DE DODENLIJST VAN ADRIAN MESSENGER KINDEREN IN AUSTRALISCH BINNENLAND KRIJGEN LES VIA DE RADIO PRIEGELTJES GROTE REIS PANDA EN DE MEESTER-OPHEFFER Polle, Pellï en Ons vervolgverhaal Den Haag gaat 16 linden verbomen 7 Huid genezing Qi MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 PHILIP MACDONALD Oorspronkelijke titel: The list of Adrian Messenger Bevolkingsaanwas noodzaakt tot snelle uitbreiding Puistjes verdrogen door Purol poeder Oude vordering 14. „Nu hoop ik toch maar dat we Zeerob met de kijker kunnen vinden", zegt Polle zuchtend, één ding is zeker: hij redt zichzelf meestal wel goed overal uit; maar toch.ik zip hem liever maar in levenden lijve voor me!" Opeens ontdekt Pingo de beide volgbootjes, die niet vergaan blijken te zijn. „Kijk eens, Polle!", roept hij verheugd, „hiermee kunnen we Zeerob opzoeken!" Polle wil wel dadelijk wegvaren, maar hij zal toch moeten wachten, tot er weer een paar riemen bij zijn gemaakt! 20) „Ik begrijp het, mijnheer. Met een onbekende grootheid als uw Smith Brown-Jones kunnen we niet het risi co lopen dat hij ergens iets hoort." Seymour hield op en voegde er aar- zelencj aan toe: „Maar er is een ding, u vergeet toch niet dat Pike persoon lijk aan alle betrokken hoofden van politie geschreven heeft? Hij vroeg in hoofdzaak naar de „ongelukken", maar in de antwoorden kunnen die ander% dingen ook vermeld zijn. Spe ciaal wat de militaire dienst betreft." „Nee," zei Atnhony, „dat ben ik niet vergeten. Maar een dubbele controle kan geen kwaad en kan zelfs helpen. Vooral wat het persoonlijke gezichts punt betreft. En op deze manier schie ten we misschien vlugger op ook." Er was zowel belangstelling als in stemming in zijn blik. „Je schijnt van mening te zijn dat die militaire diensttijd belangrijk is. Kun je me ook zeggen waarom?" Seymour bloosde weer, maar slaag de erin gelijktijdig te grinniken. „Om dat het belangrijk is het verband tus sen al deze mensen te vinden, mijn heer, willen we achter het motief ko men. En ik herinner me dat mijnheer Pike zei dat u gezegd had dat de oor log het antwoord zou kunnen zijn." Hij stond op. „Als u verder niets meer hebt, kan ik beter aan de slag gaan. Wanneer wilt u dat ik verslag uitbreng?" Anthony dacht na. „In de loop van morgen zou ik zeggen. Of maandag ochtend als dat beter uitkomt." Hij glimlachte. „Ik verwacht geen won deren, zie je." Hij keek hoe Seymour na een lich te aarzeling naar de deur toeging toen een nieuwe gedachte opkwam. „Wacht eens," zei hij. „Als je bij Updyke bent, vraag hem dan alles op te zoeken wat hij over die „ongeluk ken" heeft. Wat dan ook." Hij aarzel de even. „En dit is alles," zei hij toen en zag Seymour weer even aarzelen. „Tenzij jij nog wat hebt?" „Nee, eigenlijk niet," zei Seymour. „Maar ik vroeg me af wat u zelf van plan bent." „Mijn beste jongen." Anthony was berouwvol. „Dat had ik je moeten ver tellen. Mijn taak is voor vandaag het nagaan van het privéleven van Adrian Messenger. Whistlers Walk is een adres in Chel sea, dicht bij de rivier en niet ver van Battersea Bridge, waarover zelfs de meest ervaren Londense taxichauf feurs nog wel even na moeten denken. Er staan in Whistiers Walk maar vijf huizen. Twee aan elke kant en een aan het einde van deze doodlopen de straat. De vier huizen die tegen over elkaar staan zijn pompeuze vil la's uit het Victoria-tijdperk, maar het vijfde, dat op dit ogenblik van Joce- lyn Messenger was, doteerde uit een aantrekkelijker tijdperk. Het was klei ner, laag, en gedeeltelijk met hout betimmerd; vanuit de ramen op de eerste verdieping kon men uitzien over de Theems, terwijl er rondom binnen de stenen muren meer grond lag dan waarop enig ander huis in Londen zich kan beroemen. Er stonden ook bomen binnen die muur; niet alleen verscheidene van die in de stad alom tegenwoordige platanen, maar ook een paar eiken en een grote beuk die zich uitspreidde boven het kleine ge bouwtje aan de achterkant van het huis: de studio, die eens een stal was. Het was half vijf toen Anthony zijn Voisin voor nummer vijf parkeerde, uitstapte en rondkeek. Op de een of andere manier was de zon er het af gelopen halfuur in geslaagd door de gele deken te breken, zodat er nu een bleke glans op de kade lag, terwijl ook de rivier de weerschijn vertoonde. De dag tevoren was hij voor het eerst in Whistiers Walk geweest, en hij keek opnieuw met plezier naar de voorkant van het huis toen hij de drie treden opging en aanbelde. Hij wachtte, ter wijl hij zichzelf voorbereidde op de laatste slag met de kleine Schotse Cerberus. Die slag werd niet geleverd. De ver tegenwoordigster van Caledonia was deze morgen eerder ingetogen dan streng, voorzichtig in plaats van grof. Hij had zijn mond nauwelijks openge daan voor ze zei: „Wilt u alstublieft binnenkomen," zijn hoed en jas in ontvangst nam en hem binnenleidde in een vriendelijke kamer met boeken langs de muren aan de achterkant van het huis, waar ze iets mompelde dat hij niet verstond, en hem alleen liet. Hij hoorde haar stem even buiten de kamer, kennelijk sprekend door een telefoon, en bijna meteen daarna zag hij door de openslaande deur hoe Jo- celyn Messenger van haar studio snel naar het huis kwam lopen. Het blauwe linnen van haar overall kleurde goed bij haar ogen en de zon glinsterde in haar haar. Ze nam lange passen, lachte en was levendig en het was Anthony duidelijk dat deze och tend althans de wolken van Asgard waren opgetrokken. Hij zag op tegen de taak die voor hem lag terwijl hij zich realiseerde hoezeer George Firth gelijk had toen hij Adrian Messengers verering onverdeeld noemde. Hij deed de deur naar buiten voor haar open en ze kwam de kamer bin nen en schudde hem de hand. Een koele, krachtige handruk, die in over eenstemming was met haar persoon lijkheid. „Het spijt me dat ik gisteren niet te bereiken was," zei ze. „En ik heb het gevoel dat Sheila onbeleefd tegen u is geweest, al wil ze dat niet toe geven. Ze is soms een tactloze kleine draak." „Een draak kan nuttig zijn om in huis te hebben," zei Anthony. „En de behandeling die ik kreeg, had ik waar schijnlijk verdiend." Hij liep met haar naar het haardvuur, ging in de stoel zitten die ze hem aanbood en wachtte op een gelegenheid het gesprek te be ginnen. Die liet niet lang op zich wachten want ze ging tegenover hem zitten, keek naar hgm en zei: „Ik vind het bijzonder prettig u hier te zien, mijn heer Gethryn. Maar ik ben ook een beetje nieuwsgierig..." Ze lachte. „Wat zeg ik, een beetje? Ik verga ervan." „Dit is niet het soort bezoek, dat ik graag zou willen," zei hij. „U moet weten dat ik wel eens speciale op drachten vervul voor Scotland Yard en dat is nu tot mijn spijt ook het ge val." Ze werd nu ernstig, terwijl ze hem bestudeerde. „Ik ben nu nog nieuws gieriger..." „Het gaat over Adrian Messenger en ik heb uw hulp nodig." „Die arme Adriarf," haar gezicht betrok. „Maar wat kan hij met de politie te maken hebben?" Daar was het dan en hij kon nu het beste doorzetten. „Ik ben bang dat zijn dood geen ongeluk is geweest," zei hij. „Naar mijn mening en dat is ook de officiële opvatting werd hij gedood. Vermoord." Ze staarde hem aan, de blauwe ogen van verbazing wijd open. „Dan...dan was er dus een bom." „Ja." Anthony was grimmig. „Er was inderdaad een bom." „Hoe af schuwelijk!" Ze huiverde en verstijfde toen plotseling, terwijl ze met gespan nen belangstelling naar hem keek. „Wat bedoelde u toert u zei dat Adrian vermoord was? Die^bom betekent dat al die mensen het in zekere zin zijn. Maar u, u zei het zo persoonlijk." „Ja," zei Anthony weer. En toen langzaam: „Het leven van Adrian schijnt het enige geweest te zijn, waar diegene die dat vliegtuig deed ont ploffen het op gemunt had." Jocelyn sprong overeind. „Maar dat is onmogelijkWie zou in staat zijn zoiets te doen?" Ze hoorde haar stem overslaan en trachtte zich te be heersen. „Dit is onbegrijpelijk. Adrian had geen vijanden. Hij... Hij was een rustig mens... O, ik kan het niet ge loven!" „Ik weet dat het klinkt als een nare nachtmerrie." Anthony probeerde haar gerust te stellen. „Maar dat is de waarheid vaak." „U bent zo overtuigd!" Jocelyn liet zich weer in de stoel zakken. „Maar hoe kunt u dat zijn?" „Hij heeft het ons zelf verteld," zei Anthony. „En dat klinkt misschien ge heimzinnig, maar dat zal het niet meer doen als ik het hele verhaal verteld heb.' Hij vertelde het haar en was er zelf verrast over hoe weinig tijd hij nodig had om haar alle beschikbare feiten te geven. Ze luisterde stil en aandachtig. Toen hij klaar was zei ze zachtjes: „Het klinkt nog steeds als een nacht merrie, maar als een van een ander soort. Het soort dat je moet geloven." CWordt vervolgd.) (Van onze correspondent) SYDNEY Wanneer in Nederland de grote vakantie achter de rug is en de school weer is begonnen, heeft het kind in Australië een korte winter-vakanjie gehad, of, zo men wil, een voorjaarsvakantie (eind augustus, begin september). In de staat Nieuw-Zuid-Wales hebben in de maand augustus meer dan 2600 openbare en een groot aantal particuliere scholen hun deuren voor een week geopend voor volwassenen opdat zij een kijkje kunnen nemen in de het heiligdom der kennis en kunde. Er is echter één school, waar de ouders indien zij er de lange reis voor over zouden hebben tevergeefs naar een les lokaal zullen zoeken; het „leslokaal" is namelijk thuis, op de veranda, op het veld in een tent, of bij een boom of een lage heester. De leerlingen van deze school kunnen hun meester of juffrouw niet zien, alleen maar horen het is de „school of the air", de radioschool. Kinderen in het verre achterland, leerlingen van de „ra dioschool" luisteren naar de stem uit de aether, die hun leert rekenen, lezen en schrijven en hun de beginselen van alle wetenschap brengt. Deze kinderen luisteren, achter hun ra dio-toestel gezeten, met een boek of schrift op hun schoot, naar hun meester of juf frouw. Voor hen is er geen reden om stout te zijn en in de hoek te worden gezet, want voor hen is er slechts de wijd-open ruimte. Het radio-ontvangtoestel is tevens een zen der en zo spreken leerling en meester of juffrouw met elkaar. De meester of de juffrouw heeft een „iklas" van dertig of veertig kinderen „in de lucht". Eens per jaar komen deze leerlingen, voor zover het mogelijk is, bijeen in de plaats van uitzending, in de studio. Dan reizen kinderen uit het achterland honderd mijlen en meer naar Alice Springs, de stad in het centrum van de rode aarde, of naar Broken Hill, de zilverstad in het cen trum van de woestijn van Nieuw-Zuid- Wales, om er voor een week de gast te zijn van de regering. Daar maken zij per soonlijk kennis met de meester, de juf frouw en hun „klasgenoten". Andere kin deren volgen correspondentielessen omdat de school te ver weg ligt. Dikwijls worden radio- en correspondentielessen met el kaar gecombineerd. De correspondentie- school is een zelfstandige' onderneming met een staf van driehonderd man in Syd- 69-70. Professor Wiedemors en doctor Ka neb it lachten vergenoegd, toen ze de kran ten lazen, waarin het goede nieuws stond van hun succes. „Ziezo, waarde professor, lachte doctor Kanebit. Nu twijfelt er niemand meer aan de werkelijkheid van uw ontdekking!" „Nee," zei de professor. „Zelfs die gro te collega die 't niet geloven wou, is in zijn schulp gekropen en moest wel toege ven, dat ik geen verhaaltje stond op te hangenOnze reis is dus niet voor niets geweest! Maar Priegeltje, die slaap gekregen had, unst op dat ogenblik niets van zijn roem hij lag in z'n huisje lekker te slapen. In Madrid is de mooiste stewardess ter wereld gekozen. Vrijwel alle lucht vaartmaatschappijen hadden hun af- gezantes naar de Spaanse hoofdstad gezonden. De 18-jarige Spaanse Mari- Carmen San Lorenzo van de Iberia Airlines werd ten slotte tot „Miss World-stewardess" uitgeroepen. ney, voor zesduizend leerlingen, inclusief volwassenen. Een derde, geheel van het normale be grip school afwijkende onderwijsinstelling is de „rijdende school", die 22 jaar ge leden in het leven werd geroepen. Er zijn er thans vier in Nieuw-Zuid-Wales. Zij rij den naar de verre uithoeken van deze sjtaat, honderden mijlen van Sydney ge legen. Elke „rijdende school" bestaat uit drie spoorwegrijtuigen, waarvan er één ingericht is als leszaal. De beide andere wagons zijn uitgerust met machinerieën, zoals een lasapparaat, draaibank, of elec- trotechnische apparatuur. Hier komen de leerlingen van de rijdende school bijeen, wanneer de trein in hun woonplaats of district stopt, om zich theoretisch en prak tisch te bekwamen volgens hetzelfde les rooster, dat voor de normale ambachts- en nijverheidsscholen geldt. Revolutie Nieuw-Zuid-Wales besteedt meer dan een derde van zijn begroting aan onder wijs. In 1960-'61 werd 570 miljoen gulden hieraan uitgegeven. In de afgelopen tien jaar heeft de staat meer dan drie miljard op tafel gelegd. In 1960-'61 werden 28 nieuwe scholen gebouwd om ruimte te maken voor de grote toevloed van leer lingen. Deze 28 nieuwe scholen kostten ruim dertig miljoen gulden, maar in to taal werd er meer dan honderd miljoen gulden uitgegeven omdat aan bestaande scholen uitbreiding moest worden gege ven. In vijf jaar tijds zijn meer dan drie leslokalen per dag gebouwd, in het afge lopen jaar alleen elfhonderd. De grote toevloed van leerlingen eist ook opleiding van nieuwe leerkrachten. Er zijn 23.000 onderwijzers en leraren voor de 611.000 leerlingen op de 2600 staatsscholen in Nieuw-Zuid-Wales, dat een bevolking heeft van drie en een half miljoen zielen. Voor de opleiding van leerkrachten be staan zeven kweekscholen (afgezien van de universiteiten), waar thans meer dan vijfduizend studenten in opleiding zijn. Twee nieuwe kweekscholen zijn in aan bouw en het aantal studenten zal het vol gend jaar tot zesduizend stijgen. Het onderwijs is een van de grootste zorgen van de regering. In Nieuw-Zuid- Wales is een ware revolutie te verwachten wat het onderwijssyteem betreft. De op leiding aan de middelbare scholen wordt binnenkort met een jaar verlengd van vijf tot zes jaar en het in Australië veel ge prezen en tot nog toe grotendeels strak volgehouden stelsel van gescheiden opvoe ding, wordt langzamerhand doorbroken door co-educatie, het systeem van de ge mengde klassen, dat in Nederland vrij al gemeen is. Ook aan uitbreiding van de mogelijk heid tot studie aan ambachts-en nijver heidsscholen wordt bijzondere zorg be steed Er zijn tihans in Nieuw-Zuid-Wales meer dan tachtigduizend leerlingen op cir ca vijftig van zulke scholen. Bovendien zijn er 35.000 leerlingen, inclusief volwas penen, op 44 avondscholen. Al deze cijfers worden niet aangehaald om aan te tonen, dat het onderwijs tot ieders genoegen is geregeld. In een zo jonge staat als Australië zou het een won der zijn als er geen tekortkomingen wa ren Er wordt echter voortdurend aan dacht besteed aan verbetering, die niet al leen van de kant van de overheid komt. maar ook van die van de ouders der leer lingen De zogenaamde „parents and citi zens associations" (vgl. oudervereniging in Nederland) trekken zich het lot der scholen aan, waar zij menen, dat de over heid in haar taak te kort schiet. Dank zij de activiteit van deze verenigingen kan menige school zich verheugen in Het be zit van filmprojectors, grammofoons, band recorders, radio- en televisietoestellen, bibliotheek e.d. De verenigingen organi seren feestavonden en bazaars, waarvan de opbrengst ten goede komt aan fondsen voor de aanschaffing van schoolattributen. In Suriname is Brokopondo, de nieuwe hoofdstad van het gelijknamige district, officieel in gebruik genomen. In deze plaats, waar stads- en bosbewoners een woonoord hebben gevonden, is een beeld geplaatst dat een zittende stads- creool en een staande boslandcreopl voorstelt. Advertentie Huidzuiverheid-Huidgezondheid Australië kent niet het systeem van sub sidie aan particuliere scholen. Deze moe ten geheel voor zichzelf zorgen, zowel wat de bouw en de inrichting betreft als de financiering. Staatsscholen zijn gratis, maar particuliere scholen (gefinancierd door kerkelijke verenigingen en andere groepen) heffen schoolgeld. In Nieuw-Zuid Wales zijn 611.000 leerlingen op staatsscho len, 167.000 kinderen op roomskatholieke scholen en dertienduizend op andere par ticuliere scholen. De regering van Nieuw- Zuid-Wales besteedt ook miljoenen aan universiteiten. De toenemende vloed van studenten heeft al geleid tot verzwaring van de toelatingseisen (er zijn 12.500 stu denten aan de universiteit van Sydney, over -twee ja'er zuHert het er 16.000 zijn). Sydney telt twee universiteiten, plannen voor een derde universiteit zijn vergevor derd en officieel is de bouw van een vier de universiteit al geopperd. In de drie jaar tot 1964 wordt achthonderd miljoen gul den besteed aan de bouw van nieuwe en uitbreiding van bestaande universiteiten in geheel Australië. Onderwijs in Australië is een miljoenen dans. Het bevolkingstal van het vijfde we reld-deel groeit snel en de eisen voor on derwijs nemen navenant toe. Deskundigen hebben berekend, dat ondanks de vele honderden miljoenen die er aan besteed worden minstens vierhonderd miljoen gul den paap jaar méér zal moeten worden uitgetrokken (uit de zakken der belasting betalers) om het onderwijs op peil te bren gen. Hoe merkwaardig het ook mag klinken, CO* MAITIN TOONDII 32. Archibald Brauswasser's doorbraak door het kar tonnen marmer had wel enig gerucht veroorzaakt en ook zijn terugklimmen naar het interieur van het in drukwekkende gebouw verliep niet helemaal geruisloos. Het kan ons dan ook nauwelijks verbazen dat de direc- teur-zèlf boos uit zijn privé-kantoor kwam snellen. „Tut tut!" riep hij vermanend. „Dit dolle gewoel van het personeel is volstrekt ontoelaatbaar in een bankiers firma met een grote traditie voor het rustige zaken doen! Ik duld hier volstrekt geen getuimel door de wanden, voor welker oprichting ik moeite noch kosten heb gespaard!" De heer Brauswasser liet zich echter door deze vermaning van de bankier niet uit het veld slaan. Integendeel; nog maar ternauwernood door het ontstane gat teruggekeerd sprak hij nadrukkelijk: „Over die kosten gesproken, Excellentie mijn geld buidel is leeg, eilaas, en op krediet werken beschouw ik als een moderne oppervlakkigheid en „Genoeg! Genoeg!" viel Joris hem in de rede. „Herinner me niet steeds aan uw grofstoffelijke materialisme. Panda, baaske, overhandig deze hebzuchtige decorverhuurder het geld, dat ge in de Flessemesstraat ontvangen hebt, en laat ons dan geen woord meer over dergelijke min derwaardige aangelegenheden horen! U wacht thans, ventje, een nieuwe en hoogstaande werkkring, waar tekenen van waardigheid aan verbonden zijn!" En zo sprekend bracht hij een indrukwekkende portierspet tevoorschijn. het publiek, zich uitende in pers en voor radio en grif met critiek op de overheid, is van oordee, dat er nog niet genoeg aan onderwijs wordt besteed: „Méér scholen, méér universiteiten, méér leerkachten; is de algemene kreet. Het Australische volk begint te beseffen, dat de tijd van isolatie voorbij is en kennis macht is ift de strijd der economische weerbaarheid. De lege plekken die de laatste stormen in de statige bomenrijen op het Lange Voorhout in Den Haag hebben veroorzaakt gaan verdwijnen. Dit najaar of in het vroege voorjaar zal de Haagse plantsoe nendienst zestien linden laten verhuizen van de Parallelweg naar het Lange Voor hout. Aan de Parallelweg zullen de linden, die een omtrek van 45 cm. hebben, moeten wijken voor een profielwijziging en mede van cit werk hangt het af wanneer de bo men daar weg moeten. Door het aanplanten van deze oudere bomen hoopt de plantsoenendienst te be reiken, dat de beplanting op het Lange Voorhout weer de eenvormigheid zal to nen, die in een dergelijke aanleg gewenst is. Het verhuizen van bomen is een inge wikkeld en omvangrijk werk. De boom moet worden gerooid met zo veel moge lijk wortels en de omvang van de kruin moet in overeenstemming worden ge bracht met wat van het wortelstel behou den kan worden. Daarna moet iedere boom apart worden vervoerd en op zijn nieuwe bestemming geplant. Met veel zorg moet dan zeer goede en goed bemeste grond rond de wortels worden aange bracht. Rondom de boom worden draineerbui- zen m de grond gezet, waardoor men hem geruime tijd van water kan voorzien. De predikant van een kleine Episco paalse kerk in de Amerikaanse stad Phila delphia, ds. Koci, heeft van de Britse re gering schadevergoeding gevraagd voor het feit, dat Britse militairen in 1777 het hek om de kerk hebben gesloopt en op gestookt omdat zij het koud hadden. Vol gens ds. Koci was het hek achttien dol lar waard, maar hij heeft uitgerekend dat dit geringe bedrag met rente op rente uitgegroeid is tot een vordering van 770.000 dollar. Hij zei dat de Britse minister van Fi nanciën, Selwyn Lloyd, inmiddels de reke ning heeft gekregen. Een antwoord hierop is echter nog niet ontvangen. Ds. Koci ver klaarde dat hij ook akkoord zal gaan met een geringere schadeloosstelling, mits de ze redelijk is. De betrokken kerk bestaat volgende maand 200 jaar.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7