Exportheffing vis afgeschaft, minimumprijs makreel wisselt waarschijnlijk Bestuur produktschap wil reserves verminderen A.R.de Boer Voor betere meubelen VERSPUY Spoetnik bromfiets Bijna totale maansverduistering C9R 0LY COR OLY Kritiek op dr. H. Kranenburg betreffende procesverbaal van de firma Vrolijk Havenberichten Hektrawler KW 15 dinsdag te water IN DE NACHT VAN VRIJDAG OP ZATERDAG: Hoogtepunt om 4.09 uur Een kamer mei voornaam cachet - - - Buddy sits 12.95 Dellorto carburateurs 19.75 HMW-motoren 195.09 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 in elke prijsklasse WONINGINRICHTING Plein 1945 no. 2 - Tel. 8089 CONSTANT verlovingsringen Sport in de IJmond bü WEEKABONNEMENTEN Ook in deze tijd bestaat nog klassieke schoonheid en onze collectie toont u daarvan vele voorbeelden. Verfijnde luxe gaat samen met stijlvolle sfeer, de echte salon komt tot nieuw leven in uw huis. Voor wie dit nog waarderen kan staat b.v. dit bankstel gereed met royale 3-zits bank en 2 fauteuils, extra diep geveerd en fraai bekleed met stof naar keuze, met prima wollen moquette en gobelin zitting, reeds voorOvwi" MARKTPLEIN 29 Leerkrachten voor gymnasium in Velsen In Wijkermeerpolder is nog maar weinig geoogst Gert on van Wageningen het produktschap verzocht, die beperking op te heffen. Bij de verse haring is er een daling in de aanvoer geweest, maar in de eerste we ken van deze maand is een herstel inge- schap de verzekering had gekregen, dat I 'reden. De export van zeevis naar alle men voor een nieuwe regeling zou zorgen, landen stijgt geregeld en ook de export waarin ook de 50 percent-regeling een bo- van visconserven is hoger dan vorig jaar. dem van 50 kantjes zou krijgen, adviseerde om wel binnen te komen, omdat er een nieuwe regeling kwam. I Advertentie Het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft de export heffing afgeschaft. Voortaan kan men gratis exportvergunningen krijgen. Dit besluit werd genomen nadat men lang had gesproken over het rapport van de efficiency-expert. Verscheidene sprekers waren het lang niet eens met dit rapport, en zij bleken niet genegen daar zonder meer hun fiat aan te geven. De kwestie van de verdeling van de lasten vond men te belangrijk om maar vlug even af te doen. Vooral dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg had veel critiek. De heer A. de Boon (C.K.V.) zei toen, dat men beter nog even kon wachten met de kwestie van ('e lastenverdeling. „Maar laat men dan in elk geval vast een besluit nemen over de terugvloeiing van een deel der sterk oplopende reserves naar het be drijf". Voorzitter Van Dijk dacht er ook zo over. „De lasten, die door de P.B.O. aan het bedrijf worden opgelegd, moeten zo gering mogelijk zijn". Beide sprekers verklaarden zich voor een onmiddellijke opheffing van de export- heffing. „Nee", zei dr. Kranenburg, „als er nu één heffing is, die een duidelijk verband toont tussen prestaties van het produkt schap en de groep, die de heffing betaalt, is dat juist de exportheffing". M Export voor gehele visserij „Nee", ontkende drs. Van Dijk, „dat ziet u te eng. De export is ten bate van de ge hele visserij". Hij zei, dat men beslist de kosten moest verminderen. Die zijn nu namelijk nog steeds 1,3 miljoen, juist als vier jaar ge leden. Hetgeen er overigens op wijst, dat men efficiënter is geworden, want men heeft meer subsidies gegeven, meer propa ganda gemaakt en alle kosten en prijzen zijn in prijs gestegen. Maar er moet toch nog heel wat af. Toen vroeg de voorzitter van de zeevis- groothandelsvereniging, de heer P. Krab, het woord. „Meneer de voorzitter, ik ben teleurge steld", zei hg. „Vorige keer heeft men dit stuk ook al aangehouden. Men gaat lustig door om het bedrijfsleven lasten op te leggen. Elk jaar stggen de reserves met minstens een ton. De groothandel heeft al jaren aangedrongen op afschaffing! Boete in plaats van premie In andere landen betaalt men een pre mie bij export, in Nederland feitelijk een boete in de vorm van de heffing. De groot handel moet aankoop- en exportheffing be talen. Als men de exportheffing afschaft is de gehele visserij daarmee gebaat. Want geloof maar, dat men er als de kippen bij zal zijn om de prijzen op te schroeven als de handel wat kostenverlaging krijgt". Het betoog van de heer Krab maakte in druk. Er werd gestemd en met alleen de heren Bakker, Brands, Brink en Kranen burg tegen werd de exportheffing afge schaft. V oederviscentrale De ontheffing voor het opslaan van voor voedervis bestemde vis in koelhuizen is nog even verlengd, want men kon er in de vergadering niet meer over spreken. Maar in de volgende vergadering zal men de brief van de firma Job Gouda bestu deren, die in Scheveningen wil opslaan, als het te druk wordt. „Kijk maar uit", zei de heer Krab. „Ik ben een beetje huiverig. Er bestaat gevaar voor ontduiking, de controle is heus niet Advertentie -, -/ .V.S-. S - Binnenlopen criterium Deze dingen wezen er wel op, dat het binnenlopen het criterium was en dat aan voer dus geen kwestie is van thuisvaren maar van handelingen aan de wal. Juist het advies van dr. Kranenburg oogstte nogal wat critiek in de vergadering. Zowel de werknemersvertegenwoordigers Smit en De Boon als de visconservenfabri- kant Wijnbelt vonden dat de secretaris van het hoofdbestuur van de Redersvereniging voor de Haringvisserij de heer Vrolijk er in had laten lopen. „U kon weten, dat een schip vlugger thuisvaart dan dat men een Motorsport nieuwe verordening van kracht kan laten worden", zei men. ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 TEL. 6321 P. Krab zo rond als de voorzitter denkt. Ik kan me nog herinneren, hoe een partij wijting, die moest worden gedenatureerd, in IJmuiden bij een stapel andere kisten werd gezet. Men zag mooi kans grove wijting van 21 en wijting van 9 even te verwisselen". Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Talty bius van Londen Loke Antwerpen; Lofana, Rotterdam; Graveland, Cabadello; Specialist, Manchester; Urania, Londen; Niagara, Karls- borg; Hontestroom, Hull; Carmen, Par; Rudolf Schepers, Kopmansholmen; Westland, Bremen, Boulogne sur Mer, Cherbourg; Noordwijk, Mon rovia, met erts voor IJmuiden; Paul Westers, Londen; Catharina W., Islewarth, ledig IJmui den; Roerdomp, Hamina; Lubex. Kemi; Scmel- destroom. Par; Jagersfontein, Antwerpen; Bor- kumrif, Rotterdam; Heriet, Leith; Osborne Queen, Rotterdam. Vrijdag kwanten in IJmuiden aan: Cuxhaven van Antwerpen: Sandenburgh, Antwerpen; Ar- gosity, Purfleet; Eos, Antwerpen Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Harris- dale naar Newcastle, ledig IJmuiden; Annalis Christorfensen, Marseille; Spes, Stettin, ledig van IJmuiden; Boberg Hernosand; Libra, Rot terdam Esterbotten, Vasa, ledig Velsen; Mane Sofi, Karlskrona; Oranje Nassau, Cowesroad. Delft, Hamburg; Mexican Trade, Toronto; Swift, Harlingen; Bomma. Oslo; Joseph Frering Mon rovia ledig Hoogovens; Walenburgh, Rotter dam; Kuutsalo, Rotterdam; Martha Ahrends. Hamburg: Oranje Fontein, Southampton; Katen- dreeht, Rotterdam; Daje Boehmer. Rotterdam. Renate Becker, Hamburg; Vliestroom, Manches ter; Amyntas, Rotterdam; Lijnbaansgracht. Bo- gesund. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Brinda Daar Londen: Morgenen. Port Churchil; Bloemgracht. Antwerpen; Manto, Rotterdam; Gerardmer, Bremen. „,.on (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadime aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Minimumprijs makreel De commissie, die momenteel de ma- kreelprijs onderzoekt, streeft er naar te komen tot het invoeren van wisselende mi nimumprijzen. Aldus deelde de voorzitter, drs. D. J. van Dijk, mee. Men wil <u> deze manier rekening houden met het verzoek van de minister, die heeft verzocht de be langen van de visconservenfabrikanten in het oog te houden. Critiek op dr. H. Kranenburg Wat is nu eigenlijk precies aanvoer? Dat was de vraag, waarmee het bestuur van het Produktschap voor Vis en is- produkten zich donderdag in Den Haag onledig heeft moeten houden. Aanleiding was het verhaal, dat de firma Cornelis Vrolijk te IJmuiden op 7 juni opliep, toen de SCH 153 op die dag van de tweede reis in de nieuwe teelt binnenliep met een vangst van 50 kantjes en 525 kilo vis. Volgens de verordening mocht een trawl- logger vóór 10 juni na beëindiging van de j eerste reis 50 kantjes aanvoeren. Daarna zou een 50 percent-regeling gelden, waarbij dit laatste als verruiming was bedoeld, maar in het slechte seizoen als vernauwing bleek te werken. „Het gaat dus om de tweede reis", rede- I neerde de heer Vrolijk, maar d-j mensen van het produktschap zeiden: „Nee, het gaat om de eerste reis. Aanvoer gebeurt pas nadat de reis is voltooid". In de vergadering van het produktschap speelde zich donderdag hierover een lange discussie af want de meningen waren zeer verdeeld. De ministeriële vertegenwoor diger drs. Koning zocht tenslotte een ver- ordening op, waarin een definitie van „aanvoer" stond. Het bleek, dat aanvoer pas geschiedt na dat het schip vaste verbinding met de wal heeft en dus de reis heeft beëindigd. Het was duidelijk, het ging in de verordening om aanvoer na de eerste reis, om aanvoer van de vis, die op de eerste reis was ge vangen. Daar kon trouwens toch feitelijk geen twijfel aan bestaan, want voor de binnen komst van de SCH 153 waren er heel wat radertjes in beweging geweest. „Laat het schip niet binnenkomen", had de contro leur van het produktschap gezegd, maar dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, die juist van een ambtenaar van het produkt- Op dinsdag 29 augustus zal op de scheepswerf „De Dageraad" in Woubrug- ge de hektrawler K.W.15 tewater worden gelaten. Het schip is gebouwd voor reke ning van de reder N. Parlevliet jr. Kat wijk aan Zee. De hoofdafwateringen van dit vaartuig, dat van een geheel afwijkend type is, be dragen 45,75 x 8,50 x 4,34 meter. Het ge hele voor- en middenschip is dubbeldeks en bevat de werkruimten. De voortstu wing geschiedt door een 1200 pk motor. Aan boord is accommodatie voor 18 man De inhoud van het gekoelde visruim be draagt 4300 kisten. Op de brug zal de mo dernste apparatuur voor radiotelefonie en visopsporing worden aangebracht. Op het achterdek komt een hekgalg, die hydrau lisch in diverse standen kan worden ge plaatst. Na de tewaterlating wordt op „De Dageraad" de kiel gelegd voor een traw ler van 41 x 7.60 x 4.10 meter in opdracht van een Franse rederij. Boetebrief en cheque De heer Wijnbelt adviseerde de heer Kranenburg zelfs de heer Vrolijk een I boetebrief te sturen en hem een cheque van 250 het bedrag van de boete I te zenden. In elk geval zal rhen er naar streven volgend seizoen alle verorde ningen en circulaires over het haring seizoen op een duidelijke manier te redi geren. En dat is al een grote winst. Hogere aanvoer zoute haring Meegedeeld werd dat tot en met 19 au gustus 213.000 kantjes gezouten haring zijn aangevoerd. Vorig jaar waren op die da tum 185.000 kantjes aangevoerd. De prijs is vrij bevredigend. Op het ogenblik be staat nog een regeling, volgens welke van de haringaanvoer ten hoogste 75 percent gezouten mag zijn. De Rredersvereniging van de Nederlandse Haringvisserij heeft Advertentie De nieuwste DKW ny >45); BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK DIT ZAG U NOG NIET. De Kennemer Motor en Auto Club (K.M.A.C.) heeft voor zondag 3 septem ber (in samenwerking met de afdeling Beverwijk van het Nederlandse Rode Kruis) een puzzel-oriënteringsrit uitge schreven, waaraan deze keer alleen berij ders van auto's, scooters en motoren deel kunnen nemen. De opbrengst 9 voor de Stichting „Hen ry Dunanthuis", waar jonge invalide men sen jaarlijks een week gratis vakantie wordt aangeboden, voor zover de midde len hiervoor toereikend zijn. Het is te ver wachten, dat velen met dit mooie doel zul len sympatiseren en deze rit mee willen maken. De voorinschrijving sluit op maan dag 28 augustus. Er zijn vele fraaie prij zen beschikbaar gesteld Inschrijvingsbiljetten zijn verkrijgbaar J. J. Konz, Kerkbeeklaan 23 en P. Mas- see, Galgenweg 58 te Beverwijk en H. Schuurman, Bleijenhoevelaan 11 te Vel- sen-Noord. Op zondag 27 augustus zal (bij gunstig weer) door de Kennemer Motor-en Auto Club een toertocht worden gehouden naar het Westland, om daar eens te zien hoe de druiven er voor staan en te proeven hoe ze smaken. Ook nu weer heeft dit jaar lijks bezoek het voorzien op de duivenkas- sen in Naaldwijk. Ook wil men de nieuwe pier in Scheveningen eens zien, de Euro mast in Rotterdam beklimmen en ook Vlaardingen bezoeken. Het wordt 'n smul dag, want op de terugleis wil men in Gou da genieten van de beroemde stroopwafels. Het vertrek van de Meer is vastgesteld op negen uur, thuiskomst half acht. Deze rit is alleen voor auto's, motoren en scooters. Ook niet-leden kunnen gratis deelnemen ooooooooocooooooooooooooooooooooooooooooooooooocooooooop dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Advertentie Weer zo'n apart voorbeeld van bijzonder geslaagde interieur kunst en lage prijs, welke u alleen door „NEDERLAND" kan worden geboden. Wij zullen u gaarne ontvangen op onze grote meubel afdeling aan Het Marktplein (ingang ook aan de achter zijde in de Diezestraat). Hier kunt u te allen tijde, zonder enige verplichting en geheel ongestoord nieuwe ideeën opdoen en kennis nemen van een regelmatig wisselende selectie-sortering meubelen voor elke kamer van uw huis. Desgewenst zorgen wij voor vrij vervoer (Telefoon 7541) Het college van curatoren heeft voor het tijdvak van 1 september 196131 augustus 1962 ter benoeming, in tijdelijke dienst, aan het gymnasium „Felisenum" te Velsen aanbevolen de heren: dr. P. Brommer voor het vak klassieke talen; A. M. de Bruin voor het vak Frans; dr. H. M. Cohen voor het vak Hebreeuws; E. J. Hueting voor het vak Duits en K. J. Venneker voor het vak muziek. De gemeenteraad van Velsen moet over l deze voorgestelde benoemingen beslissen. Het begint er zo langzamerhand naar uit te zien dat we een even natte zomer krijgen als het vorige jaar. ifgustus Oogstmaand? Het lijkt er niet op, want als we in de Wijkermeerpolder bekijken wat er geoogst is, dan is dit nog maar bitter weinig. De tarwe, haver en gerst staan nog bij bunders op de akkers en het zaad begint nu rijp te worden, is soms al over rijp geworden. De zware aren laten de kop pen mistroostig naar beneden hangen. Maar men kan nog steeds niet beginnen met oogsten, de combine's staan al een hele tijd klaar om na een paar droge dagen weer aan de gang te kunnen gaan. Hier en daar is een hoek gemaaid en gedorst, maar op de gehele oppervlakte is dit toch niet van enig belang. Ook de bloembollen kwekers luisteren elke dag hoopvol naar het weerbericht, want men moet nog iris sen rooien en droog zien te krijgen. Het rooien geschiedt grotendeels machinaal al komt er nog belangrijk veel „handwerk" bij kijken en juist hiervobr heeft men droog weer nodig. VGZ-GEPENSIONEERDEN OP STAP Aan het jaarlijkse uitstapje voor de ge pensioneerde leden van het personeel der Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen, zullen voor het eerst ook de echtgenoten deelnemen. Het pro gramma, dat voorheen over twee dagen was verdeeld, is uitgebreid tot drie dagen, omdat er nu vierhonderd personen mee gaan. Het uitstapje wordt gehouden op maandag 28, dinsdag 29 en donderdag 31 augustus. TONEEL IN LOMMERLUST De bewoners van het bejaardentehuis Lommerlust te Beverwijk waren donder dagavond in de grote recreatiezaal bijeen om daar een toneelvoorstelling bij te wonen; het Haarlems Toneel Ensemble voerde de klucht „Potasch en Perlemoer met vakantie" op. Deze avond werd door rector J. van der Pol de inwoners aange boden bij gelegenheid van zijn verjaardag. De aanwezigen hebben zich kostelijk ge amuseerd. In de pauze werden allen ont haald op koffie en koek. NIEUWE R.K. ULO-SCHOOL De in aanbouw zijnde r.k. ULO-school op de hoek van de Maerten van Heems- kerckstraatKarshoffstraat te Heemskerk is in zoverre gereed dat op maandag 28 augustus de lessen kunnen beginnen. Reeds is nu gebleken dat de school te klein is en daarom worden er nog vier leslokalen bijgebouwd. Hiermee zal waarschijnlijk in maart begonnen worden. Bij de school komt een gymnastiekzaal die in december klaar zal komen. Eerst dart zal de officiële opening plaats vinden. Dinsdag 29 augustus zal in de parochie kerk een H. Mis worden opgedragen voor de leerlingen met hun ouders. Op zondag 3 september zal de school voor een ieder die dit wenst te bezichtigen zijn. ln de nacht van vrijdag op zaterdag wordt de maan verduisterd. Theoretisch gedeeltelijk, maar praktisch totaal: om 4.09 uur in de vroege zaterdagochtend gaat 99 percent van de maanschijf schuil in de schadtiwkegel van de aarde. Maar hoe een vaart het met dat schuilgaan zal lopen, moet je bij een maansverdtiis- tering altijd afwachten. Er komen wel totale maansverduisteringen voor, waar bij onze nachtwachter precies even geel schijnt te blijven alsof er niets aan de hand is maar het gebeurt ook, dat de maan zo grondig wordt verduisterd dat zij aan de hemel nauwelijks of zelfs helemaal niet te vinden is. We kunnen er dus van alles aan bele ven en het aardige is, dat de deskundi- ;en even hard in het (maan)duister tat ten als wij, gewone toeschouwers. Dr. J. J. Raimond jr. schrijft in zijn Sterren- gids, dat hij zich niet herinnert, ooit zo'n bijna-totale verduistering te hebben ge zien; „daarom waag ik mij niet aan een uitspraak over de kleur die maan en he mel op het ogenblik van de grootste ver duistering zullen hebben. Er zal rood, wijnrood in de kleur van de maan voor komen, maar hoeveel?" En professor Van den Bergh, in Hemel en Dampkring, onder het motto „ik ben iets minder jong dan de redacteur van de Sterrengids en heb 50 jaar geleden wel eens zo'n verduistering gezien", verschaft ook al geen (totale) zekerheid en meldt, dat het flauwe lichtschijnsel van de to taal-verduisterde maan in intensiteit zeer kan verschillen, evenals de kleur van dit lichtschijnsel. Letterlijk schrijft hij: Advertentie enz. enz. DIT KAN ALLEEN BIJ BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK „Maar dit staat toch wel (nagenoeg ze ker) vast, dat de komende maansverduis tering zich op haar hoogtepunt in wezen niet van een totale zal onderscheiden." Hoe een maansverduistering ontstaat weet iedereen: de maan komt, bij haar omloop om de aarde, terecht in de scha duw van die aarde. Die schaduw heeft de vorm van een zeer langgerekte kegel, die heel ver weg, in de ruimte, in een punt eindigt. Maar dichter bij de aarde is die kegel natuurlijk nog flink dik en op de plaats waar de maan er door heen loopt, heeft die schaduwkegel nog een middel lijn van ongeveer negenduizend kilome ter. Daar kan de hele maan royaal in verdwijnen, want de maan heeft zelf maar een middellijn van nog geen 3500 kilome ter. Maar nu wil het geval, dat de maan ditmaal precies langs het binnenrandje van die schaduwkegel loopt. Het grootste deel valt binnen de kernschaduw van de aarde, een heel klein deel (ongeveer één procent) blijft er, zelfs tijdens het hoogte punt van de eclips, net buiten. En daarom spreken we van een bijna-totale maan- eclips: de verduistering bereikt net niet de honderd procent. Wel de 99. Zoëven viel hier het woord kernscha duw. We moeten ons die schaduwkegel van de aarde namelijk voorstellen als een donkere kern, met een wat lichtere man tel eromheen; die mantel heet de bijscha duw. In die bijschaduw vangt de maan nog wel wat zonlicht op, maar niet meer al het zonlicht, want een deel ervan wordt al onderschept door de aarde, die zich er gens tussen zon en maan bevindt. Pas wanneer alle zonlicht door de aarde wordt onderschept, zodat de stralen van de zon de maan helemaal niet meer langs een rechte weg treffen, zeggen we dat de maan zich in de kernschaduw bevindt. (Iemand die op de maan was, zou dan een totale zonsverduistering waarnemen; hij zou de zon. .verduisterd zien door de aarde!) Een paar regels hogerop is hier de na druk gelegd op de woorden „langs een rechte weg". Er zijn namelijk, zelfs bij een totale maansverduistering, nog altijd zonnestralen, die kans zien, de maan te bereiken langs een omweg. Voor die om weg zorgt de dampkring die onze aardbol omringt. In die dampkring worden de ro de zonnestralen iets gebogen net vol doende om langs dit omwegje toch nog de maan te kunnen raken. En dat veroor zaakt óp de maan die wijnrode kleur, die In deze tekening is de gang van zaken bij de komende maansverduistering voorgesteld. De pijlen links stellen de stralen van de zon voor. Zij treffen de aarde (de grote schijf), die daardoor schaduw werpt. In die schaduw, die de vorm van een kegel heeft, bevindt zich het grootste deel van de maan (de kleine schijf) en dat deel wordt dus verduisterd. Voor de duidelijkheid is hier de maan naar verhouding te groot getekend en ook veel te dicht bij de aarde. Op schaal weergegeven zou zij ongeveer 30 maal zo ver naar rechts moeten staan als de middellijn van de aarde lang is! we dan toch nog waarnemen; hierbij hangt veel af van de helderheid, de door zichtigheid van onze dampkring op het moment van de verduistering. Zal onze atmosfeer veel of weinig licht doorlaten? Dat is nu juist de vraag, die het zelfs voor deskundigen op het gebied van de sterrenkunde onmogelijk maakt, hierover iets te voorspellen. Wie deze maaneclips van begin tot eind wil volgen, komt maar aan weinig nacht rust toe, want het eerste contact van de linkermaanrand met de bijschaduw van de aarde valt al om kort na half twee 's nac.-t en het laatste contact met die bijschaduw beleven we zelfs pas na zonsopgang, zaterdagmorgen. Maar het is natuurlijk onzin, uren lang wakker te blijven voor een schouwspel, dat pas in het middenbedrijf spectaculair wordt. Daarom vermeld ik hier alleen de voor naamste fases van deze eclips; iedereen kan dan zelf kiezen wat hij of zij wil zien. Om ongeveer 2.35 uur begint de maan schijf de kernschaduw binnen te treden. Aan de linker maanrand wordt dan een deukje zichtbaar, dat zich geleidelijk zal uitbreiden totdat om 4.09 uur vrijwel de hele maanschijf verduisterd zal zijn. Dat tijdstip is dus het zg. midden van de ver duistering; dan is het grootste deel van de maan donker. Van dat ogenblik af zul len we de maan van links af weer lichter zien worden. De tijd, waarin men aan deze verduistering het meest zal kunnen beleven, valt dus zo tussen kwart voor vier en half vijf 's morgens. En nu maar hopen, dat de hemel hel der is!

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7