Bezwaren tegen een autoweg door de Westeinderplas AGE Koffie KREMER Thee Ford Taunus 17 M In Rotterdam wordt gewerkt aan een Deense „Veronica" Kort en bondig Boekhouder verdwenen met twaalfduizend gulden Girodienst krijgt een codeercentrum in Utrecht Massale fazantensterfte door te natte zomer In Hengelo vermist kind blijkt verdronken te zijn Originele opening van VEBO-tentoonstelling in Leiden PTT en douane kijken argwanend toe Dieven van Marilyn Tyler's koffers gearresteerd Duitser verdween zonder zijn hotelrekening te betalen Salarisverhogingen nu in Staatsblad Vrouw in hongerstaking om groter huis te krijgen Morgen weer regen WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1961 2 Brief aan Gedeputeerde Staten Lichaampje was door de stroom 50 km meegevoerd Kerkelijk nieuws d mmm Haarlem V elsen-l J muiden Beverwijk Stoomketel schoot los: zes arbeiders gewond N.V. HAARLEMSCHE AUTO-CENTRALE Dr. A. B. Speekenbrink onderscheiden Middelbaar onderwijs Kapitein van „Hunze VI" ten grave gedragen Dahliashow in Bloemen- heuvel Werkspoor bouwde enorme scheepsturbine WKERRAPPORTEN ?4 eI Sjj »c zzw De toeristenbond A.N.W.B en de ver bonden Nederlandse watersportverenigin gen hebben in een gezamenlijke brief aan Gedeputeerde Staten van Noordholland hun ernstige bezorgdheid geuit over plan nen om een nieuwe autoweg aan te leg gen lussen de kom van Aalsmeer en de Westeinderplas. Volgens de plannen zal de autoweg, die de provinciale weg Heem- stede-Aalsmeer-Uithoom moet vervangen, de noordwesthoek van de plas gaan door snijden. Hoewel de keuze van het tracé nog niet geheel vaststaat, menen de A.N.W.B. en de K.V.N.W.V. nu reeds hiertegen te moeten waarschuwen. Zij merken op dat de Westeinderplas een van de belangrijkste watersportgebieden van ons land is. De ligging binnen de Randstad Holland geeft de inwoners van de grote steden op korte afstand recrea tiegelegenheid. Bij de aanleg van een weg tussen de kom van Aalsmeer en de plas zullen de eenheid en de rust van de oevers en de dorpskern verstoord worden. Bovendien zullen door het afsnijden van de noordwesthoek van de plas belangrijke jachthavens moeten verdwijnen. Het meest bevaren gedeelte, Een 47-jarige Amsterdamse boekhouder, die sinds eind juni spoorloos verdwenen is, heeft gedurende de acht maanden die hij bij het filiaal van een groot garagebe drijf in de hoofdstad werkte, ongeveer f 12.000 verduisterd. Dat is pas gebleken na het gisteren beëindigde accountants-* onderzoek. Toen de boekhouder op 26 ju ni niet op zijn werk terugkeerde, was er ongeveer 3.000,- tekort. Dit geld had hij die dag bij een klant geïncasseerd en niet afgedragen. Van een bezoek aan de oogarts, waar hij op 26 juni na het incasseren van de 3.000 heenging, is hij nog steeds niet te ruggekeerd. Hij liet zijn vrouw en kind achter, zette zijn auto voor de deur van zijn schoonzoon en ging er vandoor. Uit het accountantsonderzoek is geble ken, dat hij de door de procuratiehou der uitgeschreven nota's verscheurde en eigenhandig nieuwe hogere rekeningen uitschreef, die hij zelf ging incasseren. De „meeropbrengst" stopte hij in eigen zak. Dit bleek totaal 8.619 te zijn, zodat, met de meegenomen 3.000,- de totale „buit" bijna 12.000,- bedraagt De Postchèque en Girodienst heeft Utrecht gekozen voor de vestiging van een codeercentrum, waar de stortingsbiljetten van de rekeninghouders voorzien worden van een ponspatroon, dat nodig is voor de automatisering van dit overheidsbe drijf. Op twee verdTëpingen van de torenflat aan de Neude zullen in het najaar onge veer 60, meest vrouwelijke, werkkrachten een groot aantal kantoormachines gaan be dienen waarmee de ponsgaatjes in de stor tingsbiljetten worden aangebracht. De Postcheque en Girodienst denkt ook aan vestiging van sobrtgelijke afdelingen in Breda en Zwolle. In het Utrechtse be drijf zullen hoofdzakelijk de stortingsbiljet ten uit dat district worden behandeld. Men is nog niet zo ver met de automatisering, dat machines de opdrachten van de reke ninghouders kunnen lezen". Daarom dient in enkele plaatsen van ons land een CO' deercentrum te komen, dat de van een ponspatroon voorziene biljetten doorzendt naar Arnhem en Den Haag. De met de hand geschreven opdrachten worden in de codeercentra voor de machines „ver taald." de Kleine Poel, zal kleiner worden. Dit laatste zou, zo zeggen A.N.W.B. en K.V.N.W.V., een ernstige belemmering zijn voor de watersport. Vele kleinere schepen zijn op de Kleine Poel aangewe zen wegens de vaak hoge golfslag elders. De beide organisaties, die overigens toejuichen, dat de bestaande provinciale weg vervangen wordt door een autoweg met gescheiden rijbanen en ongelijkvloer se kruisingen sinds 1951 heeft de A.N.W.B. hier herhaaldelijk voor gepleit verzoeken Gedeputeerde Staten van Noordholland dan ook bij de keuze van het tracé ernstig met hun bezwaren reke ning te houden. In de Noordoostpolder zijn tengevolge van de grote regenval in deze zomer veel jonge fazanten doodgegaan. Ingewijden schatten de sterfte op tenminste 60 percent van het totale aar.tal in het voorjaar ge boren vogels. Er wordt over gedacht om in het komende seizoen de jacht op fazan ten sterk te beperken. De grote sterfte is vooral opgetreden in juli, maar ook eind mei en de eerste helft van juni zijn veel kuikens om het leven gekomen. In die tijd komt de wilde begroeiing van riet. gras en kruiden in de jonge en dichte Noord- oostpolder-bossen krachtig omhoog en deze vegetatie blijft na regenval nog zeer lang nat. De jonge vogeltjes kunnen niet tegen een nat verenpak, vooral niet als de tem peratuur laag is, zoals dit jaar nagenoeg steeds het geval is geweest. De diertjes worden dan ziek en sterven. Gisteren is het stoffelijk overschot van de 3-jarige Tonnie Duteweerd uit Hengelo, die sinds woensdag vermist werd, in de Regge in Hellendoom gevonden. Een land bouwer, die ter hoogte van de buurtschap Overwater op de oever van de beek bezig was distels te verwijderen, zag het li chaampje van de kleuter drijven, haalde het op de kant en waarschuwde de politie. De Hengelose politie heeft het kind daar na geïdentificeerd en de ouders van Ton nie van de droeve vondst op de hoogte gesteld. Hiermee is een eind gekomen aan een uitgebreid politie-onderzoek, waaraan te vens honderden vrijwilligers de afgelopen dagen hebben deelgenomen. De kleuter blijkt toch in de Berflobeek in Hengelo te zijn geraakt, op de oever waarvan men de vorige week reeds de autoped van het kind heeft gevonden. De afstand tussen de ze plek en de plaats, waar in Hellendoorn het stoffelijk overschot werd gevonden, be draagt meer dan vijftig kilometer. .dtt Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rilland-Batlh: C. D. Kouse maker te Westmaas; te Huizen (N.H.) (wijk E) (toez.): L. Kievit te Putten (Gld.) te Almen (toez J. van Leeuwen te Sint Anna Parochie. Aangenomen naar Lunte- ren: J. Bos te Wierden, die bedankte voor Giessendam-Nederhardinxveld (2de pred. pl.). Advertentie c 3 Grote Kerk: donderdag 15 u.: orgelcon cert door Albert de Klerk. Werken van Sweelinck, Pieter Cornet, Abraham Kerck- hoven, Ant.hon van der Horst, Henk Ba- dings en Albert de Klerk. Vleeshal: donderdag 14.30 u.: Poppen theater Merlijn met „Het Torenhaantje". Gebouw St. Bavo: (Smedestraat) don derdag 10 en 14 u.: Toneelgroep Podium met kindervoorstelling „In de Soete Suyc- kerbol" van W. G. v. d. Hulst. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14 en 19.30 u.: „De reis om de wereld in tachtig dagen," a.l. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u. „Romanoff and Juliet", a.l. Lido Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Rilling", 18 j. Luxor Theater: 19 en 21.15 u.: „Mag dat in Bagdad", 14 j. Donderdag 14.15 en 21.15 u.: „Marguerite Gauthier", 18 j. Minerva Theater: 20.15 u.: „Orfeu Ne gro", 18 jr. Dagelijks 14.30 u.: „De witte wildernis", a.l. Rembrandt Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Raarrathon", a.l. Dagelijks 10.30 u.: „Klopjacht in Holland Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „Shane", 14 j. Studio Theater: 14.15. 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk", a.l. Dagelijks 10.30 en 16.15 u.: „Walt Disney Festival," a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 19 en 21.30 u.: „Fabriek voor officieren", 18 j. Elke middag 14.30 u.: „Vader, moeder en negen kinderen," a.l. TENTOONSTELLIN GEN Vishal (Grote Markt): Tot 4 sept. 10-17 en 20-22 u. (dinsdag 19-22 u.): „Nederland se orgelpracht." Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland) Tot 2 sept. expositie van plastieken van Tjeerd Visser en tekeningen en schilde rijen van Cor Visser-Van der Woude, 9-17 u., ma., w. en vr. ook 18-20 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 sept. expositie van aquarel len en tekeningen van Van Looy en tijd genoten 10-17 u., zondag 14-17 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 sept. expositie van gra fiek van Jan Forrer. Dagelijks 10-22 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 18 aug.). WOENSDAG 23 AUGUSTUS City Theater, 14.30 u.: „Puntje en An ton"; 20 u.: „Bandeloos". Rex Theater, 20 u.: „Paspoort der schande". DONDERDAG 24 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Stella's sleutel". Rex Theater, 20 u.: „Paspoort der schande". Pieter Vermeulenmuseum. 9 3012 u. en 1416.30 u. in het gebouw Cultureel Centrum. WOENSDAG 23 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De zoon van niemand". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De zigeunerprinses". DONDERDAG 24 AUGUSTUS Kennemer Theater: Géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Odys see". In Leiden heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, de VEBO-land- bouwtentoonstelling geopend door zich met een hooivork door een hooiberg heen te werken, die de ingang versperde. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gisteren de VEBO-landbouwtentoon- stelling in „Het Plantsoen" te Leiden ge opend, eerst met een in het Waaggebouw gehouden rede, daarna met een hooivork aan de waterkant van het feestterrein. Nadat het gezelschap zich per boot van de Waag naar „Landbouw in de Rand stad" had begeven, zag de commissaris zich de toegang tot het tentoonstellingster rein versperd door een hooiberg. Hij trok resoluut zijn jas en vest uit, greep enthou siast naar de hem aangeboden hooivork en werkte zich vervolgens met een ver beten gezicht door de berg hooi heen. Als dank voor al deze moeite kreeg hij van de VEBO-voorzitter, ir. P. Buck, een zil veren hooivorkje aangeboden. In de toespraak, die mr. Klaasesz aan het begin van dit openingsfestijn hield, wees hij op het belang van de VEBO, een vereniging die nu al 25 jaar achtereen de belangen van de agrariërs in de omgeving van Leiden behartigt. Advertentie Zes arbeiders zijn dinsdagmiddag om streeks half vijf op de vulcaniseerafdeling van de rubberfabriek Vredestein in Den Haag gewond, toen het deksel van een stoomketel losschoot. De arbeiders wer den door de luchtdruk tegen de grond ge slagen. Vier arbeiders werden in een ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is redelijk. Twee anderen konden, na in het ziekenhuis ver bonden te zijn, naar huis worden ver voerd. Over de materiële schade is nog niets bekend. vanaf f 7765.incl. kachel Werkplaats en kantoor: Jansweg 915 Showroom Houtplein 24 Haarlem Telefoon 1.4.1.2.5 Tijdens een afscheidsdiner, dat de vi ce-minister-president heeft aangeboden aan de afgetreden gouverneur van de Ne derlandse Antillen, dr. A. B. Speekenbrink heeft minister Korthals meegedeeld dat de Koningin de heer Speekenbrink be noemd had tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Aan de maaltijd zaten ook aan de mi nister-president van de Nederlandse An tillen, de heer E. Jonckheer, de vice-pre sident der Antillen, de heer C. D. Kroon en de gevolmachtigd minister der Neder landse Antillen, de hter W. F. M. Lampe. De Rotterdamse rivierpolitie, de doua ne-recherche en de P.T.T. hebben op het ogenblik bijzondere belangstelling voor de kustvaarder „Lucky Star", waarop nu al een maand lang werkzaamheden worden verricht door een scheepswerf in Rotter dam. Er zijn aanwijzingen, dat het schip over niet al te lange tijd zal worden ge bruikt voor illegale radio-uitzendingen naar Denemarken en Zuid-Zweden, uiter aard buiten de territoriale wateren van de Scandinavische landen. Een Deense „Veronica" dus. De „Lucky Star" ligt nu al meer dan een maand bij de Rotterdamse werf. Een der mede-eigenaren, de Deen Hansen, woont met vijf bemanningsleden aan boord. Inwendig heeft het schip vele ver anderingen ondergaan. Onder meer zijn geluiddichte kamers gebouwd, die storing- vrije uitzendingen mogelijk moeten ma ken. Het scheepje van niet meer dan 167 netto register ton voert nog de Nederland se vlag en heeft Nederlandse registratie papieren. Maar het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat inmiddels een buiten landse registratie is aangevraagd en ver kregen. Men houdt er rekening mee dat de „Lucky Star" binnenkort onder vreem de vlag zal uitvaren. Twee maanden geleoen was de „Lucky Star" nog de kustvaarder „Taurus", die min of meer regelmatig diensten uitvoer de tussen Rotterdam en de Engelse oost kust. Op 13 juli kwam het schip nog onder die naam Rotterdam binnen. In juli werd het overgedaan aan de nieuwe eigenaren en herdoopt. Daarbij werd er geen geheim De Rotterdamse recherche is er na zes weken speuren in geslaagd de mannen te arresteren die in begin juli de koffer,s met kleding van de Amerikaanse operazange res Marilyn Tyler hebben gestolen uit een spoorwegwagon op het emplacement-Feije- noord. Het zijn een 21-jarige winkelbedien de en een even oude scheepsbediende, bei den uit Rotterdam. Zij waren begin juli platzak en toen zij op het spoorwegemplacement IJsselmonde kwamen, besloten zij iets uit een goederen wagon te stelen. Zij forceerden de deur van een wagon en pakten op de tast en kele koffers, die, toen zij er een openbra ken, kleding bleken te bevatten. De man nen sjouwden de zware koffers het em placement af naar een bushalte. Na daar enige tijd te hebben gewacht, kwamen zij eindelijk tot de ontdekking dat het al zo laat was, dat er geen bus meer kwam. Zij hielden een taxi aan en gingen daar mee naar het huis van een .van hen. Uit de koffers kwamen avondjurken, dertig paar schoentjes en ragfijne lingerie te voorschijn. „Daar zal vast wel een koper voor zijn te vinden," dachten de dieven. Maar zij hadden mis gerekend. Een opkoper wilde niets kopen. Met enkele jurken zijn zij de stad in getrokken om te trachten, die kle dingstukken in café's aan de man te bren gen. Het lukte echter niet, hetgeen voor de mannen reden was het gestolene te gaan vernietigen. Drie avondjurken wer den verbrand, maar voordat zij verder gingen wist de opkoper, bij wie zij waren geweest, hen te overtuigen dat zij dit niet moesten doen. Hij gaf hun het advies de koffers met de kleding bij een rechercheur op de stoep te zetten. Zij volgden dit ad vies op en lieten door een taxichauffeur de koffers voor het huis van de politie man deponeren. Dit heeft de recherche echter op hun spoor gebracht. De mannen, die zich eerst een poosje schuilgehouden hadden, zijp thans ingerekend. Een Duitser, die zich dezer dagen liet inschrijven in een Rotterdams hotel, gaf zich uit voor topfunctionaris van de Luft hansa. Hij was in Rotterdam om belang rijke chartervluchten voor te bereiden. Er was niemand die hem wantrouwde, maar toch was daar alle reden voor ge weest, want gisteren was de Duitser plot seling spoorloos. De directie van het hotel had nog een rekening van ongeveer 400,- met hem te vereffenen. Men vond in zijn kamer een brief van een hotel in München. Dit werd opgebeld en men vernam dat „Herr Hartmann" hetzelfde had uitge haald in München en misschien in nog veel meer steden. Maar in de Beierse hoofd stad had hij zich laten inschrijven als Schubert. In het Rotterdamse hotel had Hartmann alias Schoubert, kennis gemaakt met een kamermeisje, dat hem vertelde dat zij ook bij een alleenstaande vrouw werkte, die als stenotypiste haar brood verdien de. „Ik heb juist zo iemand nodig, want ik heb heel wat typewerk", zei de Duitser. Hij kreeg het adres van de vrouw, maak te een afspraak met haar en liet haar ty pen. En passant zei hij: „kunt u me even wat geld lenen, de bank is al geslo ten". De vrouw gaf hem dertig gulden. Zij zal het geld wel nooit terugzien. van gemaakt dat de „Lucky Star" ge bruikt zou worden voor radiouitzendingen. De werkzaamheden in de Rotterdamse Waalhaven zijn nu vrijwel voltooid. De zendapparatuur is echter nog niet geïn stalleerd. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat dit in Nederland zal geschieden, want daarvoor zou een P.T.T.-vergunning ver eist zijn. De Nederlandse P.T.T. is reeds door haar Deense zusterorganisatie, die de uitzendingen uiteraard wil voorkomen, op de „Lucky Star" attent gemaakt. De illegale radioprogramma's van schepen buiten de territoriale wateren nemen na melijk steeds meer toe in de Scandinavi sche landen. Voor de Nederlandse douane recherche is er alleen de kwestie of de „Lucky Star" in het bezit is van de nood zakelijke akte van uitklaring, zonder wel ke geen schip uit de haven mag vertrek ken en ook geen loods zijn diensten mag verlenen. Vermoedt wordt dat de „Lucky Star" deze bepaling wil ontduiken en zal proberen, onverwacht zee te kiezen. Thans zjjn in het Staatsblad de Konink lijke Besluiten verschenen, waarbij voor vier groepen onderwijzend personeel sala risverhogingen van kracht zijn geworden De verhogingen geiden met terugwerken de kracht tot 1 januari 1960. Het gaat hier om de leerkrachten van rijkshogere burgerscholen en de rijksmid delbare scholen voor meisjes, van de rijkskweekscholen, van de opleidingsscho len voor leidsters bij het kleuteronderwijs en van het middelbaar nijverheidsonder wijs. Over deze salarisverhogingen is inder tijd reeds in een gecombineerde verga dering van de bijzondere commissie voor het georganiseerd overleg, gehouden on der voorzitterschap van minister Cals, al gehele overeenstemming bereikt. In Amsterdam is een 32-jarige vrouw in hongerstaking gegaan om de aandacht van de betrokken instanties te vestigen op de manier waarop zij en haar zes kinderen moet wonen. Het gezin, dat binnen afzien bare tijd uit negeh personen zal bestaan, is gehuisvest in een driekamerwoning in de Czaar Peterstraat. Van de zijde van het gemeentebestuur van Amsterdam en het Centraal Bureau voor Huisvesting is medegedeeld dat dit geval, evenals tientallen vergelijkbare ge vallen, constant de aandacht heeft en dat men naarstig blijft zoeken naar een op lossing. Van een hongerstaking kan echter geen verandering in het beleid van deze instanties worden verwacht. De situatie in Amsterdam is nog van dien aard dat het niet eenvoudig is een woning voor een gezin van acht a negen personen tegen een aanvaardbare huur te vinden. Een naar de mening van het bu reau aanvaardbaar huis, dat het gezin in november vorig jaar is aangeboden, acht te de familie te klein. De vrouw heeft later de hongerstaking opgegeven en de raad opgevolgd haar ge zondheid niet verder te schaden met zulk een staking, die volgens het Centraal Bu reau Huisvesting geen enkele invloed kan hebben. In Groningen is onder grote belangstel ling op de begraafplaats „Selwerderhof" het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de 64-jarige kapitein E. Karei van de Groninger kustvaarder „Hunze VI". Dit schip is vorige week, toen het uit Ham burg onderweg was naar Groningen, bij het Duitse waddeneilandje Langeoog door een zware grondzee gegrepen en vergaan. Alleen de stuurman, de heer C. Troost, die enige uren in het gekantelde vaartuig zat opgesloten, kon worden gered. Van de 31 jarige matroos H. Hesling is geen spoor meer gevonden. Het stoffelijk overschot van de kapitein spoelde aan op het strand van Spiekeroog en werd zaterdag gebor gen. Reeds bijna veertig jaar was de heer Karei in dienst van de Groninger Beurt vaart n.v. Directeur E. H. Hendriksen van dit bedrijf schetste aan de groeve de om gekomen kapitein als een zeeman in hart en nieren, die rustig en met groot plichts besef zijn werk heeft verricht Op weg naar de begraafplaats trok de stoet langs het gebouw van de Groninger Beurtvaart. De dahliavereniging „Haarlem en om streken" houdt zaterdag, zondag en maan dag 2, 3 en 4 september een dahliashow in het gebouw „Bloemenheuvel" aan de Bloe- menheuvel" aan de Bloemendaalseweg in Bloemendaal. Alle dahlia's zullen tot bloemstukken verwerkt zijn. Ambassadeur vertrekt. De ambassa deur van Joegoslavië in Nederland, de heer Draskovic, gaat Nederland verlaten. Begin september, nadat Koningin Juliana in Ne derland is teruggekeerd, vertrekt hij naar Belgrado, waar hij een functie gaat be kleden aan het ministerie van Buitenland se Zaken. De heer Draskovic is in april 1958 als ambassadeur naar Den Haag ge komen. De fiscus misleid. De rechtbank in Arnhem heeft een 30-jarige kapper uit Tiel wegens belastingontduiking veroor deeld tot een boete van 8.000 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Van 1956 tot en met 1959 had hij aan inkomstenbelasting 16.000 te weinig opgegeven. Hij had de gewoonte op zijn kassa lagere bedragen aan te slaan dan hij had ontvangen. Boekendief. De rechtbank in Utrecht heeft een 35-jarige onderwijzer veroor deeld wegens diefstal van een groot aantal boeken en grammofoonplaten, gepleegd in diverse zaken in Utrecht. De waarde van de gestolen boekwerken alleen beliep on geveer 6.000 a 7.000. De rechtbank ont sloeg hem in verband met zijn psychische toestand van rechtsvervolging en stelde hem voorwaardelijk ter beschikking van de regering voor een behandeling in een psychiatrische inrichting. Carnegie-Heldenfonds. In het thans verschenen verslag over 1960 van het Carnegie-Heldenfonds voor Nederland wordt onder meer opgemerkt, dat het vorig jaar voor 223 nieuwe gevallen van heldhaftig optreden de aandacht van het bestuur werd gevraagd. In 122 gevallen werd een onderscheiding, een beloning en/of een schadevergoeding toegekend De zilveren medaille, die slechts in zeer bij zondere gevallen wordt verleend, werd driemaal toegekend. Havenverkeer. In de week van 13 tot en met 19 augustus zijn in de hoofdstede lijke haven aangekomen 155 schepen (447.293 brt.) en vertrokken 155 schepen (400.595 brt.). Bij Werkspoor in Amsterdam is de groot ste scheepsturbine vervaardigd die tot nu toe in Nederland voor de koopvaardij werd gebouwd. De turbine van 26.500 pk. is be stemd voor een van de drie 86.000-tons Esso-tankers, die bij de scheepswerf Ver- olme in aanbouw zijn. In de kómende week zal de turbine in onderdelen per schip naar de scheepswerf worden ver voerd, waar zij door Werkspoor weder om wordt gemonteerd. De installatie bestaat uit een hoge- en een lagedruk turbine, die door middel van een tandwieloverbrenging met dubbele re ductie de schroefas aandrijft. De stoom in de turbine heeft een druk van 57 atmos feer en een temperatuur van 454 graden Celsius. De condensor, die de afvoerstroom van deze turbine condenseert, is zo zwaar, dat zij niet zoals gewoonlijk aan de tur bine, doch aan de scheepsfundering wordt bevestigd. De leidschoephouders van de hoge-druk en lage-druk turbine hebben een gelaste uitvoering. Voor lagedruk-turbines was dit nog niet toegepast. Op vier plaatsen wordt stoom uit de turbine getapt, die dient voor het voorverwarmen van het voedingwater van de stoomketels. Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hogere luchtdruk passeert vandaag ons land, waardoor de buiigheid verder afnam. Intussen bereikte een re- gengebied van een depressie bij IJsland vanmorgen Schotland en Ierland, waar door morgen op de meeste plaatsen in ons land weer wat regen zal vallen. In het temperatuurverloop komt nog niet veel verandering. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. «3 d Neerslag laatste 24 uur. E S Sj Den Helder half bew. nw 17 i Ypenburg zwaar bew nw 18 i Vlissingen licht bew. w 17 0.2 Eelde licht bew w 17 4 De Bilt half bew. wzw 18 8 Twente licht bew. w 16 18 Eindhoven licht bew. wzw 18 6 Zd-Limburg zwaai Oi wzw 16 12 Helsinki regenbui nno 19 7 Stockholm motregen n 16 6 Oslo «waar bp\v windst. 19 0 Kopenhagen licht bew. w 16 7 Aberdeen gPhHHl windst 15 0 Amsterdam half bew. w 18 0 Brussel onbewolkt wzw 14 0 Luxemburg zwaar bew. wzw 16 2 Parijs half bew. w 20 0 Bordeaux zwaar bew windst. 22 2 Grenoble onbewolkt windst. 25 0 Nice licht bew. n 24 0 Berlijn regen w 19 7 Frankfort half bew. 20 1 München zwaar bew w 23 1 Zürich zwaar bew. windst. 22 0 Genève licht bew. windst. 23 0 Locarno onbewolkt ono 25 0 Wenen zwaar bew wnw 27 9 Innsbruck regenbui windst. 24 2 Athene onbewolkt windst. 33 Rome licht bew. windst. 29 0 Ajaccio onbewolkt nno 25 0 Madrid onbewolkt windst. 34 0 Mallorca onbewolkt windst. 29 0 Lissabon onbewolkt n 36 0 Donderdag 24 augustus Zon op 5.37 uur, onder 19.46 uur. Maan op 18.51 uur, onder 03.09 uur. Maanstanden 26 aug. 4.14 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 23 augustus Hoog water 0.32 uur en 13.17 uur. Laag water 8.34 uur en 21.08 uur. Donderdag 24 augustus Hoog water 1.44 uur en 14.18 uur. Laag water 9.47 uur en 22.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2