Boekhoudster pleegde 11 jaar fraude tot een totaal van f 160.000 TIJDELIJK AGENDA Koppige Nederlander liet halve eeuw niets van zich horen Kort en bondigy Graanoogst in noorden dreigt te mislukken ot&Li anti-rheuma onderdekens Kantoorbediende deed acht jaar lang mee Arnhemse bakker hoeft niet te sluiten Het vorig jaar waren veel bronzen munten nodig Protest van Bredase huisvrouwen tuben In Eindhoven kon hij zijn 89-jarige moeder in de armen sluiten Indonesië attaqueert Nederland NIEUWE DOKHAVEN VOOR A.D.M. Nachtdieren hebben nu overdag „maanlicht" Boeren wachten gespannen af wanneer de regen zal ophouden Onbestendig 2 parelwitte tanden Spit, Spierpijn DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 Zilveren guldens werden niet meer aangemunt Melkaffaire De „Lekkerkerk" verkocht naar Griekenland Voor Bestrijdt tandbederf Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk „VERLOREN ZOON" TERUG UIT AMERIKA De „Linda Scarlett" naar Kopenhagen Tijdens Bizerta-debat Eerste paal geheid voor scheepsbouwloods In Artis 80x190 cm 34,75 90x 190 38,50 130 x 190 49,75 ëa Een 45-jarige boekhoudster, die van 1950 tot het begin van dit jaar een bedrag tussen 88.000 en 166.000 door boeking van gefingeerde schadeposten en verzon nen provisieboekingen verduisterde van een Amsterdams assurantiebedrijf, hoor de voor de Amsterdamse rechtbank een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden tegen zich eisen. Acht maanden gevangenisstraf luidde de eis tegen een 49-jarige kantoorbediende, die in 1953 op de hoogte kwam van de frauduleuze han delingen van de boekhoudster, ging mee- knoeien en zich nu voor heling van een deel van het verduisterde bedrag, onge veer f 15.000 moest verantwoorden. Ruim 22 jaar geleden kwam de vrouw bij het assurantiebedrijf in dienst. Zij kreeg steeds meer verantwoordelijk werk en het vertrouwen in haar bleek tenslotte zo groot, dat zij tijdens de jaarlijkse va kanties ook de kas onder zich kreeg. Ook schreef ze verzamelgirobiljetten uit, die vrijwel altijd door haar superieuren onge zien werden getekend. In 1950 begonnen de knoeierijen. Een pension, dat de vrouw had gekocht, liep niet zo best en later had ze nog meer geld nodig om de droomwereld, waarin zij haar man had gebracht, in stand te kunnen houden. Zij had deze tuindersknecht in de waan gebracht dat zij een zeer belangrij ke positie bekleedde bij het assurantie kantoor, waar zij in werkelijkheid slechts 300 bruto per maand verdiende. Zij liet haar man voor het bloemistendiploma studeren, hetgeen veel geld kostte. Daar- eenboven moesten de grote tekorten van het pensionbedrijf worden gedekt. Dat deed zij door het boeken van gefingeerde schadeposten. Deze bedragen schreef zij op haar eigen giro- en bankrekening over. Ook liet zij geld van de bank halen, dat zij evenwel niet in de boeken verant woordde. In 1953 ontdekte een kantoorbediende Advertentie Grote HUNTER fotowedstrijd „Vader enZoon'T 150 Prijzen van f. 1000.- tot f.25.- Zie affiches: Sigaret..? HUNTERI Vakantieregeling onredelijk? De president van de Arnhemse recht bank heeft uitspraak gedaan in een kort geding tussen de Algemene Verbruikscoö peratie te Arnhem en een bakker. De coöperatie had een klacht ingediend tegen deze bakker, omdat hij zich niet had ge houden aan de door B. en W. vastgestelde vacantieregeling. Hij had niet gesloten omdat hij geen bezorgwijk heeft. De an dere bakkers vinden een compensatie doordat zij in de vakantieperiode eikaars wijken tijdelijk overnemen. Voor een bak ker zonder bezorgwijk is dat uiteraard niet mogelijk. De president was van oordeel dat er niet voldoende gronden zijn om de bakker een gebod tot sluiting van zijn zaak op te 'leggen. Het was volgens de president ook nog de vraag of de door B. en W. van Arnhem ingestelde regeling de toets van de redelijkheid wel kan doorstaan. de malversaties. De boekhoudster nam hem in vertrouwen, waarop de man als loon voor zijn zwijgen geregeld op zijn gi rorekening provisiegeld van de gefingeer de posten ontving. Van het geknoei met de kasgelden wist hij evenwel niets. Volgens een rijksaccountant beliep de totale fraude een bedrag van ƒ168.000, maar door allerlei terugboekingen en stortingen zou uiteindelijk een verduisterd bedrag van cngeveer 88.000 zijn overgebleven. Daarvan is inmiddels 40.000 terugbe taald, nadat het huis, een auto en andere eigendommen van de vrouw zijn verkocht. Zij lest nu het resterende tekort met 150 per maand af. De verdedigers van de beide verdachten schetsten de persoonlijke omstandigheden van hun cliënten. Deze verdiender, niet veel: de vrouw 300 en de man 500 bru to. Het pension, waar in vergelijking tot de koopprijs en de stand belachelijk lage prijzen werden berekend, werd de vrouw noodlottig. Ze was bang haar man, met wie ze op 39-jarige leeftijd was getrouwd, te zullen verliezen en liet hem daarom in een droomwereld leven. Toen zij tenslotte geen uitweg meer zag en de spanningen te groot waren geworden, stelde zij in ja nuari van dit jaar haar directie op de hoogte van haar frauduleuze handelingen, die zij elf jaar lang had gepleegd. De kantoorbediende werd een gemakke lijk te beïnvloeden man genoemd, die geen weerstand heeft kunnen bieden aan de boekhoudster. Hij voelde zich al ja renlang onderbetaald (de man begon in 1946 met een loon van 175) en om het chronische geldgebrek te kunnen opheffen, ging hij meeknoeien. Zijn verdediger vroeg de rechtbank, een straf op te leg gen gelijk aan het voorarrest. De rechtbank zal op 6 september uit spraak doen. Het is in 1960 noodzakelijk gebleken de produktie van bronzen munten sterk op te voeren; het aantal vervaardigde stuk ken was meer dan het vijfvoud van de in het muntprogramma opgenomen hoeveel heid. Hierdoor moest de aanmaak van nikkelen munten enigszins worden inge krompen. Desondanks nam in de loop van 1960 de voorraad stuivers en centen in het muntdepót niet toe. Ook de in het munt- depöt aanwezige hoeveelheden kwartjes en dubbeltjes waren zeer gering. Aldus het verslag 1960 over de toestand van het Nederlandse muntwezen. Er werden ruim 43 miljoen nikkelen dubbeltjes in omloop gebracht, dit houdt verband met de intrekking van de zilveren dubbeltjes. In totaal werd voor een be drag van 4.744.000 van deze laatste voor oorlogse gangbare munt ingeleverd. Zil veren guldens werden ook in 1960 niet meer aangemunt: uit de voorraad bij de Nederlandsche Bank n.v. werden 3.186.110 stuks in omloop gebracht. De produktie Van' 12.800:000 zilVerèn' rijksdaalders blééf in het verslagjaar enigszins ten achter bij de raming van 15 miljoen stuks. Pet- ulti mo 1960 waren in totaal twintig miljoen rijksdaalders met een nominale waarde van 50 miljoen vervaardigd. Op dat tijdstip was een bedrag van 103,4 miljoen aan muntbiljetten van 2,50 in omloop. In het verslagjaar werd daarom nog niet begonnen met de uitgifte van zilveren rijksdaalders. De circuleren de hoeveelheid muntbiljetten van 1.- daalde tot 5.803.318. De totale muntcirculatie per 1 januari 1961 wordt geschat op: (in miljoenen gul dens): guldens 124,7; kwartjes 39,0; dub beltjes 32,2; stuivers 7,5; centen 6,7. c (Van onze correspondent) De Nederlandse Vereniging wan huis vrouwen, afdeling Breda, heeft zich met een protestbrief gericht tot hett Produkt- schap voor zuivel. Daarin deeïït ze mee, hoe de Bredase huisvrouwen door het sta ken van de losse-melkverkoop voor een voldongen feit zijn gesteld en jzij vraagt het produktschap te doen wat in zijn ver mogen ligt om intrekking van deze maat regel te bevorderen. De losse-melkstop berust volgens deze vereniging op onvol doende gronden. Nog deze week zal de algemene inspec-i tiedienst van het ministerie van Land bouw en Visserij een nader onderzoek in stellen. Ook het bedrijfschap voor de de-> tailhandel in melk en melk- en zuivelpro-j dukter. heeft de zaak nu in onderzoek. Het 7217 bruto register ton metende; ss „Lekkerkerk", een vrachtschip vaa het Liberty-type, gebouwd in 1943, is door de Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij verkocht aan een onlangs opgerichte Griekse rederij voor 130.00© pond sterling. Het schip zal een andere naam krijgen. Advertentie Vleeshal: Vrijdag 14.30 u.: Poppentheater Merlijn- BIOSCOPEN Cinema Palace: 19.30 u.: ,,De reis om de wereld in 80 dagen", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Pygmalion", a.l. Frans Halstheater: 19 en 21.15 u.: „Ro manoff and Juliet", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u-, zondag ook 16-30 (dinsdag 14 en 20 u.: „Slaapkamergeheimpjes", 18 j. Lido Theater: 19 en 21.15 u.: „Rilling", 18 j. Van vrijdag af: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Voetstappen zonder spoor", 18 j. Luxor Theater: 19 en 21.15 u.: „Margue rite Gauthier", 18 j. Van vrijdag af 14. 19 en 2115 u-, zondag ook 16.15 u.: „Mag dat in Bagdad", 14 j. Minerva Theater: 20.15 u.: „Orfeu Negro" 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.30 u„ zondag 14 en 16.15 u.: „Kom van dat dak af", a.l. Vrijdag 20.15, zaterdag en zondag 19 en 21.15 u-: „De onverzoenlijken", 14 j. Rembrandt Theater: 19 en 21.15 u.: „Raarrathon", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Sag mir adieu!", a.l. Roxy Theater: 19 en 21.15 u.: „Shane", 14 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het einde der desperado's", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 2115 u., zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk", a.l. Dagelijks 10.30 en 16.15 u. (beh. zondag): „Walt Disney Fes tival", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 19 en 21.30 u.: „Fabriek voor officieren", 18 j. Vrijdag tot en met zondag 19 en 21-30 u.: „Alles de lucht in", a.l. Dagelijks 14.30 u.: „Das blaue Meer und du", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt): Tot 4 sept. 10—17 en 20—22 u. (dinsdag 19—22 u.): „Neder landse orgelpracht". Kunstcentrum „De Ark" (N- Heiligland) Tot 2 sept. expositie van plastieken van Tjeerd Visser en tekeningen en schilde rijen van Cor Visser-Van der Woude, 917 u„ ma., wo. en vr. ook 1820 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 sept. expositie van aquarel len en tekeningen van Van Looy en tijd genoten 1017 u.. zondag 1417 u. Kunstzaal In *t Goede Uur (Nieuwe Kerksplein)Tot 1 sept. expositie van grafiek van Jan Forrer. Dagelijks 1022 u DIVERSEN Zandvoort (Raadhuisplein): Vandaag 20.30 u.: openluchtconcert. DONDERDAG 24 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Stella's sleutel". Rex Theater, 20 u.: „Paspoort schande". der VRIJDAG 25 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Alle hens aan dek". Rex Theater, 20 u.: „De verleidster van de Nijl". Pieter Vermeulenmuseum. 9.3012 u. en 1416.30 u. in het gebouw Cultureel Centrum. DONDERDAG 24 AUGUSTUS Kennemer Theater: géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u-: „Odyssee". VRIJDAG 25 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Arena der verschrikking". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Slaven opstand in Atlantis", W. B. Theater, 20 u-: „De onoverwin- nelijken". Advertentie en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met De Deense veerboot „Linda Scarlettf' het zusterschip van de bij Lobith ver brande „Tilly Scarlett", is uit de Rotter damse haven vertrokken naar Kopenhagen. De „Linda Scarlett" zal in de dienst tussen Tuborghavn bij Kopenhagen en Lands- krona in Zweden worden opgenomen. De „Linda Scarlett" is in Duitsland gebouwd bij de werf Walsum en van daar door de duwboot „Olivier van Noort" van de Nederlandse Rijnvaart Vereniging geduwd naar Bolnes, waar Boele's werf de laatste werkzaamheden verrichtte. Daarna maak te het schip, eigendom van de rederij Jurgen Jensen in Kopenhagen, een proef tocht op de Noordzee. (Van onze correspondent) I'm John" („Ik ben Jan") klonk deze week de rauw Amerikaanse stem van John Eckhart door de huiskamer van de familie Eikhout aan het Zuider einde in 's-Graveland. En dat de aan wezigen vreemd opkeken, toen zij het geluid van deze stem hoorden, laat zich begrijpen. Vijftig jaar geleden liep de broer van de heer des huizes in een driftbui van huis weg, deserteerde uit militaire dienst, vluchtte naar Frankrijk en vertrok vandaar naar Amerika. Al die tijd heeft de familie al het mogelijke gedaan met „de verloren zoon" in con tact te komen, maar de vluchteling liet een halve eeuw lang niets van zich horen. Nu is hij weer terug en heel wat vreugdetranen zijn er vorige week ge vloeid, toen de nu 69-jarige Jan zijn moeder van 89 jaar in Eindhoven in zijn armen mocht drukken. Een hereniging, waarop niemand meer had gerekend. In feite is dit het verhaal van een héet- gebakerde jongeman, die het beter wil we ten dan dè ouderen en die, als hij de kans ziet, met zijn omgeving wil afrekenen. Zo'n jongen was ook Jan Eikhout. Als 19-jarige droomde hij van verre landen, waar elke dag de zon schijnt en waar je op avontuurlijke en tegelijk romantische wijze rijk kunt worden. Toen hij in 1911 een verlofweekeind in zijn ouderlijk huis in Elden bij Arnhem doorbracht, haalde hij iets uit, dat het misnoegen van zijn moeder opwekte Beloning: een draai om zijn oren, die hem vijftig jaar zou heu gen. Deze boosheid was de deur, die toegang gaf tot de wereld van het avontuur en hij stapte meteen maar over de drempel en pleegde desertie. Wanneer je A hebt ge zegd, dan moet je ook B zeggen, en het is dan alleen nog maar eervol, als je ook nog aan de C, D, E en de rest van het alfabet toekomt. Dus vluchtte hij. Uitein delijk kwam hij in Frankrijk terecht en de avontuurlijke Jan had al gauw een boot gevonden een Zweedse vrachtvaarder die hem als werkend passagier meenam naar de nieuwe wereld Huizen bouwen In een gemakkelijke fauteuil in het huis van zijn Illlversumse neef en diens vrouw vertelt hij nu van zijn ervaringen. Een hal ve eeuw was voor hem nodig om het Nederlands volkomen te vergeten. Hij spreekt noch verstaat zijn moedertaal en zelfs op zijn 69ste jaar staat de koppig heid hem op het gezicht te lezen. die hem vijftig jaar lang in staat stelde zijn fami lie te vergeten. Nooit heeft hij gereageerd op oproepen en advertenties, die zijn ouders en zjjn broers in Amerikaanse kran ten lieten opnemen. Hij genoot van het le ven, zoals hijzelf het had gekozen. Eerst nam hij enige jaren dienst in het Amerikaanse leger. Daarna ging hij door het land zwerven en uiteindelijk kwam hij in Las Vegas in de staat Nevada terecht. Hij stak de handen uit de mouwen en ging huizen bouwen. Hoe? Voor iedereen is dat een raadsel, behalve voor hemzelf. Een feit is, dat hij goed in de contanten is komen te zitten en momenteel in de States een eigen landhuis heeft, een boot en na tuurlijk de onvermijdelijke auto. Weerzien In een halve eeuw kan er heel wat ge beuren. Dat besefte John Eckhart ook, toen hij plannen ging koesteren om zijn familie weer eens op te zoeken. De naam „Eikhout" was voor hem onuitspreekbaar geworden. De jaren hebben ervoor ge zorgd, dat zijn oorspronkelijke naam werd verbasterd tot Eckhart. Maar dit niet al leen. Waar zouden zijn broers zich bevin den? Zouden zij nog in leven zijn? Hij vroeg zich maar niet af of zijn moeder nog zou leven, want het antwoord „neen" leek hem voor de hand te liggen. Toch liet hij passage boeken op de „Noordam" en eenmaal in Nederland ging hij naar zijn geboorteplaats Elden. Daar hoorde hij van dorpsgenoten die zelf hun oren en ogen niet konden geloven dat zijn moeder in Eindhoven woonde. Met tranen in haar ogen werd de vrede met haar verloren gewaande zoon geslo ten en van zijn moeder kreeg Jan te ho ren, dat de rest van het gezin was ver deeld over Nijmegen, Deventer, Weert. Eindhoven, 's Graveland en Hilversum En dus heeft hij Hilversum als stand plaats gekozen en vandaar uti brengt hij bezoekjes aan zijn familieleden, elders in het land. Hij gunt zichzelf daarvoor maar weinig tijd. Op 16 september gaat hij terug naar zijn avonturenland. Voor geen geld zou hij in Nederland willen blijven: „Ik heb zon en warmte nodig en geen regen en wind". Maar dit is niet de enige reden. Hij zou hier ook beslist niet achter een autostuur durven zitten, want de halve eeuw dat hij is weggeweest heeft zoveel fietsers op geleverd, dat hij zich beslist niet kan in denken, hoe een Nederlander tussen die „obstakels" kan doorlaveren. En een Amerikaan hóórt toch in een auto te rij den NEW YORK (UPI) Tijdens het de bat in de UNO-Assemblee over het Frans Tunesische geschil om Bizerta heeft de In donesische gedelegeerde, Soekardjo Wirjo pranoto, gezegd, dat zoals Tunesië lijdt onder Frankrijk, Indonesië lijdt onder het meedogenloze imperialisme van Nederland. De Nederlandse gedelegeerde, de heer J. Polderman, diende de Indonesiër aan het einde van het debat van repliek: „Mijn delegatie betreurt het, dat de geachte af gevaardigde van Indonesië in zijn rede Ne derland er bij haalde in een zaak die niets te maken heeft met het onderwerp dat in behandeling is. Ik zal dat voorbeeld niet volgen". Belgrado De kwestie Nieuw-Guinea zal overigens „automatisch" ter sprake komen op de conferentie van neutrale landen, die vol gende maand in Belgrado wordt gehouden, zo werdi gisteren in Singapor everklaard door Soewito Koesoemowidagda. Soewito verklaarde dat op de conferen tie vooral aandacht zal worden gegeven aan de problemen van imperialisme, kolo nialisme, neo-kolonialisme, totale ontwape ning en het verbod op kernbomproeven. Ook zou aandacht worden gégeven aan rasdiscriminatie en aan de economische ontwikkeling in de achtergebleven gebie Fruitcorso In Goes. Op zaterdag 16 september zal voor de zevende keer het Zeeuwse fruitcorso door Goes trekken. Het middelpunt van de stoet zal gevormd worden door de fruitfee en haar béide hofdames. Het corso telt 15 praalwagens. Verder doen er 10 muziekgezelschappen mee. Het corso en een vuurwerk vormen het besluit van een fruitweek, die op zaterdag 9 september begint. (Van onze Amsterdamse redacteur) Woensdag hebben wij gevaren op de plaats waar wij anderhalf jaar geleden met de auto reden: op het punt waar de weg Amsterdam-Velsen door de grote IJ- polder liep, bevindt zich thans de enorme vierkante dokhaven, waar de Amster damse Droogdok-maatschappij N.V. haar nieuwe vestiging krijgt. Op het aangren zende terrein heeft de directeur van de gemeentelijke dienst havens- en handels inrichtingen, ir. N. Snijders nu de eerste paal geheid van een scheepsbouwloods, een gebeurtenis die hoofdambtenaren van gemeente en waterstaat en vele vertegen woordigers uit de Amsterdamse haven- en scheepvaartkringen, naar dit punt had ge trokken, omdat de hoofdstad met de A.D.M.-vestiging een nieuwe stap heeft gezet naar de verwezenlijking van de grootste havenuitbreidingen in het wes ten. De A.D.M., een der oudste bedrijven van Amsterdam-noord, oefent de nieuw bouw en reparatie van schepen tKans uit op het tot de laatste vierkante meter be zette en geheel door andere industrieën ingeklemde terrein bij het Valkenweg- pontveer. Om te kunnen voorzien in de dringende behoefte aan vergroting van de dokcapaciteit, werd in 1958 besloten een nieuwe werf te bouwen in hefwestelijk havengebied. De directie van de werf ondervond gro te medewerking van de gemeentelijke over heid. Zij kreeg de beschikking over een terrein in de Westhaven, achter de zuide lijke oever van het Noordzeekanaal, waar in februari 1960 een begin werd gemaakt met het graven van de grote dokhaven. Toer. het water in deze dokhaven nog op polderpeil stond, werd een 155 meter lange betonnen pier gebouwd, die ïust op niet minder dan 210 betonnen palen van 21,5 meter lengte. De pier wordt voorzien van pijpleidingen en kabels voor de leve ring van voor scheepsreparaties benodigde elektrische stroom, gas en zuurstof, pers lucht, drink- en ballastwater. De pier zal ten slotte met twee wipkranen van elk vijf tien ton hefvermogen worden uitgerust. Naast de pier komt een drijfdok met een hefvermogen van 18.000 ton, dat bij een lengte van 189 meter en een breedte van ruim 27 meter, groot genoeg zal zijn voor het dokken van schepen tot een capaciteit van 25.000 ton. In een volgend ontwikkelingsstadium van de werf zal een tweede droogdok worden gebouwd. Het werfterrein biedt voorts de nodige ruimte om een of meer hellingen te maken voor de nieuwbouw van sche pen. De bouw van de kantoren en werk plaatsen op het terrein zal nog enkèle ja ren vergen. De ligging van de nieuwe dokhaven is uitermate gunstig, onder meer omdat zij zich ten westen van de Hembrug bevindt. Artis heeft zijn laatste aanwinst, een (voorlopig) verblijf voor nachtdieren, in gebruik genomen. Overdag is het in dit gebouwtje vrij donker, een duisternis die wellicht het beste met helder maanlicht kan worden vergeleken. Gedurende de nacht heeft men voor de diertjes de zon neschijn geïmiteerd door middel van tl- buizen. Voor het publiek heeft dit omdraaien van dag en nacht het voordeel dat het de bewoners thans in volle activiteit kan gadeslaan. De grootste trekpleisters zijn tot nu toe zeker de slechts zelden geëxposeerde beer- maki's of angwantibo s. Ook een Bosman's potto, een tot de nachtdieren behorend halfaapje, heeft in de nieuwe afdeling onderdak gevonden. Deze dieren ziet men niet vaak in gevangenschap. Advertentie Door de eindeloze regenperiode dreigt in de landbouwgebieden in het noorden van het land de oogst te zullen mislukken. Op enorme oppervlakten in Groningen, Friesland en Drente hangen de gezwollen korenaren zwaar op de kletsnatte bodem. Het lijkt erop dat het graan spoedig op de korrel zal gaan kiemen. Vooral de 38.000 hectaren tarwe van de 80.000 hec taren graan in de provincie Groningen worden ernstig bedreigd. Maar nog is het niet te laat. Als het droger weer wordt kan er veel worden gered. De watergemalen werken overal op vol le capaciteit. Nog is de grond op de mees te plaatsen tamelijk poreus, nog lijken de graanakkers niet op rijstvelden, maar dat blijft niet zo als er geen kentering komt in het weer. De directeur van de 500 hectaren meten de Johannes Kerkhoven-polder bijWolden- dorp, kan zich niet herinneren, dat in de dertig jaren dat hij daar werkt, de toe stand er omstreeks deze tijd ooit zo som ber heeft uitgezien. De grote bedrijven in het Groninger Oldambt zijn waarschijnlijk wel de meest kwetsbare voor de niet ophoudende regen- aanvallen. De korenoppervlakte is zeer groot. De meeste tarwe moet nog gemaaid worden. Wanneer die bedrijven met de „combine", de maai-dorsmachine willen oogsten moet het graan zeker twee tot drie dagen drogen voordat dit maai-dorsen mogelijk is. Het gevaar van schotvorming is daar ook extra groot, doordat de gewassen er bijzonder zwaar zijn. De tarwevelden bie den een troosteloze aanblik van neergesla gen koren. In de kop van Groningen is het koren niet zo zwaar en minder platgesla gen. Hoewel ook daar de situatie ernstig is en zorgen baart, zijn de kansen voor de oogst even gunstiger, mede doordat de bedrijven een kleiner percentage graan verbouwen en de arbeidsbezetting per hec tare groter is door een ruimere bieten en aardappelenverbouw. Die grotere bezet ting kan nogal makkelijk in een paar dro ge uren wat koren wegwerken. Voor de lichtere gronden in net noorden geldt dat in nog sterkere mate. In de veenkoloniën beslaat het graan ook veel kleinere opper vlakten, hoewel men daar ook goed met angst en beven naar de weerberichten luistert. Grote bezettingen van landarbei ders, uitsluitend voor de graanoogst in dienst genomen, zoals in het Oldambt wel voorkomt, betekenen in zulke regenweken natuurlijk een bijzondere schadepost Op de Drentse lichte gronden is de be dreiging ook minder ernstig. Het koren staat in bulten op het veld, maar men kan het nog niet binnenhalen. De rogge is half binnen, maar wat nog in hokken staat be gint uit te lopen. Ernstig is het gesteld met de grasboeren in Friesland, vooral op de lagere veengronden in het midden van de provincie. Het is er zo doornat dat de koeien de graszoden in het water stuk- trappen en door de uit de drassige grond opstijgende kou aanzienlijk minder melk geven. Er zouden daar al koeien op stal zijn gezet. 100 zuiver schapenwol COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorisstraat 13-17 HAARLEM Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedrukgebied strekt zich van de Azoren via Frankrijk naar Midden-Europa uit. Langs de noordzijde ervan heerst een zuidwestelijke luchtstroming, waarin over Engeland een frontensysteem naar het oosten beweegt. De bij dit front behorende regen bereikte vanmorgen onze kust. Het front zal boven ons land tot stilstand ko men en daardoor ook morgen aanvanke lijk nog plaatselijk enige regen veroorza ken. Later zal het zich in noordoostelijke richting verwijderen onder invloed van een depressie, die over het midden van de oceaan trekt en die grote activiteit ver toont. Deze depressie trekt naar het zee gebied ten westen van Schotland. Zij zal de wind in onze omgeving morgen doen toenemen uit zuidwestelijke richting en tijdelijk zachtere lucht naar ons land voe ren. Aangezien de invloed van de depres sies blijft overheersen, houdt het weer een onbestendig karakter. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen M c d ti ■2S binnen- en buitenland. tj-; Neerslag: laatste 24 uur. S u Z c V Den Helder srphee) bpw wzw 18 0 Ypenburg geheel bew zzw 18 0 Vlissingen geheel bew zzw 18 0 Eelde zwaar bew zw 18 0.1 De Bilt geheel bew zzw 18 0 Twente 'waar bew zw 19 0.1 Eindhoven geheel bew zw 18 1 Zd-Limburg geheel bew zw 18 0 Helsinki half bew. nnw 15 0 Stockholm onbewolkt zw 17 0 Oslo onbewolkt windst. 20 0.5 Kopenhagen zwaar bew. wzw 16 0 Aberdeen onbewolkt w 17 0.1 Londen regen zw 21 0.1 Amsterdam zwaar bew. zzw 18 0 Brussel geheel bew zw 18 0 Luxemburg aehppl b?w wzw 10 0 Parijs zwaar bew w 20 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 23 0 Grenoble zwaar bew. windst. 23 0 Nice licht bew. n 25 0 Berlijn regen w 18 0.5 Frankfort zwaar bew. zw 20 0.1 München zwaar bew. zw 17 0.4 Zürieh zwaar bew. windst. 19 0 Genève zwaar bew. no 22 0 Locarno a- '•■■p( opw n 27 Wenen zwaar bew. wnw 20 1 Innsbruck mist w 20 1 Belgrado onbewolkt zw 21 2 Athene onbewolkt n Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio onbewolkt ono 26 0 Madrid onbewolkt n 34 0 Mallorca licht bew. windst. 29 0 Lissabon onbewolkt windst. 33 0 Vrijdag 25 augustus Zon op 5.39 uur, onder 19.44 uur. Maan op 19.30 uur, onder 04.28 uur. Maanstanden 26 aug. 4.14 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 augustus Hoog watér 1.44 uur en 14.18 uur. Laag water 9.47 uur en 22.14 uur. Vrqdag 25 augustus Hoog water 2.41 uur en 15.09 uur. Laag water 10.45 uur en 23.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2