Nieuw Algerijns bewind maakt beleid bekend I Tsjombe ontheft Belgen hun rang van Drie Nederlanders kwamen in België om het leven Bontmantels WERELDNIEUWS Verklaring van P.v.d.A.-bestuur over de kwestie N.-Guinea Soevereiniteit over Sahara geëist Vleugelboten op de Theems? Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te maken! I Meisje lokte desertie van haar vriend uit Confetti van oud papier dwarrelde over rijksweg UNO arresteert 81 blanke officieren Russen verwerpen Amerikaans voorstel Nehroe naar Hongarije Vier kinderen verdronken Vier doden in het verkeer Debré vanavond voor de radio Jachtopziener schiet militair in been raatótoel r Oplossing dient in internationaal overleg tot stand te komen Op de DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 3 Gaat u met vakantie Plan van Nederlandse onderneming Ongeluk in worstfabriek kost jongen het leven 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen, terwijl zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt I leder labiel Chefarine „4" beval 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient in het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder bezwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doenl Koker 20 tabletten f 0.80. ln kernstopgesprek: Cri Stellweg Van onze correspondent) PARIJS De Algerijnse rebellenrege- ring onder leiding van de nieuwe minis ter-president Ben Khedda heeft er geen gras over laten groeien om Frankrijk te laten weten wat het van haar te verwach ten heeft: toenemend terrorisme, mobili satie van het Algerijnse volk, een beter uitgerust kader, internationalisatie van de oorlog en bereidheid tot onderhandelen mits Frankrijk de Algerijnse souvereini- teit erkent met inbegrip van de Sahara. In een communiqué, uitgegeven door de F.L.N. in Cairo, wordt gezegd, dat de nieuwe regering zich afzijdig wil houden van blokvorming tussen oost en west, maar materieel, politiek en diplomatiek alle krachten wil mobiliseren om de inter nationale positie van het Franse kolonia lisme te verzwakken. Maatregelen zullen worden genomen om de eenheid van Alge rije met inbegrip van de Sahara te ver dedigen en hebzuchtige plannen van bui tenaf te verijdelen. Dit laatste richt zich tegen voornemens van Frankrijk om on der Franse leiding de bodemschatten van de Sahara te exploiteren met deelneming van de Sahara-randstaten. De F.L.N. verklaart zich bereid tot sa menwerking met Frankrijk op voorwaar de, dat de soevereiniteit van het Algerijnse volk wordt geëerbiedigd. Het communiqué legt tenslotte nog de nadruk op de onder vonden stoffelijke, politieke en diploma tieke steun van de landen in Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Rusland wordt in het communiqué van Cairo niet genoemd. Onmiddellijk na afloop van de vergade ring van de algemene raad van de F.L.N. in Tripolis, begaf een delegatie van deze organisatie onder leiding van de nieuwe premier Ben Khedda zich naar Cairo, waar op het vliegveld een grote menigte verzameld was om de Algerijnen te ont vangen. Toen de Algerijnse minister-pre sident uit het vliegtuig stapte, schreeuwde de menigte: „Weg met Frankrijk weg met De Gaulle!". Aanvankelijk lag het in het voornemen, dat president Nasser zelf naar het vliegveld zou komen om Ferhat Abbas te begroeten. De regeringswisse ling ,n Algerije was toen nog niet bekend. In plaats van Nasser stond de Egyptische vice-president Mohieddine nu op het vlieg veld, vergezeld door diplomaten van Ara bische en Afrikaanse landen. Ter ere van Ben Khedda werden 21 saluutschoten ge lost. Tweede Bizerta De meningen In Tunis, Parijs en Algiers over de nieuwe politiek van de Algerijnse regering zijn verdeeld. In Tunis legt men vooral de nadruk op de bereidwilligheid van Ben Khedda om te onderhandelen met Frankrijk, zij het dan op voet van gelijk heid. Parijs is echter veel minder gereser veerd en beschouwt de afzetting van Fer hat Abbas als een onrustbarend teken. Want al staat in het communiqué van Cairo het woord samenwerking, Parijs stelt de vraag: wat voor samenwerking? De nieuwe Algerijnse regering stelt zich op een zuiver neutralistisch standpunt en zal dus bij onafhankelijkheid van Algerije zeker niet toestaan, dat de Franse oorlogs haven in Mers-El-Khebir wordt gehand haafd. Dat kan dus een tweede Bizerta worden, omdat Parijs het behoud van Mers-El-Khebir strategisch noodzakelijk acht. Ook houdt Parijs rekening met de mogelijkheid, dat de Algerijnse regering de beschikking krijgt over zware wapens en zelfs vliegtuigen. En wat Algiers be treft: de Fransen bereiden er zich op voor, dat het extremisme zal toenemen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw' vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Reeds maandagmiddag voelde men in Oran een verhoogde spanning tussen de twee gemeenschappen. Er deden zich ern stige botsingen voor, waarbij zes doden vielen en 35 personen gewond raakten, al len Mohammedanen. Een menigte van tweeduizend personen vergezelde de lijk wagen van een zaterdag doodgeschoten Fransman naar het kerkhof. Toen de ter aardebestelling voorbij was, werd het be richt bekend, dat een 18-jarige Fransman door een Algerijnse terrorist was aange vallen en ernstig aan het hoofd gewond was. In de menigte werd om wraak ge schreeuwd, passerende mohammedanen werden aangevallen en zélfs gelyncht. De politie wist de opgewonden mensenmassa tot bedaren te brengen en uiteen te drij ven. Om 7 uur 's avonds was de rust in Oran hersteld, maar de spanning was nog groot. In de middaguren explodeerden nog twee plasticbommen. De prefect van Oran heeft na negen uur 's avonds een uitgaansverbod afgekondigd. Jongeren beneden de 18 jaar mogen zich alleen nog maar op straat vertonen als zij een vergunning van hun ouders bij zich hebben of een werkkaart kunnen laten zien. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. De prefect, die nieuwe botsingen vreest tussen de Franse en Arabische bevolking heeft een oproep tot kalmte doen aanplakken. Morgen vertrekt de minister voor Alge rijnse Zaken, Joxe, naar Algiers, waar hij tot zaterdag blijft. Tijdens een korte rond reis in Algerije wil hij de stemming pei len en uitzien naar kandidaten voor een eventuele Algerijnse regering zonder de F.L.N.. De Gaulle vertrekt na de minis terraad van woensdag naar zijn landgoed in Colombey-les-deux-Eglises om daar te mediteren over de vragen, die 700 tot 800 journalisten hem zullen stellen tijdens een op 5 september te houden persconferentie op het Elysee. In Parijs gaat intussen het stellige ge rucht, dat de regering van de Algerijnse republiek onder de nieuwe leiding van Ben Khedda, zich niet meer in Tunis zal vestigen maar in Cairo of Rabat. Het ge rucht is nog niet bevestigd maar het is een feit, dat geen van de drie afgezette mi nisters, onder wie Ferhat Abbas, in Tunis is teruggekeerd. Een Nederlandse onderneming heeft bij de Londense havenautoriteiten geïnfor meerd naar de mogelijkheden om een dienst met vleugelboten te beginnen op de rivier de Theems De havenautoriteiten hebben echter laten weten, dat zij op ver schillende gedeelten van de rivier de maximumsnelheid willen beperken tot 8 knopen per uur en dat bovendien een ver gunning van het ministrie van Vervoer nodig is voor een vaartuig, dat meer dan 12 passagiers kan vervoeren. Vleugelboten zien er uit als normale schepen wanneer zij voor de wal liggen Tijdens de vaart, bij het toenemen van de snelheid, rijst het voorste deel van het schip uit het water op en planeert op vleugelachtige drijvers. Deze boten zijn in staat om met grote snelheid te varen, maar hiervoor is rustig water een vereiste. In verschillende landen op het vasteland van Europa worden deze schepen gebruikt. Ondermeer heeft Italië een aantal vleugel boten in dienst in de baai van Napels (UPI) In een vleeswarenfabriek in Driebergen is de 17-jarige leerling-worstmaker F. Ver meulen uit Utrecht om het leven gekomen Door nog onopgehelderde oorzaak sprong de zuiger uit de cilinder van een worstmachine. De zuiger kwam met gro te kracht tegen het hoofd van de jongen die vrijwel op slag dood was. Advertentie Chefarine ,4 4 Twee weken gevangenisstraf De politierechter in Utrecht heeft een 19- jarige inwoonster van de Domstad veroor deeld tot twee weken gevangenisstraf wegens het uitlokken van desertie. Het meisje had in mei van dit jaar een relatie met een Utrechtse jongeman, ge detacheerd bij het korps verbindingstroe pen in Roosendaal. Op 5 mei was haar ver langen tot wederzien zo groot, dat ze hem telefonisch naar Utrecht riep. Volgens haar zeggen was de moeder van haar vriend een ernstig ongeluk overkomen. Zijn over komst was dringend gewenst, zo telefo neerde ze. De militair vertrok naar Utrecht, maar trof tot zijn grote verbazing zijn ziek ge waande moeder in blakende welstand aan. In plaats van terug te keren naar zijn standplaats, bejgaf hij zich naar de woning van zijn meisje en verbleef daar enige da gen, totdat hij door de marechaussee werd gehaald en naar zijn garnizoen terugge bracht. Het meisje moest zich nu voor de politie rechter wegens het uitlokken van desertie verantwoorden. De officier van Justitie schetste het gebeurde als een zeer onbe hoorlijke en lichtvaardige daad, waarvoor hij geen passender straf wist dan veertien dagen gevangenisstraf. Botsing tussen Schmidt en Smits Een ongewenste confetti-regen (met dik ke stukken papier er in) dwarrelde maan dag over rijksweg 12 bij de brag over het Amsterdam/Rijnkanaal in Utrecht. Negen balen geperst oud papier vielen van een zeswielige vrachtwagen. Hierdoor ontstond een botsing tussen twee achter de papierwagen aanrijdende auto's. De eerste wagen achter de vrachtauto werd bestuurd door de 22-jarige monteur H. Schmidt uit Gehn (Did.). Deze kwam tijdig tot stilstand. Achter hem reed de 5Ó-jarige vertegenwoordiger J. Smits uit Bodegraven die de stoppende Schmidt niet meer kon ontwijken. Bij de botsing werd de Duitse auto tegen enkele balen papier opgedrukt. Beide personenauto's werden beschadigd. Aan de papierwagen mankeerde niets. Het ronddwarrelende papier heeft ander half uur lang het verkeer gehinderd. Voor zover mogelijk werd het door politie en rijkswaterstaat opgeruimd. ELIZABETHSTAD (UPI) President Moise Tsjombe van Katanga heeft giste ren alle Belgische officieren en onderoffi cieren in het Katangese leger van hun rang vervallen verklaard. Onmiddellijk hierna nam Tsjombe stappen om te pro beren dreigende moeilijkheden af te wen telen onder de resterende Katangese offi cieren en manschappen. Het hoofdkwartier van de UNO te Leo- poldstad heeft intussen bekendgemaakt, dat 81 blanke officieren en onder-officieren in Katanga zijn gearresteerd. De meesten van hen, die in dienst waren bij de Katan gese gendarmerie, zijn te Elizabethstad en Kamina in bewaking gesteld. Hoewel de lijst van gearresteerden geen nadere aanduiding geeft over hun nationaliteit, zou de meerderheid volgens een UNO- woordvoerder uit Belgen bastaan; verder bevinden zich onder hen enige Britten en Rhodesiërs. Alvorens zij naar hun vaderland zullen worden teruggezonden, worden zij samen gebracht op de basis Kamina. De woordvoerder zei, dat Katangese of- GENèVE (Reuter) De Verenigde Sta ten hebben maandag nieuwe voorstellen aan de Sovjet-Unie gedaan om nogmaals te pogen de impasse in de Geneefse con ferentie over het staken van proeven met kernwapens te doorbreken. De voorstel len, ingediend door Arthur Dean, gaan in het bijzonder over de tijdelijke opschor ting (moratorium), van kleine ondergrond se kembomproeven. Dean verklaarde met nadruk, dat Ame rika bereid is de wetenschappelijke aspec ten van het gehele controlestelsel opnieuw te bestuderen. De Rus Tsarapkin zei daarop, dat met het oog op de tegenwoordige stand van de wereldbewapening de Amerikaanse voorstellen in het oog van de Sovjet-Unie slechts nieuwe en efficiënte spionage-me- thoden zijn. Hij eiste een totaal-ontwape ningsgesprek. Dean zei nog dat president Kennedy het grootste belang hecht aan het sluiten van een verdrag tot staken van kernproeven en dat het westen bereid is tot iedere inspanning zolang er redelijke hoop bestaat op het voortzetten der onder handelingen. Volgens de Britse afgevaar digde, Ormsby-Gore, was er in de ver klaring van Tsarapkin geen enkele aan wijzing dat het Sovjetrussische standpunt enige verandering heeft ondergaan. NIEUW DELHI (UPI) Premier Neh roe van India heeft naar in Nieuw Delhi is meegedeeld, een uitnodiging aanvaard om een officieel bezoek te brengen aan Hongarije. Een desbetreffende medede ling werd gedaan in een slotcommuniqué aan het einde van het bezoek dat de Hon gaarse premier Ferenc Münnich aan Nieuw Delhi heeft gebracht. In het communiqué werd gezegd dat Nehroe en Münnich op vriendschappelijke wijze van gedachten hadden gewisseld over zaken van wederzijds belang en be treffende de internationale toestand, waar onder de kwestie van het vredesverdrag met Duitsland, het verbod op kernproe ven en'algemene en algehele ontwapening onder internationaal toezicht. ficieren het commando hebben overgeno men over de gendarmes te Albertstad en Manono. Einde Waarnemers in Elizabethstad zijn van oordeel dat door de actie der UNO-troepen de macht van Katanga is gebroken en dat het einde van het onafhankelijke Katanga in zicht is. Het gebied zal misschien nog enkele dagen „onafhankelijk" blijven. De UNO beschikt nu echter over een grote troepenmacht in deze provincie om, indien nodig, op te treden. De 13-jarige Edward Staakman uit Den Haag is bij het zwemmen in zee bij Kijk duin verdronken. Hij was met twee vriend jes, de 13-jarige Hendrik Kop en de 12- jarige Frans Reimerink in een muistroom geraakt. Alle drie kwamen ze in ernstige moeilijkheden. De 15-jarige Leo Mertens heeft waar schijnlijk 't leven gered van Hendrik Kop. Leo wist hem te bereiken en hield hem met het hoofd boven water tot de strand brigade bij hen was en hen aan land kon brengen. Twee uur na het ongeluk spoelde het lichaam van Edward Staakman aan op dezelfde plaats waar de jongens in zee wa ren gegaan. In Beilen is het achtjarige zoontje van het gezin Darwinkel in Halerbrug verdron ken. Het kind was met verscheidene ande re kinderen, die niet konden zwemmen, aan het pootje baden in eer, put, waarin in het diepste gedeelte circa twee meter water staat. Plotseling verdween het jongetje ge heel onder water. De andere kinderen rie pen om hulp naar passerende automobilis ten. Twee van hen sprongen direct in het water, maar zij brachten het kind leven loos naar boven. De zesjarige schipperszoon Stefan van Laak is bij het Kralingse veer in het wa ter van de Nieuwe Maas gevallen en ver dronken. Het jongetje was vermist aan boord van het binnenvaartuig „Richard 5". De rivierpolitie vond 't lichaam na an derhalf uur dreggen op ongeveer honderd meter van de plaats van het ongeval. Aan de Oudelandstraat in Rotterdam is de bijna tweejarige Romeo Chin A Loi uit de Tieflandstraat in een sloot gevallen. Ongeveer tien minuten nadat dit was ge beurd, haalde een voorbijganger het jon getje uit de sloot. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De 23-jarige motorrijder D. C. Jonger- waard uit Zaandam is op de Oostzanerdijk in Amsterdam in botsing gekomen met een militaire vrachtauto. De man over leed ter plaatse. In Tilburg is de 69-jarige heer F. Vlens op het kruispunt Bredase weg-Ringbaan West door een militaire truck aangereden en om het leven gekomen. De 70-jarige bromfietser A. Nagtzaam uit Standdaardbuiten is in een ziekenhuis in Oudenbosch bezweken aan de verwon dingen die hij bij een verkeersongeluk had opgelopen. Op een kruispunt in Stand daardbuiten kwam hij in botsing met een van rechts komende vrachtauto. In Den Haag is de 17-jarige F Hoge woning op een bromfiets bij een botsing met een andere bromfietser op het kruis punt BinckhorstlaanSint Barbaraweg zo ernstig aan het hoofd gewond dat hij twee uur later in het ziekenhuis is overleden- (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het afgelopen weekeinde heeft een trieste balans aan Nederlandse doden op Belgisch grondgebied opgele verd: twee hebben het leven verloren als gevolg van vechtpartijen onder invloed van sterke drank en een heeft de verdrin kingsdood gevonden. In het ziekenhuis in Lommei, een plaats je aan de Nederlands-Belgische grens ten zuiden van Eindhoven, werd in de nacht van zondag op maandag een zwaar ge wonde jongeman binnengebracht, die kort daarop ovetleed. Doodsoorzaak: bloedver lies als gevolg van diepe snijwonden in lever en longen. Het slachtoffer bleek de 20-jarige Nederlandse militair Gerrit Verberkt uit Veldhoven bij Eindhoven te zijn. De dader, een 24-jarige caféhouder uit Lommei, is gearresteerd als verdacht van de moord. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat het slachtoffer met vijf vrienden en vriendinnen naar België was gekomen om het avondje zo aangenaam mogelijk te passeren. Drie van hen bleven tenslotte over. In het café van de verdachte hebben zij volgens getuigenverklaringen om een taxi gevraagd. Wat er verder is gebeurd staat niet vast. Voorbijgangers zagen echter even later hoe de verdachte met een biljartkeu in de ene en een groot mes in de andere hand op straat achter het drietal aanrende. Hij kreeg Verberkt te pakken sloeg de keu op diens hoofd in stukken, en stak hem met het mes. De twee andere Nederlan ders, de jongeman en het mei-je waren gevlucht. Pas maandag vernamén zij dat hun kameraad was gedood en zij hebben zich toen direkt bij de politie van Lom mei gemeld. De verdachte caféhouder houdt vol dat het drietal hem bij het binnenkomen van zijn etablissement heeft bedreigd en dat hij zich slechts heeft verdedigd. De twee overlevenden bestrijden dat en zeggen dat hij direct op hen is afgekomen. Hij staat in Lommei nogal ongunstig bekend. De tweede Nederlander heeft de dood gevonden in het d<?rp Kessenich bij Maaseik aan de grens tussen Belgisch- en Nederlands Limburg. Het is de 43-jarige J. Keeren uit Thorn die met twee vrien den op stap was geweest. Het drietal had nogal wat café's bezocht, zonder dat er, zoals getuigen hebben verklaard, op hun gedrag veel viel aan te merken. Aan het einde van de avond ontstonden er echter moeilijkheden, vermoedelijk als gevolg van het feit dat Keeren wat doof was en vaak veronderstelde, dat onvriendelijker dingen tegen hem werden gezegd dan in werkelijkheid het geval was. Met een van zijn vrienden had hij zo ook maan dagnacht moeilijkheden gekregen. Tenslotte haalde de derde man beiden uiteen en daarbij is Keeren op de grond gevallen. De twee makkers lieten hem liggen, denkend dat hij wat beschonken was en keerden terug naar hun dorp. PARIJS De Franse eerste minister Debré komt vanavond voor de radio-mi crofoon om te spreken over de problemen van de binnenlandse politiek: de actie van de boeren, de begroting en sociale vraag stukken. Waarschijnlijk zal hij aan de vooravond van De Gaulle's persconferen tie op 5 september niets zeggen over de buitenlandse politiek, die het terrein is van het staatshoofd. De voorzitters van kamer en senaat kwamen vandaag bijeen om te beslissen over bijeenroeping van de volksvertegen woordiging op 5 september, zoals de boe- renorganisaties dat willen. De volgende ochtend werd een van hen echter ongerust en hij ging kijken op de plek waar Keeren was gevallen. Daar vond hij hem dood op straat. Bij hem wa ren twee Belgische politiemannen, die de teruggekomen vriend arresteerden. De Nederlandse politie arresteerde daarop de derde man en de verklaringen van de beide overlevenden bleken te kloppen. De derde Nederlandse dode op Belgisch grondgebied tenslotte is de 15-jarige schippersknecht A. van Leeuwen. Aan boord van een Rotterdamse aak werd hij* in Namen onwel en viel in de Maas. Hij kon spoedig uit het water worden gehaald maar kunstmatige ademhaling bleef zon der resultaat. Een 19-jarige militair uit Tubbergen die in Maastricht is gelegerd, is in zijn woonplaats door een jachtopziener aange schoten. Hij werd door een patroon uit een pistool getroffen in het rechterbo- venbeen. De jachtopziener had schoten in de nacht gehoord. Hij vermoedde, dat deze door stropers gelost werden en belde de politie in Tubbergen om assistentie. In afwachting hiervan betrok hij de wacht aan de Almeloseweg. Toen hem een fiet ser zonder licht passeerde, riep hij: „Halt. politie. Sta of ik schiet." De fietser reed echter door. De jachtopziener heeft toen aldus zijn verklaring, een waarschuwings schot gelost en daarna trof hij de fietser. Het bleek de militair te zijn, die bloedend bleef liggen. De jongeman is naar een ziekenhuis in Almelo overgebracht. Later is brand uitgebroken in de schuur van de jachtopziener. De brand werd ont dekt door voorbijgangers en was uitge broken op vier plaatsen aan de buiten zijde. De schuur, die geheel uitbrandde, stond op zes meter afstand van het woon huis, waarin de jachtopziener met zijn gezin met negen kinderen sliep. fa Kermis De kermis is dit jaar in het water ge vallen, als zoveel dingen. Dat is heel jam mer want de jaarlijkse kermis betekent iets voor ons dorp. Wij zien ernaar uit. Wij verheugen ons erop. Wij sparen er voor. Als u geen dorpse kermis gewend bent is het moeilijk u uit te leggen wat voor aantrekking daarvan uitgaat voor de dorpeling. Wij die niet gewend zijn aan grote kleu rige neonverlichtingen, wij genieten uit bundig van de drie dagen dat de wei voor ons postkantoortje en Het Marktplein tot een ongewoon feestelijk fonkelend middel punt wordt door de bonte aan- en uitfloe- pende lichtjes. Wij die gewend zijn dat het killig groene kruis op de RK kerk het enige elektrische lichtpunt is dat de don kere hemel boven ons dorp doorboort, wij kijken ons de ogen uit aan het rood groen geel blauw dat deze drie dagen als een bexoeeglijk glanzend kralensnoer vrolijke vlekken in de duisternis tovert. Wij die on ze avondlijke straten en straatjes niet an ders kennen dan donker en stil, wij drin ken het beeld van schreeuwende standhou ders, het beweeg van luidruchtige feest vierders dorstig in. De kermis brengt ons de bonte kleurige werveling van een we reld die onbekend en ver is, tot voor onze deur. Onze kermis is geen lunapark. Er staan geen schotten om. Er hoeft geen entree be taald te worden. Zij staat zomaar midden tussen ons in en het is onmogelijk er je oren, je beurs of je hart voor te sluiten. De geur ervan dringt door tot onder de droogkap bij de kapper, de geluiden ko men rumoerig en brutaal tot in de huis kamers en het licht is tot 's avonds laat zichtbaar vanuit ieder vlieringluikje of zol dervenster. De kermis neemt ons allen op en tilt ons drie dagen lang uit de stille sleur van alledag. Maar dit jaar was het anders. O ze wa ren er allemaal, de zweefmolen, de bots autootjes, de suikerspin, de rupsbaan, de viskraam, de goktentjes met hun protse rige lawaaiprijzen, het reuzenrad, de kop van Jut en de variététent met vijf hoog blonde dames. Maar de regen legde een grauw gordijn over dat alles en over ons. De dames waren niet zo verleidelijk als anders, het vlees van hun blote benen en décolleté's was paarsig van de kou, ze stonden er snuffend en pipperig bij. De vrolijke Vlaming die zo boeiend de sen saties van zijn spookhuis pleegt aan te prijzen, was schor en kort van stof. De stoeltjes van de zweefmolen spiegelden on gastvrij nat en bovenin het reuzenrad drensde de regen nog harder dan op de begane grond. De poppen en schemer lampjes hinger er verpieterd bij en wie heeft er zin in een zure bom op een kille natte avond? Nee. We kochten liever een zakje warme friet bij onze eigen Berend en schoven maar vroeg onder de wol. „Vol gend jaar beter" zeiden we dapper tegen elkaar, maar het klonk niet erg overtui gend. Advertentie Wilhelminapark 17 - Haarlem-Z. Tel. 19056. J Vrije wereld. Diallo Telli, vertegenwoordi ger van Guinea bij de UNO in New York, heeft op een persconferentie ver klaard, dat Afrikaanse diplomaten in New York het mikpunt zijn geweest van „beledigingen, bedreigingen, aanvallen en vernederingen." De delegatie van zijn land vertrouwde er echter op dat de Amerikaanse regering hiertegen zal op treden. Collet, Teili's plaatsvervanger, had het afgelopen weekeinde ruzie ge had met twee politiemannen en een taxi chauffeur. Hij lag nu gewond in het hoofdkwartier van de delegatie. Hij was geslagen toen hij naar een politiebureau werd gebracht. De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft intussen megedeeld dat dit inci dent grondig onderzocht zal worden. Europees Canaveral. Binnen enkele jaren kan een plan verwezenlijkt zijn voor een Europese raketlanceerbasis, aldus de se cretaris van de Zweedse commissie voor ruimte-onderzoek, Brunberg. Hij zei, dat deze lanceerbasis gevestigd zou worden in Noord-Zweden. Het project, dat on geveer 25 miljoen kronen zal kosten, wordt thans bestudeerd door de Euro pese commissie voor wetenschappelijke samenwerking in het onderzoek van de ruimte. De basis zou moeten komen in de buurt yan de noordelijkste stad van Zweden, Kiruna. Er zouden 75 tot 100 technici en geleerden werken. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft de jongste ontwikkelingen in zake het probleem Nieuw-Guinea bespro ken en daarover het volgende communi qué uitgegeven: De Kamerfractie van de Partij van de Arbeid heeft terecht sinds jaren gestreefd naar een internationale oplossing. Om zulk een oplossing te bereiken moest ech ter het kabinet-De Quay niet alleen zijn aanvankelijke starre uitgangspunt opge ven, hetgeen inmiddels in feite is geschied maar het zou bovendien een actief en wel overwogen beleid hebben moeten voeren om zulk een oplossing een kans te geven. De pogingen van particuliere zijde om een oplossing voor te bereiden, de alom toenemende onrust en de groeiende ge neigdheid van een aantal regeringsgezin de personen en persorganen om Nieuw- Guinea dan toch maar aan Indonesië over te dragen, zijn evenzovele illustraties van de door de regering ongewilde gevolgen, welke haar dubbelzinnige en machteloze beleid heeft. Het partijbestuur is van oordeel, dat el ke oplossing, gezien de grote erbij betrok ken belangen, in internationaal overleg tot stand dient te komen. Daartoe is echter, gezien de urgentie van het vraagstuk, een krachtig en doelbewust beleid nodig. Het kabinet blijkt niet in staat tot het geven van leiding bij de oplossing van het vraag stuk", aldus het communiqué. Val. Leden van een reddingsploeg uit Grin- delwald hebben stoffelijke resten gevon den van de Oostenrijkse bergbeklimmer Adi Mayr, die onlangs een poging om de steile noordwand van de Eiger te be klimmen met de dood heeft moeten be kopen. Mayr probeerde indertijd om als eerste de verraderlijke berg langs ge noemde route te bestijgen. Hij moet een val hebben gemaakt van meer dan dui zend meter. In de afgelopen 26 jaren heeft de berg 18 slachtoffers geëist. Terreur. Tegen drie Zuidkoreaanse officie ren, die volgens beweringen van het hui dige militaire bewind van het land in dertijd een komplot hebben gesmeed ten einde de staatsgreep van 16 mei te voor komen, heeft de auditeur-militair van een bijzonder gerechtshof maandag twee keer de doodstraf en een keer levens lang geëist Terreur. De revolutionaire rechtbank in Seoel heeft drie journalisten ter dood veroordeeld wegens het publiceren van nieuwsberichten en hoofdartikelen die de activiteiten van Noordkoreaanse com munisten „hebben aangemoedigd en ge-, steund." Deze maand zijn tot dusver zes personen' ter dood veroordeeld door de revolutionaire rechtbank. Joy-flying. Het Amerikaanse congres heeft maandag een wetsontwerp voltooid en aan president Kennedy gezonden, waar bij op het roven van vliegtuigen de dood straf als maximumstraf wordt gesteld. Vrije wereld Een werkloze timmerman in Ohio (V.S.), vader van zes kinderen heeft zijn plan om naar Rusland te emi greren maar laten varen. Hij had na melijk besloten zijn Amerikaanse natio naliteit te ruilen voor een Russische, om dat hij in het plaatsje waar hij woonde geen werk kon vinden. Vol goede moed reisde hij naar Washington om contact te zoeken met een der leden van de Rus sische ambassade. Hij kreeg echter geen Rus te spreken, maar de federale re cherche (F.B.I.) op zijn dak, die hem het vuur na aan de schenen legde, zegt UPI opgewekt. De timmerman is giste ren naar zijn woonplaats teruggekeerd. Hij blijft werkloos. Doel bereikt. De Israëlische premier David Ben Goerion, heeft in een interview met het Keulse dagblad „Deutsche Zeitung" verklaard het vonnis van Adolf Eich- mann betrekkelijk onbelangrijk te achten aangezien tijdens zijn proces reeds ge bleken is dat Nazi-Duitsland niet meer bestaat. Het proces heeft aan het doel beantwoord, dat bestond uit het onder de aandacht van de jeugd brengen van de wreedheid van het uitroeien van de Jo den door de nazi's en de ernstige geva ren van het anti-semitisme en rassen haat, aldus Goerion.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3