Crisis in Berlijn een steun voor kandidaat Brandt Balletcoördinatie lijkt verwezenlijking nabij SUNIL MORGEN SUNIL HALEN In Wilhelmina Gasthuis staan 200 bedden buiten gebruik Alphenaar Bonn en geallieerden zouden van Sovjet plannen geweten hebben Westduits bedrijfsleven zal Berlijn steunen Kleurentelevisie doet intrede te Londen Mr. Y. Scholten: Vormen van een groot ballet voor 1 sept. wenselijk" Automobilist door lifter vermoord WEINIG KANS OP VERKORTING VAN DIENSTTIJD Vijf doden in het verkeer JAZZ ^iBrieven aan de redactie NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL ilmlj DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 7 IN STEMBUSSTRIJD Oostzone levert slechts een „hoop afval Financiële hulp FIA voor Berlijn Westduitse uitgaven Demonstratie op tentoonstelling MINISTER VELDKAMP ANTWOORDT Kerkelijk nieuws AUTOMOBIELREPARATIES N.V. AMSTERDAMSCHE RIJTUIGMAATSCHAPPI] Duitser op nippertje uit zee gered Speurtocht naar gestolen schilderij van Gova Vocalisten-concours in 's Hertogenbosch Wervingsactie leverde slechts 500 vrijwilligers op Opening van nieuwe christelijke school in Zandvoort Achter IJzeren Gordijn Braaf avondje Beeldschermer De radio geeft vrijdag T elevisie programma (Van onze correspondent) BONN De crisis in Berlijn heeft op het politieke leven in de bondsrepubliek uiteraard een grote invloed. Niemand kan loochenen dat de vrijheid van West-Berlijn en de hereniging van Duitsland problemen zijn, waaraan de politici trachten te de monstreren hoe goed, betrouwbaar, be kwaam of idealistisch zij zijn. Dat de kwestie in de verkiezingscampagne voor de tocht naar de stembus van 17 septem ber aanstaande dan ook een grote rol speelt, mag niemand verwonderen. Is de in Berlijn losgebarsten crisis nu een voor deel voor de socialistische kandidaat, de Westberlijnse burgemeester Brandt, of een nadeel? Dat vragen velen zich af. Brandt zelf, die vorige week aan een lunch met buitenlandse journalisten aanzat, leek de kwestie een nadeel te vinden. Niet al leen maakte hij een terneergeslagen in druk, hij zei ook dat hij zijn gebondenheid in deze dagen aan Berlijn een grote han dicap achtte voor zijn verkiezingscam pagne. Anderen denken er anders over. Zij zeggen: Brandt is meer in het nieuws dan ooit, hij verschijnt op de televisie samen met de Amerikaanse vice-president John son, hij houdt redevoeringen die velen uit het hart gegrepen zijn, kortom, de schijn werper van de belangstelling die op bur gemeester Brandt gericht is, kan kandidaat Brandt niet anders dan voordeel brengen. Persoonlijk hellen wij over naar de tweede mening, ook al wil dat niet zeggen dat wij nu direct in een verkiezingszege van Brandt geloven. Maar er is sinds enige dagen ook nog een andere factor bij ge komen, die ronduit een voordeel voor Brandt betekent. In Bonn kan men name lijk het gerucht horen, dat de Westduitse regering al lang op de hoogte was van het Oostduitse plan de sectorengrens in Ber lijn te sluiten. In elk geval zouden de Amerikanen daarvan alles geweten heb ben. Artikelen in deze geest kon men lezen in het altijd opwindende weekblad Der Spiegel, dat door de Hamburgse uit- geveer Axel Sprenger wordt gefinancierd, tezamen met het boulevard-blad Bild- zeitung en de meer degelijke courant Die Welt. Der Spiegel en Die Bildzeitung maakten geen geheim van hun overtuiging dat het westen een pover figuur heeft ge slagen tegenover de Oostduitse chicanes. Kennedy, Macmillan en Adenauer werden op de korrel genomen en kregen een aan tal scherpe vegen uit de pan wegens hun slappe houding. Verspeeld Adenauer heeft nu dus de steun van het Sprenger-concern, en dat is niet gering, definitief verspeeld en de Bildzeitung met zjjn 3,3 miljoen oplage is er toe over ge gaan openlijk de kandidatuur van Brandt te steunen tegen Adenauer. In Die Welt is de critiek op de kanse- De presidenten van de grote organisa ties van het Westduitse bedrijfsleven heb ben gisteren aan West-Berlijn de verzeke ring gegeven, dat zij de geïsoleerde stad nog meer van orders zullen voorzien. Voorts verklaarden zij een opzegging van de interzonale-handelsovereenkomst door de Westduitse regering af te wijzen, ter wijl zij een officiële boycot van de Leip- ziger Messe ondoelmatig noemden. De president van de Westberlijnse ka mer van Industrie en Koophandel, W. Bor- ner, riep elke industrieel op „na de schan delijke gebeurtenissen van de 13de augus tus" zijn goederenverkeer met het oosten opnieuw en diepgaand aan een onderzoek te onderwerpen. De president van de Bun- desverband der Deutschen Industrie (B.D. I.), F. Berg, verklaarde, dat bij de hui dige situatie persoonlijke moed van ieder afzonderlijk meer op zijn plaats is dan het opleggen van een of ander verbod. Het streven naar winst moet daar eindigen, waar het in strijd komt met het geweten van een staatsburger, aldus Berg. Hij deelde voorts mede, dat de interzo nale handel met Oost-Duitsland voor West- Duitsland van geen enkele betekenis is. Jarenlang zijn aan Oost-Duitsland goede produkten geleverd, terwijl West-Duits land uit de Russische zone slechts „een hoop afval goederen" ontvangt. Het Westduitse bedrijfsleven zal gezien het gebrek aan arbeidskrachten in West- Berlijn in deze stad geen arbeidskrachten voor West-Duitsland aanwerven. Westduit se maatschappijen zullen bovendien geen orders aanvaarden, waarvan de uitvoering tot dusver in West-Berlijn geschiedde. Voorts dienen voor een verdere rationali satie van het Westberlijnse bedrijfsleven kredieten verstrekt te worden, aldus Berg. lier ook verhevigd. Intussen willen wjj niet beweren dat de journalistiek in West- Duitsland zo weinig vrij is. dat de bezit ter van een blad ook de inhoud bepaalt. De steun van een miljoenenblad als de Bildzeitung is echter van groot belang. En Brandt mag zich dan ook in zijn han den wrijven dat de dingen deze loop heb ben genomen. Daar komt dan nog bij dat de komst van Johnson naar Berlijn voor velen het resultaat lijkt van de brief van Brandt aan Kennedy, waarin hjj een derge lijk bezoek heeft gesuggereerd. Onder een hoedje In diplomatieke kringen te Bonn kan men zoals gezegd, tenslotte van vele kan ten horen, dat de Amerikanen niet alleen ingelicht waren over het afgrendelen van de Berlijnse sectorengrens, maar dat ze er ook zeer mee ingenomen zijn, ja, het zelfs zouden hebben gesuggereerd. In Washing ton zou men namelijk van mening zijn, dat de stroom vluchtelingen, die steeds uit het oosten naar het westen stroomde, een moeilijk te verteren punt op een aan staande oost-west conferentie zou zijn, omdat het westen moreel verplicht zou zijn geen enkel voorstel van Kroesjtsjev te aanvaarden, dat het einde zou bete kenen van de vluchtmogelijkheid voor de Oost-Duitsers. Vandaar de geruchtmaken de opmerking van senator Fullbright, dat men geen land kan verbieden zijn grenzen te sluiten om de bevolking binnengaats te houden. Vandaar ook, volgens deze ge ruchten, het knusse bezoek van de Ame rikaanse minister McCloy aan Kroesjtsjev, waarbij de suggestie gevallen zou zijn, dat het vluchtelingenprobleem het best vóór de oost-west conferentie zou kunnen wor den opgelost. Is dit allemaal juist, dan heeft Sprenger het toch bij het rechte eind ondanks alle tegenspraken uit Bonn. Men zal er wellicht nooit achter komen, hoe de waarheid luidt, maar zeker is in ieder geval dat de geruchten voor Spren ger aanleiding zijn geworden Brandt te gaan steunen. Voor andere kringen zijn de geruchten een reden tot hoop. Zij rede neren: als dit allemaal waar is, spelen Amerikanen en Russen onder een hoedje en dan kan het niet slecht aflopen. Van onze correspondent) LONDEN Op de jaarlijkse radio-en t.v.-tentoonstelling, welke gisteren in Lon den is geopend, geeft de B.B-C. voor het eerst een openbare demonstratie van kleurentelevisie. De opnamen worden in de studio, welke deel uitmaakt van de tentoonstelling, gemaakt en op een geslo ten circuit uitgezonden. Dit gebeurt gedu rende tien minuten in elk uur. De rest van de tijd worden kleurenfilms op het scherm vertoond. Op de tentoonstelling bleek dat de controverse over het Engel se en continentale lijnensysteem, respec tievelijk 405 en 625 lijnen, nog onvermin derd voortduurt. De onzekerheid is ge schapen door het regerings-onderzoek in deze kwestie. Er zijn op de show meer dan 200 transistor-radiotoestellen te zien, waarvan er enkele iets groter dan een lucifersdoosje zijn. De gemeente Amsterdam en het Rijk hebben besloten de balletcoördinatie te vol eindigen door het oprichten van een „Na tionaal Ballet", gevestigd te Amsterdam. Aan de gemeente Den Haag wordt over gelaten „Het Nederlands Danstheater" in de subsidiesfeer te betrekken. Het Amster dams ballet en het Nederlands Ballet wor den samengevoegd. Dit is de essentie der mededelingen, ont leend aan een woensdagavond gepubli ceerd voorstel aan de gemeenteraad van Amsterdam om voor gezamenlijke reke ning met het rijk over te gaan tot het op richten van een stichting „Nationaal Bal let" onder artistieke leiding van mevrouw Sonia Gaskell inclusief een operagroep o.l.v. mevrouw Ter Weeme. Door samen trekking van het Amsterdams Ballet en het Nederlands Ballet zou de beoogde con centratie worden bereikt. Indien woensdag 30 augustus de Amsterdamse gemeente raad dit voorstel goedkeurt, betekent Advertentie Op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid Maenen (K.V.P.) over het te kort aan ziekenhuisbedden en verplegend personeel in Amsterdam, heeft minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksge zondheid geantwoord dat er in Amsterdam een tekort aan verpleegsters bestaat, waar door een aantal beschikbare bedden niet kan worden geëxploiteerd. Het is niet juist, aldus de bewindsman, dat een woordvoerder van de Amsterdam se Gemeentelijke Geneeskundige Gezond heidsdienst verklaard heeft, dat het te kort aan ziekenhuisbedden en verplegend personeel van invloed is geweest bij het overlijden van een hartpatiënte. Per 1 mei 1961, aldus het antwoord, bedroeg het totaal aantal patiënten in Amsterdam, dat op ziekenhuisopneming wachtte, 2798. Hiervan kon voor 1007 pa tiënten de opneming zonder bezwaar uit gesteld worden. Op 1 mei 1961 waren in het Wilhelmina- Gasthuis wegens verpleegsterstekort onge veer 200 bedden buiten gebruik. Ten dele wordt dit tekort veroorzaakt door vakan ties van het verplegend personeel. Om in het Wilhelmina-Gasthi.is een volledige be zetting van de beschikbare bedden te be reiken, zouden nog ongeveer 50 verpleeg sters nodig zijn. Het Binnengasthuis heeft ongeveer nog 80 verpleegsters nodig, het noodziekenhuis aan de Zeeburgerdijk nog ongeveer 17 verpleegsters en in acht par ticuliere ziekenhuizen, waar totaal 15 bed den leeg staan, zijn nog 44 verpleegsters nodig. In de overige elf particuliere zie kenhuizen in Amsterdam bestaan geen te korten. Voorts zegt de bewindsman, dat het vraag stuk van het tekort aan verplegenden steeds zijn volle aandacht heeft. In dit verband wijst de heer Veldkamp op de bij het georganiseerd overleg ingediende voor stellen met betrekking tot een verdergaan de differentiatie in da salariëring van ver pleegsters. Naast de salariskwestie is ook het sociale klimaat in de ziekenhuizen en zusterhuizen van belang, doch deze facto ren maken, aldus de minister, deel uit van het beleid in de ziekenhuizen zelf. Aantal verpleegsters stijgt Het aantal leerling-verplegenden ver toont de laatste jaren een stijgende lijn, terwijl ook het aantal verpleegsters in ver gelijking tot het vooroorlogse aantal aan zienlijk is toegenomen. Volgens de minister mag echter niet uit het oog worden ver loren, dat het werkterrein van de verple genden buiten de ziekenhuizen aanmerke lijk is uitgebreid, hetgeen ertoe leidt, dat een groot aantal na het einde van de studie het ziekenhuis verlaat. Voorts wijst de heer Veldkamp op de in middels door hem ingestelde werkgroep, die tot taak heeft advies uit te brengen over de maatregelen die tot vermindering van het verpleegsterstekort kunnen lei den. zulks, dat het rijk 510 duizend gulden aan dit „Nationale Ballet" gaat bijdragen en Amsterdam 340 duizend gulden. De totale begroting van dit ensemble bedraagt 925 duizend gulden, zodat 75 duizend gulden gedekt zou moeten worden uit subsidies van andere gemeenten zoals bijvoorbeeld Den Haag en de provinciale besturen. Inmiddels heeft „Het Nederlands Dans theater" een tot dusver onafhankelijke groep zonder subsidie bij de staatsse cretaris van onderwijs kunsten en weten schappen mr. Y. Scholten een verzoek om subsidie ingediend. De voorlopige begroting wijst een tekort aan van 201 duizend gul den voor het seizoen 19611962. Verwezenlijking van deze plannen zou betekenen, dat ons land een groot ballet ensemble van ongeveer 72 medewerken den zou krijgen alsmede een klein ensem ble van 22 tot 24 medewerkenden. Indien de Haagse raad ermee akkoord gaat zal „Het Nederlands Danstheater" in deze gemeente worden gevestigd. Of de ex ploitatie ervan uitsluitend door Den Haag zou worden gesubsidieerd blijft voorshands een open vraag. Den Haag heeft in totaal 155.000 gulden voor ballet-subsidie gevo teerd en een voorstel om aan een Nationaal Ballet 170.000 gulden bij te dragen verwor pen, mede rekening houdend met de be langen van „Het Nederlamds Dansthea ter". Blijkens optimistische woorden van staatssecretaris Scholten en de Amster damse wethouder voor kunstzaken mr. De Roos tijdens een persconferentie is een oplossing van het balletvraagstuk thans in zicht. Indien Den Haag „Het Nederlands Danstheater" onder de vleugels neemt, waarbij een rijksbijdrage niet denkbeel dig is, is balletconcentratie zonder „mo nopolie" verzekerd. Staatssecretaris Scholten zette uiteen, dat onder de huidige omstandigheden het vormen van een groot ballet wenselijk is. Nu Den Haag deze concentratie, zetelend in Amsterdam en Den Haag, heeft ver worpen, diende naar een oplossing voor 1 september te worden gezocht. Voor de balletvoorziening, het belang van de dan sers en de noodzakelijke steun aan de Nederlandse Opera is een snelle oplossing noodzakelijk. Men meent deze nu gevon den te hebben. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kerkdriel (toez.) L. M. Ver- seput, vicaris te Krimpen a. d. IJssel. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Brampton (Ontario, Canada) S. S. Cnossen te Grand-Rapids (U.S.A.) (voorheen te Drachten). Advertentie CHEVROLET - BUICK - OPEL - B.MW. - D.K.W. Specialisten automatische versnellingsbakken, voortreincontrole met BEAN-apparaat, wielbalancering, modern smeerstation. HAARLEM - HOUTPLEIN 21 - TELEFOON 22020 LONDEN Engeland is gisteren opge schrikt door de ontdekking van een vrese lijk drama, dat zich de avond tevoren op de grote verkeersweg, welke door Bedford shire loopt, heeft afgespeeld. Daar kreeg een man een lift van een 34-jarige jonge man en zijn vriendin. Op een gegeven mo ment haalde de lifter een revolver tevoor schijn en schoot de bestuurder in het hoofd, die dodelijk werd getroffen, terwijl hij het meisje in de borst verwondde. Hij gooide het paar in een greppel en ging er met de auto vandoor. Zij werden woens dagochtend door een boerenarbeider ge vonden. Het meisje onderging een spoed operatie, maar haar toestand is ernstig. Zij verklaarde, dat de aanvaller starende ogen had. Gisteravond werd de politie door een onbekende, naar aangenomen wordt de moordenaar zelf, opgebeld, die mededeelde waar de auto zich bevond. In derdaad werd de wagen op de door hem aangeduide plek aangetroffen. Woensdagmorgen geraakte een eenzame zwemmer ongeveer honderd meter uit de Zandvoortse kust, tussen het tentenkamp en de kop van de Zeestraat, in moeilijk heden. Dit werd opgemerkt door de heer A. van Waardenberg, lid van de Zand voortse politie-strandbrigade, die zich on middellijk met enige Duitse jongens en strandpachters in zee begaf. Met behulp van een uitgeworpen lijn en touwen slaag de men erin de uitgeputte zwemmer op het strand te brengen. De geredde, een 35-jarige' Duitser, bleek slechts één been te bezitten. LONDEN (UPI) De Engelse politie is een grootscheepse speurtocht begonnen naar het door de Spaanse meester Goya geschilderde portret van de hertog van Wellington, dat dinsdag uit de National Gallery te Londen is verdwenen. De directie van de National Gallery heeft de man, die het portret van de hertog van Wellington heeft gestolen, gewaarschuwd dat het schilderij geruïneerd kan worden indien het niet wordt bewaard in een ruimte waarin een gelijkmatige tempera tuur van 65 graden heerst. Ook het voch tigheidsgehalte zal gelijkmatig dienen te zijn. Wordt het blootgesteld aan tempera tuur- en vochtigheidsschommelingen, dan zal het kromtrekken en gaan splinteren. Een groep van veertien rechercheurs heeft het museum, dat een doolhof van onder aardse gangen bezit, twaalf uur lang van onder tot boven voor de tweede maal door zocht. Er werd niets gevonden. Van 2 tot en met 6 september wordt te 's-Hertogenbosch voor de achtste maal een vocalistenconcours gehouden. Op 2. 3 en 4 september vindt de voorselectie plaats, en op 5 en 6 september volgen respectie velijk de demi-finale en de finale. Op dinsdag 12 september concerteren de prijs winnaars in 's-Hertogenbosch met het Brabants Orkest. De jury bestaat uit: Manus Willemsen (voorzitter), Frans van Amelsvoort, Helene Bouvier (Parijs); Scipio Colombo (Bazel); Lode de Vos (Brussel); Roy Henderson (Londen); Elizabeth Hönnen (Bazel); Lul- vius Patzak (Wenen); Frans Vroons en Anny Woud. De Amsterdamse kunstschilder en tekenaar Elie Neuburger viert op 30 augustus zijn 70ste verjaardag. De kunstschilder driemaal in zijn atelier. Ongeveer vijfhonderd vrijwilligers heb ben zich tot dusver aangemeld voor dienst op een kort-verband-acte bij leger en luchtmacht of voor een periode van vrij willig nadienen na het vervullen vsfn de normale dienstplicht. Dit is voorlopig het resultaat van de op 1 maart van dit jaar begonnen wervingscampagne. De staatssecretaris van Defensie Cal- meijer sprak destijds de hoop uit, dat zich in de loop vap drie a vier jaar tienduizend jongelieden zouden melden. Dit aantal was nodig om tot een diensttijdverkorting van twee maanden voor de dienstplichtigen te kunnen komen. Of onder de huidige politieke omstandig heden nog aan een dergelijke verkorting kan worden gedacht is inmiddels een nieuwe vraag geworden Maar ook zonder Berlijn zou het er voor de voorstanders van een dienstplicht van zestien maanden weinig hoopvol uitzien. Van de 500 tot op di' ogenblik aangeno- men vrijwilligers komen er 330 in kort verband in dienst voor vier jaar. De dienstplichtperiode is daarbij inbegrepen. De overige 170 zijn jongelui, die reeds on der de wapenen zijn en die hebben bijge tekend voor één jaar. Beide aantallen zijn te gering om veel nuttig effect te sor teren. De wervingsactie zal nog worden voort gezet. te» /*- a A it, Onder Bruinisse is de 31-jarige me vrouw J. op den Velde uit Naarden om het leven gekomen bij een verkeersonge luk op de rijksweg van Zierikzee naar Zij- pe. Haar beide zoontjes van drie en twee jaar werden gewond naar het ziekenhuis in Zierikzee overgebracht. De toestand van de oudste is ernstig. Mevrouw Op den Velde kwam in botsing met een vracht auto, die de rijksweg kruiste. Waarschijn lijk heeft de chauffeur van de vrachtauto geen voorrang verleend. De kans bestaat echter dat de remmen van zijn auto heb ben geweigerd. Op de provinciale weg Heerlen-Maas tricht is het vijfjarig zoontje Jacques van de burgemeester van Klimmen, de heer J. Wolf, bij het plotseling oversteken door een uit de richting Heerlen komende personen auto overreden. De jongen overleed op weg naar het ziekenhuis. Jacques was de jong ste uit een gezin van zes kinderen. In het Julianaziekenhuis in Apeldoorn is overleden de 66-jarige heer E. Evers die op 11 augustus door een auto werd aan gereden. Het vijfjarige kleinzoontje van de man dat op de duo zat, brak beide benen en liep een hersenschudding op. Het kind maakt het redelijk goed. De 35-jarige chauffeur Theo Swinkels uit Oss en de 30-jarige bijrijder Hendrikus Snoeks uit Reek (N.B.) zijn om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de autobaan Keulen-Frankfort. In de omge ving van Neuwied (Rheinland-Pfalz) kwam hun tankauto in botsing met een Duitse vrachtwagen. Het ongeval deed zich voor ter hoogte van een wegversmalling. Na de botsing stortte de tankauto van het talud af. De heer Swinkels was gehuwd en vader van drie kinderen. De heer H. J. M. Bouchette, rijksinspec teur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, zal zaterdag 2 september om drie uur in Zandvoort de officiële opening ver richten van de nieuwe christelijke lagere school aan de Dr. Jac. P. Thijsseweg. Het Russische regeringsblad „Izvestia' heeft gisteren een artikel van de voor aanstaande jazzcomponist en dirigent Alexander Tsafasman gepubliceerd, waarin deze er bij de Russische cultu rele autoriteiten opaan dringt meer aandacht te besteden aan de jazz muziek, die in de Sovjet-Unie door meer dan 3.000 amateurorkesten wordt gespeeld. Tsafasman leverde kritiek op het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dat naar zijn mening de lichte muziek in al haar uitgangs vormen verwaarloosde. Hij acht het noodzakelijk dat conservatoria in het even worden geroepen voor de oplei ding van dirigenten, arrangeurs en vocalisten, terwijl de fabricage van muziekinstrumenten in het bijzonder saxophoons moet worden uitgebreid. Een alleraardigste documentaire „Hon derd Jaar Trappen" deed woensdagavond via het AVRO-scherm de geschiedenis van de fiets herleven een geschiedenis die nauw verbonden is met de vaderlandse historie en uit dien hoofde een tijdsbeeld geeft, dat raak getroffen te voorschijn kwam. .Sportpanorame" leverde een ten slotte nutteloos blijkende discussie op over het voor en tegen van centjes-bij voetbal, welk verschijnsel door dergelijke gesprekken niet het minst beïnvloed wordt. Een filmpje van Jan Brusse over Georges Brassens was wel erg mager uitgevallen, al was het korte optreden van de Franse chansonnier er uitstekend in verwerkt. De Skymasters speelden ons tenslotte naar bed, waarmee niets gezegd wil zijn ten nadele van het gekozen programma. HILERSUM .1 402 m. 7.00-24.00 N*CRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d zieken. 9.35 Waterst.. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Sopr. en piano. 11.15 V. d oudere luisteraars. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus.muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-ork. en sol. 13.55 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamermuz. 14.50 Gram. 15.35 Musette-ensemble en sol. 16.00 Wenken v. d. tuin. 16.15 Pianorecital. 16.35 Lichte muz. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.15 Amus.muz. 18.50 Regeringsuitz.Sociaal onder zoek als basis van het maatschappelijk beleid, door dr. G. Hendriks, Hoofd Afdeling Onderzoek en Maatschappelijk Opbouwwerk van het Mini sterie van Maatschappelijk Werk. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Kamermuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Koorzang. 20.15 Gevar.progr. 21.25 Lichte muz. 21.55 Wijd als de wereld, lezingen. 22.15 Orgel spel. 22.30 Nws. en S.O S.-ber. 22.40 Muziekwed- str. 23.10 Orgelconc. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12 00 AVRO 16 00 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 VARA 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Metropole ork en solist. 11.00 V. d, kleuters. 11.15 Pianorecital. 11.45 Gram AVRO: 12.00 Draaiorgelmuz. 12.20 Regeringsuitz. Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sportuitz. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Dansork. 14.00 Voordr. 14.55 Gram. 15.05 Gevar.progr.: a Lied jes, b. Koek en Ei, hoorsp. VARA: 16.00 Muzik- lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd 17 25 Orgel en zang. 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18 25 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 1910 Jazzmuz. VPRO- 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 Op bezoek bij anderen, gesprek. 20.00 Nws. 20 05 Boekbespr. 20.15 Pianorecital. 20.35 Voordr 20 50 Europa één, gesprek. VARA: 21.00 Spaanse zi- geunermuz. 21 25 Licht progr. 22.15 Buitenl.- weekoverz 22 30 Nws. VPRO: 22.40 Paspoort perikelen, klankb. 22 50 Dagsluiting. VARA: 23 00 Soc.nws. in Esperanto. 23.10 Vergelijkenderwijs: muzik.gesprek 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL 324 en 484 m. 12 00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12 35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Lichte m-uz. 14.00 Operettemuz. 16.00 Beursber 16 06 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 18 00 Liede ren. 18.10 Voordr. 18.20 V. d. sold 18 50 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Ork.eonc. 20 35 Pia norecital. 21.00 Ork,. koor en sol. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.55-23 00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15 00 Lichte muz 16 07 Les pêcheurs de perles. opera (Om 17 00-17.10 nws. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ka mermuz. 22.15 Gram. 22.55 Nws. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1961 NTS 20 00 Journ. NCRV- 20.20 Act. progr. 20.30 Jane Eyre, TV-spel. 22.45 Dagsluiting. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961. NTS: Eurovisie: 20 00-20 30 Zwemmen. 20.30 Weekjourn. en weeroverz. VARA: 21.00 Act progr. 21.10 Kunstprogr. 21.40 Kolfwedstr. 22.05 Film. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM (Verkort weergegeven) Vredeskorps. Met veel belangstelling heb ik in uw blad van 21 augustus het ar tikel over het Vredeskorps van President Kennedy gelezen. Het geeft een goed in zicht in de problemen die zich bij de se lectie en opleiding voordoen. Overigens-is het jammer dat nergens in het artikel blijkt dat men gebruik maakt van de er varingen die anderen met dit werk in de loop van meer dan 40 jaar hebben opge daan. Ik denk daarbij aan de Internationale Vrijwillige Hulpdienst, de Mennonieten, de Quakers en de laatste 10 jaar de Unesco. In het artikel wordt ergens geschreven: ..De criteria bij die selectie zijn fysieke gehardheid en een evenwichtig karakter. De korpsleden moeten geestelijk rijp zijn en voldoende competent om Amerika waardig te kunnen vertegenwoordigen". Over die selectie kwam ik in een arti kel in Peace News van deze week een in teressante mededeling tegen van de vol gende inhoud: „Mr. Shriver (hoofd van het vredeskorps) weigerde in te gaan op het voorstel van de afgevaardigde Zablocki (van Wisconsin) om een toekomstig lid van het vredeskorps niet langer als politiek on betrouwbaar te beschouwen. De betrokke ne, de 21 jaar oude Charles Kamen, werd in december uit een bijeenkomst gezet, georganiseerd door de Rotary Club van Miami, omdat hij gelachen en geapplaudis seerd had „op de verkeerde momenten". Dit was tijdens de voorstelling van een an ticommunistische film, die gemaakt was onder auspiciën van het Comité tegen Amerikaanse activiteiten. Mr. Kamen moet nog steeds de goedkeu ring van de F.B.I. krijgen voordat hij een volledig lid van het Vredeskorps kan wor den." Als het bovenstaande onvruchtbare anti- communisme inderdaad een belangrijk criterium is dan zal binnen enige jaren blijken dat Kennedy's Vredeskorps geen bijdrage tot de ontwikkeling van de ach tergehouden landen heeft kunnen geven. Hulpwerk op het niveau van het Vredes korps heeft slechts dan succes als het zijn geestelijke basis vindt in de menselijke so lidariteit. C. HOEK IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7