Russen zetten hun politieke offensief NieovlrSBerSnnota tegen Berlijn door Vastbesloten Moskou maakt Ulbricht's nood tot een deugd IJ.V.V. STORMVOGELS HET WEER Geestelijke vader van NS-zomer- dienstregeling had toch gelijk Amerikaanse raket kwam niet in geprojecteerde baan GRIJS9 HAARTJE THUIS ZELF DQEN^H WIELRENNEN s r ,,'t binnenhuis" KLEURSPOELING voor 'n gezellig „thuis" euou êuu! Arbeidsvoorwaarden verbeterd; treinen lopen weer op tijd Niettemin winterdienst in oude stijl UNO is betrokken bij Berlijnse crisis Kostbaar Vlaams beeldje gestolen W* J DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 24 AUGUS1US 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Westen misbruikt luchtcorridors" permanente meubelexpositie r Het woord is aan... Iü« REGEN- EN TWEEDJASSEN Iets zachter Aan het strand: .A mw In de krant van heden Geen eenmansbedrijf Hammarskjoeld: TUBE 1.95 Bosbranden op Newfound land nog niet bedwongen MENSEN DIE BEKIJKEN KIEZEN 4«óe JAARGANG NUMMER 247 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant WASHINGTON (UPI-AFP) De Sovjet unie heeft woensdag een nieuwe nota aan de Verenigde Staten, Frankrijk en Enge land gezonden inzake de crisis om Ber lijn. De nota is onmiddellijk in studie ge nomen door vertegenwoordigers van het State Department en geallieerde diploma ten. Volgens doorgaans welingelichte kringen in Washington beschuldigt de nota de Ver enigde Staten er van zich in Berlijn aan provocerende handelingen schuldig te ma ken, terwijl zij de westelijke luchtcorri dors misbruiken voor het vervoer van al lerlei agenten. Van officiële westelijke zij de is op de inhoud van de nota nog geen enkele commentaar geleverd. PARIJS (UPI) Uit gezaghebbende di plomatieke kringen in Parijs is vandaag vernomen, dat de Sovjet-Unie vastbesloten is West-Berlijn geheel te onttrekken aan de invloed van West-Duitsland. De russische ambassadeur in Parijs, Sergei Vinogradov, heeft westerse diplo maten in de Franse hoofdstad meegedeeld dat Moskou niet met minder genoegen zal nemen wanneer het tussen oost en west tot onderhandelen over Berlijn zou komen. Oostduitse agenten hebben gisteren in de Elsensfrasse aan de grens met de Ame rikaanse sector vier traangasbommen ge worpen naar een menigte aan de andere kant, die voor Oost-Berlijn bestemde nieuwsberichten uit een luidspreker beluis terde. Alvorens de bommen afgingen, wierpen de Westberlijners ze terug naar Oostduits gebied. De Vopo's werden in een wolk van mist aan het oog onttrokken. Landbouwprobleem De Oostduitse minister van Landbouw, Reichelt, heeft woensdag meegedeeld dat de noodtoestand moet worden afgekondigd om de oogst nog bijtijds binnen te krijgen. Dit betekent dat de plaatselijke autoritei ten de gehele dorpsbevolking kunnen re- quireren, alsmede alle vervoersmiddelen voor het binnenhalen van de oogst. Vol gens Reichelt hebben de slechte weers omstandigheden dit jaar de landbouwwerk- zaamheden bijzonder vertraagd. Dertig percent van het graan moet nog gemaaid worden en van het gemaaide deel moet nog bijna de helft worden binnengebracht. 'Advertentie naar julianapark 58 - 60 - 62 - haarlem telefoon 54530 1e en 2e etage vrij te bezichtigen Het westelijke antwoord op de Oost duitse maatregelen van gisteren: Ame rikaanse tanks en infanterie nemen stellingen in bij de Friedrichstrasze aan de sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn. F. H. Jacobi: De schijnbaar oprechte maakt de op rechte razend. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie Leden- en donateurskaarten kunt u afhalen in „Kennemerhof" vrijdag a.s. van 79 uur en zaterdagmiddag van 47 uur, eveneens vrijdag en zaterdag 1 en 2 september a.s. HET BESTUUR Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en aanvankelijk op de meeste plaat sen enige regen. Morgen tot matig of krachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere middagtemperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee Af en toe lichte regen en vrij veel naar zuidelijke richtingen draaiende wind. Middagtemperatuur 18 a 19 graden. Zeewater 17 graden. 1 Vooruitzichten: Door de nadering van een nieuwe actieve depress ie zijn de verwachtingen voor het weekeinde ongunstig. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Er bestaat in Hollywood een spel dat „chicken" heet. De spelregels daarvan zijn eenvoudig: men neemt twee verveel de jongemannen in twee snelle sport wagens. Men laat die beiden op het midden van een lange rechte weg met volle snelheid op elkaar toe rijden. Wie het eerst opzij gaat, is „chicken", dat wil zeggen bang. Hij wordt aan de algemene verachting prijs gegeven. De Ameri kaanse commentator James Reston heeft dat spel vergeleken met de Berlijnse krachtproef tussen oost en west. Het is een huiveringwekkende vergelijking. Als in het chickenspel niemand opzij gaat, zijn er alleen twee verveelde jongeman nen minder. Als er in Berlijn niemand opzij zou gaan, is er vermoedelijk een wereld minder. Of de vergelijking wer kelijk op gaat is de vraag. Ten eerste zijn Kennedy en Kroesjtsjev geen ver veelde jongemannen, ten tweede rijden de blokken in Berlijn niet met volle snelheid op elkaar in, maar eerder stap voets. Maar één element van overeen komst is er wel: de angst om van angst beschuldigd te worden, door voortijdig opzij gaan de verachting deelachtig te worden die het lot van de zwakke is. Met welke vastbesloTenheid rijdt de Sov jet-deelnemer in het internationale chic kenspel momenteel op ons in? Nu met het afsluiten van Oost-Berlijn de eerste voor ronde daarvan is afgelopen, wordt het wat gemakkelijker een prognose te maken, een prognose die in dit geval steunt op ver trouwelijke gesprekken die ik de afgelo pen dagen met diplomaten van het Sovjet blok heb gehad. Hun uitgangspunt daarin was. dat hun vastbeslotenheid volledig is en dat zij die van het westen zeer laag aanslaan. Zij zeggen dat zij zonder enige twijfel hun plannen zullen verwezenlijken: dit jaar een vredesverdrag met Oost-Duits- land en daadwerkelijke overdracht van de soevereiniteit aan Ulbrichts D.D.R. Wie daarna in of boven Oost-Duitsland en Ber lijn wat te zoeken heeft, zal zich daar over met Ulbricht moeten verstaan. En zo zal men dan Ulbricht en met hem de split sing van Duitsland en die van Europa wel erkennen. Mijn zegslieden geloven niet dat het westen op die stappen met geweld zal reageren, vooral omdat zij zich voornemen die stappen zo te doen, dat een militaire actie van het westen het slaan met een mokerhamer naar een vlieg zou doen schij nen. Zij zeggen wel te beseffen dat het westen zich niet aan de verachting van de wereld kan blootstellen en in tegen stelling met het doel '-an het echte chicken spel nemen zij zich voor in Berlijn wel te winnen, maar het westen een eervolle uitweg te laten. Dat moet volgens het Sov jet-standpunt de werkelijke inhoud der ko mende Oost-Westonderhandelingen over Berlijn zijn: het gaat niet om het principe, maar om de modaliteiten van een nieuwe status van Berlijn. De Sovjet-diplomatie zou de tijd vóór die onderhandelingen niet ongebruikt voorbij laten gaan. Zeker was het afsnijden van de vluchtelingenstroom naar West-Berlijn een noodsprong en hoewel men Ulbricht momenteel niet kan laten vallen, worden de interne problemen van de D.D.R. in Moskou allerminst als een afgedane zaak beschouwd. Meer dan één van mijn ge sprekpartners noemden de Oostduitse op stand-door-de-vlucht een voortzetting van de opstandige processen in Polen en Hon garije en duidden aan dat, wanneer de Duitse situatie eenmaal zou zijn gestabi liseerd, er ingrijpende veranderingen in de D.D.R. zullen volgen. Westen: graas Zo de afgrendeling van Oost-Berlijn al een noodsprong was, dan hebben de Sov jets niettemin van die nood een deugd gemaakt. Zij hebben het Westen voor een voldongen feit gesteld: over het vlucht- recht van de Oostduitsers hoeft bij de ko mende onderhandelingen niet meer te wor den gepraat, dat is eenzijdig opgelost. Het westen heeft er zich, onder protest uiter aard, graag bij neergelegd. De Sovjets heb ben onder het luidkeelse protest pro paganda, zo menen zij de Washington- se zucht van verlichting duidelijk gehoord. Die heeft hun inzichten omtrent het ge brek aan westelijke vastbeslotenheid be vestigd, hetgeen voor hun winstpunt twee uit de hele operatie was. Laten de West duitsers zich maar getroost voelen door Lyndon Johnsons verklaring, dat het wes ten de vrijheid van Berlijn zal verdedigen, zo zei men mij, wij zijn beter ingelicht over de werkelijke uitgangspunten en mo tieven van Washington (Vervolg op pagina 3) ipv» Herstel. De Duitse dominee Martin Nie- möller is ontslagen uit het ziekenhuis van Aabenraa in Denemarken, en is per vliegtuig vertrokken naar Hamburg, van waar hij voor verder herstel naar Frankfort zal worden 'overgebracht. Ds. Niemöller is op 7 augustus bij Aabenraa betrokken geweest in een auto-ongeluk, dat aan zijn vrouw en huishoudster jiet leven kostte. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad. en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen èn Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's r (Van onze reportageredacteur) maar De makers van het spoorboekje werken thans onder hoogspanning somber gestemd aan de komende winterdienstregeling. Voor het publiek begint die weliswaar pas op 1 oktober, maar de stations en de depots moeten de ge gevens zeker een maand eerder in hun bezit hebben om de rijstaten en dienst roosters van treinen en bemanningen tijdig te kunnen uitwerken. Onder normale omstandigheden is de winterdienst een variant van de zomerdienst, ook al omdat men maar vier maanden heeft om wijzigingen aan te brengen. Thans echter wordt teruggegrepen naar de winterdienst van het vorige jaar. Men kent de reden: bij de invoering van de radicaal gewijzigde zomerdienst ontstond een chaos in de treinenloop zoals zich slechts zelden in de geschiedenis der Nederlandsche Spoorwegen heeft voorgedaan. De storm van critiek welke onder pu bliek en personeel losbrak, richtte zich in hoofdzaak tegen de geestelijke vader van de dienstregeling, mr. W. J. De Graaff chef van de dienst van het vervoer. En toen na anderhalve maand martelen en dokteren de directie van de N.S. besloot een stap terug te doen door in oktober weer uit te gaan van de vorige winterdienst regeling, werd dit door de buitenwacht als een nauwelijks verkapte desavouering van de ontwerper opgevat. Men wist ook de oorzaken van diens fa len haarfijn uit de doeken te doen: rij-, stop- en keertijden waren te krap, er was onvoldoende rekening gehouden met de soms te geringe capaciteit van stations, emplacementen en baanvakken en met het personeelstekort. Kortom: de ambitieuze zomerdienstre geling bleek in de praktijk geen „haalba re kaart" te zijn. IVu weer op tijd Echter: sinds een maand rijden de trei nen weer keurig op tijd, óók de veelge smade lus-treinen van Limburg naar Hol land en weer terug. In de afgelopen week had minder dan één percent der treinen vertraging. Het is waar dat er om dat resultaat te bereiken een paar noodmaat regelen zijn getroffen, zoals het schrap pen van een aantal stoppingen en het op heffen van een reeks treinen, voorname lijk in de Zaanstreek en in Kennemerland. De ingrijpende beperking van het ver voer van expresgoed, die de Spoorwegen handen met geld kostte, werd echter op 7 augustus voor een belangrijk deel weer ongedaan gemaakt en de N.S. hebben een algehele hervatting van het expresgoed- vervoer met ingang van de winterdienst in uitzicht gesteld. En zo goed als de bovengenoemde tech nische en organisatorische oorzaken mede een tol hebben gespeeld bij de aanvanke lijke mislukking van de zomerdienst, zo goed konden de getroffen noodmaatrege len slechts een betrekkelijk effect op de spoorwegdienst als geheel uitoefenen. Daarom kan men thans slechts één con clusie trekken: de treinenloop is weer cor rect sinds de rijksbemiddelaars akkoord gingen met de terugwerkende kracht tot het ingaan van de zomerdienst van een samenstel van verbeteringen in de mate riële positie van het spoorwegpersoneel. Op 12 juli werd daarover reeds tussen de directie van N.S. en de personeelsraad overeenstemming bereikt en op 4 augustus hechtten de Rijkshemiddelaars daaraan hun goedkeuring. Sindsdien kunnen de rei zigers het spoorboekje weer vertrouwen. Méér nog: zij gaan de verdiensten van de Er wordt vaak gedacht dat het spoor boekje het werk van één afdeling en zelfs van één man is. In werkelijkheid gaat het natuurlijk om een «amenspel tussen tal van diensten. De dienst van het vervoer tracht zo goed mogelijk te voldoen aan de eisen welke bjj voor beeld door de dienst van economische zaken „namens" de reizigers worden gesteld. Of die eisen ingewilligd zullen worden en op welke wijze hangt tevens af van de mogelijkheden welke andere diensten op het gebied van tractie, rollend materieel, personeel, weg en werken enzovoort hebben te bieden. De dienst van het vervoer moet met die gegevens een legpuzzel oplossen. Als de oplossing niet klopt behoeft dat niet aan de puzzelaars te liggen, want zij kunnen verkeerde stukken in handen hebben gehad. En tenslotte: de spoor wegdirectie moet de uitkomst beoor delen en paraferen. nieuwe dienstregeling met haar frequente en snelle verbindingen ondervinden en waarderen. Dat is dan ook de reden waarom de dienst van het vervoer met gemengde gevoelens aan de winterdienst werkt. De zomerdienst is tóch een „haalbare kaart" geworden en desondanks wordt de zaak weer afgebro ken. Dat kan nu eenmaal niet anders, want het opzetten van een dienstregeling is geen karwei dat'men van de ene dag op de an dere over een andere boeg kan gooien. Het is echter te voorzien dat in okto ber het publiek weer een luide jeremiade zal aanheffen. Vooral in Brabant en Limburg, waar men het vorige jaar zo ontevreden was en waar men het verdwijnen van die prachtige lus-treinen even hard zal betreu ren als de Utrechtenaren en de Haarlem mers, die weer in Amsterdam zullen moe ten overstappen en die dan allang verge ten zijn, hoe hard ze gefoeterd hebben toen diezelfde lus-treinen soms wel een uur te laat waren! Zij zullen dan acht maarn den geduld moeten oefenen. Het is immers onwaarschijnlijk dat mr. De Graaff, die zich achteraf in het gelijk gesteld kan voelen, er niet naar zal streven de uitgangspun ten van de zomerdienst alsnog gerealiseerd te zien. CAPE CANAVERAL (Reuter) Ge leerden en technici bestuderen nog steeds de signalen van het Amerikaanse ruimte schip „Ranger 1", dat woensdag van Ca pe Canaveral is gelanceerd. Zij proberen er achter te komen, waarom het ruimte schip vlakbij de aarde ronddraait inplaats van 800.000 kilometer in de ruimte door te dringen zoals de opzet was. Met een At- las-Agenaraket wérd het 307 kilo wegende voertuig de ruimte ingeschoten. Het hele gevaarte moest in een bepaalde positie ko men opdat de tweede trap van de raket ver in de ruimte kon doordringen. Hoewel de tweede trap ontbrandde, bracht hij het ruimteschip niet verder de ruimte in. Ra ket en ruimteschip, die kennelijk nog aan elkaar vastzitten, gingen rond de aarde draaien. Het geval cirkelt nu in 91 minu- NEW YORK (UPI) De secretaris-ge neraal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft vandaag in New York verklaard dat als de belangen van de Volkenorganisatie geschaad kunnen worden door de crisis in Berlijn de UNO niet beschouwd mag wor den als een buitenstaander. Hammar skjoeld verklaarde dit in 't voorwoord van zijn jaarverslag over de activiteiten van de Volkenorganisatie. De UNO met zijn talrijke leden is niet, en kan niet hopen, het centrale punt te worden in de bespre king van kwesties als de Berlijnse of in pogingen die kwesties op te lossen. Maar de organisatie kan daarom nog niet be schouwd worden als een niet-betrokken partij die geen recht zou hebben zijn stem te laten horen in geval er een toestand zou ontstaan die een bedreiging zou in houden van die belangen, die door de UNO moeten worden beschermd en waarvoor de organisatie in het leven werd geroepen als een instrument en een forum, aldus de secretaris-generaal. Advertentie ten rond onze planeet. De kortste afstand tot de aarde is 160 kilometer, de grootste 480 kilometer. Men merkte dat er iets was misgegaan, toen het radiocontact na het ontbranden van de tweede raketmotor werd verbro ken. Later kreeg een opsporingsstation in Californië weer contact met het ruimte schip. Het schip heeft 19.520 elektronische ónderdelen aan boord en een uitrusting om acht wetenschappelijke experimenten uit te voeren, voornamelijk onderzoekin gen op het gebied van de kosmische stra lingen, magnetische velden en de stof deeltjes in de ruimte. Uit een afgesloten vitrine in de kunst handel van mr. H. Sfchlichte Bergen aan de P. C. Hooftstraat in Amsterdam is gistermiddag tussen drie en vijf uur een kostbaar kunstvoorwerp gestolen. Het be treft een uit de vijftiende eeuw daterend Vlaams (houten) beeldje, hoog plm. 37 cm. genaamd „Anna te Drieën" De waarde be draagt ruim drieduizend gulden. De kunst handelaar heeft gistermiddag verscheidene klanten in zijn winkel gehad. Om vijf uur werd de vermissing geconstateerd. De Amsterdamse politie heeft een foto van het beeldje verspreid. Door de sterke zuidwestenwind en het warme weer zijn de bosbranden op New foundland, de hevigste die er ooit gewoed hebben, moeilijk te bestrijden. In Carman- ville aan de noordoostkust zijn woensdag tien huizen, een garage en een winkel tot de grond toe afgebrand. Het duizend in woners tellende plaatsje is twee weken ge leden bij het uitbreken van de brand ge- evacueerd. Op het vliegveld Gander viel gisteren 12 mm. regen. Aan het einde van een der landingsbanen stonden de bossen in brand, zodat het vliegveld dinsdag gesloten moest worden. Canadese vliegtuigen landden op eigen risico, maar de vliegtuigen op de in ternationale lijnen maakten gebruik van het vliegveld te Stephenville aan de oost kust. In Brits Columbia, ongeveer 6.000 km. verder, zijn woensdag elf nieuwe bosbran den ontstaan door blikseminslag. Volgens functionarissen is de toestand hier „buiten gewoon ernstig". In een ander district zijn op 13 plaatsen nieuwe bosbranden uitgebroken, zodat daar nu 59 brandhaarden zijn. Hier zijn 900 man en 15 vliegtuigen ter bestrijding ingezet. Advertentie 27, 29 en 30 augustus Wereldkampioenschappen wielrennen te Zurich flmtoua w

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1