Westen wil onderhandelen over Berlijnse crisis ERELDNIEUWS Geen zuivere koffie Minister Luns 50 jaar Politie sloot café in Enschede Nederlander naar Perzië voor onder wijs aan blinden Soedanese minister bezoekt ons land Kennedy verhoogt druk op de Gaulle raatótccl Hond redde boerengezin van de vuurdood Prof. Parkinson bezoekt ons land Dp de MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 3 Overleg over kernproeven in laatste fase Exploitant gearresteerd Kruip door sluip door naar buit van 4800 Elias 84320 ANGU kSJ&MARTIW De verwarde toestand in Brazilië levert tot dusver nog slechts één duidelijk feit op, dat overigens niet verbazingwekkend is: achter de schennen van de democratie is het Braziliaanse leger nog steeds de heersende macht en trekt het krachtig aan de touwtjes als dat volgens de hoogste legerleiding noodzakelijk is. Deze militaire dictatuur bestaat in Bra zilië nagenoeg al even lang als de federatie van Braziliaanse staten. Buitenlanders die in dit belangrijkste land van Zuid-Amerika werken en de gelegenheid hebben gehad de politieke gang van zaken in de praktijk te bestuderen, zijn vaak geneigd het Brazi liaanse leger als een factor van betrouw baarheid en stabiliteit te beschouwen, waarbij zij de ondemocratische inmenging van het leger in regeringsaangelegenheden verontschuldigen met te verwijzen naar de grote gevaren van een totale chaos, waar heen het politieke leven herhaaldelijk neigt. Er is van een goed werkende demo cratie in Brazilië geen sprake, hoogstens van een slecht werkende en herhaaldelijk in groot gevaar komende half-democratie, die bestaat bij gratie van de militaire „stok achter de deur". Het enige bemoedigende dat men van deze situatie zeggen kan is, dat het Brazi liaanse leger tot dusver altijd de verlei ding heeft kunnen weerstaan zelf de macht te gaan bekleden en een openlijke militaire dictatuur in te stellen. Tot nu toe zijn de militaire autoriteiten steeds weer terug getreden, nadat „orde en stabiliteit" her steld waren volgens de regels die zij had den gedicteerd. Een president die het goed met het leger kan vinden zoals inder tijd Kubitschek kan tamelijk ongestoord en vrij regeren en dan lijkt het er zelfs op dat de half-democratie tot een hele is uitgegroeid. Doch de gebeurtenissen van heden leren anders de bemoeizucht van het leger is ongebroken en de politieke in zichten van hoge militaire autoriteiten zijn nog steeds richtlijn voor de koers, die Brazilië vaart. De grote gevaren van een dergelijke situatie zijn zonder meer duidelijk: de vraag wie op de hoge militaire posten plaatsneemt waarbij de stem des volks nul komma nul is! bepaalt de manier waarop Brazilië positie kiest in de wereld. Brazilië blijft, bij zijn toenemende eco nomische betekenis voor Zuid-Amerika en de rest van de wereld, daardoor een volkomen onzekere factor, waarop weinig toekomstgaranties te baseren zijn. Minister Luns, die vandaag 50 jaar is geworden, viert zijn verjaardag in Oosten rijk, waar hij op het ogenblik met vakan tie vertoeft. De minister wordt morgenmiddag op het ministerie terug verwacht. Een uit gebreid programma ligt reeds op hem te wachten. Op 30 en 31 augustus wordt de ambassadeurs-conferentie gehouden, vrij dag is er de gebruikelijke vergadering van de ministerraad en dan komt de voor bereiding voor het bezoek dat minister Luns zal brengen aan de openingszitting van de zestiende algemene vergadering van de Verenigde Naties op 19 september. Duitse soldaten, die in Wales een oefen terrein hebben gekregen, zijn bij een deel der bevolking niet erg welkom. Voor namelijk bij de ouderen natuurlijk, die zich de „Slag om Engeland" herinneren en de uitdagende Hitler-liederen zoals „Wir Fahren Gegen Engeland" nog in de oren hebben. De jongeren zijn echter wel bereid, in de Duitse uniformen iets in teressants te zien en met de daarin ge hulde Duitsers aan te pappen. Noch het één, noch het ander is kwalijk te nemen. De foto's geven dat één zowel als dat ander weer. Protesten tegen de komst der Duitse soldaten met plakkaten en grimmige ge zichten. Een beetje onwennig nog stap pen de Duitsers de straat op, doch de jeugd glimlacht reeds gastvrij. En dan tenslotte: verbroedering. Engeland be leeft op deze manier (wel wat laat) het zelfde wat Nederland indertijd zag ge beuren, al moet er onmiddellijk bij gezegd worden dat er naderhand heel wat Neder landse meisjes voor kaal geknipt zijn. MOSKOU (UPI) De Sovjet-Unie scheen gisteren aan de vooravond van de hervatting van het overleg met Amerika en Engeland te Genève, ernstig bezorgd, zij het minder pessimistisch dan het Westen over de uitslag van de bespre kingen over een kernstop, welke vandaag worden hervat. Niets wees er nog op, dat de Russen na de hervatting van de onder handelingen hun eisen inzake een drie hoofdige commissie van toezicht (het troi- ka-systeem), zouden laten vallen. In de afgelopen weken is de Sovjetpers opvallend zwijgzaam geweest over de vooruitzichten van Genève. Indien de Sov jets bij hun oude standpunt blijven, zullen de besprekingen, volgens de meeste wes telijke waarnemers te Moskou, zeker mis lukken. De Russische delegatie-leider naar de kernstopbesprekingen in Genève, Semion K. Tsarapkin, is van zijn ruggespraak met de regering in Mosljou, in Genève terug gekeerd. Tsarapkin wilde op het vliegveld niet met de verslaggevers spreken. Prinses Beatrix, gefotografeerd in de „Via Veneto" in Rome, met een vriendin. (Van onze correspondent) De Enschede politie heeft de exploitant van het „Wiener Café" gearresteerd, toen deze bezig was de briefjes, welke de po litie achter de ruitenwissers van verkeerd geparkeerde auto's bevestigde, weg te halen. Tegen de exploitant, die later uit de cel werd ontslagen, is procesverbaal opge maakt wegens „ambtsbelemmering". Bovendien heeft de politie het café zaterdagavond gesloten. Het café ligt aan de drukke verkeers weg van Enschede naar Hengelo. Het „Wiener Café" is tot ver buiten Enschede, vooral in Duitsland, bekend. Er komen dan ook vele Duitse gasten. Reeds enige tijd bestaat er een gespannen verhouding tussen de exploitant en de politie. On langs is namelijk op de Hengelosestraat, ter hoogte van het café, een parkeerver bod ingesteld. Veel mensen van buiten weten dit niet. De exploitant weigert om via de microfoon in zijn zaak de eige naars van de verkeerd geparkeerde auto's te verzoeken hun autos elders te plaatsen. De politie heeft daarom de laatste tijd vele processenverbaal opgemaakt. Zaterdagavond is het de exploitant van het café, die zich vooral door het parkeer verbod zeer benadeeld voelt, te veel ge worden. Hij heeft de briefjes van de po litie van de ruiten gehaald. Hij is betrapt door een van de rechercheurs, die voort durend bij het café op post staan. Dr. J. van Weelden, paedagoog-psycho- loog aan het Koninklijk Blindeninstituut op de grens van Bussum en Huizen, zal in november met zijn gezin naar Perzië ver trekken. Hij heeft de opdracht gekregen om daar het blindenonderwijs voor man nen en jongens te organiseren en •'zich daarna ook bezig te houden met de te werkstelling van blinde mannen en vrou wen. Dr. Van Weelden, die in mei tot doc tor in de paedagogie promoveerde, gaat naar de Perzische stad Isfahan, ongeveer 450 km ten zuiden van Teheran. Deze stad is gekozen, omdat daar reeds een blinden instituut voor meisjes en vrouwen bestaat. Perzië telt enige honderdduizenden blin den. Het initiatief tot deze opdracht is ont staan, doordat in het blindeninstituut te Huizen een Perzische jongen werd opge leid. Door hem kwam men namelijk in contact met de Utrechtse vrouwelijke hoogleraar in de iranologie, prof. dr. H. Kohlbrugge. Uit deze contacten ontstond het plan om van Nederland uit iets voor de blinden in Perzië te gaan doen. Tenslot te is het zover gekomen, dat de landelijke diaconieën van de Nederlands Hervormde en Gereformeerde Kerken bereid werden gevonden het project te financieren. Dr- Van Weelden gaat met zijn gezin voorlopig voor drieënhalf jaar naar Perzië. Op Schiphol aangekomen zijn de Soeda nese minister van Verbindingen, generaal- majoor Ahmed Magdoub el Bahari, zijn se cretaris, de heer Gorashi Mohamed Faris en de directeur van de Sudan Airways, de heer Abdel Bagi Mohamed. Het gezelschap dat op uitnodiging van de Nederlandse re gering, een bezoek aan ons land brengt, werd ontvangen door dr. J. Giebel, ad junct-directeur van de economische voor lichtingsdienst en de heer P. van Loon, hoofd van de afdeling buitenlandse contac ten van deze dienst. Vanochtend bracht het gezelschap een bezoek aan de Fokker-fabrieken. Onlangs heeft de Sudan Airways drie Friendships besteld, die binnenkort zullen worden af geleverd. Na de lunch werden de bezoekers naar Den Haag gebracht, waar minister Kort hals hen ontving. In Hotel des Indes wer den vervolgens enige zakelijke besprekin gen gevoerd. Morgen worden bezoeken gebracht aan Philips in Hilversum en aan de DAF-fa- brieken in Eindhoven. Voor woensdag staat een lunch met minister Korthals op het programma. Het vuilnisdeurtje onder het keukenaan recht van een flat aan de Rijswijkstraat in Amsterdam is voor onbekenden de weg geworden naar een buit van f 4800. Door dit deurtje, dat tot het binnen- en buitenzetten van de vuilnisemmer dient, kropen zij zondagnacht naar binnen, waar na de flatwoning van een expediteur voor hen openlag. Kasten en laden werden overhoop ge haald. De buit lag in een lade van een dressoir. De taak van de westelijke geallieerden, Amerika, Engeland en Frankrijk is, vol gens de Britse minister van Buitenlandse Zaken Home de Russen duidelijk te ma ken, dat aan drie voorwaarden voor Ber lijn niet getornd kan worden: de vrijheid en de levensvatbaarheid van Berlijn; de aanwezigheid van troepen van de drie westelijke geallieerd jn in Berlijn, die daar sinds het einde van de tweede we reldoorlog zijn geweest; het recht van vrije toegang tot de stad voor de weste lijke drie. Home legde gisteren een ver klaring af over de Berlijnse crisis. Over het algemeen heeft men in diplo matieke kringen in de Engelse hoofdstad de indruk, dat zowel Amerika als Enge land ondanks de bezwaren van Frankrijk aanstuurt op spoedige onderhandelin gen met de Russen over de Berlijnse kwestie. Men gelooft echter niet, dat iets definitiefs in die richting zal worden ge daan voor de Westduitse verkiezingen -op 17 september én voor het begin van de ver gadering van de UNO-Assemblee op 19 sep tember in New York. Men hoopt in de UNO te kunnen nagaan wat precies de houding van de Russen is en of het voe ren'van onderhandelingen over de Berlijn se.kwestie enig nut kan hebben. - Benelux Het is, altijd wanneer ik een tijdje in het buitenland ben, weer een ervaring, waar ikmaar moeilijk genoegen mee ne men kan: dat er in Nederland niets ge beurt, wanneer ik mij mijn Nederlandse krant niet laat nazenden. Zodra ge de grens zijt overgegaan is het hele probleem Nieuw-Guinea van de aar de verdwenen, de naam De Quay is on bekend, het woord spijtoptant is, in België reeds, onbekend en zesentwintig boeren, caféhouders, charcutiers en gendarmes in de Ardennen konden mij niet één naam van een voetbalclub uit onze eredivisie noemen. Professor Oud onbekend, de freu le onbekend, de staatsman Van de Wete ring en zijn college Van den Heuvel uit Den Bosch onbekend. De enige die mijn patriottische ego van de verdrinkingsdood uit wanhoop afhield was Corry Brokken. Een kelner in Zeebrugge noemde haar naam vol eerbiedige reverentie. Maar van Bert Schierbeek en Guus Oster waren de namen hem zelfs onbekend. Natuurlijk is dit een doodgewone zaak. Er zullen niet veel Noord-Nederlanders zijn die de namen van drie Belgische par lementariërs kennen en zo leven wij naast elkaar met een dunne, denkbeeldige lijn op de kaart als enige afscheiding en we ten niets van elkaar en laten elkaar maar schalten und walten, zonder er ons weder kerig iets van aan te trekken. Om dan over Luxemburg nog maar te zwijgen. Ik wed dat u niet eens weet hoe het Luxemburgse parlement in elkaar zit en hoe de kinderen van het groothertoge lijk paar heten. Verder zal ik maar niet gaan, want het heeft geen zin als ik u vandaag, vanwege uw schaamte, uw eet lust ontneem. Eet u maar rustig die eeuwige boter hammen met pindakaas, dat saaie plakje ontbijtkoek en die naargeestige aardappe len. Ik wilde u hiermee alleen maar dui delijk maken dat het begrip Benelux geen bal voorstelt, laat staan de eenwording van West-Europa. We zijn daar nog een enorm eind van af zolang geen mens in Italië vertederd wordt bij het vernemen van de naam Romme, of in applaus los barst wanneer ik Sjonnie Kraaijkamp of Simon Vestdijk zeg. Ik ben nu weer thuis en ik zit weer op mijn eigen plaatsje bij de voorstellingen van het vaderlandse marionettentheater. De heren De Quay en Luns krijgen weer langzamerhand gestalte en ik ga met de heer Van de Wetering naar bed en sta met professor Oud op. Die Benelux is heel aardig, maar eigen lijk bestaat zij niet. Piraten. De politie-agente Joyce Jones, die in het Engelse plaatsje Camberley kin deren hielp bij het oversteken nabij hun school, heeft zaterdag haar betrekking opgezegd omdat het werk „te gevaar lijk was". „De autobestuurders rijden gewoon door. Achttien maanden lang heeft men tegen me gevloekt, me uit gescholden en me bijna overreden. Ik heb er genoeg van", zo zei zij. Straaljager. Een straaljager van de Ame rikaanse marine is zondag op een groot warenhuis dat vol klanten was, neerge stort in Horsham, (Penn. V.S.). Het aantal doden is nog niet bekend, maar volgens de politie zijn er enkele perso nen gedood. Vele gewonden werden naar het ziekenhuis van Abington overge bracht. Japans. Japanse geleerden van de univer siteit van Nagoya hopen in de tweede helft van 1962 een Japanse raket met een aap erin de ruimte in te sturen. De aap wordt al opgeleid. Dekken! Op zondag 27 augustus werd in Italië het jachtseizoen geopend. Op het Italiaanse vasteland hebben zich 929.849 jagers laten inschrijven, op Sicilië 60.000. Jonge democraten. De Japanse regering heeft een „blauwboek" gepubliceerd waarin zij zich uitspreekt tegen het neu tralisme zolang de Verenigde Naties niet bij machte zijn doeltreffend de wereld vrede te verzekeren. „Het zou vap wei nig realisme getuigen wanneer Japan zijn defensie afschaft," zegt de regering. En verder: „Het veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten heeft een defensief karakter en is in overeenstemming met de idealen van de Verenigde Naties. Ja pan behoort tot de westelijke wereld en zal zijn democratisch staatsbestel ver dedigen". Bus. In Tritsjoer, Zuid-west India is een bus met passagiers in een onder water staand rijstveld gereden. Tenminste vijftig mensen kwamen hierdoor om het leven en verscheidene anderen werden gewond. De grond in. Russische geleerden hebben voorlopige plaatsen uitgezocht voor het boren van vijf gaten van tien tot vijftien km. diepte om alle typen rotsen die de aardkorst vormen te onderzoeken, aldus meldt „Komsomolskaya Prawda", het blad van de jeugdbeweging der Sovjet- Russische communistische partij. Vol gens het blad is men in de Sovjet-Unie zover dat gaten tot twintig km. diepte kunnen worden geboord. Neer. Het Amerikaanse leger heeft be kendgemaakt, dat een van zijn helikop ters op Groenland is neergestort, waar bij vijf soldaten en een Deense emplo yé van de luchtbasis om het leven kwa men. Ongeluk. In Tsjechoslowakije is zondag middag tussen Vrbno en Karlovice in Moravië een personentrein met een goe derentrein in botsing gekomen, waar door achttien mensen om het leven kwa men en tien werden gewond. Het onge luk zou veroorzaakt zijn door onoplet tendheid van een wisselwachter. Democratie. President Sekoe Touré van Guinée heeft bisschop Gerard de Mille- ville uitgewezen, omdat de laatste zich heeft verzet tegen de overneming van roomskatholieke scholen door de rege ring. De Milleville kwam zaterdagavond in Dakar aan. Hij weigerde te zeggen waarom hij Guinée had verlaten, doch medereizigers vertelden, dat de bisschop in Conakry door twee politiemannen naar het vliegtuig was gebracht. De 49- jarige bisschop heeft twintig jaar in Guinée geleefd en gewerkt. PARIJS (Reuter) President De Gaulle heeft van zyn Amerikaanse ambtgenoot een persoonlijke brief ontvangen. In de boodschap zet president Kennedy, volgens betrouwbare bronnen, uiteen waarom de Amerikaanse regering gelooft dat de wes telijke bondgenoten in de zeer nabije toe komst een of andere stap moeten onder nemen om de Russen uit te nodigen tot onderhandelingen over Berlijn en het Duitse vraagstuk en misschien over de betrekkingen tussen oost en West in hun geheel. De woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, Pierre Iiarraduc, zei naar aanleiding hiervan: „Wij leveren geen commentaar en kun nen dat ook niet op de uitwisseling van brieven tussen staatshoofden". Volgens het Italiaanse persbureau Ansa heeft premier Kroesjtsjev in een persoonlijke boodschap aan de Italiaan se premier Fanfani intussen bevestigd, dat hij Fanfani's oproep tot onderhande lingen tussen Rusland en het westen over de hangende internationale vraagstuk ken heeft aanvaard. Oe inhoud van de boodschap werd aan de westelijke mo gendheden doorgegeven. NIEUW DELHI (UPI) In welinge lichte kringen te Nieuw Delhi is voorts vernomen, dat premier Nehroe van India een resolutie zal indienen op de confe rentie van neutralen te Belgrado, waarin wordt gevraagd om een demilitarisering van Oost- en West-Duitsland. Nehroe heeft een uitnodiging van burgemeester Brandt om een bezoek aan West-Berlijn te bren gen, afgeslagen LONDEN (UPI) De westelijke Grote Drie hebben zaterdag de Russische rege ring in scherp gestelde nota's gewaar schuwd niet te raken aan de rechten van het westen inzake de luchtcorridors naar West-Berlijn. De Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk waarschuwden dat elke bemoeienis met het erkeer door de cor ridor zou worden beschouwd als een „agressieve daad". Ook waarschuwden zij dat de verantwoordelijkheid voor zulk een daad geheel op de schouders van de Sovjet-Unie zou komen te liggen. De wes terse nota's waren een antwoord op een bedreiging uit Moskou op woensdag j.l., dat Rusland de westelijke rechten in de luchtcorridors naar da verdeelde stad zou kunnen beknotten. Een boerengezin in Diever, bestaande uit man, vrouw en drie kleine kinderen, heeft het leven te danken aan de hondj die 's nachts met een hard en schel geblaf het gezin wekte. In de boerderij bleek brand te zijn uitgebroken, die onmiddellijk het gehele achterhuis in een laaiende vuurzee veranderde. De drie kinderen kon den ternauwernood worden gered. De hond, aan wiens waakzaamheid het te danken was, dat de brand tijdig was be merkt, kwam in de vlammenzee om het leven. De brandweer wist de naast het huis gelegen schuur, waarin een groot aantal varkens waren ondergebracht, te be houden. Prof. Parkinson bekend om zijn „wet" der constante uitbreiding van werk en personeel van bureaus zal ter gelegen heid van het 250-jarige bestaan van de n.v. Berghuizer Papierfabriek v.h. B. Cramer te Wapenveld een bezoek aan ons land brengen en wel van 14 tot en met 16 september. Gedurende deze dagen zal hij ook enkele lezingen houden en wel op vrijdagavond 15 september in de aula van de gemeente Universiteit in Amster dam. De bijeenkomst staat onder auspi ciën van de Amsterdamse kring van economen en van het N.I.V.E.H. Voorts houdt prof. Parkinson lezingen in Arn hem en Den Haag.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3