Films van allure op festival te Venetië I 01 Westduitse Vredesunie doet de socialisten concurrentie aan Een Franse filmdie het officieel niet is Route Bloemencorso 1961 üHI er Brandstichter had het voorzien op bromfietsen Nieuwe polder zou militair oefen terrein worden Aalsmeer groet Amsterdam' zaterdag 2 september MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 4 muntplein 16.40 ',Ngci*cuit u°£*skao£ Regering laat de verdachte organisatie ongemoeid Expositie „Van Looy en tijdgenoten" goed bezocht Verkeersongevallen in Beverwijk Het weekeinde De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Dodelijke val uit raam Voor 30 miljoen platina op Schiphol 4 LIDO Dl VENEZIA In 1949 werd de Franse filmregisseur Claude Autant-Lara getroffen door berichten over de veroor deling van een jonge landgenoot, die we gens gewetensbezwaren op grond van zijn (katholieke) godsdienstige overtuiging wei gerde een militaire uniform te dragen. Omdat Frankrijk voor gewetensbezwaren tegen militaire dienst geen enkele wette lijke regeling kent, werd hij tot gevange nisstraf veroordeeld. Autant-Lara stelde een nader onderzoek in en het resultaat heeft hij vastgelegd in een speelfilm „Tu ne tueras pas" (Gij zult niet doodslaan), opgedragen aan de 36 dienstweigeraars die op het ogenblik in Franse gevangenis sen verblijven en dezer dagen vertoond in het internationale filmfestival te Venetië. Dat die film daar vertoond kon worden is een bewijs voor da zeer liberale gees tesgesteldheid van de nieuwe directeur van het festival, Domenico Meccoli, die voordien als filmcriticus werkzaam is ge weest. Deze film namelijk heeft nóch in Italië zelf, noch in Frankrijk de sympathie van de overheid, in beide landen was het onmogelijk haar te vervaardigen door te genwerking van de censor en tenslotte heb ben Joegoslavische studies en geld uit. het kleine Liechtenstein uitkomst geboden, nadat Autant-Lara twaalf jaar lang tever geefs had gepoogd, een Franse filmprodu cent te vinden, die zijn werk zou willen produceren. Hijzelf en zijn acteurs werk ten er zonder honorarium voor. De film is interessanter door haar voor geschiedenis en haar opzet dan in haar uitwerking, want zij is niet helemaal ge slaagd: zij is wat te traag en wat te thea traal, hetgeen juist voorkomt, dat ze haar publiek meesleept. Het verhaal voert een Duitse priester ten tonele, een jongeman, die in 1944 op bevel van zijn meerderen in militaire dienst een Franse partisaan heeft gedood en die nu alsnog terechtstaat voor een Franse militaire rechtbank. Op diezelf de dag berecht dit tribunaal ook een jon ge Fransman, die op grond van gewetens bezwaren dienstweigeraar is. De jonge Duitser wordt vrijgesproken („Befehl ist Befehl", nietwaar?.de jonge Frans man wordt veroordeeld. De film toont de Duitser geenszins onsympathiek en ook de militaire rech ters worden heel menselijk belicht. Autant-Lara, die ons verklaarde, zich in personen en situaties geheel op een ware gebeurtenis te hebben gebaseerd, heeft dus beslist niet in zwart-wit ge schilderd; hij heeft duidelijk gevoel voor nuances getoond. Laurent Ter- zieff, Horst Franck en Suzanne Flon spelen de voornaamste rollen. De film was oorspronkelijk aangekon digd als productie vanZwitserland, waarschijnlijk vanwege het feit, dat Liech tenstein, ofschoon zelfstandig, daarmee vooral economisch zo nauw verbonden is De Zwitserse filmproducenten hadden daartegen echter bezwaren. Ook Frank rijk en Italië weigerden het vaderschap te erkennen. Toen heette de film een Joego slavische productie, maar zojuist hoor ik, dat de Joegoslavische festivaldelegatie daarmee geen genoegen neemt. Signor Meccoli heeft zich wat dit betreft in een wespennest gestoken, naar het schijnt maar hij is niet bevreesd voor wespen. Van „onverdacht" Fransen huize is een andere film, die op een dezer eerste dagen vertoond werd: „La Fille aux Yeux d'Or (Het meisje met de gouden ogen) van de jonge Jean-Gabriel Albicocco. Het betreft hier een eerste speelfilm van een 24-jarig cineast, die een verhaal verfilmde dat op De Baizac geïnspireerd is, maar in onze tijd speelt. Het gaat over de verhouding tussen drie mensen: een gehuwde man, diens echtgenote en een jong meisje, een verhouding, die in een catastrofe eindigt. Hoewel het verhaal in onze tijd is gesitu eerd, brengt het de romantische sfeer uit het verhaal van De Balzac ongerept over. De personen echter zijn stuk voor stuk on echt (hoe goed de rollen ook vertolkt wor den door resp. Paul Guers, Frangoise Prevost en Marie Laforet) en in hun situa ties kan men moeilijk geloven. Dat de film niettemin de bewondering wekt lijkt mij een bewijs voor de stelling, dat Albicocco zijn vak verstaat. Als hij een volgende keer een beter thema in handen krijgt, zal hij wellicht een meesterwerk scheppen, vooral als hij ook dan de steun heeft van het waarlijk verrukkelijke camerawerk van zijn vader, Quinto Albicocco, die een oude rot in het vak is. Het Venetiaanse festival stelt zich nooit tevreden met middelmatig werk. Het was al op hoog peil ingezet: in de openings voorstelling vertoonde men de nieuwste film van de zeer productieve Japanse meestercineast Akira Kurosawa. Dat werk, De Lijfwacht", vertelt een in de negen tiende eeuw spelend misdadigersverhaal: twee gangsterbenden vernietigen elkaar en het gehele dorp, waarin ze „opereren". Zet voor gangsterbenden de twee militai re machtsblokken die onze tijd kent en voor het dorp de wereld en u begrijpt, wat Kurosawa heeft willen betogen met zijn prachtige film. Er is een aaneenschake ling van onvergetelijk-mooie scènes, met o.a. beelden van een strijd tussen de bei de groepen, die op een ballet lijkt. Het werk is indrukwekkend van massaregie en de regisseur heeft ook met zijn afzonder lijke figuren prachtige resultaten be reikt. Zijn hoofdrolspeler, Tosjiro Mifune, wellicht Japans grootste acteur, vormde trouwens het best-denkbare materiaal waarmee een regisseur kan werken. Mifu ne, in persoon te Venetië aanwezig, lever de een schitterende creatie. Jan Koomen VIJZELSTRAAT OLYMPISCH STADION BRITS NATIONAAL JEUGDORKEST OP TOURNEE. Honderd jongens en meisjes van het Britse nationale jeugdorkest verlaten dins dag Londen voor een zeventiendaagse tournee door Scandinavië en Rusland. Er zullen concerten worden gegeven in Stockholm, Helsinki, Leningrad en Mos kou. Het ligt in de bedoeling, dat het orkest ook zal optreden in Hamburg en Berlijn. De tentoonstelling „Van Looy en tijd genoten", die naast werken van Jacobus van Looy ook sublieme tekeningen en aquarellen toont van Breitner, Floris Ver ster, Willem Witsen, Isaac Israëls en vele anderen mag zich in een gunstige belang stelling verheugen. De Kunstkring „De Waag" te Almelo zal deze expositie overnemen. Een 56-jarige motorrijder uit Amsterdam is zaterdagmiddag op de Parallelweg te Beverwijk in botsing gekomen met de per sonenwagen van een 52-jarige Franse in genieur. De vrouw van de motorrijder die op de duo van de motor zat, viel over haar man heen op het trottoir. Met een dubbele beenbreuk is zij in het Rode Kruis ziekenhuis opgenomen. In de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer half een is op de Hoflanderweg in Beverwijk een 46-jarige hoofdbaas uit Beverwijk met zijn personenauto tegen een bestelwagen van een Amsterdamse tram bestuurder gereden. De hoofdbaas werd aan het hoofd gewond. Bij een nader onder zoek bleek dat hij een paar borrels had gedronken. De beide voertuigen liepen schade op. Het ongeluk gebeurde doordat de hoofdbaas op het punt waar de Hoflan derweg bij de Munnikenweg komt, de bocht te ruim nam en op de linkerweg helft kwam. Op dat moment naderde juist de bestelauto van de trambestuurder die een botsing niet meer kon vermijden. Een elfjarig meisje uit Simpelveld is zondagmiddag op het rijwielpad langs de Zeestraat in Wijk aan Zee onder de brom fiets van een P.T.T.-beambte gekomen. Zij liep een gebroken linkerpols op en is het Rode Kruis ziekenhuis opgenomen. (Van onze correspondent) BONN. Een groep van vijfhonderd men sen trotseerde enige wekem geleden de stromende regen om in Wiesbaden het veir-j kiezingscongres bij te wonen van de Deutschen Friedens-Union (D.F.U.), de jongste partij aan de Westduitse politieke sterrenhemel. Niet alleen de regen maakte het congres een trieste aangelegenheid. Nog meer werd daartoe bijgedragen door de onheilsvoorspellingen, waarmee de D.F.U. voor het kiezerscorps treedt. „Wij staan voor een tweede 1933," zo luidt een van haar slagzinnen Een andere leus van de partij is dat de politiek van Adenauer en de zijnen vooral de generaais van Hit- Ier in de kaart speelt. In de bondsrepubliek wordt de politiek van het keizerrijk en van Hitier bijna vol komen nagebootst, zo kon men verder ho ren uit de mond van de Graaf van West- phalen, lid van het hoofdbestuur van de partij. Verder dient de D.F.U. zich aan als de beste voorvechters in de Bondsdag van de besluiten van de vakverenigingen. Voor de kwestie-Berlijn en de Duitse her eniging heeft de D.F.U. oplossingen, die als twee druppels water gelijken op die, welke men uit Oost-Duitsland kan ver nemen- Voorts propageert de partij een neutraal Duitsland, aanvaarding van de plannen voor kernwapenvrije en ontwapende zo nes in Midden-Europa en afschaffing van kernwapens. De vroeger door de socialis ten zo heftig voorgestane stelling van een Duitsland zonder kernwapens hoort men nu uit D.F.U.-mond. De algemene bedoe ling van de partij is „een echte oppositie in de Bondsdag" te scheppen. Het is duidelijk dat de oprichting van deze partij voor de socialisten niet zo pret tig is. Het ziet er naar uit dat zij na melijk op hun linker vleugel de stemmen gaan verliezen aan de D.F.U., die zij op hun rechter vleugel hopen te winnen, nu zij 't marxistische en anti-Atlantische ver leden hebben afgezworen. Volgens verkie zingsdeskundigen ziet het ernaar uit dat de S.P.D. misschien zélfs twee tot twee en een half percent van de stemmen aan de Vredesunie gaat verliezen. Het is daar om te begrijpen dat de socialisten zich hebben gehaast te verklaren dat de D.F.U. een anti-democratische partij is die in strijd is met de grondwet. Op deze gro-nd is de communistische partij in West-Duits land verboden. rooms-katholieken, protestanten en ook voormalige communisten. Tegen deze laatste groep mag op zich zelf geen bezwaar bestaan, wel moet men dat hebben tegen de wijze waarop het ccrrtirministisehe bewind uit Qosh-Duitsland probeert een rode vinger in de pap te krij gen. Zo moet men tenminste de activitei ten van communist Oskar Neumann inter preteren. Neumann vluchtte in 1954 van West- naar Oost-Duitsland, nadat hij in de Bondsrepubliek veroordeeld was wegens het organiseren van een enquête tegen de Westduitse herbewapening. Sinds dat jaar vertoonde Neumann zich niet meer in West-Duitsland. uit angst alsnog zijn drie jaren gevangenisstraf te moeten uit zitten. De kwestie van de D.F.U. achtte Neu mann echter zo belangrijk, dat hij onder valse naam de zonegrens passeerde en met instructies gewapend naar Wiesbaden toog om daar de ex-communist Gautier, lid van het verkiezingscomité der D.F.U., te vertellen hoe en wat te doen. Neumann werd echter al gepakt voordat hij Gautier getroffen had. Deze kwestie toont wel aan dat de D.F.U. geenszins vrij is van communistische in vloeden. Dat blijkt ook wel uit het feit dat van de acht leden van het verkiezings comité er zeven belangrijke partijfunctio narissen in de verboden communistische partij zijn geweest. Normaal zou zelfs vijftig percent van de feiten genoeg voor minister Schroder geweest om ir. naam der democratie met trommelgeroffel een partij te verbie den. Maar nu de verkiezingen voor de deur staan, ziet alles er anders uit in de Bondsrepubliek. Zolang het nog gaat, blijft men in Bonn moeite doen de D.F.U. te zien als een onschuldige partij, waarvan 23 hoogleraren, elf artsen, dertien predi kanten, elf leraren en nog een kleine vijf tigduizend andere ongevaarlijke burgers lid zijn. Met deze zet hebben de socialisten ech ter weinig bereikt. Minister van Binnen landse Zaken Schroder, die er meestal als de kippen bij is is om allerlei zaken on grondwettelijk te verklaren, heeft gezegd geen enkele reden te zien waarom de D.F.U. verboden zou moeten worden. Zo lang het bewijs van het tegendeel niet is geleverd, geldt de D.F.U. als een legale democratische partij, aldus Schroder. Men hoeft geen genie te zijn om in te zien dat deze houding niet wordt ingege ven door Schröders extreme zorg voor een democratische gang van zaken, maar wel door het belang dat zijn christen-democra tische partij er bij heeft als de Vredes unie de socialisten afbreuk doet. Is de D.F.U. een democratische partij Het antwoord op die vraag lijkt moeilijk te geven. Zeker is het dat een groot aan tal linkse intellectuelen in de partij zitten, die geen communisten zijn. Zo zou Albert Schweitzer een van de mensen te zijn die de partij steunen. Verder ziet men in de rijen dér D.F.U. socialisten, liberalen ze zijn De UNO-assemble is in New York in een speciale zitting bijeengekomen ter behandeling van de kwestie Bizerta. De Fransen boycotten echter de bijeen komst. Tijdens een korte onderbre king van de vergadering overlegt de afgevaardigde van Tunesië Mongi (links) met C. S. Jahl (India) en Alex Quaison Sackley (Ghana). Op de lagere school blonk hij reeds uit door zijn goede opstellen," lezen we over de auteur L. Kombrink op de achterkant van het door hem vervaardigde boek HET VEEN EILAND", dat als Hunebed pocket verscheen bij uitgeverij „De Toren laan" in Assen. HET IS EEN MOOI, lang opstel gewor den uit het Drentse land, waar de liefheb bers die de streekroman nog steeds heeft, waarschijnlijk wel weer met smaak de tan den in zullen zetten. Overigens lang niet het - eerste boek van deze schrijver, over wie de flap ons onder meer onthult: „na dab de auteur een andere werkkring had aanvaard, nl. sluiswachter, was het van zelfsprekend dat het volgende boek „Van praam tot motorschip" werd getiteld." Maar ditmaal gaat het dan over de turf stekers uit het Drente van voorbije jaren en vanonder zijn binnenvaartpet kijkt de schrijver ons met toegeknepen oogjes even grimmig aan als het er grimmig toegaat „Het Veeneiland". DAAR ONTMOETEN WE de zwijgzame, stoere Geert met de ruwe werkhand, de afwisselende norse en peinzende blik en de pruim achter de kiezen, die samen met z'n Willemien in de plaggenhut een hard maar godvruchtig leven leidt als veenaf- graver in loondienst. Geert wil zich op werken en begint voor zichzelf en dan duurt het niet lang of de aan wat meer raffinement gewende lezer heeft de kwaad willige geest ontdekt in de persoon van de rancuneuze opzichter Staring, die onze nobele Geert zijn succes misgunt en in het laatste hoofdstuk voor enkele kracht dadige taferelen zorg draagt. Maar voor het zover is worden er eerst nog heel wat borden smout en brij gegeten en ten ge paste tijde wordt ons een bijbeltekst voor gehouden. Het loopt ten slotte allemaal goed af voor de deugdzamen en slecht voor de slechterikken. Een recht-toe-recht-aan-verhaal dus, waar iedere lezer houvast aan zal kunnen vin den en dat, de eenvoud van de opzet in aanmerking genomen, eigenlijk wel vaar dig wordt verteld. In de serie ELSEVIERS REISGIDSEN zijn twee nieuwe exemplaren op de markt gekomen, die beiden handelen over Mid- den-ltalïè. De ene reisgids bestrijkt het gebied dat de „regiomi" Toscane, Umbrië en de Mar ken, alsmede het eiland Sardinië omvat. Men kan dit gebied het noordelijke Mid- den-Italië noemen. Het strekt zich uit over de volle breedte van het schiereiland. Hier liggen onder meer de steden Florence, Pi- sa en Assisi. De andere gids behandelt de zuidelijker gelegen „regioni" Latium en Campanië, alsmede Abruzzen en Molise. Hier liggen ook Rome, Napels en de dode stad Pompeji. Over Rome zegt deze gids niets, omdat daarvan al een aparte gids is uitgegeven. Wel is het eiland Capri in de beschrijving van dit deel van Italië be trokken. De gidsen zijn zeer overzichtelijk en ge detailleerd. Ze bevatten algemene toeris tische richtlijnen, wetenswaardigheden over eten en drinken, routekaarten met toelichtingen, maar het accent ligt toch wel op de alfabetische opsomming van de steden, stadjes, bergen, meren enzovoorts, die steeds in nauwe samenhang met hun omgeving minutieus worden beschreven. Voortreffelijke gidsen in handig zakfor maat met geplastificeerde omslag. Een geheel andere opbouw vertonen de drie uit het Duits vertaalde reisgidsen die bij RUYS in Bussum verschenen: TOCH TEN IN OOSTENRIJK EN NOORD-ITA- Llë, TOCHTEN IN ITALIë MET SICILlë EN SARDINIë en TOCHTEN IN SPANJE EN PORTUGAL. De schrijver, Th. Muller Alfeld, stippelt enkele grote reisroutes uit (voor Oosten rijk bijvoorbeeld drie) en geeft dan een zeer gedetailleerd verslag van de zwerf tochten die hij langs deze routes heeft ge maakt. Behalve over het landschap met zijn bezienswaardigheden vertelt hij vele bijzonderheden over de bewoners, de cul tuur en de historie. De door de schrijver gevolgde methode van een reisverhaal lijkt ons het bezwaar te hebben dat men onderweg meer aandacht heeft voor wat over de te volgen route in het boekje staat dan voor de omgeving zelf. Het beste is daarom misschien de bijzonderheden over de te bezoeken gebieden eerst rustig door te lezen. Overigens zijn deze gidsen keu rig verzorgd. Ze hebben een sterke plastic omslag en de tekst is volop geïllustreerd met foto's en kaartjes. Voor de Rotterdamse uitgever Ad. Don ker vertaalde Estaban Lopez onder de ti tel „HET HEERLIJKE LEVEN" de ro man „La Grenouille" van de jonge Frans talige Belgische schrijfster Maud Frère. Het is de geschiedenis van twee kinderen Jeannot, een meisje van twaalf, en René haar veertienjarige broertje. Moeder is dood, vader scharrelt met vriendinnen en de kinderen wonen samen met de oude dienstbode Valérie, die zij om haar boven matige lelijkheid de Kikker noemen en van wier liefdeleven zij de halfbegrijpen- de en spotzieke getuigen zijn. Jeannot ver eenzaamt als haar broertje, met wie zij in het grote huis een leven vol fantasie rijke kinderavonturen leidt, naar een in ternaat vertrekt. De kikker, voor wie de kinderen zowel afschuw wegens haar lomp heid, als genegenheid wegens haar goed heid voelen, pleegt zelfmoord als het ouder wordende meisje Jeannot zich aan haar bedillerige toewijding onttrekt. De kinde ren krijgen dit niet te horen en op de laatste bladzijde roept Jeannot uit: „O, papa, het leven is heerlijk". Het is een wat vormloos verhaal, ver. teld zonder veel compositie of litteraire discipline. Soms wordt het gebeuren ge zien door de ogen van de kinderen, dan weer door die der volwassenen. Een be langrijk figuur als de vader krijgt wei nig tekening. Toch drong zich onder het lezen voortdurend de gedachte aan ons op dat deze ogenschijnlijke bezwaren nu juist de verdienste gevormd zouden kunnen heb ben van de oorspronkelijke versie, waar het in het vage blijven van figuren en achtergronden dan juist de wat onwerke lijke, vage kinderwereld met z'n halfbe wuste noties van het leven der volwasse nen voelbaar zou hebben moeten maken Wij kunnen hier echter alleen maar naar gissen, want de vertaling biedt ons vrij wel geen aanvaardbaar Nederlands. De veelal in belachelijke stadhuistaal woor delijk vertaalde Franse zinnen falen bij de Nederlandse lezer de voorstellingen, emoties en nuances op te roepen die zij bij de Franse lezer wellicht wél hebben weten te verwekken. Van Maud Frère verschijnen ondertus sen bij Gallimard te Parijs nieuwe ro mans. A (WHOMDIG INGE/1 En BESCHOUWINGEN Voornaamste attractie van het door de KRO verzorgde zaterdagavondprogramma was zonder twijfel de verzameling zomerse actualiteiten in „Brandpunt". Daar werden het bermtoerisme en de lawaaiverwekken- de draagbare radio's eens goed over de hekel gehaald, alleen al door de manier waarop ze in het beeld kwamen. Regisseur Aad van den Heuvel had aan de montage van de verschillende vakantie-aspecten al zijn talent en durf besteed. De uitkomst was bijzonder gelukkig. Alleen het inter view met een kei misstond door de opzet grappig en filosofisch te zijn, maar dat kunnen alleen de hele grote keien. Intussen mogen we niet nalaten de reportages van de wereldkampioenschap pen wielrennen te memoreren. De liefheb bers zaten er met hun neus bovenop en konden de 'nish scherp in het oog houden. Van goede kwaliteit dus De zondagavond bracht een afwisselend en merendeels zeer amusant programma, waarvan de kleine muzikale show van de Andrew Sisters in Berlijn (overgenomen van de zender Vrij Berlijn) wel het hoog tepunt vormde. De Andrew Sisters blijken hun enorme successen van vijfentwintig jaar geleden te hebben overleefd en nog steeds in staat te zijn een verwend publiek te boeien, al moet gezegd dat hun kracht van heden voor een groot deel ontleend wordt aan de herhaling van oude num mers. Die brengen ze echter met een verve en vlotheid dat menig ensemble van van daag er nog wat van leren kan. „Een reis om de wereld in zestig minuten" bracht eveneens vakkundig show-werk, waarin vooral Peter Alexander uitblonk. Beeldschermer HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Gram. 11.50 Volaan.vooruit, lezing. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lich te muz. 14.00 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrou wen. 14.45 De fatale 7 dagen, hoorsp. 15.30 Amus. muz. 16.00 V. d zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz Het ontstaan van het Papiamento, d. Stanley Cras. 18.00 Folkloristische muz. uit Corsica. 18.20 Polit. lezing. 18.30 V. d. jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Kamerork. en solist. 21.20 II Signor Bruschino, opera. 22.25 Boekbesp. 22.30 Nws. 22.40 Omr.ork. en sol. 23.45 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Jazzmuz. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Altmezzo en piano. 14.30 Act. 15.00 Gram. 15.30 Boekbespr. 15.45 Pianoduo. 16.15 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Lich te muz. 18.30 Lichte muz. 19.00 Gram. 19.45 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Promenade ork. 20.45 Zweefvlucht in tegengestelde richting, hoorsp. 21.45 Gitaarspel. 22.00 Orgelmuz. 22.15 Wereld- kampioensch. wielrennen. 22.30 Nws., beursber. en meded. 22.45 Act. 23.00 Lichte muz. 23.55— 24.00 Nieuws. BRUSSEL, 324 m. 12-00. Nws» 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Hammondorgelspel. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13 J5 Karaermuz, 14.00 Ork.conc 15.30 Gram. 16,00 Beursber. 16 06 Gram 16 30 Ork muz ÏT.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.40 Boekbespr. 1.7.50 Filmr muz. 18.00 Amus.muz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Operettemuz. 19.00 Nws. 19 40 Amus.muz. 19.50 Lezing 20.00 Ork.conc. 21.00 Licljte muz. 21.30 Operamuz. 22.00 Nws. 22.175 Der Vogelhandler, operette. 22.50 Gram. 22.55 - 23.00 Nws. Op de Bilderdijkkade in Amsterdam bleek 's nachts om halfvier een brom fiets op onverklaarbare wijze in brand te zijn geraakt. De bromfiets stond naast de benzinetank van een geparkeerde be stelauto Het bleek dat de dop van de tank was afgedraaid en de benzinekraan van de bromfiets openstond. Een man kwam bij de politie vertellen dat hij de brand had ontdekt en getracht had deze te blussen. De bromfiets verbrandde ge deeltelijk en de bestelauto kreeg brand schade. Een uur later kreeg de politie een melding dat op de Da Costakade een motor en een bromfiets, die naast een daar geparkeerde personenauto stonden, in brand waren geraakt. Toen de politie auto verscheen, zagen de agenten dezelf de man. die zich ijlings uit de voeten maak te en zich in een portiek verstopte, waar de agenten hem arresteerden. De brand weer bluste de brand. Motor en bromfiets verbrandden gedeeltelijk. In het politiebureau gaf de man de hem begeleidende agent onverwacht een stomp en wist zo het bureau uit te vluchten. Na een achtervolging, waarbij waarschu wingsschoten werden gelost, is de man een 33-jarige Amsterdamse bontwerker, gepakt en opgesloten. Het is vrijwel ze ker dat hij de bromfietsen in brand ge stoken heeft. Een tweejarig jongetje is in Den Haag uit een raam op de tweede etage van zijn ouderlijk huis gevallen en aan de gevolgen overleden. Het kind was samen met twee broertjes van 6 en 4 jaar door de vader naar bed gebracht. In hun kamer stond het raam open, maar er waren dwars voor het raam latten aangebracht om on gelukken te voorkomen. MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz VARA: 20 20 Achter het nws. 20.40 Film. 21.05 Filmkron. 21.30 Forum. DINSDAG 29 AUGUSUS NTS' 20 00 Journ. 20.20 Film. 20.35 Dierenfilm. 21.00—22.15 Speelfilm 22.20—23.00 Eurovisie: We- reldkampioensch. wielrennen. Met een toestel van de Tsjechische luchtvaartmaatschappij CSA is 2300 kg platina uit Praag op Schiphol aangeko- i. Bewaakt door leden van de K.L.M. bedrijfsbeveiliging werden de 95 kistjes waarin dit edele roetaai verpakt was, naar de kluis van de K.L.M. op Schiphol vervoerd. De zending is bestemd voor Franse en Zwitserse banken. De waarde van 1 gram platina bedraagt circa 14.-, zodat de zending dus een waarde van meer dan 30 miljoen gulden vertegen woordigt. Rijkswaterstaat bereidt momenteel op papier de inpoldering voor van de 9000 ha grote inham van de Waddenzee tussen Den Helder en Den Oever. De bodem van deze ondiepte, het balgzand, bestaat, zoals de naam reeds aanduidt, uit zand en is daarom minder geschikt voor landbouw doeleinden. In de nieuwe polder, ongeveer half zo groot als de Wieringermeer, zouden echter militaire oefen- en opslagterreinen en een vliegbasis kunnen komen tot een omvang van ongeveer een kwart van het totaal waarover Defensie thans over het hele land beschikt. Het is dan ook met dit doel voor ogen dat momenteel over de in poldering overleg wordt gepleegd tussen de departementen van Verkeer en Water staat, Defensie en Financiën. Rijkswater staat heeft bij de inpoldering van het Balgzand ook belang, omdat de oude, cir ca 25 km. lange zeewering tussen Den Helder en Den Oever verhoogd zal moe ten worden. De nieuwe zeedijk, die dit overbodig maakt, zou bovendien een tien tal kilometers korter kunnen worden. De bestemming voor defensie-doeleinden is echter het belangrijkste aspect van het project, niet alleen omdat men er een oefenterrein mee zou winnen er wordt al gesproken over een belangrijke bezuini ging op de La Courtine-manoeuvres maar vooral ook omdat hiermee bevol kingscentra en recreatiegebieden van mili tair gebruik kunnen worden ontlast. Er zal echter nog heel wat water over het Balgzand stromen voor het zover is. Waterstaat en Defensie vechten thans uit wie de kosten moet betalen. Defensie krijgt bovendien „verhuiskosten", waar aan zij de instanties, die belang hebben bij haar verdwijnen van bepaalde plaat sen, wil laten meebetalen. Dan bestaan er ook nog zaken als het Deltaplan, het Lauwerszee-project en de heersende krap te op de arbeidsmarkt, die een snelle uit voering van dit plan geenszins in de hand werken.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4