BERLIJN In Berlijn is het Westen in het nauw gedrongen Waarom altijd haast SM 'if Verscherpte politiebewaking in Franse hoofdstad Ondersteboven el V y W ereldnieuws r Van dag tot dag Vergeten gebied Dertig aanhoudingen na bomaanslagen <~Praatatoel BOUMAN Op de DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 DE GAULLE'S MENING: Met de FLN OVER DE GOEDE TOOM EM GLADSTONE 'y. Haast !s vaak een aanwensel geduld daarentegen een ken merk van distinctie- Dit merkt U to.v. als D in Londen bent. U kunt van de Engelsen zeggen wat wilt (en dat doet TJ altijd erg hoffelijk), maar hebt U ooit een gentleman ziexi dringen, echt dringen, bij een buffet, een garderobe, tram of bus? Men denkt er zelfs niet over. En ook II als rechtschapen Hollander denkt er niet over- Het zou in strijd zijn met de goede toon. Ieder op zijn beurt! Tot die goede Hollandse toon behoort ook dit: men presen teert iemand bij voorkeur een Gladstone - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening geeft. VOORNAAM EN AANGENAAM Ongecontroleerde kernstop is een groot risico Floris Flaneur këur émèrnm Op het ogenblik wordt in Rome, onder auspiciën van de Verenigde Naties, een conferentie gehouden die aanmerkelijk minder in het licht der publiciteit treedt dan ruimtevaartcongressen, prestaties van argonauten en Berlijnse crises. En toch is het onderwerp van de conferentie mis schien veel belangrijker voor een groot deel der mensheid dan alle vindingen op raketgebied binnen afzienbare tijd kunnen zijn. In Rome bespreken namelijk hon derden experts uit de gehele wereld de mogelijkheden om die energiebronnen wel ke de mens voortdurend en in onbeperk te mate ten dienste staan, met eenvoudi ge middelen produktief te maken. Zon, wind en water zijn onuitputtelijke kracht bronnen waarover de mens, anders dan over steenkool of olie, bijna overal ter we reld kan beschikken. Eigenlijk is het bevreemdend dat men nu nog moet congresseren over de benut ting van deze zo „primitieve" hulpbron nen, in een tijd dat men tevens atoomcen trales bouwt. Wat het dichtst bij en het meest voor de hand ligt is dikwijls het moeilijkst oplosbaar, ook al hebben wij Nederlanders bijvoorbeeld wel wat erva ring met het gebruik van windkracht. Op het congres hoopt men nieuwe, goed kope methoden te vinden om deze ener giebronnen te exploiteren. Voor de econo misch achtergebleven landen is dit immers van het grootste belang. Daar zijn men selijke en dierlijke energie in vele geval len nog de voornaamste krachtbronnen en daarmee kan men het vliegwiel der voor uitgang moeilijk in beweging brengen. Voor 'n snelle ontwikkeling en 'n bevrijding uit de materiële ellende is het gebruik van andere middelen noodzakelijk. Vooral de opwekking van elektriciteit is van veel betekenis en daarvoor kan men kolen en olie gebruiken, doch als die niet ter plaat se gevonden worden zijn zij voor deze lan den vaak te duur. De bedoeling van de conferentie is, deze volkeren mogelijkhe den aan de hand te doen om zonne-ener- gie of windkracht in elektriciteit om te zetten zonder dure investeringen te moe ten doen of een lange en moeilijke scho ling te moeten doormaken. Het gaat om de eerste stappen van een volk op de weg naar technische en econo mische vooruitgang en deze liggen altijd op het terrein van de besparing van men selijke energie, die dan voor andere doe len vrijkomt en niet als „dommekracht" in eentonige arbeid verloren gaat. Meer energie maakt de arbeid lichtergde pro- duktietijd korter en de opbrengst hoger. De conferentie te Rome zal wel beslui ten met heilzame aanbevelingen aan de regeringen, en met het aanwijzen van richtingen waarin een oplossing gezocht moet worden. Als die regeringen het nu maar niet zo druk hebben met raketten en de exploratie van de maan, dat zij voor dergelijke „achterlijke" hulpbronnen on voldoende aandacht overhouden (Vervolg van pagina 1) Dat de succesvolle afloop van de gren deloperatie de Sovjet-diplomatie op nog een paar ideeën heeft gebracht, hoeft niet te worden betwijfeld. Men gaf mij te verstaan dat die actie de eerste en belangrijkste, maar zeker niet de laatste stap zou zijn in een procédé dat van het komende vre desverdrag met Gost-Duitsland zelf niet zoveel meer dan de bezegeling van een bestaande toestand zal maken. Er is in de internationale poliUek een stelregel, die wil dat het onrecht van gisteren, vandaag een de facto-situatie wordt die morgen zijn de jure-erkenning zal vinden.Men liet uiter aard na te specificeren met welke onaan gename verrassingen het westen in de ko mende maanden in Eerlijn te maken zal krijgen. De nieuwe reisbeperkingen naar Oost-Berlijn zijn er zonder twijfel een van. Het zou mij verder niet verbazen wanneer er beperkende maatregelen op het civiele luchtverkeer naar Berlijn te wachten staan. Met geallieerde rechten zal men overigens voorzichtiger zijn dan met Westduitse of Westberlijnse. Voldongen feitjes Zo ziet het er dus inderdaad naar uit dat het Sovjet-blok in de Berlijnse kwestie het salami-proces zal toepassen, het plak je voor plakje afsnijden van de worst, tot dat het overblijvende stompje de moeite niet meer waard zal zijn. Men wil het westen voor voldongen feitjes stellen door stappen die stuk voor stuk niet een mili tair antwoord waard zijn. Men ruimt zelfs bereidwillig een aantal gewetensvragen eenzijdig uit de weg en knipoogt begrij pend wanneer het westen het dan bij een protest laat. Op een punt bleken mijn oostelijke ge sprekspartners wel hogelijk geïnteres seerd. Zij zeiden in feite: „Wij maken ons niet druk over westelijke militaire tegen acties in Berlijn. Wij weten dat Amerika alleen oorlog zal voeren wanneer het aan gevallen wordt, wanneer het werkelijk meent te zullen worden aangevallen, of wanneer West-Europa wordt aangevallen. Daar is nu geen spreke van, maar wij zijn wel benieuwd wat nu de werkelijke minimum-eisen van het westen inzake West-Berlijn zijn, waaraan wij eventueel tegemoet zouden moeten komen." Op een ander punt maakten zij zich ver rassend weinig zorgen' het oordeel der conferentie van de neutralen in Belgrado, die op 1 september begint. Zij verwachten nauwelijks een protest, wel een neutrale aandrang tot onderhandelingen over Ber lijn, die hun volstrekt niet ongelegen komt Bovendien veronderstelden zij dat de kwes- tie-Bizerta tenminste evenveel aandacht op zou eisen. Men ziet, dat het het Sovjet blok inzake Berlijn niet aan zelfverzekerd heid ontbreekt. (Van onze correspondent) PARIJS Woensdagmorgen Is op het Elysee in de Franse hoofdstad een minis terraad gehouden, de eerste na drie we ken vakantie. Generaal De Gaulle was speciaal uit zijn landgoed in Colombey- Les-Deux-Eglises naar Parijs overgeko men. Er is zo lang gepraat, dat alle mi nisters met de generaal de maaltijd heb ben moeten gebruiken. Het na afloop uit gegeven communiqué zegt over wat er be sproken is echter niets. Het publiek hoor de alleen, dat de minister van Buitenland se Zaken een uiteenzetting had gegeven over de toestand in Berlijn en Bizerta en dat de minister van Openbare Werken had gesproken over een tunnel onder of een brug over het Kanaal als verbinding met Groot Brittannië. Doch het valt niet aan te nemen dat de generaal alleen maar naar Parijs is gekomen om te luisteren naar een tunnelplan, dat vaag in de lucht hangt. Er is dan ook natuurlijk gepraat over Berlijn. Naar verluidt heerst in Franse regeringskringen ongerustheid over de ont wikkeling van deze crisis, vooral na de bepaling, dat West-Berlijners voortaan een vergunning moeten hebben voor Oost-Ber lijn. De Gaulle voelt zich daardoor ge sterkt in zijn overtuiging, dat voorlopig niet met de Russen moet worden onder handeld, zoals de Amerikanen en de En gelsen dat willen. De generaal verlangt eerst een alge mene ontspanning, want als alleen maar ovër Berlijn wordt gepraat, staan de wes telijke drie volgens De Gaulle met de rug tegen de muur. Of zij zullen moeten capi tuleren, of het op een oorlog met Rusland laten aankomen. Wanneer daarentegen pver alle problemen tussen oost en west met de Russen wordt onderhandeld, zijn concessies over en weer mogelijk, die kunnen uitlopen op een aanvaardbaar compromis. Tevoren wil De Gaulle boven dien een topconferentie tussen de Weste lijke grote drie om Ie voorkomen dat zij tegenover de Russen een onderling ver schillend standpunt innemen. Aan die wes terse solidariteit ontbreekt het op het ogenblik, volgens de generaal, volkomen. Als bewijs voor zijn stelling verwijst hij naar de jongste verklaringen van Ameri ka en Engeland in de UNO-Assemblee, volgens welke beide landen zich bij de stemming over de Afro-Aziatische Bizerta- motie zouden onthouden. Weliswaar staat De Gaulle op het bekende standpunt dat hij ieder besluit van Veiligheidsraad of Assemblee naast zich neerlegt, maar de houding van Washington en Londen heeft hem diep teleurgesteld, zo niet geërgerd. En van die ergernis heeft hij uiting ge geven in de ministerraad van woensdag morgen. 'sMiddags werd eveneens onder voor zitterschap van generaal De Gaulle lang gesproken over Algerije. Men houdt het nog steeds hij het plan om nog voor het referendum over de zelfbeschikking een voorlopige Algerijnse regering te vormen, in meerderheid bestaande uit Mohamme danen. Terwijl eerste minister Debré dit plan wil doorzetten zonder de F.L.N., hoopt De Gaulle echter nog altijd de op standelingen voor zulk een voorlopige re gering te kunnen winnen. Want de gene raal ziet zeer wel in dat zonder de F.L.N. geen enkele Mohammedaan bereid zal zijn in die voorlopige regering zitting te nemen, uit vrees door de terroristen uit de weg te worden geruimd. Vandaar de wens van De Gaulle het alsnog met Ferhat Abbas te proberen. Zou dat luk ken overigens zeer onwaarschijnlijk dan zouden volgens De Gaulle vooraan staande Mohammedanen bereid zijn voor lopig als minister op te treden in afwach ting van de volksstemming. De Gaulle heeft zich later nog apart on derhouden met de ministers Rochereau, Michelet, Lecourt en Terrenoire, die in aanmerking komen om door andere per soonlijkheden te worden vervangen. Het geval Lecourt is het moeilijkst en heeft aanleiding gegeven tot strubbelingen tus sen eerste minister Debré en de katholieke fractie van de M.R.PDebré wil minister Lecourt (M.R.P.) kwijt en hem vervan gen door Maurice Schumann (eveneens M.R.P.) waartoe de genoemde partij, die zich in toenemende mate van de regering- Debré gaat distancieren, niet bereid is. Woensdagavond ging in Parijs het gerucht dat de wijzigingen in de regering reeds vandaag hun beslag zouden krijgen. Na de sluiting van de sectorgrens in Berlijn is op de Potsdamer Platz een lichtkrant in gebruik genomen. De Oost-Berlijners kunnen nu dus kennis nemen van nieuwsberichten uit het vrije Westen. Advertentie KINS SIZE fw 20 STUKS FU (Van onze correspondent) PARIJS Na de bomaanslagen in de nacht van dinsdag op woensdag in Parijs hebben hoofdinspecteurs van politie in de Parijse prefectuur een vergadering gehou den sommigen spreken van een oorlogs raad over de maatregelen tegen het ter rorisme van de O.A.S. (het geheime leger voor Frans Algerije). Met ingang van gis teravond is de politiebewaking in Parijs verscherpt. In de vroege uren van woens dag, toen nog geen enkele dader gearres teerd was, heeft de politie 75 huiszoekin gen verricht en dertig personen in voor lopige bewaring gehouden om nader te worden ondervraagd. Uit een onderzoek is gebleken, dat de O.A.S.-terroristen ditmaal geen plastic maar T.N.T. hebben gebruikt. Dit materiaal heeft, evenals plastic, de vorm van een brood, maar het wordt tot explosie gebracht door middel van een lont, terwijl plastic met een automatische ontsteker explodeert. Dft klopt met verkla ringen van getuigen, die verdachte elemen ten hard hebben zien weghollen. De bomaanslagen hebben zich intussen niet tot Parijs beperkt. Ook in de provin cie, speciaal in het zuidwesten van Frank rijk, zijn in verscheidene steden bommen gegooid. Nergens vielen gewonden, maar de schade is zeer groot. In Algerije telde men van dinsdagavond tot woensdagavond 27 bomaanslagen, ongerekend de aansla gen van Algerijnse terroristen. f -;J1 WASHINGTON, (AFP) Geen enkel land dat vastbesloten is de vrijheid van zijn volk te beschermen, kan voor onbe paalde tijd het risico op zich nemen zich te onthouden van proeven met kernwa pehs, zonder de zekerheid te hebben dat de Sovjet-Unie haar proeven heeft ge staakt. Dit staat in een document dat woensdag door het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken is gepubli ceerd. Dit wordt een héél moeilijk stukje werk. Het is best mo gelijk dat het te moeilijk zal blijken om gedrukt te worden en in dat geval zal vandaag deze plaats in de krant worden ingenomen door een eenvoudig leesbaar artikel uit het gewone nieuws, bijvoorbeeld een ver handeling over „Engeland en de E.E.G." Dat wil er altijd wel in en daar hebben we nog een flinke voorraad van. Maar ik wil het toch probe ren- Tenslotte is vandaag de zon weer gaan schijnen en dat schept verplichtingen, ook voor journalisten. Een van die langverwachte zonnestralen viel vanmorgen op een stukje nieuws uit Amerika, dat be scheiden tussen de lange lap pen van de Berlijnse crisis verscholen lag- Het was de enigszins ontstellende mede deling van de Amerikaanse Raad van Advocaten, dat bin nenkort de verhouding tussen de aantallen Amerikanen in en buiten psychiatrische inrich tingen het punt van één op twaalf zal bereiken. Het tem po. waarin de cijfers van de patiënten-opneming stijgen, begint de Amerikaanse statis tici zeer bezorgd te maken. Eén op de twaalf! Het is inderdaad iets om even bij stil te staan. Maar als men er over gaat nadenken, is het misschien bpter om toch maar door te lopen. Nadenken is immers een van de doeltref fendste manieren om uit de normale circulatie te worden genomen en met een zoet lijn tje naar een oord van stilte en therapie te worden geleid. Na denken is een van de gevaar lijkste liefhebberijen die een mens van onze tijd erop kan nahouden en ik moet daarbij nadrukkelijk verwijzen naar de tragische geschiedenis van de wegens te snel rijden ver oordeelde automobilist, die van de rechter de vaderlijke vermaning meekreeg: „Denk er eens over na, waarom u eigenlijk altijd zo hard rijdt." Vijf jaar later maakte de rech ter een excursie in het kader van de vereniging van balie juristen naar een aantal psy chiatrische inrichtingen. In één daarvan werd de magi straat op de schouder getikt en toen hij omkeek, zag hij het droevige gelaat van de auto mobilist. die hem toefluister de: „Ik heb er over nagedacht, maar ik kom er niet uit." Aangezien wij, die immers ook nadenken over de vele raadselen des levens, nog steeds in vrijheid loslopen, kunnen we bij elk nieuw ochtendkrie ken onszelf dankbaar toefluis teren: „Wat een geluk, dat ik niet ben als deze." Wij komen er immers dage lijks uit. Wij hebben iedere avond de oplossing onzer pro blemen netjes ingevuld in het diagram der vierentwintig uren en leggen het hoofd ge moedelijk te ruste in de over tuiging. dat het leven ons geen onoverwinbare raadselen heeft gesteld. Wij varen de koers van ons gezonde verstand, zonder ons te laten verwarren door het dwaze geschreeuw en het doelloze gestreef om ons heen. Wij hebben een vast en ideëel levensdoel, waarop onze daden en gedachten conse quent en onwrikbaar zijn ge richt. Wij staan met beide voe ten op de rots onzer zekerheid en zeggen fier: „Ze kunnen me nog meer vertellen." Die „ze" hebben geen vat op ons. Het zijn de mode- en ma nie-ontwerpers, de leuzen- schreeuwers, de reclame-psy chologen. de fantasten en fa natici, de politieke drijvers en de heilstaatverkondigers, de aanbidders van de techniek en de economie, de vereerders van het vocale en lichamelijke schoon, de slaven der gram mofoonplaat en de dienaren der snelheid, de knechten der sport en de juichers rondom de podia- Temidden van die doelloze, verdwaasde menigte staan wij nadenkend en anali- serend. wikkend en wegend, en wij doorgronden de waar heden die ons lichtend voor gaan op ons rechte, goede pad. Dat kan zijn. Maar aange zien men nooit hélemaal zeker van zichzelf kan wezen, vraag ik me wel eens voorzichtig af of ons wonderbaarlijke succes bij het vermijden van die twee alternatieven: de stompzinnig heid of de psychiatrische in richting, toch niet voorname lijk te danken is aan een han dige stopzetting der gedachten op het punt waar de proble men beginnen. Ik denk na over de netelige vraag, of ik wel genoeg nadenk. Maak u geen zorgen, Ik kom er wel uit. Maar toch rijst in mij de neiging om de dingen door elkaar te halen: zou het niet zo kunnen zijn, dat. van die twaalf lieden uit de sta tistiek er elf doelmatig ver doofd zijn en die twaalfde on tijdig wakker is geworden? Het is namelijk zo vreemd, dat een psychiatrische inrich ting altijd gelegen is in een pastoraal landschapsschoon, als een oase van stilte en roer loze kleuren, afgesloten van alle normale rumoer des le vens, bezonken tot een oord van stilstand en tijdeloosheid. Lommerrijke dreven en sier lijk buigende paden doorsnij den groene vlakten, paviljoens liggen bescheiden weggedoken achter weelderige ranken van klimplanten en milde heesters. Een langgame. vriendelijke wolk wandelt statig door het blauw boven de gazons en zelfs de regen lijkt er geruis lozer en beter gehumeurd dan in de stad. In dit oord van bezonnen heid en bezonkenheid wordt aan de genezing van de lijder «gewerkt door de therapie van de ongehaaste, vrijgekozen ar beid der handen, die de ge dachten niet verwarten slechts de natuurlijke vermoeienis als een lafenis toelaat. Ieder gras sprietje, iedere krakende voet stap op het grint, iedere adem van de wind nodigt de lijder uit tot denken: denken, maar dan zonder dwang, zonder jachten, zonder noodzaak tot snelle oplossing van in elkan der hakende raadsels. De nor male wereld is verzonken tot zo diep in het ravijn daarbui ten, dat men haar klaaglied niet hoort en nog minder haar lokkende roep tot de jacht achter het doelloze. En de wereld der abnormalen is zo stil, zo zeker, zo oersterk en rotsvast, dat geen storm hem verwarren kan. Daar leeft een mens in vrije bezigheid aan wat hem boeit, en in vrije geestvervoering over dingen die hem vreemd waren. Daar geneest de mens, doordat hij zichzelf terugvindt in zijn eenvoudige betekenis als schepsel in een eeuwige wereld- Maar als hij beter is, moet hij terug. Als onze wereld normaal was, zouden de psychiatrische inrichtingen moeten daveren van de jazz-muziek. trillen van technische monsters, be ven van redevoeringen en sid deren van oorlogsvrees Want zij zouden de mens moeten wennen aan de wereld. De pa tiënten zouden er moeten wor den geoefend in het wegsprin gen voor razende auto's, in het aanschouwen van bloedige botsingen in het doorleven van atoombomgevolgen, in het af dekken van de natuurlijke aardbodem door lagen asfalt en beton, in het eten van pas klare blikmaaltijden en het onophoudelijk vastschroeven van één moertje op één schroefje. En ook in het aan horen van oorverdovend radiolawaai, uitlaatgeknetter en sirenegeloei. En vooral in het lezen van politieke crises, doodsbedreigingen van volken tegen volken, en in het stre ven naar méér en béter dan de buren. En tenslotte zouden ze moeten worden geoefend in de overtuiging, dat dit alles het doel van het leven is en dat het grootste menselijke geluk ontwijfelbaar zeker ligt in het materiële bezit van nét iets méér dan een ander heeft. Als ze die therapie zouden hebben verwerkt, zouden ze genezen zijn van hun onvol maakte denken en volkomen geschikt zijn om hun taak in de razernij naar behoren te vervullen. Wij mogen echter niet twij felen aan de vraag, of de psy chiatrie het wel bij het rechte eind heeft. Het is een gerust stellend idee. dat de genezing van de verbijsterde mens nog steeds gezocht wordt in het frisse water van de bron der natuur, dicht bij de naakte aarde, in de sussende armen van de oorspronkelijke schep ping. bij de muziek van de wind en de regen, bij de kleu ren van de hemel en de ge wassen. in de stilte van de bossen en de grasperken, en in de woorden van 't eeuwige sprookje dat geluidloos wordt verteld: het is alles ijdelheid, wat niet leeft en groeit uit ziohzelve.het is alles nut teloos. wat niet geschapen is. Het is alles vergankelijk, wat niet des geestes is. Het is de eenvoud, die overblijft als de kermis voorbij zal zijn. Eén op de twaalfWe moeten er nu verder maar niet over nadenken. Het is té moei lijk. zoals ik u al voorspelde. En het is inderdaad zoals u al vreest: de psychiatrische in richtingen nemen géén vakantiegasten aan Beter dan vroeger? Het leven is niet meer wat het vroeger was en ik doe niet mee met de mensen die zeggen dat er heel veel verbeteringen ook zijn te constateren als je maar goed kijkt en dat je bovendien bij het bekijken van de wereld zoals die geworden is niet moet uitgaan van hoe je het zelf vroeger hebt gehad en zoals je het zelf nu hebt, maar dat je het moet bekijken uit het ge zichtspunt van andere mensen die ten slotte toch ook mensen zijn, da's nou maar gekheid die het tegenwoordig beter heb ben dan vroeger en die zelfs een klein autootje hebben en met vakantie naar Spanje gaan en zich niets aantrekken van het feil dat uw grootmamma, die waar achtig toch heel wat meer centjes in de melk te brokkelen had dan zij, in haar tijd nooit verder dan Parijs is geweest en dat nog maar éénmaal, op haar huwelijksreis en verder kwam zij nooit verder dan het Badhotel in Domburg en zij heeft zich daar nooit over beklaagd. Ze w o u niet eens naar de Costa Brava, want de mensen waren vroeger veel te- vredener dan tegenwoordig, of dacht u dat al die mensen die het zoveel beter hebben dan hun ouders en grootouders het gehad hebben, met hun televisie en hun scooters en hun noemt u het allemaal maar op, gelukkiger zijn dan die vorige gene raties; kom nou, ze zijn veel ongelukkiger, want die vorige generaties wilden niks en tegenwoordig willen ze alles met wasma chines en ijskasten en alles en kopen op afbetaling, vooruit maar jongens, je kunt op je vingers natellen dat alles mis moet lopen, daarom ben ik geabonneerd op het weekblad Burgerrecht, dat in alles pre cies zo denkt als ik. Neem nou bevobbeld de tegenwoordige woningtoestanden, als je ziet hoe mijn ouders woonden in een huis met achttien kamers, wat nog helemaal niks was ver geleken met Britse lords en Tsjechische en Poolse landedelmannen, die er soms tweehonderd hadden en dan reken ik de bad- en provisiekamers nog niet eens mee, terwijl ze nu al een gat in de lucht sprin gen als ze een vierkamerflat kunnen krij gen, al geef ik toe dat tweehonderd ka mers wel wat moeilijk is met het oog op twee maal in de week een werkster, al kun je twee van die vier kamers nauwe lijks zo noemen, want het zijn gewoon hokkies; bij mijn ouders thuis zat Sientje de verstelnaaister, die drie maal in de week de boel kwam verstellen, in zo'n hokkie, dat ze tegenwoordig „kamer" noe men; hoe hebben ze het lef, denk ik wel eens, want iedereen doet net of hij het al lemaal heerlijk vindt, maar ondertussen is het allemaal minder geworden, als je al leen maar eens het eten bekijkt met al dat spul uit blik en uit tubes; neem alleen maar het verschil tussen de Hollandse ge rookte zalm van vroeger en het ontvroren spg! dat je nu krijgt voorgezet. Nee, geeft u mij toch maar liever vroeger, zonder al dat geëet op straat en zonder dat iedereen alles zou hebben en op vakantie gaan naar Italië, wat er in mijn tijd niet bij was omdat wij al heel blij waren met twee weken in Nunspeet, waar ik nog veel mser over zou kunnen zeggen, wat ik niet doe, omdat het zo op schepperig klinkt, en ten slotte is Berlijn; veel belangrijker dan gerookte zalm. Zoveel sociaal medegevoel heb ik nog wel en tweehonderd kamers klinkt tegen- wpordig ook wel vreemd, hetgeen ik vol mondig mag toegeven. Advertentie Fabriekstqonzalen ROTTERDAM - IJsselmondse laan 175 (Kralingseveer) AMSTERDAM-Willem Leevend- straat 30 (bij station Sloterdijk) meubelen met Redelijk verlangen. Vooraanstaande bur gers uit het plaatsje Moscow in Texas wensen dat de Russen de naam van hun hoofdstad veranderen, omdat dit teveel lijkt op de naam van hun plaats. De di recteur van de plaatselijke P.T.T., W. C. Fancher, heeft hiertoe een petitie gezon den aan de Verenigde Naties. Het argu ment: Moscow in Texas werd gesticht in 1835, lang voordat de Sovjet-Unie werd gesticht! Grapjas. De verdwijning van het door Goya geschilderde portret van de Her tog van Wellington heeft sommige Lon- denaars verleid tot grappen, die door de politie niet altijd op prijs worden gesteld. Zo liep er woensdagmorgen over Trafal gar Square een jongeman met de kraag van zijn colbertje omhooggeslagen en zijn hoed diep in de ogen. Onder zijn arm droeg hij een pak, waar een vergulde lijst en een stuk van het portret van de Hertog van Wellington uitstaken. Hij slaagde erin de aandacht van twee re chercheurs te trekken, die hem onder vroegen. De jongeman zei dat hij het portret dat hij onder zijn arm had zelf die dag had geschilderd. Dichtbij. Cardosa, een Cubaanse matroos die een week geleden in de Verenigde Staten asiel heeft gevraagd, heeft woens dag meegedeeld, dat op het eiland Caryo Largo op ongeveer 40 km. ten zuiden van Cuba een straaljagerbasis wordt aan gelegd onder toezicht van Tsjechische constructeurs. Het eiland is al eerder genoemd als mogelijke basis voor Rus sische onderzeeboten. Over de landings terreinen zei Cardoso: „Ik heb ze met eigen ogen gezien, evenals de straalja gers, Russische migs." Botsing. Boven Schotland zijn woensdag twee Britse straaljagers van het type Hunter met elkaar in botsing gekomen. Een der piloten kwam om het leven, de andere wist zich met zijn valscherm in n veiligheid te brengen. I

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3