Galatti slikte dexedrine Twee-jarige dravers en volbloeds woensdag op de renbaan Duindigt Op 10 september begint de competitie voor handballers Geen aandacht voor record RYNBENDE' S NIEUW ROOD Coen Zuidema boekte al weer zege in schaaktitelstrijd DANSSCHOOL T GRIEK Amateurs Jaap Oudkerk de kluizenaar Irene Jansen won in Groningen Samen met Kuindzhi op derde plaats Moss vóór Brabham Sportleiders bij Russen in leer Snelheidsrecord voor Malone DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 11 Kennemer ploeg start met Geldermans, Niesten, Lute pure bessenjenever Zonneschijn O-? met volle teugen Drie gewichtheffers naar wereldkampioenschappen Darlene Hard weer in sterkste dubbel Data wedstrijden voor Davis Cup vastgesteld De Engelse league RYB-4-191 De Australische tennisspelers Rod Laver en Roy Emerson zullen waar schijnlijk niet aan de Amerikaanse kampioenschappen in het enkelspel, die op 1 september in Forest Hills be ginnen, kunnen deelnemen. Beiden be vinden zich al bijna 210 dagen in het buitenland en volgens de internationale reglementen is het amateurs niet toe gestaan in een jaar langer dan deze periode voor toernooien buitenslands te vertoeven. Indien zij alsnog toe stemming voor Amerika zouden krij gen, zou dit betekenen, dat zij zo'n drie-kwart van het jaar op tournee zijn. Want bij Forest Hills alleen zal de Amerikaanse reis dan niet blijven. Laver en Emerson vallen niet ver bui ten de schaduw van Kramers „tennis- artisten". De internationale wielerwereld in Ziirich is opgeschrikt door een doping-schan- daal by de wereldkampioenschappen. Het betreft de Zwitserse stayer Frits Galatti, die zaterdag na de eerste serie half wezenloos naar zjjn cabine gedragen Wielrennen moest worden. Niemand werd tot de cabine toegelaten, maar in het zieken huis, waarheen Galatti op last van de baan-arts werd vervoerd, vertelde de Zwitserse kampioen enkele uren later, dat zijn soigneurJakob Werren hem voor de rit 30 milligram dexedrine had ge geven. „Ik wilde het niet innemen, maar Werren zei, dat ik anders onmogelijk in de finale zou kunnen komen". Galatti sprak de aan zijn adres door Wer ren geuite beschuldigingen tegen, dat hij. zelf nog andere gevaarlijke middel tjes ingenomen zou hebben. Werren na melijk had verklaard Galatti slechts onschuldige preparaten te hebben toege diend. Intussen heeft de Zwitserse wielerbond de licentie van Werren in getrokken. In het ziekenhuis zal men voorts Galatti grondig onderzoeken, gediend. waarbij men aan de weet hoopt te komen welke middelen de Zwitser heeft toe- Het Zwitserse dagblad „Bliek" eist ook dat men de leiders van de Zwitserse wielerbond ter verantwoording zal roe pen. Galatti immers was na een half uur los van de rol geraakt, ging zig zaggend over de baan en wilde afstap pen, zoals hij later verklaarde. Hij werd echter door de Zwitserse leiders, ook door de voorzitter van de sportcom- missie, aangespoord verder te rijden om- De 24-jarige Amsterdamse kantoorbe diende Jaap Oudkerk krijgt het te kwaad met zijn zenuwen. Hij is nu al een week met de ploeg in Zürich en de dagen schij nen voor hem steeds langer te worden. In tegenstelling tot zijn stadgenoot Henk van Campen was Oudkerk toch al geen prater en de laatste dagen is er helemaal geen woord meer uit hem te krijgen. Men heeft hem al de bijnaam de kluizenaar gegeven. Oudkerk kan niet meer slapen zon dagavond zat hij nog om half twaalf op de stoep van het hotel -en ook het eten smaakt hem niet meer. Arie van Vliet, die een kamer met Oudkerk deelt, werd op een ochtend met schrik wakker. Zijn ka mergenoot liep zenuwachtig rond en her haalde maar steeds: „Ik heb me versla pen." Op de vraag van Van Vliet hoe laat het dan wel was, schoof Oudkerk de gor dijnen open en kon Van Vliet zelf zien dat het alkwart voor acht was. Henk Nijdam is de kalmte in persoon. De Drent heeft voornamelijk op de weg getraind achter een met een kleine rol uit geruste scooter, die door Henk Koel wordt bestuurd. Maandag kreeg Nijdam boven dien nog de morele steun van zijn grote baas Gerrit Schulte, die in 9 uur van Den Bosch naar Zürich was gereden. „Waar zijn Henk en Peter?" was het eerste wat „de lange" zei toen hij binnenkwam. Het tweetal was er niet en voordat hij zich ging verfrissen boog Schulte zich toen over de kolommen met tussentijden van de laatste vier der profachtervolgers. Die cij fers hebben de Nederlandse kolonie hoop gegeven op een finaleplaats voor Peter Post, die in de halve eindstrijd tegen Rudi Altig uitkomt. Beiden haalden in de kwart finales hun tegenstanders in maar de tij den over 4000 meter geven toch enige hou vast: Altig 4.57.2 en Post 4.57.6. De Zwitserse stayerskampioen Fritz Ga latti maakt het goed. Maandagochtend werd hij ontslagen uit het ziekenhuis, waar in hij zaterdag was opgenomen. Zijn li centie is voorlopig ingetrokken, maar Ga latti heeft blijkbaar hoop spoedig weer te kunnen rijden. Hij was maandagmiddag namelijk alweer met enkele directeuren van winterbanen aan het confereren. De zaak van de doping is in onderzoek. dat hij anders niet in de herkansing zou mogen starten. De arts van de Nederlandse baanploeg, de heer J. Rolink uit Velsen-Noord, zei maandagmorgen van mening te zijn dat Galatti meer geslikt moet hebben dan de 30 milligr. dexedrine. „Dit middel wordt ook in de normale praktijk wel eens toe past voor iemand die snel moet ver mageren. Zo'n patiënt krijgt dan twee maal per dag 10 milligr. Dexedrine werkt opwekkend en onderdrukt de eetlust. Ik kan mij haast niet voorstellen dat die 30 miligram alleen zo'n uitwerking ge had heeft." De belangrijkste nummers, die woens dagmiddag op de renbaan Duindigt worden gehouden, zijn gereserveerd voor de 2- jarige dravers en volbloeds. Voor de dra vers zijn dat de klassieke Jonker- en Jofferprijs, resp. voor hengsten en merriën. In de afdeling voor de hengsten zal de overwinning moeilijk kunnen ontgaan aan de voortreffelijke Axkit Hollandia, die op het ogenblik verreweg de snelste van zijn generatie is. De strijd om de tweede plaats Paardesport is echter volkomen open. De beide ver tegenwoordigers van stal Oosting (Arjoles, Arion Athel) en Amigo lijken hiervoor nog het meest aangewezen- De outsider is Apace Spencer. Bij de merriën is de kleine Annemieke Hollandia de sterk aangewezen favoriet, gevolgd door Auerhen S en April Love. In het zwaar bezette openingsnummer krijgt Zanto de grote kans haar eerste overwinning te boeken, gevolgd door Ze- phyrus B en Zonneglans. Bram Nottelman, die zijn cavalerie weer in grote vorm heeft, kan deze middag zelfs de hattrick scoren. De eerste zege kan hij boeken met Zypani, waartoe hij echter de ongetwijfeld vinnige tegenstand zal moe ten breken van Zalkestis en Yostra- Moge lijke outsiders zijn nog Zephyr en Y Dunst. Zijn tweede overwinning kan hij boeken met Vulture S, die na maanden van absen tie, haar rentree maakt. Hoewel de lange afstand in haar nadeel is. ligt haar snelheid toch wel zo hoog. dat X Tello en Xirene Hollandia een zegevierend heroptreden niet zullen kunnen verhinderen. Over Vanadis niets dan lof. Deze enorm snelle merrie kan het internationale slot nummer voor haar rekening nemen, doch niet met een overtuigende zege. Paarden als Uranie, Uranus en Very Nice zullen de Tijdens de wereldkampioenschappen op de baan is in het stadhuis in Zürich het congres van de Internationale Wielrenunie gehouden. Van de Beverwijkse rennersclub „Ken- nemerland" heeft men voor het komende clubkampioenschap van Nederland op de weg, dat woensdag 27 september in de omgeving van Wijk bij Duurstede wordt gereden, voorlopig tien renners aange wezen. Alleen de Beverwijkers Ab Geldermans en Coen Niesten zijn met Cees Lute uit Castricum reeds zeker van een plaats in de „rood-blauwe" ploeg. Voor de drie overige plaatsen zal men een keus ma ken uit de renners Jan Timmer en Bert de Reus uit Velsen-Noord, de Beverwij kers Chris Duyker, Jan Groot en Fred van Tongeren, Frans Klardi uit Castri cum en de Uitgeester Wim Zonneveld. Men heeft in het Kennemer wielerkamp veel hoop op een goed resultaat toeschouwers lang in het onzekere laten. Door de splitsing van de Toekomst-prijs blijven voor de beide rennen maar matige veiden over, Antonio Tatti zal vermoede lijk de eerste winnen en Quickly R de tweede. Van veel beter gehalte is de Kinezem- prijs, waarin een uitstekende bezetting aan de start komt. Indien men er in slaagt voor Country Gin een lichtgewicht te vin den van 48 kg, dan zal deze merrie kunnen winnen van Turmwacht en Pétina. De traditionele viering van Groningen's ontzet f1672) heeft maandag weer voor een groot gedeelte in het teken van de paarde sport gestaan. Een nationaal springcon cours m b leverde na barrage een over winning op voor Irene Jansen met Icare II Het Parijs-springconcours werd even eens na barrage gewonnen door mej Zwolsman met Cdeydown. De uitslagen luiden: nationaal spring concours m b. lengte parcours 665 m, 14 hindernissen met een maximale hoogte van 1,40 m. 1. Irene Jansen met Icare f II 0 ft. 90.4 sec. 2. A. Timmer met Rebel 0 ft. 97,8 sec. 3. Irene Jansen met Kairouan 3 ft. 110,8 sec. 4. T. Velstra met The Honest Man 7 ft. 110,6 sec. 5. mej. T. Zwolsman met Greydown 7% ft. 114,8 sec. Het Parijs springconcours, lengte par cours 350 m. 5 hindernissen met een maxi male hoogte van 1,50 m. 1. mej. Zwolsman met Creydown 15 pnt. 42,3 sec. 2. A. Tim mer met Rebel 15 pnt. 43.3 sec. 3. T. Velstra met The Honest Man 15 pnt- 44,2 sec. 4. H. de Boer met Trigger 15 pnt. 45.6 sec 5. Irene Jansen met Icare f II 13 pnt. 38.7 sec. BOKSEN De Ier John Caldwell, we reldkampioen boksen in het bantamge- wicht (Europese versie), heeft maandag in Carmarthen (Wales) in een gevecht over tien ronden op punten gewonnen van de Franse kampioen Pierre Vetroff. Cald well's titel stond niet op het spel. Zondag 10 september begint de hand balcompetitie, waarin twee overgangsklas sen, als overbrugging tussen de landelijke hoofdklasse en de districts-eerste-klassen, hun intrede doen. In de overgangsklasse A, waarin de afdeling Haarlem is vertegen woordigd door de herenploegen van Rapi- ditas en IJmond, zijn teams opgenomen uit de districten noord, oost en west-A; in de overgangsklasse B hebben de ploegen uit de districten West-B, zuid A en B een plaats gevonden. Mogelijk zal deze nieuwe competitiestructuur de kandidaten voor de Handbal hoofdklasse dichter bij het spelpeil van het „handbalwalhalla" brengen. In ieder geval behoort de omvangrijke promotie competitie, die zoals ook dit jaar, vaak tot diep in de zomer voortduurt, tot het ver leden. Overigens zal de overgangsklasse van de betrokken clubs grote financiële offers vragen. Als herinnering aan de ergerlijke, tijd rovende promotiecompetitie voor een plaats in de hoofdklasse, spelen Esca uit Arnhem en Swift uit Helmond zondag 2 september in Den Bosch nog een beslis singswedstrijd, nadat beide ploegen na vijf promotiewedstrijden gelijk eindigden. Haarlemse teams De nieuwe indeling bracht ruime pro motiekansen met zich, waarvan de Haar lemse kampioenen IJmond (dames) en De Blinkert (heren) gretig hebben geprofi teerd door zich zonder meer in de districts klasse te vestigen. Bovendien kwam het reserve-herenteam van Concordia op gelijk niveau met het eerste team. Zandvoort- meeuwen, worstelend met interne moei lijkheden, viel terug op de afdelings- eerste-klasse. De indeling voor de veldhandbalcompe- titie luidt: Hoofdklasse Dames Actief Athene Hellas Hygiëa Niloc PSV WLC Zeeburg Heren Aalsmeer Blauw Wit DES Hellas Niloc Operatie PSV Esca of Swift Overgangsklasse A Dames Athleta Amstel Micrometers Olympia (Hengelo) Sagitta Sparta Thor UDI V. en K. Heren Jahn II Olympia (Hengelo) Olympia (Gron.) Micrometers Rapiditas E. en O. Sport Vereent WWV IJmond District west A Dames lste kl. Dames 2de kl. A ADO BHC Attila Blauw Wit AVA BSV De Blinkert HHC DWS Niloc 2 Laren SDW Spirit Sport Vereent Vriendschap De Volewijckers times 2de kl. B Heren lste kl. THC Aalsmeer 2 JOS AHC )EW Attila "■avenu BHC "onegido Lijnden Tmond Niloc 2 'oresters UD ZV Unitas De Nederlander Coen Zuidema heeft de derde achtereenvolgende partij gewon nen in het toernooi om het wereldkam pioenschap schaken voor de jeugd. Maan dagavond versloeg hij met wit de West duitser Pfleger. Het was een Philidor- verdediging, die door Pfleger volgens de „boeken" werd gespeeld, maar dat wil zeg gen een bedrukt leven voor de zwarte monarch en risicovrij initiatief voor wit. Er zijn andere methoden om deze opening te behandelen. Zuidema maakte van zijn ruimte-overwicht goed gebruik, won een pion en kon afwikkelen na'ar een totaal gewonnen eindspel. De tweede verrassing was de nederlaag van Parma met wit tegen de Rus Kuindzhi Het was een Siciliaan, met pogingen van wit om tot een koningsaanval te komen. Men was er niet van overtuigd dat wit de beste voortzetting koos. Tegen het ver strijken van de speeltijd kwam zwart tot hard tegenspel, dat, in tijdnoodfase, tot een beslissend overwicht uitgroeide. De zege van de Rus betekent voor de Roemeen Gheorgiu opnieuw het alleen leiderschap en een grote kans op het ver werven van de wereldtitel. Gheorgiu won in briljante stijl van de Zweed Kinnmark. Westerinen versloeg Thomson in slechts zestien zetten. De Schot schijnt aan het eind van zijn krachten te zijn gekomen De Spanjaard Calvo brak zijn partij tegen de Noor Gulbrandsen af. Er bestaat voor Calvo een kleine kans op remise. De Hon gaar Nagy zal moeten vechten om tegen de IJslander Larusson remise te houden Ons inziens is de stelling voor zwart reeds gewonnen. Vandaag speelt Zuidema met zwart tegen Thomson. De uitslagen uit de zevende ronde van het wereldkampioenschap schaken voor de jeugd zijn als volgt: finalegroep: Nagy (Hong.)Larusson (IJsland) afgebroken: Parma (Joegisl.)Kuindzhi (Rusland) 0-1; Gheorgiu (Roem.)Kinpmark (Zweden) 1-0; Westerinen (Finland)Thomson (Schotland) 1-0; Zuidema (Ned.)Pfleger (W.Dld.) 1-0; Calvo (Spanje)Gulbrand sen (Noorw.) afgebroken. De stand ziet er als volgt uit: 1. Gheor giu 6V2 pnt., 2. Parma 5ilt pnt. 3 en 4, Kuindzhi en Zuidema, beiden 4'/i pnt.. 5. Nagy 3 pnt. en 1 afgebr., 6 en 7. Westeri nen en Pfleger, beiden 3 pnt., 8. Calvo 2'/i pnt. en 1 afgebr., 9. Larusson 2 en 1 afgebr., 10 en 11. Thomson en Kinnmark, beiden 2 pnt., 12. Gulbrandsen IV2 pnt. en 1 afgebr. Eerste kwalificatiegroep: Küttner (O.- Advertentie 1/1 literfles f6.95 (exd. statiegeld) Mary Burbach, een zwemstertje uit Fort Lauderdale in Florida, zwom in juni van dit jaar een nieuw wereldrecord, zonder dat de Amerikaanse Zwembond hieraan aandacht schonk. Mary, tot dat tijdstip onbekend, kwam in het 55 yards bad van haar woonplaats op de 110 yards vlinder slag tot 1 min, 10,3 sec. Het wereldrecord Gewichtheffen Drie Haagse gewichtheffers, namelijk de lichtgewicht Jan Nolten (Hercules), de zwaarmiddengewicht Arie van der Toorn (Simson) en de lichtzwaargewicht Joe van Dorp (Simson) zijn aangewezen om de Nederlandse kleuren op de wereldkam pioenschappen, die van 20 tot en met 24 september a.s. in Wenen worden gehou den, te verdedigen. Er worden nog enkele centrale trainin gen gehouden, waarna op 2 september in Den Haag een oefenwedstrijd zal plaats vinden tegen een sterke Duitse ploeg uit Treusdorf. De mogelijkheid bestaat, dat de beroem de Engelse coach Al Murray binnenkort voor de tweede maal naar Nederland zal komen om de atleten en de clubcoaches van advies te dienen Heren 2de kl. Achilles Amstel De Blinkert Concordia HHC Laren Vriendschap Zeeburg Heren 2de kl. Arma Concordia 2 Olympia Oranje '57 SSVU Tonido UD 2 WVGV B Op het circuit van Roskilde is de grote prijs van Denemarken verreden. De Engelse coureur Stirling Moss werd eerste, gevolgd door de Australiër Brabham. Op de foto ziet men beide rivalen tijdens de rit; Moss ligt hier reeds voor. A utomobilisme Maandag zijn in New York de data voor de slotronden van de strijd om de Davis Cup vastgesteld. De Verenigde Staten ko men als winnaar van de Amerikaanse zo ne van 16 tot 18 september in New Delhi uit tegen India, winnaar van de Aziatische zone. Mochten de Amerikanen deze ontmoe ting winnen dan spelen zij van 29 septem ber tot 1 oktober in Rome tegen Italië. De winnaar van dit treffen ontmoet eind september in Melbourne, Australië, dat in 1960 beslag legde op de Davis Cup. stond toen nog met 1 min. 10,8 op naam van de Australische Dawn Fraser. Toen echter bSkend werd, dat op 9 juli in Taco- mah het Canadese meisje Mary Stewart op de 110 yards vlinderslag met 1 min. 10,0 sec. een nieuw wereldrecord gezwommen had, werd men in Florida pas wakker Het Amerikaans-Australische duo Dar lene Hard-Lesley Turner heeft maandag in Brookline tijdens de Amerikaanse dub belspel kampioenschappen de titel in het damesdubbel gewonnen. Zij versloegen Edda Budding-Yola Ramirez(Dld.-Mexico) in de finale met 6-4, 5-7 en 6-0. Het is de vijfde achtereenvolgende maal dat Dar lene Hard deel uitmaakt van het duo, dat Sport in het kort ATLETIEK De Noorse speerwerper Willy Rasmussen heeft maandag tijdens internationale wedstrijden in Oslo opnieuw een prestatie van wereldformaat geleverd. Hij zegevierde met 81,91 meter. ZEILEN De tweede race om het Euro pese kampioenschap in de Flying Dutch man klasse, dat op de Attersee in Oosten rijk wordt gehouden, kon maandag wegens windstilte niet worden gevaren. Alle topfiguren uit de Bulgaarse sport, alsmede de trainers, zullen voor een spe ciale training naar Rusland gaan om te worden ingewijd in de ideologie en de po litieke leer. Het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij heeft zijn afkeuring uitgesproken over de onvoldoen de ideologische opvoeding van het volk door de leidinggevende sportmensen en de bonden. Aldus een mededeling in het Bul gaarse dagblad Rabotnitshesko Delo. De damclub Santpoort opent woensdag avond om acht uur het damseizoen in het clublokaal aan de Wüstelaan te Santpoort met een simultaanséance van de nieuwe clubkampioen Teun Hoek. Advertentie Zijlweg 49 - Telefoon 14441 - Haarlem Aanmelden van nieuwe leerlingen vanaf 1 sept. - Clubs voor beginners, gevor derden en gehuwden. - Speciale cursus voor Z.-Amerikaanse dansen. - Privé- les op elk gewenst uur. Voor inlicht, en inschrijving de gehele dag geopend. T ennis De Amerikaan Art Malone heeft maan dag op de baan van Daytona Beach een nieuw wereld-snelheidsrecord op gesloten circuits gevestigd. In zijn snelste ronde op het 4,02 km lange parkoers kwam hij tot een gemiddelde snelheid van 292,192 km/u. Malone, die met zijn „Mad Dog 4", een spe ciaal voor dit doel geconstrueerde race wagen, reeds gedurende vier weken diverse recordpogingen had gedaan, mocht behalve het record ook een bedrag van 10.000 dol lar het zijne noemen. Deze som was uit geloofd door de directie van het Dayton Beach-circuit voor degene, die het eerst boven de gemiddelde snelheid van 288,681 km/u zou komen. Did.) "vrij, Keogh (Ierland)Rubinetti (Argentinië) rem. Diekstra (Ned.)Smith (G.B.) rem. Holaszek (Oostenr.)Phillips (Nieuw-Zeel.) 0-1, Ninaya (Columbië) Jakobson (Denemarken)O-l, Rosino(Italië) —Gilden (V.S.) 0-1. De stand ziet er als volgt uit: 1. Phillips 6 pnt. 2. Jakobson 3. Küttk 4 pnt., 4. Minaye 3'/a pnt., 5. en 6. Smith en Gilden beiden 3 pnt. uit 6, 7 en 8. Rosino en Ru binetti beiden 2'/s pnt. uit 6, 9. Diekstra 2V2 pnt. 10. Holaszek lVt pnt. uit 6, 11. Keogh 1 pnt. De uitslagen van de maandag voor de Engelse League gespeelde wedstrijden lui den: Eerste divisie: Blackburn Rovers-Black pool 1-1; Sheffield United-Cardiff City 1-0; West Ham United-Tottenham Hot spur 2-1; Wolverhampton Wanderers- Aston Villa 2-2. Tweede divisie: Bristol Rovers-Bury 0-1: Stoke City-Charlton Athletic 4-0. Gheorgiu. Voetbal

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11