UNO ontwapent de strijdkrachten van Katanga Elizabethstad reeds bezet hamol weer vandaag! HET WEER Braziliaans leger contra vice-president Goulart Ferhat Abbas afgezet als leider van de Algerijnse regering TAPTOE DELFT Nasoetion: Indonesië klaar voor actie Booreiland „Triton" staat voor Kijkduin op de zeebodem me lYlurcrcio wjore ijou vut/.' Russisch ingenieur te Keulen gearresteerd Verder overleg met Frankrijk lijkt nu uitgesloten Opvolger van Quadros in Parijs De 100.000 op 7366 Soekarno volgend jaar naar Londen schilder zelf met DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Nieuw-Guinea Internationalisatieals oplossing afgewezen Warm Aan het strand: In de krant van heden: Wm SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan Prinses Irene in Ottawa EEN PR0DUKT VAN DESIKKENS-GROEP MENSEN DIE HET GOED I BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA 46e JAARGANG NUMMER 25 0 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant ELIZABETHSTAD (UPI) - Troepen van de UNO hebben vandaag strate gische punten in de Katangese hoofd stad Elizabethstad ingenomen en de verbindingen van de pers met de buiten wereld afgesneden. De actie vormt de inleiding van de liquidatie van het Ka tangese leger als een onafhankelijke strijdmacht. De troepen kwamen bij het aanbreken van de dag in beweging. Ge wapende wachten werden voor het post kantoor geplaatst en journalisten moch ten geen gebruik maken van de telefoons en telexmachines. Dit bericht werd via particuliere kanalen verzonden. Ook de ministeries van de Katangese regering werden bezet. DJAKARTA (UPI) De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoe tion, heeft vrijdag tot officieren en man schappen van de Sriwidjaja divisie van Zuid-Sumatra in Palembang gezegd, dat het indonesische leger „West Irian" moet „bevrijden". Zoals door president Soekarno is gezegd aldus Nasoetion, „hebben wij in alle op rechtheid geprobeerd West-Irian te bevrij den van het Nederlandse kolonialisme. Nu zijn wij klaar voor actie. Gij moet u daar om voorbereiden op waarmaking van de verklaring van de president". Indonesië, zo vervolgde Nasoetion, „houdt van de vrede, maar nog meer van vrijheid. Wij zijn bereid daarvoor te vech ten". Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Djakarta heeft intussen het plan van de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, om de kwestie nieuw Guinea te „internationaliseren", „onaanvaardbaar" voor Indonesië genoemd. Het voorstel van Luns, aldus de woord voerder Ganis Harsono,zou internationale moeilijkheden naar Indonesisch gebied in het bijzonder en naar Azië in het alge meen verleggen. „De westelijke politieke leiders", aldus Harsono, „hebben ingezien dat internationalisatie van de kwestie West Irian alleen zou ontaarden in moei lijkheden zonder dat een bevredigende re geling tot stand zou komen". De westelijke leiders, zo besloot de woordvoerder, „zullen niet door het voor stel van Luns worden beïnvloed, omdat in ternationalisatie van West-Irian geèn vruchten voor het Westen zelf afwerpt". Als helden Een groep van 650 Indonesiërs, voorna melijk arbeiders van de Nederlandsche Nieuw Guinee Petroleum Maatschappij met hun gezinnen uit Sorong, zijn bij hun aankomst in Djakarta als helden verwel komd. Zij waren met een eigen schip, het 3.000 ton metende „Robina", met steun van het Indonesische consulaat-generaal in Singapore, naar Indonesië gereisd. Een woordvoerder van de groep zei dat zij uit Nieuw-Guinea waren gevlucht, „om dat zij het lijden door de Nederlandse on derdrukking niet langer konden verdra gen". De groep drong aan op „strijd voor het herwinnen van het gebied door de In donesische regering". Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen fraai strandweer met een middagtemperatuur van 22 4 23 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Door het hoge- drukgebied boven ons land blijft hetweer enkele dagen zomers. De temperatuur zal nog iets stijgen. De toestand in Elizabethstad was van morgen rustig maar gespannen. Verwacht werd dat president Tsjombe via de radio de bevolking zou verzoeken rustig te blijven. Terwijl de operatie van de UNO in volle gang was, leek dé Katangese re gering vrijwel verlamd. A rrestatiés In de loop van de morgen deelde de UNO officieel mede dat ongeveer veertig buitenlandse officieren in het Katangese leger zijn gearresteerd. Ondier hen bevinden zich de commandant van de luchtmacht en de chef van de gendarmerie voor geheel Noord-Katanga. Zij zijn reeds overge bracht naar dè UNO-basis Kamina van waar zij onmiddellijk zullen worden ge repatrieerd. De UNO heeft voorts bevel gegeven tot de arrestatie van 512 andere officieren, onder meer 208 Belgen, van de Katangese luchtmacht en gendarmerie. De operatie heeft geen betrekking op de po litie. Eldèrs in de afgescheiden Kongolese provincie is de UNO begonnen met de ont wapening van Katangese eenheden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit het binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws .3, 4 Kunst 4 Horen en Zien 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10 tot 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's In de afgelopen nacht is het booreiland „Triton" van de Nederlandsé Aardolie- maatschappij door de „Gele Zee" van de internationale sleepdienst L. Smit en Co met hulp van de sleepboten „Argus" en „Steenbank" van Rotterdam naar de kust voor Kijkduin gesleept. Maandagmorgen is het booreiland met zijn vier „poten" op de zeebodem gezet. Het eiland „staat" 3.800 meter uit de kust. De vaart bij volle maan over de Water weg en de Noordzee is vlot verlopen. De zee was vrijwel glad. Advertentie BARtÈuÖrIsSto"1 HAARLEM TEL 13439 lEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Vorige week bedreigden bosbranden de Canadese stad Glenwood (New foundland). De bewoners werden geëvacueerd. De vlammenzee verwoestte duizenden hectaren vruchtbare grond en enkele kleine dorpen. La Rochefoucauld: Als de deugd vermoeid raakt, steunt de ij delheid haar. BONN (UPI) Vorige week is te Keu len een Russisch ingenieur op straat door de Westduitse politie aangehouden, aldus heeft de Russische ambassade te Bonn be kendgemaakt. De man, Pripolzev genaamd, was werkzaam bij het Russische handels- en verschepingskantoor te Keulen. Pripolzèv is overgebracht naar een ge vangenis te Essen, hangende een voor onderzoek, aldus heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken later verklaard. Hoewel hij niet wenste uit tè wijden over de aard van de beschuldiging, die tegen de Rus is in gebracht, wees hij er p dat Pripolzev straf rechtelijk vervolgd zal worden. Prinses Irene heeft in Ottawa (Canada) een bezoek gebracht aan de héér en me vrouw T. Bradbrooke Smith, wier huwe lijk op 3 decèmber 1960 werd bijgewoond door haar zuster, Prinsès Beatrix. De moe der van mevrouw Bradbrooke-Smith was aan Koningin Juliana toegevoegd, toen de Nederlandse koninklijke familie tijdens de oorlogsjaren in Canada verbleef. Prinses Irène vertrekt vandaag naar Nederland. Zij wordt morgenochtend op Schiphol verwacht. (Van ónze correspondent) PARIJS. De G.P.R.A., de voorlopige regering van de Algerijnse republiek, heeft een nieuwe minister-president ge kregen. Ferhat Abbas is afgezet en ver vangen door Youssef-Ben Khedda, die in de regering tot de uiterste linkerzijdè behoort. Ook Belkacem Krim op de post van Buitenlandse Zaken is vervangen. Hij blijft met de in Frankrijk gevangen- gehouden Ren Bella vice-president van de ministerraad, maar hij heeft zijn departement moeten afstaan aan Saad Dahleb. De nieuwe Algerijnse regering is veel meer dan tot dusver een soort van revolutionair comité geworden, dat zonder overleg met de nationale raad (parlement) van de F.L.N. snel beslis singen kan nemen. RIO DE JANEIRO (UPI) - De Bra ziliaanse strijdkrachten zijn snel in be weging gekomen om in het land alle oppositie tegen de beslissing van het leger de kop in te drukken. De strijd krachten hebben besloten vice-presi dent Goulart niet als opvolger van de zaterdag afgetreden president Quadros te accepteren. Maarschalk Henrique Teixeira Lott verblijft thans in de ge vangenis van Fort Lage op een eiland in de haven van Rio. Lott had een mani fest uitgegeven waarin hij opriep tot steun aan de nieuwe president, wiens benoeming gebaseerd is op de grondwet van het land. Het Braziliaanse leger heeft de kranten verboden het manifest te publiceren. Goulart bevindt zich momenteel in Parijs. Odilio Denys, de Braziliaanse minister van Defensie, die de arrestatie van Lott gelastte, verklaarde: „Het is nu de tijd om te kiezen tussen communisme en de mocratie in Brazilië. Denys zei mets te hebben tegen Goulart persoonlijk, maar hem met te kunnen aanvaarden als presi dent om de regeringsvorm die hij verte genwoordigt. De minister verklaarde voorts, dat naar zijn mening Lott in een val gelopen was, die subversieve elementen voor hem had den gespannen. Het Braziliaanse leger heeft intussen gedeeltelijke censuur inge steld op het uitgaande nieuws. In het algemeen staan de troepen, de vloot en de luchtmacht achter minister Denys, een uitgesproken tegenstander van elke politiek, die links aan doet. In Rio Grande echter schijnt de strijdmacht Gou lart te steunen. De vice-president heeft voorts de hulp van een zeer groot deel van de arbeiders Janio Quadros, die de afgelopen week is afgetreden als president van Brazi lië, vertrok zaterdag in een kleine auto naar Sao Paulo, samen met zijn vrouw, Eloa, en zijn moeder. Het was de eerste keer, dat Quadros na zijn aftreden in het openbaar verscheen. en als hij besluit zijn presidentschap met geweld te veroveren, zou hij een algeme ne staking kunnen uitroepen, die het groot ste deel van Brazilië in een oogwenk ver lamt. Hij zou zijn land kunnen binnengaan via Buenos Aires en in Porto Alegre, waar hij aanhangers heeft, kunnen landen. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van 100.000 gevallen op lot-nummer 7366. De zes series van dit lot zijn verkocht in Hilversum, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Epe en Doetinchem. Ferhat Abbas Zowel in Parijs als in Algiers is de voor lopige indruk, dat de G.P.R.A. een stuk naar links is opgeschoven en dat, prak tisch gesproken, de deur voor verdere on derhandelingen met Frankrijk gesloten is. Bovendien is Parijs van oordeel dat hier door de positie van Bourguiba in Bizerta duidelijker is geworden. Bourguiha moet de ontwikkeling naar links van de G.P-R.A. hebhen zien aankomen. Om niet onder de voet te worden gelopen door de extremis ten van links heeft hij in Bizerta de wa pens opgenomen tegen Frankrijk en de eis van onmiddellijke evacuatie van de oor logshaven door de Franse troepen gesteld. De nieuwe chef van de G.P.R.A., die voortaan Ferhat Abbas vervangt, is 41 jaar. Evenals Abbas heeft hij medicijnen gestudeerd en is apotheker geweest. In 1954 bij het uitbreken van de Algerijnse opstand, werd hij door de Fransen gear resteerd, maar in mei 1955 vrijgelaten. Hij was minister van Sociale Zaken in de eer ste voorlopige Algerijnse regering, die in september 1958 te Cairo werd gevormd. Na dè arrestatie van Bên Bella heeft hij in de Algerijnse revolutionaire beweging een grote rol gespeeld. Hij maakte voor de F.L.N. verscheidene reizen naar het bui tenland, onder andere naar Syrië, Zuid- Amerika en China. Het gerucht gaat, dat Ferhat Abbas hem in deze functie van propagandist voor de F.L.N. in het buiten land zal opvolgen. De nieuwe regering zal zich binnenkort in een radio-oproep tot het Algerijnse volk richten. Wat precies de politiek zal wor den van Ben Khedda is nog niet bekend. Hij vertrekt thans van Tripolis naar Cairo en vandaar naar Belgrado voor de confe rentie van de neutralistische landen, waar ook Bourguiba ditmaal aan deelneemt. Pas daarna verwacht men hem terug in Tunis. Het eigenlijke kabinet van de G.P.R.A. bestaat voortaan nog slechts uit vijf mi nisters op sleutelposten: Ben Khedda, mi- nister-president en minister van Financiën Belkacem Krim, plaatsvervangend pre mier en minister van Binnenlandse Zaken, Saad Dahleb, minister van Buitenlandse Zaken, Boussouf, minister voor het Leger en Yazid, minister voor Voorlichting. De overige posten zijn staatssecretariaten. Ferhat Abbas, ofschoon de laatste jaren veel onverzoenlijker geworden, was in het begin van zijn politieke loopbaan een voor stander van associatie tussen Frankrijk en Algerije. Hij heeft in Algiers voor apothe ker gestudeerd, en had een eigen zaak in Setif. Hij is getrouwd met een Frangaise. Tijdens de oorlog vocht hij in het Franse leger. Na de bevrijding, toen hij nog steeds op het standpunt van een integratie met Frankrijk stond, stichtte hij de Unie voor het Algerijnse Manifest, dat een vrij Al gerije, verbonden met Frankrijk, verlang de. In 1956 werd hij lid van de Algerijnse regering in Caïro. Zijn afzetting als pre mier bewijst dat de F.L.N. na de mislukte conferenties van Êvian en Lugrin weinig meer voelt voor verdere onderhandelingen met Frankrijk. Die mening wordt ook gedeeld door Franse kringen in Algiers, waar het Al gerijnse terrorisme de laatste weken sterk is toegenomen. In Böne hebben zondag drie Algerijnse terroristen granaten ge worpen op het strand, dat zwart zag van de badgasten. Er vielen dertien gewon den. Twee terroristen zijn door de bevol king gelyncht, de derde werd door de po litie dood geschoten. In de loop van vrij dag werden door Franse troepen zestig re bellen gedood. In Franse regeringskringen te Parijs speelt men nog steeds met de gedachte van een Algerijnse regering, be staande in meerderheid uit Mohammeda nen. De functies van zulk een voorlopige regering zouden echter zuiver administra tief zijn. Louis Joxe, minister voor Alge rijnse Zaken, vertrekt aanstaande donder dag naar Algiers om ter plaatse diverse persoonlijkheden te polsen die voor toe komstige ministersposten in aanmerking zouden komen. LONDEN (UPI) President Soekarno van Indonesië heeft de ihvitatie aanvaard in het tweèdè half jaar van 1962 een staatsbezoek te brengen aan Engeland. Dit is vandaag officieel door Bucking ham Palace meegedeeld. Tijdens zijn wereldreis, die Soekarno in het voorjaar heeft gemaakt, was de Indonesische president uitgenodigd on derhandelingen te voeren met de Britse premier Harold Macmillan. Soekarno stelde echter zijn bezoek aan Engeland tot volgend jaar uit, omdat de schikkin gen, die reeds voor de wereldreis waren getroffen, niet meer toestonden, dat het programma nog werd uitgebreid met een bezoek aan Londen. Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST Advertentie donderdag 31 augustus flmtotia

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1