Puissance-springconcours in Rotterdam met drie winnaars Nederlanders beheersten de toernooien rond New York Coen Zuidema haalt alles uit de boekjes J DE OPSTELLINGEN Ook voortreffelijke prestatie van Anton Ebben Tamara Press weer verder met discus Verhagen won op de Attersee Nederlaag in het verschiet voor IJsselmonde Wereldkampioenschap schaken (jeugd) voor Bruno Parma ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 19 Beloften Drietal JEUGDIGE TENNISSERS TERUG SPRITE CARAVANS BETAALD VOETBAL AMATEUR VOETBAL HOCKEY Geen bezwaar Secondant In ban A nalyses CRICKET AUTOMOBILISME HANDBAL Enerverend als wel haast nooit tevo ren in de rijke historie van het puissan ce-springconcours om de Prijs van de Haven in het internationale concours hippique in Rotterdam een historie, waarin men onder de winnaars grote rui ters uit het verleden aantreft als de Duit ser Hans Günther Winkler, de Brit Llewel lyn en de Olympische kampioen 1960, Ray- mondo d'Inzeo is vrijdagmiddag de strijd om de victorie geweest. Het publiek was als in extase en leefde intens met de verrichtingen van ruiter en paard mee, niet het minst doordat onder de leiden de combinaties zich één Nederlander wist te handhaven: de Hagenaar Anton Eb ben met Tamara. Tenslotte bleven er in de vijfde barrage, waarin Ebben helaas struikelde over de 2,10 meter hoge grijze muur, nog drie combinaties zonder fouten: de Duitsers Alwin Schockemöhle met Ferdl en Her mann Schridde met Ilona, alsmede de Amerikaan Warren Wofford met Hollan- dia. De grote vraag was: gaat de strijd verder op nog hogere hindernissen, hin- Paardesport dernissen die nu reeds 1.80 meter (wal met dwarsliggende bomen) en 2,10 me ter (de muur) waren? De beslissing was aan de jury, die in de hitte van de strijd het hoofd koel hield. Om paard en ruiter niet aan de gevaren, verbonden aan het springen van hindernissen van ruim bo ven de twee meter bloot te stellen, zette de jury er een streep onder. Het was mooi geweest zoEn iedereen had daar vrede mee. De duizenden zich in het zonnetje koes terende toeschouwers hadden volop geno ten van prachtige paardesport en boven dien van een bijzonder boeiende strijd. De ereprijzen werden door het drietal, dat als de beste „klimmers" door het par koers en de daarop volgende vijf barra ges was gekomen zonder ook maar één fout gemaakt te hebben, gedeeld. De hulde was groot, maar deze gold niet alleen voor de winnaars. Want de Ne derlander Ebben, de Ier Hayes en diens landgenoot Brennan, de Duitser Soenksen en de Belg Seynaeve hadden er mede toe bijgedragen, dat de strijd op een niveau kwam, zoals een puissance-springconcours zelden bereikt. Reeds in het met acht hindemissen waarvan de hoogste 1.60 m was, uitgezette eerste parkoers werden de beloften gewekt voor een heroieke strijd. Niet minder dan 14 combinaties kwamen foutloos rond, met ruiters uit zeven landen. Duitsland was het sterkste vertegenwoordigd, nl door vier ruiters met zes paarden. Neder land alleen door Anton Ebben met Tama ra. Tonny Timmer miste de barrage, door dat Rebel zijn angst voor water weer niet kon overwinnen. Voortreffelijk reed Tim mer zijn parkoers, maar de drie strafpun- ten voor de weigering brachten hem bui ten de barrage, .zonder sloot. Slechts drie combinaties sneefden in de eerste barrage over zes hindernissen waarbij de Europese kampioen David Broome met ballan Silver Knight, doch in de tweede barrage (over twee hindernis sen van respectievelijk 1.70 en 1.80 meter) viel er slechts een af. Het lof trof de Ita liaan Piero d'Inzeo, wiens paard Sunbeam weigerde voor de muur. Lag hiervoor de schuld bij de fotografen, die zich wel erg dicht bij de muur hadden opgesteld? d'Inzeo mocht protesterende gebaren maken, het hielp hem niet. Voor hem was de strijd afgelopen. En toen waren er nog tien Met drie werd dit aantal gereduceerd in de derde barrage (hoogten der hinder nissen 1.80 en 1.90), terwijl Alwin Schocke möhle, die nog steeds twee paarden in de strijd had, na de barrage Monodie (nog zonder fouten) terug trok. Anton Ebben wist zich prachtig te handhaven onder de elite der springruiters, ook in de vierde barrage, toen de muur was gebracht op twee meter. In de vijfde barrage tenslot te zou Ebben op de 2.10 m hoge muur zijn Waterloo vinden. De strijd was be slecht. De drie combinaties, die van geen buigen wisten, sloegen de handen ineen en werden als winnaars gekroond. Daarvoor hadden de amazones op het scherp van het zwaard gestreden om de eer, een zilveren wisselbeker en een geld som van 250 als eerste prijs. Het was de snelle Duitse Anna Clement, die met Flugwind letterlijk en figuurlijk de Britse verzamelde krachten te snel af was. Even als de Engelse meisjes Elisabeth Broome Lady Sara Fitzalan Howard en Valery Clark, maakte zij geen fout en met haar tijd van 84,2 sec over het 700 meter lange parkoers, waarop 13 hindernissen waren uitgezet, troefde zij de hele concurrentie Daarvoor was de „vliegende Anna" met Nico reeds op 83,3 sec uitgekomen, doch één foutje op een dubbelsprong schakelde deze combinatie uit voor een ereplaats Met een verschil van ruim 2 sec eindigde Elisabeth Broome als tweede. De Engelsen kregen in het laatste num mer van vrijdag om de Prijs van de Bank hun revanche voor de nederlaag tegen de Duitsers in zowel het puissance-sprincon cours als in het springconcours der ama zones. In dit nummer kwamen equipes van elk twee ruiters uit, waarvan ieder een deel van het parkoers voor zijn rekening nam. Met een fantastisch met Sunsalve gereden parkoers legde David Broome de basis voor de overwinning, waarin Robe son mede zijn aandeel nam. Ook de tweede plaats was voor een En gelse combinatie: Valery Clark en Peter Murrel. Grote bewondering oogstte in dit springconcours, evenals haar broer, Elisa beth Broome, die met Sara Fitzalan Ho ward tot de ongelooflijke tijd van 32,6 sec kwam, ruim vijf seconden onder die van haar broer (38,1), welke reeds als bijzon der scherp gold. Helaas, in haar haast maakte zij één foutje, waardoor slechts een bescheiden klassering haar deel werd Maathuis en Velstra zorgden er met een vierde plaats voor dat Nederland ook in dit nutnmer in de voorste linies was ver tegenwoordigd. iwswmm® De jeugdige, veel belovende Haarlemse tennisser Tom Okker gisteren met het Duitse schip „Seven Seas" van zijn Ame rikaanse tennisva- kantie in Nederland teruggekeerd. Met Ronny van Gel der, Filip van der Kwast en de meisjes Els Spruyt en Anja Lepoutre was hij vijf weken de gast van de familie Balink in Pound Ridge City nabij New York. De gastheer directeurvan het maandblad The Knickerbocker, wiens verdienste voor ons nationale tennis on langs werd gewaar deerd met de toeken ning van de „C.V.- schaal", tracht met deze invitaties het contact tussen de Nederlandse en Ame rikaanse jongeren te verstevigen. De jeugdige Nederlanders hebben uiter aard een genoegelijke vakantie gehad, maar hebben op sportief gebied weinig kunnen leren. „Wij waren voor de Ameri kanen te sterk", zei Tom toen wij hem naar zijn ervaringen vroegen. „Althans de jongens". Van de vier toernooien brachten de Hol landers er drie op hun naam. Alleen in het laatste toernooi, bereikte Tom niet de finale, maar werd hij door de winnaar, nummer 1 van oostelijk Amerika, in de halve finale uitgeschakeld. De „Long Islands Championships", het eerste toernooi waarin de Nederlanders uitkwamen en waarvan de organisatie in handen was van een werkstudent die in zijn vakantie van vier maanden de ver schillende jeugdtoernooien van de Eastern L.T.A. leidde, werd een volledige Neder landse aangelegenheid. Tom Okker ver sloeg in de finale Ron van Gelder met 7-5, 8-6 en 6-4 en Anja Lepoutre klopte Els Spruyt met 6-1 en 6-2. In het tweede toernooi nam de Amster dammer revanche op Tom Okker, maar het derde toernooi werd weer een zege voor Tom die toen Philip v. d. Kwast ver sloeg. Het Nederlandse quintet, dat onder lei ding stond van mevr. Blaisse-Terwirtdt, heeft iedere dag getennist en we mogen dan ook verwachten'dat Tom, die door zijn sterke peil op de overdekte banen en in het voor-seizoen een plaats op de rang- Tom Okker met prijzen en prijzenkast. lijst had verkregen, zijn vorm heeft kun nen consolideren. Het Haarlemse tennis- publiek, dat met „eigen uitblinkers" be paald niet is verwend, heeft Tom Okker van het jaar node op de banen gemist, maar kan in het „Duinwijck-toemooi" toch nog beoordelen of Haarlem in de naaste toekomst een ranglijst-speler van allure zal bezitten. Men zal hierbij wat geduld moeten opbrengen, want districts voorzitter Okker verlangt terecht van zijn zoon dat hij als leerling van de hoogste klas van het Kennemerlyceum zijn racket als bijzaak gaat beschouwen. Op de zesde dag van de Universiade, het wereldsportfestijn voor studenten in Sofia, kwam de beste prestatie op naam van de Russische atlete Tamara Press, die met een worp van 58.06 meter een nieuw wereldrecord discuswerpen vestigde. Het oude record stond sinds juli van dit jaar reeds op haar naam, toen zij in Moskou 57,43 meter bereikte. De prestatie van Tamara Press betekent uiteraard evèneens een verbetering van het Europese record op dit nummer. De Nederlander Ben Verhagen is in de voorlaatste race van het Europese kam pioenschap tweemans-zwaardboten, dat op de Attersee (Oostenrijk) wordt gehouden, met ruime voorsprong als eerste geëindigd. Op de tweede plaats eindigde de Zwitser Siegenthaler, die daarmee zijn kansen op de titel nog vergrootte. De Fransman Sa muel werd derde. In het algemene klassement heeft Ver hagen de Brit McCurrich van de derde plaats verdrongen. Siegenthaler bezet met 6035 punten de eerste plaats. De Duitser Kadelbach is met 5484 punten tweede. Verhagen heeft 4005 punten. Koersen in Alkmaar Het hoogtepunt van de zondag in Alk maar te houden traditionele kermisdrave- rijen is de ruim 3000 meter lange Grote Kermis-prijs. Niet minder dan vijf keer moeten de deelnemers de finish passeren eer de winnaar bekend zal zijn. De crack IJsselmonde gaat voor de eerste keer in zijn carrière over zulk een lange afstand een poging wagen. Tegen de sterkere Vic tor Emanuel zal hij het niet kunnen bol werken. De uitgesproken stayers als Xave- ro en Vrolijke Frans zullen de plaatsen be zetten. Ook in het internationale nummer wacht de bezoekers een opwindend duel tussen de buurlui Notteknan met Vrijdag en Stroo- per met William Z. Laatstgenoemde heeft een voorgift van veertig meter en dit lijkt op papier voldoende. De in grote vorm lopende Harley kan de derde plaats bezet ten. Ook de amatrices komen weer in de baan en wel in het elfde onderdeel in de strijd om de Zilveren Roos. In deze competitie is de positie van Annie Bruinsma onaan tastbaar, voornamelijk door haar uitne mende prestaties met Toomel D. Slechts Qui Suit is een ernstige bedreiging. In de Hoofd van Jut-prijs heeft de goede Youthful Nora de korte afstand mee om Xita Hanover en X Pluto met een neder laag naar huis te sturen. Een tweede over winning kan Strooper boeken met Yasmine die daarvoor in een groot veld Xi S en Yewel Boy moet klopoen. Daar het heroptreden van Yellow Six uitstekend genoemd mag worden kan zij in de Zweefmolen-prijs de overwinning grijpen, vóór Ydolius en Zamboni. Bij de 2-jarigen kan de goede Arisien zijn tweede zege boeken, daar hij vaster en regelmatiger is dan Atoom en Albatros Dankzij de grote bezetting kan de op komende Zamy in het openingsnummer zijn voorgift zo uitbuiten, dat hij- onbereikbaar blijft voor Zo.jan en de wispelturige Zon neglans. Advertentie vanaf 2795 - 7500 V. EERDE. Leidsevaart 232-252 Tel 10138 Sport tijdens het weekeinde In de eerste divisie A betaald voetbal kan het geducht gaan spannen in de match in Velsen tussen Stormvogels en Veendam. Beide clubs zijn nog zonder winst; een gelijk spel? In dezelfde afdeling heeft Haarlem het uit tegen AGOVV zeer zwaar; toch zijn de roodbroeken niet kansloos. VSV speelt voor de eerste divisie B uit tegen Wilhelmina dat nog maar een voor goal heeft zonder wedstrijdwinst. De Vel- senaren zullen andermaal de zege kunnen boeken. De standen zijn op het ogenblik: Fortuna (VI.) D H C D F C Alkmaar Sittardia K F C AGOVV Eindhoven B V V SVV Haarlem Go Ahead Leeuwarden Vitesse Veendam t Gooi Stormvogels Helmond VSV Heerenveen Heracles Elinlkwijk H D V S S H S Wageningen Limburgia Ensch. Boys Be Quick R B C Z F C Excelsior Wilhelmina Hilversum H V C E B O H N O A D In de tweede divisie heeft EDO een thuis wedstrijd tegen Zwolse Boys, hetgeen ver moedelijk een overwinning betekent. RCH speelt in het Heemsteedse Sportpark tegen Zwartemeer en heeft ook al de beste kan- De Haarlemse tweedeklassers gebruiken hun laatste vrije zondag voordat de com petitie begint, met het spelen van vriend schappelijke wedstrijden of het deelnemen aan toernooien. Op de Molenwerf in Heem stede speelt HBC thuis tegen de derde klasser Hillegom en TYBB komt thuis op Schalkwijk in het veld tegen Velsen. Ripperda gaat naar het toernooi van Zilvermeeuwen in Zaandam en ontmoet er in de voorronde het Amsterdamse DEK. Zelf speelt Zilvermeeuwen tegen ONA uit Gouda. Het eerste en tweede elftal van Schoten gaan naar Landsmeer om er IVV te be kampen en Zandvoortmeeuwen krijgt WFC uit Wormerveer op bezoek. De thuiswed strijden van HBC, TYBB en Zandvoort meeuwen beginnen om half drie. Ook de vierdeklassers komen zondag weer in het veld om vriendschappelijk te voetballen. Renova trekt voor de tweede keer naar Badhoevedorp om er in de finale van het toernooi om de „Jan van Geenen"- beker van St. Pancratius tegen Hoofd- dorpse Boys te spelen, terwijl THB naar het jubilerende DOCOS in Leiden gaat voor het spelen van een erewedsitrijd. Het Hoofddorpse ETO speelt thuis tegen ZSGO en Bloemendaal gaat naar Den Helder voor een ontmoeting met Helder. In Haarlem vraagt dan nog het „Kenne- merland"-toernooi van Onze Gezellen de aandacht met als deelnemers WSV '30, EHS, Lugdunüm en Onze Gezellen. Aan vang één uur. Hoewel de aanvang van de hockeycom- petitie dit jaar op 17 september is gesteld, zullen de westelijke eersteklassers reeds zondag spelen. BMHC begint de competitie „Sssssst", sist de wedstrijdleider in de grote, moderne kantine van het Nillmijgebouw in Den Haag. Even vermindert het rumoer van de mensen die zich voor de afzetting verdringen, waarachter twaalf jeugdige schakers wier wieg na 1 september 1941 pas inhoud kreeg, zo staat er in het pro gramma de laatste ronden spelen in de lange, vermoeiende strijd om de wereldtitel voor de jeugd. Korte tijd later is dat rumoer weer even sterk als tevoren, omdat de velen voor het 'koord het niet kunnen laten hun op en aanmerkingen uit te spreken over de tactiek op de kleine vierkante toernooi- velden. Het hindert de jonge schakers blijk baar niet. Ze zitten diep peinzend ach ter hun borden, lopen wat rond, kijken naar een speler achter een ander tafel tje, of turen uit de grote ramen en zien hoe de arbeiders beneden op straat hun gereedschap opbergen, omdat hun dagtaak is volbracht. De „dagtaak" van de spelers is nau welijks een uur oud. Om vier uur zijn ze begonnen. Ze zijn blij als tegen sluitingstijd (negen uur) hun partij be ëindigd, is en ze niet de volgende mor gen om negen uur de afgebroken partij moeten hervatten. Alle jonge schakers hebben hun ge woonten. De Joegoslaaf Parma, de Rus Kuindzhi, de Hongaar Nagy, de West duitser Pfleger, de Spanjaard Calvo, de Zweed Kinnmark, de IJslander Larusson, de Schot Thomson, de Fin Westerinen, de Noor Gulbrandsen enCoen Zuide ma, die de Nederlandse kleuren in dit wereldtoernooi verdedigt. De achttienjarige jeugdkampioen van Nederland, die nauwelijks de finale wist te bereiken en daarin zwak startte, ver rast nu vriend en tegenstander met een prachtige „eindspurt", die hem na en kele ronden tot dicht bij de top bracht. Terwijl anderen in deze ook fysiek veel eisende strijd duidelijk tekenen van ver moeidheid tonen, gaat de Amsterdamse student in de wis- en natuurkunde steeds frisser en met meer zelfvertrouwen spelen. Tijdens zijn partij tegen de Schot Thomson praat hij met ons. Telkens als zijn tegenstander een zet heeft gedaan, loopt hij naar zijn tafeltje terug, gaat achter het bord zitten, bekijkt de si tuatie, denkt enige tijd na, doel wsn zet, drukt zijn klok in, staat op, komt weer aan ons tafeltje zitten en hervat het ge sprek of er geen onderbreking is ge weest. Coen Zuidema, de jeugdkampioen van Nederland, neemt na iedere wedstrijd de gedane zetten nog eens door met zijn secondant Hans Bouwmeester, wiskunde leraar aan het Gemeentelijk Lyceum in Utrecht en internationaal schaak meester. De 18-jarige student in de wis- en natuurkunde schrijft zijn succesvolle „eindspurt" voor een groto deel toe aan zijn 31-jarige „schaakvader", die door zijn enthousiasme alle vermoeidheid in het gevecht om de titel doet vergeten. mee aan de eerste echte wedstrijd. Nu speel ik in het eerste team van ASC, de oude club van dr. Euwe. In die vereni ging, die in de hoofdklasse speelt, heb ik wedstrijdervaring opgedaan". „Dat ik nu beter speel dan in het begin heeft mijns inziens twee oorzaken. De eerste is, dat ik nu als secondant heb de heer Bouwmeester, internationale FIDE- meester. De tweede is, dat ik door aller lei omstandigheden voor het toernooi weinig heb kunnen doen aan de voor bereiding. Die voorronden zijn eigenlijk mijn training geweest". „Nee, u moet dat hebben van een se condant als Bouwmeester niet zien als een scheeftrekking van de werkelijke krachtsverhouding der spelers. Iedere speler heeft hier bijna een secondant. Om een voorbeeld te noemen, de Rus Kuindzhi heeft als secondant meegekre gen grootmeester Averbach, de knapste eindspelkenner van de wereld". „Zonder secondant is een dergelijk toernooi niet vol te houden. U moet niet vergeten, dat we niet alleen van vier tot negen spelen. Na die tijd moeten we tot minstens 's nachts twee, drie uur de gespeelde partij analyseren tenminste als we zonder secondant zouden spelen. Heb je het ongeluk, dat je partij is af gebroken, dan moet je de volgende mor gen van negen tot een uur weer spelen. En daarna zou je je dan moeten voorbe reiden op je volgende tegenstander, wat inhoudt dat je al zijn eerder gespeelde partijen moet analyseren, zijn openingen moet bestuderen om een behoorlijke tegenactie te kunnen opzetten". „Nee", antwoordt hij op onze bange vraag, „ik heb van dit gesprek geen hin der. Ik houd er niet van voortdurend achter het bord te zitten en te gissen wat mijn tegenstander denkt. Trouwens, vanavond hindert het mij niet, omdat ik al gewonnen sta. Mijns inziens moet Thomson straks opgeven". Enkele zetten later komt de jonge Schot met uitgestoken hand op hem toe om hem als eerste met de overwinning te feliciteren. Maar voor het zover is vertelt de jonge Amsterdammer: „Je kunt, meen ik, twee categorieën van schakers onderscheiden: de tactici, de steeds improviserenden, van wie Tal een mooi voorbeeld is, en de strategen, de positiespelers, van wie Botwinnik de grootste is. Ik meen tot de laatste categorie te behoren, omdat ik het liefst volgens een vooropgezet plan speel. Dat betekent natuurlijk niet, dat je dat plan maar hoeft uit te werken om tot een resultaat te komen. Gelukkig niet, want dan zou het schaakspel alleen maar een wetenschap zijn en degeen die het hardste studeert zou ook de sterkste zijn. Nee, bij elke zet kan je tegenstander je gemaakte plan doorkruisen en er de zwakte van aantonen. Dan komt het aan op je slagvaardigheid, op je improvisatie. Daarom blijft het dus altijd een spel". „Ik vind het een fantastisch spel, dat je soms helemaal in de ban heeft. Maar meer dan een spel is het toch niet voor me. Ik bedoel, ik heb nog nooit les in schaken gehad zoals de meeste jongens hier, die vanachter het IJzeren Gordijn komen. Die worden op school, zo heb ik gehoord, al gauw uitgezocht en krijgen dan schaken als schoolvak. Vele uren per week krijgen ze verplicht les in ope ningen, eindspelen, en de andere onder delen van het schaakspel". „Ik heb alles uit theorieboekjes ge haald. Vanaf mijn tiende jaar schaak ik. In het begin hoofdzakelijk omdat mijn oudere broer Roel een tegenstander moest hebben om van te kunnen winnen. Later ben ik in „Patrimonium-West" gaan spe len. Pas toen ik veertien was, deed ik „Dat houdt niemand zo'n dikke veer tien dagen vol. Daarom mag iedere speler een secondant hebben, die zich voor namelijk belast met de analyses, zodat de speler een goede nachtrust kan ge nieten. 's Morgens vindt hij naast zijn ontbijtbord de analyse van het eindspel, als zijn vorige partij is afgebroken, of de analyses van het spel van zijn volgende tegenstander. Die hoeft hij dan maar een uurtje met zijn secondant door te nemen om goed gewapend ten strijde te trekken. Dat wil dus niet zeggen, dat de secondant veel invloed op de partij heeft. Hij kan alleen van tevoren raad geven, maar tijdens het spel moet de speler het zelf doen en daar iedere zet van de tegenstander vele varianten heeft, is de speler al gauw op eigen kracht aange wezen. Het is dus niet zo zeer een voor deel, maar het is wel een enorm nadeel als je het zonder secondant moet doen. Vooral zonder een secondant als de heer Bouwmeester, die door zijn enthousiasme voor het spel elke vermoeidheid bij mij wegblaast en me veel meer zelfvertrou wen geeft....". De clubs uit Haarlem en omgeving, die uitkomen in het betaald voetbal, zijn voor de wedstrijden voor morgen als volgt samengesteld: Haarlem (uit tegen AGOVV): Van 't Kruys; Maas en Sybrandi; Boom, Berendregt en Duyster; Vreeken, Frie, Doornbos, Veen en De Ridder. Stormvogels (thuis tegen Veendam): N. de Graaf; Smits en Freriks; Janssen, Pirovano en Van Wooning; Noomen, Haverkamp, Van der Waal, S. de Graaf en Doomeveld. VSV (uit tegen Wilhelmina): Stuy; Schoon en Pieterse; Belfroid, Kort en Brom; Jager, Dikstaal, Farenhorst, Van Dolder en Van Leeuwen. RCH (thuis tegen Zwartemeer): Van der Schilden; De Vries en Koning; Poerwo, Spaan en Kruyer; Kroons- berg, Dors, Bekkers, Van Egmond en Brouwer. EDO (thuis tegen Zwolse Boys): Amama; Van der Oord en Berends; Nijman, Arnoldi en Koster; Niemeijer, Peters, Spiers, Koek en Leonhard. op eigen terrein (om drie uur of bij zeer warm weer op een nog later tijdstip) tegen HDM. De Haagse ploeg is versterkt met Bert van Drongelen, die van HTCC is overgekomen. Bij BMHC is spil Jan Minnema door zijn vertrefk naar Amsterdam niet meer be schikbaar. Hendriks zal wegens militaire dienst vermoedelijk voorlopig op de ach terplaats verstek laten gaan. Hun plaatsen worden ingenomen door Heydeman en Offeds. De opstelling luidt: Honne- bier; Offers en/Rahusen (aanvoerder); Van Zanten. Heydeman en Elias; Berkman, Moolenburgh, Doodenheefver, Dekker, Van den Broek. Vandaag en morgen speelt het Neder landse elftal op het terrein van Rood en Wit in Haarlem tegen de Indian Gymkhana Club, die de afgelopen week al een tweetal wedstrijden speelde in Nederland en daar bij voortreffelijke battingprestaties lever de. Ook op zondag wordt om elf uur be gonnen. Zondagmiddag om één uur wordt een begin gemaakt met een uitvoerig race programma op het circuit van Zandvoort, georganiseerd door de Nederlandse Auto- rensport Vereniging. Dan begint men aan een nationale race, die om twee uur ge volgd wordt door weer een nationale race. Van drie tot vijf uur wordt de landen- wedstrijd NederlandEngelandDuits land verreden en om vijf uur komen de Formule Junior-bolides aan de start voor het slotstuk van deze belangrijke wed strijden. De handballers beginnen de volgende week zondag aan hun competitie, zodat morgen aan de voorbereidingen wordt ge werkt. De ploegen van Concordia nemen deel aan het „Willem Bruul-toernooi" in Heiloo, georganiseerd door De Foresters met als tegenstanders o.a. Blauw Wit, Sa- gitta. DWS, Operatie '55 en de Schutters. De damesploeg van De Blinkert is te gast bij het 40-jarige Hygiea en zal duelleren met Sparta. Hellas 2 en Hygiea 2. In Zandvoort wordt door de Meeuwen een veteranen-toernooi gehouden met de herenploegen van IJmond, Rapiditas en Zandvoortmeeuwen. In Bakkum zullen Full Speed en IJmond deelnemen aan het Kennemerland-toernooi. Bruno Parma, een 20-jarige In Sjubljana geboren Joegoslaaf, heeft vrij dagavond in Den Haag de titel jeugd wereldkampioen schaken veroverd. De we reldschaakbond (FIDE) zal hem de titel „internationaal FIDE-meester" verlenen. In zijn laatste partij van het toernooi, met zwart tegen Westerinen, had Parma het overigens nog zwaar genoeg. De jonge Fin vocht fel en deed daarmee zijn spor tieve plicht tegenover de Roemeen Gheor- ghiu, die snel van Larusson won. Een re mise-aanbod van Parma sloeg Westerinen af. Kort daarna moest de Fin echter er kennen dat de stelling geen winstmogelijk heden bood. Bruno Parma Voor de Nederlander Zuidema was het slot teleurstellend. Hij verloor van de Hon gaar Nagy. Deze laatste had een reeks nullen te incasseren gekregen. Ook hij deed nu zijn plicht tegen „derden", die op de ranglijst nog konden stijgen of da len. Zuidema deelt (vermoedelijk) de vier de plaats met Pfleger. Kuindzhi heeft ze ker remise tegen Calvo, wat voor de Rus de derde plaats betekent. I

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19