Herstel van Nieuwe Kerk op de Dam vergt nog negen jaar llHOPEninirziEnll nsrf föë j Taptoe Delft" begon met generale in de regen -UITGAAN IN HAARLEM Er wordt dagelijks door 75 man aan gewerkt meT^SSeS'S,rycrr^,k„eS Valse cheques aangeboden Caisson voor de Brienenoordbrug Drie doden in het verkeer Zeedijkers willen „eigen" film zien mm negeo Muizen Venezolaanse regering betreurt beslissing van Den Haag Haagse bakkers halen toch bakzeil Sikkensprijs voor Aldo van Eyck VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 4 „Hoogwerker" voor Amsterdam Gysbert Japicx-prijs voor drs. G. Meerburg Jongetje verdronken Aangepast programma De radio geeft zaterdag T elevisiepr ogr amma V In gematigde nota wordt een streep onder de kwestie gezet MUZIEK TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN P. Zwaanswijk gehuldigd. Vele grote vaderlanders kre gen er hun laatste rustplaats. Wegens de restauratiewerkzaamheden heeft men de stoffelijke resten van Isaac da Costa tijdelijk overgebracht naar het grote praalgraf van Admiraal de Ruyter. I Aan de achterkant van dit graf bevinden zich twee stenen deuren, waarvan de na zaten van De Ruyter, zoals destijds werd bepaald, tot op de dag van vandaag een Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben de Gysbert Japick-prijs voor Friese literatuur, toegekend aan drs. G. A. G. Meerburg te Groningen voor zijn onder het pseudoniem Marten Sikkema gepubli ceerd dichtwerk Deze prijs, die eens per twee jaar voor Friese literatuur beschik baar is, was deze keer uitgeloofd voor poëzie. De heer Meerburg is nog directeur van de regionale omroep noord- en oost- Groningen tot 1 september a.s. Daarna aanvaardt hij een functie als leraar in Veendam. Hij is afkomstig uit Utrecht en In het begin van de vijftiende eeuw be- sloot de Amsterdammer Willem Eggert, Heer van Purmerend, thesaurier van graaf Willem VI van Holland, zijn erf en boomgaard, die zich uitstrekten van zijn I Baeriê p'c'hoor'I ^an d^laatste'onderYe titel „Sinen" Hij woning aan de Nieuwendijk tot de Voor- yan Casper van Baerle, P.L. cru burgwal, beschikbaar te stellen voor de Van Speyk Vondel en diens dochter Anna bouw van een nieuwe kerk. Thans, ruim ™uden zlcKh 'n de nieuwe kerk bevinden. 500 jaar later, wordt gewerkt aan het her- ech,ter gee" 7;^[hf;'dn stel van de kerk, dat 12 miljoen gulden Mej. B. Bijtelaar, die in opdrachtjan eist en dat elf jakr zal duren. ONder lei- de. Hervormde Gemeente Amsterdam s de voorbereidingen voor dit nersiei. p c Hooftj Vondel en diens dochter Anna De eerste fase van het herstel is reeds nog steeds in de Nieuwe Kerk bevinden, met succes voltooid, namelijk de totale noemt zij op grond van haar onderzoe vernieuwing van één der vier zo genoem- kingen zeer twijfelachtig. sleutel in hun bezit hebben, opdat zij ieder "a de oorlog in Friesland gaan werken, moment de grafkelder kunnen betreden. Hij pubhceerde vrij kort na de oorlog in Ook de graven van Willem Eggert, Jan deze taal verschillende dichtbundels, waar van de laatste onder de titel „Seinen". Hij vertaalde enkele toneelstukken uit het Engels in het Fries. Ook verscheen een aantal korte verhalen van zijn hand, waar van enkele werden gebundeld. De uitrei king van de prijs vindt plaats op vrijdag 13 oktober te Bolsward. I de vieringpijlers met twee aanliggende pijlers. Deze hebben een kern van gewa- I pend beton gekregen. De 15 meter hoge staalconstructie, die I tijdelijk de kap gesteund heeft, is nu om de tweede vieringpijler geplaatst. Tot nu toe heeft men vastgesteld dat 12 van de I rond 100 pilaren in de nieuwe kerk moeten scheepswerven en machinefabriek te Bol- worden vernieuw. Maar dit staat nog niet nes js een caisson te water gelaten, be- vast. Restaureren is een arbeid, waarvan stemd voor de bouw van de nieuwe de uiteindelijke vorm, noch de uiteindelii- Brienenoordbrug over de Nieuwe Maas te ke omvang volkomen vaststaat op het Hotterdam. Deze caisson, de tweede die ogenblik, waarop ermee wordt begon- de scdeepswerf Boele voor deze brug De Amsterdamse politie speurt naar een ongeveer 30-jarige man, een Italiaans type, die bij het grenswisselkantoor in het cen traal station te Amsterdam probeerde tra vellercheques drie van honderd en twee van twintig dollar te verzilveren. De oplettende kassier constateerde dat de handtekening onder de cheques niet met de originele handtekening in de linkerbo venhoek overeenstemde. Hij verzocht de Van een van de hellingen van Boele's j aanbieder even te wachten, maar deze rook lont en maakte zich uit de voeten. De politie heeft hem nog niet gevonden. In Heerenveen is de 2'/2-jarige Ferdi bouwt, is aan de onderzijde 56 meter lang nand Bottinga uit de Sabastraat bij het en 20 meter breed. Het gevaarte, dat is spelen te water geraakt en verdronken, opgebouwd uit staalplaat van 4 mm. dik- I pogingen de levensgeesten door middel te, heeft een hoogte van 11,50 meter en 1 van kunstmatige ademhaling op te wek- weegt 900 ton. Het is door middel van ken, bleven zonder resultaat, langs-en dwarsschotten in compartimen ten verdeeld. Direct na de tewaterlating De nieuwste aanwinst van het Amster damse G.E.B. is deze montagewagen van Nederlands fabrikaat die f 75.000 kost. Deze „hoogwerker" maakt het de monteurs van het bedrijf mogelijk op een hoogte van dertien meter hun werk t,e doen. Dit geldt in het bijzonder voor de nieuwe I kerk, die haar verborgen gebreken pas na een diepgaand onderzoek prijsgeeft. Het I eerste jaar werd het gebouw aan een technische controle onderworpen. Daarna is het grote orgel nauwkeurig in tekening gebracht, waarna het opgeslagen is in de I js de cajgs0n naar de bouwplaats in de I voormalige Nederlands-Israelitische syna- Nieuwe Maas gesleept. Daar wordt in de goge op het Jonas Daniël Meyerplein. In holle wanden water ingelaten, zodat de direct verband met het vernieuwen van de caisson op de rivierbodem zakt. De com- vieringpijlers staat het aanbrengen van partimenten worden daarna volgestort een rondgaande koppeling van gewapend mej. grint, cement en zand, dat onder wa- beton in het gehele gebouw, ter hoogte verbardt tot beton en op deze wijze een van het triforium, de rondgaande loop- pijier voor de nieuwe brug vormt, gang op de halve hoogte van het midden- pe rijkswaterstaat heeft tot deze con- I schip. Een van de modernste methoden I strUctie besloten in verband met de slech- van de gewapend-betontechniek wordt zo- te bodemtoestand van de Nieuwe Maas. doende te hulp geroepen, om de in 1408 bodem daar heeft namelijk zeer wei- ontworpen kerk haar verloren samenhang njg draagkracht, zij is tot op grote diepte terug te geven. I samengesteld uit slappe klei en uiterst De restauratiekosten worden voor één fijn zand, met hier en daar een laagje I percent gedragen door de eigenares van veen Pas op 12 tot 15 meter diepte komt de Nieuwe Kerk, de Hervormde Gemeen- leem VOOI.; dje tenslotte op 25 a 30 meter te Amsterdam, en voor 99 percent door een grote vastheid heeft, het rijk via een jaarlijks terugkerende Het was mogelijk geweest om een ge post op de begroting. De sterk variëren- schikte fundering op palen te ontwerpen, de werkzaamheden in de kerk worden per I maar die palen zouden dan zulke afme- dag gemiddeld door 70 tot 75 arbeiders tingen moeten hebben gekregen, dat heien I verricht. Eerst wordt het schip van de ujterst moeilijk werd. Een ander bezwaar I i kerk gerestaureerd. Daarna komen de zij- was daj. de terreinen onder de viaducten I beuken en het hoogkoor aan de beurt. worden opgehoogd, waardoor waarschijn- Een groot gedeelte van de muren, de dak- de gr0nd zou uitzetten en de palen zou- (Van onze Amsterdamse redacteur) Voor de ramen van de dancing „Casa blanca" op de Zeedijk te Amsterdam, han gen de affiches van de verleden jaar op de Amsterdamse walletjes opgenomen Ita liaanse film „Meisjes achter ramen" met Maria Vlady en Lino Venturo in de hoofd rollen. Dit is het antwoord van caféhouder J. de Vries in dit deel van Amsterdam beter bekend als „Zwarte Jopie" op het besluit van de centrale filmkeuring om openbare vertoningen af te keuren vanwe ge het zedenkwetsende karakter van de film. „Zwarte Jopie", die zich gesteund weet door zijn buurtbewoners, wil nog verder gaan. Hij wil de Amsterdamse filmliga er voor interesseren de film alsnog in Amster dam te vertonen, zij het dan in besloten kring. De opnamen van de film „Meisjes ach ter ramen" hebben destijds nogal wat op schudding gegeven in Amsterdam. Raads leden vroegen de burgemeester veront waardigd, waarom de politie de filmers medewerking verleende, de Nederlandsche Spoorwegen weigerden opnamen op het Centraal Station toe te staan, de konink lijke marine wond zich op over het ge bruik van Nederlandse marinemutsen door enige acteurs en de walletjesfiguur „Utrechtse Appie" moest zich voor de rechter verantwoorden, omdat hij de Ita liaanse regisseur Luciano Emmer in de gracht had geslagen. De makers hebben tot nu toe weinig succes met hun film gehad: behalve in Nederland, is de ver toning ervan ook in Italië en België ver boden. Ontslag. Met ingang van 1 oktober 1961 is aan mevrouw H. van Dam-Van Isselt op haar verzoek eervol ontslag ver leend als secretaresse van het Nederlands Historisch Instituut te Rome. In de Frans Halsstraat in Amsterdam rukte de tweejarige Annelies Beerse zich van haar moeder los en stak de weg over omdat zij haar vader aan de overkant zag lopen. Het meisje liep onder een passeren- I COnstructe,"herdakbeschot 'ende goten, I d^ buigen de vrachtwagen en werd met ernstige in- mQeten hersteld worden. In het reeds ge- onder de grote elementen van de brug wendige verwondingen naar het WG over- restaureerde torentje is wederom een klok- de beide rivierpijlers. de pijler van de bracht, Bij aankomst bleek zij te zijn kestoel aangebracht. Er zullen drie luid- kelder waarin de bascule van de 50 meter klokken worden geplaatst. I brede brug beweegt, en de twee landhoof Het steenhouwwerk en het glas-in-lood 1 den waren de belastingen nog hoger, van alle vensters moet geheel of gedeelte- I naarpip viel daarvoor de keuze op een lijk worden vernieuwd. caissonfundering, een in Nederland onge- Volgens de plannen der architecten zul- bruikelijke constructie bij de bouw van len slechts drie gebrandschilderde ramen, bruggen. De caissons worden op de rivier- na eventueel herstel, gehandhaafd blijven, bodem neergezet en snijden daarna door o.a. het fragment van het raam in de eigen gewicht en door het ontgraven lijk verongelukt toen hij door een autobus noordbeuk, door Bronckhorst vervaardigd, van grond in de bodem. Een handig tech- werd aangereden. Hij gaf geen voorrang I en het grote kroningsraam aan de Dam-1 ajgeb foefje waarop de ingenieurs van en wilde voor de bus langs rijden. De zijde. Bij het onderzoek kwam vast te Rijkswaterstaat terech' trots zijn. motorrijder schoot van zijn motor en kwam staan dat het overige glaswerk niet ongi- zijn de caissons eenmaal op de gewen met zijn hoofd op straat neer. Zijn helm neel is, doch bij een restauratie in 1912 ste diepte (ongeveer 24 meter beneden was tevoren al van zijn hoofd gevallen was aangebracht. N.A.P.) dan worden zij onder water vol Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis De restauratie omvat tevens het slonen gest0rt. Voor drie pijlers (de zuidelijke of vernieuwen van aanbouwsels. Het dia- rivierpijler en de beide landhoofden) wor- coniegebouw aan de Gravenstraat wordt, de caissons op het droge vervaardigd. De evenals een aantal huizen aan de zijde der twee andere caissons (voor de noordelij- N.Z. Voorburgwal, ook gerestaureerd. ke rivierpijler en de kelderpijler) worden A A tlKOHDIGIHGEn £n BESCHOUW!fiGEn Het blad Televizier heeft zich, wat de radio- en televisieprogrammas betreft, aangepast aan het verschijnsel dat de zaterdag een „voorafgaand bijvoegsel" van de zondag is geworden door de toenemende aanvaarding van de vrije zaterdagochtend. Het blad heeft de programma's samen gevat in hetzelfde nummer, nadat ze eer tijds gescheiden over twee nummers wer den gegeven- Een aanpassing die alleen maar plezierig en gemakkelijk moet heten, en waarmee Televizier de omroepgidsen een eind vooruit is. HILVEBSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10 15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Orgelconc. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.50 V. d. jeugd. 14.00 Idem. 15.00 Zang en gitaar. 15.20 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Lichte muz. 16.50 Harmonie-ork. 17.15 Gram. 17.30 Idem. 17.55 Pro- menade-ork. en sol. 18.45 Wereldkamp. wielren nen. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Gram. 21.10 Metropole ork en soliste 21.50 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gewijde muz. 23.00 Gram. 23.30 Wereldkamp. wielrennen. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 ARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA. 19.30 VPRO. 20 00-24.00 VARAï VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Tips voor de toeristen. 9.20 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar.progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Gram. 14.10 V. d. jeugd. 14 45 Vragenbeantw. 15.00 Lichte muz. 16.40 Boek bespr. 17.00 Jazzmuz.m. comm. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Resultaten v. d. verkiezin gen in Israel. 18.30 Lichte muz. 19 Ofl Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Leven in een verdeelde wereld, gesprek. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Lich te muz. 21.15 Soc.comm. 21.30 Licht progr. 22.00 Sportuitz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tap toe Delft. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Teenagers. 14.00 Ge- var.progra. 16.10 Tips voor Trips. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 18 00 Gram. 18 30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Amus.muz. 20.00 Operamuz. 21.00 Lichte muz. 21.30 Amus-ork. 22.00 Nws. 22 15 Gevar.progr. 23.00 Nws. 23.05 Gevar.progr. (verv.) 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.52 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Bel Canto. 14.03 Filmmuz. 14.45 Festival v. Bayreuth: Par sifal. opera (le acte). 17 00 Nws. 17.10 Gram. 18.02 Gram. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20 30 Hoorsp. 21.00 Lichte muz. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961. NTS: Eurovisie: 20 00-20.30 Zwemmen. 20.30 Weekjourn. en weeroverz. VARA: 21.00 Act. progr. 21.10 Kunstprogr. 21.40 Kolfwedstr. 22.05 Film. ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1961 NTS: 15.35-15.50 en 16.05-16.40 Eurovisie: Zwem- wedstr. te Blackpool. KRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 18.55-19.50 Eurovisie: Wereldkampioensch. wielrennen te Zürich. 20.00 Journ. en weeroverz. KRO 20.20 Act. progr. 21.00 Amus.progr. 21.25 Filmimpressie. 21.40 Detectivefilm. NTS: 22.10- 22.40 Eurovisie: Wereldkampioensch. wielrennen te Zürich. overleden. In Voorthuizen is de 40-jarige kleerma ker W. B. Konstabel, toen hij met zijn bromfiets de rijksweg wilde oprijden, aan gereden door een personenauto. Het slacht offer was gehuwd en vader van een kind. In Soest is de 48-jarige motorrijder T. P. van Gellekom uit Amersfoort dode- I Donderdag heeft Bemhard Haitink afscheid genomen van het Radio Philharmonisch Orkest. De korte plechtigheid vond plaats in de can- tine van de N.C.R.V.-studio te Hil versum. Op de foto zien we de diri gent, terwijl hij uit handen van de heer J. Broeksz, programmacommis saris van de N.R.U. een geschenk, be staande uit een aantal boekwerken ontvangt. Op de achtergrond mevrouw Haitink en de heer E. Bomli, pro grammadirecteur van de N.R.U. overleed het slachtoffer. De Venezolaanse minister van Buiten landse Zaken, Briceno, heeft donderdag medegedeeld, dat zijn ministerie een nota tot de regering in Den Haag heeft ge- r „Een van ons". Het Rotterdams Toneel Het „ministerie" en de kosterij aan de I |n ^ter gemaakt. Daarvoor zijn de I heeft behalve „Een man als geen ander" Damzijde worden gesloopt en vervangen stajen bekistingen nodig, die nu bij de van Robert Bolt, ook het toneelspel „Een door nieuwe aanbouw, waarvan de vorm scheepswerf zijn vervaardigd. van ons" van Michael Mansfeld in studie nog niet vaststaat. De brug wordt met haar lengte van genomen. De regie en vertaling zijn van Sinds 1814, toen koning Willem I er de 13Q0 meter een van de langste van Ne- Onno Molenkamp. De medewerkers, leden eed op de constitutie aflegde, werden derland. De hoofdoverspanning is 287 me- van de werkgroep, zijn Petra Verbeek, alle Oranje-vorsten in de Nieuwe Kerk in- ter> groter dan die van de brug bij Nij- Thera Verheugen, Jetty van Dijk, Wim megen. Het wegdek komt 28 meter boven Grelinger, John Lanting en Sacco van der N.A.P. te liggen. Het werk moet in 19641 Made. gereed zijn. 99 De regen, die deze zomer zoveel vakan tieplannen in duigen heeft doen vallen en zo dikwijls al spelbreker is geweest bij uit voeringen buiten, heeft dit jaar naar het lijkt ook de befaamde Taptoe Delft tot een doelwit van zijn onplezierige aanval len gekozen. Bij de uitvoering, die donder dagavond weer op het fraaie marktplein van de stad Delft werd gegeven het was de eerste in de reeks van tien, die voor dit jaar zijn vastgesteld hébben overdrijvende zware grijze wolken grote watermassa's> op de deelnemende militai re korpsen en de duizenden toeschouwers los gelaten. Van deze toeschouwers gaven in de loop van deze avond vele honderden de strijd tegen de meedogenloze Tegenaan vallen op. Maar de korpsen hielden stand en onvervaard werkten zij het omvangrij ke programma af met slechts een betrek kelijk korte onderbreking tijdens een ware wolkbreuk, die voor talrijke kostbare uni formen ruïneus zou zijn geweest! De Haagse bakkers zullen nu toch met richt, in antwoord op de kortgeleden van yan maandag de prijzen van alle /In Mn/1 nr»l nnrlen nnrforinrf Arituafl ÖPtl IDPnP- I .i de Nederlandse regering ontvangen mede deling, dat het niet mogelijk is de zeven Venezolaanse militairen, die op 8 juni op Curacao politiek asiel hadden gevraagd,uit te leveren. soorten volkswitbrood, volksbruinbrood, melkbrood en verpakt brood weer op het peil van vóór 1 augustus terugbrengen. De bakkers schijnen geen goede beurt te Hoewel de tekst van de Venezolaanse I hebben gemaakt bij de minister van Eco- nota niet bekend werd gemaakt, wordt nomische Zaken. Hoewel maandag tijdens vernomen dat de Venezolaanse regering er het gesprek met de minister de afspra in verklaart het antwoord der Nederland- I was gemaakt, dat de vertegenwoor ïg se regring te betreuren, evenals het feit van de Haagse bakkers zouden „trachten dat de door de zeven uitgewekenen begane te bevorderen dat de prijsverhoging voor misdrijven ongestraft zullen blijven. de broodsoorten volks-wit, volksbruin, wa- Volgens een AFP-bericht uit Caracas, ter-wit melkbrood en verpakt brood deze zou in de nota, waarvan de toon gematigd week ongedaan zou worden gemaakt be wordt genoemd, een streep worden gezet sloten de bakkers te volstaan met het te onder het over deze kwestie tussen de Ve- rugbrengen van de prijs van het knip- nezolaanse en Nederlandse regering gere zen meningsverschil. Aan de Amsterdamse architect Aldo van Eyck, wiens met tientallen koepels afge dekte nieuwe burgerweeshuis in de hoofd stad zowel nationaal als internationaal sterk de aandacht heeft getrokken, is thans brood en het casinobrood tot het peil van vóór 1 augustus. Het is hun echter duide lijk gemaakt, dat dit besluit toch wel iets te sterk afweek van wat overeengekomen was. Met deze wetenschap is de Haagse Bakkerij-commissie gisteren opnieuw gaan vergaderen, nadat het ministerie van Eco nomische Zaken de commissie had laten weten, dat zij verstandig zou doen om het verzoek van de minister tot het wederom op het oude peil brengen van alle brood prijzen op te volgen. Daar de commissie het overleg, dat de minister van F.cono- de Sikkensprijs voor het jaar 1960 toege- I mische Zaken donderdag 31 augustus met I TDNFFT kend. Voor deze prijs, die elk jaar ter be- I de Nederlandse Bakkerijstichting zal heb- Maandag 28 augustus, Openluchttheater Bloemendaal, 20-15 uur: Concert door het Grande Ronde Symphony Orchestra, uit La Grande, Oregon, in de Verenigde Staten. In het kader van het Goodwill People to People programma geeft dit orkest twee uitvoeringen in Nederland. Het is samengesteld uit amateur musici en muziekstudenten uit de stad La Gran de. Uitgevoerd worden onder meer de symfonie in D mineur van César Franck, drie selecties uit „Rodeo", van Aaron Copland, In memory of Wallingford Riegger (18551961) en de Mississippi Suite van Ferde Grofe. Dinsdag 29 augustus, Grote of St. Bavo Kerk, 2021 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Het programma vermeldt werken van Dietrich Buxtehude en Johann Se bastian Baoh (gratis toegankelijk) Donderdag 31 augustus, Grote of St. Bavo Kerk, 1516 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Uitgevoerd worden werken van Nikolaus Bruhns, Heinrich Scheidemann. Johann Gottfried Walther, Walther Meck, Max Reger, César Franck, A. Honnegger en H. Distier (gratis toegankelijk). schikking wordt gesteld, komt in de eerste derl) geenszins in de weg wil staan, is plaats in aanmerking een kunstenaar, die des]0(;en aan het verlangen van het minis een werk heeft gecreërd waarin een syn- voldoen these van ruimte en kleur is gerealiseerd.1 cene De tegelijkertijd toegekende prijs voor Rr,rnL- afdokrnnrl 1961 is verleend aan twee Amsterdamse uai ais. dlgcui diiu kunstenaars: Constant Nieuwenhuys, die natnriilm vooral bekendheid heeft gekregen door I Va. II aailaLUilLlIIl zijn ijzerdraadplastieken, en de kunst schilder Joost van Roojen. I Gisteren is brand uitgebroken in een In de commissie, die over de toekenning van de slaapbarakken van het sanatorium heeft beslist, hadden zitting de Rotter- „Mariaoord" aan de rijksweg 's Hertogen- damse architect prof. ir. J. H. van den bosch-Nijmegen in de gemeente Rosmalen. Broek, de heer A. M. Mees, directeur van ln de barak, die uit hout was opgetrokken,. n.Vp-RcF1vr de Sikkens groep n.v. te Wassenaar, jhr. was slaapgelegenheid voor 25 vrouwelijke UlvbKSIirN W. J. H. B. Sandberg, directeur van het personeelsleden van het sanatorium. stedelijke musea te Amsterdam, en de De brandweren uit Rosmalen en 's Her- Vrijdag 25 auguitus. Vleeshal, Grote Markt heer H. L. Swart, directeur van de Neder- togenbosch konden niet voorkomen, dat 14.30 uur: Poppentheater „Merlijn" landse Kunststichting te Amsterdam. De de barak geheel afbrandde. Ook de gehele prijzen worden op zaterdag 9 september inventaris ging verloren, uitgereikt in de aula van het stedelijk De oorzaak van de brand wordt gezocht museum te Amsterdam. I in kortsluiting Zondag 27 augustus. Openluchttheater Bloemendaal, 20-15 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een uitvoering van het treurspel „Herakles" van Euripides, in de vertaling van Evert Straat. Onder regie van Richard Flink, en tegen décors van Johan Greter, treden onder meer op Coen Flink, Elise Hoomans, Jacques Snoek, Annet Nieuwenhuyzen, Robert de Vries, Hans Culeman en Erich Schneider. De elektronische muzigk is van Hars Kox. met ,De Fluit van Bozebol Zaterdag 26 augustus, Vleeshal. Grote Markt, 14.30 uur: Poppentheater „Mer lijn" met „Het Onderwateravontuur". Zondag 27 augustus, Vleeshal, Grote Markt 14.30 uur: Poppentheater „Merlijn" met „Het Torenhaantje". Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling „Van Spin tot Spoetnik". Van 31 augus tus tot en met 16 september. Dagelijks geopend van 1317 uur en van 2022.30 uur; zaterdag van 10.3022.30 uur; zon dag gesloten. Adventskerk, Leeuwerikenlaan 7, Aer- denhout: Van 27 augustus tot en met 9 september wordt een tentoonstelling in gericht van schilderijen, beeldhouwwer ken, tekeningen en grafiek van Bob Buys, Poppe Damave, Nico Jonk en F. Verpoorten. Dagelijks geopend van '4 17 uur en van 1921 uur; zondag alleen van 1417 uur. Museum Het Huis van Looy Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling „Jacobus van Looy en tijdgenoten", met aquarellen en tekeningen van Allebé. Breitner, Dijssel- hof, Isaac Israëls, Ed. Karsen, Van Looy. Pieter Meiners, Suze Robertson, Van der Valk, Floris Verster, Jan Veth, Witsen en Willem de Zwart. Tot 16 sep tember. Dagelijks geopend van 1017 uur; op zondag van 1417 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 13: Tot 2 september expositie van plastieken van Tjeerd Visser en tekenin gen en schilderijen van Cor VisserVan der Woude. Dagelijks geopend van 917 uur en op maandag, woensdag en vrij dag tevens tijdens de concerten van 18 20 uur. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plein: Gedurende de maand augustus ex positie van grafiek van Jan Forrer. Da gelijks klassiek grammofoonplatencon- cert van 2122 uur. Dagelijks geopend van 1022 uur. Vishal, Grote Markt: De tentoonstelling van schilderijen van orgels, die samen met de expositie in de Vleeshal deel uit maakte van de tentoonstelling „Ne derlandse Orgelpracht". is verlengd tot 4 september. Openingstijden dagelijks van 10-17 en van 20-22 uur. Romans: Boulle: In geheime dienst; Mann: Voor de poorten van Moskou. Markey: Land achter de horizon. Mons: Meineed. Nescio: Bo ven het dal, en andere verhalen. Neijssel: De ontluisterde kampioen. BazinAu nom du fils Verissimo: Urn lugar ao sol. Stjernstedt: Varlden och stjarnorna. Ontwikkelingsboeken: Rapport v. d. commissie ter bestudering van de mogelijkheden van toe passing van substantialistische winstopvattingen op het fiscale terrein. Lerrigo en Southard: Het a.b.c. van de liefde. Bokhorst: Leerboek der scheikunde, dl. 2 b. Dörrie: Genesis, de wording van het universum, onze planeet en haar bewo ners Pause: Hundert Bergwanderungen-ab- warts. Tupker: Methoden van preventieve brand beveiliging. Hooftman: Met een sportkist tussen de wolken, alles over motor- en zweefvliegen. Van Onck en Van Beurden: Voorbij der derde breker, het vissen in zee. Pappageotes and Em manuel: Modem Greek in a nutshell. De Mon- therlant: Le cardinal d'Espagne. Van Eyck: Ver zameld werk, dl. 2. Vestdijk: Gestalten tegen over mij, persoonlijke herinneringen. Coster Verzamelde werken, dl. 1. Brieven 1905-'30. Bergé et Buffet: Bernard Buffet. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 10-17 uur: zondagen 13-16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden Zaterdagavond van 20 30-22.30 uur extra avondopenstelling: Interieur en stijl kamers met kaarsen verlicht; feeëriek belichte en met bloemen versierde bin nenhof; oude gevels in floodlight; spe ciaal arrangement van Hals' meester werken; oude muziek. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103: Op donderdagen ge opend van 10-12 30 en van 13.30-17 uur. Op zondagen van 14-17 uur. Teylermuseum. Spaarne 16: Tentoonstel ling uit eigen bezit Schilderijen 19de en 20ste eeuw Tekeningen Holiandse. Ita liaanse en Franse school Fossielen, his- torisch-natuurkundige instrumenten, 31- toons Fokker-orgel. Dagelijks geopend (behalve op maandag) van 11-15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. Men heeft bij de Taptoe Delft 1961 in het bijzonder aandacht gevraagd voor de Ko ninklijke Luchtmacht. Dit wapen zou een speciaal accent geven aan de muzikale en excercitieverrichtingen bij deze taptoe. Het verwerkelijken van deze bedoeling was ze ker niet eenvoudig. Want hoe kon de luchtmacht representatief met haar akti- viteiten demonstratief opgenomen worden in het programma? Dit is inderdaad niet verwezenlijkt kunnen worden. Men heeft zich bepaald tot het met luidsprekers laten klinken van de vliegtuigmotor van Blériot, het geronk van een formatie „Vliegende Forten" en het gegier van overvliegende straaljagers. Een soort technische ontwik kelingsgeschiedenis in geluiden. En verder was er het symbool van de „goosenecks", noodverlichtingsapparaten, die gedragen door leden van de luchtmacht op de Grote Markt een landingsterrein markeerden. Uiteraard kon dit alles niet voldoende zijn om deze gehele show als „luchtmacht show" te typeren. Er was veel meer sprake van een even wichtige verdeling van de uitvoerings-ta- ken onder de deelnemende korpsen, die allerlei wapens van de Nederlandse krijgs macht vertegenwoordigden en deze om standigheid verleende aan deze Taptoe Delft een alles omvattend, evenwichtig karakter. Men zag en hoorde in een levendig wis selend schitterend kleurenspel van een rij ke schat van uniformen en onder de stra lende klanken van signaal- en marsmu ziek de Kapel van de Koninklijke Lucht macht onder leiding van Kapitein H. F.W van Diepenbeek, het Tamboerkorps van de Koninklijke Luchtmacht onder aanvoering van sergeant J. Eykhout, de Mariniers Ka pel der Koninklijke Marine en de Tam boers en Pijpers van het Korps Mariniers onder leiding van Kapitein H. C. van Lijn schoten, de Koninklijke Militaire Kapel, geleid door Majoor R. van Yperen, het tamboerkorps der Garde Grenadiers (ser geant W. Ph. Reynders), de Johan Willem Frisokapel onder leiding van Kapitein J.P. Laro, het Fanfarekorps der Genie, aange voerd door adj.-onderofficier W. J. von Berg, het Fanfarekorps der Limburgse Ja gers (Kapelmeester A. Posthumus) en voorts nog de Tamboerkorpsen der Kon Marechaussee en van de Garde Fuseliers Prinses Irene, het Jachthoornkorps der Garde Jagers en het Trompetterkorps der Artillerie. Al deze korpsen werkten mede in verschillende combinaties en tenslotte traden zij gezamenlijk op in de imposante finale, die, na de voortreffelijk geblazen solo door de eenzame trompetter op de toren, het marktplein vervulde van har monie- en fanfare-klanken in een leven dige ontplooiing van melodieën en ritmen, als afsluiting samengebundeld in de statige zang van het „Wilhelmus". Een aantrekkelijk intermezzo op deze avond was het bezoek van Prins Frede- rik der Nederlanden uit 1831, die in gezel schap van gemalin Prinses Louise van Pruisen, een hofdame en een Kapitein adjudant een ere-wacht ging inspecteren. Vermelding verdient nog het verbazing wekkende optreden van het Demonstra tie- en Exercitie-peloton van de Lucht macht Instructie en Militaire Opleidingen School, dat ondanks de stromende regen voldoende geconcentreerd kon zijn op een reeks van toegespitste veeleisende ex- cercities.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4