders uit sluitend gebruik kunnen maken van de overgang bij de Friedrichstrasse. West duitsers mogen in het noordelijk stads deel bij de Bomholmerstrasse en in het centrum bij de Heinrich Heinestrasse door het IJzeren Gordijn. De inwoners van West-Berlijn kunnen op vier plaat sen de grens over, namelijk bij de Cnaus- seestrasse, Invalidenstrasse, Oberbaum- brücke en Sonnenallee. WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren tijdens een persconferentie te Washington gezegd, dat er onder handelingen tussen oost en west over de kwestie-Berlijn zullen plaatshebben, waarin het westen zich vóór het zelf beschikkingsrecht van de Duitsers zal vèrklaren. Hij weigerde evenwel te zeg gen of, en zo ja wanneer, het westen het initiatief tot overleg zal nemen. Rusk zei nog, dat de tekst van westelijke nota's en verklaringen over de politiek inzake Duitsland hebben bewezen, dat er geen verschil van mening tussen de bondgenoten bestaat over dit onderwerp. Hij legde deze verklaring af in antwoord op een vraag van een verslaggever, die er op zinspeelde, dat sommige bondge noten een niet nader omschreven of uit gesproken beleid voeren, dat gericht op een permanente deling van Duitsland. De Amerikaanse minister ontkende het bestaan van zulk een situatie. Hij ge bruikte in dit verband de term „zelf beschikking" in plaats van „hereniging". In diplomatieke kringen te Londen werd ^gisteren overigens opgemerkt dat Frank rijk de geallieerde plannen tot het nemen van een westers diplomatiek initiatief tracht te vertragen. De Fransen, aldus de ze zegslieden, zouden de eerste stap voor onderhandelingen tussen oost en west aan Moskou willen overlaten. In Parijs zou men van mening zijn, dat dit een normale ziens wijze- is, omdat de Russen ook de eerste stoot hebben gegeven voor de verslechte ring van de toestand. De Franse aarze lingen zouden het overleg in de ambassa deurscommissie in Washington ten zeerste bemoeilijken, zo zelfs, dat indien Frank rijk in zijn weigering volhardt, de Ver enigde Staten en Engeland wellicht „an dere naderingswegen" naar Moskou zul len moeten zoeken. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft in tussen meegedeeld, dat het westelijke ant woord op de Russische nota's van 3 augus tus over Berlijn waarschijnlijk geen spe- Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwak ke tot matige, later langs de kust krachtige wind tussen westt en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. CAPE CANAVERAL (Reuter) - Te Cape Canaveral is vanmorgen een ruimtevaartuig van het type Ranger I en een later tot ontploffing te brengen Agena-B-raket gelanceerd. Het is een proef, die ten doel heeft verkenningen van het maanoppervlak voor te bereiden. De eerste fase van de lancering geschied de met behulp van een Atlasraket. Het was de bedoeling, dat het ruimteschip een half uur na de lancering in een baan om de aarde zou komen. Wanneer de 305 kilo zware Ranger en de dan nog niet ontbrande Agenaraket eenmaal in ,een baan om de aarde zijn gekomen, wil men de tweede raket dertien minuten later laten ontbranden. De cabine zal dan op reis gaan naar een punt op een afstand van 1,1 miljoen kilometer van de aarde. Na 58 dagen zal de Ranger tot op 60.000 kilometer terugkeren. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Nederland, Nieuw-Gtiinea en Indonesië 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Horen en Zien 4 Kunst 4, 6 Uit stad en omgeving ....5, 7, 8 In de Vishal en op zee 8 Panda en andere beeldverhalen9 Feuilleton 9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Na de verbetering van vandaag passeert morgen een zwak regen front met veel bewolking en een 1 krachtige zuidwestelijke wind. Mid- dagtemperaturen 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Minder koel, maar geen belangrijke weersverbetering. Het bericht dat minister Luns, wanneer hij in september de Algemene Vergadering der Verenigde Naties gaat bijwonen, tevens „besprekingen zal voeren over de moge lijkheden voor een eventuele internationa lisering van Nieuw-Guinea", wekt nieuwe verwachtingen. Men zou er uit kunnen op maken dat de belofte van „voortvarend heid", in verband met deze kwestie in mei jongstleden door de minister gedaan, nu toch zal worden ingelost nadat er, wel licht door de tijdelijk slechte gezondheids toestand van mr. Luns drie kostbare maanden verloren zijn gegaan. Uit genoemd bericht viel echter niet op te maken met welke voornemens de minis ter nu eigenlijk naar New York zal gaan éh wat de regering van deze reis precies verwacht. Wil Nederland de kwestie Nieuw-Guinea nu. in afwijking van onze vroegere wensen, door de Algemene Ver gadering laten bespreken? Of wil de heer Luns alleen maar eens horen hoe er over „de mogelijkheden voor een eventuele internationalisering" (vager kan het al niet) gedacht wordt door het secretariaat en door bepaalde leden van de UNO? Op grond van de opvattingen en uitingen van de minister in een reeks van jaren vrezen wij het laatste. Wij vrezen het, omdat een dergelijke gang van zaken er hoogstens toe zou leiden dat de minister daarna met wat nieuwe kennis omtrent de meningen van anderen naar Nederland terugkomt en dus zonder dat het probleem in concreto een stap nader tot zijn oplossing zal zijn ge komen. Dit laatste des te minder omdat die meningen van anderen in meerderheid ongetwijfeld zullen afwijken van de mening der Nederlandse regering, zodat deze laatste dan voor de keus zal worden gesteld: óf aan haar tegenwoordig beleid vast te houden, tegen de wensen van een steeds ontevredener „thuisfront" en tegen de in New York verkregen internationale adviezen in, óf met een geheel nieuwe politiek inzake Nieuw-Guiinea en Indonesië voor de dag te komen. Dit laatste kan niet, hebben wij horen zeggen, omdat de regering daardoor „ge zicht zou verliezen". Maar tegenover wie? Tegenover het „thuisfront", dat het nu al in grote mate oneens is met ons Nieuw- Guinea-beleid? Tegenover de Verenigde Staten, die het broeiende conflict tussen Nederland en Indonesië liever vandaag dan morgen uit de wereld zouden zien verdwijnen? Tegenover onze andere bond genoten. die geen hand zouden uitsteken als dat conflict werkelijk tot uitbarsting zou komen? Tegenover de Afro-Aziatische landen, die het maar vervelend vinden met Nederland samen te werken (ook op eco nomisch gebied) zolang ons land door Indonesië wordt geboycot? Neen, tegen over hen allen zou Nederland beslist géén „gezicht verliezen"; het enige land, dat ons een nieuwe koers inzake Nieuw-Guinea wellicht kwalijk zou nemen, zou de Sovjet- Unie zijn. want alleen die heeft alle reden om zich te verheugen over de aanwezig heid van dat extra-kruitvat in het Verre Oosten. Dat het bepalen van die nieuwe koers heel moeilijk zou zijn, geven wij grif toe. Het blijkt ook duidelijk uit de beschouwing van dr. M. van Blankenstein, die wij van daag tegelijk met Het Parool publi ceren om onze lezers meer inzicht te geven in wat zich inzake de verhouding tussen Nederland en Indonesië de laatste tijd, grotendeels achter de schermen, heeft af gespeeld. Die beschouwing kan dus vooral een verduidelijkend effect hebben en dat is opziehzelf nuttig bij het zoeken naar een oplossing. Wij verhelen ons daarbij niet, dat Indonesië zelf het vinden van een op lossing aanzienlijk heeft bemoeilijkt, ten eerste door in het verleden allerlei over eenkomsten eenzijdig te annuleren en ten tweede door de diplomatieke betrekkingen met Nederland te verbreken. Het is echter een gunstig teken dat Indonesië zélf ook weer het initiatief heeft genomen, zij het dan langs uiterst informele weg, om tot een herstel van die betrekkingen te komen en het zou te betreuren zijn als dat initia tief zou doodlopen op een al te starre Nederlandse houding. Dat Indonesië daar bij condities stelt, hoeft ons niet af te schrikken; condities worden in de inter nationale politiek gewoonlijk gesteld om erover te onderhandelen. De particuliere contacten van de afge lopen maanden en de besprekingen van minister Luns in de komende maanden zouden samen de basis moeten kunnen vormen voor een nieuwe benadering van het hele problemencomplex Nederland IndonesiëNieuw-Guinea, een benadering vóór alles gericht op hernieuwde samen werking tussen twee volken die elkaar, met wat goede wil,- zo voortreffelijk zouden kunnen begrijpen. Advertentie Kanselier Adenauer, tijdens zijn be zoek aan West-Berlijn in gesprek met de minister voor al-Duitse zaken, Ernst Lemmer en de plaats vervangend burgemeester van West- Berlijn, Franz Amrehn. Op de achter grond de Brandenburger Poort, waar de communistische grenswachten op hun post staan. cifiek voorstel voor onderhandelen zal be helzen. De westelijke landen zullen hun antwoord tegen het einde van deze maand aan de Russen overhandigen. Hij voegde eraan toe dat het statuut van Berlijn niet volmaakt is en verbeterd kan worden. In antwoord op een vraag over de berichten, volgens welke er meningsverschillen be staan tussen Frankrijk enerzijds en de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië ander zijds, zei de woordvoerder: „Er is geen onenigheid. Integendeel, er bestaat over eenstemming over de grondbeginselen." Premier Nehroe heeft vanmorgen in Nieuw-Delhi verklaard Oost-Duitsland niet te zullen erkennen. Gereserveerd BONN Bondskanselier Adenauer heeft gisteren bij zijn acht uur durende bezoek aan West-Berlijn niet overal hartelijkheid geoogst. Op hei vliegveld werd hij al door een zeer gereserveerde burgemeester Brandt ontvangen met de woorden: „Het moet interessant zijn voor u, mijnheer de bondskanselier, eens te zien welke uitwer king de Oostduitse afsluitingsmaatregelen hebben gehad." Woorden, waarin de cri- tiek op Adenauers late komst naar Ber lijn duidelijk doorklonk. Nog duidelijker werd die tijdens Adenauers rondrit, toen in de straten Berlijners verschenen met borden waaróp teksten te lezen stonden als: „Te laat", „Eindelijk", „Hoera, de redder is er ai." Adenauer heeft echter alles gedaan om de slechte indruk, die zijn uitblijven in Berlijn heeft gemaakt, weg te nemen. Kennelijk onder de indruk van de toestand in de stad reed hij langs de sectorengrens, waar hij honderden Oost-Berlijners be groette, die zich aan de andere kant van de prikkeldraadversperringen hadden op gesteld en die ondanks alle pogingen van de Oostduitse politie zich niet lieten ver drijven voor zij de kanselier hadden ge zien. Hun enthousiasme was oneindig veel groter dan dat van de West-Berlijners. Op een persconferentie zei de kanselier later dat men het optreden van de Oost- Duitsers niet als een losstaand iets moet zien, maar als zetten in een schaakspel. Het westen zou dan ook pogingen moeten doen wat krachtiger zetten terug te doen, zo zei hij, overigens zonder aan te geven wat dat dan wel zou moeten zijn. Adenau er zei verder geen voorstander te zijn van de stelling dat het westen alleen maar met de Russen moet gaan onderhandelen na dat de chicanes in Berlijn ongedaan zijn gemaakt. De hoofdzaak is. dat we con tact opnemen en praten, aldus de kanse lier, die opmerkte diep onder de indruk te zijn van de houding van de Westber- lijnsé bevolking. Hij verklaarde voorts niets te voelen voor regelrecht contact tussen Bonn en Moskou. Het initiatief tot een gesprek moet volgens Adenauer aan de Amerikanen worden overgelaten. Het brengen van de kwestie-Berlijn voor het forum van de UNO noemde hij weinig zinvol. Het portret, dat Goya van de hertog van Wellington maakte. Scotland Yard moet het nu opsporen. Het paneel waarop het is geschilderd verkeert in vrij slechte toestand. Het por tret, waarop Wellington in halve lengte staat afgebeeld, werd in juni j.l. op een openbare verkoping gekocht door Charles Wrightsman, een oliemiljonair uit Texas. Er ontstond in Engeland controverse over het wegkopen van kunstwerken uit het land en kunstminnaars begonnen een campagne om het stuk in Engeland te houden. De Wolfson Foundation beloofde 100.000 pond bij te dragen en het parle ment zou de rest verschaffen. Wrightsman verkocht het schilderij daarop voor de LONDEN, Een door Goya geschil derd portret van de hertog van Welling ton, dat onlangs voor 140.000 pond sterling (ongeveer anderhalf miljoen gulden) werd gekocht, is uit de National Gallery in Lon den verdwenen. Het schilderij, in 1812 gemaakt, hing maandagavond om zes uur nog op zijn plaats toen het museum werd gesloten maar werd dinsdagochtend vóór de ope ning vermist. prijs die hij er zelf voor had betaald. Goya heeft drie portretten van Welling ton gemaakt. Een ervan behoort aan een Amerikaanse verzamelaar en een ander bevindt zich in een museum. Het schilderij was evenmin als alle kunstschatten, die staatseigendom zijn, verzekerd. Scotland Yard houdt er rekening mee, dat een internationale bende die zich spe cialiseert in kunstdiefstallen aan het werk is geweest. De mogelijkheid werd met uit gesloten geacht dat enige mannen zich gisteravond tegen sluitingstijd in een van de zalen hadden laten insluiten. Welgeteld 5.960 personen hebben gisteren het muse um bezocht. Volgens een woordvoerder van het museum moest 90 procent van hen het schilderij passeren om de andere za len in het gebouw te bereiken. Het stond opgesteld boven aan de hoofdtrap in de westelijke vleugel van het museum. „Het is maar een klein schilderij", verklaarde een van de suppoosten. „Ik heb mensen hier in en uit zien gaan met grotere pak ken onder hun arm." Volgens de politie waren geen tekenen van inbraak te be speuren. De Engelse bladen meldden de dief stal met grote koppen. Een kranten lezer bij het museum, waaruit het portret van de „IJzeren hertog" verdween.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1