Mr. Van Tuyll v. Serooskerken te Utrecht overleden AGENDA Schroder Kort en bondig^) §anapirm In Breda wordt weer losse melk verkocht Duitse vrouwen proberen douane te verschalken Hulde van dierenvrienden aan mr. dr. W. Hugenholtz „Ontvoering" in Hasselt opgehelderd Bij het baden overleden Schipper overleden, matroos gewond Van Drente naar Twente via Duits gebied Vijf doden in het verkeer Eindelijk zomer MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 2 EEN JURIST VAN GROOT FORMAAT Oud-president van de rechtbank te Haarlem Dak van kerk in Brummen deels ingestort Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Schipperskind verdronk Na jubileumfeest verdronken Van de kansel naar de collegebank De „Hunze VI" vlot- gesleept Dansen A Matuurlijk gfc i J leren? /\llround? B1J ^chroder Plannen voor veerdienst Noorwegen-Delfzijl Velsense politie hield jeugdige schutters aan Gestolen beeldje terecht Lichaam aangespoeld in Heemskerk Mammoettanker gaat spoedig te water s eg z - Op 72-jarige leeftijd is in Utrecht over leden rar. A. M. baron van Tuyll van Se rooskerken, oud-president van de Haar lemse rechtbank en oud-procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie. Met mr. Van Tuyll van Serooskerken is een jurist van groot formaat heenge gaan, die, zoals bij zijn afscheid van de Haarlemse rechtbank op 30 januari 1959 werd gezegd, gedurende een vijfendertig- jarige gerechtelijke loopbaan op voortref felijke en markante wijze heeft gehand haafd wat naar aardse begrippen het hoogste is was de mens kent: het recht. Mr. van Tuyll diende het recht met liefde en overtuiging, maar ook met een eigen stijl en met gevoel voor humor. Mr. Arnaud Marie baron van Tuyll van Serooskerken werd op 1 januari 1889 in Voorburg geboren. In 1917 deed hij doc toraal examen in het Nederlandse recht aan de Gemeente Universiteit te Amster dam. Op 25 juni 1923 werd hij benoemd tot rechter-plaatsvervanger bij de rechtbank te Amsterdam, waar hij op 13 juni 1928 tot rechter werd benoemd. Op 6 mei 1940 volgde zijn benoeming tot president van de rechtbank in Alkmaar, uit welk ambt hem dp zijn verzoek op 25 januari 1947 eervol ontslag werd verleend. De ontslag aanvrage hield verband met zijn benoe ming tot hoofd van de Nederlandse verte genwoordiging bij het Internationale Tri bunaal ter berechting van oorlogsmisdadi gers in Neurenberg. Na zijn werkzaamhe den in Neurenberg werd mr. Van Tuyll van Serooskerken op 20 augustus 1947 be noemd tot nresident van de rechtbank te Haarlem, waar hij om. een speciale ka mer in het leven riep voor de berechting van verkeersdelicten, waarvan hij zelf de leiding nam. In de jaren sinds 12 juni 1952 trad mr. Van Tuyll van Seroos kerken op als procureur-fiscaal bij de Bij zondere Raad van Cassatie, wat hij bleef tot op 1 januari 1952 de bijzondere rechts pleging werd opgeheven. Wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd werd mr. Van Tuyll met ingang van 1 februari 1959 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van president van de recht bank te Haarlem onder dankbetuiging De Algemene Vereniging voor Melkvoor- ziening in Noord-Brabant heeft besprekin gen gevoerd met de Bredase melkinrich tingen over de verstrekking van losse melk. Hoewel men van oordeel was dat de handelwijze van de betrokken melkinrich tingen en zelfstandige slijters niet in strijd was met de terzake bestaande wettelijke voorschriften, bleken melkinrichtingen en zelfstandige slijters bereid aan het verzoek van de A.V.M. te voldoen om met ingang van vandaag ook weer de losse melk te gaan verkopen. Zondagmiddag is een deel van het dak van de r.k. kerk in Brummen (Gld.) in gestort. Anderhalf uur na het einde van de hoogmis viel het priesterkoor in elkaar. Het houtwerk van de kerk is ernstig aangetast door zwammen Voorts knagen miriaden boktorren hun kanalen door de thans vrijwel poreuze balken en spanten. Getracht zal worden de diensten in dit kerkgebouw zo goed en zo kwaad als mo gelijk is voort te zetten, totdat in oktober de nieuwe kerk gereed zal zijn. voor de vele en gewichtige in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. In een bij zondere terechtzitting in de Gravenzaal van het Haarlemse stndhuis nam mr. Van Tuyll op 30 januari 1959 afscheid van zijn gerechtelijke loopbaan met een rede, waarin hij een ernstige vermaning liet horen omtrent de noodzaak van de volle dige handhaving der rechterlijke onafhan kelijkheid. Mr. Van Tuyll van Serooskerken, die zich ook verdienstelijk heeft gemaakt in de verzetsbeweging, was ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. De begrafe nis is heden in alle stilte geschied. Nu de Duitse douane steeds meer de kooplust van de Duitse huisvrouwen in de grensgebieden met verschillende bepalin gen aan banden legt en het onmogelijk is geworden onbeperkt artikelen uit het goed kope Nederland de grens over te brengen verzinnen de Duitsers allerlei manieren om toch nog van de prijs- en kwaliteits verschillen te profiteren. Onlangs werd het hun in verband met geconstateerde stri- chyne-ziekten verboden vers vlees in te voeren. De Limburgse slagers in de grens strook, die hun Duitse klanten niet wilden missen, vonden er wat op. Het vlees werd even aangebraden, waarna het wel mag worden ingevoerd. Anderen verpakken het vlees in blik, waarop dan een etiket is ge plakt als zou de inhoud bestaan uit groen ten. Op deze wijze gaan er nog heel wat levensmiddelen illegaal de grens over". De drukte aan de grensposten is vooral op zaterdag meestal zo groot, dat er van een intensieve controle niet veel komt. Boven dien is er ook in Duitsland een personeels tekort bij de douane. Eén van de nieuwste middelen, die de Duitse vrouwen in hun strijd met de dou ane nu te baat nemen, is de petticoat. Dit bleek zaterdag bij de Duitse grenspost Elmpt. Een jonge vrouw had zakken ge naaid in de wijduitstaande onderrokken om hierin de waren de grens over te smok kelen. Een geroutineerde Duitse douanier viel het echter op, dat de vrouw zich enigs zins gedwongen verplaatste en bij visita tie kwamen uit de zakken verscheidene pakjes boter en koffie te voorschijn. c D Grote Kerk: dinsdag 2021 u orgelcon cert door Piet Kee. Werken van Dietrich Buxtehude en Johann Sebastian Bach. Openluchttheater: 20.15 u.: concert door Grande Ronde Symphony Orchestra. Wer ken van César Franck, Aaron Copland en Ferde Grofe. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 19 en 21.15 u.: „Pyg malion', a.l. Frans Ha'lstheater: 14, 19 en 21.15 u., (dinsdag 14 en 20 u.): „Slaapkamerge heimpjes", 18 j. Lido Theater: 14, 16.15, 19 en 2115 u.: „Voetstappen zonder spoor", 18 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Mag dat in Bagdad", 14 j. Minerva Theater: Tot en met woensdag 20-15 u.: „Roman Holiday', a.l. Dagelijks 14.30 u.: „De mijnen van Koning Salomo", a.l. Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u-: „Sag mir adieu!", a.l. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „De ondergang van Billy the Kid", 18 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk", a-1. Dagelijks 10.30 en 16.15 u. (beh. zondag): „Walt Disney Festival", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag en dinsdag 19 en 21.30 u.: „Der Gau- ner und der liebe Gott", a.l. Dagelijks 14.30 u.: „Das blaue Meer und du", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt): Tot 4 sept. 10—17 en 20—22 u. (dinsdag 19—22 u-): „Neder landse orgelpraeht". Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 2 sept. expositie van plastieken van Tjeerd Visser en tekeningen en schilde rijen van Cor Visser-Van der Woude, 917 u„ ma., wo. en vr. ook 1820 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 sept. expositie van aquarel len en tekeningen van Van Looy en tijd genoten 1017 u., zondag 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 sept. expositie van grafiek van JanForrer. Dagelijks 10—22 u Adventskerk Aerdenhout)Tot 10 sept. expositie van schilderijen, beeldhouwwer ken, tekeningen en grafiek van Bob Buys, Poppe Damave, Nico Jonk en F. Verpoor ten. Dagelijks 14—17 en 19—21 u-, zondag 14—17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 25 augustus.) MAANDAG 28 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Turf in je ransel". Rex Theater, 20 u.: „De verleidster van de Nijl". Marktplein: Kermis tot 24 uur. DINSDAG 29 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Turf in je ransel". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 1416.30 u. in het gebouw Cultureel Centrum. MAANDAG 28 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Are na der verschrikking". Luxor Theater, 19 en 21-15 u.: „Slaven opstand in Atlantis". W. B. Theater, 20 u.: „Greep naar de macht"- DINSDAG 29 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Dê wilde deserteur". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „De Jantjes". W- B. Theater: géén voorstelling. Dierenvrienden en vooral dierenvrien- dinnen uit het gehele land waren zater dagmiddag naar Leusden gekomen om daar mr. dr. W. Hugenholtz uit Leiden te huldigen wegens zijn grote verdienste voor de nationale en internationale dierenbe scherming. Het initiatief voor deze huldi ging was genomen door de heer L. Fokke- ma uit Driebergen. Een „Commissie van Drie" bood geschenken aan. De jonge chimpansee Jimmy, onthulde een marme ren gedenksteen, met de beelteniis van de heer Hugenholtz met daaronder gegrift: „Ter herinnering aan de stichter van de mr. dr. Willem Hugenholtz Stichting". De beeldhouwer J. A. van Steenis uit Maara had deze plaquette vervaardigd. Het twee de lid van de commissie, een baibyolifant bracht de dierenbeschermer niet alleen een Indische houten schaal, waarin door beeld houwer Van Steenis het wapen van Veere was gebeiteld, maar ook een album, ver meldende de namen van degenen, die voor de kortelings opgerichte mr. dr. Willem Hugenholtz-stichting hadden bijgedragen. Een ponny offreerde tenslotte een grote postzak met telegrammen en brieven. Bovenop lagen een brief van prinses Beatrix en telegrammen van de minister van Justitie en van de staatssecretaris van Financiën. De heer Hugenholtz werd toegesproken door de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, en dr. H. A. ten Bruggencate. De heer Hugenholtz is stadsadvokaat van Veere. De burgemees ter bood uit eigen bezit een geschilderd portret van een oranje-kleurige kater aan. „Het geschenk symboliseert de morele kater, die de vaderlandse dierenwereld ge voelt. nu u in oktober als voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren zult aftreden", aldus jhr. Den Beer Poortugael. Dr. H. A. ten Bruggencate schetste het vele werk dat de heer Hugenholtz voor de dierenbescherming heeft gedaan. Daarna werd nog het woord gevoerd door Rinke Tolman en de heer D. Gijsberti Hodenpijl. De 6-jarige Jan Stam, zoontje van de schipper van het zandschip „Tenax" uit Arnhem, is zondagmiddag in de binnenha ven van de Amsterdamse Ballastmaat- schappij bij Utrecht verdronken. De va der ging naar het kind dreggen. Toen hij het gevonden had is nog vergeefs kunst matige ademhaling toegepast. Een tragisch ongeval heeft een domper gezet op de festiviteiten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de r.k. voet balvereniging „Docos" te Leiden. Zater dagavond verzamelden zich de reünisten op het terrein van de jubilerende vereni ging in het sportpark Kikkerpolder. Nadat veteranen een partijtje hadden gespeeld, haalden zij in de kantine herinneringen op. De 56-jarige heer J. de Keuning, oud-lid van „Leiden", één van de verenigingen waaruit „Docos" een kwart eeuw geleden is ontstaan, verliet omstreeks tien uur de bijeenkomst. Een uur later bleek, dat hij nog niet thuis was. Zondagmorgen werd zijn stoffelijk overschot gevonden in de sloot langs de toegangsweg van het sport park. Vermoedelijk is hij door de duister nis misleid. Het bestuur van „Docos" heeft de laatste jaren bij herhaling aan gedrongen op verlichting van deze weg. Zondagmiddag is in het natuurbad „De Zanding" te Otterlo een twaalfjarige jon gen verdronken. Hij behoorde tot een groep kinderen uit een observatiehuis te Amsterdam, die in een kampeercentrum in Harskamp met vakantie was. De bad meester en een arts hebben nog kunst matige ademhaling toegepast, echter ver geefs. Ds. T. Bruinsma, hervormd predikant in Zaltbommel, zal met ingang van 1 okto ber zijn ambt neerleggen om zich aan de rijksuniversiteit in Leiden geheel te kun nen wijden aan de studie van de Egyptolo- gie. Ds. Bruinsma is 45 jaar en werd in 1942 kandidaat in Overijsel. Op 16 augus tus van dat jaar aanvaardde hij in Mids- land op Terschelling het predikambt. Van daar vertrok hij in 1946 naar Zaltbommel. Bij opkomende vloed zijn twee sleepbo ten uit Borkum en de motorreddingboot „Langeoog" erin geslaagd de Nederlandse kustvaarder „Hunze VI", die 16 augustus bij het Duitse waddeneiland Langeoog strandde, vlot te krijgen en de haven van Langeoog binnen te s'epen. Tevoren had den soldaten en personeel van een ber gingsmaatschappij het wrak leeggepompt en een korte vaargeul gegraven. Zoals bekend is zijn bij de stranding van de „Hunze VI" de kapitein en een ma troos om het leven gekomen. De stuur man kon worden gered. Advertentie Raamsingel 16 telefoon 11045 Clubs in eigen milieu Privéles op elk gewenst uur Inschrijving vanaf heden dagelijks van 3 - 6 uur en van 7.30-10 uur (Lid K.C.V.D. „San Filippo Neri") voor r.-k. Tijdens elke dansles blijkt het weer, bij prima les, gezelligheid en de juiste sfeer Aanvang der lessen medio sept. Te Mandal in Noorwegen is van de week een grote vergadering gehouden over de daar bestaande plannen voor een veerver- binding met Delfzijl. Gemeentelijke auto riteiten en vertegenwoordigers van toeris tische organisaties waren erbij aanwezig. Meegedeeld werd dat er uit Nederland ver zoeken zijn gekomen om aan het project te mogen deelnemen en dat ook een Spaan se rederij belangstelling heeft getoond. Aan het gemeentebestuur van Mandal zal wor den gevraagd een secretaris in vaste dienst aan te stellen bij de gemeentelijke commis sie, die tot taak heeft gegevens te verza melen, die als basis kunnen dienen voor de eventuele verwezenlijking van het project. Zoals bekend is het ontwerp voor de veerboot in opdracht van de Amsterdam se rederij Vinke en Co te Amsterdam ge maakt door ir. P. H. de Groot te Bloemen daal. Het mysterie van de „ontvoering" van een Nederlands meisje in Hasselt (België) is door de aanhouding van een dronken autobestuurder in Maastricht opgelost. Deze man, een 36-jarige grondwerker en een goede bekende van de Maastrichtse politie en Justitie werd aangehouden om dat hij kennelijk onder invloed achter het stuur zat. De man en het in zijn gezel schap zijnde meisje, de 23-jarige E. S. uit Arnhem, verzetten zich heftig tegen de aanhouding en het meisje dreigde zelfs een van de agenten met een hamer op het hoofd te slaan. Het tweetal werd over meesterd en naar het politiebureau ge bracht. Daar was kort tevoren een verzoek van de politie te Apeldoorn binnengekomen tot opsporing van een man en een meisje. De opgegeven signalementen klopten vol komen met die van het aangehouden twee tal. Ze bleken iudercaad degenen te zijn geweest, die in Apeldoorn bij hun aanhou ding wegens een verkeersovertreding zich zo fel hadden teweergesteld, dat zij konden ontkomen. Bij het verdere politieonder zoek bleek, dat het tweetal na het incident in Apeldoorn naar België was gereden. Daar was ruzie ontstaan, die zo hoog liep, dat het meisje wegliep om naar Ne derland terug te keren. Zij kreeg 's nachts een lift van een handelsreiziger. In Has selt had echter de Maastrichtenaar de Bel gische wagen klem gereden. Toen het meisje trachtte te ontkomen had de Maas trichtenaar haar beetgepakt en in zijn auto geduwd, waarna hij wegreed. De ver bouwereerde handelsreiziger alarmeerde de Rijkswacht voor vat hij als een ont voering beschouwde. De onenigheid tussen de „ontvoerder" en het meisje bleek snel bijgelegd te zijn. Zij gingen in Maastricht vrolijk uit. Het avontuur eindigde met het woeste verzet tegen de politie, waarin de agenten echter meester van de situatie bleven. Het twee tal is ter beschikking van de officier van Justitie gesteld. De Velsense politie heeft zondagmiddag in het duinterrein langs de Planetenweg in IJmuiden enige jongens van 16 en 17 jaar aangehouden, die daar met een lucht drukpistool en twee windbuksen aan het schieten waren. De wandelaars liepen ech ter gevaar op een onplezierige wijze bij dit „spel" betrokken te worden. De poli tie heeft tegen de jongelui proces-verbaal opgemaakt en de buksen in beslag geno men. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de IJmuidense Kompasstraat een fototoestel, een belichtingsmeter en een lamp uit een geparkeerde wagen gestolen. Het beeldje dat woensdagmiddag bij de Amsterdamse kunsthandel van mr. H. Schlichte Bergen aan de P. C. Hooftstraat was ontvreemd, is terecht. Het 37 centi meter hoge kostbare stuk houtsnijwerk, volgens experts een mooi voorbeeld van middeleeuwse Vlaamse kunst, werd door een Amsterdams meisje in de tuin van haar woning aan de Mozartkade gevon den. Niet wetende, dat het de ineens zo bekend geworden „Anna te drieën" was, heeft zij het in een schuurtje neergezet. Toen haar vriendin op bezoek kwam, liet het meisje het beeldje zien. De eerste woorden van de vriendin waren: „Maar dat is het beeldje dat gestolen is uit die winkel in de P. C- Hooftstraat". Gezamen lijk begaven zij zich, na het kostbare kleinood voorzichtig in een jutezak te heb ben verpakt, naar het Amsterdamse hoofd bureau van politie. Het beeldje werd via het bureau aan het Leidseplein aan de rechtmatige eigenaar overhandigd. Zaterdagochtend is op het strand onder Heemskerk het lichaam aangespoeld van de 23-jarige Duitser A. H„ afkomstig uit Essen, die zondag 20 augustus bij het ba den in de zee bij Zandvoort was ver dronken. Erwin Schwabe, een twaalfjarige jon gen uit Oost-Berlijn, die een school net over de grens in West Berlijn bezoek, is op weg naar school al her haalde malen aangehouden door de Oost-Duitse „volkspolizeï", vandaar dat hij nu op weg naar school wordt geëscorteerd door een Britse pantser wagen. (Telefoto ANP) In Bergen aan Zee is de 52-jarige mr. H. A. J. Bothenius Brouwer tijdens het baden in zee onwel geworden en over leden. Baders, die merkten dat de man in moeilijkheden verkeerde, schoten te hulp. Mr. Brouwer werd met een bootje van de badmeester naar het strand vervoerd waar twee Duitse artsen en een Neder landse arts drie kwartier vergeefs kunst matige ademhaling hebben toegepast. Mr. Bothenius Brouwer was secretaris van de Raad van Beroep voor sociale za ken in Amsterdam. In het natuurbad „De Zanding" in Otter lo bij Arnhem is zondagmiddag de 13- jarige A. Aldenkamp uit Amsterdam ver dronken. Dc jongen maakte deel uit van een groep kampeerders die met vakantie in de Harskamp verbleef. De jongens waren aan het spelen in het ondiepe ge deelte van de vijfer. Waarschijnlijk is de jongen Aldenkamp gevallen en heeft daar bij te veel water binnengekregen. Ongeluk op de „Groningen" Op de Atlantische Oceaan is aan boord van de „Groningen" tijdens olieladen in ruwe zee een ernstig ongeval gebeurd, waarbij twee bemanningsleden van deze oorlogsbodem, schipper J. Abspoel en ma troos derde klas L. van Geest ernstig wer den gewond. De 47-jarige schipper Abspoel is enkele uren na het ongeval overleden. Het ongeluk gebeurde, toen tijdens het binnenhalen van een tros het hijsblok brak waardoor beide opvarenden door de om- hoogslaande tros werden geraakt. De ge wonden werden per helikopter naar de „Karei Doorman" overgebracht, waar zij chirurgisch werden behandeld. Voor schip per Abspoel mocht de chirurgische ingreep niet meer baten. Hij overleed enkele uren later. Hij was gehuwd en woonde in Lei den. Matroos Van Geest, die ongehuwd is en in Naaldwijk woont, is thans buiten le vensgevaar. De „Groningen", de „Karei Doorman", de „Limburg" en de onderzeeboot „Zee leeuw" zijn voor vlagvertoon op weg naar Canada. In Schoonebeek is de nieuwe internatio nale wegverbinding tussen Drente en Twente via Duits gebied officieel geopend. Deze weg tussen Schoonebeek en de Duitse grensplaats Emlichheim betekent een aan zienlijke bekorting op de route zuid-oost- Drente-Twente. Van Nederlandse zijde werd de ope ningsplechtigheid verricht door de waarne mend Commissaris der Koningin in Dren te, de heer J. Smallenbroek, op Duits ge bied werd de ceremonie verricht door de waarnemend „Regierungsprasident", dr. Etzner. Beiden wezen op de lokale en re gionale betekenis van deze wegverbinding, ni'aar bo^èhal1 op'de 'praktische -bijdrage, die deze nieuwe' internationale wegverbin ding betekent voor de Europese eebheid. De Bentheimer Eisenbahn A.G. en de D.A.B.O.E D.S. hebben een gezamenlijke internationale auto-busverbinding Schoone- beek-Emlichheim v.v. geopend, die van de nieuwe weg gebruik maakt. De openings plechtigheden werden besloten met een vuurwerk op de grens van beide landen, de brug over het Schoonebekerdiep. In de Hoofdstraat in Apeldoorn is de mo torrijder K. K. tegen een stilstaande auto gebotst Zijn duopassagier, de 51-jarige A. G. Streng uit Apeldoorn kwam om het le ven. De heer K. liep lichte verwondingen op. In Monster is de vierjarige Johannes Ph. van Gaaien, toen hij met zijn fietshet veilingterrein wilde oprijden, door een vrachtauto aangereden. De jongen was op slag dood. In de Ericasestraat tussen Zuid-Barge en Erica stak het tweejarige dochtertje van de familie Siebring onverwacht de straat over. Het kind werd door een auto aan gereden en kwam om het leven. In Wogmeer (gemeente Obdam) stak het driejarige dochtertje Carla van de familie Klaver plotseling de weg over. Zii werd door een auto aangereden. Een arts 'kon slechts de dood vaststellen. Op de Reewal in Reeuwijk zijn twee bromfietsen met elkaar in botsing geko men, waardoor de 29-jarige heer T. de Jong uit Woerden, gehuwd en vader van een kind, om het leven kwam. De heer De Jong kwam, met zijn vrouw op de duo, uit de richting Waddinxveen. De andere bromfiets, die in de richting Gouda reed, werd bestuurd door de 21-jarige heer C. van Dijk uit Reeuwijk. De laatste heeft onvoldoende rechts gehouden, met het ge volg dat de bromfietsers, die beiden om streeks 40 km. per uur reden, frontaal te gen elkaar botsten. De heer Van Dijk Werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Gou da overgebracht, evenals mevrouw De Jong, die echter geen letsel heeft opgelo pen. :tp;: Boerderjjbrand. Vannacht is brand ontstaan in de boerderij van de landbou wer Schoe in Doldersum (Dr.). De bewo ners, man, vrouw en drie kleine kinderen, werden door het vuur verrast en konden zich ternauwernood redden. De boerderij met inboedel ging verloren. De brandweer uit Diever kon een naast de boerderij staande schuur, waarin veel varkens waren ondergebracht, redden. Jacht gestolen in Australië. De Au stralische politie heeft aan boord van een jacht een 19-jarige Nederlander gearres teerd, nadat het jacht, de „Outward Bound", ter waarde van 18.000 pond, uit de haven Brisbane was verdwenen. De speurtocht werd met vliegtuigen en sche pen ingezet en het vaartuig werd later op een zandbank aangetroffen. Fietsendief engros. De recherche van Ravestein heeft een 21-jarige jongeman van zijn hotelbed gelicht. Hij stond bij het hotel ingeschreven onder de naam Piet Damen, maar hij bleek echter niet de Tour-de-France-renner te zijn, hoewel hij wel iets met fietsen te maken had. Voor het hotel stond een bromfiets, die hij ge stolen bleek te hebben. Na onderzoek bleek, dat hij twaalf bromfietsen en zes fietsen had gestolen en verkocht aan een rijwielhandelaar in Grave. Alle gestolen tweewielers konden aan hun rechtmatige eigenaars teruggegeven worden. Advertentie 11 raakt pijn en pijntjes kwijt. 90 c» Meer dan honderdduizend ton aan scheepsruimte zal volgende maand, binnen drie weken tijds, op de Nederlandse wer- van van Verolme aan haar element wor den toevertrouwd. Op 2 september name lijk geschiedt in Alblasserdam de tewater lating van de 24.000 br. reg. ton metende bulkcarrier „Aubade", die voor Zwitserse rekening wordt gebouwd, en omstreeks de twintigste de definitieve datum is nog niet bepaald gaan op Rozenburg de dok deuren open voor de mammoettanker van de Esso, die een draagvermogen krijgt van 78.000 ton. De gigantische Esso-tanker wordt het grootste schip, dat ooit op een Nederland se werf is gebouwd. De werkzaamheden in het dok, geschikt voor schepen tot 110.000 ton, vergden ruim 13 maanden (de kiel legging geschiedde op 16 augustus 1960), na het uitdokken volgt uiteraard nog de verdere afbouw, die enkele maanden zal duren. De tanker krijgt een lengte van 260,86 meter, een grootste breedte van 34,29 me ter, een holte van 19,05 meter en een ge laden diepgang van 14,28 meter. De voort stuwingsinstallatie een Pametrada- Werkspoor stoomturbine met een vermo gen van 26.500 pk bij 108,5 omwentelingen per -minuut zal het schip een -■ (proef* tocht)-snelheid geven van 17,5 knopen. De 75 bemanningsleden krijgen elk een één-persoonshut. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het afgelopen weekeinde heeft de luchtcirculatie in onze omgeving zich ver der in gunstige zin ontwikkeld. Een hoge- drukgebied, dat al enkele dagen boven centraal Europa aanwezig was, onderging een aanzienlijk versterking van een nieuw, van de oceaan afkomstig, hogedruk- gebied. Het voornaamste centrum lag van morgen boven België. Het ziet er naar uit dat dit hogedrukgebied de eerstkomende dagen het weer zal blijven behersen. In verband daarmee mag op een aanhouden van het zomerse weer worden gerekend. Morgen overdag wordt het daarbij op nieuw iets warmer. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen M d M binnen- en buitenland. tj Neerslag: laatste 24 uur. 3 u O S'S aS Den Helder zwaar bew zzw 18 0 Ypenburg licht bew. 20 0 Vlissingen onbewolkt zzw 20 0 Eelde licht bew. zzw 21 0 De Bilt half bew. windst. 22 0 Twente mist windst. 22 0 Eindhoven licht bew. windst. 22 0 Zd-Limburg onbewolkt zzw 23 0 Helsinki geheel bew. w 19 2 Stockholm half bew. wzw 21 Oslo zwaar bew. windst. 21 0.5 Kopenhagen zwaar bew. wzw 20 0 Aberdeen zwaar bew. zzw 20 0 Londen zwaar bew. zw 24 0 Amsterdam zwaar bew. zzo 20 0 Brussel onbewolkt zzw 23 0 Luxemburg onbewolkt nno 25 0 Parijs onbewolkt nno 28 0 Bordeaux mist windst. 31 0 Grenoble onbewolkt windst. 30 0 Nice onbewolkt n 27 0 Berlijn licht bew. w 25 0 Frankfort licht bew. no 28 0 München zwaar bew. nnw 28 0 Zurich onbewolkt windst. 29 0 Genève onbewolkt windst. 28 0 Locarno onbewolkt windst. 28 0 Wenen licht bew. windst. 30 0 Innsbruck licht bew. windst. 29 0 Belgrado onbewolkt z 29 0 Athene onbewolkt n 0 Rome onbewolkt windst. 32 0. Ajaccio onbewolkt O 26 0 Madrid onbewolkt n 37 0 Mallorca onbewolkt windst. 31 0 Lissabon onbewolkt nno 39 0 Dinsdag 29 augustus Zon op 5.46 uur, onder 19.35 uur. Maan op 21.27 uur, onder 09.55 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 augustus Hoog water 4.57 uur en 17.27 uur. Laag water 0.50 uur en 13.09 uur Dinsdag 29 augustus Hoog water 5.44 uur en 18.10 uur. Laag water 1.36 uur en 13.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2