Diamant-industrie heeft vertrouwen in de toekomst Bloeiende onderneming toont bruisende activiteit De beurs r Per Saldo Minder gunstig Vulcaansoord boekte enige winst Betalingsbalanscrises bestrijden door internationale regeling Ongelijk beleid oorzaak van onevenwichtige betalingsbalansen SCHEEPVAARTBERICHTEN Optimistisch verslag over de Australische economie Noordse samenwerking in groot gevaar Zieke Amsterdammer werd naar Enschede overgebracht J MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 HET MET ROND DE WIREID GEEN SPRAKE VAN NOODTOESTAND Amsterdam is hoopvol AMERIKAANSE CONGRESCOMMISSIE: Kwartaalbericht NHM Uitbreiding bij de Enci Kort economisch nieuws KON. GROFSMEDERIJ 125 JAAR Westduitse zeevisserij vraagt overheidssteun Zweden en de EEG Verkeerde diagnose Diefstal uit woning van minister Korthals De Nederlandse handelsbalans vertoont over het eerste halfjaar van 1961 een te kort van 1,7 miljard. Hoewel dit nog altijd aanmerkelijk minder is dan in de eerste helft van 1957 toen het deficit 2,5 miljard was (en dat bij een totale omvang van de buitenlandse handel van 13,7 miljard tegen f 17,1 miljard thans), is er toch wel enige reden tot bezorgd heid. Het Nederlands produktie-apparaat is volledig bezet en heeft geen reserveca paciteit meer. Dientengevolge kan de uit voer riet verder worden opgevoerd. Daar entegen heeft de invoer de neiging om verder toe te nemen, en wel door verschil lende oorzaken. De revaluatie heeft het invoerprijspeil doen dalen, hetgeen nog wordt versterkt door de lagere prijzen op de grondstof- fenmarkten. De import neemt onder in vloed daarvan toe, vooral die van fabrika ten, die in Nederland soms slechts op lange termijn kunnen worden geleverd. De grotere koopkracht die zich altijd in een hoogconjunctuur voordoet, werkt dit nog in de hand. De industrie zal daarbij trach ten de investeringen verder op te voeren om haar capaciteit zo snel mogelijk uit te breiden. Bovendien werken de interna tionale politieke spanningen op een vergro ting van de voorraden. Weliswaar gaat in het tweede halfjaar de uitvoer van landbouwprodukten een groter rol spelen, maar toch hangt op het ogen blik zeer veel af van het dienstenverkeer, met de opbrengst waarvan wij de tekor ten op c^eze handelsbalans voor een be langrijk deel opvangen. Het is nog maar de vraag, of dit dienstenverkeer wel zul ke positieve resultaten zal opleveren als in andere jaren het geval was. De vrach- tenmarkt begint eerst de laatste weken aan te trekken vele contracten waren echter al voor het gehele jaar, op lagere condities, afgesloten. De belangstelling van Ameri kaanse zijde voor onze aandelen neemt af, omdat men daar weer meer vertrouwen heeft in de ontwikkeling van de eigen in dustrie. Hoewel er zeker ook positieve punten zijn, zoals de verbetering van de ruilvoet, en de genoemde prijsdaling op de grond- stoffenmarkt, werkt er toch een complex van factoren dat als minder gunstig voor onze betalingsbalans moet worden beoor deeld. De wereld telt 108 belangrijke interna, tionale pakten en organisaties Van elke 5 landen op de wereld zijn er 4 aan een defensie, verdrag gebonden 65 internationale ver. dragen en Gemeen., schappen beïnvloe den heden de verhou dingen tussen de staten 3e Verenigde Staten bezitten 78 politieke, culturele en militai- re verdragen Het oudste nog van kracht zijnde vriend, schapsverdrag is het ver drag Engeland Portugal uit 1886 De Sovjet-Unie be. ;e.cy! zit 41 politieke. turele en militaire verdragen (Van onze Amsterdamse redacteur) „Er is geen sprake van een noodtoe stand, in die zin dat het voortbestaan van de Nederlandse diamantindustrie gevaar loopt. Het is wel zo, dat zij als gevolg van bepaalde ontwikkelingen, een zwakke positie inneemt, maar er is alle reden om aan te nemen dat de moeilijkheden zullen worden overwon nen". Dit is de persoonlijke mening van een Amsterdamse diamantair, die wij zijn oordeel vroegen over de alarmeren de berichten, die gewag maken van de tegenslagen, waarmee de diamantindus trie heeft te kampen. Amsterdam, nog steeds de diamantstad van cns land. heeft nadat tijdens de oor log vrijwel alle Joodse diamantbewerkers werden weggevoerd, ook nadien zware verliezen geleden. De cijfers spreken dui delijke taal: in 1939 ruim 3.000 werkne mers, in 1950 iets meer dan 1.500 en thans in 1961 nauwelijks 500 werknemers. Een ongeveer gelijk aantal is verspreid over bedrijven elders in het land. Het-is moeilijk een juist beeld tp krij gen van de financiële positie van de gro te en kleine bedrijven. Men maakte er echter geen geheim van dat de winsten van de handel veelal moeten aanvullen wat men bij de eigenlijk diamantbewer king tekort komt. Zelfs het officiële cijfer van de omzet in industrie en handel, dat verleden jaar 41 miljoen gulden vermeld de, geeft weinig houvast; hieruit blijkt namelijk niet in hoeverre dit door de han del is beïnvloed. Israëlische concurrentie De oorzaken van de moeilijkheden zijn aanwijsbaar. Als hoofdoorzaak wordt in Amsterdam gezien de snelle opkomst van de diamantindustrie in Israel, die in 1948 is gegrondvest en die zich zo voorspoe dig heeft kunnen ontwikkelen, dankzij de steun van de Israëlische regering Deze bestaat uit het verstrekken van een soort export-premie. Hierdoor is de ondernemer in staat hoge lonen en renten te betalen, zijn bedrijf uit te breiden en met lage prij zen genoegen te nemen. Voorts steunt de regering financieel de opleiding van de arbeidskrachten. In Nederland, maar ook in België, ziet men de Israëlische diamant-industrie als een ongezonde concurrente. De Neder landse diamantairs hebben hun bezwaren niet onder stoelen of banken gestoken en als gevolg van hun ontevredenheid nodig de de directeur-generaal van het Israë lische ministerie van Economische Zaken een Nederlandse delegatie voor een be zoek aan zijn land uit. De afvaardiging, die inmiddels twaalf dagen lang in Israel heeft rondgereisd, bestond uit de diaman tairs L. Asscher, M. Drukker en Fh. W Dumig en namens de werknemers de heer H. J. van Eerde van de A.N.M.B. België lotgenoot Met het bezoek aan Israel is het over leg op gang gebracht dat wellicht zal lei den tot een wijziging in de huidige situa tie. Naar alle waarschijnlijkheid zal bin nenkort een Israëlische delegatie zich van de stand van zaken in de Nederlandse dia mant-industrieën op de hoogte stellen. De Nederlandse afgevaardigden hebben in middels van hun bevindingen in Israel verslag uitgebracht aan hun Belgische col lega's. België bevindt zich eveneens in een moeilijke positie. Tot voor kort was dit land, dat op het gebied van de diamant bewerking bovenaan staat, een geduchte concurrent van Amsterdam. Het verlies van Kongo heeft echter ook in deze be drijfstak gevolgen gehad. Weliswaar be trok de Belgische diamant-industrie de ru we diamant via de Londense diamant trust. die vrijwel de gehele wereldmarkt beheerst, maar zij had een bevoorrechte positie in het distributiesysteem van de ruwe grondstof omdat deze voor een deel uit Kongo afkomstig was. Met het verlies van Kongo is de invloed in Londen aan zienliik verminderd. Er heerst in Amsterdam een zeker op timisme inzake de toekomst van de hoofd stedelijke diamantindustrie, die nog al tijd een zeer goede naam in de wereld heeft. Verwacht wordt dat de ongelijke concurrentiestrijd met Israel op enigerlei wijze in evenwicht zal worden gebracht dat de diamantairs het belang van nauwe samenwerking en het invoeren van moderne produktie-methoden zullen inzien Bij een aantal hunner is een dergelijke tendens reeds aanwezig. Een van de problemen die moeten wor den overwonnen is de vraag op welke wij ze de bewerking van kleine diamant kan geschieden tegen een prijs die kan wed ijveren met die welke de Belgische en Duitse industrieën berekenen en die voor deliger in de markt ligt dan de huidige Nederlandse. Over de bewerking van de grote diamanten behoeft Amsterdam zich geen zorgen te maken de wereldnaam die het in deze specialiteit heeft, staat buiten iedere concurrentie. Het zijn ech ter de kleine stenen die de basis moeten vormen van de industrie. Het is van be lang dat men zijn Jeans grijpt, zolang de stijgende welvaart in de wereld de vraag naar bewerkte diamant levendig houdt. De exploitatierekening over 1960 van de ,v. „Vulcaansoord" (Ijzergieterij en Emailleerfabrieken) sluit met een batig saldo van 193.000 (v.j. 160.000). Van de fiscus werd, wegens niet verschuldigde belasting, terugontvangen 100.000 185.000). Voorgesteld wordt het saldo van de conjunctuurreserve ad 60.000 naar de verlies- en winstrekening over te boeken, zodat de totaaltelling hiervan dan 353.000 zal bedragen. Na de afschrijving op de activa ad 279.000 348.000), een reservering op debiteuren ad 23.000 17.000), afschrij ving op post ontwikkelingskosten ad 51.000 (f 75.000), resteert een winst van 711. Voorgesteld wordt dit bedrag naar nieuwe rekening over te boeken en weder om géén dividend uit te keren. (1959: ver lies van 205.000). De omschakelingsperiode tot aanmaak van hoger geclasseerde artikelen heeft langer geduurd dan werd verwacht en heeft een nadelige invloed gehad op de resultaten. De produktie van de gieterij was 19 percent hoger dan in 1959. Ook de produktie van de plaatfabriek vertoonde een stijging. De totale omzet was zeven percent hoger dan vorig jaar. Hiervan werd 2V2 percent (6 percent) geëxpor teerd. Aangaande de vooruitzichten zegt het verslag, dat zowel de gieterij als de plaat sector volledig bezet is. Voortgegaan wordt met de bedrijfsomschakeling. De to tale omzet over de eerste 25 weken van 1961 was iets hoger dan die in een over eenkomstige periode van 1960. Over de te behalen resultaten durft de directie geen uitspraak te doen. DE WALVISVAART-CONVENTIE*. WASHINGTON (UPI) De internatio nale conventie voor de walvisvaart over weegt kleinere quota toe te wijzen voor de walvisvangst in het Zuidpoolgebied in het seizoen 1962'63, dan die van het seizoen 1961'62. Alleen het quotum van Rusland zal niet verminderd worden, aldus de bui tenlandse agrarische dienst te Washington In het seizoen 1962'63 zal het totaal quo tum 15.000 walvissen bedragen, het huidig quotum bedraagt 17.540. Toekomstige betalingsbalanscrises moeien worden voorkomen door aanvullende kredieten, die de belangrijke niet-communistische industrielanden elkaar verstrekken onder een overeenkomst, die de Verenigde Staten met deze landen dienen te sluiten. Dit is aanbevolen door de subcommissie voor het internationale handels- en betalings verkeer van de gemeenschappelijke commissie voor economische zaken van de beide huizen van het Amerikaanse Congres. De subcommissie, die betalingsbalanskwesties en andere monetaire vraagstukken heeft bestudeerd, meent, dat de economische doelstellingen van de vrije wereld gevaar lopen door de ontoereikendheid van het internationale monetaire mechanisme. De landen, die aan de voorgestelde re geling deelnemen, zouden een overeen komst met het Internationale Monetaire Fonds moeten sluiten, waaronder zij tot bepaalde bedragen rentedragende obliga ties van het IMF met een looptijd van ten hoogste vijf jaar zouden moeten ko pen. Het IMF zou van de deelnemende landen met een voldoende of een over vloedige reserve en een krachtige beta lingsbalanspositie middelen moeten le nen, die ter beschikking zouden kunnen worden gesteld van andere deelnemers, welke de betalingsbalansmoeilijkheden on dervinden. De landen, die dergelijke IMF-obligaties hebben, zouden deze moe ten kunnen gebruiken in het internatio nale betalingsverkeer, naast hun goud en deviezenreserves. De subcommissie merkte op, dat deze vraagstukken zullen worden besproken in de jaarvergadering van het Internationa le Monetaire Fonds te Wenen, die op 15 september begint. De subcommissie beveelt voorts aan, dat de Verenigde Staten zich krachtig ver zetten tegen iedere devaluatie of revalua tie van de dollar of van welke andere belangrijke valuta dan ook. De gouddek king van 25 0 voor de bankbiljetten van en de tegoeden bij het Federal Re serve System dient te worden afgeschaft, zodat de bezitters van dollartegoeden er niet aan behoeven te twijfelen, dat de ge hek Amerikaanse goudreserve achter de dollar staat. De Verenigde Staten, aldus een andere aanbeveling, moeten andere landen aan moedigen een groter deel van de kosten van de militaire inspanningen en van de buitenlandse-hulpverlening voor hun reke ning te nemen. Ook moeten andere landen bij het be strijden van de inflatie zich minder op een hoge rentevoet die kapitaalbewegingen op korte termijn uitlokt verlaten dan op fiscale' maatregelen, invoerliberalisa tie en liberalisatie van het betdlingsver keer. Om een einde te maken aan het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans moet vooral de uitvoer worden vergroot In dit verband is het van bijzonder be lang te bereiken, dat het buitentarief van de E.E.G. laag is en dat de Euromarkt een liberale invoerpolitiek voor landbouw produkten en kolen voert. Liever dan de groei aan te moedigen van regionale groe pen, die immers de vrije wereld verdelen dienen de Verenigde Staten evenwel de vorming te overwegen van een gemeen schappelijke markt van de vrije wereld aldus de subcommissie. De ongelijkheid in het economisch be leid van de verschillende landen en in de mogelijkheid tot het voeren ervan, is de voornaamste oorzaak van de onevenwich tigheid der betalingsbalansen. Dit wordt betoogd in het jongste kwartaalbericht van de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij. De ongelijkheid, zo vervolgt het arti kel, zal slechts ten dele kunnen worden opgeheven door het streven van de econo mische en monetaire autoriteiten naar meer internationale samenwerking en coördinatie. Niet alleen ministers, maar ook Londense havenarbeiders bijvoor beeld spreken een woordje mee. In diver se landen zal vooral op nationale schaal overeenstemming moeten worden bereikt over een evenwichtige politiek. Een van de oorzaken van het gebrek aan internationale evenwichtigheid is ge legen in het feit dat Engeland chronisch aan overbestedingen lijdt. Daartegen helpt geen revaluatie van de mark en de gulden. Engeland zal zichzelf en de we reld nu inderdaad beter kunnen helpen door wat meer te gaan sparen en te stre ven naar een beter gecoördineerde loon vorming, dan door zijn toevlucht te ne men tot een devaluatie van het pond sterling. Egn andere moeilijkheid is dat de Ame rikaanse kapitaaluitvoer, behalve op de ontwikkelingslanden, voor een belangrijk deel op Europa is gericht, waardoor surpluslanden als West-Duitsland en Ne derland, die krachtens hun sterke beta lingsbalanspositie aangewezen waren om als exporteurs van kapitaal op te treden, per saldo importeurs er van werden. Een Britse sanering en het streven der Verenigde Staten om het overschot op de lopende rekening te vergroten, kunnen ech ter verandering brengen. In dit verband wordt in het artikel nog betoogd dat over schotten op de lopende rekening vaak niet een oorzaak, maar het gevolg zijn van kapitaaluitvoer. Met het oog op de toekomst van de Nederlandsche uitvoer wordt daarom aanbevolen, dat behalve aan de multilaterale kapitaalverschaffing aan de ontwikkelingslanden, enige aan dacht zal worden gegeven aan de bilate rale. die ook door onze concurrenten wordt toegepast. Naar Enci-Schakels, maandblad voor het personeel der n.v. Eerste Nederlandsche Cement Industrie (E.N.C.I.) te Maastricht en verkoop-associatie Enci-Cemij n.v. te Amsterdam meedeelt, zal begin oktober, als sluitstuk van de uitbreiding zuid bij de Enci, de derde grote cementoven in ge bruik worden genomen De derde cement oven is 144 meter lang. Op het uitbrei dingsprogramma staan thans de bouw van een nieuw hoofdkantoor en laboratorium (begin in september van dit jaar) en de uitbreiding van de kolx-droog- en maal installatie met een molen van een geheel ander principe dan de tegenwoordige ko- lenmolens. Pakistan en de EtiromaTkt President Mohammed Ayoeb Khan van Pakistan heeft in Karatsji gezegd, dat hij de Euromarkt ziet als de kiem van een niet-communistische toekomstige wereldorde. In een rede van een uur tot het Pakistaanse instituut voor internationale zaken voegde hij hieraan toe, dat zulk een we reldorde niet tot stand zou kunnen komen zon der ferm leiderschap van de zijde van de Ver enigde Staten. Zelfs al zal de Euromarkt de Gemenebestmarkt schade doen, aldus generaal Ayoeb Khan, dan zijn wij toch van mening dat het in het belang van de wereld is dat Engeland toetreedt. Veel mensen staan er positief tegen over, omdat er politieke rijpheid uit tal voort komen. Half miljoen buitenlandse arbeiders in West-Duitsland Het Instituut van de Westduitse Industrie heeft meegedeeld, dat momenteel in de Bondsrepubliek 504.000 buitenlandse arbeiders werkzaam zijn. Van deze buitenlanders is 43 percent Italiaan, tien percent Spanjaard, negen percent Griek. De rest komt uit andere Europese landen. Agamemnon 26 v. Puerto Plata n. Rotterdam. Alblasserdijk 27 v. Beumont n. New Orleans. Alcor 26 v. Amsterdam n. Marseille. Algenib 27 te Tonawanda verwacht. Alkmaar 27 v. Tranmere n. Berre. Almkerk 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Alphacca 26 v. Port Said n. Aden. Ammon 26 132 m. w. Jamaica n. Baltimore. Ampenan 26 v. Colombo n. Djibouti. Amsteldijk 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Arendskerk 27 v. Hsingkang n. Shanghai. Ares 26 v. Curacao n. Ciudad Trujillo. Argos 26 te Nemours. Arnedijk 29 te Port Evergnlades verwacht. Artemis 26 v. Rotterdam, 27 te Amsterdam. Attis pass. 26 Key West n. Maracaibo. Balong 26 v. Yokohama n. Hokkaichi. Balticborg 27 te Amsterdam. Beninkust 28 te Amsterdam. Bonita 27 v. Tampa n. Guayaquil. Borneo oass. 26 Ceylon n. Calcutta. Bovenkerk 26 v Rotterdam te Amsterdam. Breda 26 440 m. z. Newfoundland n. Duinkerken. Burl S. Watson pass. 26 Bougie n. Port Said. Caltex Gorinchem 27 v. Kiel n. Fredericia. Camerounkust 26 v. Antwerpen n. Bremen. Camphuys 27 te Singapore. Chiron 26 te Georgetown. Cinulia 26 290 m. n. Flores n. Liverpool. Colytto 27 te Wismar. Congokust 27 ten anker rede Accra. Dahomeykust 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Dalerdijk 27 v. Horta n. Puerto Cabello. Dinteldijk 26 v. Vancouver n. San Francisco. Dongedijk 27 te Antwerpen. Dorestad 26 210 m. n.w. Matei n. Buenos Aires. Echo pass. 27 Brunsbüttel n. Bordeaux. Eemland 28 te Rio de Janeiro. Esso Nederland 27 v. Aruba n. Kopenhagen. Fina Nederland pass. 26 Kaapstad n. Abadan. Forest Hill pass. 26 Lissabon n. Mena Al Ahmadi. Friesland SSM verm. 28 v. Stettin n. Rotterdam. Gaasterdijk 26 v. Rotterdam n. Bremen. Gaasterkerk pass. 28 Maladiven n. Aden. Gaasterland 27 te Amsterdam. Gabonkust 26 v. Port Amboin n. Lobito. Geestland 28 te Sint Vincent. Geeststar 27 te Preston. Guineekust 26 v. Abidjan te Sassandra. Hathor 26 v. Tunis n. Tripoli. Helicon 27 v. Kp. Haiti enn. Port of Spain. Hera 26 v. Amsterdam n. Cristobal. Hersilia 27 v. Rosseau. 28 te St. Lucia verwacht Hestia 26 v. Alexandrië n. Plymouth. Holendrecht 27 te La Spezia. Hydra 26 te Rotterdam. Iberia pass. 26 Algiers n. Bordeaux. Isis 26 v. Curagao n. Puerto Plata. Ittersum 27 v. Brownsville, 28 te Lake Charlefe. Ivoorkust 26 v. Amsterdam n. Freetown. Jason 28 te Nickerie. Johan van Oldenbarnevelt 28 te Wellington. Kaap Hoorn 27 te Curacao. Kalydon 26 v. Rouen n. Curacao. Kara 26 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Karimun 28 v. Port Said n. Genua. Katelysia 27 te Punta Cardon. Katendrecht 26 v. Rotterdam n. Bremen. Khasiella pass. 26 Perim n. Colombo. Kopionella 27 v. Rotterdam n. Curacao. Korenia 28 v. Turku n. Bonny. Krebsia 28 v. Karachi n. Abadan. Kryptos pass. 28 Brunsbüttel n. Ornskoldsvik. Kylix pass. 26 Helgoland n. Curacao. Lawak 28 te Longview. Lekhaven 27 te Bahia. Lelykerk 27 te Port Said. Liberiaküst 26 v. Port Harcourt, 27 te Lagos. Maasdam 28 te Curacao. Madisonllovd 28 te Rotterdam. Marathon 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Maron 26 te Port of Spain. Mersevlloyd 28 te Philadelphia. Mitra 27 v. Rotterdam n. Barton. Merwelloyd 26 v. Port Swettenham te Penang. Mississippilloyd 27 te Beaumont. Molenkerk 27 te Antwerpen. Munttoren 27 te Mombasa. Musilloyd 26 v. Rotterdam, 27 te Bremerhaven. Naess Tiger 26 te Puerto La Cruz. Nanusa 27 te Abidjan. Neder-Weser 26 te Amsterdam. Nestor 26 v. Piraeus, 27 te Rhodos. Notos 25 v Amsterdam n. Kopenhagen. Oldekedk 26 v. Pt. Swettenham, 27 te Singapore Ommenkerk 27 te Adelaide. Oranje 28 te Amsterdam. Oranjefontein 26 105 m. z.z.w. Ushant n. L. Palm Oranjestad 25 v. Amsterdam n. Cowesroads. Osiris 26 200 m. o.z.o. Bonaire n. Bonaire. Ouwerkerk 26 te Yokohama. Peperkust 26 80 m. w.z.w. Oporto n. Dakar. Polydorus 27 te Singapore. Poseidon 26 v. Cristobal n. Barranquila. Prins Casimir 26 v. Hamburg n. Quebec. Prins Ma irits 26 v. Antwerpen n. Bremen. Prins der Nederlanden 28 et La Guaira. Prins Willtm III 26 v. Valentia n. Glasgow. Prins Willem van Oranje 26 te Montreal. Purmerend 26 v. Rotterdam ru Curacao. Raki 26 500 m. z.o. Kp. Race n. New York. Randfontein 26 v. Durban n. East-Londoo. Reza Shah The reat 27 te La Spezia verwacht. Ridderkerk 26 te Port Sudan. Rossum 26 300 m. n.o. Vitoria n. Rio de Janeiro Rotte pass. 26 Port Elisabeth n. Walvisbaai. Rijnkerk 26 te Hamburg. Saloum 27 v. Nantes n. Duinkerk en. Samarinda 26 v. Beira n. Dar Es Salaam. Seinelloyd 28 v. Hamburg te Bremen. Senegalkust 27 te Amsterdam. Serooskerk 26 v. Antwerpen, 27 te Hamburg. Silindoeng 25 te Bangkok. Simonskerk 28 v. Port Said n. Alexandrië. Sinabang 26 v. Singapore, 27 te Pt. Swettenham Sloterdijk 27 v. Rotterdam n. New York. Socrates 27 v. Arica n. Tocopilla. Solon 26 te Hamburg. Stad Dordrecht 26 v. Sagunto n. Ceuta. Stad Amsterdam 28 te Avonmouth. Stad Kampen 27 te Vitoria. Stad Leiden pass. 26 Kp. Villano n. Palermo. Stad Schiedam 26 50 m. z.w. Stadtlandet n. Narvik Statue of Lib. 26 60 m. w.z.w. P. Elisab. n. Mena Steenkerk 27 te Amsterdam. Texel 27 te Madras v. Suez. Togokust 27 v. Lagos n. Port Harcourt. Towa 27 v. Rotterdam n. Vitoria. Tweelingen 28 te Narvik. Stad Utrecht 26 v. Las Palmas n. Vlaardingen. Steenkerk 26 v. Antwerpen n. Amsterdam. Straat Magelhaen 26 v. P. Swettenh. n. Mauritius Straat van Diemen 26 v. Vitoria n. Kaapstad. Tamara 26 v. Brunsbüttel n. Mena A1 Ahmadi Tero 26 te Dakar. Theron 26 te Paramaribo. Triton 26 te Port Alfred. Utrecht 26 te Chalna. Vasum 27 te Geelong v. Mena. Waibalong 26 v. Suez n. Djeddah. W. A. Jones 26 v. Kharg eil., 3/3 te Suez verw. Waterland 27 te Montevideo. Westerdam 28 te Rotterdam. Westertoren 26 v. Ravenna n. Port Said. Willem Ruys 26 v. Colombo n. Singapore. Witmarsum 28 te Amsterdam. Zaanland 26 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika Zafra pass. 28 Kreta n. Banias. Zaria 26 v. Amsterdam n. Mena A1 Ahmadi. Zonnekerk 26 te Zanzibar. Zuiderkerk 26 te Bremen. SLEEPVAART Cycloop 26 v. Rotterdam n. IJmuiden. Elbe 26 100 m. z. Kreta vastgemaakt met Maria Carla, 28 te Alexandrië xerwacht. Gele Zee 25 v. Zee te Maassluis. Noordzee 25 v. Brunsbüttelkoog n. Rotterdam Oostzee 25 v. Masasluis n. Halifax. Schouwenbank 26 v. Rotterdam n. Noordzee. i Eén van de belangrijkste industrieën in Leiden gaat volgende week jubileren Op 31 augustus 1836 werd namelijk een onderneming opgericht, die tegenwoordig als de n.v. Koninklijke Nederlandse Grofsmederij in binnen- en buitenland grote bekend heid geniet. In de afgelopen 125 jaar verrezen zowel op het terrein aan de Zuid Singel als op een stuk grond in de Waard, onder de rook van Leiderdorp, enorme fabriekscomplexen, waar het iedere dag opnieuw bruist van activiteit. Opgericht met een maatschappelijk kapitaal van 200.000 gulden en een personeelssterkte van tachtig man, is de „Grof" uitgegroeid tot een onderneming met een maatschappelijk kapitaal van tien miljoen gulden en een aantal werknemers van 670. Het initiatief voor de stichting van dit industriële bedrijf is uitgegaan van de luitenant kolonel der artillerie, William Archibald Bake. Hij was ook de eerste directeur. Bake had het oog gericht op de spoorweg Amsterdam-Haarlem, die toen in voorbereiding was en hij maakte er onmiddellijk werk van, de levering van de rails in opdracht te verkrijgen. Dit is hem wel gelukt, maar de prijs die hij kon bedingen, was zeer laag en bleek in de praktijk verliesgevend Het resultaat van deze minder prettige geschiedenis is ge weest een verlies van 'ongeveer 50.000 gul den. De verhouding tussen de commissa rissen en de directeur was zo gespannen, dat Bake al in 1840 zijn ontslag nam. Moeilijkheden Na deze ontslagaanvrage brak er voor de grofsmederij een moeilijke periode aan Er was een ernstig tekort aan kapitaal, waarin men door leningen voorzag. Men begon toen van alles aan te pakken: een ijzeren orangerie voor koning Willem I, ijzeren ledikanten voor het leger en een ijzeren trekschuit. In het jaar 1850 ver kreeg het bedrijf het predikaat koninklijk en in 1862 werd onder leiding van een nieuwe directeur de fabriek aan de Zuid Singel grondig gereorganiseerd. De mees te opdrachten kwamen in deze periode uit Indië. In 1870 had het niet veel gescheeld of de onderneming moest worden opgehe ven, zo groot was in dat jaar de econo mische terugslag. In de scheepsbouw De ommekeer ten goede kwam als ge volg van het besluit een sleephelling te bouwen voor de raperatie van schepen Het succes met deze sleephelling was zo groot, dat men in 1880 besloot zelf schepen te gaan bouwen. Weer enkele jaren later werd de fabriek uitgebreid met een tim- manswerkplaats en een gieterij, waar door het bedrijf in staat gesteld werd stoomschepen tot in alle onderdelen in ei gen beheer te bouwen. Daar de ligging van het bedrijf aan een nauw en met ge makkelijk bereikbaar vaarwater bepaald niet gunstig was, hebben commissarissen en directie, na ongeveer vijftig jaar van voorspoed, moetep besluiten het bouwen van schepen te staken. Er kwam evenwel in het begin van deze eeuw een nieuwe kettingfabriek op het terrein van de Waard aan de rand van de stad. Gedu rende de oorlogsjaren werden hier klande- stien voorbereidingen getroffen voor de fabrikage van een nieuw produkt: kruk assen. Goede toekomst Met zijn ankers, kettingen, stevens, roe ren en krukassen, is Grofsmederij nog steeds sterk op de 'scheepsbouw georiën teerd. De laatste ontwikkeling heeft be trekking op de tabrik&ge van pijpflenzen voor de olie-industrie. Het resultaat van deze gehele ontwikkeling is een grote veelzijdigheid en elasticiteit. Voor de toe komst wordt bijzondere aandacht gege ven aan de ijzergieterij en wel met name aan de produktie van blokvormen. Aange zien in Nederland en in Europa de staal- smeltcapaciteit toeneemt en in de komen- In een door de Australische Industries Development Association opgesteld ver slag wordt een rooskleurig beeld gegeven van de ontwikkeling van het land in de komende tien jaar. De Industries Deve lopment Association is een particuliere organisatie, die gesteund wordt door vele vooraanstaande Australische industriële financiële en exportmaatschappijen en door bankinstellingen. Haar autorieit wordt door de Australische regering er kend. In het verslag wordt gezegd, dat' de industriële produktie van Australië in de komende tien jaar zal stijgen van 5,024 miljard Australische ponden tot meer dan tien miljard ponden. De bevolking zal in die periode met 25 0/0 toenemen en de be roepsbevolking met 30 0/0. Voorts zal min stens twee miljard pond worden uitgege ven aan verbetering van de wegen, 600 miljoen pond aan vergaren van water en 500 miljoen pond aan postdiensten en an dere communicatiemiddelen. Ook zullen elk jaar 130.000 nieuwe huizen worden ge bouwd tegen 94.000 in 1960. Volgens het verslag zal 1,3 miljard pond worden geïnvesteerd in de energie industrie, waardoor de produktie van elek trische energie in de verslagperiode meer dan verdubbeld zal worden, terwijl 300 miljoen pond zal worden uitgegeven om de staalcapaciteit uit te breiden Wat de produktiviteit betreft wordt in het ver slag opgemerkt, dat de Australische pro duktie, voornamelijk als gevolg van de mechanisatie, met bijna vijf pet per jaar toeneemt en ook daarmee zal blijven stijgen In een brief aan de Westduitse minis ter van Financiën, Etzel, het bureau van de bondskanselier en de premiers van de vier kuststaten heeft de Westduitse zeevis serij verzocht om financiële steun van de overheid ten bedrage van 37,4 miljoen Dm per jaar. Voor een bedrag van 1,2 mil joen Dm dient een schip voor het zoeken naar nieuwe vanggronden te worden aan geschaft, aldus de brief. Als onmiddellijke hulp verlangen de zeevissers toeslagen volgens buitenlands voorbeeld, hulp voor het slopen van sche pen zonder verplichting tot de bouw van nieuwe schepen en een algemene bevor dering van de afzét. Als de Westduitse regering in de nabije toekomst geen steu nende maatregelen neemt komt het voort bestaan van de Westduitse zeevisserij in gevaar, aldus wordt in de brief opge merkt. De Westduitse visserij geeft werk aan ongeveer 110.000 mensen en heeft een omzet van 3,8 miljard Dm per jaar. de jaren nog verder zal worden opgevoerd, is men bezig de capaciteit van de gieterij aan deze ontwikkeling aan te passen. Het bedrijf wordt aanzienlijk vergroot en be gin 1962 zal een hypermoderne ovenin stallatie in bedrijf genomen worden. De produktiecapaciteit. die op dit ogenblik toereikend is om aan de binnenlandse vraag te voldoen, zal daarmede worden verdubbeld. Binnenkort zal ook de smede rij worden gemoderniseerd. De huidige di recteur ir. M. C. de Jong ziet de toekomst van zijn bedrijf vol vertrouwen tegemoet. (Van onze Scandinavische medewerker) De openbare mening in Zweden is ver ontrust door de verklaring van minister president Erlander, dat Zweden geen deel zal gaan uitmaken van de Euromarkt in tegenstelling tot Denemarken (Noor wegen behoudt zich zijn mening voor tot na de verkiezingen in september). Onder de openbare mening" in Zweden moet in dit verband verstaan worden de mening van handel en industrie. De grote meerderheid der werknemers interesseert zich er niet in het minst voor en vertrouwt bij voorbaat, dat regerings chef Erlander, die hun vier wek- i betaal de vakantie heeft beloofd, het wel weten zal. Hij denkt voor hen. De oppositie verwijt hem echter, dat hij onnodig vroeg met zijn verklaring is ge weest en beter had kunnen wachter) met zulk een desastreuze stellingneming tot het moment, waarop Engeland tot de EEG zou zijn toegelaten en de ineenstorting van de EVA een feit zou zijn. Industriële leiders hebben reeds ver klaard, dat zij met het stichten van ver koopkantoren voor Zweedse produkten binnen de Euromarkt op het verkeerde paard hebben gewed en hun houding zul len moeten herzien. (Van onze Amsterdamse redacteur) Een Amsterdamse fotograaf, die een hersenbloeding kreeg, is als gevolg van een Verkeerde diagnose bijna een et maal onderweg geweest en getranspor teerd over 200 kilometer eer hij in een ziekenhuis te Enschede de juiste verzor ging kreeg. De man, die niet vervoerd had mogen worden over een dergelijke af stand, was aanvankelijk voor een psychia trisch geval gehouden. Zij toestand is thans zorgwekkend. De fotograaf was in half bewusteloze toestand aangetroffen in zijn foto-atelier. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht, waar een arts advies inriep van een psy chiater. Zij meenden, dat de man aan psychische storingen leed en vroegen de G.G.D. de patiënt* te doen plaatsen in een psychiatrische inrichting. In heel Amsterdam bleek er in de psy chiatrische afdelingen van de ziekenhui zen niet één bed vrij. Bij telefonische na vraag in het gehele land bleek er tenslotte een bed vrij in de psychiatrische inrich ting „Groot Graffel" in Warnsveld bij Zutphen. De volgende morgen reed een ziekenauto met de patiënt naar „Groot Graffel". De arts, die daar de patiënt on derzocht, kreeg vrijwel onmiddellijk de indruk, dat het hier een vergissing betrof. Hij meende, dat de patiënt een hersen bloeding had gehad en achtte een speciale behandeling noodzakelijk. „Groot Graffel" beschikt echter niet over dergelijke moge lijkheden en opnieuw moest er contact worden opgenomen met andere ziekenin- richtingen. Tenslotte bleek dat de patiënt kon worden opgenomen in een ziekenhuis te Enschede. Hij kwam daar tegen zeven uur in de avond aan, na een nacht en een dag op de juiste behandeling .te heb ben moeten wachten. Naar aanleiding van deze aangelegen heid heeft het voorlichtingsbureau van de gemeente Amsterdam medegedeeld, dat een juiste diagnose op het ogenblik, dat de patiënt in een Amsterdams ziekenhuis werd binnengebracht, moeilijk te stellen was geweest, omdat de toestand van de patiënt op verschillende oorzaken kon wij zen. De onderzoekende artsen hebben ge daan wat naar hun mening in het belang van de zieke was. Het gebeuren is een zuiver medische aangelegenheid, die door leken moeilijk kan worden beoordeeld, al dus het gemeentelijk voorlichtingsbureau. Uit de woning van minister Korthals aan de Witte Singel in Leiden is in de nacht van zaterdag op zondag een bedrag van 500 ontvreemd. De dief heeft zich toe gang tot het huis weten te verschaffen via een keukendeur, die niet afgesloten was. Het geld bevond zich in een hand tasje van mevrouw Korthals dat in de gang stond. VOORBEUR:* VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U373—377 377 Kon. Olief 112,50—112,70 Philips 970—985 gl 980Vi Unilever 727—731 730 Hoogovens 896898 898

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9