Medische zorg in oorlog eist nu organisatie AGENDA Schroder HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK Goede preventie zou duizenden het leven kunnen redden Stakende melktappers in Leeuwarden ontslagen Dr. A. Vis in Beverwijk gaat met emeritaat Hugo de Groot in slot Loevestein herdacht De negen Muzeiïj JEUGDFESTIVAL VELP BEGONNEN Amerikaans amateurorkest in Openluchttheater Koeler en meer wind DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 2 DEVENTER CHIRURG SLAAT ALARM Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws r Dansen II IIatuurlijk O L -J leren? |\llround? BIJ Jjchroder Geen staking bi] de Metropolitan Opera EERVOLLE VERMELDING VOOR Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor ae maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Sas Bunge „Amsterdams Ballet" wordt ontbonden WEERRAPPORTEN •§S e a (Van onze reportageredacteur) „AI tien jaar lang wordt de verantwoordelijkheid voor de opbouw van de civiele verdediging vrijwel uitsluitend op de overheid afgeschoven. Niemand denkt eraan, dat juist tal van maatschappelijke organisaties en instellingen de voorbereiding van de verdediging van het burgerlijk leven in oorlogstijd ter hand kunnen nemen en dat de bevolking door deze zelfwerkzaamheid de overheid tot een grotere activiteit op dit gebied kan aansporen. Dat geldt natuurlijk ook voor bepaalde groepen in de samenleving en daaronder zeker voor de artsen. Zolang de artsen niet al het mo gelijke hebben gedaan om de gezondheidszorg in oorlogstijd zo goed mogelijk te verdedigen, kunnen zij de overheid niet verwijten dat zij te weinig doet". Het is de vieren veertig jarige Deventer chirurg dr. J. Th. H. Grond, lid van een adviescommissie van de B.B., die deze zelfcritiek laat horen. Enige tijd geleden toonde hij zich al op een landdag van het Rode Kruis ten overstaan van een honderdtal collega's duidelijk verontrust over de lauwheid, ook in eigen kring, ten opzichte van de civiele verdediging, die er immers op is gericht in oorlogstijd, zelfs onder rampzalige omstandigheden, het maatschappelijk leven zo goed mogelijk te laten functioneren en de verliezen aan mensenlevens en materieel zoveel moge lijk te beperken. Velen maken zich van dat probleem af met de veronderstelling dat Nederland bij een onverhoopte aanval met A- of H-bom- men „toch zo van de kaart is" en dat er dan niets te redden zal zijn. Of een even tuele oorlog in deze vorm Nederland zal teisteren is uiteraard een open vraag. Maar zelfs in het ergste geval trekt men een onjuiste conclusie. Naarmate de bom- krater groter is zal ook het randgebied omvangrijker zijn en daarmee het aantal mensenlevens dat nog gered kan worden of, door een goede preventie, behouden is gebleven. Iedere geredde is dan niet alleen een slachtoffer minder, maar ook een mo gelijkheid voor de medici meer om een an dere gewonde te helpen. Hygiëne voorop Dr. Grond gelooft dat de artsen reeds nu een belangrijke bijdrage kunnen leveren om het medische apparaat tijdens een oorlog zo doeltreffend mogelijk te gebrui ken. Hij legt daarbij de nadruk op het „voorkomen", opdat er minder behoeft te „genezen". Daarbij gaat deze chirurg uit van een paar opmerkelijke ervaringen uit de tweede wereldoorlog. De medische diensten van het Ameri kaanse leger bijvoorbeeld moesten op el ke oorlogsgewonde bijna drie verkeers slachtoffers en niet minder dan vieren twintig patiënten met infectieziekten be handelen. Conclusie: de persoonlijke hy giëne is uiterst belangrijk en zeer zeker wanneer de collectieve hygiënische maat regelen uitvallen. Met die persoonlijke hy giëne is het in Nederland echter bar slecht gesteld en dat wordt onder abnor male omstandigheden zö mogelijk nog er ger. Hygiëne zou volgens dr. Grond daar om op het lesrooster van de lagere school moeten staan en de schoolartsen zouden daarvoor moeten ijveren, vindt hij. Ook kan er veel meer worden gedaan aan de bescherming tegen speciale ziekten. De vaccinatie tegen tetanus zou elke vijf jaar herhaald moeten worden, zoals nu al in een enkele gemeente gebeurt. De biologi sche oorlogsvoering en vooral de daarop gebaseerde psychologische propaganda krijgen dan minder kans: de bevolking weet immers ook al uit de door de dok ters gegeven voorlichting dat zij tegen dat soort aanvallen immuun is. Andere preventieve maatregelen, die men op dit ogenblik al kan aanpakken, betreffen de kleding en het voedsel. De dokters kunnen hun invloed aanwenden om tot een produktie van brandwerende kle ding te komen en van noodrantsoenen die zo min mogelijk gekookt behoeven te wor den, weinig afval veroorzaken en een zo hoog mogelijke voedingswaarde bezitten. Wanneer het in oorlogstijd mode zou wor den om altijd hoeden met brede randen te dragen en nooit zonder handschoenen de straat op te gaan, kan dat bij bominslag duizenden mensen het gezichtsvermogen en de handen redden. Gemeente- en be drijfsartsen zijn de aangewezen gangma kers voor meer en betere schuilgelegen- heden, voorzien van waterleiding en toilet ten. Geen perfectionisme Hoe goed de preventie ook georgani seerd kan zijn, dr. Grond ontveinst zich niet dat in het geval van een niets ontzien de luchtoorlog de medici en het verple gend personeel voor een hopeloze taak zul len komen te staan. Toch zal het er ook dan om gaan zoveel mogelijk mensen van de dood te redden. Daartoe is nodig: ma ximale inschakeling en zo doeltreffend mo gelijke verdeling van alle beschikbare me dische krachten en de outillage en gestan daardiseerde behandeling. Dan alleen zal men een redelijke „produktie" kunnen be reiken. Die vereenvoudigde en uniforme behandeling heeft tevens het voordeel dat een slachtoffer niet steeds door dezelfde medicus behandeld kan worden. Niet al leen de achtduizend artsen die Nederland rijk is zullen aan die gedachte moeten wennen, ook de tachtigduizend E.H.B.O.'- ers zullen zich op een aanzienlijk minder geperfectioneerd optreden moeten instel len. Zij hebben op de artsen trouwens al een voorsprong, want sinds 1954 bestaat er een handleiding „Eerste Hulp in Oorlogs tijd", al is het enthousiasme om zich de daarin vervatte leerstof eigen te maken vooralsnog niet groot. De artsen staan pas aan het begin van een onderzoek naar die uniforme behandelingsmethode. Bovendien zullen de chirurgen de handen zo vol heb ben met de mechanisch gewonden, dat de niet-specialisten op de verzamelplaatsen der gewonden moeten werken. Dat wil zeg gen dat zij een grotere kennis dienen te verwerven van wond-, shock- en brand wondbehandeling, van stralingsziekten, gasvergiftigingen en besmettelijke ziekten. Voor zover men niet in eigen kring daarin kan voorzien, zal de universiteit haar pro gramma's aan die eis dienen aan te pas sen. Massap roduktie Een enorm probleem vormt ook de be handelingscapaciteit der ziekenhuizen. Niet het aantal bedden is hier doorslag gevend, maar het aantal operaties dat per operatietafel kan worden verricht. Indien er op het ogenblik theoretisch in achttien uur per operatietafel tien patiën ten kunnen worden behandeld is dat veel. Maar het is slechts een kwart van het aan tal dat nodig zal zijn om bijvoorbeeld in c Grote Kerk: Vandaag 20—21 u.: Orgel concert door Piet Kee. Werken van Die trich Buxtehude en Johann Sebastian Bach. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 19 en 21.15 u.: „Pyg malion", a.l. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u., (vandaag 20 u.): „Slaapkamergeheimpjes", 18 j. I,ido Theater: 14, 16.15. 19 en 21.15 u.: „Voetstappen zonder spoor", 18 j. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „Mag dat in Bagdad". 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „De dief des konings", 14 j. Minerva Theater: Tot en met woensdag 20.15 u.: „Roman Holiday", a.l. Dagelijks 14.30 u.: „De mijnen van Koning Salomo", a.l. Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Sag mir adieu!", a.l. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „De ondergang van Billy the Kid", 18 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Sehwejk", a.l. Dagelijks 10.30 en 16.15 u. (beh. zondag): „Walt Disney Festival", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 19 en 21.30 u.: „Der Gauner und der liebe Gott", a.l. Woensdag en donderdag 19 en 21.30 u.: „O sole mio", a.l. Dagelijks 14.30 u.: „Das blaue Meer und du", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt): Tot 4 sept. 1017 en 2022 u. (dinsdag 1922 u.): „Neder landse orgelpraeht". Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland): Tot 2 sept. expositie van plastieken van Tjeerd Visser en tekeningen en schilde rijen van Cor Visser-van der Woude, 917 u„ ma., wo. en vr. ook 1820 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 16 sept. expositie van aquarel len en tekeningen van Van Looy en tijd genoten 1017 u„ zondag 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 sept. expositie van grafiek van Jan Forrer. Dagelijks 1022 u. Adventskerk (Aerdenhout): Tot 10 sept. expositie van schilderijen, beeldhouwwer ken, tekeningen en grafiek van Bob Buys, Poppe Damave, Nico Jonk en F. Verpoor ten. Dagelijks 14—17 en 19—21 u., zondag 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 25 augustus). DINSDAG 29 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Turf in je ransel". Marktplein: Kermis tot 24 uur. WOENSDAG 30 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Turf in je ransel". Rex Theater, 20 u.: „Gevaarlijke puber teit". Marktplein: Kermis tot 24 uur. Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 1416.30 u. in het gebouw Cultureel Centrum. DINSDAG 29 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De wilde deserteur". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De Jam tjes". WOENSDAG 30 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: ,.De wilde deserteur". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De Jan tjes". Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Schiermonnikoog (toez.): E. J. Alberts, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Wijckel (toez.): J. A. Geuse broek te Barsingerhorn. Geref. Kerken Tweetal te Arnemuiden: P. C. L. de Jager te Raamsdonksveer en K. Beima te Bun schoten-Spakenburg Beroepen te Zijldijk (Gron.): M. van der Heiden, kand. te Sas- senheim. Aangenomen naar Palmerston Nortlh (New Zeeland) (Ref. Churches): S. Oegema te Lewedorp. Geref. Gemeenten Beroepen te Kampen: A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Advertentie Raamsingel 16 telefoon 11045 Clubs in eigen milieu Privéles op elk gewenst uur Inschrijving vanaf heden dagelijks van 3-6 uur en van 7.30-10 uu/ (Lid K.C.V.D. „San Filippo Neri") voor r.-k. Tijdens elke dansles blijkt het weer, bij prima les, gezelligheid en de juiste sfeer Aanvang der lessen medio sept. drie dagen in het gehele land dertigduizend gewonden te kunnen behandelen en in die orde van grootte moet men toch denken. Bij een goed sluitende organisatie is dat aantal toch wel te halen. Daartoe zijn ech ter in medische kringen zeer ongebruike lijke maatregelen nodig. Bijvoorbeeld: de staf van de operatiekamer is na twaalf tot achttien uur fysiek uitgeput. Zij zal dan vervangen moeten worden. Dr. Grond denkt aan de mogelijkheid van „schaduwpersoneel" van ziekenhuizen in andere plaatsen. Indien het personeel van een Arnhems ziekenhuis wordt aange wezen als „schaduwpersoneel" van een ziekenhuis in Leeuwarden betekent dat, dat de „schaduwstaven" zich reeds in vredes- sen zonder dat er allerlei moeilijkheden en vertragingen ontstaan omdat men de plaat selijke situatie niet kent. Uiteraard zullen de „schaduwsttven" zich reeds in vredes tijd daarvan op de hoogte moeten stellen. Dit zijn slechts enkele punten uit het veelomvattende programma voor een re delijk werkende gezondheidszorg in oor logstijd. Wanneer men over de gehele pro blematiek welke hiermee samenhangt na denkt we noemen nog de voortdurende bevoorrading met geneesmiddelen, de ver pleging der behandelde gewonden, de bloedtransfusie beseft men wel dat ge zien de geweldige hoeveelheid denkwerk, welke ten behoeve van een doeltreffende planning moet worden verricht, dr. Grond zijn oproep tot zijn collega's bij het Rode Kruis geen dag te vroeg heeft ge daan. Veertien melktappers, in loondienst bij de coöperatieve verbruiksvereniging „Ex celsior" in Leeuwarden, zijn in staking gegaan na een conflict met de directie. Het gevolg is geweest, dat de melktappers op staande voet zijn ontslagen. Er liepen tussen de directie en de melk tappers reeds enige tijd onderhandelingen over een loonsverhoging. Op verzoek van de directie hadden de melktappers een voorstel ingediend. De directie deed de toezegging, dat er binnen twee weken een beslissing zou worden genomen. Zondag echter lieten de melktappers schriftelijk weten, dat zij maandag in staking zouden gaan, als ze. niet op korte termijn een loonsverhoging van ƒ50.-per week zou den krijgen met terugwerkende kracht tot 1 januari. Op een daarna met de melktappers ge voerde bespreking zei de directeur van de coöperatie, dat deze eis onredelijk was, omdat deze verder ging dan het oorspronkelijke voorstel. Hij vroeg de melktappers nog- enig: geduld te hebben. Zij bleken daartoe eenter niet bereid, zij zijn daarop op staande voet ontslagen. Later heeft de directie verklaard, dat de klanten van de coöperatie maandag morgen om half negen reeds een circulaire in de bus hadden van de particuliere melkhandelaren. waarin deze hun dien sten aanboden. Zij zijn, volgens de direc tie, dus kennelijk vooraf van de staking op de hoogte gebracht. De Friesche Bond van Melkdetaillisten heeft verklaard, dat zij niet achter de staking staat, maar wel sympathie voor het standpunt van de melktappers heeft. Op bijna zevenenzestig jarige leeftijd en na bijna tweeënveertig volbrachte dienst jaren is met ingang van 1 september a s. emeritaat verleend aan dr. Alb. Vis, pre dikant van de doopsgezinde gemeente van Beverwijk. Dr. Vis zal zondagmorgen 3 september a.s. om tien uur zijn ambtsbediening als dienstdoend predikant bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit neerleggen en af scheid nemen van de doopsgezinde gemeen te van Beverwijk. Na zijn emeritaat wordt dr. Vis predikant voorganger van de afdeling Badhoevedorp van de Neder landse Protestantenbond en zal op 1 okto ber a.s. daar ais zodanig intree doen. Dr. Vis werd op 9 september 1894 in de doopsgezinde pastorie van Beemster in Noordholland geboren. Hij bezocht eerst het Murmellius gymnasium te Alkmaar en studeerde daarna verder nog aan de ste delijke universiteit te Amsterdam, waar hij in 1917 zijn kandidaats-, in 1932 zijn doctoraal examen theologie aflegde en op 6 november 1936 bij wijlen prof. dr. J. L. Palache op een proefschrift „Messianic Psalm quotations in the New Testa ment" promoveerde tot doctor in de fa culteit van de godsgeleerdheid. Nadat de heer Vis in juni 1919 was aangesteld tot proponent bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit werd hij op 2 november van dat zelfde jaar (1919) door zijn vader, wijlen ds. P. A. Vis, toen nog predikant van de doopsgezinde gemeente van Irnsum en Poppingawier in Friesland, ingeleid (be vestigd) als predikant van de doopsge zinde gemeente van Witmarsum, welke zijn vader van 1890 tot 1891 ook ruim een jaar had gediend. Eind november 1922 verwis selde dr. Vis deze gemeente met die van Heerenveen, vanwaar hij drie jaar later naar die van Den Burg - Waal - Oosterend op het ei-land Texel vertrok. Sinds 10 sep tember 1939 dient dr. Vis de doopsgezinde gemeent van Beverwijk. Dr. Vis heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. vele jaren bestuurder van de Al gemene Doopsgezinde Sociëteit; ongeveer vijfentwintig jaar bestuurslid en de laat ste tien jaar daarvan voorzitter van het doopsgezind broederschapshuis te Schoorl en vele jaren bestuurslid van de Noord Hollandse commissie voor doopsgezinde gemeentedagen. Tijdens zijn ambtsbedie ning op Texel was hij daar o.a. voorzitter van de afdeling van 't Nut van het Alge meen en van de schoolcommissie. Te Be verwijk: voorzitter van het departement van 't Nut van het Algemeen; medeoprich ter en voorzitter van de afdeling Bever wijk van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren; voorzitter van de afdeling Beverwijk van de vereniging voor facultatieve lijkverbranding „Wester- veld"; voorzitter van de afdeling Bever wijk van het Centraal Genootschap voor vakantiecolonies en kinderherstellingsoor den en lid van het college van curatoren van de Federatie tot instandhouding van Jeugdhuizen in de IJmond en verder do ceert dr. Vis sinds 1942 reeds negentien jaar Hebreeuws aan het Murmellius-gym- nasium in Alkmaar. In slot Loevestein is maandag een hu welijk voltrokken, het tweede in de ge schiedenis van deze eeuwenoude vesting. In 1627 werd hier Arnoldus Geesteranus in de echt verbonden met Suzanna van Oostdijk. Geesteranus, een remonstrants predikant, verbleef op Loevestein in ge vangenschap, evenals Hugo de Groot. En nu trad de oprichter van de internationa le Grotius stichting tot verbreiding van het volkenrecht, dr. Hans Keiler uit Duitsland, hier in het huwelijk met Rose- marie von Maltitz. Het paar had de ge legenheid aangegrepen om tijdens de driedaagse Grotiusherdenking, die giste ren op slot Loevestein begon, in de kamer waar Hugo de Groot tijdens zijn balling schap verbleef, hun huwelijk te laten in zegenen. In de door kaarslicht en enkele late zonnestralen verlicht Grotius-kamer verrichtte ds. J. Brinkerink uit Hardinx- veld deze plechtigheid, ivelke uniek in de geschiedenis mag worden genoemd. Omstreeks het middaguur hadden de circa vijftig deelnemers geleerden uit 18 landen zich naar het slot Loeve stein ingescheept. Eveneens in de Gro- tius-kamer werd de herdenkingsbijeen komst geopend door dr. Hans Keiler. Er waren zelfs afgevaardigden uit Argenti nië, de Filippijnen, Griekenland, Japan, India, Polen en Panama. Wij Grotianen in een broederschap bij een, moeten ons niet laten beïnvloeden door de meningsverschillen onzer rege ringen, zei dr. Keiler. Het volkerenrecht, waarvan Hugo de Groot de grondlegger is geweest, vormt de krammen, die de verdeelde wereld samenhouden. Dit recht zal een religie voor de volkeren moeten worden. Dr. Keiler maakte bekend, dat weer en kele buitenlandse professoren de Grotius penning zullen krijgen. In de Grotius-ka mer onthulde hij een gedenksteen. Hier op volgden lezingen over Hugo de Groot en werd naar een door hem geschreven spel in een vertaling van dr. Keiler ge luisterd. Vandaag, op de sterfdag van hun gro te voorganger, bezochten de Grotianen Rotterdam, waar Hugo de Groot pensions ris geweest is en Delft, zijn geboortestad, waar hij tevens begraven is in de nieuwe kerk. Het bestuur van de metropolitan opera en de musici hebben erin toegestemd, dat de Amerikaanse minister van arbeid zal optreden als scheidsrechter in het geschil over de salarissen. Beide partijen hebben hierbij de verze kering gegeven, dat het seizoen 1961-1962 is gered. Minister Goldberg maakte het akkoord bekend na met beide partijen te hebben onderhandeld. President Kennedy heeft er persoonlijk zijn tevredenheid over geuit dat het sei zoen zal doorgaan. „DE LAGE LANDEN" uu jsaiaii Op het in Vancouver gehouden inter nationale filmfestival heeft de Neder landse film „De lage landen", vervaar digd door George Sluizer. een eervolle vermelding verworven. Eervol. Het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest heeft van de Unesco de uit nodiging ontvangen om een bandopname van een hedendaags werk in te zenden Eduard Flipse koos daarvoor de derde symfonie van Pijper. De opname zal begin volgende maand worden gemaakt. De We reldomroep verleent daarbij haar mede werking. In totaal heeft de Unesco zestig van dergelijke uitnodigingen laten uit gaan. Een daarvan was ook aan het Con certgebouw in Amsterdam gericht. Maandagmiddag- zaten in de grote zaal van het Rhedens lyceum te Velp meer dan 450 jongens en meisjes, van middel bare scholen uit Nederland, die zich heb ben laten inschrijven voor het jeugdfesti- val 1961. De bestuursvoorzitter van de stichting Jeugdfestival Velp 1961 mr. J. P. Drost, burgemeester van de gemeente Rhe- den, handhaafde de traditie bij officiële gelegenheden door, zij het dan loffelijk kort, autoriteiten en genodigden te verwel komen. Ook mr. Y. Scholten, de staatsse cretaris van O. K. en W., volgde een andere Advertentie koers dan die van vele officiële toespra ken. „Jullie trekken de grens over van het land van de tien muzen, zei hij. Jullie zullen verblijven in een prachtig land, rijk aan afwisseling. Je kunt nieuwe dingen ontdekken. Goede reis dus naar dat andere land, namelijk het land van de kunst. Toch zijn de kunst en het rijk van alle dag geen twee gescheiden zaken omdat de kunst in het gehele dagelijkse leven pre sent is. Kunst is een onmisbare sier in het leven. Talrijke kunstzaken zijn belang rijke gebeurtenissen. Het is juist van bij zonder grote betekenis dat de jongeren zich de waarden van de kunst eigen maken als tegenmiddel tegen de dreigende mate rialisatie en vervlakking. De zin „Kunst siert de mens," zo zei Guillaume van de Graft in zijn toespraak, is zodanig geconstrueerd dat je er drie toespraken uit kunt maken. De belangrijk ste vraag die er uit komt is: Wat doet De deelnemers aan het jeugdfestival op de weide van het Rhedens lyceum, luisterend naar de artistieke leider, de heer Jan F. Bresser. de kunst voor de mens? De een zegt „Kunst voedt op," de ander zegt: „Kunst bevrijdt" weer een ander praat over „De kunst staat, ze shockt en ze steekt. Maar het zijn allemaal verwarde stemmen van ëstheten. Kunst siert de mens en ze is bescheiden. Men doet niets met de kunst, Men ziet er geen nuttig effect in, anders zou de reclame haar wel onder voogdij hebben gesteld. Kunst siert de mens, maar zij siert de mens niet op. Kunst is geen make-up, al is de make-up wel kunst. Het zoeken naar het eeuwig menselijke siert de mens en siert zijn adeldom en maakt hem groot. Alle kunst zoekt de kosmos, de har monie. Dat wat de mens siert, dat is zijn innerlijke ruimte. Gisteravond (maandag) werd de eerste kunstmanifestatie gegeven in de vorm van een opvoering door de toneelgroep Theater van „De wonderdoenster", De laatste uitvoering in het Bloemen- daalse Openluchttheater viel ten deel aan een semi-amateurorkest uit de Amerikaan se staat Oregon, gevormd door amateurs uit de stad La Grande en muziekstuden ten van Eastern Oregon College. Het feit dat de dirigent, L. Rhodes-Lewis, niet eens genoemd werd in het programma, was min of meer symptomatisch voor het slor dige karakter van dit optreden. Allereerst was daar het rommelige programma dat geopend werd met drie Valerius-liederen in bewerkingen van da Nederlands-Ameri kaanse dirigent Hans Kindier. Het deed merkwaardig aan om op een voor Neder land bestemd programma het bekende lied „Merck toch hoe sterek" aangekondigd te zien als „See How Strong". Deze zettingen die bepaald nogal aan de grove kant wa ren, werden gevolgd door het eerste deel van de Symfonie van César Franck (al léén het eerste deel), en dit weer door de Prélude van Fauré's toneelmuziek bij „Pelléas et Mélisande". Na de pauze kreeg men werk van Amerikaanse bodem te ho ren, en wel drie delen uit de balletmuziek bij „Rodeo" van Aaron Copland, muziek die even opzettelijk primitief aandoet als de barbecue waarop de Amerikaan zijn varkensvlees uit diepvries roostert. In de sfeer van Hollywood en light music werd men tenslotte gebracht met de Mississippi Suite van Ferde Grofé, specialist in muzi kale geografie die onder meer de Grand Canyon Suite op zijn naam heeft staan. Men hoeft heus geen snobisme te prediken om vast te stellen dat de combinatie van deze inhoudsloze genrestukjes met een ju weel als Fauré's Prelude op zijn minst aan het artistieke onderscheidingsvermogen van de dirigent deed twijfelen. Misschien ziet men in het Verre Westen die dingen wat breder dan hier, maar dat neemt niet weg dat ook een stuk puur amusement pas waarde krijgt als het met meer zorg voor de samenklank, meer i orkestdiscipline en meer gevoel voor nuance gebracht wordt dan hier het geval was. Dit keer hadden de (vele) thuisblijvers bepaald geen onge lijk. Het bestuur van de stichting „Het Am sterdams Ballet" heeft besloten de stich ting per 1 september te ontbinden. Ter toelichting hiervan deelt het bestuur me de, dat aan de stichting de mogelijkheid is ontnomen voor haar doel werkzaam te zijn. De door de overheid doorgevoerde ballet-concentratie heeft voor het Amster damse Ballet geen ruimte gelaten. Dat de rijks- en de Amsterdamse over heid deze toestand eerst in het leven heb ben geroepen, nadat in de eerste maanden van dit jaar de voorbereidingen voor het seizoen 1961/62 reeds waren getroffen en de kunstenaars geëngageerd, is des te pijn lijker nu hierdoor bovendien een aantal danskunstenaars in een netelige positie wordt gebracht nu voorshands nog ondui delijk is in welke mate de overheid zal opkomen voor de aanspraken van de geën- gageerden. Na de ontbinding zal de stich ting nog slechts voortbestaan totdat haar verbintenissen zijn afgewikkeld en haar zaken vereffend. Het K.N.M.I. deelt mee: Door een hogedrukgebied boven centraal Europa is het weer in onze omgeving ver der gestabiliseerd en is het door de stra lende zon geleidelijk ook warmer gewor den. Het hogedrukgebied is echter niet tot stilstand gekomen en het verwijdert zich met een matige snelheid in oostelijke rich ting naar Rusland. Tegelijkertijd nadert er op de oceaan koelere, maar ook droge lucht, voorafgegaan door een zwak kou front. Het front zal ons land zonder noe menswaardige of geheel zonder regen pas seren. Daarbij ruimt de wind, in kracht toenemend van zuidoost naar zuidwest. Ook achter het front blijft het over het algemeen nog zonnig. Maximum-temperaturen M «e binnen- en buitenland. t c. «- Neerslag: laatste 24 uur. S o *u O Den Helder mist ZO 19 0 Ypenburg onbewolkt O 23 0 Vlissingen onbewolkt ono 24 0 Eel de mist ozo 24 0 De Bilt onbewolkt O 24 0 Twente onbewolkt ono 25 0 Eindhoven onbewolkt O 25 0 Zd-Limburg onbewolkt ono 25 0 Helsinki licht bew. nnw 18 1 Stockholm zwaar bew. wnw 20 0 Oslo zwaar bew. winds t. 22 0 Kopenhagen zwaar bew. windst. 20 0 Aberdeen zwaar bew. z 21 0 Londen onbewolkt ono 26 0 Amsterdam onbewolkt ozo 23 0 Brussel onbewolkt ozo 25 0 Luxemburg onbewolkt no 26 0 Parijs onbewolkt windst. 30 0 Bordeaux onbewolkt zo 34 0 Grenoble onbewolkt windst. 30 0 Nice onbewolkt n 27 0 Berlijn onbewolkt windst. 23 0 Frankfort onbewolkt ono 27 0 Mtinchen onbewolkt windst. 27 0 Zürich mist windst. 27 0 Genève mist windst. 28 0 Locamo zwaar bew. O 29 0 Wenen half bew. wnw 28 0 Innsbruck onbewolkt windst. 29 0 Belgrado onbewolkt wzw 30 0 Athene onbewolkt nno 30 0 Rome onbewolkt windst. 33 0 Ajaccio onbewolkt 0 26 0 Madrid onbewolkt windst. 36 0 Mallorca onbewolkt windst. 30 0 Lissabon zwaar bew. wzw 36 0 Woensdag 30 augustus Zon op 5.47 uur, onder 19.33 uur. Maan op 21.55 uur, onder 11.11 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 augustus Hoog water 5.44 uur en 18.10 uur. Laag water 1.36 uur en 13.52 uur. Woensdag 30 augustus Hoog water 6.28 uur en 18.55 uur. Laag water 2.18 uur en 14.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2