Joodse activiteit als hulp bij de opsporing van oorlogsmisdadigers Barendrechtse jongen oefent in Santpoort zeldzaam beroep uit 't IS WEER STUKKEN VOORDELIGER Minister laat nagaan of berichten juist zijn Vermisten van gezonken mosselkotter niet gevonden Duikers in IJmuiden hebben het druk Boerderijen afgebrand Twee Kennemer ploegen in Zeeuwse rondes Kermis in IJmuiden opent zaterdagmiddag KAPOK KUSSENS WOLVULLING MATRAS 25.- CORRIDOR MATTEN HANDWEEF TAFELKLEDEN WEEKABONNEMENTEN Melkaffaire in Breda WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1961 Harlinger visserijdagen zijn afgelast Huldiging H. Klok bij Hoogovens BAAS IN EIGEN ZADELMAKERIJ Kleindier-tentoonstelling in Heemskerk Burgerlijke Stand Velsen Geen voorrang verleend Ronde van Heemskerk op nieuw parkoers Werk Patates besteld, politie gekregen Doelverdediger brak kuitbeen 1 sterk en stevig •X-.-T-''' Dikke Wasechte rond9.50 140 x 170 cm 12.50 Fanta is een verkwikkende streling voor de tong. Het verrukkelijke zachte citroen-aroma is de fijnste verfrissing voor dorstige kelen. Daarom is Fanta een tintelende traktatie voor iédereen! H NEOFALAND GEBOTTELD Mn TOOTCMMNM WH K MCHTHEUEHK OP DE 6EOEPOHEEROE HANDEISMEHKEH „PAHTA" EN „COCA-COLA'. tratiekamp Auschwitz, veertig betreffende Maidanek, 25 inzake Treblinka en tien ge tuigen met betrekking tot het kamp Bel- zec. Men heeft ook reeds een onderzoek ingesteld naar de inrichting van ghetto's in Warschau, Lodz, Krakau en Riga. Het W.J.C. heeft zijn onderzoekingen ook uit gebreid tot hele landen, zoals Slowakije en Bulgarije, en de gebieden Galicië, Op- per-Silezië en de Oekraine. Het W.J.C. heeft bovendien opsporingswerk verricht in de Verenigde Staten, Canada, Argentinië, Brazilië, Uruguay, Cuba, Nieuw-Zeeland, Frankrijk, Nederland, Zweden en Duits land. Robinson bracht voorts aan het bestuur van het W.J.C. rapport uit over de schade vergoedingen aan slachtoffers van oor logsmisdaden onder het nazi-regime. Het merendeel van deze eisen tot schadever goeding werd in Duitsland ingediend. Volgens Robinson werden er tot 30 juni, 1961, 3.000.000 persoonlijke eisen in Duits land ingediend. 1.062.000 eisen zouden nog bij schadevergoedingsinstellingen hangen de zijn en 50.000 bij rechtbanken. Hij ver klaarde dat er 10.047.000 dm aan schade vergoedingen is uitgekeerd. dienen uiterlijk op woensdag te worden S betaald, daar de bezorger» op donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE BOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO (Van onze correspondent) Het ministerie van Economische Zaken laat thans de juistheid nagaan van pers berichten volgens welke de Bredase melk inrichtingen een verkapte prijsverhoging zouden hebben toegepast, door na de va kantie geen losse melk meer te verkopen. Zoals wij al berichtten, scheelt dit de Bre dase huisvrouwen vier cent per liter. Mochten de berichten juist zijn, zo gaf men ons van departementale zijde te ken nen, dan is aan te nemen dat het depar tement in overleg zal treden met de be trokken melkhandelaren, in eerste instan tie over de vraag of de getroffen maatre gel wel in de lijn ligt van het prijsstabili- satiebeleid. Inmiddels heeft de keuringsdienst van waren meegedeeld geen invloed op de maatregel (die op hygiënische gronden wordt verdedigd) te hebben uitgeoefend en er onkundig van te zijn. Hij rijdt zelf geen paard, maar in zijn winkeltje kan men wel al de benodigdhe den voor het paardrijden vinden; stijgbeu gels, hoofdstellen, springteugels, staartko- kers, alles eigenlijk. Het meeste werk gaat natuurlijk zitten in de vervaardiging van een zadel. Het meeste werk enhet meeste leer, om dat een zadel uit verschillende soorten leer wordt gmaakt. Als ik er onafgebroken aan werk, dan heb ik in een week een zadel klaar". Toen we zo'n bonk leer op onze handen droegen keken we hem even vol respect aan De etalage van zijn winkel ligt vol met rij sportartikelen; boven het winkelraam hangt een eenvoudig bord waarop in keu rige letters staat „zadelmakerij" en deze twee dingen vormen de enige reclame voor Jan Wielhouwer. Hij timmert niet aan de weg. Hij zit de gehele dag rustig binnen en heeft daar genoeg aan zijn han den die al het werk verzetten. Een jonge man van 22 jaar, die een oud en bijna uit gestorven beroep uitoefent Onder de indruk van de ramp met de mosselkotter „Harlingen-10", die aan drie Harlinger vissers het leven heeft gekost, heeft het organisatiecomité besloten, de Harlinger Visserijdagen af te gelasten. De Visserijdagen met vlootschouw zouden op 31 augustus en 1 en 2 september gehouden worden. Gisteravond is bij het invallen van de duisternis het zoeken naar de twee nog vermiste opvarenden van de mosselkotter gestaakt. Vandaag zijn vissersschepen, een vliegtuig, een helikopter en de red dingboot „Arthur", opnieuw gaan zoeken. De enige overlevende van de ramp, de 49-jarige mosselvisser J. de Boer uit Har- lingen, heeft verteld, dat de bemanning van het schip, kort voordat het zonk, en kele vuurpijlen heeft afgestoken. Deze zijn echter niet opgemerkt. De heer De Boer zei het onbegrijpelijk te vinden, dat een uitstekend schip als de HA-10, dat uitgerust was met een nog vrijwel nieuwe en krachtige motor, is vergaan. Steeds meer wordt door visserijmaat schappijen en schipper-eigenaren in IJ muiden gebruik gemaakt van de diensten van duikers van n.v. Bureau Wijsmuller om ongerechtigheden uit de schroef van hun schepen te laten halen. In de afgelo pen weken gingen de duikers ettelijke ma len in de vissrs- of haringhaven onder wa ter om gedeelten van netten of lijnen uit de schroeven te halen van binnengebrach te schepen. De duikers waren onder meer in actie onder de Nora IJm. 51, de Petro- nella KW.125 en de Willem V1.121. De reders en schipper-eigenaren gaan er steeds meer toe over een beroep op de dui kers te doen omdat deze wijze van wer ken tijd en kosten spaart. Want niet altijd is voor een schip dat iets in de schroef heeft gekregen een dok of sleephelling be schikbaar. Vaak moet dan enkele dagen worden gewacht zodat aanmerkelijk vis- verlet kan ontstaan. Met behulp van een duiker kan het schip, wanneer netten en lijnen uit de schroef zijn verwijderd en er geen verdere ernstige schade is geconsta teerd, snel naar zee vertrekken. In het restaurant van walserij-oost van de Hoogovens in IJmuiden is dinsdag de onder-afdelingschef van het transportwe zen, de heer H. Klok, wegens zijn zilve ren jubileum gehuldigd De chef van de ad ministratie van de hulpafdelingen, de heer B. C. van Rongen, herinnerde er in zijn toespraak aan dat de heer Klok snel pro motie heeft gemaakt. Samen met de heer W. Wiersma, bedrijfschef van het trans portwezen, bood hij de jubilaris een oor konde en een jubileumbord aan. Namens het personeel overhandigden de heren H. Jordaan en J. Duinker een schrijfmachi ne: een geschenk dat zi.i vooraf lieten gaan door een op rijm gezette gelukwens. Me vrouw Klok deelde in de hulde en ont ving bloemen. De heer H. Roest sprak ten slotte nog namens het jubileumfonds, waar na de jubilaris die door zijn vrouw en zes kinderen, was vergezeld, hartelijk dankte voor de waarderende woorden en geschen ken. wees Advertentie fris en vrolijk GENèVE (UPI) Het Joodse wereld congres (W.J.C.) verleent thans hulp aan de Westduitse autoriteiten bij het opsporen en voorgeleiden van oorlogsmisdadigers onder het nazi-regime, aldus dr. Nehe- miah Robinson, directeur van het instituut voor Joodse Aangelegenheden van het Joodse Wereldcongres. Robinson legde deze verklaring af 'op een bestuursvergadering van het W.J.C. De organisatie heeft door middel van haar afdelingen overal ter we reld meer dan 500 personen opgespoord die getuigenis kunnen afleggen in verband met het onderzoek en het voor het gerecht leiden van oorlogsmisdadigers. Hij zei voorts, dat velen onder de getuigen per soonlijk contact hebben gehad met oor logsmisdadigers, die persoonlijk schuldig zouden zijn aan de moord op vrienden of gezinsleden van de getuigen, of hiertoe op dracht zouden hebben gegeven. Het Joodse Wereldcongres is een inter nationale organisatie met afdelingen in 64 landen. De organisatie stelt zich tot doel om de Joodse cultuur te bevorderen en te versterken. Volgens Robinson hebben het Westduitse hoofdkantoor voor de vervol ging van oorlogsmisdadigers, een aantal openbare aanklagers en rechters die met het onderzoek zijn belast hun dank be tuigd voor het verschaffen van de getui gen. Het opsporen van getuigen vindt reeds enige jaren plaats. Het W.J.C. heeft deel genomen aan meer dan zeventig opspo ringspogingen der Westduitse autoriteiten. Deze pogingen hadden tot hoofddoel het opsporen van personen die waren betrok ken bij oorlogsmisdaden in 11 vernieti gingskampen en meer dan 50 arbeidskam pen en ghetto's. Volgens Robinson heeft het Joodse Wereldcongres vijftig getuigen verschaft met betrekking tot het concen- Van de Beverwijkse rennersclub „Ken- nemerland" zal men met een ploeg van zes amateurs aan twee wielerrondes in Zeeland deelnemen. De aangewezen ren ners zijn: Jan Timmer en Bert de Reus (Velsen-Noord), Frans Klardi (Castricum), Wim Zonneveld (Uitgeest) of Fred van Tongeren (Beverwijk) en de gastrenners Wim van Dok (Enkhuizen) en Piet van Dijk (Wormerveer). Zij starten zaterdag 26 augustus in de Ronde van Colijnsplaat en zondag 27 augustus in de Regenboog- koers van 's Heerenhoek. Vorig jaar legde de Kennemer ploeg in Colijnsplaat beslag op de clubprijs. De kleindiersportvereniging „IJmond en omstreken" organiseert in samenwerking met de Heemskerkse postduivenhouders- vereniging „De Vredesduif" een tentoon stelling. Op 8, 9 en 10 december zal in zaal Dam te Heemskerk een expositie worden gehouden van postduiven, konijnen, hoen ders en sierduiven. Hiertoe werd besloten tijdens een ledenvergadering die in zaal Dam werd gehouden. De kleindiersportvereniging „IJmond en omstreken" omvat de plaatsen IJmuiden, Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Castri cum. Sedert de oprichting in maart 1961 zijn er reeds meer dan veertig leden. In een tussentijdse vacature in het be stuur, ontstaan door het bedanken van de penningmeester de heer A. M. de Boer, werd voorzien door de benoeming van de heer A. C. P. Oostdijk. Tijdens de in december te houden ten toonstelling zullen de heren Hartland en Van der Kolk als keurmeesters optreden. BEVALLEN: E. J. Kuntze-Brand, d., Delftlaan 347, Haarlem; H. v. Dijk-Wienia, Willem de Zwijgerlaan 70, Santpoort; M. W. Tolsma-Van Langeveld, z., Roemer Vissoherstraat 156, Haarlem; A. T. van der Kruk-Van der Stigchel, z-, Bleyenhoeve- laan 9, Velsen-Noord; M. Mourer-Lamme- rink, d„ Zwaanstraat 79, IJmuiden; S. M. Zuurbier-Tazelaar, d„ Vechtstraat 195, IJmiuiden; M. Kaandorp-Spruit, z„ Dijck- mansstraat 3, Velsen-Noord; C- W. C. van Gelder-Keur, z., Groeneweg 30, IJmuiden- Oost; L. E. Woud-Beuger, z., Daltonstraat 12, IJmuiden; J. M. G. C. van Schagen- Handgraaf, d„ Pegasusstraat 64, IJmuiden; A. M. Duineveld-Prenen, d„ Hoofdstraat 96 rd., Santpoort; S. Giezen-Minkema, d„ Molenstraat 17, Santpoort; A J. Wagner- Logher, d„ Kanaalstraat 62rd., IJmuiden; W. van de Reep-Goudriaan, d.. Harmen- jansstraat 78, Haarlem; E. de Jager-Hamers z-, Roos en Beeklaan 37, Santpoort. OVERLEDEN: J. J. P. Tonino, 64 j„ eohtg. van C. A. M. Tonino. Vinkenbaan 6, Santpoort. P. Simons, 67 j„ echtg. van G. Siebbeles, Brederoodseweg 88, Santpoort; A. van der Kolk, 48 j„ echtg van M. J Koelemeyer. Velserdiuinweg 167, IJmuiden- Oost. M. L. Thepen. 58 j., echtg. van J. C. Brugginik, Lange Raamstraat 25. Haarlem J. Boer, 93 j„ wed. van A Meijer. Kanaal straat 236. IJmuiden. Een felle brand heeft vannacht de grote boerderij van de heer A. Peters aan de Staddijk op de Duckenburg in Nijmegen in een half uur volledig verwoest. De brandweer kon alleen het kleine voorhuis behouden. Het echtpaar Peters en hun vijf kinderen konden zich in veiligheid stellen. De bedrijfsschade is zeer groot In Oldenhage bij Ruinen is de kapitale boerderij bewoond door de landbouwer voer hooi ging verloren. De bewoners wer den door buren gewekt. De schade wordt geschat op meer dan 100.000. De heer Veenema is tegen brand verzekerd. Zadelmaker is een oud beroep. Zó oud, dat vele mensen niet meer weten wat een zadelmaker nu wel precies doet. Boven dien hebben ze er geen interesse meer voor. .Want zij hebben immers geen za delmaker meer nodig. Veel belangrijker is voor hen de auto- of bromfietsmonteur. De zadelmaker anrjo 1961 (het zijn er niet zo veel meer) heeft zich op een won derbaarlijke wijze aan de tijd aangepast; hij maakt naast zadels en ander paarden tuig nu ook bekleding voor automobielen en motorzadels. Zo zijn er tenminste ve len, maar toch niet allemaal. En één van die zadelmakers die niets, maar dan ook niets met dat autogedoe te maken wil heb ben, is de 22-jange Jan Wielhouwer, die nu sinds een jaar aan de Santpoortse Kerkweg een zadelmakerij drijft. Deze Jan Wielhouwer voelt niets voor het maken van een leren bekleding voor autobanken. Hij is gespecialiseerd op werk voor de ruitersport en, zoals hij zegt: „Als het niet gaat, dan houd ik er mee op". Zover is het echter nog lang niet. Van 's morgens acht tot 's avonds zes uur is hij bezig met leer te bewerken en dit doet hij nu al een jaar tot tevre denheid van de paardenbezitters die aan hem verschillende opdrachten hebben ver leend. Onder deze klanten zijn manéges uit Haarlem, Heemstede en Santpoort en zij hebben in deze jonge volkomen zelf standige bedrijfsleider een goed vakman gevonden. Geen vakopleiding Voor het beroep zadelmaker bestaat geen vakopleiding en zij die dit beroep uit oefenen stammen meestal uit een familie, wier mannelijke vertegenwoordigers nooit op een andere wijze dan met het vervaar digen van paardetuig de kost hebben ver diend. Met Jan Wielhouwer is dit ook het geval. Zijn grootvader en vader oefenden hetzelfde beroep uit en Jan, die in Baren- drecht werd geboren, kwam daar al gauw in de zadelmakerij van zijn vader terecht. Hij leerde de leersoorten kennen, had al vrij snel de wijze van vervaardigen onder de knie en rondde tenslotte zijn leertijd in het leer af door tweeënhalf jaar bij de be kende zadelmakerij Bos in Hillegersberg te werken. Na zijn militaire diensttijd be sloot hij om zelfstandig een eigen bedrijf je op te zetten. Hij kwam in contact met de manége in Santpoort-noord en vestig de zichvmet zijn leer, zijn instrumenten en zijn goede wil in een klein wit huisje aan de Kerkweg. „En dan te bedenken", zei hij, „dat ik op de ambachtsschool nog voor modelbou wer heb geleerd. Maar ik wilde dit altijd worden, ondanks de waarschuwingen van mijn vader, die zei dat er geen droog brood meer in is te verdienen." Dit laatste is hij beslist niet met zijn vader eens. De belangstelling voor de rui tersport, aldus Jan Wielhouwer, is weer aan het stijgen en met deze belangstelling komt er wger wefk lp? yfX?f«d6,^4elma~ ker. L." juijJ' 4 Zaterdagmiddag 2 uur begint op het IJmuidense Marktplein de kermis. Werd in vorige jaren het lunapark verpacht aan de heren Hommerson en Winter, thans heeft de gmeente Velsen besloten de exploitatie zelf in handen te nemen. Markmeester A. M. Juger is belast met de dagelijkse leiding. Het aanbod van de exploitanten is dit jaar overweldigend: tot dusver heb ben ruim tachtig liefhebbers om een plaatsje verzocht. Er is echter slechts plaats voor een 25-tal, zodat, na een nauw keurige selectie, het overgrote merendeel moest worden teleurgesteld. Op vele ver zoeken om het terrein aan de overkant van het Marktplein te mogen gebruiken voor een stand of gelegenheid voor ver maak heeft de gemeente Velsen gemeend niet te moeten ingaan, met het oog op het drukke verkeer op de Lange Nieuwstraat. De kermis biedt vele mogelijkheden tot vermaak zoals: speelgoedtent, grabbelton, miniatuurtrein, prijsvissen, salonlucht- schommel, puzzelspel, lachspiegel, en dwaaltuin, schiettent, rups, autoscooters, cakewalk, hoofd van Jut, waarzegger, suikerspin, palingmarkt, shooting star, holly green, bumperspel, draaimolen, zweefmolen, catch game, babysport ijs paleizen enz. Een vierjarig jongetje uit Beverwijk kwam gisteravond om ongeveer elf uur een café aan het Marktplein in IJmuiden binnenlopen. Hij bestelde een portie pata- tes-frites, maar in plaats van de gebakken aardappels kwamen Velsense politieagen ten, die de jongen naar zijn ouderlijk huis in Beverwijk hebben teruggebracht. Het bleek dat het knaapje al de gehele dag op stap was. Op het kruispunt HerenwegKadijk verleende de bestuurder van een personen auto dinsdagavond Om halfzes geen voor rang aan een 47-jarige chauffeur uit Den Haag die daar reed met zijn bestelauto.. Bij de daardoor ontstane aanrijding wer den beide auto's zwaar beschadigd en liepen de bestuurders een hoofdwond op, de bestuurder van de personenauto boven dien een shock. Hij werd overgebracht naar het Diaconessenhuis en kon nog niet worden gehoord door de politie. Zoals wij reeds hebben gemeld, is gisteren de eerste Nederlandse hek trawler van IJmuiden uit naar de visgronden vertrokken. Het is de IJM 5 „Maria Elizabeth" van de rederij Mare- zaten. De hektrawler heeft een veer- tienkoppige bemanning, onder wie de reder zelf, ir. Poldermann. De traditionele wielerronde van Heems kerk, die zondag 3 september weer door het Beverwijkse „Kennemerland" in sa menwerking met VVV „Heemskerk" ge houden wordt, zal op het nieuwe parkoers: Bachstraat (start en finish), Chopinstraat en Mozartstraat, dat een lengte heeft van 1250 meter, worden verreden. Voorheen hield men de Heemskerker ronde op het twee kilometer lange parkoers aan de Marquettelaan, maar dat bracht altijd eni ge moeilijkheden mee met het passeren van de lijnbussen. Zo'n tweehonderd renners (aspiranten, nieuwelingen, amateurs en onafhankelij- ken) hebben reeds voor de komende Ronde van Heemskerk, waarvoor de inschrijving inmiddels is gesloten, ingeschreven. Een 42-jarige Haarlemmer heeft gister avond tijdens een voetbalwedstrijd op het Waterlooterrein in Driehuis een kuitbeen gebroken. Hij speelde in deze veteranen- wedstrijd als doelverdediger. Bij een aan val op zijn doel stapte hij mis en viel. Met een wagen van de ongevallendienst is hij naar het Antoniusziekenhuis ver voerd. GEEN SPREEKUUR WETHOUDER. De wethouder van Openbare Werken van de gemeente Velsen, de heer R. Ver beek. houdt tot 15 september geen spreek uur. Advertentie 4

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5