Affaire-Lavon bracht Israel's Mapai een flink verlies WERELDNIEUWS Van dag tot dag De Guinese critiek op Frans optreden in Bizerta Moordenaar van chauffeur gearresteerd Debré legt boereneisen naast zich neer DM 80 miljoen voor Belgische Nazi-slachtoffers Spaanse republikein in gedwongen verblijf Een coalitie met de liberalen en religieuzenlijkt waarschijnlijk JAGAN WIL VOOR GUYANA EEN NEUTRALISTISCHE KOERS (Op de raatótoel a/s t,jor&e" moet Toch geen walvis conventie? Drink VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 Brits troepenvervoer niet meer via Hoek van Holland El Campesino i In de huidige, verscherpte situatie op het raakpunt van Oost en West krijgt de komende conferentie te Belgrado waar delegaties van zogenaamd neutralistische staten bijeenkomen om zich te beraden over hun bijdrage tot behoud van de wereldvrede een nog belangrijker aspect dan haar vóór de Berlijnse crisis reeds kon worden toegemeten. De „neutralistische" landen, waarvan In dia en Joegoslavië uit hoofde van hun po tentiële en geografische positie de belang rijkste kunnen worden genoemd, vormen geen „derde blok", ofschoon men hen bij. bepaalde incidentele gelegenheden voor al in de UNO wel tijdelijk als zodanig kan zien optreden. Wat hen samenbindt is hun gebrek aan binding: binding met een van de tegenover elkaar staande blokken der Warschau-landen enerzijds en de NAVO-partners aan de andere kant. In die, politiek onafhankelijke, positie kun nen zij ten aanzien van de mogelijke op lossingen der wereldproblemen vrijer spre ken en objectiever handelen, al geldt voor een aantal van hen dat zij economisch en industrieel toch een tamelijk sterke-onzelf- standigheid vertonen. In dat opzicht is India uiteraard afhankelijker dan bijvoor beeld Joegoslavië, aangezien het land van Nehroe nog steeds als een zich naar econo mische autonomie worstelende voormalige kolonie moet worden beschouwd. De positie van India is allerminst be nijdenswaardig, aangezien het geconfron teerd wordt met de snelle machtstoe neming van communistisch China in de Aziatische levensruimte. De grote econo mische stimulans die zijn nabuur Pakistan heeft gekregen van de Verenigde Staten, heeft India gemist door zijn tegenzin om zich te vast aan Amerika te binden. Van daar, dat Nehroe en met hem de andere landen van de neutrale middengroep tot voor kort weinig stem hadden in het wereldkoor en min of meer als een te verwaarlozen factor werden beschouwd als het erom ging, de internationale problemen tot een oplossing te doen naderen. De gebleken onmacht der grote blokken om met elkander een weg te vinden ter vermijding van een wereldconflict heeft de neutrale groep echter groter belang ge schonken. Het is nu zover, dat men hoopt iets te mogen verwachten van de „mo gendheden van de derde weg", die lang zamerhand door hun aantal en aanzien meer gewicht in de schaal zullen kunnen leggen. Een betrekkelijk onbelangrijk bericht is tekenend voor de toeneming van dat ge wicht: de Indische vliegtuigindustrie heeft, na succesvolle proeven, de produktie van straaljagers ter hand genomen en levert thans een eigen supersonisch gevechts vliegtuig af, dat binnen tien jaar in vol doende aantal zal worden geproduceerd om India's eigen behoefte te dekken en een deel van de vraag van andere Aziatische landen te bevredigen. De produktie van vliegtuigen is een be langrijke factor in de autonomie van een land, direct zowel als indirect. Want men kan er tevens een symptoom van de totale industriële ontwikkeling uit afleiden. Men kan er voorts een duidelijke vastberaden heid tot behoud van de onafhankelijkheid uit concluderen een vastberadenheid die India voor zware moeilijkheden heeft ge steld bij de verlokkelijke aanbiedingen der blokmogendheden, waaraan bijvoorbeeld Pakistan al dadelijk na zijn onafhankelijk heid is bezweken en waaraan Indonesië wellicht zal bezwijken, zij het dan naar tegenovergestelde kant. Deze meerdere of mindere mate van eco- nomisch-industriële afhankelijkheid be paalt tijdens de conferentie van Belgrado waarschijnlijk de mate van invloed der aanwezige landen op de uiteindelijke resul taten. Men dient echter in het oog te hou den dat de vrees om te worden meegesleept in een conflict, dat hun zelf geen enkel voordeel kan brengen, de neutrale landen steeds meer zal inspireren tot inspanning van eigen krachten en de groepering der neutralen dus in snel tempo belangrijker zal maken een verschijnsel dat nu reeds de belangstelling voor de komende confe rentie te Belgrado groter heeft gemaakt dan een jaar geleden mogelijk zou zijn geacht. Ons blad zal door zijn eigen reisredac- teur de ontwikkelingen ter conferentie zo nauwkeurig mogelijk kunnen volgen. NEW YORK, Reuter Tijdens het de bat over de kwestie-Bizerta in de UNO- Assemblee heeft de vertegenwoordiger van Guinee, Diallo Telli, donderdag scherp critiek op het optreden van Frankrijk ge leverd. Bizerta was volgens hem de bloe dige bevestiging van de vrees van alle Afrikanen. Het Franse optreden in Bizer ta was niet het gevolg van een plotseling opgekomen wens van de Franse legerlei ders, maar een schakel in de keten van bloedige acties in Algerije, Indo-China, Marokko en elders. Fawzi Moelkie van Jordanië liet een soortgelijk geluid horen. De Cubaan Mario Garcia-Inchaustegui legde verband tussen de Franse bezet ting van Bizerta en de Amerikaanse be zetting van Guantanamo op Cuba. Hij be schuldigde de Verenigde Staten ervan dat zij bases in het Caribische gebied gebrui ken om de bevrijdingsstrijd van de La tijns-Amerikaanse volken in de kiem te smoren. 1300 doden De Tunesische minister van Voorlich ting, Masmoedi, heeft donderdag bekend gemaakt, dat het aantal doden aan Tune sische kant in de gevechten om Bizerta van vorige maand meer dan 1.300 be draagt. Aanvankelijk was van Tunesische zijde meegedeeld, dat er 672 Tunesiërs wa ren gesneuveld. In het debat over de kwes tie-Bizerta in de UNO-Assemblee ver klaarde de Tunesische delegatieleider Mon- gi Slim enkele dagen geleden, dat er ruim 800 doden en 1.155 gewonden waren ge weest. Minister Masmoedi zei dat de situatie in Bizerta sinds het begin van het debat in New York bijzonder is verergerd. Vol gens hem voeren de Fransen in deze stad een bézettingsbewind in. v"* 4 Legerautoriteiten in Londen hebben don derdag meegedeeld dat de lijndienst van het Britse Rijnleger tussen Hoek van Hol land en Harwich op 26 september zal wor den gestaakt. Na die datum zullen Engelle militairen uit Duitsland per vliegtuig naar Engeland worden vervoerd. De twee sche pen van deze dienst, de „Empire Wans- beck" en de „Empire Parkeston", ver voerden jaarlijks 150.000 militairen. De laatste vaart van deze dienst zal op 26 september worden ondernomen door de Empire Parkeston" van Hoek van Hol land naar Harwich. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS. Door een samenloop van omstandigheden heeft de Franse politie de boosdoener kunnen arresteren, die in de nacht van 18 op 19 augustus bij Le Havre een taxi-chauffeur met vier revolver schoten heeft vermoord. De moordenaar is de dertigjarige Raymond Grandin, die tot tien jaar gevangenisstraf was veroor deeld, maar in juni j.l. uit het ziekenhuis van Caen ontsnapte. Zijn foto werd in alle bladen gepubliceerd. Een chauffeur van een vrachtwagen herkende in de foto een lifter die hij de vorige week naar Parijs had vervoerd en van wie hij onderweg een revolver had gekocht. Hij was hem des wegen nog drieduizend oude francs schul dig, maar de lifter had zijn adres achter gelaten. Toen de chauffeur dit verhaal aan de gendarmerie had verteld, was de arres tatie van de moordenaar nog maar een kwestie van enkele uren. Toen het Oostduitse passagiersschip Sassnitzmeerde aan de pier in de Zweedse haven Trelleborg, sprongen plotseling twee jongelieden van een der bovendekken de vrijheid in. De vluchtelingen liepen ernstige verwon dingen op bij de val op het beton. De passagiers mochten zich niet buiten op de benedendekken begeven. Een van de vluchtelingen wordt voorzichtig door enige omstanders weggebracht. (Van onze correspondent) PARIJS Een vergadering tussen Frankrijk's eerste minister Debré en boe- renafgevaardigden heeft donderdagmid dag geen enkel resultaat opgeleverd. De Franse regering blijft in beginsel tegen een vroegtijdige bijeenroeping van het parlement op 5 september, waarom de op standige landbouwers hadden verzocht. Zij kan er zich echter niet tegen verzet ten omdat voor zulk een bijeenroeping geen handtekening meer nodig is van De Gaulle. De beslissing ligt bij de twee voorzitters van kamer en senaat. Debré heeft evenwel laten weten dat het parle ment met eigen wetsvoorstellen kan doen of laten wat het wil, maar dat de regering zich van zulk een parlementaire beslissing niets zal aantrekken. Het spreekt vanzelf, dat zulk een afwijzende houding de ver bittering onder de boeren alleen nog maar kan vergroten. (Van onze correspondent) BRUSSEL West-Duitsland heeft zich verbonden tachtig miljoen mark, dus on geveer 72 miljoen gulden, te storten ten behoeve van de Belgen, die slachtoffers zijn geweest van het nationaal-socialisti- sche regime tijdens de Tweede Wereldoor log. Gisteren hebben de Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken Spaak en Kurt Oppler, de Duitse ambassadeur te Brussel, de desbetreffende ratificatiedocu menten in de Belgische hoofdstad uitgewis seld. Het verdrag is op 28 september 1960 te Bonn ondertekend. Begin oktober zal de eerste storting van 45 miljoen mark wor den gedaan; de twee overige zullen volgen op respectievelijk 1 april van het volgend jaar en op dezelfde datum in 1963. De Belgische confederatie van politieke gevangenen en andere slachtoffers van het nationaal socialistische bewind verwach ten dat de eerste uitkeringen aan de rechthebbenden binnenkort zullen worden verricht. Aangezien er ongeveer tweehon derdduizend rechthebbenden zijn zal de uitkering per hoofd zeker niet al te groot zijn. PARIJS (AFP) El Campesino, de be kende republikeinse ex-generaal uit de Spaanse burgeroorlog, heeft door het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken een gedwongen verblijfplaats in het depar tement Cötes du-Noord aangewezen gekre gen. Zijn naam werd onlangs genoemd in verband met een poging van Spaanse bal lingen om van Frankrijk uit op Spaans gebied sabotage te plegen. ft (Van onze correspondent) JERUZALEM De onlangs gehouden verkiezingen voor Israels vijfde parlement (de Knesset, zoals de volksvertegenwoor diging hier wordt genoemd' hebben in zo verre aan de verwachtingen beantwoord, dat zij niet het uitzicht hebben geopend op ingrijpende verschuivingen. Het nieuwe parlement zal, over het geheel genomen, structureel wel niet zo heel veel verschil len van het vorige. Maar toch zijn er bij de jongste verkiezingen een paar verras singen uit de bus gekomen, die stellig hun invloed zullen doen gelden op de formatie van het nieuwe kabinet. In het nieuwe Huis van Afgevaardigden zal de Mapai van Ben Goerion, de sociaal democratische partij, die in dit land steeds een sterk dominerende rol vervul de, vijf zetels minder hebben dan in het vorige en zich met tweeënveertig tevreden moeten stellen. De nationalistische Chei- roet en de Nationaal-F.eligieuze partij, die respectievelijk zeventien en twaalf zetels hadden, boekten winst noch verlies. De links-socialistische Mapam en Ach- doet Haawoda behaalden ieder één zetel meer en zullen thans onderscheidenlijk tien en acht plaatsen innemen. De liberale partij, kort geleden ontstaan uit een fusie van de algemeen Zionisten en de progres sieven, zal zeventien zetels bezetten, een winst van drie zetels tegenover de som der vroegere liberale mandaten. De met Mapai verbonden Arabische partijen ver loren één zetel en moeten thans met vier genoegen nemen. De communisten zagen het aantal van hun vertegenwoordigers (drie) tot vijf stijgen en de streng reli gieuze Agoedat Jisrael en haar arbeiders vleugel Poalei Agoedat Jisrael, die samen met zes zetels (ieder drie) in de vierde knesset waren vertegenwoordigd, zullen in de vijfde eenzelfde aantal bezetten, maar ditmaal in de verhouding van drie tot twee. Het meest in het oog vallend is de be trekkelijk sterke teruggang van Mapai. Haar vitale leider, de vijfenzeventigjarige David Ben-Goerion, mocht dan al het ver lies van vijf zetels „een grote overwin ning" voor zijn partij noemen, het is dui delijk, dat hij zich bij het vormen van dit oordeel liet leiden door wat hij „de onge ëvenaarde lastercampagne tegen Mapai" noemde. Als staatsman niet als partijleider legde hij even later zijn mening neer in een verklaring, waarin hij het algemene verkiezingsresultaat als „een nationale ramp" schetste. Hij doelde hier op de stemmen-differentiatie, die aantoont, dat de Israëlische bevolking nog niet rijp is voor zijn stokpaardjet een verkiezingsher vorming, die in laatsTe instantie tot een twee-partijen-stelsel zou moeten leiden, een zaak, die door Ben-Goerion al jaren lang bepleit wordt als een dringende be hoefte voor de staat. Schandaal Naar de oorzaak van Mapai's stemmen verlies behoeft men niet lang te zoeken. Zij ligt voor de hand. De bekende Lavon- affaire, die het land maandenlang in hef tige beroering hield, heeft in de boezem van de sociaal-democratische partij een verdeeldheid teweeg gebracht, waaronder zij nog steeds zwaar lijdt. Duizenden par tij-leden zagen en zien nog steeds in de wijze, waarop dit onverkwikkelijke po litieke schandaal door de partijleiding werd behandeld, een aanfluiting van de democratie en een onrecht, een man aan gedaan, wiens verdiensten jegens partij en staat niet in twijfel worden getrokken De aanhangers van de vroegere secreta ris-generaal van de Histadroet, die in het bijzonder te vinden zijn in de met Mapai GEORGETOWN, (Reuter) Dr Jagan, die waarschijnlijk de nieuwe regering van Brits Guyana zal samenstellen, heeft don derdag gezegd een neutralistische politiek te zullen voeren, zoals door Ghana en In dia wordt bepleit. Jagan, wiens Vooruitstrevende Volkspar tij de verkiezingen van maandag heeft gewonnen, verklaarde dat zijn partij niet communistisch is. Hij gaf te verstaan aan te nemen dat Brits Guyana op 31 mei van het volgend jaar onafhankelijk wordt, op welke da tum ook de Westindische Federatie onaf hankelijkheid verkrijgt. Daarna zal een volksstemming worden gehouden over de vraag of Guyana al dan niet tot de federatie moet toetreden Leningen Verder zei Jagan van de Verenigde Sta ten grote geldsbedragen te verlangen te gen een lage rentevoet en met lange terug betalingstermijnen. Hij schatte dat zijn land dadelijk tweehonderd miljoen pond sterling nodig zal hebben. Toen men hem vroeg of hij leningen van de Sovjet-Unie zou aanvaarden tegen een rente van twee percent, antwoordde Jagan: „Zolang er geen voorwaarden aan zijn verbonden, aanvaarden wij ze van iedereen". Hij deel de voorts mee te wensen dat een adviseur van de wereldbank het bankwezen in Brits Guyana zal bestuderen. De leider van de PPP voegde er nog aan toe, dat hij niet van plan is een poli tiek van nationalisatie te volgen met be trekking tot de suikerplantages, de bauxiet en de mangaan velden of andere takken van industrie. Hij gaf echter wel uitdruk king aan zijn hoop, dat de Canadese, Ame-t rikaanse en Britse maatschappijen hun verantwoordelijkheid zullen erkennen, om Brits-Gyana te helpen voort te gaan op de weg van de vooruitgang. verbonden Kiboetsiem (collectieve neder zettingen) hadden kort voor de verkiezin gen een oproep tot de partijleden gericht om blanco te stemmen. Het grote aantal onthoudingen, vooral in die oorden, die tot dusver Mapai door dik en dun steunden, getuigde zonneklaar van de verontwaardi ging en twijfel, die de kwestie-Lavon zelfs onder de trouwste aanhangers van de par tij in het leven heeft geroepen. Pinchas Lavon zelf, zojuist teruggekeerd uit Zwitserland, waarheen hij zich gedesil lusioneerd had begeven, toonde zich wat realistischer dan zijn rivaal Ben Goerion bij de beoordeling van het verkiezingsre sultaat. Niet ten onrechte sprak hij van „een ernstige nederlaag voor Mapai" en gaf hij de partijleiding ernstig in over weging haar politiek te herzien en zich meer dan tot nu toe aan zelfbezinning te wijden. De neutrale waarnemer voelt zich geneigd aan Lavons advies waarde toe te kennen. De situatie, waarin Mapai thans verkeert, Schokt haar grondvesten en er zal een weldoordacht beleid nodig zijn om deze partij, waaraan de Joodse staat zo veel te danken heeft, haar eenheid te her geven. Moeilijke formatie Het is intussen waar, dat een regering zonder Mapai, of een kabinet, waarin zij geen dominerende plaats zou innemen, on voorstelbaar is. Maar het is eveneens een feit, dat Mapai niet meer in staat is op eigen kracht een regering te vormen. Het is daarom niet alleen een partijzaak, maar ook een staatsbelang, als Mapai La vons advies terharte neemt, zich op haar wegen bezint en haar eenheid herovert. Als politieke factor in Israel is zij nog al tijd te belangrijk om, nu het getij gekeerd is. haar bakens niet te verzetten. Het gaat er nu in de eerste plaats om een nieuwe regering te vormen. De eigen lijke onderhandelingen beginnen eerst na de Joodse herfstfeestdagen, dat wil zeggen begin oktober. Officieus zijn de beraad slagingen echter reeds aangevangen. Het meest voor de hand liggen een coalitie van Mapai, liberalen en religieuzen en een arbeiderscombinatie Mapai-Achdoet Haawoda-Mapam. De verdeeldheid tussen Mapai en de links-socialisten is overigens te scherp om laatstgenoemde vorm veel kans te kunnen geven. Men moet dus rekening houden met een coalitie-regering, waarin Mapai, de godsdienstige partijen en de liberalen vertegenwoordigd zijn. Ook in dit geval zullen de onderhandelingen niet gemakke lijk zijn. De sociaal-democraten zullen ongetwijfeld de sleutel-portefeuilles voor zich opeisen, waardoor zij verzet zullen uitlokken bij de liberalen, die reeds heb ben laten doorschemeren, dat zij zich niet met „tweederangs-departementen" tevre den zullen stellen. Bovendien mag men op goede gronden aannemen, dat de naaste toekomst een fusie zal brengen tussen de gematigde nationaal-religieuzen van Miz- rachi en Hapoel Hamizrachi en de streng- godsdienstige Poalei Agoedat Jisrael, zo dat men veel rigoureuzer eisen zal mogen verwachten ten aanzien van de plaats der religie in het bestel van de staat. Allemaal engerds Nu men elke dag méér leest over aan randers (al geloven wij dat men al de Don Juannen die daarvoor worden uitge kreten, lang niet altijd maar meteen als zodanig mag etiketteren) nu blijkt ook hoezeer in het bewustzijn van de Neder lander de afkeer is ingeslepen van wat, meer algemeen, aangeduid wordt als „en gerds". Iemand, die zich gedraagt buiten de buitengewoon-strakke regels, op welk gebied dan ook, loopt al gauw de kans, aangezien te worden voor een „engerd". En dat dan allereerst, merkwaardig-ge noeg, als „engerd" op sexueel terrein. U moet daar eens op letten; ook bij uzelf. Geen keurig heer, al dan niet gedekt met een ronde zwarte hoed, kan een klein spe lend meisje op de glanzende kruin tikken, of vanachter een of andere hor wordt hij algauw bekeken als een potentieel engerd- van-het-zuiverste-water. Geen braaf, onverdacht en wellicht zelfs wat simpel man kan zich intensief bezig houden met de kleine bootjes, waarmede knaapjes spelen in de plantsoenvijver, of reeds loert vanachter een boom de wan trouwende die meent hier te doen te hebben met een engerd. Met een persoon met duistere bedoelingen. Natuurlijk: wij prij zen een bedachtzame waakzaamheid in dit opzicht en wij erkennen de gevaren die dreigen maar, aan de andere kant is juist de gespannenheid welke ten aanzien van het zondige heerst, tevens een der voor naamste bronnen van die zonde. Pas het benadrukken van het zondige-ergens-in maakt dit zondige tot spelement van de duivel (om het eens middeleeuws te zeg gen) en zodra het dat is, sluipt er een nieiiw en lelijk element in de relaties. U moet er eens op letten. Wie vanuit de trein, op een regendag, een eenzaam persoon ziet wandelen op een verlaten bos weg, kan er zich op betrappen, dat vaak zijn eerste reactie is: een engerd! „Kijk!' denken wij dan „kijk, daar loopt een en gerd". Dat is natuurlijk schandelijke on zin. Maar zozeer schuwen wij een afwij ken van het „normale" gedragen dat wij meteen „engs" menen te ontdekken. Ter wijl die keurige persoon wellicht een bos- wandelaar is, een vogelminnaar met zwak ke longen, een blokfluiter, een nachtwaker een plaatselijk vlindervanger, een botani- seerder, een stenenzoeker, een kruidkundi ge of zomaar een sportief man die oefent voor de vierdaagse. Hij draagt een pakje brood op de borst en een kijker op de stuit en geen haar op zijn hoofd denkt aan iets anders dan aan lekker stappen en lucht- happen en straks fijn stamppot. Zo zijn wij. De eenzame wandelaar is meteen een engerd. De man die 's avonds laat een halfuurtje gaat stappen: een engerd. De heer die in het station behulpzaam is met de koffers: engerd. De man die een zuur tje geeft aan Pietje (en bovendien een ver dacht petje op heeft): engerd. De lieden die het haar te lang dragen: engerds. En zo maar voort. Wie uitheems van uiterlijk is loopt meteen een heel mooie kans om „engerd" genoemd te worden. Mannen met languisante hindoe-ogen: engerd. Ara bieren- met fez' jes: engerd. Italianen? Engerds. Geen Turk zou, hoe westers ook gekleed (en dat zijn de Turken tegenwoor dig) een' mooie wandeling over de hei kunnen maken op een winderige herfstdag of onmiddellijk zou hij worden aangezien voor „engerd". Is dat niet vreemd eigen lijk? En beschamend? Duif Advertentie LONDEN (UPI) Volgens de in Tokio verschijnende „Japan Times" heeft Japan ervan afgezien besprekingen te voeren over quota voor de walvisvaart in het Zuidpoolgebied omdat de Sovjet-Unie niet zou meedoen. Het blad berichtte verno men te hebben dat de Japanse regering Noorwegen, Nederland en Groot-Brittannië had meegedeeld dat de besprekingen niet gehouden zouden worden. Droefheid verboden. President Sekoe Toe- ré van Guinea heeft woensdagavond in een radio-uitzending verklaard dat de rooms-katholieke aartsbisschop van Con akry, mgr. de Milleville, snel enige op merkingen die hij onlangs over de schoolkwestie maakte, moet intrekken omdat de regering hem anders het recht zal ontzeggen in Guinea te wonen. In een zondag in de kerken voorgelezen brief had de aartsbisschop uiting ge geven aan zijn „grote droefheid" over het feit dat vorige week op de nationale conferentie van de aan de macht zijnde democratische partij „de sluiting van alle scholen van de missie" was geëist. Schandaal. Een geheel uit vrouwen be staande jury heeft woensdag zeven ge wezen agenten van de gemeentepolitie van Chicago schuldig bevonden aan dief stal en opslag van gestolen goederen. De ontdekking van de corruptie heeft in dertijd Chicago op zijn grondvesten doen schudden, en een „zuivering" van het politiekorps tot gevolg gehad. De jury be-' val gevangenisstraffen van 1 tot 5 jaar aan voor vijf van de zeven beklaagden. Voor de twee anderen beval zij boeten van 500 dollar elk aan. Het proces tegen de ex-agenten heeft tien weken geduurd. Negentien maanden geleden was de cor ruptie aan het licht gekomen, toen een praatzieke inbreker, Richard Morrison, vertelde dat de zware jongens in de Sum- merdalewijk bescherming en hulp geno ten van de politie. Nazi's. In het Poolse stadje Suchedniow, 25 km. ten noordoosten van Kielce. zijn onlangs massagraven gevonden waar waarschijnlijk Joden van het ghetto van Suchedniow, die door de nazi's werden vermoord, begraven lagen. Volgens be woners van de naburige dorpen voerden de Duitsers in 1942 en 1943 massaterecht stellingen in het gebied van Kielce uit. Poema. Een groep Argentijnse vissers maakt er aanspraak op een unieke vangst op zee te hebben gemaakt een doornatte, maar springlevende poema. Zij hadden tijdens hun werk een ver schrikkelijk gespartel in hun net gevoeld en het had hun alle kracht gekost om het net op te halen In plaats van de reuze- vis die zij hadden verwacht kwam er een grote poema (Zuidamerikaanse berg leeuw) tevoorschijn Het beest was waarschijnlijk van een rots in zee geval len. Be(stijging). Uit de statistieken die de Oostenrijkse bergreddingsorganisatie heeft samengesteld, blijkt, dat er een ver ontrustende stijging waar te nemen valt van het aantal personen dat in de Oos tenrijkse bergen verongelukt. In 1960 werden 1360 bergkliii.mers door de orga nisatie uit hun moeilijkheden geholpen. 43 personen kwamen hierbij om het le ven. In de eerste helft van dit jaar ech ter zijn 48 klimmers om het leven ge komen en moesten 1813 personen gehol pen worden. Het grootste aantal onge lukken gebeurt in de provincie Tirol.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3