HAARDEN 1 vJ lil UlUcI O UUI Ulll *-r p-t V.S. waarschuwen Sovjet-Unie HET WEER Haarlem teleurgesteld over wetsontwerp-grenswijziging Veiligheid van voetgangers boven vlotheid van verkeer CITROEN „Laat de verbindingen met West-Berlijn ongemoeid" wmmzmw KEUR-MEUBELEN v. Duiven boden Kabinetswijziging in Frankrijk Verrassende actualiteiten Prinses Irene uit Mexico vertrokken Erhard in Berlijn PMABÊHTE keiler en macdonald's 46e JAARGANG NUMMER 248 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 - - - éeè MORRIS 'êeforeifouêuij! SPAARNE 11 t/o Damstraat Drie ministers afgetreden Het woord is aan In de krant van heden: WATERBOLK K.rtoor, Lange Niemvshaa. 427 IJmmden. T T yy. 1 T 1 /"N 1 T T* fT f SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES HUISHOUD-STERRENPARADE op 28 - 29 - 30 augustus Meer wind Aan het strand: HAZENBERG A N WB-M F.MO RA ND U OVER ..ZEBRA" ID 19 ƒ9575.— Panhard é850.— 2 CV 3995.— AMI 6 ƒ5600.— GEERT HOOGEVEEN Onze specialiteit Eigen fabrikaat bonbons 1.10 per 100 gram ?atisserie DEKKERS BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Compl interieurverzorginc Ook zijn zij teleurgesteld over de late ingang van de grenswijziging, in het voor ontwerp van wet gesteld op 1 januari 1963, terwijl aanvankelijk 1 juli 1961 was aangehoiiden. Dit betekent, aldus burge meester en wethouders, een aanmerkelij- Advertentie (Van ónze correspondent) Arthur Schnitzler: Veel bekennen betekent vaak een arglistiger bedrog dan veel verzwijgen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Kunst 4 Uitgaan in Haarlem4 Horen en Zien4 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Alle merken, voor kolen en olie. Gen. Cronjéstr. 94, Haarlem - Tel. 55027 KI. Houtstr. 30. Haarlem - Tel. 10906 KOQn f Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M UI DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. r Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije ZIE ONZE ANNONCE morgen, zaterdag, 26 augustus a.s. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, maar later weer kans op een hui. Ma tige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. In het bin nenland iets warmer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen passeert een vrije warme luchtstroom, gevolgd door een kou front met enkele buien en een tot krachtig toenemende zuidwestelijke wind. Temperatuur 18 a 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Een stormdepres- sie nadert Schotland en blaast zon dag koele en onstabiele lucht met enkele buien naar ons land. Tanks naar hun stellingen: een ander beeld van internationale spanning. Doch wie menen mocht dat die ge allieerde tanks voor Berlijn zijn, die inderhaast worden getransporteerd naar de Oost-West-barricade, vergist zich. Het zijn Duitse tanks die naar Engeland gaan, waar sinds kort Duitse troepen oefenen. En intussen gaan Engelse tanks naar Duitsland om de Duitsers moed in te pompen De Italiaanse prins Alessandro Borg hese heeft een bezoek gebracht aan de Nederlandse koninklijke familie in haar vakantieverblijf in Porte Ercole op het Italiaanse schiereiland Argen- tario. Hier ziet men de prins in gezel schap van prinses Beatrix. Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden qeéxposeerd op de Burgemeester en wethouders van Haar lem zijn ernstig teleurgesteld over het feit, dat in het voorontwerp van wet inzake de grenswijziging tussen de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude en de gemeenten Amsterdam en Haarlem, dat Gedeputeerde Staten de gemeenteraden hebben toegezonden en waarover wij gis teren berichtten, niet is voorzien in de toe voeging aan het grondgebied van Haarlem van Oost-Spaarndam en de oostelijke oever van de Mooie Nel. ke vertraging, ondanks het feit, dat bij herhaling met klem van argumenten bij de bevoegde instanties is betoogd, dat een snelle totstandkoming van de grenswijzi ging voor een goede continuering van de woningbouw in Haarlem van essentieel be lang moet worden geacht. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor hen te machtigen de gevoelens van teleurstelling ter kennis te brengen van de minister van Binnenlandse Zaken en van Gedeputeer de Staten. Ged Oude Gracht 108 iH Tel 15608 18657 17165 Het fijnste komt uit de banketbakkerij van De toeristenbond A.N.W.B. heeft naar aanleiding van de door de minister van Verkeer en Waterstaat opgestelde richtlij nen voor de voorrangsregeling voor voet gangers die op X november van kracht wordt een memorandum met aanbeve lingen over het aanleggen of wijzigen van voetgangerszebra's gestuurd aan alle over heidsinstanties die bij het verkeer zijn be trokken. De bond erkent, dat door de nieuwe voetgangersregeling een nieuwe belemme ring wordt opgelegd aan een vlotte afwer king van het stedelijk verkeer, maar in ->mc-n zal de veiligheid van de voet gangers moeten prevaleren boven de .^.u waarmee het verkeer zich zal kun nen afwikkelen. In het memorandum wordt geconclu deerd dat meer verkeerslichten op kruisin gen zullen moeten worden aangebracht. Ook zal op vele plaatsen het links afslaan verboden moeten worden. Om het verkeer zo min mogelijk te be lemmeren zullen de overheden het aan brengen van zebra's veelal moeten laten afhangen van de intensiteit van het rij- verkeer. Hoe drukker dit verkeer is, des te meer voelen de voetgangers behoefte aan bescherming. In het algemeen advi seert de bond voetgangersoversteekplaat sen op alle stedelijke hoofdverkeersstraten zoals de stadsstructuurwegen, ringwegen, in- en uitvalswegen, radiaalwegen, maar ook op traversen door dorpen. Op krui singen, waar het verkeer via verkeerslich ten wordt geregeld, zullen over alle we gen zebra's moeten worden aangebracht. Bij de andere kruisingen verdient het aan beveling om over de drukstbereden rijbaan slechts één zebra aan te leggen. De voet gangers zullen dan slechts aan één zijde van de straat of weg kunnen oversteken. De A.N.W.B. is voorts van mening, dat de voetgangersoversteekplaatsen op zeer drukke wegen ongeveer 250 meter uit el kaar moeten liggen. Zijn de zebra's te dicht opeen aangebracht, dan zullen ver keersstremmingen worden veroorzaakt. Op wegen met een minder grote verkeers intensiteit acht de bond een gemiddelde afstand van honderd meter tussen de over steekplaatsen zowel voor het rij- als het voetgangersverkeer aanvaardbaar. Het verkeer, dat uit een zijweg een voor- rangsweg wil oprijden, kan dit slechts doen via de hiaten in de verkeersstroom op deze voorrangsweg. De bond adviseert dan ook om de zebra's langs de voorrangs wegen zes meter dieper in de zijstraat te leggen, waardoor een opstelruimte ont staat tussen de voorrangsweg en de ze bra. Met nadruk wijst de A.N.W.B. in zijn memorandum er op, dat verlichting recht boven 'n voetgangersoversteekplaats uiter mate gevaarlijk is. De voetganger is dan door de lichtval zeer slecht zichtbaar voor het naderende verkeer. Hij heeft ech ter, overstekend in een stralenbundel, een groot gevoel van (misplaatste) veiligheid PARIJS Eindelijk heeft Frankrijk'* eerste minister Debré van generaal De Gaulle gedaan weten te krijgen, dat hij veranderingen mag aanbrengen in de sa menstelling van zijn regering. Afgetreden zijn drie ministers: Lecourt (Sahara), Mi- chelet (Justitie) en Rochereau (Land bouw). Vijf nieuwe ministers komen voor hen in de plaats, van wie drie gaullisten, een conservatief-liberaal en een senator. Maurice Schumann- behoort niet tot de nieuwe ministers, zodat de M.R.P. (katho lieke volkspartij) na het aftreden van Le court nog maar door drie ministers in het kabinet vertegenwoordigd is. Generaal De Gaulle heeft laten weten, dat hij op 5 sep tember in het Elysee-paleis een persconfe rentie zal houden. De vijf nieuwe ministers zijn: Pisani, Landbouw; De La Malene, Voorlichting; De Broglie. Overzeese gebieden en de Sa hara; Missoffe, Binnenlandse Handel; Bou- lin, Staatssecretaris voor de Gerepatrieer- den. De drie volgende ministers veranderen van portefeuille: Terrenoire wordt gedele geerd minister; Chenot wordt minister van Justitie en Fontanet wordt minister van Openbare Gezondheid. Prinses Irene is gisteren met een K.L.M. toestel uit Mexico City vertrokken in ge zelschap van Avecita Lopez Mateos, de dochter van de Mexicaanse president. Zij reisden via Houston (Texas) naar Mon treal (Canada). Prinses Irene zal daar enige dagen blijven- Zij arriveert dinsdag op Schiphol. De 19-iarige dochter van de Mexicaanse president is doorgereisd en kwam heden morgen op Schiphol aan. Een kwartier later vertrok zij naar Londen, waar zij een 'korte vakantie zal doorbrengen. Avecita Lopez Mateos werd op Schiphol met een boeket anjers verwelkomd door de Mexicaanse ambassadeur in ons land, de heer Fafael Fuentes en diens echtgenote. Avecita zal ongeveer twee weken in Lon den blijven en daarna naar Zwitserland gaan Zij heeft zich laten inschrijven op het internaat ,.Le Grand Berger" in Lau sanne. Advertentie Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM: Zijlweg 26 - Tel. 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN: Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 Advertentie VOOR REGENACHTIGE DAGEN kano's - gevulde koeken - boter- punten en vele andere soorten, steeds vers, desgewenst in cello phane verpakking. CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 Advertentie Prikkeldraad dwars door een stad het is een beeld van bittere poli tieke tegenstellingen, die het leven van mensen doormidden snijden en hun vrijheid beknotten. Doch nu is dit eens niet een foto uit Berlijn! Het is een kijkje in Bizerta, waar Franse troepen een deel van een Tunesische stad hebben geamputeerd en gewapen de wachtposten het stadsleven door midden hakken. iW<v/ v In een door president Kennedy en mi nister Rusk goedgekeurde verklaring hebben de Verenigde Staten gisteren ge antwoord op de beschuldiging in de jongste Russische nota, dat het westen van de luchtcorridors naar West-Berlijn misbruik zou maken door „provocerende Westduitse politici" naar de omstreden stad te zenden. In de Amerikaanse ver klaring wordt gezegd, dat de Verenigde Staten de Sovjet-Unie plechtig waar schuwen, dat inmenging door de Rus sische regering of het Oostduitse bewind in de vrije toegang tot West-Berlijn een daad van agressie is, voor welks ge volgen de Sovjet-Unie de volledige ver antwoordelijkheid moet dragen. „Deze nieuwe Russische nota is duide lijk een schrede verder voorwaarts in de weloverwogen campagne om de aandacht van de mislukkingen van de Sovjet regering af te leiden en de spanningen in de wereld te verhogen", aldus de ver klaring van Washington. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken merkte in verband met de nauw verholen Russische dreigementen tegen de geallieerde verbin dingen met West-Berlijn op: „Wij zullen elke aantasting van de luchtcorridors op vatten als een uitermate ernstige zaak". Overigens werd niet duidelijk wat het Westen werkelijk van plan is te doen als het communistische blok tot een gedeel telijke of totale blokkade van West-Ber lijn zou overgaan. Behalve de beschuldiging van misbruik door het Westen van de luchtcorridors over Oost-Duitsland, wrijft de laatste Russische nota de Westduitsers aan spanningen te veroorzaken door hun reacties op de af sluiting van de sectorgrenzen. Ook zegt de regering te Moskou, dat West-Berlijn geen deel uitmaakt van de Westduitse bondsrepubliek en dus niet staat onder het gezag der Westduitse au toriteiten. Protest wordt daarom aange tekend tegen het feit, dat Westduitse poli tici van de luchtcorridors gebruik maken om naar West-Berlijn te vliegen. Het Amerikaanse antwoord op deze com munistische stelling luidt, dat Oost-Berlijn evenmin valt onder het gezag van de machthebbers in de oöstzone van Duits land. Desondanks hebben deze met hun re cente maatregelen dit stadsdeel zonder meer geannexeerd. De Britse opvatting is, dat de Westduitsers zich niet bezig houden met „militaristische en sabotage-activitei- ten", waarvan de Russische nota hen be schuldigt. Frankrijk reageerde terughoudend en BERLIJN (UPI) De commandant van de Franse strijdkrachten in Duitsland, generaal Jean Crepin, is vandaag in Ber lijn gearriveerd om het Franse garnizoen te inspecteren en met Franse functionaris sen te confereren. Ook de Westduitse minister van Econo mische Zaken, Ludwig Erhard, is vandaag in Berlijn aangekomen om de opening van een radio- en televisietentoonstelling bij te wonen. Erhard kwam naar Berlijn, waar hij zich bij zijn ambtgenoot van Duitse Zaken, Ernst Lemmer voegde, trots de jongste Russische nota waarin protest wordt aan getekend tegen de onwettige en ontoelaat bare inmenging van de bondsrepubliek Duitsland in de aangelegenheden van West-Berlijn. De Westberlijnse politie deelde vandaag mede, dat Oostberlijnse politiemannen donderdagavond waarschuwingsschoten hadden gelost over de hoofden van onge veer dertig West-Berlijners die zich bij de grens in de Franse sector hadden ver zameld. De Vopo's zouden de West-Berlijners eerst hebben aangemaand zich van de grens te verwijderen. Toen de menigte hierop niet reageerde, werd een salvo waarschuwingsschoten gelost, aldus de Westberlijnse politie. sprak zijn bezorgdheid uit over de ernstige situatie in Berlijn. Westelijke waarnemers vestigen er de aandacht op, dat de Russen thans voor het eerst hebben getracht de geallieerden duidelijk te maken, dat deze geen volledi ge vrijheid hebben in hun verbindingen met West-Berlijn. Zelfs ten tijde van de luchtbrug in 1948-1949 hebben de Sovjets nimmer iets gedaan om dit recht te be perken. LONDEN (UPI) Een Brits regiment bewapend met geleide projectielen tegen luchtdoelen zal in de tweede helft van september naar Duitsland vertrekken, al dus een woordvoerder van het ministerie van Oorlog te Londen. Op de vraag of dit regiment ter versterking naar Berlijn zou worden gestuurd, moest de woordvoerder het antwoord schuldig blijven. Het Ame rikaanse leger heeft zijn garnizoen in Ber lijn versterkt met een artillerie-batterij. De batterij bestaat uit 150 man en zes 105-mm houwitzers, die zondag uit West- Duitsland zijn overgekomen. BONN Aan de sectorgrens in Berlijn hebben zich gisteren overigens enkele in cidenten voorgedaan. Zeventig minuten lang hebben daar drie autobussen met Amerikaanse soldaten staan wachten voor dat zij tot Oost-Berlijn werden toegelaten. De communistische volkspolitie wilde de Amerikanen aanvankelijk niet door laten gaan, voordat zij hun papieren hadden la- ten zien. Dat weigerden de Amerikanen echter met een beroep op de vier-mogend- heden-overeenkomst, waarbij is bepaald dat geallieerd militair personeel vrij in de stad kan circuleren en zeker niet kan Wor den gecontroleerd door Oostduitse functio narissen. Ook een Amerikaanse dienstauto, die uit de Oostberlijnse sector kwam, werd ruim een kwartier aan de grens opgehouden, omdat de inzittende Amerikaanse militai ren weigerden papieren -te laten zien aan de Oostduitse volkspolitie. Hetzelfde over kwam een Franse dienstauto. Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1