De machinefabriek Hera; een bedrijf met twee gezichten Voor f 2000 juwelen uit etalage van a.s. schoonvader gestolen BORST OBER.... EEN PILS? Papierbakken aan het strand T m WIJ GEVEN U Zijn hier ook VoPo's? In het goud- Waar blijft het trapje? Gevonden Duits paspoort KORTE VISSERIJ BERICHTEN SLIJTERIJ SWIER VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 IN DE SCHADUW VAN DE HOOGOVENS REFORM VNR-artikelen COR v. d. MEER i HAARLEMSE RECHTBANK 1 eerlijke en vakkundige adviezen. Medische verzorging tijdens het weekeinde iPP!f? 'A - Café „Cycloop" (TARIEF) Café „Cycloop' Oude klare Brandewijn. Bessen Billijke Consumptieprijzen. Pension het geheele jaar. H I lil ill sim 'th:'"-i ti"1 >4 1 Voor uw wijnen en gedistilleerd DIT BEDRIJF IS ZESTIG jaar I jong". Zo spreekt de heer R. L. Brilman over een van de oudste machinefabrie ken in IJmuiden: de machinefabriek en technische handel Hera n.v. aan de Tweede Havenstraat. Ruim vier jaar is de heer Brilman nu directeur van dit bedrijf en waar men zich in de eerste 55 jaar voornamelijk toelegde op het I verrichten van herstellingen aan visserij schependaar is nu een nieuwe lijn in de bedrijfsvoering zichtbaar geworden. Een lijn die, als zij zich voortzet, onge twijfeld zal leiden tot uitbreiding van het bedrijf, een uitbreiding die dan wel licht huiten IJmuiden zal worden gerea liseerd. Want de heer Brilman is een voorstander van decentralisatie, maar hij is zich er tevens van bewust dat men thans nog niet aan een dergelijke decen tralisatie toe is. DE MACHINEFABRIEK EN TECHNI SCHE handel Hera is bezig een bedrijf met twee gezichten te worden. Reeds een paar jaar geleden heeft de directie in Ame rika de hand kunnen leggen op enige li- censies en thans is men in de werkplaat sen bezig het reeds enige tijd geleden „ge plande" bouwprogramma af te werken. Het betreft hier zogenoemde spoelmachi- nes die deze IJmuidense fabriek als enige in Nederland vervaardigt. „Het is zonde", zegt de heer Brilman, „als ervaren krach ten in een bedrijf hun tijd moeten verdoen met het schoonmaken van allerlei instru menten en machines. Daarvoor zijn nu de ze sffoelmachines waar zelfs complete die selmotoren in kunnen worden schoon ge wassen". De spoelmachines, waarvan de kleinste zo'n vierduizend gulden kost en de grotere een verkoopwaarde van meer dan tiendui zend gulden hebben, worden onder meer geëxporteerd naar Zwitserland, België en Duitsland. Maar ook in het binnenland bestaat gro- te belangstelling voor deze automatische wasmachines. De Staatsmijnen en de Daf fabrieken in Eindhoven hebben reeds en kele van deze „spoelbakken" in hun bezit en er lopen thans nog opdrachten van deze industrieën. Interessant is hierbij te ver melden dat de plannen voor deze machi nes wel uit Amerika zijn gekomen, maar dat de tekenafdeling van de Hera deze ontwerpen heeft aangepast aan de moge lijkheden van het bedrijf en waar nodig herzieningen heeft aangebracht. Afbraammachine DEZE IJMUIDENSE MACHINEFA-1 BRIEK heeft echter nog meer pijlen op haar boog. Over een half jaar hoopt men te kunnen beginnen met de produktie van automatische afbraammachines, eveneens een Amerikaanse'lieer sie. Dit worden gro te machines, waarmee men produkten met een gewicht van meer dan een ton DE MODERNE AANPAK van zaken heeft zich echter niet beperkt tot de ruim ten waar met de hand wordt gewerkt- De administratie-afdeling beschikt over een hypermoderne boekhoudmachine, waardoor men het aantal administratieve personeelsleden tot vier heeft kunnen te rugbrengen. „Wat gemechaniseerd kan worden, moet gemechaniseerd" verklaart de heer Brilman en deze uitspraak wordt bewaarheid tijdens een rondwandeling door het bedrijf, waar wij behalve de reeds genoemde werktuigen, ook nog even draai banken waarop men werktuigen met een diameter van vier meter kan bijslijpen, een smederij met luchthamers en een rui me kantine bezichtigden. De totale inventaris van de Hera heeft een waarde van zo'n 1,7 miljoen, en de heer Brilman voelt zich in dit alles best thuis. Hij zit al heel wat jaartjes in de metaal: eerst achttien jaar in een preci siefabriek in Rotterdam en vervolgens nog zo'n elf jaar bij Werkspoor. En thans bij het leiden van de Hera n.v heeft hij al zijn ervaring ingezet, wat de creatie van een „nieuwe lijn" tot resul taat heeft gehad. Óf zoals hij het zelf zegt: ,Ik zoek het in de breedte!" Een overzicht van de werkplaatsen. Advertentie zoutarme en suikervrije dieet-artlkelen KENNEMERLAAN 131 - TEL. 5386 Het bekende adres, ook voor Helderse Taal. KW. 15 BINNENKORT TE WATER De eerste Nederlandse hektrawler met hydraulische hekgalg de KW 15, gebouwd voor de N.V. Reederij en Haringhandel N. Parlevliet jr. te Katwijk aan Zee, zal dinsdag 29 augustus te Woubrugge te wa ter worden gelaten. De tewaterlating geschiedt om drie uur door mevrouw A. Parlevliet-Van Hengel. De KW 15 wordt gebouwd bij de N.V. Scheepsbouwwerf „De Dageraad" te Wou brugge. De afmetingen van de trawler zijn: lang 45.75 meter, breed 8.50 meter, holte 4.34 meter. De motor heeft een vermogen van 1200 PK. Advertentie JONGELUI, sluit een jeugdspaarovereen- komst STICHTING NUTSSPAARBANK in de gemeente Velsen Een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justitie mr. E. Schilder geëist tegen een 28-jarige machine-bankwerker uit Haarlem, die voor de Haarlemse rechtbank terecht stond, omdat hg in februari van dit jaar een juwelierszaak aan de Kruisweg in Haarlem was binnengedrongen met een sleutel, die hg uit het tasje van zijn verloofde, de dochter van de juwelier, had weggenomen. tl '<V -.Ü s n f De draaibank waarop men werktuigen met een diameter van vier meter bijslijpt. kan behandelen. Maar naast de vervaar diging van deze nieuwe machines, houdt men zich in de fabriekshallen, die in totaal een oppervlakte van 2650 vierkante meter innemen (waarbij dan tevens een admini stratiegebouw gerekend moet worden) nog steeds bezig met het werk, dat de firma zijn goede naam heeft bezorgd: het ver richten van reparaties. In de begintijd, nu dus ruim een halve eeuw geleden, had men zich gespeciali seerd op de verzorging van de visserssche pen. En nu men zich dan ook gaat bezig houden met het werk aan de hiervoor ge noemde Amerikaanse licensies, is deze re paratie-afdeling geenszins het kind van de rekening geworden. Het duidelijkst wordt dit wel gedemonstreerd door het feit, dat de nieuwe hektrawler die deze week naar zee is vertrokken volledig door de Hera is ingebouwd. Een men is bezig aan de twee de. Weinig verkoop BIJ HERA werken ongeveer 85 man En evenals bij de andere bedrijven die wij reeds hebben bezocht, heeft ook hier de directie geen klachten over het verloop. De heer Brilman legde er de nadruk op dat men in zo'n reparatiebedrijf als de He ra de kans krijgt bij het werk enig eigen initiatief toe te passen en hij ziet juist dit als een van de bronnen-waaruit goed vak manschap kan voortspruiten. Toch doet ook hij wel moeite cm het aantal werk nemers te doen stijgen en daartoe heeft de directie tusen Alkmaar en IJmuiden een busdienst ingesteld, die 's morgens de werknemers haalt en 's avonds thuis brengt. Het werk is om kwart voor vijf afgelopen, maar in de reparatie-afdeling blijven de lichten 's nachts vaak branden Als een schip weer snel dient te vertrek ken, moet het werk af. Naast de moderni sering van de werkmethoden, zijn er in de werkplaatsen nog installaties aangelegd die de werknemer terzijde staan bij het verrichten van zijn arbeid. De elektrisch aangedreven kranen met een hefvermogen van twintig ton zien wij dan maar even over het hoofd. Veel meer belangstelling verdient de spuitinstallatie, waarmee men werkstukken die bij repara tie versleten blijken te zijn van een slijt vaste laag voorziet. De jongeman vertelde bij het verhoor door de president mr. J. G Petersen, dat hij die avond bij zijn verloofde op bezoek was en de sleutel uit haar tasje had ge haald, toen zij even uit de kamer was. Nadat zijn verloofde alleen naar de bioscoop was gegaan, had hij de étalages van de juwelierszaak van zijn a.s. schoonvader leeggehaald. Met de buit een waarde van tweeduizend gulden was hi.i naar Parijs gegaan, waar hij de horloges en de ringen had verkocht. De president noemde het zeer onsympathiek, dat ver dachte van de relatie met het meisje en de c fwezigheid van haar ouders gebruik had gemaakt, zijr, aanstaande schoonva der te benadelen. De officier hield bij het uitspreken van de eis rekening met het feit, dat verdach te geer. schoon strafblad had en nog in een proeftijd liep. De verdediger, tnr. J. A. P. C. ten Bok- kel uit Haarlem, bepleitte clementie. Hij noemde het voor verdachte hoopgevend, dat het meisje de relatie niet verbroken heeft. Vlot bekend. Een 28-jarige Haarlemse gereedschaps maker stond terecht, omdat hij in april van dit jaar een horloge en een portemon nee met tien gulden had gestolen, een feit, dat bij de aanhouding van verdachte, een aantal diefstallen met insluiping en braak aan het licht brak, die de Haarlemmer in de afgelopen twee jaar had gepleegd. Zo was hem onder meer ten laste gelegd, dat hij bij een insluiping in een melkhan del aan de De Ruyterweg in Haarlem een bedrag van f 480.- had weggenomen. Ver dachte, die na zijn aanhouding de feiten vlot had bekend, vertelde tijdens het ver hoor, dat hij als gevolg van een moeilijke jeugd van het goede pad was afgeraakt en zijn daden onder invloed van drank had gepleegd. De officier van Justitie hield in zijn re quisitoir rekening met de moeilijke jeugd van verdachte en eiste een gevangenis straf van tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar met als bijzondere voor waarde, dat verdachte zich onder toezicht zal stellen. De verdediger, mr. A A. M. Leesber- Advertentie Komt u eens praten over Meubelen - Gordijnen - Tapijten Ledikanten - Matrassen - Dekens U slaagt zeker en goed bij WONINGINRICHTING Planetenweg 38 - 42 - Tel. 5991 gen uit Beverwijk, was er in zijn pleidooi van overtuigd, dat verdachte, die een schoon strafblad had onder toezicht op de goede weg kan worden teruggebracht. Hij vroeg de rechtbank zijn cliënt een straf op te leggen aan de tijd, die deze in voorar rest ruim vier maanden heeft door gebracht. De rechtbank zal in beide zaken op 7 september uitspraak doen. IJMUIDEN Artsen: A. J. G. Wermenbol, Maasstraat 15, tel. 6388; P. C. de Weerdt Sr, Sta tionsweg K 5, Velsen-Zuid tel. 4614. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5953; me juffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92 tel. 7945, IJmuiden; mejuffrouw E. W Engelhart, Moerbergplantsoen 143, tel. 7949. SANTPOORT Arts: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236 Santpoort-Dorp, tel. 8310. Apotheek: Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, Haarlem-Noord, tel. 02500 52956. VELSEN Wijkverpleging: zuster M. v. Gelder, L. Nieuwstraat 34, IJmuiden, tel. 02550 4378: IJmuiden en IJmuiden-Oost; zuster C. E. Th. Man, IJsselstraat 23, IJmuiden, tel. 025508028: IJmuiden en IJmuiden- Oost; zuster A. de Ruiter, Hagelinger- weg 175, Santpoort, tel. 025606054: Driehuis, Velsen-Zuid en Velsen-Noord; zuster K. Langejan, Brederoodseweg 106 Santpoort, tel. 025607477: Santpoort- Zuid en Santpoort-Noord. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: A. Verburg, Prins Bernhardlaan 12, tel. 3636. Van zondag morgen tot 's avonds 12 uur: G. K. Fier- stra, Wijkerstraatweg 194, Velsen-Noord telefoon 02510^1987. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. HEEMSKERK—UITGEEST Arts: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. J. van Monsjou Rijksstraatweg 16, Heemskerk, telefoon 02512—2240. Apotheken: De Heemskerkse apotheek Maerelaan 46. telefoon 2490. Wijkverpleging: zuster Verstegeren Laan van Kanaan 107, Beverwijk, telef. no. 4409. Kraamverzorging: zuster De Ruyter Laan van Kanaan 107, Beverwijk, telef. no. 4409. CASTRICUM Arts: N. van Leesten, Bakkummerstr. 48 telefoon 2428. Wijkverpleging: zuster Van Beers, Mient no. 82, telefoon 2967. Verloskundige: Mevr. ScholtenKloes. Vinkenbaan 8, telefoon 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burge meester Lommenstraat 6, telefoon 2500. Naar de smaak van verre weg de meeste Nederlanders komen zij in hun eigen land nog veel te veel prikkel draad tegen. Ook in IJmui den. Maar de vraag, of hier ook VoPo's zijn, dezer dagen gesteld, kwam uit de mond van een Amerikaanse reder, op bezoek en rijdende langs het Noordzeekanaal), waar het nieuwe, nog niet betrok ken, glazen huisje voor de scheepvaartregelaar zijn aan dacht trok, omdat het kwis tig met prikkeldraad om wikkeld was. De verklaring voor deze maatregel is: „De IJmuider jeugd is gek op stopverf; het glas aan het huisje wordt op de juiste plaats gehouden door stop verf". in Driehuis wordt op 30 augustus weer eens een gouden huwelijksfeest ge vierd. Op deze dag herden ken de heer D. Ch. Smit en mevrouw P. Smit het feit dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje zijn gestapt en ongetwijfeld zul len de twee dochters, de zoon en de zeven kleinklinderen present zijn om het grote feest mee te maken. Dit wordt echter niet gevierd in het huis aan de Jacob Cats- laan; van halfvier tot half- zes zal er in de IJmuidense Petrakerk gelegenheid zijn om het gouden bruidspaar te feliciteren, wat zeker vele „papiervrienden" van de heer Smit niet zullen nalaten. Lan ger dan veertig jaar heeft de bruidegom immers gewerkt bij de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. in Velsen-Noord en bovendien heeft hij in het maatschappelijk en kerke lijk leven talrijke functie's bekleed. Vijftig jaar is een hele tijd om samen te zijn. Maar als dit herdenkings feest achter de rug is, gaat men op naar het volgenle ieest: zestig jaar en mis schien wel zeventig jaar.... IJmuiden bezit nu al enige maanden een keurig geverfd VVV-informatiebureau op net Marktplein. Binnen lig gen de folders keurig op rijtjes en buiten vermeldt een net bordje de openings tijden. Het gaat wel goed aaar in dat huisje waar me vrouw M. Jansen nog steeds de scepter zwaait, maar een ding valt nog een beetje uit de toon. Waar Fransen, Duit sers en Engelsen door de blauwgeverfde deur naar binnen gaan, daar stappen hun toeristenvoeten op een stapel slordig gerangschikte tegels die daar als trapje fungeren. Afgezien van de vraag of een ongeschilderde directiekeet wel of niet re- presentief mag worden ge- j&- y"- TJ" TT IDEÏT. W Glas Lager0.07 Klein glas Lager0.05 Glas Pilsener.0.10 l'g fl. Stout Glas Kwast Limonade (kogelS. Glaasje Jenever Cognac fj Likeuren Wijnen Kop Koffie. Waterchocolade 0.15 0.07 0.15 0.06 0.07 0.06 0.06 0.10 0.10 0.10 0.06 0.15 Kop Bouillon0.20 Glas Melk Klein glas Melk Broodje met Kaas Vleesch Ham Gerookt Vleesch Cotelet i/a Biefstuk Eieren Spiegeleieren. 0.07 0.05 0.10 0.25 0.25 0.25 0.35 0.35 0.20 0.20 Ham en Spiegeleieren 0.45 Ommelet. 0.45 Aardappelen V* Biefstuk 0.50 heele 0.80 Ruime xalen voor gezelschappen met Tooneel en Pianino's. Aanbevelend, JAC. LIST. Proprlétafr® van het Badpaviljoen „HST" alhier, gelegen aan de Noordzee, op den top der duinen, by de Zuidpier, 6choon uitzicht op de uitgaande en binnenkomende achepen, prachtige wandeling en gelegenheid tot visschen op de Pieren. P.S. De meest aan te bevelen weg van IJmuiden naar hut Badpaviljoen ia bü den buitenvuurtoren links af langs den bovenkant der duinen, men heeft dan direct een schoon vergezicht over net strandt de pieren en de zee, en bereikt vandaar het strand en de zuidpier N Zestig jaar geleden kostte een glaasje pils tien cent en als u dit niet gelooft, dan hoeft u maar een blik te werpen op deze tariefkaart om uzelf ervan te overtuigen dat bovenstaande regels de waarheid bevatten. Tien centom nog maar te zwijgen van de ham met spiegeleieren die je voor 45 cent, en de aardappelen met een halve briefstuk die je voor 50 cent kon kopen. Ja, kom daar nu nog eens om. Deze oude tariefkaart, die stamt uit 1896, is van het oude hotel restaurant-café Cycloop, bij de IJmuide- naren welbekend om de dans feesten die er altijd in wer den gehouden. De heer Jac List teas de eigenaar van dit hotel en toen wij met deze kaart nog eens zijn (68-jarige) zoon Nico List, opzochten zei deze: „Oh, ja die kén ik nog wel. Thuis hadden we zo'n stapel van die dingen. Maar ik ben ze alle maal kwijt." De heer Nico List is het cafébedrijf nooit ontrouw geworden. Tijdens de oorlog werden zowel het hotel als het bad paviljoen van zijn vader ver nield en sinds die tijd drijft hij in de Kanaalstraat een café waar de oude IJmuide- naren onder het genot van een pils of een borrel nog wel eens samenkomen. Het is er goed toeven, al is het er niet meer zo goedkoop als op deze tariefkaart staat aan gegeven. De volgende voorwerpen zijn onbeheerd aangetroffen: fototoestel, damesrijwiel, plastic damestas, bal, lede ren portemonnee, sleutel, dolkmes, goudfazant, dames portemonnee, mapje inhou- uende foto's, portefeuille, herenvest, jongensrijwiel, hondje, muntbiljet van 2,50, blauw kindervest, 4 zwem broeken en een badpak, 1 paar witte kindersokjes, vis net, sleuteltjes, kinderschep. blikjes soep, zwembroek, sportbroekje en handdoek schooletui, damesportemon nee met inhoud, damesrij wiel, jongensjasje, polshor loge, 1 paar dameshand schoenen, gouden schakel armband, kinderportemon nee, 3 wielige houten auto ped, ring met steentje, bank biljet van 25.jongens jack, Duits paspoort, auto ped, zonnebril, grijs cyperf katje en een herenrijwiel. De rechtmatige eigenarer kunnen bovengenoemde voorwerpen afhalen op hei hoofdbureau van politie ir IJmuiden, elke dinsdag en elke vrijdag van 1718 uur. r.oemd voor een gemeente als Velsen, deze stenen zijn het in ieder geval niet. Maar aangezien deze tegels reeds een heel seizoen voor de deur liggen, moet men wel tot de conclusie komen dat ze evenals de keet een semi-permanent karakter hebben. Zou er echt geen trapje meer af kunnen? %r Hm 'W W&.-l VSffS! Zoals men reeds in deze krant heeft kunnen lezen, heeft men in de afgelopen week aan het strand enige papierbakken geplaatst. De bekende gele bakjes zullen ongetwijfeld meehelpen om het strand rein en netjes te houden, maar het is alleen zo jammer dat het pas ge beurt aan het einde van het seizoen. Over papierbakken: Heeft u er wel eens op gelet, dat IJmuiden seeds meer begin te vervuilen? Er zijn buurten waar de papierrom mel tegen de huizen ligt op gestapeld. Deskundigen zeg gen dan, dat dit de zoge naamde „windhoeken" zijn, waar het straatvuil door de wind wordt verzameld. Maar ook in deze hoeken geldt: „opgeruimd staat netjes' In Birmingham is nu een visrecepten- dienst. Als men nummer ASK 8071 belt spreekt een bekend radiospreekster uitslui tend over visrecepten. Peru voerde in 1960 591.181 ton aan vis- serijprodukten uit tegen 351.436 ton in 1959. De toename zit in de bijprodukten, vooral vismeel en visolie. De Noorse visserij heeft in 1960 veel minder opgeleverd dan in 1959. In 1960 werd in tonnen 680.336 haring en sprot. 225.107 kabeljauw en bijprodukten en 401. 664 diversen gevangen, totaal 1.307.107. In 1959 was het totaal 1.360 426 ton. Er was op alle drie fronten een daling. De hektrawler „Uranus", een fabrieks- schip van de rederij Dettmer, Bremen, is van een dwarshelling te water gelaten. Ook in Duitsland heeft men proeven ge nomen op het gebied van de spanvisserij op haring. Twee loggers hebben in op dracht van het Instituut voor netten-en materiaalkunde spanvisserij met drijfnet ten uitgeoefend. Callao (Peru) was de grootste vissers haven van de wereld in 1958. Tweede was Walvisbaai in Zuidwest-Afrika, derde Bre- mershaven. Men hield bij deze rangschik king rekening met de aanvoerhoeveelheid Als men naar de omzet kijkt stonden in 1958 Hull en Grimsby eerste en tweede. Derde was San Pedro, Californië. Omzetcijfers uit Peru waren niet be schikbaar, maar aangezien het hier bijna alles vismeel-ansjovis betrof, zal het be drag minder indrukwekkend zijn dan de aanvoer (273.000 kubieke ton). Russische en Chinese cijfers waren niet beschikbaar. Bij de VEB Mathias-Thesenwerf is het derde 3000 ton grote fabrieksschip voor Oost-Duitsland van stapel gelopen Het schip, dat .Rostock" is genoemd, zal voor de visserijcombinatie Rostock gaan varen. De Noorse maatschappij A. S. Longva- traal heeft een fabrieksschip besteld bij de scheepsbouwwerf A. M. Liaen te Aalesund Het schip zal het eerste vaartuig zijn dat onder Noorse vlag de vangsten voor hon derd percent aan boord verwerkt. Het schip zal 850 ton meten, de snelheid is 14 knopen De lengte van het over het hek vissende schip is 61,5 meter Het schip is ontworpen voor reizen van drie maan den. Er zijn moeilijkheden tussen de Sici- liaanse vissers en de Tunesische regering Negentien schepen zijn al opgebracht, hoe wel ze volgens de Sicilianen buiten de territoriale zones visten. Men heeft de bescherming van de Italiaanse vloot inge roepen en gedreigd de vissersboten te zul len bewapenen. Voeren gekleurde netten de visvangst op? Japanners hebben in de Oosterse wa teren dankzij rooskleurige netten meer vis gevangen, welk net al in de handel is. Men weet het resultaat nog niet. al staat het te voorzien of de kleur van een roos nu wel ideaal is voor de Noordzee, waar men eigenlijk grijsgroene netten moet gebruiken. De consumptie van zuidvruchten is in Duitsland zeer sterk gestegen. Men heeft een onderzoek ingesteld naar wat een ge zin van vier personen koopt. De consump tie van vis bleek in geld 91pct te zijn ge stegen, die van zuidvruchten 330pct, groen te 130pct. Vlees steeg 132pct. Zeer weinig Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEF. 7281 Bezorgen door-de gehele gemeente stegen ondanks de veel hogere geldwaar de brood (65pct), en vooral aardappels (19pct). De cijfers betekenen allerminst dat de vishandel zo veel heeft verdiend. Want de kosten zijn veel hoger geworden en het meeste van de stijging komt voor rekening van de toeneming der geldswaarde. In Denemarken is een nieuw visserij- onderzoekingsvaartuig in de vaart geko men, de „Ulimaut". De produktie van vis en visprodukten in IJsland was in 1960 281.362 ton. Dat is 7000 ton meer dan het jaar daarvoor. Het hoofdcontingent bestond uit diepgevroren filets (58.800 ton), waarbij toch echter een teruggang tegenover 1959 van 900 ton ver meld moet worden. In Canada was de totale aanvoer van de visserij 1784 miljoen Engelse ponden. Daarmee bereikte men het dieptepunt in een reeks van zes jaren. Japan voerde van 1935 tot 1939 maar 14.925 ton per jaar uit. Na de oorlog werd dat 4745 ton. In 1959 was de export echter al 187.892 ton!.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5