Geen twijfel aan Westerse vastberadenheid Nieuws voor minnaars van modern comfort! S/oat ee/u£e/t cenfoafo otfeitook Waarschuwing aan Britse ambtenaren UNO-assemblee steunt Bizerta-resolutie WERELDNIEUWS Amerikaanse mening: Bonn wil overleg van grote drie Brug of tunnel bij Antwerpen? //t ttW kttiA UNO-actie tegen Katangezen Amerika lanceert Verkenner XIII Teleurstellende uitslag voor de Franse president De Gau lie OAS-vlag drie kwartier boven Algiers Verstekelinge uit de V.S. per omgaande retour Esso introduceert campagne ter financiering van de installatie (Op de ^^Praatótcel ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1961 3 Gaat u met vakantie Commissie stelt de beslissing uit VUL DE COUPON VANDAAG NOG IN! M. Mok EGGERSMAN Gr. Houtstr. 164 (b.d. Houtbrug) Van onze correspondent) WASHINGTON Het antwoord van het Witte Huis op wat men hier Kremlins Jongste bewijs van brutaliteit noemt, is in de Amerikaanse hoofdstedelijke poli tieke kringen met warme instemming be groet. Men beschouwt het als een zeer har de en volkomen verdiende waarschuwing aan het adres van Kroesjtsjev. Na het be zoek van vice-president Lyndon Johnson aan West-Berlijn acht men het voor het moreel van de Westberlijners noodzake lijk, elke toekomstige twijfel aan de vast beradenheid van het westen te vermijden. Even nodig is dat ter vermijding van een fatale misrekening van het Kremlin. Dat de deur voor onderhandelingen daarbij is opengelaten, acht men juist, omdat het westen elke mogelijkheid van een vrede lievende oplossing moet uitbuiten, zolang zijn vitale rechten en belangen in Ber lijn gehandhaafd blijven. De weg zal lang en moeizaam zijn en men is er zich in de Amerikaanse hoofd stad van bewust, dat men rekening moet houden met een onbepaalde periode van spanning en gevaar. Men verheelt niet, dat alleen een onmiskenbare westelijke bereidheid, het oorlogsrisico te aanvaar den, een gewapende uitbarsting over Ber lijn kan voorkomen. Hoge officiële kringen erkennen, dat het westen voor een crisis- punt in zijn geschiedenis staat, dat de loop van de zaken voor decennia zal bepalen. Alle vredelievende wapens, zoals propa ganda, voorlichting, politieke actie en eco nomische maatregelen zullen door de ge allieerden moeten worden aangewend om de positie van het westen te ondersteunen. Voor militaire paraatheid en, zo nodig ri sico van een oorlog mag men evenmin terugschrikken. Impulsief Officiële kringen achten het gevaar, dat een impulsief grensincident tot een uit barsting zou kunnen leiden blijkbaar niet zo groot, als sommige politici dat doen. De Russen weten wat op het spel staat en zij zullen, meent men, niet toelaten dat eventueel een locaal incident tot grote ge volgen leidt. In officiële kringen verwacht men geen onderhandelingen met de Rus sen voor de datum van de Duitse verkie zingen (17 september), tenzij onverhoopt een gevaarlijke crisistoestand zou ont staan. Een overleg tussen geallieerden over de vraag of, en wanneer het westen het initiatief tot onderhandelingen zal ne men, is blijkens welingelichte zegslieden kennelijk aan de gang. Eveneens zijn de bijdragen der geallieerden in de militaire paraatheid nog geen afgedane zaak, en de indruk leeft hier, dat de Verenigde Staten nog niet geheel en al met de inspanning van alle NAVO-bondgenoten tevreden zijn. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse zaken heeft gisteren een 48 pa gina's tellend „achtergrondverslag" over de Berlijnse crisis uitgegeven, dat wordt gekenmerkt door beschuldigingen aan het adres van de Sovjet-Unie en de vastbera denheid van de westelijke geallieerden Berlijn, of zoals in het verslag wordt ge zegd „de steunpilaar van de defensieve kracht der Noordatlantische Verdragsor ganisatie", tot het einde toe te verdedi gen. Luchtverkeer BONN De Russische ambassadeur in de Bondsrepubliek, Smirnov, heeft gisteren in een interview verklaard dat, volgens hem, het totale burgerlijke luchtverkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn on derworpen moet worden aan controle van Oostduitse autoriteiten Volgens Smirnov zou dit in zijn werk moeten gaan precies zoals nu reeds het burgerlijke weg- en spoorwegverkeer onder Oostduitse controle staat. Om dit te verwezenlijken achtte hij het het meest praktisch het luchtverkeer niet langer naar de Westberlijnse vliegvel den Tempelhof en Tegel te leiden maar naar het Oostberljjnse vliegveld Schone en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE feld. Indien dit echter niet mogelijk zou zijn zal Oostduitse controle on de twee Westberlijnse vliegvelden moeten worden toegestaan. Uit regeringskringen in Bonn kan men verder nog vernemen dat de Westduitse regering de westelijke grote drie heeft voorgesteld eerder een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken te beleg gen dan op 19 september aanstaande, zo als tot nu toe was afgesproken. Het op treden van de Russische premier Kroesjt sjev eist een snellere reactie en beraad slaging van het westen, aldus meent de bondsregering. NIEUW DELHI (UPI) Premier Neh- roe van India heeft gisteren in Nieuw Delhi verklaard, dat zijn kortgeleden afgelegde verklaring over Berlijn niet beschouwd moest worden als de verkondiging van de opvatting, dat de westelijken geen recht op toegang tot deze stad hebben. Een der gelijke interpretatie was namelijk aan Neh- roe's uitlatingen gegeven. Nadat de premier een onderhoud van ruim een uur had gehad met de Ameri kaanse ambassadeur in India, John K. Galbraith, verklaarde Nehroe tegenover journalisten, dat hij kennis genomen had van de „verschillende interpretaties" van zijn verklaring. BERLIJN (UPI) Een menigte van naar schatting duizend Westberlijners is gisteravond bestookt met Oostduitse traan gasgranaten en vervolgens natgespoten door waterkanonnen uit de oostelijke sec tor. Dit heeft de Westberlijnse politie be kendgemaakt. Het incident had plaats aan de doorlaat post in de Heinrich Heinestraat. De West berlijners hadden zich op dat punt verza meld om luidkeels te protesteren tegen een Oostduitse luidsprekerwagen. (Van onze correspondent) BRUSSEL De gemengde technische commissie voor de tweede Antwerpse oe ververbinding heeft gisteren besloten de minister van Openbare Werken te Brus sel te adviseren over te gaan tot hetgeen men noemt: „de toewijzing na de wed strijd". Deze houdt in, dat de mededin gers de vrije hand wordt gelaten met be trekking tot de aard van het kunstwerk. Zowel firma's, gespecialiseerd in het bouwen van tunnels, als die, in het bou wen van bruggen, zullen des kunnen me dedingen. Aanstaande donderdag zal de technische commissie een laatste maal vergaderen om de voorwaarden te bepa len waaraan de inschrijvers moeten vol doen. Men verwacht dat een maand zal verlopen met het opstellen van de aanbe stedingsvoorwaarden en dat er dan nog een half jaar overheen zal gaan voordat de inschrijvingen zullen zijn ontvangen. De commissie is tot dit besluit geko men na zeer uitvoerige discussies tussen voorstanders van tunnel en voorstanders van een brug. De enige concrete conclus- sie waartoe zij is gekomen, is het vast stellen van de plaats van de nieuwe oe ververbinding, te weten, ter hoogte van het station Antwerpen-Zuid. Advertentie DIRECTE AANSCHAF, GESPREIDE BETALING Ook u kunt nu een olie- stook-installatie aanschaf fen, zonder dat de kosten meteen moeten worden betaald. Esso Nederland maakt u de financiering bijzonder gemakkelijk door een nieuw systeem van gespreide betaling over maximaal vijf jaar. Maak gebruik van deze moge lijkheid; geniet nu reeds de luxe van een comfortabel verwarmde woning. OMBOUW, NIEUWBOUW Het attractieve financierings plan biedt tal van mogelijk heden. Heeft u al centrale verwarming, maar nog geen oliestook? De kosten voor overschakeling op de ideale oliestook-verwarming kunt u over verscheidene jaren ver delen. Beschikt u nog niet over centrale verwarming De totale aanle^kosten van pro pere, gemakkelijke en com fortabele centrale oliestook worden voor u gefinancierd! UITVOERIGE GEGEVENS LIGGEN VOOR U KLAAR Wilt u meer weten over deze unieke regeling? Zend dan omgaand de coupon in en u ontvangt - gratis en vrijblijvend - de brochures „Modern Comfort" en „Centrale-Oliestook Campagne". Hierin treft u alle bijzonderheden aan over de aanleg van een oliestook- installatie (of ombouw van een bestaande centrale verwarming) en de financieringsmogelijkheden. GENIET REEDS NU VAN DE LUXE VAN MORGEN COUPON 03 Zend mij omgaand uw brochures „Modern Comfort" en „Centrale-Oliestook Campagne". Naam Adres Plaats Verstuur deze coupon in een open enveloppe, gefrankeerd met een postzegel van 4 cent, aan ESSO NEDERLAND N.V., POSTBUS 110, DEN HAAG. (Van onze correspondent) LONDEN De regering heeft het per soneel van het Britse department van Bui tenlandse Zaken en leden van de Britse buitenlandse dienst een nieuwe waarschu wing gegeven in verband met de onlangs aan het licht gekomen spionage-affaires. Men herinnert aan de bestaande regels in zake het gedrag van ambtenaren, die bij buitenlandse zaken werken. Enkele daar van zijn geamendeerd. Een hiervan is, dat zij, die nalaten geheime stukken terug te brengen, zullen worden gestraft. De kansen van een ambtenaar om En geland in het buitenland te vertegenwoor digen en v.ijn geschiktheid voor een aan tal andere functies züllen vferminderen in dien hij gehuwd is met een vrouw, die niet van haar geboorte af Brits onderdaan is geweest of een onderdaan van de Ierse republiek. Deze regel geldt ook voor vrou welijke employees, wier echtgenoot Brit van geboorte en geen genaturaliseerde Brit moet zijn om voor alle functies in aanmerking te komen. Zoals men zich herinneren zal, heeft de spion George Blake een Nederlandse moeder, maar hij was toch Brit van geboorte omdat zijn vader een Engelsman was. Ook echtscheiding kan een reden zijn voor een ambtenaar van het departement van Buitenlandse Zaken om te worden ontslagen. Hetzelfde geldt voor faillisse ment of insolvabiliteit. Speculaties aan ELIZABETHSTAD (Reuter) De UNO heeft vrijdag te Elizabethstad meegedeeld dat zij is begonnen met het ontwapenen van de dertienduizend man Katangese militairen en politiemannen. Deze actie wordt uitgevoerd door elfduizend Indische. Ierse en Zweedse UNO-militairen. Zij zul len eerst hun greep op de bewegingen van leger en politie van Katanga verstevigen, voordat tot ontwapening wordt overge gaan. Voor dit doel is vrijdag een bataljon Indische keurtroepen, dat over gepantserde jeeps beschikt, per vliegtuig naar een plaats in Noord-Katanga vertrokken. de beurs door personeel van buitenlandse zaken zal niet worden aangemoedigd. Nie mand van het departement mag voorts zonder toestemming van de minister van Buitenlandse Zaken een functie aanvaar den in de directie van een fabriek of han delsonderneming. De bedoeling van al deze regels, welke reeds in 1943 waren opgesteld, is om te voorkomen, dat een lid van het departe ment betrokken wordt bij een schandaal, waardoor zijn positie dermate kar. wor den ondermijnd dat hij misschien in de verleiding komt dingen te doen welke ge vaar opleveren voor de Britse nationale veiligheid. WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten hebben gisteren een ruim 100 pond zware verkenner-satelliet in een baan om de aarde gebracht. De nieuwe kunstmaan zal gegevens moeten verzamelen over de moeilijkheden die in de ruimte kunnen ont staan voor reizigers, door kosmisch stof en gruis. De satelliet die de naam kreeg Verken ner XIII werd vrijdagavond afgeschoten van het eiland Wallops bij Virginia. Later bevestigde de Nationale Raad voor lucht- en ruimtevaart dat de Onderzoeker in zijn vooraf berekende baan is gekomen. De raket van het type Scout bestond uit vier trappen. De brandstof was in vaste toestand aan boord. Deze raket, die nog in het ontwikkelings stadium is, is tot dusver de enige, die met vaste brandstof een kunstmaan in een baan om de aarde heeft gebracht. NEW YORK (UPI) De UNO-Assem- blee heeft gisteravond de door 32 landen ingediende resolutie inzake het Frans- Tunesisch geschil om Bizerta met een over weldigende meerderheid goedgekeurd. Geen enkel land stemde tegen. 56 landen steunden de resolutie en 30 landen ont hielden zich van stemming waaronder Amerika, Engeland en het merendeel van Frankrijks bondgenoten in de NAVO, o.m. Nederland. De resolutie levert critiek op de Franse acties in de crisis en stelt de eis voor onverwijlde Frans-Tunesische onderhandelingen over een regeling van het geschil. Denemarken, IJsland, Noor wegen en Turkije behoorden tot de landen die de Tunesische zaak tegen Frankrijk steunden. De Amerikaanse ambassadeur bij de UNO Stevenson verklaarde later dat zijn land zich van stemming had ont- honden „omdat wij vrezen dat deze reso lutie een vreedzame oplossing van het ge schil om Bizerta zal vertragen". De reso lutie zelf betekent hoogstens een voorspel tot naar wij hopen spoedige onder handelingen tussen beide partijen. Nog geen enkel Parijs ochtendblad van vandaag had commentaar op de uitslag van de stemming in de Assemblee over Bizerta. Nog vrijdagavond hoopte men in Parijs, dat, onder de druk van de Berlijnse crisis, Amerika en Engeland op het laatste ogenblik zouden besluiten vóór Frankrijk te stemmen. Dat desondanks beide landen zich van stemming hebben onthouden, is voor Parijs een grote teleurstelling, maar nog veel groter is de bepaald pijnlijke verrassing dat van de dertien Brazzaville- landen in Afrika er elf voor de Afro- Aziatische motie hebben gestemd. Ivoor kust en Niger waren evenals Frankrijk zelf niet aanwezig. Intellect. Vrijdag is te Innsbruck een hoog leraar van de plaatselijke universiteit gearresteerd op verdenking van mede plichtigheid aan bomaanslagen in Zuid- Tirol. Het rriinisterie van Binnenlandse zaken heeft opdracht gegeven tot de aanhouding van de professor. (Van onze correspondent) PARIJS. In Algiers is het gesprek van de dag een propagandastunt van de OAS (het geheime leger voor Frans Alge rije). Vrijdagavond om zeven uur ver scheen tot ieders verbazing een grote blau we vlag met de witte letters OAS aan de top van een dertig meter hoge mast in de tuin van de plaatselijke universiteit- De mensen op de terrassen van de café's liepen te hoop, alle voorbijgangers bleven staan en binnen een paar minuten was er zo'n verkeersopstopping dat geen auto meer voor- af achteruit kon. De vlag bleef ge durende drie kwartier aan de mast. Welis waar was de politie onmiddellijk ter plaat se maar de universiteit- was gesloten-en om ér binnen te komen had men de toestem- ip-ing nodig -van de rector, die in geen velden of wegen te vinden was. Om kwart voor acht werd de vlag onder het gefluit van de menigte omlaag gehaald. Ook vrijdag was voor geheel Algerije een bloedige dag. Door bomaanslagen vielen veertien doden en twintig gewonden. A rrestaties In het zuid-westen van Frankrijk bij de Spaanse grens zijn gisteren vier leden van de OAS tegen de lamp gelopen en tijdelijk gearresteerd. Het zijn drie onderofficieren van de valscherm troepen en een slager. Bij de laatste heeft de politie tijdens een huis zoeking ledenlijsten gevonden en namen van politici, die in aanmerking kwamen voor een plastic-bomaanslag. Verdere bij zonderheden wilde de politie niet bekend maken om het onderzoek niet te bemoei lijken. Occultisme Mijn zomer zwerftocht heeft mij gevoerd naar een kamer waar nogal wat boeken over occulte onderwerpen en sterrenwiche larij de wacht houden. Ik heb een blik op de ruggen geworpen, een enkel deel uit zijn slaap gewekt, er even in gebladerd en het toen teruggezet tussen zijn zwijgende broeders. Zeker, ze hoeven niet te zwijgen; ze zijn, als men wil, zeer welsprekend, maar ik zal hun welbespraaktheid niet op mij laten inwerken. En dit dm de eenvou dige reden dat ik er geen geduld voor heb. Degene die meent dat dit van geborneerd heid getuigt, wil ik graag toegeven dat hij gelijk heeft, maar ik stel daartegenover dat wij allen gedwongen zijn ergens een grens te trekken. In de jaren waarin ik dacht mij alles eigen te kunnen maken, heb ik een aantal stappen in de wereld van deze lectuur gedaan. Het is een wereld zonder humor, maar daarentegen stikvol waarheden wel ker onomstotelijkheid berust op het feit dat ze in de lucht hangen. Men kan er niet bij komen, ze zweven boven het men selijke begrip. En dat zou niet zo erg zijn, want ik Den bereid te erkennen dat het menselijke begrip niet alles omvatten kan maar de lucht waarin deze waarheden han gen, dreigt mij te verstikken. Occultisten hebben gevoel voor het won der. Ze zijn er echter op uit dit wonder in redeneringen en formules te vangen, de geest in eeuwen omspannende wetten te knellen. Ze maken mij niet vrij, maar kap selen mij in. Geen atoom van mijn lichaam en ziel, geen seconde van mijn leven, of ze zijn onderworpen aan een betekenis die tot de sterren reikt en nauwkeurig is te omschrijven. Dagen, maanden, gestern ten, gesteenten en wat men maar wil, ze hebben alle een vaste plaats in dit maga zijn van onomstotelijkheden. Ik zal die plaats niet betwisten, maar desondanks le ven alsof heel dat arsenaal een waan is, een zinsbegoocheling. De occultisten zullen de eersten zijn die klaar staan met een motivering van mijn afkeer en ik geef hun bij voorbaat het grootste gelijk van deze en alle andere werelden waarvan zij ken nis dragen. Maar zolang er niet zoiets be staat als een verplichting om zich met hun geestesprodukten bezig te houden, zal ik het wonder op mijn eigen wijze trachten te beleven. Ik hoef daarbij voor het ogenblik niet verder te gaan dan het blad papier waarop ik deze woorden schrijf en dat vermoede lijk ergens in de bossen van Scandinavië zijn oorsprong heeft. Het is een klein stuk je leven geweest en ik probeer met be hulp ervan iets van mijn eigen leven te uiten. Miljoenen mensen, van de hoogstont- wikkelden tot de eenvoudigsten, proberen dagelijks hetzelfde te doen. We kunnen daar een geheime leer uit distilleren, we kunnen dat ook laten en het gebeuren met gepaste verwondering gadeslaan. Op zulk een houding moge veel aan te merken zijn, men kan er niet van zeggen dat ze het leven in regels en wetten wil vangen. Dit betekent niet dat regels en wetten verwerpelijk zijn. Maar voorwaarde voor hun aanvaardbaarheid is dat ze niet be lemmerend, doch bevrijdend werken. li - v Advertentie D eeds een vertrouwd beeld aan de sectorgrens en wel bij de Friedrich- strasse: Oostduitse politie houdt het waterkanon gericht op twee Ameri kaanse militairen, die er zich niet be paald veel aangelegen laten liggen. Nee(roe). Vrijdag werd de derde en laat ste conferentie gehouden tussen pre mier Nehroe van India en de leider van de Sikh-sekte, Sant Fateh, over de ves tiging van een souvereine Sikh-staat. Het antwoord van Nehroe was „neen". Dat betekent, dat de oudste leider der Siks, Tara Singh, zal doorgaan met vas ten tot de dood tpe. Deze heeft verklaard dat hij niet meer zal eten voordat Ne hroe althans in principe beloofd heeft rekening te houden met de wens van de Sikhs om een eigen staat te stichten. Raketten. In een fabriek van de Ameri kaanse marine bij Indian Head (Mary land) zijn vanmorgen tengevolge van een ontploffing vijf technici om het le ven gekomen. De mannen waren in een laboratorium bezig met het mengen van bestanddelen die gebruikt worden bij de samenstelling van brandstof voor raket ten. De oorzaak is tot nogtoe onbekend. De schade aan het gebouw wordt voor lopig geschat op 200.000 dollar. Met de „Rotterdam" van de Holland- Amerika lijn is vanmorgen een versteke linge in de Rotterdamse haven gearriveerd. Ze zal niet lang blijven, want vandaag nog gaat het meisje met het s.s. „Sloterdijk" van dezelfde maatschappij naar Amerika terug. Het 19-jarige meisje was enige jaren geleden met haar Nederlandse ouders naar New York geëmigreerd. Het beviel haar daar niet en ze vatte het plan op naar het oude vaderland terug te keren, naar een tante in Amsterdam. Toen het luxe passa giersschip „Rotterdam" in de haven van New York lag, wist zij als bezoekster aan boord te komen. Ze verstopte zich en kwam, toen het schip op zee was, tevoor schijn. Het meisje had geen geld bij zich en bezat geen paspoort. De kapitein heeft haar aan het werk gezet in een van de keukens. Ook op de „Sloterdijk" zal ze op die manier de terugtocht moeten „ver dienen". Padvinders. In het massief van de Char treuse bij Grenoble (Fr.) op 1700 me ter hoogte zijn zes padvinders zoek. Het zijn alle amateur-speleologen, die een onderzoek wilden instellen naar het in wendige van de grotten. Ze zijn woens dag vertrokken en hadden donderdag te rug moeten zijn. Reddingsploegen zijn aan het zoeken. De kans is niet uitge sloten, dat de zes jongens toch nog zelf een uitweg vinden, want uitgangen zijn er voldoende. Maar de omwegen erheen zijn lang en door vallend gesteente en verraderlijke putten gevaarlijk. Magere oogst. Vrijdagmiddag hebben vier gemaskerde en gewapende boeven een bank in Marseille beroofd. In het ge bouw bevonden zich slechts de kassier en een bediende die onmiddellijk ge hoorzaamden aan het bevel van „Han den omhoog". De dieven maakten zich meester van een stalen geldtrommel waarin een waarde van 25.000 francs. Niemand van de voorbijgangers op straat heeft iets gezien, zelfs niet de wagen waarmee de dieven snel in onbe kende richting verdwenen. Sinds 1940 onderweg. In Engeland is vrij dag de voorhoede aangekomen van de Westduitse militairen die volgend maand in Wales gedurende drie wéken een intensieve opleiding zullen krijgen als onderdeel van de NAVO-strijdkrach- ten. In totaal zullen 400 man van het 84ste Westduitse pantserbataljon oefe ningen houden. De vijftig aangekome- nen, die voorbereidingen voor de komst der anderen zullen treffen, vormen de eerste georganiseerde groep Duitse mi litairen die sedert lange tijd een bezoek aan Engeland brengt. Noodkreet. Canada's premier John Die- fenbaker heeft vrijdag meegedeeld dat dit weekeinde 1.000 soldaten naar New foundland zullen worden gebracht, waar zij zullen helpen bij de bestrijding van de bosbranden. Vrijdag waren 200 sol daten op Newfoundland aangekomen, hetgeen opperhoutvester Edward Ralph aanleiding had gegeven tot het uiten van de noodkreet „Wij hebben geen 200 maar tenminste 2.000 soldaten nodig om onze overbelaste vuurbestrijders regel matiger te kunnen aflossen."

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3