De Gaulle ontstemd over Amerikaanse houding KAUWGOM BERLIJN Westduitse valsemunters juist op tijd gearresteerd i Hp eh 02) li Twaalf bomaanslagen in Parijs In kwesties-Berlijn en Bizerta Soustelle critiseert De Gaulle Bakkers gaan weer met minister over de prijzen praten Kennedy hoopt op akkoord over een kernstop Taxichauffeurs leverden oplichter bij de politie af Schietpartij in Zuid-Tirol Zesduizend vervalste vijftig-markt biljetten in beslag genomen Vijf doden in het verkeer Bromfietsen gemiddeld niet harder dan 40 km Nederlander wilde naar Oost-Duitsland RIJKSPOLITIE STELT ONDERZOEK IN Bellenloos ballet Franse politie op het spoor van schilderijdieven Programma orgelbespeling door Albert de Klerk MAPLE LEAF WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1961 Jagan kabinetsformateur UNO-debat Fransen voelen weinig voor ontwapening \k \X»VM VU NV Dr. Jaffé ontslag verleend WEEKABONNEMENTEN Plannen voor economie van West-Berlijn worden opgesteld Verdacht van aanranding en verduistering Luchtduel op Texel Vuurwerk in Zandvoort Naar India De radio geeft donderdag T elevisie programma 1 (Van onze correspondent) PARIJS Vandaag is de Franse minis terraad onder voorzitterschap van gene raal De Gaulle bijeen. De agenda was beladen: niet alleen de internationale toe stand zou een groot deel van de tijd in beslag nemen, maar ook de ontwikkeling der gebeurtenissen in Bizerta en Algerije. Met een zekere verlichting heeft men in regeringskringen geconstateerd, dat Ame rika zich in de vergadering van de UNO- assemblee niet achter de Afro-Aziatische motie zal scharen, maar zich van stem ming zal onthouden. Over deze stemont- houding voelt De Gaulle zich intussen ook nog wel geprikkeld, omdat het op zich zelf de kansen verhoogt, dat de Afro-Aziati sche motie zal worden aangenomen, daar bjj het vaststellen van een tweederde meerderheid alleen de stemmers en niet de onthouders worden geteld. In ander opzicht is De Gaulle eveneens ontstemd over de houding van Amerika. Washington en Londen willen met Rus land over Berlijn onderhandelen, terwijl volgens de opvattingen van De Gaulle eerst de internationale toestand behoorlijk moet zijn ontspannen alvorens van onder handelingen sprake kan zijn. Ofschoon zich in Bizerta geen nieuwe in cidenten hebben voorgedaan, zal in de mi nisterraad uitvoerig worden gesproken over de toestand, waarin de Fransen in Tunesië en Algerije verkeren. Bij een toe nemend aantal vertoont zich de neiging Noord-Afrika voor goed te verlaten om zich in Frankrijk te vestigen. De regering staat op het standpunt, dat zij, die al hun bezittingen in Noord-Afrika achterlaten, recht hebben op schadevergoeding, doch het bedrag van die vergoedingen en ver dere hulp zullen afhankelijk worden ge steld van de streek in Frankrijk, waar zij zich willen vestigen. Een Fransman bij voorbeeld, die in Parijs een kruideniers winkel wil beginnen, zal minder gesteund worden dan hij, die zijn kapitaal wil be leggen in nieuwe industrieën in Bretagne. Het probleem van de repatriëring is wel iswaar nog niet dringend daar men de gro te golf van gerepatrieerden pas in 1963 of '64 verwacht, maar Debré wil de voorbe reiding van de repatriëring thans reeds beginnen en daarvoor heeft hij suggesties gevraagd aan de departementen van Fi nanciën, Industrie en Woningbouw. Sagan belaagd In de afgelopen nacht hebben inmiddels rechts-radicale terroristen in Parijs niet minder dan twaalf bomaanslagen ge pleegd. Er zijn geen gewonden, maar de materiële schade is groot. Alle aanslagen zijn het werk van de O.A.S., het geheime Jeger dat propaganda maakt voor een Frans Algerije. In diverse Parijse arron dissementen, hoofdzakelijk in het gegoede zestiende, werden de bewoners tussen een en drie uur opgeschrikt door hevige explo sies, veroorzaakt door plasticbommen, en door het breken van honderden ruiten. De aanslagen waren gericht tegen schrijvers; journalisten, ministers socialisten en link se Gaullisten, ondermeer tegen Frangoise Sagan, de directeur en de hoofdredacteur van het dagblad „Le Figaro", de minister van Handel en Industrie, een kabinetschef van generaal De Gaulle, een gewezen gou verneur van Algerije en tegen Daniel Mayer, vroeger lid van de socialistische PARIJS In een interview met het Franse weekblad Carrefour heeft de vroe gere Gaullistische minister Jacques Sou- stelle, voorstander van een Frans Algerije, verklaard, dat hij voorlopig in het bui tenland zal blijven wonen en niet van plan is naar Frankrijk terug te keren, daar hij in dat geval met arrestatie wordt be dreigd. Het bevel tot arrestatie zou zijn uitgegaan van generaal De Gaulle zelf. „Mijn vrijheid liep al gevaar," zegt Sous telle, „toen ik nog minister voor de Saha ra was." Hij is op het ogenblik bezig met het schrijven van een boek over de afgelopen drie jaar, waarin hij zich vooral scherp verzet tegen de Algerijnse politiek van De Gaulle, die volgens Soustelle niet naar vrede maar naar oorlog leidt. De huidige verblijfplaats van de voormalige bewindsman is niet bekend. GEORGETOWN (AFP) De gouver neur van Brits Guyana, Grey, heeft na overleg met de regering te Londen beslo ten de leider van de Vooruitstrevende Volkspartij, Jagan, te belasten met de vor ming van een kabinet. Volgens de officieu ze uitslagen van de maandag gehouden verkiezingen krijgt Jagans partij twintig van de 35 zetels in het Lagerhuis en acht van de dertien zetels in het Hogerhuis. De minister van Economische Zaken, drs. De Pous, en de Bakkerijstichting zul len ap donderdag 31 augustus opnieuw de broodprijzen bespreken. De Bakkerijstichting, die de werkgevers en de werknemers in het bakkerijbedrijf vertegenwoordigt, verklaart dat zij er thans van uit gaat, dat de overheid be grip zal hebben voor de moeilijkheden in het bakkersbedrijf, zodat de verhoogde kosten doorberekend kunnen worden. De Bakkerijstichting is van mening, dat er an ders in deze bedrijfstak een onhoudbare toestand zal ontstaan. De minister is tot deze nieuwe bespre king bereid, nu de Haagse en Brabantse bakkers, die onlangs zonder de daarvoor vereiste vergunning van het ministerie van Economische Zaken de prijzen van enkele broodsoorten hadden verhoogd, deze ver hoging ongedaan hebben gemaakt. De mi nister had dit als voorwaarde gesteld voor nieuw overleg over de broodprijzen in het algemeen. partij en thans lid van een afgescheiden socialistische organisatie, waar ook Men- des-France bij is aangesloten. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Naar alle waarschijnlijkheid houden de aanslagen verband met de vergadering van het kabinet van hedenmiddag, die hoofdzakelijk aan Algerije zou worden ge wijd. Ook in de stqd Algiers hadden twaalf bomaanslagen plaats en in totaal 29 in geheel Algerije. NEW YORK (UPI) Gisteren is in de UNO-Assemblee het aebat over het Frans- Tunesische geschil om de vlootbasis Bi zerta voortgezet. Diverse sprekers gaven een uiteenzetting over de opvattingen van hun land. Men drong op vreedzaamheid aan en vermeed zorgvuldig om een der partijen schuldig te verklaren. Adlai Ste venson, de Amerikaanse gedelegeerde be steedde zijn spreekbeurt om te antwoorden op Russische beschuldigingen aan het adres van Amerika, maar vond toch nog tijd om te verklaren, dat de Verenigde Sta ten voort zouden gaan met pogingen de twee partijen tot elkaar te brengen. Hij constateerde, dat de Tunesische souverei- niteit over Bizerta niet in twijfel kan ge trokken worden. TUNIS (Reuter) Het 11.000 ton me tende Franse vliegdekschip Lafayette is dinsdag bij Bizerta voor anker gegaan. Volgens een woordvoerder betreft het ge bruikelijke oefeningen. Voor de crisis om Bizerta vorige maand begon, kwamen maandelijks twee vliegdekschepen naar de basis om te oefenen, zei hij. De worsten, die een Berlijnse slager hier met zich meedraagt, gaan aan de neus van de Vopo's voorbij. De slagerij ligt precies aan de sectorgrens. Het huis ligt in Oost-Berlijn, maar de in gang van de winkel is in het Westen. De slager moet verhuizen. WASHINGTON, (AFP) President Kennedy heeft dinsdag in een verklaring uiteengezet hoeveel belang hij hecht aan de driemogendhedenconferentie te Genève over beëindiging van proeven met kern wapens. Na een gesprek met de Ameri kaanse gedelegeerde Dean, die op punt staat naar Genève terug te gaan voor een hervatting van de besprekingen met Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie, sprak de president de hoop uit dat men overeen stemming zal bereiken over een verdrag dat de wereld van grote gevaren zal ver lossen. De taak van Dean is van levens belang. Hij zal, aldus Kennedy, een nieu we poging doen overeenstemming te berei ken over een doelmatig verbod van proe ven met kernwapens. „Het Amerikaanse voorstel voor een verdrag biedt de Ver enigde Staten en de gehele wereld de hoop aan de gevaren te ontkomen". De Verenigde Staten blijven het groot ste gewicht hechten aan deze onderhande lingen. Zij hopen dat de Sovjet-Unie op po sitieve wijze op de nieuwe Amerikaanse pogingen zal reageren", aldus de verkla ring van de president. (Reuter) De Amerikaanse vertegen woordiger bij het ontwapeningsoverleg, McCloy, heeft gisteren aan een lunch van de Amerikaanse persclub te Washington gezegd, dat er weinig twijfel over kan be staan, dat de Russen tenslotte de reuzen- bom met een kracht van 100 miljoen ton t.n.t. zullen maken, waarover premier Kroesjtsjev onlangs heeft gesproken. De Russische premier had ook verklaard, dat hij de raket heeft, die de bom naar zijn doel kan brengen. In antwoord op een vraag in hoeverre de Amerikaanse ontwapeningsvoorstellen overeenkomen met het standpunt van de bondgenoten, zei McCloy dat ze in overeen stemming zijn met de algemene gedach- tengang van de andere landen. „Misschien moet ik wat Frankrijk betreft, enige res trictie in acht neifoen," voegde hij er aan toe. „Ik ben van oordeel dat er bij de Fransen minder geneigdheid bestaat op dit ogenblik over ontwapening te spreken." (Van onze Amsterdamse redacteur) Twee Amsterdamse taxichauffeurs heb ben. een einde gemaakt aan een serie op lichtingen waaraan een 30-jarige Amster- damise reisleider zich de afgelopen weken heeft schuldig gemaakt. De man, die in Amsterdam, Leiden, Scheveningen en Noordwijk naar schat ting ongeveer 25 ongedekte cheques voor een totaal bedrag van enkele duizenden guldiens heeft afgegeven en die daarom door de politie werd gezocht, liet zich in Amsterdam van huis halen voor een lange taxirit door dezelfde chauffeur aan wie hij maandag een niet gedekte cheque van f 155,- had afgegeven. De chauffeur nam een collega mee om een hartig woordje te spreken over die cheque. Het gesprek liep uit op een vechtpartij, waarin de reis leider werd overmeesterd. Hij werd ver volgens afgeleverd op het hoofdbureau van politie. De man, die de vorige maand in Rot terdam is aangehouden omdat hij geld van een reisvereniging zou hebben verduisterd werd enkele weken geleden voorlopig in vrijheid gesteld. Sindsdien heeft hij ge leefd van zijn chequeboekje van de giro dienst, hoewel er geen cent meer op zijn rekening stond. In de hotels waar hij sliep en de restaurants waar hij at gaf hij che ques af, die uiteraard waardeloos waren. Hij deed voorts inkopen in modemagazij nen, liet in Scheveningen veertig foto's van zichzelf maken en maakte voor hon- (derden guldens taxiritjes. Als het op be talen aankwam haalde hij steeds zijn che queboek te voorschijn. De politie werd al spoedig van deze praktijken op de hoogte gesteld, maar had moeite de man te vin den, omdat deze na enkele dagen steeds van hotel wisselde. Maandag had de man zich per taxi van Amsterdam naar Scheveningen laten rij- iden. De meter wees tenslotte een bedrag aan van 155,-, dat met een cheque werd „betaald". De passagier vroeg de chauf feur hem de volgende dag te komen af halen voor een nieuwe lange rit. Dezelfde avond echter vernam de chauffeur dat an dere taxichauffeurs soortgelijke cheques hadden ontvangen, maar dat deze niet ge dekt bleken te zijn. Hij verscheen dinsdag op het opgegeven adres, maar nam voor alle zekerheid een collega mee omdat hij moeilijkheden verwachtte als het gesprek op de cheques zou worden gebracht. (Van onze Amsterdamse redacteur) B. en W. van Amsterdam hebben de ontslagaanvrage van dr. H. L. C. Jaffé, onderdirecteur van het Stedelijk Museum, ingewilligd. Dr. Jaffé zal zijn werkzaam heden 31 augustus beëindigen. Hfj heeft destijds reeds laten blijken niet langer prijs te zullen stellen op zijn functie als hij niet in aanmerking zou komen voor de vacature, die over enkele maanden ontstaat wanneer de directeur van het stedelijk museum, dr. W. Sandberg, met pensioen gaat. In Amsterdam wordt het ontslag van dr. Jaffé, aan wie het museum veel te danken heeft, zeer betreurd. (Vervolg van pagina 1) Bij de vijf doorlaatposten, die de Oost- Duitsers 'hebben afgesloten, hebben ze nieuwe barricaden opgericht. Tot gisteren konden Wesl-Berlijners Oost-Berlijn bin nengaan te voet, per S-baan of per onder grondse, zonder dat ze daarvoor papieren nodig hadden. Alleen gemotoriseerd ver keer had een doorlaatbewijs nodig. Het Oostduitse kabinet heeft de jongste maat regel genomen, omdat van de vrije toe gang tot Oost-Berlijn misbruik zou zijn gemaakt door spionage-organisaties. Het document dat alle West-Berlijners, die Oost-Berlijn willen binnengaan, in het vervolg nodig hebben, kunnen zij aanvra gen bij twee kantoren in West-Berlijn van het toeristenbureau van de Duitse Demo cratische Republiek. Salami Volgens doorgaans welingelichte zegs lieden maakt de regering in Washington zich ernstig zorgen over de „salamitak- tiek" van het Oostduitse communistische regime, die vandaag weer is gebleken uit de nieuwe maatregelen inzake de grens overgang in Berlijn. Hoewel het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken met de uiterste omzichtigheid reageerde op de berichten waren de zegslieden er van overtuigd, dat de nieuwe situatie in regeringskringen wordt beschouwd als een bron van ernstige moeilijkheden. Presi dent Kennedy is onmiddellijk van een en ander op de hoogte gebracht. Minister van Buitenlandse Zaken Rusk bleef tot diep in de nacht op zijn departement. ROME (Reuter-AFPl Bij San Leonar do di Passiria in Altj Adige, is het in de afgelopen nacht tot een schietpartij geko men tussen carabinieri en verdachte per sonen. Niemand werd gewond, hoewel on geveer driehonderd schoten werden uitge wisseld. Kort voor het vuurgevecht uit brak was een hoogspanningsmast opgebla zen. Het was het eerste vuurgevecht sinds de Italiaanse regering in juni besloot krachtstations, hoogspanningsinstallaties, enz. in verband met het terrorisme te bewaken. iienen uiterlijk op woensdag te worden oetaald, daar de bezorger* op donder- 5 dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE >iooooco3»ocoooccoaooooonocaxoooocioo:no:ocoooooocQcoo (Van onze correspondent) BONN Een van de grootste valse munterszaken van na de oorlog is in het Westduitse plaatsje Heidenheim uitge komen, nog voor dat een vals biljet de wereld was ingezonden. Gisteren arres teerde de politie namelijk de 42-jarige boekdrukker Windauer, een 34-jarige koopman en een 44-jarige graficus, de laatste twee uit Ulm. In de drukkerij van Windauer werden bijna zesduizend valse vijftig mark-biljetten in beslag genomen. Ook legde men de hand op ruim vijfdui zend biljetten, die pas aan een kant be drukt waren. De reden, dat de biljetten nog riiet in omloop waren gebracht was, dat men het probleem nog niet had opge lost hoe de biljetten te laten slijten. De echte vijftigmark-biljetten zijn namelijk in BONN. In de Bondsrepubliek houdt men er zich mee bezig hoe West-Berlijn levensvatbaar kan blijven in de vreemde situatie, waarin de stad is komen te ver keren. De voorzitters van de vijf grootste machtsgroepen in het economische leven hebben gisteren in Berlijn deelgenomen aan een bijeenkomst van de Berlijnse in dustrie- en handelskamer. Hierbij is be sloten onverminderd voort te gaan met het geven van opdrachten aan Berlijnse bedrijven. De arbeiders moeten in de stad blijven en men zal zich keren tegen Westduitse bedrijven, die Berlijnse arbeiders zouden aanwerven. De leveranciers van noodzake lijke grondstoffen zullen aan Berlijn zelfs een bevoorrechte positie geven. Ook sprak men zich uit voor het geven van extra kredieten, indien deze voor investeringen nodig zouden zijn. De voor 1961 voor in vesteringen reeds gegeven kredieten be lopen 140 miljoen mark. Uit Keulen wordt vernomen, dat de Westberlijnse bedrijven als gevolg van het uitvallen van de Oostberlijnse grensgan- gers ongeveer zes pet. van hun arbeiders hebben verloren. Vooral de handel en de dienstverleningsbedrijven van West-Berlijn worden daardoor getroffen. In sommige bedrijven moest de werktijd worden ver lengd, aldus de Westduitse vereniging van werkgeversorganisaties te Keulen. 1948 gedrukt en een gloednieuw biljet kon dus gauw verdenking wekken. Sinds drie maanden waren de mannen bezig hun snode plannen ten uitvoer te brengen. De motor van de onderneming schijnt de koopman geweest te zijn. De reden, dat de in Heidenheim algemeen geachte boek drukker Windauer aan de valse munterij meedeed, lag in de slechte zaken van zijn bedrijf. Enige tijd geleden dreigde hij zelfs failliet te gaan. Het drukken van de valse biljetten vond plaats in de weekeinden. Eenmaal ging men daarbij slordig te werk en liet men een aan een kant bedrukt biljet slingeren. Het werd maandag daarop door een van de arbeiders gevonden en deze waarschuwde onmiddellijk de politie. In Tubbergen is de 64-jarige landbou wer J. Spijker uit Vriezenveen toen hij met zijn fiets plotseling linksaf sloeg, aan gereden door een achteropkomende auto. Hij was op slag dood. De man was ge huwd, maar had geen kinderen. In Bergen (L.) is de 37-jarige arbeider P. Verhovens uit Siebengewald met zijn bromfiets tegen een stilstaande auto ge botst. De man moet op slag dood zijn ge weest. Het ongeval geschiedde tijdens he vige regenval. In Heerlen is de 18-jarige B. M. G. Ro- mijn uit Heerlen op de Schaersbergerweg met zijn scooter tegen een geparkeerde vrachtwagen gereden. Hij werd naar het ziekenhuis in Heerlen overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Ook dit on geluk gebeurde tijdens een hevige regen bui. In Westwoud (N.H.) is het 5-jarig zoon tje van de familie Hoogeboom uit Hoog- karspel plotseling de weg overgestoken en tegen een bestelauto gelopen. De chauffeur probeerde door krachtig remmen en het omgooien van zijn stuur het kind te ontwijken, maar kon niet voor komen, dat het met een hevige klap met zijn hoofd tegen de trottoirband kwam. Twee artsen konden, nadat het kind bij omwonenden was binnen gebracht, slechts de dood vaststellen. Op de Bouwmeesterstraat in Vriezenveen is de 65-jarige landbouwer J. Spijker, die op weg was naar zijn weiland en plotse ling de weg overstak, door een auto aan gereden. Hij was vrijwel op slag dood. Kon. Besluit thans verschenen Het vorige week reeds aangekondigde Koninklijk Besluit, waarbij de keurings eisen voor bromfietsen en fietshulpmoto- ren opnieuw zijn vastgesteld, is thans ver schenen. Deze eisen hebben onder meer betrek king op de snelheid gemiddeld mag de bromfiets niet harder rijden dan 40 kilo meter per uur en op de geluidssterkte. Bij de controle op de gestelde eisen zal er ook op worden gelet of het vermogen van de motor niet op eenvoudige wijze door de berijder kan worden opgevoerd of de overbrengingsverhouding eenvoudig kan worden gewijzigd. Zoals bekend is, zullen de nieuwe eisen op 1 oktober van kracht worden. (Van onze correspondent) De 36-jarige vertegenwoordiger J. W. B. van R. uit Lochem die sinds vier weken in het Gelderse Neede woont, is door de Duitse politie in Helmstedt gearresteerd, toen hij wilde uitwijken naar de oostzone. De man, die gehuwd is, wordt ervan ver dacht een 15-jarig meisje uit Hengelo (Gld te hebben aangerand en een bestel auto te hebben verduisterd. Van R., die voor de Nederlandse politie geen onbeken de is, 7ou vandaag naar ons land worden teruggebracht. Op de vraag van de Duitse politie, waar om hij naar Oost-Duitsland wilde, bekende Van R., dat hij een aanranding gepleegd had en een gehuurde auto had verkocht. In Ruurlo had hij vorige week bij een auto handelaar een bestelauto gehuurd. Met de ze auto bezocht hij de familie B. in het Gelderse Hengelo. Hij verzocht de ouders om hun 15-jarig dochtertje als dienstmeisje bij hem te la ten werken. Van R. bood een aantrekke lijk maandsalaris aan en ontmoette geen enkele tegenstand, toen hij vroeg of het kind diezelfde avond met zijn echtgenote in Neede kon kennismaken. Hij zou haar 's avonds laat terugbrengen. Tussen Hengelo en Vorden randde hij het meisje aan. Met de auto reed hij naar Noord-Bra bant, waar hij als vertegenwoordiger veel zaken heeft gedaan. Hij verkocht enkele gereedschappen, die achterin de wagen lagen, en wist toen ook de wagen van de hand te doen. Hij liftte naar Duitsland, waar zijn ontvluchting door de politie in Helmstedt werd verijdeld. De dienst luchtvaart der Rijkspolitie, ge vestigd op Schiphol, stelt een diepgaand onderzoek in naar „eventuele overtredin gen van de Luchtvaartwet" door de elkaar beconcurrerende luchtvaartmaatschappij en (N.V. Sinberg en Schreinders Aero Contractors N.V.), die rondvluchten van het Texelse vliegveld af boven het eiland verzorgen. De luchtvaartpolitie deelt mede dat men regelmatig controle uitoefent op het vlieg veld van Texel Naar aanleiding van klachten geuit door de directeur van de N.V. Sinberg, de heer Sinnige, tegen Schreinders Aero Contractors, zal men thans overgaan tot het horen van getui gen die overtredingen zouden hebben ge constateerd. De heer Sinnige verwijt Schreinders Aero Contractors onder andere dat men met zeven in plaats \an de toegestane vijf personen heeft gevlogen in een Dornier- toestel. De luchtvaartpolitie wijst erop dat men zich niet zal bemoeien met de concurrentie-strijd tussen de twee maat schappijen zolang de luchtveiligheid daar bij niet in het gedrang komt. Zowel de N.V. Sinberg als Schreinders Aero Contractors N.V. hebben alle vereis te concessies van de Rijksluchtvaartdienst voor het maken van rondvluchten boven Nederland. De luchtvaartpolitie verwacht dat het onderzoek geruime tijd in beslag zal ne men. Over de beschuldiging van de heer Sinnige dat de piloot van de Dornier met zijn toestel getracht zou hebben een ma noeuvre van het Jode'-vliegtuig van Sin berg te doen mislukken zegt de dienst luchtvaart der Rijkspolitie niets te hebben vernomen. Het seizoenvuurwerk in Zandvoort, dat verleden week woensdagavond wegens het slechte weer moest worden afgelast zal vanavond om tien uur op het strand voor de Rotonde worden afgestoken. VENETIë Een defect aan de „bellen blaas" machine is gisteravond de spel breker geweest in het programma, dat de exentrieke Spaanse schilder Salvator Dali in Venetië aan een elegant gekleed publiek heeft voorgezet. De schilder, die zich specialiseert in het „ongewone" had uit Parijs een lading parfum laten overkomen, dat met zeep sop vermengd voor een heerlijk ruikend decor bij een door Ludmilla Tsjerina ge danst ballet zou zorgen. Het programma begon met een opera op muziek van Scarlatti, die was opgezet rond vijf van Dali's schilderwerken. Het publiek bleek niet erg enthousiast. Salva tor zal zich wel (op zijn snor) hebben zit ten verbijten, toen de blaasmachine bij de balletvoorstelling alleen maar wat zieli ge bellen kon voortbrengen. Primaballerina Tsjerina kreeg een ova tie. (Van onze. correspondent) Het is niet uitgesloten, dat de Franse politie op het spoor is van de dieven, die kortgeleden uit een museum in Aix-en- Provence 8 doeken van Cézanne hebben gestolen. Bij Nice is namelijk een Italiaan gearresteerd, Giovanni Pilisi, 55 jaar, die bekend staat als de artistieke leider van een gangsterbende. Zijn naam werd ge noemd bij de schilderijendiefstal in Saint Tropez, waar 57 doeken van bekende meesters werden ontvreemd. De bende moet ook de hand in het spel hebben ge had bij een diefstal in het museum van Menton, waar 7 doeken verdwenen, o.a. een Modigliani, een Picasso, een Vlaminck en een Utrillo, ter waarde van 200.000 nieuwe fracs. In Genua werd een deel van deze doeken teruggevonden, waar zij te goeder trouw door een Italiaanse arts wa ren gekocht. Via de dokter en de verko per kwam men op het spoor van de bende tot wie een Fransman van 25 jaar behoort, bekend onder de naam van Lolo de har- monikaspeler. De anderen zijn Italianen. Pilisi heeft de onvoorzichtigheid begaan naar Frankrijk te komen. Hij is bij Nice gearresteerd. COLMAR (UPI) De politie te Colmar heeft vier schilderijen gevonden die het afgelopen weekeinde gestolen waren uit de bestelwagen van een kunsthandelaar te Colmar. Het programma van het concert dat de organist Albert de Klerk in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op donderdag 24 augustus van 15.00 tot 16.00 uur zal geven luidt als volgt: Van Jan Pieterszoon Sweelinck Praeludium pedaliter, van Pie- ter Cornet het Salve Regina. Vervolgens een Preludium en Fuga van Abraham Kerkhoven. Daarna het Trio capriccioso van Anthon van der Horst. Als voorlaatste nummer Badings Preludium en Fuga en tenslotte van Albert de Klerk zelf een Hommage aan Sweelinck „Ricercare". LETTERKUNDIGE OPDRACHT De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heetf aan de letter kundige L. Tegenbosch te Eindhoven op dracht verleend tot het schrijven van een essay over de dichter Herman van den Bergh. A A rmOHDIGINGEfi e n BESCHOUW!fiGEti Op 2 september zal de VARA-medewer- ker Frans van Mastrigt, samensteller van het programma „Vrouwen in Verre Lan den", welke programma-serie gedurende drie jaar werd uitgezonden in samenwer king met het Unesco Centrum Nederland, mede in opdracht van het Unesco Cen trum naar India vertrekken en wel naar de provincie Uttar Pradesh. De heer van Mastrigt stelt zich voor zowel in New Delhi als in Lucknow, de hoofdstad van Uttar Pradesh, materiaal te verzamelen voor radio-documentaires, waarin verschil lende facetten van het Indiase leven, zo als de problemen op gebied van onder wijs, gezondheidszorg, emancipatie van de vrouw en technische ontwikkeling worden belicht. Bovendien zullen interviews plaats vinden met vooraanstaande Indiase auto riteiten. Deze programma's zullen weder om worden uitgezonden in samenwerking met het Unesco Centrum Nederland. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. kind. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.04 Lichte muz. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Promenade-ork. en sol. NCRV: 14.00 Volks- muz. 14.25 Radiophilharm.ork. en soliste. 15.05 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Bijbeloverdenking. 16 20 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.20 Lichte muz. 18.50 De conferentie v. d. World Presbyterian Alliance, comm. 19.00 Nws. en weerber. 19 10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Bayreuther Festspiele 1961Die Meistersinger von Nürnberg, opera (tot 1.15). HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Radio fil- harm.ork. 11.45 Helpers in den vreemde, lezing. 12.00 Vierhandig orgel en pianospel. 12.30 Land en tuinb.meded 12.33 Zang en piano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lich te muz. 14.00 Alt en piano 14.25 Orgelspel. 14 40 V. d. vrouw. 15.00 Chinese volksliederen. 15.30 Gevr.muz. 16.15 Filmmuz. 16.30 Voordr. 16.45 Gram. 17.00 V. d. jeugd 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Promenade ork. en sopr. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gram. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws 20.05 Kamerrok en solist. 21.20 De dame op de achterste rij, hoorsp. 21.55 Lichte muz. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Act. 23 00 Sportact. 23.10 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL 324 en 484 m. 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamer muz. 14.00 Operettemuz. 15.45 Lichte muz. 16 00 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold 18.50 Nieuwe gram. 19.00 Nws. 19.40 Dansmuz. 20 00 Festival v. Bayreuth 1961: Die Meistersinger von Nürnberg, opera 21 20 Ka mermuz. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gevr.muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14 03 Belgische muz. 15.15 Gram. 15.30 Gram 16 07 Gevar.muz. 17.00 Nws. 17.30 Gram. 18.30 Jazzmuz 19.00 Lichte muz. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 21 00 Lichte muz. 22 55 Nws. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de kinderen NTS: 17.30- 17.40 Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverzicht AVRO: 20 20 Actueel progr 20 30 Sportpanorama 21.10 Film. 21.20 Documentaire 21 45-22 20 Lichte miüziek. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 NTS 20 00 Journ. NCRV- 20.20 Act. progr 20 30 tane Eyre, TV-spel. 22.45 Dagsluiting.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4