HAARDEN Straaljager ramt kabelbaan van MontBlanc Twintig mensen doorwaakten koude nacht aan stalen draad Braziliaans legerkorps zou Goulart steunen HET WEER Neutralistische stroming in West-Duitsland CITROËN oto ,,'t binnenhuis" éee MORRIS 'êeforeijou êuif! Rusland houdt soldaten onder de wapens Duitse schadevergoeding aan Luxemburg Sjaffroeddin geeft zich over Eerste prijs sporttoto voor 32 deelnemers Radio-Quaiba bezet door aanhang van de vice-president Hoogzomer in Europa UNO-ultimatum aan consuls in Katanga voor 'n gezellig „thuis" kJ 46e JAARGANG NUMMER 252 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1961 SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Uitstel demobilisatie Vóór en na uw vakantie eerst even naar: Kennemerlaan 5 (bij de brug) Einde Sumatra-opstand Het woord is aan Indonesië maakt plannen voor ontwikkeling N.-Guinea In de krant van heden: Zonnig Aan het strand: permanente meubelexpositie Vreedzame coëxistentie op de Ginkelse heide ADENAUER'S VREES: ID 19 9575.Panhard 6850. 2 CV 5995.— AMI 6 5600.— GEERT HOOGEVEEN NEW YORK, (Reuter) Bondskanse lier Adenauer heeft in een brief aan presi dent Kennedy de grote vrees uitgesproken, dat verdere afbreuk aan de westelijke posities in West-Berlijn zal leiden tot een sterkere neutralistische stroming in West- Duitsland, aldus de New York Times. De brief zou vanochtend door de Westduitse ambassadeur in Washington, Grewe, aan de president worden overhandigd. Adenauer ziet twee grote gevaren: of de communisten zullen met succes de „salami"-tactiek toepassen, of de posities van de westelijke landen in West-Berlijn zullen door onderhandelingen met de Sovjet Unie ernstig worden verzwakt. De bonds kanselier zou rekening houden met de mogelijkheid van een panische vlucht uit West-Berlijn wanneer nieuwe, en meer subtiele Oostduitse aanvallen succes heb ben. (AFP) De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, Lincoln White, heeft dinsdag be vestigd dat de vier westelijke mogend heden zijn overeengekomen een conferentie van ministers van buitenlandse Zaken te houden voordat de UNO-Assemblee be gint, Datum en tijdstip van deze confe rentie zijn nog niet vastgesteld. Volgens Lincoln is het echter waarschijnlijk dat de conferentie in Washington zal gehouden worden. Lübke in Berlijn West-Duitslands bondspresident dr. Heinrich Lübke is gisteren geheel onver wacht in West-Berlijn aangekomen om de toestand in ogenschouw te nemen. Lübke Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 was tijdens de gebeurtenissen van de 13e augustus j.l. met vakantie, maar hij brak zijn reis eind vorige week af. De strenge geheimhouding van Lübkes bezoek brengt men in verband met het feit dat de com munisten steeds critiek hebben uitgeoefend op visites van prominente Westduitse staatslieden aan de verdeelde stad. In Berlijn is gisteren voorts voor de tweede maal een vluchteling door de Oost duitse politie doodgeschoten. MOSKOU, (UPI) Het officiële Rus sische persbureau Tass heeft dinsdag be kend gemaakt, dat op bevel van het cen trale comité van de communistische par tij en van de ministerraad de demobili satie van een aantal soldaten, matrozen en kaderleden, wier diensttijd in 1961 af loopt, tijdelijk wordt uitgesteld tot een vredesverdrag met Duitsland is getekend. Uit het bericht kon niet onmiddellijk worden opgemaakt hoe groot dit aantal soldaten is of dat het bevel gold voor al le Russische dienstplichtigen. Tass meldde, dat de Sovjet-unie door de westelijke stappen in de richting van een oorlog tot deze maategelen is gedwon gen. Vrede nodig „Indien de imperialisten in het sjuiten van een vredesverdrag met Duitsland een aanleiding vinden ons tot de rand van oor log te drijven", aldus de veklaring, „zijn wij volledig bereid voor eens en voor altijd een einde te maken aan de kracht van deze agressieve legers". De verklaring werd echter besloten met een aanbod „de hand der vriendschap uit te steken naar de volken van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en alle overi ge landen". „Wij hebben vrede nodig", al dus de verklaring. Advertentie W M W 5 DJAKARTA ('Reuter) Vandaag is in Djakarta officieel bekendgemaakt, dat de aanvoerder van de Indonesische opstande lingen, Sjaffroeddin Prawiranegara, zich in Noord-Sumatra heeft overgegeven. Dit zal waarschijnlijk het einde betekenen van de in 1958 op Sumatra begonnen opstand tegen president Soeka*rno, die door Sja- froeddin. de voormalige directeur van de Indonesische Bank, geleid werd. Advertentie Alle merken, voor kolen en olie. WATERBOLK Gen. Cronjéstr. 94, Haarlem - Tel. 55027 KI. Houtstr. 30, Haarlem - Tel. 10906 St. Franciscus van Sales: Beleefdheid is de bloem van de liefde voor de evenmens. De Indonesische nationale planraad (het economisch adviesorgaan van president Soekarno) heeft bekendgemaakt dat hij de basis legt voor de ontwikkeling van weste lijk Nieuw-Guinea als dit gebied eens in Indonesische handen komt. Het uitvoerend comité van de raad ver klaarde: „Zodra de Indonesische soeverei niteit in het omstreden gebied is gevestigd, zal de Indonesische politieke filosofie wor den verbreid, zullen scholen en ziekenhui zen worden opgericht, zal het vervoer te land en ter zee worden uitgebreid en zul len ook de natuurlijke hulpbronnen wor den geëxploiteerd." Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I a ap mj$ Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I 1 T 1 f 1 T W f W 1 J Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL JL J, V^L JL A JL ^L Có franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Telef redactie>5389. na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gmwekemng IJmmder Courant no J129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van. onze correspondent) PARIJS. Een afschuwelijk ongeluk heeft zich gistermiddag afgespeeld op de kabelbaan boven de Witte Vallei van de Mont Blanc. Een militaire straaljager van Amerikaans fabrikaat kwam in bot sing met de trekkabel, die op dat ogen blik tachtig passagiers op 3500 meter hoogte in de gondels van de kabelbaan naar de top van de Aiguille du Midi trok. Zes personen werden op slag ge dood. Deze kabelbaan is de hoogste en de langste ter wereld. Hij begint aan Franse kant in Chamonix (1030), pas seert de Aiguille du Midi (3842), de Gros Rognon (3558), de Helbronner (3462) en eindigt bij Cour Mayeur (1224). De top van de Mont Blanc zelf is 4810 meter hoog. Vanmorgen om acht uur werd de laatste inzittende bevrijd. Toen het ongeluk gebeurde bevonden zich twintig cabines, met ieder plaats voor vier personen, tussen de stations van de Aiguille du Midi en van de Gros Rognon. Een militair vliegtuig, komende van zijn basis in Luxeuil In Frankrijk, raakte de trekkabel, die door midden werd gekapt. Voor alle passagiers :n de twintig cabines was de schok verschrikkelijk. Tweehon derd meter bovèn de besneeuwde rotsen van de Witte Vallei slingerde de draagka- bel heftig heen en weer. Vier cabines raakten uit het spoor van de draagkabel en vielen te pletter op de rotsen van de Gros Rognon. Men telde zes doden en ver scheidene gewonden. Automatisch sloegen de remmen van de overige zestien cabines vast. Zij bleven met hun passagiers onbe wegelijk tussen hemel en aarde hangen. Per luidsprekers werden de passagiers ge waarschuwd dat zij zich vooral rustig moesten houden en geen paniek veroorza ken, want dat hun leven geen gevaar liep, zolang de automatische remmen het hiel den. Onmiddellijke hulp werd toegezegd. Helikopter-hulp Het personenvervoer op de kabelbaan van Chamonix naar de Aiguille du Midi werd stop gezet en gereserveerd voor red dingsploegen. Van de vliegvelden van Bourget-du-lac, Chamonix, Chambery en Courmayeur stegen helikopters op om te trachten nog vóór het invallen van de duisternis de in de lucht hangende pas sagiers uit hun benarde positie te bevrij den. Een eerste helikopter landde op 300 meter afstand van de plaats van de ramp en bracht de doden en gewonden naar het ziekenhuis van Chamonix. Andere helikop ters begonnen met bijna bovenmenselijke pogingen om de zeventig resterende pas sagiers één voor één uit de cabines te ha len, een uitermate gevaarlijke onderne ming, omdat bij de minste of geringste on voorzichtige manoeuvre de schroeven van de helikopters de draagkabel konden bre ken. Onderwijl waren ervaren Alpinisten er in geslaagd met touwen een verbinding tot stand te brengen tussen enkele van de laagst hangende cabines en de begane grond, waardoor tegen het vallen van de avond de meeste buitenlandse toeristen konden worden gered. Lichte muziek Toen het boven de Witte Vallei volsla gen donker was geworden hingen nog twintig passagiers in hun cabines tussen hemel en aarde. De draagkabel heeft* een doorsnede van dertig mm. De reddings ploegen die van alle kanten waren komen opdagen, hadden maar één grote zorg: dai de passagiers in de lucht in paniek zouden raken en onbezonnen dingen zouden gaan doen. Op de besneeuwde rotsen werden schijn werpers geinstalleerd, die en de sneeuw en de cabines verlichtten. Met luidspre kers werden de twintig mensen voortdu rend tot kalmte aangemaand. Om hen tij dens de nachtelijke uren te verstrooien en op te beuren, werd zeifs lichte muziek uit gezonden. Aanvankelijk vreesde men ook nog, dat de twintig in de lucht, gekleed in licht zomergoed, bevangen zouden worden door een koude van -15 graden tot -20 gra den, maar gelukkig behoorde de nacht van dinsdag op woensdag tot een der zachtste in dit seizoen. De laatste groep, die vanmorgen in vei ligheid werd gebracht, omvatte elf vrou wen en een kind. Deze twaalf mensen heb ben ruim negentien uur in de lucht ge zweefd, terwijl hun levens letterlijk aan een draad, zij het dan een van staal, hin gen. De eerste prijs in de sporttoto 101.030) wordt gedeeld door 32 deelnemers met 13 punten. De tweede prijs van 55.110,- gaat naar de ongeveer 500 deelnemers die het tot 12 punten brachten. De prijs voor de vijf gelijke spelen 27.550,-) valt in 43 parten uiteen. RIO DE JANEIRO (UPI) - Blijkens een uitzending van radio-Quaiba uit Porto Alegre opgevangen in Sao Pau- "o heeft de commandant van het der de legerkorps der Braziliaanse strijd krachten, generaal Jose Machado Lopes, dinsdag openlijk steun toegezegd aan vice-president Goularts aanspraken op iet presidentschap. Volgens radio- Quaiba heeft de vijfde luchtmachtdivi sie zich ook achter de linksgezinde Bra ziliaanse vice-president geschaard. Generaal Lopes commando beslaat tweederde van de totale sterkte van het Braziliaanse leger. Samen met Goularts zwager Leonel Brizola, gouverneur van de staat Rio Grande do Sul, heeft hij een beroep gedaan op het tweede leger korps en op de bevolking van Sao Paulo de revolutie te steunen. congres heeft voorts de eisen van de mi nister van Defensie om Goulart niet tot het land toe te laten, van de hand gewe zen, zodat er geen wettige versperring op Goularts weg naar het presidentschap op geworpen werd. T erugkeer Joao Goulart zelf, die zich gisteren na een uitstapje naar Barcelona weer in Pa rijs bevond, heeft dinsdagavond gezegd besloten te hebben vandaag per vliegtuig naar zijn land terug te keren. Vanmorgen was er echter nog geen bericht over Gou- lart's vertrek naar zijn land. De kabelbaan vormt een verbinding over het Mont Blanc gebergte tussen Chamonix in Frankrijk en Cour mayeur in Italië. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 Uit het binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws 3, 4 Horen en Zien 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Europa koestert zich momenteel in een behagelijke warmte, die vooral in de lan den die van een koele en natte zomer te lijden hebben gehad, weldadig aandoet. Een van de warmste plaatsen in West- Europa was vandaag de zuidkust van En geland, waar het strand bij een tempe ratuur van 36 graden Celsius bijna te warm was om betreden te worden. Te Lissabon werden temperaturen ge registreerd van 35 graden die op het schiereiland Setubal langs de Taag tot gasbranden leidden. In Rome, Wenen en Zürich werden tem peraturen om en nabij de 30 graden geno teerd. Te Londen heerste vandaag de hoogste augustustemperatuur sinds 1953, namelijk 30 graden. Ook in de Scandinavische landen is het zomer, in Kopenhagen scheen gisteren voor het eerst in vele weken weer de zon. In Brasilia verklaarde generaal Ernesto Geisel, de militaire adviseur van presi dent-ad-interim Ranieri Mazzilli, dat het leger geen poging had gedaan de zender van radio-Quaiba te sluiten, omdat hieruit bloedvergieten zou zijn voortgekomen. In de Braziliaanse hoofdstad meent men ove rigens dat het radiostation niet kan wor den beschouwd als de spreekbuis van het derde legerkorps. Het derde legerkorps is gelegerd in de drie dichtbevolkte zuidelijke staten Rio Grande do Sul, Santa Catarlna en Parana, welks gouverneurs trouwe aanhangers van Goulart zijn. De gouverneur van de staat Goias, waarin de hoofdstad Brasilia ligt, heeft zich intussen ook voor Goulart uit gesproken. Hij vroeg zijn bevolking zono dig te vechten opdat Goulart het bewind in handen kan krijgen. Het Braziliaanse Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Matige wind tussen noordwest en noord oost. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Achter een zwak front komt koele zeewind voor. Ook morgen zonnig en fraai strandweer met een zwakke zeewind. Overdag 22 tot 24 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Een nieuw hoge- drukgebied uit het westen blijft de komende dagen zonnig en geleide lijk weer iets warmer strandweer brengen. Advertentie naar julianapark 58 - 60 - 62 - Haarlem telefoon 54530 1e en 2e etage vrij te bezichtigen ELIZABETHSTAD (Reuter) De UNO heeft de buitenlandse consuls in de Ka- tangese hoofdstad Elizabethstad een ulti matum gesteld volgens hetwelk zij per sonen, die in de consulaatsgebouwen ver bleven, voor vanochtend negen uur moes ten uitleveren. De Belgische consul-generaal in Eliza bethstad, Crener. heeft meegedeeld, dat dertig Belgische officieren uit het Katan- gese leger zich in het consulaat ophouden. Zij zijn bevreesd voor arrestatie door UNO-troepen. De UNO vreest echter een wanhoopsdaad van de ontgoochelde Europeanen. De si tuatie in Elizabethstad is bijzonder gespan nen. In de straten patrouilleren pantser wagens van de troepen der Volkenorgani satie. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak heeft intussen in een tele gram aan UNO-secretarls-generaal Ham- marskioeld krachtig geprotesteerd tegen de arrestatie, in opdracht van de Volken organisatie, van de in het Katangese leger dienende Belgische officieren. De behoefte aan militaire oefenterrei nen in Nederland stijgt met de dag, het aantal inwoners stijgt met het uur en het aantal buitenlandse toeristen stijgt elk seizoen. Dat deze catego rieën elkander gaan verdringen, is geen wonder. Wat is het belangrijk ste? Militaire oefenterreinen, zegt Defensie natuurlijk. Maar men heeft daar ook een open oog voor de be langen der recreatie en nu probeert het departement aan te tonen dat recreatie en militaire oefening best samen op een terrein kunnen plaats hebben. Deze vreedzame coëxistentie is gedemonstreerd op de Ginkelse heide bij Ede, met het resultaat dat men op de foto ziet: „Wilt u even op zijgaan, want de vijand bevindt zich vlak achter u." HOOFDAGENT SHOWROOM: Zijlweg 26 - Tel 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN Mr Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 Advertentie BONN, (UPI) Gisteren is in Bonn een vtrdrag geratificeerd waarbij Duits land aan Luxemburg 35 miljoen mark zal betalen als schadevergoeding voor de in de oorlog geleden verliezen. 18 miljoen mark van dit bedrag zal be stemd zijn voor slachtoffers van de nazi vervolgingen. i '1 4 1 4 k

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1