.Triton" kreeg vaste voet op de bodem van de zee Franz Piek constateert weer achteruitgang Slepers wachtten meer dan een week op een gladde zee East African Airways bestelt drie Friendships Rekenmachines bij Stork in bedrijf gesteld Vele valuta's moesten devalueren Geen coöptatie in één Europese executieve SCHEEPVAARTBERICHTEN Bedrijfschap voor het bakkersbedrijf ingesteld DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 Contract getekend Handel met Israel Minister Luns voor de Britse televisie Amerikaanse K.v.K. in Nederland DE MONETAIRE SITUATIE Engeland vereenvoudigt douanebepalingen voor automobilisten Nederlands voorstel: „Noordzee" kon verlies sterk verkleinen WEEKABONNEMENTEN Irak stelt eisen aan de olie mi jen De president directeur van East African Airways, Sir Alfred Vincent, die op het ogenblik in Nederland verblijft, heeft in de Fokkerfabrieken op Schiphol een con tract getekend voor de levering van drie Fokker F 27 Friendship vliegtuigen. De machines zullen eind 1962 worden afgele verd. Sir Alfred Vincent heeft verklaard, dat zijn maatschappij de keuze op de Friend ship heeft laten vallen nadat men enige jaren een onderzoek heeft ingesteld naar het meest geschikte vliegtuigtype voor de hete Afrikaanse vliegvelden, die dikwijls bovendien hoog gelegen zijn. De nieuwe order brengt het totaal aan tal bij Fokker bestelde Friendships op 105. Tezamen met de orders, geplaatst bij de Amerikaanse licentiehouder Fairchild, zijn er nu 191 Friendships verkocht in 22 verschillende landen. Teneinde op ruimere schaal gelegenheid te geven tot het inwinnen van gegevens met betrekking tot de handel met Israel zal de Kamer van Koophandel Nederland- Israel op dinsdag 3 oktober a.s. een zit dag houden ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Minister Luns heeft gisteravond voor de Britse televisie verklaard, dat de Neder landse regering er bijzonder mee ingeno men zou zijn als Engeland tot de E.E.G. zou toetreden en dit niet alleen om econo mische maar vooral om politieke redenen. De minister achtte het nodig dat er spe ciale regelingen voor Engeland worden getroffen. De internationale monetaire situatie wekt allerwegen onbehagen. De problemen zijn groot en de oplossingen niet eenvoudig en dat is dan ook ongeveer het enige waarover de experts het volledig eens zijn. De voortdurende dreiging of het bestaan van onevenwichtige betalingsbalansen oefent een verontrustende invloed uit op het internationale monetaire bestel. Liqui diteiten stromen van het ene land naar het andere, soms aangetrokken door een hogere rentevoet, soms zuchtend in zogenaamde „harde" valuta om bescherming tegen devaluatie te vinden. Tussen deze ver schijnselen bestaat een wisselwerking. Kapitaalvlucht is een gevolg van een zwakke betalingspositie, maar veroorzaakt haar anderzijds ook weer. Steeds meer stemmen gaan thans op om aan deze, de expansiekracht van het Wes ten belemmerende, verstoringen het hoofd te bieden door een internationale regeling. Men zoekt het daarbij vooral in een uit breiding van de functie en een versterking van het Internationale Monetaire Fonds, waartoe reeds verscheidene reorganisatie voorstellen zijn gedaan. Een advies in die richting werd gisteren gegeven door een commissie uit het Amerikaanse Congres en uiteraard is een dergelijk standpunt zeer belangrijk, omdat dit Congres ten slotte zal moeten beslissen over wijzi gingen die de Verenigde Staten waar schijnlijk weer geld en zeggenschap zullen gaan kosten. De veranderingen die de commissie voor ogen staan zijn niet bijzonder revolutio nair. Zij hebben de strekking dat landen met een sterke betalingsbalanspositie kre diet verstrekken aan landen met een zwakke, dit uiteraard via het I.M.F. De obligaties met een looptijd van vijf jaar, die de ledenlanden van het I.M.F. kunnen kopen, zullen zelf weer als betaalmiddel I gebruikt worden naast het goud en de deviezen, waardoor dus de hoeveelheid in ternationale middelen wordt vergroot. Al- I dus het voorstel. Een dergelijke regeling is nog ver ver wijderd van een werkelijk internationaal gecoördineerd conjunctuurbeleid en van onderlinge afstemming van de economi sche politiek door de verschillende landen, zoals in het jongste kwartaalbericht van de Nederlandsche Handel Mij bepleit wordt. Wil men echter af van de netelige toestand, dat landen die de inflatie beter weten te keren door grotere zelfdisci pline en oppassendheid voortdurend steun moeten verlenen aan hun zwakkere broeders, dan zal men verder moeten dur ven gaan dan de stappen die thans door de Congrescommissie worden aanbevolen. (Van een speciale verslaggever Gisteren is het gelukt het booreiland „Triton" naar de plaats te brengen, waar in de Noordzee naar olie zal worden geboord. Onder een stralende zon, bij een kalme zee, maar een opstekende wind, raakten om tien uur precies de vier poten van het oliebooreiland de zeebodem. Het gevaarte stond op z(jn plaats, vlak bij de kleine, rode boei, die met onze national driekleur was gemarkeerd. Een spannende, maar vlot verlopen sleepreis van de Eemhaven in Rotterdam, naar de plaats op 3,8 kilo meter in zee voor Kijkduin, waar volgens de deskundigen van de Nederlandse Aard olie Maatschappij bij een boring een kans op het vinden van olie is. De sleepboot „Gele Zee" trok het ge vaarte binnen de plek, die door talrijke kleine boeien was gemarkeerd. De twee bergingsvaartuigen van Van den Tak brachten de draden van de tevoren geleg de ankers over en de „Triton" kon zich zelf haarfijn op de juiste plaats trekken. Toen gingen de vier poten langzaam I naar beneden. Om tien uur raakten zij de zeebodem. Het riskante karwei wat tot een goed einde gebracht. Meer dan een week hebben de slepers op redelijk weer moeten wachten, voort- I durend hebben zij nauwlettend de weer kaarten bekeken. Telkens moesten zij tot de cqnclusie komen: Te veel wind en te veel zee en geen vooruitzicht op tenminste een etmaal standvastig weer. Zaterdag leek het er op of er een kans I zou zijn het werk uit te voeren. De N.A.M. had haast. Als het niet spoedig gebeurde zou er niet genoeg tijd tot half oktober I overblijven om de eerste proefboring uit te voeren. Zaterdagmiddag werd het grote besluit genomen: Zondagmorgen zetten we de „Triton" voor Kijkduin in zee. De sleepboten „Gele Zee" en „Steenbank", benevens enkele havenslepers kwamen naar de Eemhaven. Om 9 uur 's avonds werden de laatste weerberichten beke ken. Het tekent de voorzichtigheid van de betrokkenen, dat zij weer het grote teleur stellende besluit durfden nemen: We gaan I niet. Te veel risico, te veel wintj. Zondag ging het erop lijken. De Bilt gaf een hogedrukgebied in 't vooruitzicht met I kans op een etmaal kalm en standvastig weer. Zondagmiddag viel het besluit: va- I ren. De sleepboten trokken weer na de Eem haven. Op de „Triton" kwamen de laatste I van de 37 bemanningsleden, deskundigen I van de N.A.M. en de mannen van Van den Tak, die het transport en het neerzetten zouden verzorgen. Om halfelf lag de „Tri ton" in de rivier en begon het moeilijkste gedeelte van de sleepreis, over de rivier naar zee. Als een rijkverlichte kerstboom zakte het gevaarte de rivier af. De 40 me ter hoge boortoren was tot de top gemar keerd door lichten. Op de top brandden twee 10de lichten en een rood knipperlicht om de vliegtuigen te waarschuwen. Over- I dadig licht straalde van het gevaarte uit, van de verblijven onder het helikopter platform en van het achterdek, waar twee witte knipperlichten de achterop komende scheepvaart waarschuwden voor de uit zonderlijke sleep. Om 1.25 uur passeerde de sleep het Noorderhoofd en lag de 7 mijl lahge weg naar de plaats op 3,8 kilo meter uit de kust bij Kijkduin voor de boeg. De „Argus" had buiten de pieren losgegooid en was teruggekeerd naar Rot terdam. Ook de „Steenbank" had zich van de sleep losgemaakt en stoomde langzaam mee, evenals de „Schouwenbank". De „Gele Zee" deed alleen het sleepwerk. Voor Kijkduin. Toen de dag zich in het oosten aankon digde en even later de zon zich bloedrood uit de lichte nevel die boven de kust hing, losmaakte, was de sleep voor Kijkduin aangekomen. Het bergingsvaartuig „Dol fijn" werd vooruit gezonden om op de be stemde plaats een poolshoogte te nemen hoe het met de stroom stond. „Nog teveel vloed", meldde de schipper via de radio. Men hield de sleep maar wat gaande, cir kelend rond het ruime, afgebakende ter rein, waar rondom kleine boeien lagen. Om kwart over zeven werd het stil wa ter op de kentering van het tij. De „Gele Zee" sleepte de „Triton" naar eer, klei- I ne rode ton. Toen schoten de bergings vaartuigen „Dolfijn" en „Zeeleeuw" toe. Ze haalden van de „Triton" staaldraden, die zij vastmaakten op de boeien. Binnen drie kwartier lag de „Tritoq" gevangen in zes staaldraden, waarmee het gevaar te zich zelf kon verplaatsen, totdat de pei lingen zouden uitwijzen dat het booreiland boven de juiste plaats lag. Om half tien was het zo ver. De 50 meter lange poten met een doorsnede van 2'A> meter, gingen langzaam zakken naar de zeebodem, die 14 meter onder de bodem van het boorei land lag. Een werk van een half uur. Om tien uur klonk de radiostem van de „Tri ton", die mededeelde, dat de poten op de zeebodem stonden. Het was gelukt. De „Gele Zee" haalde zijn tros in. Op de „Tri ton" begon met de ponton omhoog te vijzelen tot 10 meter boven de zeeopper vlakte, waar het veilig is voor de zwaar ste zeeën en de hevigste stormen. Nu staat voor onze kust het eerste booreiland, dat gaat onderzoeken of de aardoliepro- duktie kan worden verhoogd uit een bron in zee. In twee nieuw ingerichte afdelingen van de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co n.v. te Hengelo zijn gisteren kort achter eikaar een administratief-com- merciële- en een technisch-wetenschappe- lijke elektronische rekenmachine officieel in gebruik genomen. De financieei-econo- misch directeur, ir. A. M. Averes, stelde met een druk op de startknop een IBM- computer 1401 in werking, die administra tief werk zal gaan doen. Een IBM-com puter 1620, een ingewikkelde machine, die technisch-wetenschappelijke berekeningen verricht, werd daarna in bedrijf gestald door de technisch directeur ir. J. K. Rau- werda. Door hef in gebruik nemen van deze twee computers beschikt Stork thans over de krachtigste elektronische reken- en ad ministratie centrale in noord-oost Neder land. De IBM 1401 bestaat uit drie perma nent met elkaar verbonden machines, te weten een central^ verwerkingseenheid met een magnetisch kernengeheugen van 4.000 posities, een eenheid voor het lezen en ponsen van kaarten met een maxima le leessnelheid van 800 kaarten per minuut en een afdrukmkchine die 600 regels van 100 tekens of letters per minuut afdrukt (dit staat gelijk aan een produktie van 100 kampioentypistes). De IBM 1620 maakt het mogelijk berekeningen te maken waar bij met factoren rekening gehouden kan worden, die tot dusverre benaderd of ge- I heel verwaarloosd werden. De toepassing van deze machine geeft niet alleen bespa ring van kosten, maar kan het produkt ook beter, goedkoper en dus meer concur- I rerend maken. De mogelijkheid is ook ge geven om met deze machine zowel de be- I drijfsvoering als de werkmethode te ver beteren. NEW YORK (UPI) De financiële ex pert Franz Piek heeft in zjjn jaarboek „Pick's Currency Yearbook" gezegd, dat de monetaire gezondheid in de wereld in het afgelopen jaar achteruitgegaan is en dat de vooruitzichten voor het komende jaar weinig hoopgevend zijn. Hij meldde, dat tussen 1 juli 1960 en 30 juni 1961 17 gevallen van gehele of gedeeltelijke de valuatie voorkwamen; 22 valuta's daal den tot recorddiepten, terwijl in slechts tien gebieden hoogtepunten werden be reikt. „Van de 93 monetaire systemen die ingeschreven staan zijn er 60 zo niet meer toe aan verstrekkende saneringen en devaluaties", zo voorspelde Piek. De expert cqnstateerde, dat terwijl de continentale Europese munten steeds har der worden, het pond en de dollar „ziek" zijn. Hij zei, dat de kolossale vooruitgang die in Europa is gemaakt in „monetair meesterschap", wordt overschaduwd door de sombere vooruitzichten voor pond en dollar, die beide dringend consolidatie no dig hebben. Volgens Piek kan die consolidatie alleen bereikt worden als de soberheid bevorderd wordt en de politici uit de monetaire, ter reinen verwijderd worden. „En da't is naar ik vrees aldus Piek niet moge lijk". Na een overzicht te hebben gegeven van de lotgevallen van de Amerikaanse dollar, tijdens en na de onregelmatigheden in de goudhandel, schrijft Piek, dat alleen de valuta's van de landen van de Europese Economische Gemeenschap alsmede van Griekenland, geassocieerd met deze ge meenschap, in cfe westelijke wereld wor den beschouwd als harde valuta's. Tot de landen die hun munt devalueer den behoorden: Brazilië, Indonesië, Zuid- Korea de Philippijnen, Roemenië, Formo sa (Nat. China), Turkije, de Sovjet-Unie, Uruguay, Venezuela. (De meeste van deze landen kondigden meer dan één devalua tie af). Hoogtepunten in koerswaarde werden geboekt in Cambodja, Tsjechoslo- wakije, Finland, West-Duitsland, Grieken land, Hongarije, Libanon, Nederland, Roe menië en de Sovjet-Unie. Van deze muntsoorten staat de West- duitse mark weer wat onder druk. De mark werd onlangs gerevalueerd met vijf percent om de druk op de dollar te ver lichten, maar als gevolg van de crisis rond Berlijn, is de mark nu zelf onder druk gekomen. Piek meldde, dat grote Westduitse ondernemingen op de Londen- 'seen dë" Zwitserse markten veel goud heb- b?p gpfeocht. Naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Baart (P.v.d.A.) geven de ministers De Quay en Luns de volgende uiteenzetting over het voorstel van de Nederlandse regering tot oprichting van één „hoge Europese commissie" voor de drie Europese gemeenschappen aan de Raden van Ministers der drie Europese gemeenschappen. Volgens dit voorstal zal de „hoge Euro pese commissie" bestaan uit 14 leden, welk aantal door de gemeenschappelijke raad van de Europese gemeenschappen met eenparigheid van stemmen kan worden ge wijzigd. In de hoge Europese commissie hebben ten minste één en ten hoogste drie leden van de nationaliteit van elke lid staat zitting. De regering was er zich bij de formule ring van haar voorstel van bewust, dat in gevolge artikel 10 van het E.G.K.S.-verdrag niet alle leden van de Hoge Autoriteit steeds door de regeringen van de lid-staten wor den benoemd, maar dat één of meer plaat sen door coöptatie worden vervuld. Ander zijds was "haar bij de onderhandelingen over de zogenaamde Verdragen van Rome gebleken, dat niet alle betrokken landen bereid waren het systeem van coöptatie van één of meer leden ook voor de Execu tieve Commissies van F E.G. en van Eura- toom te aanvaarden. Een voorstel ook de „hoge Europese commissie" gedeeltelijk door coöptatie te doen samenstellen zou, naar haar oordeel, derhalve bij voorbaat tot mislukking zijn gedoemd en de kansen om te geraken tot een „fusie" van de Europese executieven nadelig hebben be ïnvloed. Het grote belang, dat de regering hecht aan de samensmelting dezer executieven deed haar daarom van een dergelijk voor stel afzien, hoewel de regering in beginsel voorstandster van gedeeltelijke aanwijzing door coöptatie blijft. De Engelse douane-autoriteiten hebben besloten de grensformaliteiten voor auto mobilisten die dit land bezoeken te ver eenvoudigen. Carnets en triptieken wor den vervangen door eenvoudig in te vul len formulieren die te beschouwen zijn als vergunningen voor tijdelijke invoer. De nieuwe formulieren, die een voorlo pig karakter dragen, zullen»* in Europa be schikbaar worden gesteld door de Auto mobile Association, de Royal Automobile Club en de British Travel and Holidays Association. De maatregel zal voorlopig tot het éin- de van het zomerseizoen van kracht zijn, daarna zal worden beslist of men er mee zal doorgaan. In verband met de groei in de Neder lands-Amerikaanse handelsbetrekkingen is in oprichting de „Amerikaanse Kamer van Koophandel in Nederland, waarvan de zetel in Den Haag gevestigd zal worden. De nieuwe kamer zal een overzees lid van de U.S. Chamber of Commerce worden. 5ooo°oooo°ooooooooocoooooooooooooooooooooooooooooooooooo dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- a dag moeten afrekenen. x DE ADMINISTRATIE ^^^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Aagtedijk 28 v. Rastanura, 29 te Bahrein. Aardijk pass. 28 Miami n. Houston. I Achilles 28 te Bremen n. Antwerpen. I Acila 28 70 m. w.z.w. Gibraltar n. Curasao. I Acmaea 1/9 bij Hoek v. Holland verw. n. R'dam I Acteon 28 te Antofagasta verwacht. I Adrastus 28 60 m. n Kp. Finisterre n. Iiverpool. I Aegis 28 160 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. I Alamak 28 te New York. I Alcor 28 te IJmuiden v. Antwerpen. I Alhena 28 v. Las Palmas n. Antwerpen. I Alioth 29 te Montreal. I Alkmaar 28 45 m. w. Landsend n. Berre. I Alphacca 28 168 m. n. Port Sudan n. Aden. I Alwaki 28 60 m n.n.o. Majorca n. Antwerpen. Ampenan 28 180 m. z.w. Minicoi n. Djibouti. I Amstelhoek 28 450 m. o.n.o. Mauritius n. Kaapst. I Amstelmeer 30 te Balboa verwacht. I Amstelveld 28 v ancouver n. China. I Angolakust pass. 28 Las Palmas n. Le Havre. I Appingedijk 29 te Le Havre verwacht. I Arendskerk 27 v. Hsinkang. n. Shanghai. Arnedijk 29 te Port Everglades. I Balong 28 v. Nagoya n. Kobe. I Banggai 28 te Akaba. I Bantam 28 rede Damman. I Barendrecht 28 te Hamburg. I Batjan 28 160 m n.o. uam n. Tobata. I Beninkust 28 te Amsterdam. I Bintang 29 te Cleveland. I Borneo 29 te Calcutta. I Burl S. Watson 28 120 m. n.n.o. Benghazi naar Port Said. Bussum 28 300 m. o.n.o. Gibraltar n. St. Vincent. I Calamares 29 te Puerto Cortez. Caltex Amsterdam 28 v. Bahrein n. Suez. Caltex Arnhem 29 te Pernis verwacht. Caltex Delft 28 v. Rastanura n. Djeddah. Caltex Gorinchem 28 v. Fredericia n. Brunsbüttel. Caltex Leiden 28 92 m. z. Kreta n. Port Said. Caltex Madrid 28 30 m. n.o. Malta n. Pernis. Caltex Napels 28 t.h.v. Pt. Elisab. n. L. Marques. Caltex Pernis 28 475 m. z.o. Sokotra n. Abadan. Caltex Rotterdam 28 80 m. o. Aden n. B. Mashur. Caltex Utrecht 28 400 m. z.w. Manilla n. Singap. Camerounkust 29 te Hamburg. Camitia 28 v. Curasao n. Rotterdam. Cartago 28 te New Orleans verwacht v. Cortes. Casamance 28 v Lyndiane n. Zighinkor. Cinulia 29 terh oogte Landsend verwacht. Cradle of Liberty 28 370 m. z.z.o. Suez n. Mena. Cumulus (weerschip) 28 v. R'dam n. Atl. Oceaan. Dahomeykust 29 v. Antwerpen n. Amsterdam. Dalerdijk 28 250 m. w.z.w. Horta n. Pto. Cabello. Delft 28 v. Hamburg n. Antwerpen. Dorestad 26 210 m. n.w. Natal n. Buenos Aires. Eemland 28 te Rio de Janeiro verwacht v. Bahia. Eenhoorn 28 125 m. n.n.o. Kp. Finist. n. Saloniki. Eos 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Esso Amsterdam pass. 28 Kp. Bon n. Antwerpen. Fina Nederl. 28 100 m. n.o. East-Lond. n. Abadan Forest Hill pass 28 Algiers n. Mena Al Ahmadi. Forest Lake 28 115 m. n.w, Muscat n. Fao. Forest Town pass. 28 Masira n. Mena Al Ahmadi. Gaasterdijk 28 v. Bremen n. Hamburg. Gaasterkerk pass. 28 Maladiven n. Aden. Geertje Buisman pass. 28 Bougie n. Piraeus. Geestland 28 te St. Vincent verw. n. Pt. of Spain. Grootekerk 29 te Marseille. Hathor 27 te Tripoli v. Tunis n. Alexandrië. Hecuba 29 te San Juan. Helena 28 47 m. z.o. Landsend n. Rotterdam. Helicon 28 v. Kp. Haitien n. Port of Spain. Hera 28 90 m. w.z.w. Scillys n. Cristobal. Hersilia 28 te SI. Lucia v. Roseau, Hoogkerk 28 rede Beira. Hydra 29 v. Rotterdam n. Antwerpen. Iberia 28 70 m. w. Gibraltar n. Bordeaux. Ittersum 28 te Lake Charles v. Brownsville. Zuiderkerk 28 v. Bremen n. Hamburg. Zuiderkruis 29 te Papeete. KLEINE VAART Adine verm. 28 v. Oporto n. Lissabon. Areas 27 te Sfax n. Palermo. Aruba 28 120 m. o. Tyne n. Newcastle. Audacia pass. 28 Vestman eil. n. Rotterdam. Berkhout 28 te Stockvik. Binnenhaven verm. 28 v. Safi n. Duinkerken. Bloemgr. 28 20 m. z o. Fehmarnbelt n. Helsinki Calchas 28 30 m. n. St. Vincent n. Rotterdam. Carnissesingel 28 dwars Whitby n. Rotterdam. Eljo 28 20 m. o. Lizard n. Liverpool. Flevo 28 25 m. n. Casquets n. Amsterdam. Geestdam 28 45 m. n.w. Hk. v. Holl. n. Maassluis Geeststroom 28 35 m. n.w. H v. Holl. n. Maassluis Goote 30 v. Manchester te Antwerpen verw. Gramsbergen 28 te Northforeland n. Londen. Heemraadsingel verm. 28 v. Pasajes n. Santander. Houtman 28 dwars Scheveningen n. Bordeaux. John M 28 v. Rotterdam te Dagenham. Kastanjesingel verm. 28 v. Bordeaux n. R'dam. Leliegracht 27 te Mantyluoto. Leonidas 28 20 m. w.z.w. Triëst n. Triëst. Looiersgracht 28 te Amsterdam. Lukas M 28 100 m. n. Scheveningen n. Ipswich j Maaskade 28 v. Esbjerg te Avonmouth. Maasym N 30 v. Dundalk te Le Bouceau verw. Markab pass. 28 Thyboron n. Antwerpen. Marianne 28 20 m. w.z.w. IJmuiden n. Emden. Midas 27 v. Le Havre n. Cadiz. Nero pass. 28 JE-9 v. Gdynia n. Amsterdam. Plato 27 te Barcelona n. Tarragona. Rijsbergen 28 v Skoghal te Calais. Schinkelstroom 28 te Smalls n. Par. Schippersgracht 28 4 m. o.n.o. Tersch.b. n. A'dam Sheratan 28 50 m. o.n.o. ibraltar n. Genua. Sporonia verm. 28 v. Boston n. Hamina. Ubbergen 28 50 m. w.z.w. Bornholm n. Klapeda. Westersingel verm. 28 v. Antwerpen n. Lissaoon I Zevenbergen verm. 28 v. Antwerp, n. Bordeaux. I SLEEPAART Argus, Gele Zee en Steenbank 28 v. Rotterdam naar zee met booreiland Triton. Cycloop 26 te IJmuiden. Friesland 28 v. IJmuiden n. Engeland. Help 27 nog te Calcutta. Noordzee 28 te Rotterdam. Zwarte Zeee-2 25 v. Lavera te Gibraltar. Utrecht 30 om 9 uur te IJmuiden verwacht. Ivoorkust pass. 28 Ouessant n. Freetown. Jason 28 te Nickerie verwacht v. Georgetown. Java 27 v. Callao n. Buena Ventura. Johannes Frans 26 v. Philadelphia n. Cartagena. Johan van Oldenbarnevelt 28 te Wellington verw. Josep Frering 28 150 m. w.n.w. Kp. St. Vincent naar Monrovia. Kalydon 6/9 te Curacao verwacht. Kamperdijk 29 te Bremen. Kara 28 te Fredericia. Karakorum 28 v. Tripoli n. Port Said. Kar.mun 28 v. Port Said n. Genua. Karossa 28 v. Surmi Seroei. Kasimbar 28 v. Singapore n. Sorong Katelysia pass. 28 Curagao n. Manaus. Katendrecht 29 v. Bremen n. Hamburg. Keizerswaard 28 520 m. n.w. Natal n. Buen. Aires. Kelletia 1/9 te Curagao verwacht. Kenia 29 te Trinidad verwacht. Kerkedijk 29 te Rotterdam. Khasiella 28 120 m. o. Socotra n. Colombo. Koningswaard 28 650 m. w.z.w. Az. n. Shellhaven. Kopionella 28 25 m. n.w. Ouessant, n. Curagao. Koratia 30 bij Hoek v. Holland verw. n. R'dam. Korenia 30 in Kielerkanaal verw. n. Bonny. Korovina 28 te Fao. Kosicia 28 v. Philadelphia n. Curagao. Krebsia 28 v. Karachi n. Abadan. Kryptos 28 in Kielerkanaal n. Ornskoldsvik. Kylix 7/9 te Curagao verwacht. Ladon 29 te Amsterdam. Laga 28 ter hoogte IJmuiden n. Casablanca. Langleecl.vde 28 v. Calcutta n. Chalna. Lawak 28 te Longview verw. v. San Francisco. Lelykerk 28 v. Port Said n. Bahrein. Lemsterkerk 28 300 m. o.n.o. Aden n. Aden. Leopoldskerk 28 v. Londen n. Marseille. Leto 28 240 m. w.n.w. Fastnet n. Port Churchill. Lombok 28 te Port Elisabeth. Maasdam 28 v. Curagao n. Kingston. Maaslloyd 27 v. Madras n. Rangoon. Marathon 29 te Antwerpen. Markab 29 te Thessaloniki verwacht v. Pt. Said. Medon 28 450 m. w. Azoren n. Amsterdam. Msereyllovd 2 te Philadelph. verw. v. N. Orleans. Merwede 28 150 m. n.n.w. Dakar n. Huil. Mitra 28 40 m. z.o. Southampton n. Barton U.K. Munttoren 29 v. Mombasa n. Abadan. Mijdrecht 28 320 m. o. Formosa n. Hongkong. Naess Comm. 28 115 m. o.n.o. R. Fart. n. Fawley. Naess Lion pass. 28 Cuba n. Paulsboro. Neder-Eems 29 te Bangkok. Neder-Elbe 28 570 rh. z.z.w. eil. Guam n. Panama. Nestor 29 te Mersin. Nieuwe Tonge 28 te Trinidad. Noordwijk 28 150 m. n.n.o. Finisterre n. Monrovia. Notos 27 te Gothenburg n. Delfzijl. Ondina pass. 28 ibraltar n. Mena Al Ahmadi. Oostkerk 27 v. Messina n. Genua. Ootmarsum 29 te Hongkong. Oranje 28 te Arhsterdam. Oraniefontein 29 te Las Palmas. Oranjestad 26 v Southampton n. Madeira. Osiris 28 v. Puerto Cabello n. Aruba. Pacaya 29 te Sint Maarten. Papendrecht pass. 28 Kp. St. Vincent n. Rostock. Peperkust 28 80 m. n.n.o. Las Palmas n. Dakar. P. G. Thulin 2 40 m. n.w. Clalao n. Cristobal. Philidora 29 te Tranmere verwacht. Poseidon 29 te Puerto Limon. Prins Casimir 28 te Le Havre. Prins Fred. Hendr. 28 210 m. n.w. Scillys n. Lond. Prins Fred. Will 28 520 m. w. Malinhd. n. Montreal. Prins Maurits 29 te Hamburg. Prins der Nederl. 28 v. La Guaira n. Pt. of Spain. Jo«r^ül- Frïiso 28 v- Montreal n. Campbellton Prms Willem II 29 te Le Havre. Prins Willem III 28 te Glasgow. Purmerend 28 145 m. w.z.w. Ouessant n. Curagao Radja 28 v. Aden n. Suez. Randfontein 29 te Port Elisabeth. Reza Shah The Great 28 v. Pt. Said n. La Sydbia Ridderkerk 28 te Port Sudan verwacht v. Akaba Riouw 28 v. Aden n. Adelaide Roggeveen 29 te Brisbane. Rossum 28 te Rio de-Janeiro. Rotte 29 te Walvisbay. Rotti 28 55 m. z. Kp. Finisterre n. Amsterdam Saloum 28 te Duinkerken. Samarinda 29 te Dar Es Salaam. Sarpedon 28 v. Maracaibo n. Puerto Cabello Scherpendrecht 28 80 m. o. ibraltar n. Br.büttel. Seinelloyd 28 v. Bremerhaven n. Rotterdam. Simonskerk 28 v. Alexandrië n. Genua. Skadi 28 v. La Pallice. Slamat 29 v. Auckland n. New Plymouth. Sliedrecht 28 v. Genua n. Norfolk. Sloterdijk 28 80 m. w. Scillys n. New York. Socrates 28 v. Tocopilla n. Antofagasta. Soestdijk 27 70 m. z.o. Sable eil. n. Antwerpen Solon 28 te Amsterdam. Sommelsdijk 28 315 m. o. Kp. Cod n. New York Stad Amsterdam 28 te Avonmouth v. Dakar. Stad Breda 28 240 m. n.n.o. Las Palmas n. R'dam Stad Dordrecht 28 v. Ceuta n. Amsterdam. Stad Gouda verm. 29 v. El Ferrol n. Rotterdam Stad Haarlem 28 40 m. z. Sardinië n. Melilla. Stad Rotterdam 28 te Livorno. Statue of Lib. 28 190 m. o.z.o. L. Marques n. Mena. Steenwijk 28 900 m. n. Midway eil. n. New York. Stentor pass. 28 Finisterre n. Antwerpen. Straat Bali 27 v. Hongkong n. Kobe. Straat Lombok 30 te Melbourne verwacht. Straat Madura 28 v. Durban n. Lorenco Marques Str. Magelhaen 28 500 m. z.o. Ceylon n. Mauritius. Sunetta 28 v. Rotterdam n. Karlshamn. Tamara 28 35 m. o.n.o. Ouessant n. Port Said. Tegelberg 29 te Kobe, Tero 28 135 m. w. Freetown n. Apapi. Tjiliwong 28 v. Durban n. Lorenco Marques. Tjipanas pass. 28 Krakatou n. Reunion. Tjisadane 29 te Port Elisabeth. Togokust 27 v. Lagos n. Port Harcourt. Towa pass. 28 Ouessant n. Vitoria. Tweelingen 28 te Narvik v. Rotterdam. Van Cloon 28 200 m. o. Timor n. Singapore. Van Spilbergen 29 te Saganoseki. Van Waerwijck 28 170 m. z.z.w. K. Leeuwin naar Melbourne. Viana 28 40 m. n.o. Kuria Muria eil. n. Suez. Videna 4/9 te Geelong verwacht. Vivipara 28 te Thameshaven. Vlieland 28 te Rotterdam. Vlist 28 330 m. w. Landsend n. Rotterdam. Voco 28 100 m. z.w. Azoren n. St. Croix. Waikelo 28 70 m. z.o. Muscat n. Mukalla. W. Alton Jones 28 90 m. n.o. Masirah eil. n. Suez. Waterland 28' v. Montevideo n. Santos. Weltevreden 28 v. Bremerhaven n. Rotterdam. Westertoren 28 120 m. n.w. Kreta n. Port Said. Willem Ruys 28 160 m. n.w. Sabang n. Singapore Woltersum 29 te Houston. Wonorato 28 60 m. w. eil. Guam n. Los Angeles. Wonosari 29 te Kaapstad. Wonosobo 28 50 m. w. Djeddah n. Port Said. Zaankerk 28 175 m. w. Minicoy n. Singapore. Zafra 28 25 m. z.w. Kreta n. Banias. Zaria 28 130 m. n.o. Finisterre n. Mena. Zeeland 28 v. Labuan n. Callao. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amster dam luiden: Engelse pond 10,05-10,15, Amerikaanse dollar 3,57'/2-3,611/j, Cana dese dollar 3,451/2-3,50'/s, Franse frank I (100) 72,40-72,90, Belgische frank (100) 7.197,24, Duitse mark (100) 89,9090,40, Zweedse kroon (100) 69,30-70,30, Zwitserse frank (100) 83,45-83,95, Italiaanse lire (10.000) 57,70-59,70, Deense kroon (10Ó) 51,90-52.90, Noorse kroon (100) 49,90-50,90, Oostenrijkse schilling (100) 13,94-14,04, Portugese escudo (100) 12,55-12,70, Spaan se peseta (100, gr. coup) 5,97'/2-6,12V2. Bij Koninklijk Besluit is ingesteld een bedrijfschap voor het bakkersbedrijf. Tot de algemene bestuurlijke bevoegd heden, waarvan dit bedrijfschap ter ver vulling van zijn taak gebruik kan maken, behoort o.m. de bevoegdheid tot regeling van een aantal onderwerpen, waaronder de toepassing van het cadeaustelsel en van het kortingstelsel, de verhouding tussen bakkers en wederverkopers en de bescherming van het bezorgdebiet. Het bedrijfschap omvat ongeveer 10.000 ondernemingen met totaal circa 28.000 werknemers. Het merendeel van deze ondernemingen behoort tot het mid den- en kleinbedrijf. Door de instelling van dit bedrijfschap bedraagt het totaal aantal bedrijfslichamen thans 55 te we ten: twee hoofdbedrijfschappen, 15 pro- duktschappen en 38 bedrijfschappen. Ondanks averijen heeft het boekjaar I960 voor de n.v. Stoomvaart Maatschappij Noordzee, betere resultaten opgeleverd dan sinds vier jaren het geval is geweest. Voor uitlopend op 1961 deelt de directie mede, dat een nieuwe inzinking van de vrachten- markt in de eerste maanden van dit jaar, de revaluatie van de gulden en een sterke stijging van de gages, het wederom zeer moeilijk maken winst te boeken. De directie hoopt, dat de uitkomsten van de laatste maanden die van de overige zullen overtreffen. De winst op de exploitatie bedroeg 163.000 (v.j. verlies 76.000). De alge mene kosten inclusief bankrente vergden 70.000 (f 67.000). J Op de schepen m.s. „Markelo" en m.s. „Borculo" wordt 50.000 per schip afgeschreven (1959: respectieve lijk 75.000 en 60.000). Aan de reserve voor survey wordt 40.000 10.000) toe gevoegd. Hierna bedraagt het saldo verlies 45.000 351.000). hetgeen op nieuwe rekening wordt overgeboekt. In het blad Al Bayan van de nationale progressieve partij in Irak zijn gisteren de voornaamste eisen gepubliceerd, die de Iraakse premier, generaal Kassem, zater dag aan de oliemaatschappijen in Irak heeft gesteld. Hij gaf ze 48 uur de tijd om een oplossing te vinden. De eisen be treffen de winstdeling, die thans op fifty- fifty basis staat, de exploitatie van con cessiegebieden, het gebruik van aardgas en Iraakse deelneming in het kapitaal der maatschappijen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9