HET WEER Akkoord tussen VS en Frankrijk over de Berlijnse kwestie Informeel overleg met Sovjet-Unie ''J Huren in april van het volgend jaar tien a twaalf procent hoger Kustvaarder na adnvaring op Waterweg gezonken COATS BORST Argentijnse minister treedt af keiler en macdonald's Voorshands geen troepen naar La Courtine ;:4-. Prinses Wilhelmina op verjaardag afwezig Goulart ontmoet een Braziliaanse delegatie Geeststroomwerd bij helder zicht geramd door Noorse tanker Steekvlam zette garnalen- kotter in lichterlaaie Afkoeling NEW YORK TIMES MELDT: ejoreyou uuyi DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Na gesprek met Cubaan STERREN PARADE Nazomer begint goed Aan het strand: Nieuwe weg in gebruik De aarde gezien vanuit de ruimte Het woord is aan REGEN- EN TWEEDJASSEN Totale verhoging circa 30 pet in drie etappes In de krant van heden: 46e JAARGANG NUMMER 251 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Na een verblijf van ongeveer zes we ken in Mexico is Prinses Irene van ochtend met een DC-8 straalvliegtuig van de K.L.M. op Schiphol terugge keerd. De Prinses werd daar verwel komd door de Mexicaanse ambassa deur in ons land, de heer Rafael Fuen- tes, en enige hoffunctionarissen. Nadat zij zich op het platform enige tijd met hen had onderhouden, vertrok zij per auto naar Soestdijk. De Prinses is in Mexico de gast geweest van presi dent Adolfo Lopez Mateos. Donderdag was zij uit Mexico naar Montreal ver trokken. In Canada heeft zij nog enige dagen doorgebracht in Ottawa. BUENOS AIRES (Reuter en AFP) De Argentijnse minister van Buitenlandse Za ken, Adolfo Mujica, is maandagavond als zodanig afgetreden. Hij zou dit hebben ge daan onder druk van de strijdkrachten, die hem in de eerste plaats verantwoordelijk achten voor het onderhoud op 18 augustus tussen president Frondizi en de Cubaanse minister van Industrie Ch, Guevara, dat in Argentinië veel stof heeft doen op waaien. Men verwacht dat de smeulende crisis, die Frondizi twee maal noopte voor radio en televisie uit de doeken te doen waarom hij met Guevara gesproken had, nu niet zal uitbreken. Advertentie 19 6 1 Nog vanavond tot 10 uur en morgen 30 aug. van 2.00—10.00 uur n.m. in de Tuinzaal-Foyer van het Concertgebouw te Haarlem. (Van onze weerkundige medewerker) Zeven weken, van begin juli af na twee tropisch warme dagen, kwamen slechts drie dagen even boven de normale tem peratuur. Toch zullen deze paar laatste zonnige en mooie dagen augustus niet meer kun nen redden. Er is teveel regen gevallen. De zon zal de achterstand niet meer kun nen inhalen. Althansdeze maand niet. Het ge beurt een enkele keer dat september een zonniger en zomerser karakter heeft dan augustus. In de laatste 100 jaar is het 11 keer (gemiddeld eens in de tien jaarvoor gekomen dat september een hogere ge middelde maximum temperatuur gaf dan augustus. Ook het aantal zomerse dagen boven 25 gr. C.) is in september soms groter dan in augustus. Dat was o.a. het geval in 1926, 1929 en 1934. Hoe het dit jaar zal worden is nog een open vraag. Verwachting tot morgenavond: Droog en over het algemeen zonnig weer. Meest matige wind, ruimend van zuidoost naar zuid west. Aanvankelijk warm weer, later enige afkoeling. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen iets minder warm door zwakke zeewind. Overwegend zon nig. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Morgen zal een zwak koudefront passeren met een kleine kans op onweer. NEW YORK (Reuter) - Het Ameri kaanse blad New York Times meldt, dat de Verenigde Staten en Frankrijk gis teren overeenstemming hebben bereikt over de kwestie, of het westen al dan niet met de Sovjet-Unie moet onder handelen over Berlijn en het initiatief tot een dergelijk gesprek dient te nemen. De Berlijn correspondent van het blad schrijft van gezaghebbende zijde te heb ben vernomen, dat door dit compromis de Amerikaanse en de Westduitse mi nisters van Buitenlandse Zaken, Rusk en Von Brentano, zich zo stellig hebben kunnen uitlaten over aanstaande onder handelingen met de Russen, als zij gis teren deden. Het compromis houdt onder meer in, dat in de (deze week te verwachten) westelijke antwoordnota's op de Rus sische nota van 3 augustus geen enkele zinsnede wordt opgenomen over de mo gelijkheid van onderhandelingen. In de Russische nota van 3 augustus werden de voorwaarden voor een gesprek uit eengezet. Frankrijk heeft er daarentegen mee in gestemd, dat de Russen informeel en waarschijnlijk door de Verenigde Staten toch gepolst zullen worden over onder handelingen. Minister Rusk zou dan op de bijeenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de westelijke grote mogendheden op 19 september te Washing ton rapport uitbrengen over deze informele benadering, aldus de New York Times. Dean Rusk zelf heeft gisteren berichten ontkend, volgens welke de Verenigde Sta ten en Engeland naar onderhandelingen met Rusland over Berlijn zouden streven, zonder daarin Frankrijk te kennen. Overi gens bevestigde hfj dat met de Sovjet- Unie overleg zal worden gepleegd. BONN De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, sug gereerde gisteren dat aan èen Grote Vier- conferentie nog een gesprek vooraf zou, gaan van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland, de Ver enigde Staten en West-Duitsland. Voor dit gesprek kon men de datum van 10 septem ber horen noemen. Von Brentano liet ook doorschemeren, dat de Franse bezwaren tegen het opnemen van contact met de Russen uit de wereld zijn geholpen. De Westduitse minister zei voorts dat een ge sprek met Moskou niet ten doel heeft een slecht compromis te bereiken, maar wel het omlijnen van de posities. „Dat kan tot een verlenging van de crisis leiden, maar ook, en dat hoop ik, tot een merkbare ont spanning", aldus Von Brentano. Hij ver weet de tegenstanders van het westelijke initiatief tot onderhandelingen dat het grootste gevaar van de huidige situatie schuilt in een foutieve Russische beoorde ling van de toestand. In politieke kringen te Washington wor den toespelingen op de rol van de UNO bij een oplossing van de Berlijnse kwestie steeds talrijker. Officiële kringen geven toe, dat Dean Rusk, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, 't Berlijn se dilemma met Adlai Stevenson heeft be sproken. De meeste gedachten in Washing ton gaan echter niet verder uit, dan naar een bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken ter gelegenheid van de UNO-Assemblee-zitting in septem ber. De wenselijkheid van een gesprek met de Russen wordt in de Amerikaanse hoofdstad overigens gerechtvaardigd, door te zeggen dat men niet alle waarde ont zeggen kan aan de kennelijke vrees van de Russen voor een groeiende macht van West-Duitsland en zijn eventuele toekom stige atomaire capaciteit. De Russen zien nu eenmaal in de N.A.V.O. geen betrouw bare rem op mogelijke Duitse ambities. Velen in Washington menen dat het wes ten een ernstige poging moet doen, uit te vinden wat de Russen nu eigenlijk willen. Van gezaghebbende zijde wordt toegege ven, dat men voorzichtig te werk wil gaan. Men wil eerst langs diplomatieke weg aan de weet komen, wanneer en onder welke omstandigheden de Russen bereid zijn op hoog niveau over Berlijn te pra ten. Men wil daarbij zoals Rusk aanstipte, een openlijke breuk met Frankrijk vermij den. Als puntje bij paaltje komt, zullen de Verenigde Staten en Engeland hun ei gen weg moeten gaan, maar men wil eerst alles proberen om een gezamenlijk optreden met Frankrijk mogelijk te ma ken. Het denkbeeld van een rechtstreeks inleidend contact tussen Dean Rusk en Gromyko zien sommigen h'ier als een mid del om Frankrijk zo nodig tot een andere houding te bewegen. Frankrijk heeft na melijk sinds het Weense gesprek altijd ge vreesd, dat de Sovjet-Unie en Amerika gaan in de richting van bilaterale onder handelingen over algemene zaken. Frank rijk wil daarvan niet weten en zal als iets dergelijks dreigt te gebeuren ingescha keld willen worden. Terwijl de communisten in Berlijn met hun luidsprekerwagens er op uit zijn de Westberlijners mee te laten genieten van de denkbeelden uit 't oosten, zijn ze er aan de andere kant op uit te voorkomen dat de eigen Oostduitse bevolking nog iets hoort, van wat er aan de andere kant van het ijzeren gordijn gezegd en gedaan wordt. De Oostduitse communistische par tij heeft namelijk een grootscheepse actie ontketend tegen televisie-antennes, waar mee Westduitse programma's kunnen worden opgevangen. Als moderne beel denstormers' klauterden gisteren talloze leden van communistische jeugdorganisa ties op de daken om de antennes tegen de wil van de bezitters in' te demonteren. Op het argument van de televisie-bezitters dat dat veel op huisvredebreuk leek, had den de jeugdige communisten het paskla re antwoord bij de hand: „Wie vrede in huis wil, moet eerst de vredespolitiek van Ullbricht steunen". Vandaag heeft de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. H. A. Kort hals, het nieuwe gedeelte van de rijks weg Oirschot-Eindhoven voor het ver keer opengesteld. Dit weggedeelte begint bij de fraaie nieuwe brug over het Wilhelminakanaal bij Oirschot. Deze luchtfoto van N.F.P. Aerocamera Rotterdam toont een gedeelte van de nieuwe weg. Het ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat voorshands de uit zending van onderdelen van het eerste legerkorps naar La Courtine is opge schort. Deze maatregel is genomen in verband met militaire stappen welke op hét ogenblik in andere NAVO-landen worden ondernomen. De eerste divisie heeft juist haar oefe ningen in La Courtine beëindigd- De vier de divisie zou binnenkort naar het Franse oefenterrein vertrekken. Deze divisie om vat meer dan 15.000 militairen. Zoals bekend is zouden de Koningin en Prins Bernhard op 22 september een be zoek brengen aan de vierde divisie in La Courtine. De Rijksvoorlichtingsdienst kon nog niets mededelen over het al dan niet doorgaan van het koninklijk bezoek. Men wijst op de uitdrukking „voorshands" in de verklaring van het ministerie van De fensie. De mogelijkheid bestaat, dat de si tuatie is veranderd als de Koningin van vakantie uit Italië is teruggekeerd en haar werkzaamheden heeft hervat. Deze door de Russische kosmonaut Titov vanuit de Vostok-2 genomen foto het eerste beeld van de aarde vastgelegd op een punt in de ruimte toon een bergachtig gebied op een niet nader geïdentificeerd ge deelte van onze planeet. (Telefoto AP) De particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt mede, dat Prinses Wil helmina dit jaar haar verjaardag niet thuis op paleis Het Loo, doch elders zal vieren, en ook daarna enige tijd afwezig zal zijn In verband hiermede verzoekt de Prinses degenen, die gewoon waren haar op haar verjaardag bloemen te zenden, dat dit jaar achterwege te willen laten, hoezeer zij het altijd op prijs stelt. Mme Desbordes-Valmore: Afscheid nemen van een echte vriend heeft iets met sterven te maken. BARCELONA (UPI) De Braziliaanse vice-president Joao Goulart, die gister avond voor een familiebezoek te Barcelona in Spanje was aangekomen, heeft daar verklaard dat zijn besprekingen met een Braziliaanse parlementaire delegatie zul len beslissen of hij naar zijn land zal terugkeren om het presidentschap op zich te nemen. Eind vorige week heeft zoals bekend Quadros als president ontslag ge nomen. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Barcelona zei Goulart: „Morgen zal ik naar Parijs terugkeren voor een onder houd met Braziliaanse afgevaardigden. Na dat onderhoud zal ik beslissen of ik naar Brazilië zal terugkeren of niet". Brazilië's president-ad-interim Mazzilli heeft het Congres gisteren meegedeeld, dat de ministers van de strijdkrachten met het oog op de nationale veiligheid hebben ge weigerd vice-president Goulart naar zijn land te laten terugkeren. In Sao Poulo heeft de plaatselijke politie gisteren enige malen moeten ingrijpen bij demonstraties. Zestig aanhangers van Goulart zijn gearresteerd. De afgetreden president Janio Quadros is intussen met zijn gezin aan boord van het schip Uruguay Star uit Santos naar Europa vertrokken. Ultimatum Het leger in Brazilië heeft vandaag de gouverneur van de provincie Rio Do Sul, Leonel Brizola, de voornaamste aanhanger van vice-president Joao Goulart, een ulti matum gesteld. Brizola heeft zich in zijn paleis in Porto Alegre verschanst. Hij was bezig een rede voor de radio uit te spreken toen de bevelhebber van het derde leger in zijn ambtswoning arriveerde om het ultimatum te overhandigen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLFIN) AMSTERDAM TF.I. 223596 (Van onze Haagse redacteur) Omstreeks april 1962 kan een algemene huurverhoging worden verwacht van 10 tot 12 percent, afhankelijk van de gemeen teklasse. Het wetsontwerp, waarin de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid zijn gedachten omtrent het op lan gere termijn te voeren huurbeleid heeft vorm gegeven, is de ministerraad gepas seerd en aan de Raad van State toege zonden. De regering is van oordeel, dat de huur prijzen van gebouwd onroerend goed met totaal ongeveer 30 percent moeten stijgen Voorts dat dit dient te geschieden langs geleidelijke verhogingen en wel in zo'n tempo dat het einddoel bereikt zal kun- Weerrapporten 1, 2 Kunst 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Reisreportage Israel IV5 Horen en Zien 5 Panda en andere beeldverhalen.7 Feuilleton 7 Uit het binnenland 2, 3, 9 Beurs 9 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Een mysterieuze aanvaring op de Nieu we Waterweg, bij helder zicht en bladstil weer, is maandagnacht de ondergang ge worden voor de Nederlandse kustvaarder „Geeststroom", een scheepje van 317 brt., dat gebouwd werd in 1954 en voor de re derij Waling van Geest en Zoon een min of meer regelmatige dienst onderhield op de Engelse oostkust. De „Geeststroom" werd even na tien uur, nadat zij de haven van Maassluis had verlaten met bestemming Boston, tus sen Maassluis en Hoek van Holland met een daverende klap midscheeps geraakt door de binnenkomende Noorse tanker „Jaranda", die met 18.000 ton ruwe olie uit Puerto Miranda (Venezuela) kwam. De kustvaarder begon vrijwel onmiddellijk te zinken. Kapitein Booster uit Vlaardin- gen deed ;nog een poging om zijn schip aan de zuidelijke oever aan de grond te zetten, maar dat gelukte hem slechts ge deeltelijk. Alleen een klein deel van de romp en de masten van de „Geeststroom" markeren nog de plaats van het ongeval, De rest van het schip ligt onder het wa ter, buiten de vaarroute. Het werd voor de bemanning van de „Geeststroom" in die spannende minuten een vlucht voor het leven. Twee jonge matrozen sprongen in paniek over boord en zwommen dwars over de Waterweg naar de oever bij Maassluis, waar zij door per soneel van Dirkzwager's meldingspost aan droge kleren werden geholpen. De negen andere bemanningsleden klommen via een snel uitgeworpen touwladder aan boord van de Noorse tanker. Alleen een der oude re matrozen kreeg een lichte verwonding aan het gelaat. Aanvankelijk werd ge vreesd, dat een of meer mannen van de „Geeststroom" met het schip mee in de diepte waren gezogen, maar dat was geluk kig niet het geval. Toch heeft de rijkspo litie te water nog lange tijd met schijn werpers de plaats van het ongeval besche nen. De reddingsboot van Hoek van Hol land verleende daarbij assistentie. De veel zwaardere „Jaranda" liep vrij wel geen schade op. Het schip heeft de kustvaarder met de boeg aan stuurboord zijde geraakt, maar kon zonder moeilijk heden de reis naar de Eerste Petroleum haven in Pernis vervolgen. Daar meerde de „Jaranda" om halfeen af. Ruim drie kwartier later verlieten de schipbreukelin gen het terrein. Allen werden met een autobusje naar hun woningen in Vlaardin- gen gebracht. Hoe het ongeluk is gebeurd kon nog niet worden opgehelderd. Op bevel van beide gezagvoerders heerste er namelijk een absoluut spreekverbod voor redders en geredden. Zelfs de namen van de schip breukelingen werden niet gegeven. Met veel moeite kon er tenslotte een plaatje voor de fotografen af. „Ik wil onder geen beding journalisten aan boord hebben", zei de kapitein Jonassen. Zijn collega van de „Geeststroom" was het daarmee ge heel eens. De oorzaak van de aanvaring bleef dus onduidelijk. De „Geeststroom" voer in ballast, de „Jaranda" was vrijwel volgeladen. nen zijn omstreeks de tijd dat een zeker evenwicht bestaat tussen woningvoorraad en woningbehoefte. In het destijds uitge brachte SER-advies wordt deze toestand aanwezig verondersteld omstreeks 1965. In drie fasen, telkens met twee jaar tussenruimte, denkt de minister van Volks huisvesting en bouwnijverheid de huurver hoging te hebben verwezenlijkt. Gedacht wordt aan huurverhogingen in 1962, 1964 en 1966: in gemeenteklasse I met 10 percent, in gemeenteklassen II en III met 11 percent en in de gemeenteklas sen IV en V met 12 percent. Compensatie in de loonsfeer acht de regering gewenst, evenals een verlaging van de woningbouwsubsidie. Als een brandende fakkel dreef giste ren de Termunterzijlse vissersboot TM 40 over de Eems, binnen een kwartier was de houten kotter finaal uitgebrand en gezonken. Schipper H. Perdok kon, zo als gemeld is, het vege lijf redden door in de Eems te duiken. Hoe zijn schip in brand gekomen is, blijft voor de 44-jarige visser (de enige opvarende) een raadsel. Hij was uitgevaren op de garnalen- vangst. „Ik ging even naar het vooronder om een bakje koffie te drinken. Toen ik terugkwam bij de stuurhut, spoot een straal rook naar buiten als bij een explo sie. Een steekvlam volgde en in een oog wenk brandde de hele boot", vertelde hij later. Tien jaar heeft visser Perdok op zijn TM 40 „Henjan" gevaren. Hij smeet em mers water in de vuurzee, in de hoop iets te kunnen redden. Maar een olietank van tachtig liter was gebarsten en de brandende olie was met water niet te blussen. Twee andere Termunterzijlse boten, de TM 39 en de TM 22, koersten onmiddel lijk bij. Visser B. Bosker van de TM 39 wist zijn collega, die tot aan zijn borst in het water stond, aan boord te nemen. Door de Duitse waterpolitie is de heer Perdok later naar Emden gebracht. De Delfzijlse rijkspolitie te water heeft hem vandaar overgevaren naar Termunterzijl. De TM 40 was verzekerd. Advertentie voor jongens en meisjes. In twill en poplin. Plaid en wattine gevoerd. Met Dry-Sill finish. Bestand tegen urenlange slagregens. 6 jaar 32.50 ANEGANG 19 HAARLEM

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1