is Washington meldt Russische kernproef in de dampkring Voorbereiding moet tijdens overleg zijn geschied HET WEER Vice-president Goulart in Brazilië aangekomen Greet Koeman overleden Amerikaans protest tegen het optreden van de Volkspolitie <x> RENAULT i AUTO UNION - DKW am Borgward - Skoda COIFFURES DE VRIES m Vliegongeluk bij Chicago eist 78 mensenlevens Overmorgen installatie als president Drie doden in het verkeer Ing. F. W. E. Spies verlaat Hoogovens v. LOON's Zondagavond a.s. DANSEN I si; 46e JAARGANG NUMMER 255 ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, B E V ER WIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster pi éee MORRIS 'êeforetfouêuij! REGEN- EN TWEEDJASSEN Prijzen vanaf 5695.— AUTOMOBIELBEDRIJF in Tuinzaal Concertgebouw Haarlem Warm Aan het strand: In de krant van heden: Massa-terreur Het woord is aan Duitse auto reed in Amsterdam van pont steiger af Oostduits protest tegen Amerikaanse versterking N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRI5TI AANSE UITDEUKEN REPAREREN N.V. Garage VERBEEK Centrale verwarming OLIESTOOK Techn. Maatschappij WILDSCHUT N.V. „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. DAUPHINE Automobielbedrijf VELSERBEEK GROENEWEG 69 - TEL 7271 - ÏJMUIDEN 1 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant De onderofficiersschool in Weert be staat 10 jaar. Prins Bemhard was bij deze verjaardag aanwezig. Hoewel juist terug van vakantie, laat deze foto zien dat hij zoals gewoonlijk zijn taak als inspecteur-generaal van de landmacht niet licht opvatte WASHINGTON (Reuter, AFP en UPI) De Sovjet-Unie heeft haar kern proeven hei-vat door vrijdagmorgen hoog boven Centraal-Azië een kernbom tot ontploffing te brengen, aldus heeft het- Witte Huis gisteravond bekendgemaakt. Te Moskou is met nog geen woord ge rept over de kernbom die volgens de Amerikaanse regering in de dampkring tot ontploffing is gebracht. Over de grootte van de bom was nog niets met zekerheid bekend, maar het Witte Huis liet weten dat zij „een aanzienlijke capaciteit in de middengroep had In de verklaring werd gezegd: „De Sovjet- Unie heeft vandaag een kernproef on dernomen in de omgeving van Semipala- tinsk in Centraal Azië". Semipalatinsk ligt ongeveer 725 km ten zuidoosten van Omsk, in Kazakstan (Centraal Rusland). Deze kernproef is voorbereid tijdens de onderhandelingen over het stopzetten van kernwapens in Genève. Het Witte Huis maakte verder bekend dat de ont ploffing was waargenomen door waar nemingssystemen op lange afstand. Een wapen van „gemiddelde sterkte" heeft volgens Amerikaanse deskundigen een energie van 100 tot 500 kiloton en >s kleiner dan een megaton (een miljoen ton CHICAGO (Reuter) Bij het vliegtuig ongeluk nabij Chicago zijn alle 78 inzit tenden van de Superconstellation omge komen. In het vliegtuig bevonden zich 73 toeristen en een bemanning van vijf leden. Bij het ongeluk zijn twee gezinnen, een van zeven en een van zes personen, om gekomen. Volgens een woordvoerder van de FBI ((Federal Bureau of Investigation) hebben ooggetuigen aan boord van het vliegtuig een ontploffing waargenomen. Andere ooggetuigen hebben dit echter ontkend. De plaats van het ongeluk wordt door troepen van de nationale garde bewaakt om plundering te voorkomen. Functiona rissen van de luchtvaartmaatschappij noe men iedere verklaring omtrent de oorzaak van de ramp voorbarig. Advertentie 8Ar7ËüOr!sH^ HAARLEM TEL. 13439 LElÖSf'STRAAT {BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TK# 223596 Advertentie incl. verwarming Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken Bloemendaal - Korte Kleverlaan 30 - 40 Telefoon 02500 - 51301 Advertentie Verwachting tot morgenavond: In de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Morgen in de namid dag op de meeste plaatsen zon nig en warm. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Als de zon de strijd met de mist wint, zal het goed strandweer zijn met temperaturen van 23 a 24 gra den bij een zwakke noordoostelijke wind. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Na ochtendmist kans op zonnig weer. BRASILIA (UPI) De Braziliaanse Ka mer van Afgevaardigden heeft met 234 te gen 59 stemmen het amendement op de grondwet aangenomen, dat de bevoegdhe den van de president beperkt en de leiding van de regering in handen geeft van een eerste minister. Het besluit van de Kamer viel toen vice-president Joao Goulart was aangekomen in Porto Alegre, hoofdstad van de hem welgezinde provincie Rio Grande Do Sul. Volgens de grondwet werd Goulart president op het ogenblik dat hij voet op Braziliaanse bodem zette. Het be sluit van de Kamer opent de weg tot een compromis, dat het uitbreken van een bur geroorlog in Brazilië zou kunnen voorko- Het amendement, enkele dagen geleden geaccepteerd door de Braziliaanse militai re leiders, die tegen een presidentschap van Goulart zijn gekant, maakt het moge lijk dat Goulart president wordt met een uitsluitend representatieve functie. Vol gens onofficiële berichten is Goulart in de Zuidbraziliaanse haven Porto Alegre waar zijn aanhang het grootst is, ovationeel ontvangen. Vice-president Goulart was in het Verre Oosten, toen president Janio Quadros plotseling aftrad. Het tweede bataljon infanterie van het Braziliaanse leger in Rio de Janeiro heeft besloten te weigeren de wapens „tegen onze broeders" op te heffen, indien de mi litaire leiders zouden besluiten tot actie te gen aanhangers van Goulart. Bij zijn aan komst te Porto Alegre, zei Goulart dat hij in deze stad zou blijven tot dat de toe stand zal zijn opgeklaard. (AFP) De voorzitter van het Brazi liaanse Congres heeft de installatie van Goulart tot president vastgesteld op maan dag. In het Congres hebben verschillende afgevaardigden hun stem tegen de grond wetshervorming aldus gemotiveerd, dat de strijdkrachten de volksvertegenwoordiging onder druk zetten om overhaaste beslui ten te nemen. De ministers van het leger beschouwen Goulart als te links. Daarom willen zij zijn bevoegdheden als president beknotten. De Braziliaanse Arbeiderspartij, waartoe Goulart behoort, heeft voorgesteld over de eventuele aanvaarding van een grondwets herziening een volksstemming te houden. De Arbeiderspartij is tegen een wijziging van het parlementaire systeem vóór Gou lart aan de macht komt. De havenarbeiders van Rio de Janeiro hebben vrijdag als betuiging van solidari teit met vice-president Goulart het werk neergelegd. De haven van Rio is door ma riniers bezet, terwijl het leger het centra le station bewaakt. Weerrapporten 1, 2 Üit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 Films 6 In de Vishal en op zee7 Reisreportage Israel9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen11 Puzzel11 Erbij13 tot 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Economisch nieuws17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" T.N.T.). De bom die tegen het einde van de oorlog op Hirosjima geworpen werd was ongeveer 20 kiloton, wat gelijk staat met 20.000 ton T. N. T. Dr. Torsten Magnusson van de afdeling onderzoek van het Zweedse ministerie van Defensie meent uit de kracht van de ex plosie te kunnen afleiden dat de Russen een nieuw type kernbom hebben ontwik keld. De radio-actieve neerslag van deze bom is waarschijnlijk betrekkelijk gering en vormt geen gevaar voor de bevolking in dit deel van de wereld, zo zei hij. Sir John Cockroft, oud-voorzitter van de Brit se commissie voor Kernenergie, wilde zich niet uitlaten over de mogelijke omvang van de radio-actieve neerslag, in het bij zonder omdat men niet weet op welke hoogte de bom is ontploft. Deskundigen van de Amerikaanse com missie voor Kernenergie hebben verklaard, dat slechts een klein deel van de radio actieve neerslag, die tengevolge van kern' ontploffingen in de atmosfeer terecht is ge komen, nog actief is. Volgens hen is on geveer 5.000 kg radio-actieve neerslag vrij gekomen in de periode van Hirosjima in 1945 tot de opschorting van de kernproe ven in de herfst van 1958. Van deze hoeveelheid zou nog slechts on geveer vijf percent actief zijn. Voor zover bekend zijn de laatste Rus sische kernproeven op 1 en 3 november 1958 genomen, enige dagen na het begin van de conferentie over het staken van kernproeven in Genève, die op 31 oktober van dat jaar begon. In de Verenigde Sta ten is de laatste kernproef in oktober 1958 genomen. Gedurende de besprekingen in Genève zijn, voor zover bekend, alleen door Frankrijk kernproeven genomen. Arthur Dean, het hoofd der Amerikaan se delegatie naar de conferentie in Gènève heeft na een onderhoud met president Ken nedy verklaard, dat de Sovjet-Unie door het ontwikkelen van wapens voor massa le vernietiging, heeft aangetoond dat haar toekomstige politiek zal zijn gericht op het terroriseren van de mensheid. Volgens Dean is de Russische super-bom van 100 megaton te groot voor militairè doeleinden. Dit is een wapen voor massa- terreur, aldus Dean. De mensheid zal ech tér niet capituleren voor een politiek van afpersing. Dean deelde verder mede, dat de Ver enigde Staten de besprekingen in Genève met de Sovjet-Unie zullen voortzetten Hij voegde hier echter aan toe, dat uit de houding der Sovjet-Unie duidelijk blijkt dat Moskou niet geïnteresseerd is in een verdrag over het verbieden van kern proeven. Er zijn geen aanwijzingen over de in vloed die de Russische proefexplosie heeft op de Amerikaanse plannen voor hervat- La Fontaine: Wij kunnen niet meer buiten het nieuws, ook al ware er geen aasje nieuws meer op de wereld. ting van de kernbomproeven. Officiële woordvoerders in Washington ontwijken desbetreffende vragen steeds met de op merking, dat president Kennedy voortdu rend overleg pleegt met zijn adviseurs. Communisten tegen OSLO (Reuter) De Noorse communis tische partij heeft vrijdag juist een ver klaring aangenomen waarin wordt gezegd dat de partij, nu zowel als voorheen, kern wapens en kernproeven categorisch ver werpt De partij verklaart dat in de huidige toe stand de eis voor een verbod van kernwa pens en het stopzetten van kemproéven nog sterker en met nog meer beslissende kracht dan ooit tevoren gesteld moet wor den. „Wij doen een beroep op de regering van Noorwegen onmiddellijk de eerste stap pen te doen voor internationale bespre kingen", aldus de verklaring. In New York heeft de leider van de Amerikaanse communistische partij, Gus Hall, in een verklaring gezegd dat zijn par tij „altijd gekant is geweest en nog ge kant is tegen kernproeven". De partij zal blijven vechten voor het stopzetten van deze proeven. In de verklaring wordt voorts gezegd dat „de verantwoordelijk heid voor de toestand die tot het hervat ten van de kernproeven geleid heeft eerst en vooral te wijten is aan de ultra - reactionaire oorlogskrachten in ons land, zowel binnen als buiten de regering-Ken- nedy, waaraan Kennedy heeft toege geven". Vanmorgen omstreeks vijf uur is een auto met zes Duitse toeristen, alle jonge mannen, tijdens een zeer dichte mist van een aanlegsteiger achter hèt centraal sta tion te Amsterdam in het IJ gereden en direct gezonken. Vijf inzittenden wisten uit de wagen te komen. De zesde werd later, toen de brandweer de auto uit het water had ge haald, levenloos op de achterbank aan getroffen. Er lag, toen de wagén de aanlegsteiger opreed, geen pont voor de steiger. Het IJ is ter plaatse ruim twaalf meter diep. In Holwerd is de anderhalfjarige Trijm tje Hoekstra door een bestelauto van een melkbezorger overreden. Zij was onder de auto gekropen toen die stilstond. Het kind overleed later in een ziekenhuis. De 22-jarige ongehuwde molenaars knecht G. H. Berenschot is vanmorgen mét zijn bromfiets op een wegkruising ;n Winterswijk in botsing gekomen met een vrachtauto. Hij werd een tiental meters meegesleurd en overleed kort na het ongeluk. De Amsterdamse operazangeres Greet Koeman is in de afgelopen nacht op 54- jarige leeftijd in de Boerhaave-kliniek te Amsterdam overleden. Mevrouw Koeman, die al meer dan een jaar ziek was. werd medio juni jongstleden in deze kliniek opgenomen. Haar laatste optreden was in mei van het vorig jaar als Rosalinde in „Die Fleder- maus". Zij heeft in totaal in ruim duizend voorstellingen gezongen. (Zie voorts pagina 4) X- '.NS .w "vt ...\- N>..N^.N\'3f? N <- ....- N iS BERLIJN (AFP) De bevelhebber van de Amerikaanse sector van Berlijn, gene raal Watson, heeft een nota gezonden aan zijn Russische ambtgenoot kolonel Solo- viev, waarin hij protesteert tegen het schieten door leden van de Oostduitse Volkspolitie op vluchtelingen die het ka naal van Treptow overzwommen. Generaal Watson protesteert er verder tegen dat Vopo's, die een vluchteling achtervolgden, deze tot in de Amerikaanse sector achter na zaten en beschoten. Hij vestigt in zijn nota er de aandacht van Soloviev op, dat het moeilijk is om in dergelijke gevallen de Westberlijnse politie ervan te weerhou den het vuur te beantwoorden. De Oostduitse regering heeft via Praag bij de Verenigde Staten geprotesteerd dat de Amerikanen op 20 augustus verstérkin- gen naar West-Berlijn hebben gezonden voor het Amerikaanse garnizoen. Volgens de Oostduitse regering hebben de Ameri kanen hierdoor misbruik gemaakt van Oostduitse verbindingswegen. In de nota wordt gezegd dat de uitdagende rit van de Amerikaanse gevechtsgroep over het soevereine gebied van de Duitse Democra tische Republiek en de legering ervan in West-Berlijn onderhandelingen tussen de betrokken staten over een vreedzame rege ling van het Berlijnse vraagstuk wel moei lijker moeten maken. (Reuter) De Oostduitse communisti sche leider Ulbricht heeft in een brief aan de strijdkrachten gezegd dat vele leden van de Oostduitse strijdkrachten die met groot verlof zouden gaan erin hebben toege stemd langer te dienen „in het belang van het behoud van de vrede." De Oostduitse stadsraad heeft aangekondigd dat voor Westberlijners die in Oost-Berlijn werken speciale passen zullen worden uitgegeven zodat zij de staatsgrens met West-Berlijn gemakkelijker kunnen passeren. De pas sen zullen met ingang van maandag ver krijgbaar zijn. Grotewohl De Oostduitse premier Grotewohl heeft vrijdagavond de Russische kosmonaut majoor Titov ontvangen. Het was Grote- wohl's eerste verschijning in het openbaar sinds hij vorig jaar november ernstig ziek werd. Op een receptie die hem werd aangebo den door het Oostduitse centraal comité, verklaarde Titov, er „bijzondere nadruk op te willen leggen dat de Russische ruimtevaarten vreedzame doeleinden die nen. Maar, zo zei hij, de ruimteraketten kunnen, wanneer dit nodig is, ook iets an- Enige tijd geleden is in Gorki (Rus land) dit merkwaardige rivierschip tewatergelaten, dat aan 300 passagiers plaats biedt. Het schip, dat opvalt door zijn merkwaardige vorm, maakt op het ogenblik proeftochten. De naam op de zijkant luidt „Spoetnik". ders dan een ruimtecabine vervoeren Dit moet men juist nu, in deze gespannen situatie, wel bedenken". WASHINGTON (Reuter-AFP) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een Russisch document uit 1947 gepubliceerd, waaruit blijkt dat de Sovjet-Unie destijds duidelijk de westelij ke rechten van toegang tot West-Berlijn door de lucht heeft erkend. Het rapport vermeldt de conclusie van een overeenkomst tussen de vier partijen volgens welke drie luchtcorridors zonder beperking voor geallieerde vliegtuigen voor het vliegen over de Russische bezettings zone van Duitsland zouden worden inge steld. Kroesjtsjev Een Amerikaans persbureau heeft een brief van premier Kroesjtsjev „aan het Amerikaanse volk" gepubliceerd. Het bu reau had de Russische premier verzocht Russische standpunt inzake Duitsland uit een te zetten. Kroesjtsjev vergelijkt de mogelijkheid dat de Sovjet-Unie en de andere commu nistische landen een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland zullen sluiten met het vredesverdrag dat de Verenigde Staten met Japan hebben gesloten. „Toen hielden onze bondgenoten geen rekening met ons". Aan het einde van dit jaar zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ing. F. W. E. Spies, adjunct-direc teur van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. te ÏJmui den, aftreden als algemeen bedrijfsleider van het complex, te ÏJmuiden, hoofd pro- duktie. Met ingang van 1 januari 1962 is in de plaats van ing. Spies benoemd ir. J. van der Woude, thans hoofd van de ijzer- en staalsector van Hoogovens en Breedband, zulks met de persoonlijke titel van adjunct-directeur. Met ingang van de zelfde datum zal ir. Van der Woude toe treden tot het college van de adjunct-di rectie. Advertentie Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie Nieuwe Groenmarkt 11-15 Haarlem - Tel. 02500-19503 Advertentie boekenwand f 24.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 lel 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie ONDINE - GORDINI FLORIDE - ESTAFETTE

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1