Rusland, Italië en Duitsland verdeelden de Europese titels Amerikaanse zwemsters versloegen in Blackpool Anglo-Nederlandse ploeg Rood en Wit ontnam HCC I nationaal kampioenschap met zege in Haarlem - Brons voor twee van Nereus, Rob Groen op vierde plaats in skif Haarlem" besloot seizoen met zege van 121 runs Europese records van Adrie Lasterie en Judith de Nijs Nederlands record voor Bontekoe Beslissingen zijn gevallen in de cricketcompetitie R en W II leed ruime nederlaag KNCB-team won van de jeugd O MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 11 Cricket V oedselvergiftiging Finales Herkansingen BS» 14m Driehonderd meter nog. En seconde na seconde heroverde de Nereus-twee op Finland en Duitsland. Zou het „on mogelijke" dan toch nog gaan gebeuren? Blaisse en Venemans gingen door. Hon derd meter nog. Boord aan boord joegen de ploegen van Finland, Duitsland en Nederland op de finish af. Met een tem po van 40 slagen gingen de Amster dammers de laatste 100 meter in. Tot een twintigtal meters voor de eind streep hield de Nereus-twee het slopen de gevecht vol. Toen waren de krachten van Blaisse en Venemans uitgeput. Duitsland nam in de allerlaatste fase nog driekwart lengte voorsprong, Fin land werd met een taflengte tweede. Met een ovationeel applaus beloonden de 20.000 toeschouwers, die de tribunes aan de oevers van de Moldau bezetten, de roeiers. Dat was voor Nederland het hoogtepunt van de 50ste Europese kampioenschappen in Praag. Een bronzen medaille voor de Nereus-twee zonder stuurman, een vierde plaats voor de jeugdige Aegir-skiffeur Rob Groen en een vijfde voor de Nereus- vier zonder stuurman hebben deze jubi leum-kampioenschappen opgeleverd. De kleine Nederlandse kolonie had op iets meer gerekend, maar toch is het een re- Roeien sultaat dat er zijn mag. Immers in welke andere sport zien Nederlanders kans bij Europese kampioenschappen in bijna de helft van het aantal finales vertegenwoor digd te zijn? Natuurlijk, het had nog beter gekund. Als Rob Groen zijn finale zondag wat ver standiger had geroeid, was ook hij stellig naar het ere-platform geroepen. Maar op zich is het toch eigenlijk ongelooflijk, dat een 19-jarige roeier, die in het begin van het seizoen nog als junior uitkomt en in juli zijn eerste wedstrijd als oude skiff roeit, een week later in Luzern de hele roeiwereld verrast door in de Rotsee-Re- gatta de generale voor de Europese kampioenschappen achter OlympisCh- en Europees kampioen Ivanov tweede te worden. Mag diezelfde roeier dan, na op de Europese kampioenschappen in Praag een voortreffelijke serie te hebben geroeid in de finale zich eens in zijn krachten vergissen De ongestuurde Nereus-twee roeide een verstandige race. Spaarde zich op de eer ste 1500 meter en zette een eindspurt in, die de 20.000 toeschouwers tot groot en thousiasme bracht. Dat de vier, waarin Blaisse en Venemans ook moesten starten kansloos was voor een goede plaats, was ai bij voorbaat duidelijk. Amper een uur rust kreeg het tweetal, en dat is uiteraard onvoldoende voor een volledig herstel. In de strijd om de leiding heeft de Nereus- vier dan ook geen moment meegespeeld. Het zijn enerverende kampioenschap pen geweest, deze 50ste Europese titel- wedstrijden van de FISA. Helaas heeft een triest voorval de loop van de races beinvloed. Zaterdagavond, kort na de avondmaaltijd, kreeg een aantal West- duitse, Zwitserse en Britse roeiers, die in het studenten-tehuis waar ze zijn inge kwartierd hadden gegeten, plotseling last van darmstoornissen. Eén van de Zwit sers moest zelfs naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Ernstig heeft FISA-pre- sident Thomas Keiler overwogen de fina les tenminste een dag uit te stellen. Na overleg met het organisatie-comité is dat niet gebeurd. Zeer tot spijt van Duitsland overigens, dat zijn favoriete gestuurde twee al voor de start eigenlijk uitgescha keld zag. Tot een uur voor de race lagen de roeiers op bed. In de wedstrijd zelf waren ze kansloos. Tweehonderd meter achter hun tegenstanders gingen ze, bijna drijvend over de finish. Die voedselvergiftiging werd er de oor zaak van dat de wedstrijden voor Duits land een grote teleurstelling werden. Drie „zekere" winnaars bezat Duitsland, dat als enig land in alle zeven eindstrijden vertegenwoordigd was. Wel zag een fitte ongestuurde twee kans bij verrassing te zegevieren, doch de zo'begeerde overwin ning bij de achten ontging Duitsland nog net. aardoor kon Italië de „Coupe Glan- daz" juist op Duitsland veroveren. Het ge vecht om de hoofdprijs van de kampioen schappen is bijzonder fel geworden. Tot het voorlaatste nummer was de strijd nog volkomen open. Rusland leidde toen met 3 punten, Duitsland stond met 2V« punt en Italië derde en laatste met 1,5 p. Een over winning in de achten leverde twee punten op. De enige kans voor Duitsland om de Coupe, die het in 1957, 1958 en 1959 ook heeft veroverd, te behouden lag dus in een zege bij de achten. Dat is niet ge lukt, met miniem verschil werd de Duitse acht door de Italianen verslagen. Het verschil was klein, nauwelijks een- tiende seconde, maar de twee punten wa ren kostbaar en de Coupe Glandaz ging naar Italië. De Nereus-twee deed het in de finale heel verstandig. Aanvankelijk namen Blaisse en Venemans genoegen met een bescheiden vijfde plaats. Halverwege de wedstrijd lagen de Nederlanders in vierde positie, een lengte achter het leidende Fin land. De Finnen, winnaars van het Olym pisch brons in 1960, zetten daarop alles op alles om hun voorsprong te vergroten Het gelukte. Ze liepen zelfs nog ruim een lengte op Nederland, dat inmiddelds der de was geworden, uit- De Skandinaviërs hadden hun krachten echter volkomen ver keerd verdeeld, want zonder veel moeite kwamen Nederland en Duitsland in de laatste 500 meter terug. De eindsprint bracht, zoals gezegd, de beslissing. Rob Groen ging heel wat minder voor zichtig te werk. Na 500 meter had hij al een lengte voorsprong op zijn concurren ten. De Groninger had het echter te op timistisch gezien, want bij het 1000 meter merkteken lagen de boten van de Neder lander en de Amerikaan Cromwell volko men gelijk. Bijna een halve lengte liep Groen weer op de Amerikaan uit. Toen was het echter met de Groninger gebeurd. Dat hij de geweldenaar Ivanov in de laat ste honderden meters moest laten gaan, verbaasde natuurlijk niema'nd. Dat hij even later echter eerste de Tsjech Andrs en daarna de Amerikaan voorbij liet gaan moet geweten worden aan zijn jeugdige overmoed en gebrek aan routine. Zelfs leek het erop dat het nog een vijfde plaats voor Nederland zou gaan worden. Een paar meters voor de finish haalde Groen zijn bladen door het water alsof hij door stroop roeide. Met rustende riemen ging hij door de finish Een taflengte voor de fel sprintende Von Groddeck, die die laat ste onverwachte kans graag had willen grijpen. De ongestuurde Nereus-vier, was, we zeiden het al, volkomen kansloos. Te meer daar de drukkende hitte eerder de spieren verlamde, dan er de kracht aan terug gaf. En een half fitte ploeg is in een finale van een Europees kampioen schap slechts een laatste plaats waard. Zaterdag, bij de herkansingen, heeft de vier van Nereus zijn supporters bange mi nuten bezorgd. Het begon al bij de start. Direct had Nereus een achterstand op de Tsjechen en de Denen. De Deense vier werd weliswaar spoedig gepasseerd, doch de achterstand op de Tsjechen bleef con stant een lengte. Na 1500 meter kwam er eindelijk hoop in de Nederlandse harten. Het tempo ging omhoog tot boven de 40 slagen zelfs. Daar waren de Tsjechen niet tegen bestand. Tot teleurstelling van de toeschouwers werd het verschil kleiner Op amper 100 meter voor de finish nam Nereus de eerste plaats over. In een moor dend tempo ging het voort, waardoor het verschil nog zelfs ruim één lengte werd. De Laga-acht was uiteraard kansloos. De Delftenaren, die hun uitzending voor namelijk aan de verbetering van het Bos baanrecord op de Nederlandse kampioen schappen te danken hebben, waren geen partij voor de sterke Britten en Joego- slaviërs. Toch gingen de Nederlanders slechts twee lengten achter de winnende Moiesey Boat Club door de finish. De Njord-twee met stuurman had geen geluk. De leidenaren lootten de „ver keerde" serie. In 7 min 13,50 sec werd Njord derde achter Frankrijk en Polen. Een tijd overigens, waarmee de Nederlan ders in de herkansing daar won Tsje- choslovakije in 7 min 18,53 sec glans rijk winnaar zouden zijn geworden. De strijd is gestreden. De titels w;aren voor Rusland, Italië en Duitsland. Ne derland moest met een bronzen medaille tevreden zijn. Toch hebben deze 50ste Eu ropese kampioenschappen ook voor Neder land prettige perspectieven. Immers, een skiffeur als Rob Groen kan als zijn routine groter wordt maken, dat Neder land in de volgende jaren weer, volgens een oude traditie, heel sterk zal zijn bij de scullers. De twee van Nereus heeft, vooral ook dank zij de mentaliteit van Blaisse en Venemans, een goede toekomst voor zich. Dat is prettig, zeker nu er over amper een jaar ir. Luzern voor het eerst wereldkampioenschappen worden gehou den. En dat zouden we drie maanden gele den, aan het begin van het roeiseizoen we misten toen de dubbel twee Rent meester-Bakker en Lex Redelé was door militaire dienst uitgeschakeld beslist niet hebben willen beweren. In een briljante slotwedstrijd heeft Haarlem het cricket seizoen waardig be sloten door met 121 runs van P.W in En schede te winnen. Dit resultaat was voor een niet gering gedeelte te danken aan een prachtige openingsstand van Max Maas (77) en Orkenhout (64), die samen op voorbeeldige wijze 147 runs voor het eerste wicket op het bord brachten. Daar mede stelden zij captain Paul Maas in de gelegenheid om op 177 voor 6 te sluiten, waarmede deze P.W. drie uur gaf om de runs te maken. De keuze van de PW-captain om na ge wonnen toss te gaan fielden viel dus niet gelukkig uit; M. Maas en Onkenhout bat ten dat het een lust voor het oog was op een toch bepaald niet uit vorm zijnde aan val, waarvan vooral Baak (0-23) beter ver diende. Leeftink (4-36) en W. Elkink met een wat geflatteerde (2-22) namen de wickets; zonder succes bleven Scheffer (0-48), Stroink (0-18) en H. Elkink (0-21). De opgave was voor P.W. te zwaar. Woudstra ging merkwaardigerwijze, pre cies als in Bloemendral, op de eerste bal van de wedstrijd caught Meyer, bowled P. Maas, en daarna vielen de wickets met grote regelmaat. Een strop voor P.W. was dat Jordaan spoedig door P. Thoden van Velsen werd gevangen, terwijl de jonge v.d. Munnik met een prachtige off-spinner een bail van Nordbeck's wicket nam. Max Maas velde tenslotte meedogenloos het vonnis door in 7 ballen de laatste 3 wickets te cleanen; van 6 voor 55 werd het innings voor 56. Nico Leeftink was zo ongelukkig een bal in het gezicht te krijgen, hetgeen hem voor verder batten uitschakelde. Slechts Vondeling wist het bowlen te weerstaan; hij bleef met een fraaie aan vallende 30 not out. Paul Maas 3-14, Max Maas in 13 overs 4-9, v.d. Munnik 1-2, T. Thoden van Velzen 0-16, Van Dok 1-9. Twee wereldrecords van de Ameri kaanse zwemsters en twee Europese recordverbeteringen door Adrie Lasterie en Judith de Nijs ziedaar de oogst van de tweede dag van de zwemont- moeting die in Blackpool is gehouden 'tussen een Anglo-Nederlandse eombi- natie en de Amerikaanse ploeg-op-tour- nee. Vier prestaties dus van het aller hoogste niveau, die de matige verrich tingen van de vrijdagavond ruimschoots vergoedden. Het eindresultaat van deze zwemkamp was. ondanks een dubbele Britse overwinning in het torenspringen, een overwinning van 90 tegen 74 punten voor de meisjes uit de States. De gelegenheid om yards-records aan te vallen een gelegenheid waarvoor men een 55-yards bassin nodig heeft is door Becky Collins en de beste all-round zwem ster aller tijden, de 14-jarige Donna de Va- rona, voortreffelijk benut. Maar bijna even hoog mogen de successen van Adrie Lasterie en Judith de Nijs worden aange slagen omdat zij meter-records deden sne ven en op de 2400 yards vrije slag en de 440 yards wisselslag dus respectievelijk 2,16 en 4,33 meter meer moesten zwemmen dan de oud-recordhoudsters hadden gedaan. Daarbij viel het kleine voordeel van het zwemmen in zout water geheel weg tegen het feit dat het bassin van Blacpool een vrij groot ondiep gedeelte heeft. Gelukkig bleek zaterdag, dat de arts van de Britse zwembond het de dag te voren bij het rechte eind had gehad: de lichte epidemie, die in de gure, verregen de badplaats aan de woeste Ierse zee rond waarde, was er inderd'aad een met een 24-urige ziekte-periode. Alleen de Ameri kaanse rugslagkampioene Nina Harmer moest nog het bed houden, de andere twee, Robyn Johnson en Carolyn House, konden weer aan de start verschijnen en ook Ria van Velsen, die haar glansnummer, de Adrie Lasterie, de nieuwe Europese recordhoudster op de 220 yards vrije slag. Hl Becky Collins, wereldrecordhoudster 220 yards vlinderslag niet een nog scherpere tijd. rugslagsprint, voorbij had moeten laten gaan, mocht zaterdag aan de 220 yards deelnemen. Diezelfde Ria, die nog wat bleekjes en met een maag, die nauwelijks Zwemmen weer voedsel kon verdragen, op haar beurt had zitten wachten, heeft op een nummer dat haar tot dusverre nooit goed had gelegen, voor de meest sensationele race van beide dagen gezorgd. Het is natuurlijk geen opzienbarend feit dat een vrije slagspecialiste als Chris von Saltza op een rugslagnummer van Ria van Velsen verliest, zeker niet wanneer dat ge beurt in de gelijke tijd van 2.40,3, ruim 3 sec. boven het wereldrecord. Maar dat het Haagse meisje na drie onregelmatige banen met trage onzekere keerpunten er in slaagde de goed zwemmende Amerikaan se haar zeker anderhalve lengte bedragen de voorsprong in veertig meter te ont nemen, was een fantastische prestatie. Ria had die achterstand op de derde baan opgelopen na het 110 yards-keer punt nog met een kleine voorsprong te hebben genomen. Evenals in Zwolle leek de fut er ineens uit te zijn. Voor een zwemster die nog geen 24 uur geleden met koorts in bed lag, echter geen schande. Ria lag bij het laatste keerpunt gelijk met de Engelse Margaret Edwards, die had aangekondigd het Europese 200 meter-re cord te willen verbeteren, in tweede posi tie. Toen kwam volkomen onverwacht de ex plosie van Ria van Velsen, de laatste van wie men zo'n explosie zou verwachten. De ploeggenoten van Chris von Saltza, die hun aanvoerster op een nieuwe Amerikaanse zege zagen afggan, waren ineens stil. Het Engelse publiek op de hoog oplopende tri bunes ging staan, vergat naar de zwoegen de Margaret Edwards te kijken en begon de Nederlandse zwemster aan te moedi gen. Tien meter voor de bassinwand lag de ze nog een halve lengte achter. Maar plot seling met nog een extra krachtinspanning lag zij naast Chris von Saltza, die zicht baar schrok en zich op hetzelfde ogenblik geslagen wist. Een ovatie donderde door de machtige zwemhal, terwijl Chris von Saltza, volkomen leeggezwommen en zeer vermoeid door de extra zorgen die zij als captain aan haar zieke teamgenoten had moeten schenken, uit het water moest worden getild. Voor de andere Nederlandse zege had Adrie Lasterie gezorgd. Op de 220 yards vrije slag leverde zij een enorm gevecht tegen Robyn Johnson, de 15-jarige Ame rikaanse 100 meter kampioene. Met 1.05,4 voor de eerste twee banen had Adrie een kleine voorsprong, waarna het duel tussen de beide sprinttalenten pas goed begon. Met dezelfde vloeiende stijl en hetzelfde constante ritme sloeg Adrie de Amerikaanse aanval af en met 2.18,3 ver beterde zij' ruim hét inderdaad niet scherp staande recórd van de Zweedse Jane Ce- derquist (2.19.7). De 17-jarige Becky Collins, die evenals Chris von Saltza aan haar afscheidstour- nee bezig is, haalde op de 220 yards vlin derslag haar eigen wereldrecord met een overwinning op Tineke Lagerberg (2.38,2) in 2.33,6 maar liefst 3,4 seconde naar be neden. Tineke had halverwege met een tus sentijd van 1.12,6 nota bene 0,3 sec. sneller dan haar 110 yards van vrijdag de leiding, maar de krachtsverdeling van de Amerikaanse bleek beter te zijn en met een onweerstaanbare eindsprint ging zij op het nieuwe record en de puntenwinst voor haar ploeg af. Die winst werd nog groter doordat de kansloos geachte Dale Barnhard en Jean Ann Dellekamp eerste en tweede wer den op de 110 yards schoolslag vóór de Engelse Alison Turnbull en Betty Heu- kels, die het ook al te kwaad had gekre gen met het Blackpoolse virus. Donna de Varona was op de persoonlij ke wisselslag in formidabele conditie. Bec ky Collins en Anita Lonsbrough konden het in deze zware race niet bijbenen en zo werd het een tweekamp tussen de kleine charmante Donna en de Hilversumse Ju dith de Nijs. Judith deed het geweldig en door haar uitzonderlijk goede 110 yards schoolslag zette zij haar achterstand die na de vlinderslag en de rugslag precies 4 sec. bedroeg, om in een voorsprong van anderhalve seconde. Toen kwam de vrije slag, waarop het 14-jarige Amerikaantje 1.13,9 maakte en de Robben-zwemster 1.19. Donna was Ju dith halverwege de laatste baan voorbij gegaan en zij verbeterde in 5.37,9 het we reldrecord van Sylvia Ruuska met 2.3 sec. De felheid van het gevecht had Judith de Nijs naar een nieuw Europees 400 me terrecord getrokken. Nieuwe tijd 5.39,4, het oude record van Marian Heemskerk (Zwolle) 5.40,9. De combinatie Wood-de Varona-Kanaby- Johnson was tenslotte op de 4 x 110 yards vrije slag te sterk voor het kwartet Eri ca Terpstra (1.04,3), Cockie Gastelaars (1.04,6), Adrie Lasterie (1.05,5) en Diana Wilkinson (1.05,6). Met een 100 percent fit zijnde Chris von Saltza had de Ame rikaanse ploeg het wereldrecord van Australië (4.16,2) ruimschoots kunnen ver beteren. Het werd nu 4.16,5 en voor de Nederlands-Britse combinatie werd 4.20 geregistreerd. Tijdens de zomer universiade in Sofia is bij het zwemmen de HPC'er Johan Bonte koe in de finale van de 400 meter vrije slag als vierde geëindigd in 4 min. 37,7 sec. Met deze tijd verbeterde hij het Nederlandse record (50-meterbanen) op deze afstand. Het oude nationale record stond reeds op naam van de Heemstedenaar met 4 min. 38,9 sec. Deze tijd maakte Bontekoe tijdens de zweminterland DuitslandNederland op 25 juni van dit jaar in Oberhausen. De 400 meter vrije slag in Sofia werd gewonnen door de Japanees Tatsua Fuji- moto in 4 min. 30,9 sec-, hetgeen een nieuw record voor de Universiade betekende. Het jubilerende Rood en Wit heeft gisteren ook op het veld zjjn jubileum op waar dige wijze gevierd door het eerste elf tal van de grote Haagse een kleine, doch verdiende ne derlaag toe te bren gen. Het is echter wel duidelijk gewor den, dat de Haar lemse fielders de festiviteiten van de vorige avond beter hebben doorstaan dan de batsmen. Im mers, aan bat boekte Rood en Wit slechts een bescheiden totaal van 116 runs, maar door accuraat bowlen en messcherp veld werk van de thuis club kwam de be faamde Haagse bat- tingside niet verder dan 84 runs, zodat de trotse jubilaris toch nog met 32 runs in de meerderheid bleef. Deze nederlaag kost te HCC I tevens het kampioenschap? dat nu ten deel vier aan het tweede team van HCC. Rood en Wit opende met Engelenberg en De Nijs. Geen van beiden was echter een lange innings beschoren. Engelenberg werd al spoedig voor 6 door zijn collega- wicketkeeper uitgevangen, De Nijs werd voor 3 in de slips ingerekend. De Ruig zou echter met een uitstekende 54 de rungetter van de dag worden. Hij bespeelde de Haagse aanval met veel zelfvertrouwen en liet een keur van goede slagen zien. Aan vankelijk leek het of Bouwman zijn voor beeld zou volgen, maar toen zijn persoon- :s Op de laatste zondag van de cricket competitie heeft Rood en Wit een bijzon der fraaie prestatie verricht door HCC I voor het landskampioenschap uit te scha kelen. Dit had tot gevolg dat de titel be landde bij het tweede elftal van de „Gro te Haagse". De HCC-ers wonnen name lijk van VOC, waardoor zij voor de ne gende maal de nationale titel in de wacht sleepten. Hermes-DVS eindigde in de eerste klas se A definitief onderaan. De Schiedam mers kwamen tegen ACC niet verder dan een draw, terwijl „concurrent" Quick de overwinning binnenhaalde op HBS. Ook in de eerste klasse B vielen de beide beslissingen. VRA werd kampioen door de volle winst binnen te halen op Excelsior, dat daags te voren Quick (N) had verslagen. Daardoor eindigden de Nijmegenaren op de onderste plaats. Haarlem besloot het seizoen met een grote overwinning op PW. Rood en Wit II daarentegen verloor zijn laatste match met groot verschil van Sparta. HCC II had met VOC weinig moeite. De Rotterdammers batten eerst, maar kwamen na drie uur niet verder dan een score van 90 all out. Alleen Wally van Weelde kwam met een behoorlijke innings (37) voor de dag. Van Staay, die voor de komende wedstrijd van het Nederlands elftal werd gepasseerd, was in deze ont moeting onbespeelbaar. Hij noteerde 7 voor 23: HCC II passeerde het totaal van VOC voor het verlies van 3 wickets. Van Arkel, die een zeer goede innings speelde, werd topscorer met 28 runs. Ook van Manen (17 n.o.) liet goed batten zien Colthoff (10) en Blaisse (22 n.o.) waren de overige rungetters. De bowlingcijfers waren: Trijzelaar 1-33, Terwiel 1-16, Mad sen 2-23. ACC bracht tegen Hermes 182 runs in de boeken voor het verlies van 8 wickets. Dit totaal werd voornamelijk verkregen door toedoen van Bosch (52), Meyer (37) en Hen van Weelde (20 n.o.). Noordijk en Van Meurs eisten beiden 3 wickets op, respectievelijk ten koste van 48 en 40 runs. Hermes speelde fel op winst, waar bij Stolk als openingsbatsman eindelijk weer eens met een fraaie score voor de dag kwam: 62. Stahlie 45, Van der Sloot 13 en Geeratz lieten zich evenming on betuigd, maar toen de tijd was verstre ken stond de telegraaf op 162 voor 8, waardoor een draw het resultaat was. Van Weelde nam 4-51, Rikse 3-46. Quick kwam tegen HBS na een zeer langzame innings tot een totaal van 90 runs. Marseille stond 2 uür aan de wickets voor 25 runs. Rambaldo produceerde in 90 minuten 12 punten. De overige runs kwamen van Hebeis (11) en Van Eek (10). Risworth was met de bal uitstekend op dreef en veroverde 5 wickets ten koste van slechts 26 runs. Mulder nam 3-27. HBS bleef het juiste antwoord schuldig en werd uitgegooid door Marseille 3-24, Bos man 4-18 en Stroo 2-11 voor het lage to' taal van 71 runs. Alleen Van der Vegt sr. (24) en Hageman (13) bereikten de dub bele cijfers. In de eerste klasse B behaalde VRA het kampioenschap door een weinig over tuigende zege op Excelsior. Nadat de Schiedammers niet verder kwamen dan een schamele 42, bracht VRA 64 runs bij een. De bowlingcijfers waren uiteraard fraai. Voor VRA namen N. Spits 3-6 en Peereboom 48, Aan bat kwamen bij VRA alleen N. Spits (15; en Peereboom (12) in de dubbele cijfers, zodat dit twee tal wel een groot aandeel had in het suc ces van de Amsterdammers. De bowling cijfers van Excelsior waren: Gouka 4-32, Bruning 2-13, Koos Oostêrholt 4-16. Zaterdag bracht Excelsior tegen Quick 98 runs in de boeken voor het verlies van 5 wickets. Hengst (46) en Jansen (22 n.o.) namen het leeuwenaandeel van de runs voor hun rekening. Hagen noteer de 5-38. Het eerst battend was Quick ge strand op 96, zodat Excelsior met 5 wic kets won. Bij de Nijmegenaren moest het in hoofdzaak komen van Ingelse, die 53 runs bijeen sloeg. Gouka was als bowler bijzonder succesvol: 7 voor 34. De Rood en Wit-batsman Voors pro beert de door Kloppenburg gebowlde bal te slaan, maar mist. Wicketkeeper Wischoff staat klaar de bal te stop pen. Aan het dode wicket Van Son. lijke score 11 bedroeg, werd hij na een ongelukkige slag door Vriens gevangen. Zijn opvolger, Wijkhuizen, koesterde goede plannen; de 16 runs die hij scoorde, waren vertrouwenwekkend en van goed gehalte. Jammer dat hij kort voor de lunch een vuurpijl sloeg en door Vriens op eigen bowlen gemakkelijk kon worden gevangen. Ook Onstein (1) haalde de lunch niet en kort na deze pauze kon Van Liemt (1) in rukken. Van Son zag in, dat er handelend moest worden opgetreden voor het te laat was. In aantrekkelijk hoog tempo sloeg hij 19 runs bijeen (1 x 6) en werd als laatste man in het verre veld gevangen. Ernst Vriens kwam met 5 voor 45 met de meeste wickets van het veld, maar ook Kloppenburg (4 voor 21) en De Waard (1 voor 16) hadden succes. Voorts bowlde Kooistra 0 voor 16 en Borgers 0 voor 11. Van de innings van HCC is weinig goeds te vertellen, hetgeen wel blijkt uit het totaal van 84 runs, waarvoor de Hage naars ongeveer 3'/t uur nodig hadden. Al len vielen vroeg of laat ten offer aan de accuraat werkende Rood en Wit-ploeg. Werkelijk hoge scores werden dan ook niet genoteerd. Gallois scoorde 11 goede runs en Kloppenburg kwam tot 22, maar de grootste tegenstand ondervonden de Haar lemmers ongetwijfeld van een zich bij zonder taai verzettende Kooistra (22). Lange tijd leek het of zijn bekeken spel letje HCC zou redden. Hij ging echter l.b.w. toen hij wilde scooren om het bowlen aan zich te houden. Ook de goede 16 runs, die veteraan Sillevis maakte, mochten niet baten. Een hartelijk applaus viel de thuis club ten deel. De bowlingcijfers van Rood en Wit waren: Onstein 2 voor 11, Van Son 3 voor 46, Wijkhuizen 2 voor 19 en Bijleveld 2 voor 8. Een batsman ging run out. Het tweede elftal van Rood en Wit heeft een bij'zonder goed seizoen in de eer ste klasse B slecht besloten met een rui me nederlaag tegen Sparta: 251 voor 4 te gen 94 all out. Hetgeen overigens wel enigszins voor de hand lag, daar met vijf invallers moest worden aangetreden, waaronder twee snelle bowlers. Dat gebrek aan bowlers deed zich ge ducht gelden. Sparta matte de bowlerij ge ducht af en scoorde toen naar hartelust. Borrani maakte zelfs een century: 115 not out. De wickets werden genomen door Van Zeeland (1 voor 45) en Van Schouwenburg (1 voor 53). Geen succes had Luining (0-82), die ondanks zijn slechte cijfers toch zeer redelijk bowlde. Er waren' twee run outs. Al spoedig was tijdens de innings van Rood en Wit duidelijk dat er geen rede lijk resultaat meer inzat. Op 20 waren er al drie wickets down. Manmoedig probeer de men daarna een draw te forceren, maar ook dat lukte niet. Topscorer werd Klein de Groot (32). Verder Van Baas- bank (24 n.o.) en Molenaar 12. Eveneens in Rotterdam verloor R. en W. III (127, Molenschot 61, Beets 10) van VOC II (128 voor 6, De Windt 1—41, Molen schot 247, Goekoop 112 en Naujoks 2—20). Een KNCB-team heeft zaterdag op het terrein van Quick in Den Haag een over winning met 58 runs behaald op het Ne derlandse jeugdelftal. Het KNCB-team, dat het eerst aan bat kwam, was op 157 all out, waarna de jeugd op 99 all out was. Battingcijfers KNCB-team: Marseille (Quick H.) 69 n.o., Bregman (ACC) 11, Bosch (ACC) 24, Van Eek (Quick H) 18, Paul Maas (Haarlem) 11. Bowlingcijfers jeugdelftal: Derogee (HBS) 2 voor 43, Brand (Krekels) 3 voor 26, Worries (VRA) 1 voor 7, Rikse (ACC) 1 voor 14, Van Schouwenburg (Rood en Wit) 1 voor 17, Bakker (VOC) 2 voor 22. Battingcijfers jeugdelfal: Rikse (37), Schoonheim (Sparta) 17; Bowlingcijfers KNCB-team: Van Son (Rood en Wit) 1 voor 3, Marseille 1 voor 22, A. W. C. Vriens (HCC) 5 voor 41, Paul Maas 1 voor 21, Rambaldo (Quick H.) 2 voor 1.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11