De Graaf bij laatste acht sprinters; Romijn direct in stayer finale Teleurstellende zwemwedstrijd tussen Europa en Amerika Sportprogramma voor het weekeinde P.K Nereus-vier en Laga-acht in Praag naar de herkansingen DE OPSTELLINGEN De wereldkampioenschappen wielrennen Door ziekte geen goede prestaties W% Symbool van Kwaliteit Schur winnaar van Oostduitse ronde Jeugdschaker Parma nu naast Gheorghiu VOETBAL CRICKET Kraandrijver PUT ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1961 15 M De Jongh leidt in Omloop van Namen BETAALD VOETBAL AM ATEURVOETBAL WIELRENNEN PAARDESPORT ZEILEN HOCKEY CRICKET Na drie jaar achtereen in de achtste finales te zijn gestruikeld, bereikte de 22-jarige Rotterdammer Aad de Graaf vrijdagavond aan het slot van de eerste dag van de wereldkampioenschappen wielrennen in Zürich via twee zeer sterk gereden ritten in de herkansingen de laatste acht van de amateursprinters, welke eer hij deelt met de Italianen Geghetto, Bianchetto en Damiano, de Australiër Baensch, de Rus Bodnieks, de Deen Jensen en de Fransman Gruchet. De Nederlandse kolonie, die de slot- duels van De Graaf in angstige spanning had gadegeslagen, kon voor het eerst in enkele jaren weer terug zien op een ge slaagde ouverture van het wielerfestijn. Want behalve De Graaf kwam ook de op het laatste nippertje naar Zürich ge vlogen amateurstayer Bert Romijn een stapje verder. De 27-jarige Hagenaar, die dank zij een toegewezen protest van de Fransen als derde Nederlander in het stayersnummer mocht uitkomen, werd in zijn serie tweede achter de Westduit ser Pruess en bereikte daardoor direct de finale, die dinsdagavond gereden zal worden. Hij redde de eer van de Nederlandse amateurstayers, omdat zowel Leen van der Meulen als Henk van Campen bij zonder teleurstelde. Zij eindigden res pectievelijk op de zesde en vijfde plaats en zullen nu moeten proberen om via de herkansingen nog in de eindstrijd te komen. De titelstrijd was vrijdag defini tief afgelopen voor onze amateursprin ters Piet van der Touw en Gerard Koel, die beiden in de herkansingen na de se ries sneuvelden. Wielrennen Aad de Graaf heeft het bijzonder moei lijk gehad. Niet in het begin. Want in de serie liet de Fin Honkanen verstek gaan en kreeg de Engelsman Jackson in de tweede ronde een lekke band, zodat De Graaf automatisch winnaar werd toen hij de eindstreep overschreed. In zijn rit voor de achtste finales trof De Graaf het ech ter niet, dat hij tegen de Italiaan Biachet- to en de Zwitserse kampioen Rechsteiner moest uitkomen. Een paar maanden gele den in Odense leed de Rotterdammer in drie ritten een nederlaag tegen de Ita liaan en daarvoorvoor wilde hij proberen revanche te nemen. Het lukte bijna. De Graaf zette zijn aanval echter juist in op het moment, dat Bianchetto achterom keek en na een verwoed nek-aan-nek-duel won Bianchetto met zeer klein verschil. In de herkansing toonde De Graaf ech ter, dat hij het laatste jaar met sprongen vooruit is gegaan. In de eerste rit versloeg hij de Australiër Dew, die in zijn serie een tijd van 11.2 sec over de laatste 200 meter had laten afdrukken, en de Pool Zaiak. De tijd van De Graaf die bij het ingaan van de laatste ronde resoluut de kop had genomen, bedroeg 11.5 sec. Nau- welijk tien minuten later moest onze natio nale kampioen weer aantreden voor het beslissende duel tegen de Deense kam pioen Preben Duckert, die door de in kopenhagen wonende Nederlandse soig- neur Piet van der Heiden is opgeleid. De Graaf was nu geladen. Hij zag zijn kans om eindelijk die fel begeerde plaats in de kwartfinales te veroveren en sprong bij het uitkomen van de voorlaatste bocht weg. De Deen had een ogenblik zitten sla pen en was praktisch verslagen. Hij kwam op het laatste rechte einde nog wei langs zij de Rotterdammer, maar de 11.9 sec, die De Graaf nu weer uit zijn sterk ge spierde benen perste, was teveel voor hem. De Graaf was geplaatst. Dat Van der Touw en Koel het zelfs niet tot de achtste finales brachten, is eigenlijk niet zo verwonderlijk, want het internationale veld wordt elk jaar sterker. Uit allelei windstreken duiken steeds weer nieuwe krachten op, zoals de Australiër Dew, de Rus Bodnieks de Deen Jensen, die de rijen der beproefde krachten komen aanvullen. De concur: «ntie was in Zürich zo scherp, dat ook cracks als de Brit Hand- ley, die het vorige jaar in Oost-Duitsland bij de wereldkampioenschappen de der de plaats behaalde, zijn landgenoot Lloyd Binch en de ook in ons land niet onbeken de Deen Melby voortijdig werden uitge schakeld. Van de twoe Nederlandse run- ners-up deed Piet van der Touw het nog het beste, wat overigens geen verrassing was, omdat hij al ee.i vrij grote interna tionale ervaring heeft. Van zijn eerste rit echter maakte Van der Touw een soort rodeo. De Hagenaar reed als een wilde, week tenslotte nog van zijn lijn, hetgeen hem een waarschuwing opleverde, en ver loor van Handley. In de herkansing won hij eerst regelmatig van de Westduitser Fuggerer en de Australiër Johnson, maar werd daarna door Jensen uitgeschakeld. Gerard Koel kwam slechts tweemaal in de baan. Eerst verloor onze debutant van de Zwitserse kampioen Rechsteiner en in de herkansing was hij kansloos tegen de Middenamerikaanse kampioen Mario Va- negas. Koel maakte tactisch fouten. Stayers De eerste twee ritten van onze ama teurstayers verliepen bijzonder teleurstel lend. De Amsterdammer Henk van Cam pen mag dan een goede prater zijn, op de fiets heeft hij zijn meesters gevonden Heel even, in het begin van de serie, leek het alsof Van Campen ook hier zijn woord je zou gaan meespreken. Maar al spoedig verdween hij in de achterhoede, waarin hij in matigheid slechts door de totaal fa lende Rus Kobsev nog werd overtroffen. Leen van der Meulen verging het al niet beter. De Amsterdammer bracht het niet verder dan een paar duels om de derde plaats met de vinnige Spanjaard Garcia, zakte daarna weg en eindigde als laatste Garcia zelf reed met het elan, dat zijn grote landgenoot Timoner tot een graag geziene gast op wielerbanen maakt, de Oostduitse kampioen Stolze in de herkan sing. Dit was de grootste verrassing van deze dag. De Nederlandse hoop werd tenslotte ge bouwd op Bert Romijn, die pas tegen het middaguur in Zürich was aangekomen en geen tijd had gehad om op deze voor hem totaal onbekende baan te trainen. Van be gin tot het eind vocht de Hagenaar in de voorhoede om de eer van Oranje te redden. Hij kreeg het bijzonder moeilijk, nadat de Westduitser Pruess na 30 km de Rus Laptev en Romijn van de ereplaatsen had verdrongen. Wel ging Romijn ook maar meteen voorbij Laptev, maar hij kreeg nog een aantal krachtige aanvallen van de Fransman De Crescenzo te doorstaan, die hij op bewonderendswaardige wijze pareerde. Met Romijn reden zich de West- Duitser Pruess, de Zwitser Wickihalder, de Belg Van den Bergh, de Oostduitser Wustrow en de Fransman Godelle zich in de finale. .Mysterieuze ziekte heerst in Black pool" Met deze kreet probeerde een kran tenjongen op de gure, winderige boule vard van Blackpool vrijdagmiddag de aandacht en daarmee ook klanten te trek ken. Het was een overdreven wijze van verkooptactiek maar een feit was het, dat een klein maar venijnige griepepidemie binnen vier en twintig uur een aantal slachtoffers had gevonden en de zwemont- moeting tussen de Britse, Nederlandse en Amerikaanse zwemsters in het overdekte 55 yards zoutwaterbad van deze Westen gelse badplaats op ernstige wijze heeft beïnvloed. Er werden enkele recordver beteringen verwacht, maar onder deze omstandigheden was dit een ijdele hoop. Drie Amerikaanse zwemsters, Carolyn Hauss, Nina Harmer en Roby Johnson, waren wegens zware hoofdpijn en totaal ontregelde ingewanden niet in staat te zwemmen en in de toch al verzwakte en ten onrecht als Europese ploeg aangekondig de Engels-Nederlandse combinatie viel een der grootste troeven, Ria van Velsen, om dezelfde redenen uit. En was het daarbij op deze eerste avond van deze tweedaagse ontmoeting maar gebleven. Ook Adrie Lasterie en Betty Heukels bleken door het verraderlijke virus te zijn aangetast en zij konden daar door hun beste peil niet bereiken. Het werd al met al een avond van over het. algemeen matige verrichtingen en als enige pres tatie van hoog niveau de '1 min. 10.- sec Waarmee de 15-jarige Amerikaanse Ca rolyn Wood op de 110 yards vlinderslag het wereldrecord van de Canadese Mary Stewart egaliseerde. De Amerikaanse voor sprong na de eerste dag bedroeg 47 tegen 35 punten. Chris von Saltza die op de 110 yards vrije slag dames, de Amerikaanse kam pioene Robyn Johnson verving, was te snel voor Cockie Gastelaars en Daphne Wilkinson (GB). De Nederlandse oud-we reldrecordhoudster kon op baan vier al haar concurrenten op de terugweg zien, maar inplaats van zich op de eerste baan helemaal te geven, verstoorde zij haar ca dans enkele malen door naar rechts te kijken. Chris von Saltza ging door, keer de in 30,4 sec en het was de Engelse Daph ne Wilkinson, die de tweede plaats be zette in 1.05,3 achter de blonde Ameri kaanse, die 1.04.- maakte en met een hand slag voor Cockie Gastelaars die dezelfde tijd tijd kreeg als de Britse zwemster. Betty Heukels en Anita Lonsbrough be hoefden zich op de 220 yards schoolslag niet bezorgd te maken over het behalen van de volle winst. Het werd een Euro pees duel, waarin de Eindhovense op de laatste 55 yards te weinig conditie bleek te hebben om naast de Olympische kam pioene te blijven (2.54,9 en 2.56,7) Op de 110 yards vlinderslag gaf de strijd het precies tegenovergestelde beeld. Hier bleven de moeilijk zwemmende Tineke La- gerberg en Leslie Green in de achterhoe de en vochten Carolyn Wood en de 200 me ter wereldrecordhoudster Becky Collins een verbeten duel om de beste tijd uit. En niet voor niets verbeten, want de kans op een verbetering van het wereldrecord (1 min. 10.-) was allerminst denkbeeldig. Ca rolyn Wood vlinderde haar banen in prach tige, luchtige stijl met als resultaat een evenaring van de 1 min. 10 van Mary Stewart. Judith de Nijs moest als plaats vervangster van Ria van Velsen, die met koorts in haar hotelbed lag. de Nederland se eer op de 110 yards rugslag ophouden. Zij heeft zich zo goed van haar taak ge kweten, dat zij met 1 min. 15.8 sec derde werd voor de Amerikaanse Lynn Hopkins (1.16,3) maar met ruim verschil achter Donna de Varona (1.12,2) en Carolyn Hussy (1.13,5) eindigde. Toen kwam als laatste nummer van de ze vrijdagavond de 440 yards vrije slag met Adrie Lasterie als favoriete. Helaas ook dat werd een teleurstelling. De Naar- dense begon in haar bekende soepele stijl met 1.08.- over de eerste 110 yards, vrij wel gelijk opzwemmend met de even klei ne drie jaar jongere Amerikaanse Sharon Finneran. Ook het 220 yards keerpunt werd gelijk genomen in 2.23,6 terwijl Nan cy Rae op twee lengten volgde en Lynn Hopkins, na de rugslag onmiddellijk weer en als vervangster van Carolyn House vertrokken, kansloos in vierde positie lag. Op de derde 110 yards kwam de fatale inzinking. Van 1.15.6 ging Adrie Lasterie, ineens moeilijk zwemmend, over op 1.18,4 Het verschil was op twee banen drie leng ten geworden. Met moeite forceerde zij nog een laatste 1J0 yards in 1.16.7, maar Sharon Firineran was in constant ritme doorgegaan en zij won met ruim verschil in 4.53,4. Adrie Lasterie bleef toch nog on der de vijf minuten (4.58,7), voor Nancy Rae, van wie men gehoopt had dat zij de eerste Britse zwemster zou zijn, die bene' den de magische grens van vijf minuten zou blijven. Voor de Britse werd 5.05,3 af gedrukt. Met volle Amerikaanse winst op de drie meterplank en in de wisselslag es tafette werd de teleurstellende eerste dag afgesloten. Eredivisie MW-GVAV Volendam—DWS/A Ajax—Spel. Enschede Willem IIDOS Eeijenoord—Sparta NAC—Rapid JC Fortuna '54—Volewijckers PSV—ADO Blauw Wit—VW Eerste Divisid A DFC—Eindhoven LeeuwardenVitesse 't GooiSittardia HelmondDHC Go AheadFortuna VI. KFC—AGOVV HaarlemStormvogels VeendamAlkmaar BW—SVV Eerste Divisie B Hermes DVSRBC Schev. H Sport—Wilhelmina VSV—HVC Limburgia—ZFC HeraclesExcelsior F,link wijkNO AD Enschedese Boys-Hilversum Be Quick—Heerenveen Wagen ingenEBOH Res. Eerste Divisie ADO IIVeendam II Sparta IIExcelsior II Vitesse IIZFC II CRICKET Eerste Klasse A ACC—Hermes/DVS HBS—Quick Hg HCC II—VOC Rood en Wit—HCC I Eerste Klasse B Excelsior—Quick N (26/8 ExcelsiorVRA Sparta—^tood en Wit II PWHaarlem Tweede Klasse A HCC III-SCHC (26 Bilth). Union—HCC III Quick Hg IIVVV SCHC—ACC II Kampong—UD Tweede Klasse B VOC II—Rood en Wit III Hilvers.Hermes/DVS II Tweede Klasse C ConcordiaKrekels HRCC—HBS II 15 ABOD—16 Veh.B.n. CCGAjax L Tweede Klasse D Quick N IIUnion II VRA II—Hercules Kampong II—A'CC III Tweede Klasse E Hermes/DVS IIIExcels. II Quick Hg III— R en W. IV HCC IV—Haarlem II Advertentie verantwoordelijk werk vereist concentratie Zijn taak vormt een belangrijk onder deel bij het tot stand komen van het zo beroemde Nederlandse Delta-plan! Hij moet zich doorlopend op zijn moei lijke werk concentreren! De kraandrij ver weet uit ervaring dat P.K. chewing gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste chewing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! PK-N-3-61 De Oostduitser Schur zegevierde vrijdag in de Ronde van Oost-Duitsland. Van de in totaal acht etappen won hij er vijf. Zijn voorsprong was dusdanig dat hij zich in de laatste etappe alleen maar behoefde te handhaven in de voorste gelederen. De achtste en laatste rit van Stendal naar Potsdam over 201 km werd een zege voor zijn landgenoot Schulz in 5 uur 7 min. en 30 sec. Voor onze landgenoot Boom in 5 uur 8 min- precies. Derde werd de Oost- Duitser Thomas in 5.08.33. De overige renners bij wie alle Nederlanders, eindig den op de tiende plaats ex aequo. In het eindklassement eindigde Rutte als de beste Nederlander op de 33ste plaats. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1 Schur (O.Dld.) 36.37.07; 2. Ampler (O.- Dld.) 36.42.12: 3. Wiedeman (O-Did.) 36.42.37; 33 Rutte (Ned.) 37.19.43; 43. Schuuring (Ned.) 37.54.16; 46. Van Keme- nade (Ned.) 38 00.14; 54. Boom (Ned.) 38.21.59, De ongetwijfeld belangrijkste uitslag van de vijfde ronde om het wereldkam pioenschap schaken voor de jeugd was de remise tussen Gheorghiu en Pfleger. Aan gezien Parma won, is de Joegoslaviër nu gelijk gekomen met de Roemeen. Onze landgenoot Coen Zuidema heeft zijn partij tegen de Spanjaard Calvo afge broken. Parma versloeg Thomson in een Spaan se partij, waarbij vroegtijdig de dames werden geruild. Toen de Schot zich echter bij een actie Óp de dame-vleugel onvol doende verdedigde, was het spoedig met hem gedaan. Gheorghiu speelde een aangenomen damegambiet met op de derde zet e-4. De opzet was twijfelachtig, want Pfleger kreeg goed spel, maar de verwachting van de toeschouwers, dat dit overwicht tot winst zou leiden, was wel erg optimistisch. Met vakmanschap stevende de jonge Roe meen de remisehaven binnen. In de eerste kwalificatie-groep brak Diekstra met wit af tegen de Deen Jakob- sen, die met 4 uit 4 leidt. De Fries heeft winstkansen. De uitslag van de derde etappe van de omloop van Namen, een tijdrit over 25 km. luidt: 1 Leboutte (Belg 36 min. 41 sec 2. De Jongh (Ned.) 37.51; 3. Knops (Ned.) 37.58; 4. Hellemans (Belg.) 38; 5. Karsten (Ned.) 38.42; 6. Janssen (Ned.) 38.43. Het algemeen klassement na de derde etappe; 1 De Jongh (Ned.) 7 uur 41 min. 1 sec. 2. Knops (Ned.) 7.41.08; 3. Hoefkens (Belg.) 7.42.01; 4. Homaes (Belg.) 7.42.06; 5. Copmans (Belg.) 7 43.49; 6. De Jager (Ned.) 7.44.08. Het kon niet uitblijven. Op de schit terende Nederlandse overwinningen van de eerste dag moesten wel de nederlagen van vrijdag volgen. De tweede dag van de Europese roeikampioenschappen heeft de verwachte nederlagen gebracht. De vier zonder stuurman van Nereus werd na een felle strijd door de Italiaanse ploeg tweede op de Olympische Spelen van Sport tijdens het weekeinde Ook op de tweede zondag van de" voet balcompetitie voor de semi-profs krijgen de toeschouwers uit Haarlem en omgeving een plaatselijke ontmoeting voorgescho teld. Het is de wedstrijd tussen Haarlem en Stormvogels, waarin zowel de rood- broeken als de IJmuidenaren zullen willen bewijzen, dat de nederlagen van verleden week, tegen Alkmaar en KFC, vergissingen waren. De jeugdige Haarlemmers zullen het in deze ontmoeting opnemen tegen de geroutineerde Stormvogels-spelers en een gelijkspel lijkt ons voor Haarlem daarom al een bijzonder goede prestatie. VSV ontvangt HVC en gezien het feit, dat de Amersfoorters verleden week danig teleurstelden tegen SHS lijkt ons de winst kans voor de Velsenaren zeker aanwezig. Als voorwedstrijd van HaarlemStorm vogels wordt dè vriendschappelijke ont moeting Haarlem IISchoten gespeeld. De Haarlemse tweedeklassers zetten zon dag hun oefencampagne voort met vriend schappelijke wedstrijden. TYBB speelt thuis op Schalkwijk tegen Vitesse '22, Schoten heeft een uitwedstrijd tegen Haar lem 2, voorafgaande aan Haarlem-Storm vogels, en Ripperda gaat naar het Noorder sportpark om er tegen een combinatie van EDO te voetballen (aanvang 12 uur). Zand- voortmeeuwen neemt zondag deel aan het toernooi om de „D. Groen"-beker van Aalsmeer en krijgt het in de voorronde op te nemen tegen De Kennemers. Aalsmeer zelf speelt tegen Wassenaar. Van de vierdeklassers uit Haarlem speelt THB zondag tegen BSM en gaat Renova naar Badhoevedorp om er in het toernooi van St. Pancratius tegen NAS te spelen. Bloemendaal en EHS komen uit in het memoriam „Bob Nica"-toernooi van Bloe mendaal, terwijl het Hoofddorpse ETO een thuiswedstrijd tegen Zeeburgia heeft. De vierdeklasser Bloemendaal houdt zondag 27 augustus op zijn terrein het tra ditionele voetbaltoernooi om de in memo riam „Bob Nica"-beker, waaraan wordt deelgenomen door Allen Weerbaar uit Bussum, het Haarlemse EHS, ASC uit Leiden en Bloemendaal zelf. Het toernooi begint om half elf met de ontmoeting BloemendaalAllen Weer baar en daarna spelen om kwart voor 12 ASC en EHS tegen elkaar. Om half twee is de verliezersfinale en om kwart voor 3 de finale van de winnaars. De beker is momenteel in het bezit van ASC. HBC houdt zondag 27 augustus op het terrein aan de Molenwerf in Heemstede voor de vijftiende keer een toernooi voor junioren om de zilveren „Kemphaan" Aan dit toernooi, dat om twaalf uur be gint met een vlaggenparade, nemen twaalf elftallen deel. Het zijn: Quick Steps uit Den Haag, RCD uit Dordrecht, Lisse, Onze Gezellen uit Haarlem, VDO uit Uithoorn RKVVZ uit Zaandam, RKAFC uit Alk maar, Rood-Wit uit Amsterdam, dat vorig jaar zegevierde en zodoende de „Kemp haan" in zijn prijzenkast heeft staan, Wils kracht uit Amsterdam, Westlandia uit Naaldwijk en twee ploegen van HBC. Het toernooi om de zilveren „Kemp haan" is sinds 1947 onafgebroken gehouden Twee jaar geleden wist RKAFC het kost bare kleinood definitief in zijn bezit te krijgen. Men is nu aan de tweede „Kemp haan" toe en die moet vijf keer in totaal gewonnen worden om er definitief beslag op te kunnen leggen. Op het circuit van Zandvoort wordt zondagmorgen het wielerkampioenschap van Amsterdam verreden. Aan deze titel strijd, die overigens een officieus karak ter draagt, nemen renners van de hoofd stedelijke wielerclubs en die van „De Bataaf" uit Halfweg deel. De zestig deelnemende professionals, onafhankelijken en amateurs, onder wie Ab Sluis, Henny Schouten, Jurrie Dokter, Joop Wuurman, Henk den Enting, Geb Cuvelier, Dries Helsloot, Ton van Bockel, Jaap Poppen en Ko Zomer, moeten 25 ronden (105 km.) afleggen, de nieuwelingen (58 man) 15 ronden (63 km.) en de aspi ranten (33 man) 8 ronden (33,5 km.). De start is reeds om half tien 's morgens. Met de Mereveld's Mijlrecord-prijs als centrale middelpunt brengt de Utrechtse baan Mereveld zondagmiddag een groots en uitstekend programma. In het hoofd nummer heeft de populaire Noordhollan der Nottelman met Vanadis bet eerste startnummer geloot en dit maakt over de 1610 meter lange afstand een belangrijk voordeel uit. vooral ook omdat Vanadis deze korte afstand uitstekend ligt. De sterke Belg Jambart P zal zelfs zijn kers verse record van 1.18.5 moeten herhalen om Vanadis te kunnen belopen en Theo Messidor, die 40 meter voorgift moet geven aan de favoriet, zal het zelfs nog sneller moeten doen. Hoewel beide paarden hier toe in staat zijn. zal het zoveel van hun krachten vragen, dat zij in de tweede heat hun kruit wel grotendeels verschoten zul len hebben. De mogelijke outsiders in dit prachtige nummer zijn de razendsnelle Ravioli, die na een vrij lange rust zijn heroptreden doet en de Duitse merrie Vör deliene, wier win-som echter juist de 50.000.is gepasseerd, waardoor zij niet in de kopgroep zal kunnen starten, maar 20 meter er achter. Behalve deze mijls- course is er voor de driejarigen de semi- klassieke Sprintersprijs over dezelfde af stand. Hierin krijgt de voortreffelijke Zéfa haar grote kans niet alleen de v*tte prijs te winnen, maar bovendien het record voor de driejarigen nog belangrijk scherper te stellen. Haar belangrijkste tegenstander is Zephyr, een onopvallend paard, dat echter in alle belangrijke courses vlak achter de sterren eindigt en er nu ook weer bij zal kunnen komen, evenals de keuze Dooye weerd uit Zus van Spencer Gafy en Zee. Een mogelijke outsider is Zilverreiger S, waarmee moeilijk een vergelijk is te trek ken omdat dit paard zijn geluk voorname lijk op de grasbanen in het Noorden be proeft Voorts is er het stayersnummer voor de goede klasse. Hierin zal de schim- me] Wanda van Gonny haar wil kunnen opleggen aan William Z en Uranie. Out sider is de in grote vorm lopende Qui Suit. In het amateurrijdersnummer kan de trou we Ypermoron deze keer de baas blijven over X Mieke Hollandia, die bovendien de zware reis naar Frankrijk wel in de benen zal hebben. Youthful Nora en Xessidor zijn de overige kandidaten. In de eerste auto- startcourse heeft Geersen met Young Faune een eerste kans, gevolgd door Yuca tan en Yssel. In de tweede afdeling van dit nummer gaaf de voorkeur naar de keuze Geersen (X Lady Hollandia, Yel- Iowbird van Miramus) vóór Yasmine en Ysloper. Bij de tweejarigen kan het kleine ..drafmachientje" Annemieke Hollandia in de laatste rechte lijn haar stalgenoot Ami go en Apace Spencer opnieuw overtroeven In dit kleine gezelschap is de keuze Dooye- De clubs uit Haarlem en omgeving, die uitkomen in het betaald voetbal, zijn voor de wedstrijden voor morgen als volgt samengesteld: Haarlem (thuis tegen Stormvogels): Van 't Kruys; Maas en Sybrandi; Boom. Berendregt en Duyster; Vree ken, Frie. Doornbos. Veen en De Ridder. Stormvogels (uit tegen Haarlem); De Graaf; Janssen en Freriks; Haver kamp, Pirovano en Van Wooning; Noomen, Snoeks. Rijkaard, Van der Waal en Doorneveld. VSV (thuis tegen HVC): Stuy; Schoon en Pieterse; Belfroid, Kort en Brom; Jager, Dikstaal. Farenhorst. Van Dol- der en Van Leeuwen. weerd opnieuw de outsider. Nu Double Six M haar grote vorm weer te pakken heeft, zal zij in de tweede draverij zonder fouten geen moeite hebben Y Dunst en Yeasty Hanover met een nederlaag naar hun stal len te sturen. Een mogelijk outsider is Ylau, die zeer snelle momenten heeft. De vorderingen van Zingaro. een voile broer van de cracks Norton Williams, Roland en Typhoon, zijn onmiskenbaar. Gaat hij dooi op deze goede weg dan kan hij in het openingsnummer voor de eerste keer in zijn carrière het zoet der overwinning proeven, hetgeen dan aan Zuidenwind en Zcnithy Hollandia zou ontgaan. Op zaterdag 26 en zondag 27 augustus, vandaag en morgen dus. worden op het Noorder Buiten Spaarne en de Mooie Nel in Haarlem nationale zeilwedstrijden ge houden, georganiseerd door de Haarlemse Jacht Club en de Haarlemse Zeilvereni ging- Voor deze verenigingen hebben tien tallen wedstrijdzeilers ingeschreven, die verdeeld zijn in niet minder dan twaalf klassen. Vooral de Vrijheidsklasse A be looft bijzonder interessant te worden, te meer omdat hierin de bekende crack B van Wijk met zijn „Rakker" uitkomt. De wedstrijden, die als alles goed is gegaan vanmiddag zijn begonnen, wor den morgen voortgezet des ochtends om tien uur. Het laatste startsein zal gegeven worden om 15.20 uur. BMHC neemt zaterdag en zondag deel aan een groot dames- en heren-hockey- toernooi om de Cok Hgestijn-memorial, ge organiseerd door Be Fair uit Hilversum. Vooral de heren-afdeling is bijzonder sterk bezet, want naast BMHC verschijnen ook nog de eersteklassers Laren (beker houdster), Amsterdam en HDM in het veld- In de cricketcompetitie staat in de eerste klasse A de bijzonder belangrijke wedstrijd tussen Rood en Wit en HCC I op het pro gramma. Vooral voor de Hagenaars staat er veel op het snel. want als HCC deze ontmoeting wint, hebben de spelers van de Grote Haagse voor de dertigste keer de titel voor hun vereniging veroverd Het is overigens helemaal niet zeker, dat Rood en Wit zich zonder slag of stoot zal overgeven. In vorige wedstrijden hebben de Haarlemmers bewezen juist tegen HCC voor verrassingen te kunnen zorgen. En bovendien zullen de spelers van Rood en Wit zeker hun tachtigjarig bestaan, dat 1960 verslagen. Met gering verschil ging de tweede plaats nog juist naar de sterke Westduitse vier van Germania Düsscldorf. De acht van Laga, de minst sterke ploeg die Nederland naar Praag heeft afgevaardigd, was voorts niet opge wassen tegen het geweld van de Tsje chische, Poolse en Roemeense achten. Het pleit voor de Delftenaren dat zij, hoewel steeds in vierde positie liggend, van start tot finish hebben gestreden. Daarmee be reikten zij in ieder geval, dat een geslo ten veld voorbij de tribunes kwam en dat het verschil met de winnaar nog geen twee lengten bedroeg. Voor de finale van de achten, waarin zich vrijdag al Duitsland, Tsjeehoslowa- kije en Italië plaatsten, is de ploeg van de Berliner R.C. sterk favoriet. In de goe de tijd van 5 min. 50,60 sec. won de Duitse ploeg gemakkelijk de eerste heat. In de tweede voorwedstrijd moest Ne derland een ongelijke strijd voeren tegen de sterke Oosteuropese achten. Natio- Roeien naai mag de Laga-acht dan klasse heb ben, internationaal gezien zijn de capaci teiten van de Delftenaren gering. Hoewel Laga een tempo van omstreeks 37 slagen wist te handhaven, kon toch niet worden voorkomen dat zowel Tsjechoslo- wakije als Polen en Roemenië een voor sprong namen. Door taai volhouden kon een echec worden voorkomen, maar daar mee is dan eigenlijk alles al gezegd. Vandaag start Laga in de herkansingen, doch ook daarin hebben de Delftse stu denten tenzij de loting ongemeen gun stig is vrijwel geen mogelijkheden. Geheel anders liggen de kansen voor de ongestuurde Nereus-vier. Dat de „zilve ren" Italiaanse vier moest winnen, stond al bij voorbaat vast. Een Nederlandse ze ge zou een sensatie van de eerste orde zijn geweest. Maar ook staat vast, dat de Italianen hun overwinning niet cadeau hebben gekregen. Nederland en Duitsland hebben gemaakt dat de Italiaanse ploeg tweeduizend meter lang heeft moeten vechten voor zijn finaleplaats. Aanvankelijk joeg alleen de Germania- vier vlak achter de Italianen aan. Nereus had op 500 meter al bijna een lengte ach terstand. Het verschil werd zelfs groter. Bij het passeren van de 1000 meter-lijn lag de Amsterdamse vier al ruim twee lengten achter. Duitsland en Italië streden inmiddels met Italië steeds op de eer ste plaats om de leidende positie. Tot 1500 meter kwam er weinig verandering in de strijd. Toen zette Nereus de eind sprint in. Zienderogen liep de ploeg op Germania in. Bijna werd de achterstand op 1500 meter vier volle seconden ge heel overbrugd. Juist één tiende seconde kwamen de Nederlanders te kort. Met nog geen taf-lengte voorsprong op Nereus ging de Westduitse ploeg als tweede door de finish. De zege, en uiteraard een plaats in de finale, waren voor Italië. Duitsland en Nederland krijgen nog een kans om de eindstrijd te bereiken in de herkansingen van vandaag. Engelsen faalden Groot was de teleurstelling op deze tweede dag van de Europese kampioen schappen in het Britse kamp. De in Enge land onverslaanbaar geachte ploeg van de Molesey Boat Club kwam in zijn heat van de achten niet verder dan een tweede plaats. En dan te bedenken dat coach Stuart McKenzie, de fameuze skiffeur die in 1957 en 1958 kampioen werd bij de skiffs, zijn kansen op de scullertitel vrij willig opgaf om ook als actief roeier zijn ploeg te kunnen helpen bij het behalen van een Europese titel deze week gevierd wordt, met een over winning luister willen bijzetten. In de eerste klasse B gaat Rood en Wit II op bezoek bij Sparta. Normaal gesproken dienen de Haarlemmers te winnen. In deze klasse is de wedstrijd PWHaarlem inge last. die overigens van geen enkele be tekenis meer is. Uitgezonderd dan voor de betreffende spelers.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15