Nieuws voor minnaars van modern comfort! SJda/t e&ide/t cmfoate oGeztook Belgradose conferentie uit diepe ongerustheid over oorlogsgevaar Joxe zoekt kandidaten voor tegenregering in Algerije WERELDNIEUWS r //t m/ Van dag tot dag Franse boeren beginnen zich weer te roeren raatótoel TitoNasser en Bourguiba kritiseren Sovjet-besluit van nieuwe kernproeven Afro-Aziaten vragen UNO- diplomaten te beschermen J Esso introduceert campagne ter financiering van de installatie 0p de ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 In Noord-Rhodesië 1.400 mensen gearresteerd Sabotage van De Gaulle's propaganda-tournees i VUL DE COUPON VANDAAG NOG IN! Hete brij De Gaulle zou nog hoop koesteren op overleg Kennedy's leven bedreigd door geestelijk gestoorde Gebeden voor wereldvrede Mali protesteert bij de Verenigde Staten J O O O 0.2 O O O O O O O O 0.1 O 0.2 O O O O O O O O O O O O O O O Bijna anderhalf jaar geleden heeft de regering beloofd, de rechtspositie van de ambtenaren in Nederlands Nieuw-Guinea te zullen verbeteren. Dezer dagen heeft nu het ministerie van Binnenlandse Zaken een aantal maatregelen opgesomd, die als resultaat van „talrijke overwegingen en veelvuldig overleg" tot deze verbetering zouden leiden. In de publicatie van het ministerie, waarin deze maatregelen zijn genoemd, wordt gezegd, dat zij door de waarnemend gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea zijn voorgesteld in afwachting van de tot standkoming van het bijstandskorps van burgerlijke rijksambtenaren, bestemd voor dienst in Nieuw-Guinea. Het wetsontwerp tot invoering ervan zal binnenkort bij de Staten-Generaal worden ingediend. De regering is er dus, zestien maanden na haar toezegging in de Tweede Kamer, nog niet in geslaagd met een voorste} te komen, waarin de positie van de leden van het bijstandskorps wordt vastgelegd. Van de situatie, die zich vóór de souve- reiniteitsoverdracht aan Indonesië heeft voorgedaan, waarbij met moeite een „ga- rantieverklaring" van de Nederlandse re gering werd verkregen die reeds kort daarop weer moest worden gewijzigd heeft, zij klaarblijkelijk weinig geleerd. Ook toen was er sprake van de vorming van een bijstandskorps, dat bedoeld was als een steun voor de nieuwe Indonesische regering, waarbij Nederlandse ambtenaren in Indonesië zouden blijven werken in dienst van de Nederlandse regering. Nu heeft men in allerijl overleg ge pleegd met de Directeur van Financiën in Nederlands Nieuw-Guinea, mr. G. W. ba ron van der Feltz, onder wie het kantoor voor algemene personeelszaken ressor teert. Deze kwam daartoe naar Nederland toen de uittocht van overheidsdienaren uit Nederlands Nieuw-Guinea een catastrofaal karakter kreeg. De Nieuw-Guinea Koerier van 19 augustus gaf hiervan een duidelijk beeld: „Wanneer alle plaatsen, die op de personeelsformatie voorkomen, bezet zou den zijn, zou Nieuw-Guinea 6500 ambtena ren tellen. Mpmenteel zijn er van deze 6500 plaatsen slechts 4900 normaal bezet". Men vraagt zich af, wat er van het met zoveel ambitie opgezette meerjarenplan moet terecht komen, dat jaarlijks het aan tal ambtenaren wil vergroten. En van de papoeanisering van het overheidsapparaat, als de leraren, die de Papoea's voor hun komende functies moeten bekwamen, ver dwijnen. Wat van de politie, „de sterke arm, die niet sterk meer is", zoals de Nieuw-Guinea Koerier schreef. Op 5 april 1960 heeft de regering ook be loofd dat bijzondere aandacht geschonken zou worden „aan de werkers onder de ajnbtenaren", die afkomstig zijn uit Indo nesië en die een belangrijk aantal functies in de middelbare en lagere rangen van de goevernementsdienst bezetten. Aanvankelijk hebben de uit Indonesië afkomstige ambtenaren Nederlands Nieuw Guinea beschouwd als het land hunner blij vende vestiging. Met de zich nog steeds voltrekkende wijzigingen in de omstandig heden waarbij men zowel nationaal als internationaal voortdurende veranderingen waarneemt in de beoordeling van de posi tie van het gebied is men daar wel van teruggekomen. De „blijversgedachte" is vrijwel verdwenen en ouders met kinderen denken vrijwel zonder uitzondering over een vertrek, nu of in de toekomst, naar Nederland voor de opvoeding der kinde ren. De regering heeft trouwens zelf er kend dat de verwachting, dat na de aan kondiging door de regering van haar voor nemen over te gaan tot instelling van één bijstandskorps van burgerlijke rijksambte naren, waarbij ook de belangen van de Indische Nederlanders volledig tof hun recht zouden komen en deze groep de ver dere ontwikkeling van zaken in rustig ver trouwen tegemoet zou kunnen zien, slechts ten dele is vervuld. Zij noemde als oorza ken daarvan een gevoel van onbehagen over de verdere politieke ontwikkeling en het feit dat de wettelijke vormgeving van de nieuwe rechtspositie zeer tijdrovend is gebleken. Het is te hopen, dat de thans bekend ge maakte voorzieningen in staat zullen zijn de uittocht van werkkrachten uit Nieuw- Guinea te stoppen. De verschillen tussen in Nederland geboren Nederlanders en Nederlanders, afkomstig uit Indonesië, zijn nu wel verdwenen in de rechtspositie, maar dat alleen stopt de eenmaal begon nen exodus niet. Dat blijkt wel uit het feit, dat er voor de „Zuiderkruis" en de „Waterman", die in december en februari Hollandia aandoen, ongeveer 900 boekingen zijn genoteerd. LOESAKA (Rhodesië) (UPI) De re gering van Noord-Rhodesië heeft ver klaard, dat in augustus tijdens de onge regeldheden in Noord-Rhodesië meer dan 1400 personen zijn gearresteerd. Van de 650 personen die reeds werden veroordeeld zijn tenminste 500 leden van de Afrikaans Nationalistische Partij,, de nationale onaf hankelijkheidspartij. In totaaL hebben zich 901 incidenten voorgedaan, waarbij 38 scholen werden verbrand, 24 bruggen werden vernield of zwaar beschadigd. Achttien Afrikanen wa ren om hef leven gekomen door schot wonden. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse boeren hebben niet lang getreuzeld met hun antwoord op de brief van president De Gaulle aan zijn minister-president Michel Debré, waarin hij het parlement verbiedt zich door een stemming met de huidige landbouwcrisis in te laten. Terwijl alle boeren werden op gewekt de Kamerleden van hun kiesdis tricten onder verhoogde druk te plaatsen, ging het comité van twaalf, dat de afgelo pen maanden de obstructie-ritten met de „tractoren van de gramschap" leidde, nog een stap verder. Dit comité, dat de over heid door middel van een directe actie een radicale hervorming van de Franse land bouw wil afdwingen, heeft de plattelanders opgeroepen bij een volgend bezoek van het staatshoofd aan hun woonplaatsen en -streken alle luiken, ramen en deuren van hun huizen demonstratief gesloten te hou den en op straten en pleinen door afwe zigheid te schitteren. Elk spoor van leven zal verdwijnen zodra de president der re publiek of enige minister de Franse provin cies bezoekt; zo luidt het grimmige pa rool. Voorts maakte het comité der twaalf boeren-apostelen, die zich er van over tuigd hadden binnen tien jaren overal als helden te zullen worden vereerd, nog be kend dat de tractoren einde september weer klaar staan om de wegen te blokke ren, tenzij voordien hun eisen door de re gering zouden zijn ingewilligd. T egenweer i Dat ook de regering zich op een nieuwe krachtmeting met de boeren voorbereidt, kan tenslotte blijken uit de instructies, die vanwege het Elysée aan alle Franse pre fecten zijn gegeven. Volgens die orders zal iedere poging tot agitatife van de zijde der boerenleiders in de kiem moeten wor den gesmoord, ongeacht de gevolgen, die op het lokale plan van zulke tegenmaat regelen zouden zijn te duchten. Advertentie DIRECTE AANSCHAF, GESPREIDE BETALING Ook u kunt nu een olie- stook-installatie aanschaf fen, zonder dat de kosten meteen moeten worden betaald. Esso Nederland maakt u de financiering bijzonder gemakkelijk door een nieuw systeem van gespreide betaling over maximaal vijf jaar. Maak gebruik van deze moge lijkheid; geniet nu reeds de luxe van een comfortabel verwarmde woning. OMBOUW, NIEUWBOUW Het attractieve financierings plan biedt tal van mogelijk heden. Heeft u al centrale verwarming, maar nog geen oliestook? De kosten voor overschakeling op de ideale oliestook-verwarming kunt u over verscheidene jaren ver delen. Beschikt u nog niet over centrale verwarming?De totale aanlegkosten van pro pere, gemakkelijke en com fortabele centrale oliestook worden voor u gefinancierd! UITVOERIGE GEGEVENS LIGGEN VOOR U KLAAR Wilt u meer weten over deze unieke regeling? Zend dan omgaand de coupon in en u ontvangt - gratis en vrijblijvend - de brochures „Modem Comfort" en „Centrale-Oliestook Campagne". Hierin treft u alle bijzonderheden aan over de aanleg van een oliestook- installatie (of ombouw van een bestaande centrale verwarming) en de financieringsmogelijkheden. GENIET REEDS NU VAN DE LUXE VAN MORGEN COUPON 04 Zend mij omgaand uw brochures „Modern Comfort" en „Centrale-Oliestook Campagne". Naam Adres Plaats Verstuur deze coupon in een open enveloppe, gefrankeerd met een postzegel van 4 cent, aan ESSO NEDERLAND N.V., POSTBUS tlO, DEN HAAG. fa Lekker ruiken (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BELGRADO, 2 september. De con ferentie der 24 staten die geen blok aan hun been hebben, wordt een praatmara thon. Zeven sprekers gaven elkaar gis teren de als fakkels brandende thema's door die maarschalk Tito in zijn ope ningswoord had aangestoken: antikolo nialisme, ontwapening, reorganisatie van de UNO, Berlijn en Duitsland. Voor de heterogene groep bleek het antikolonia lisme het bindmiddel en de UNO de Ïjaraplu waaronder zij bescherming wil- en zoeken tegen het toenemende oor logsgevaar. De redevoeringen van Tito, Soekamo, Nasser, de Soedaneas Abboed, de Birmees Oe Noe en de Tunesiër Bourguiba waren noodkreten die haast de indruk wekten dat de nucleaire cata strofe al voor de deur staat. Zeker school er in hun vlammende waarschuwingen een poging om de wereld wakker te schudden, maar even zeker is hun on gerustheid werkelijk toegenomen, ook door de Russische aankondiging van de hervatting der kernproeven waarop overigens zeer voorzichtig werd gerea geerd. Waar Ttio in het algemeen wees op de oorlogsvoorbereidingen der beide blokken en de plannen om opnieuw kernwapens te testen, daar noemde Nasser al man en paard. Hij zei; „Ik ben geschokt, de hele wereldopinie is geschokt door dit Russi sche plan". Bourguiba zei aan het ein van de dag: „Deze maatregel van een gro te mogendheid heeft de internationale spanning en de ongerustheid der volken doen toenemen." Maar Nasser wees ook op de Franse proeven in de Sahara en de Soedanees Abboed zag zelfs kans bij zijn critiek daarop de Russische proeven ge heel in het midden te laten. Over een ander klemmend probleem, Duitsland en Berlijn, lieten alleen Soekar- no, Nasser en Oe Noe zich uit. De zeer gematigde Birmees betreurde dat de bei de blokken in Berlijn zo snel naar het pistool hadden gegrepen en bepleitte be middeling (hij keek daarbij naar Nehroe). Nasser zei dat de splitsing van Berlijn slechts een gevolg en een symbool is van de tegennatuurlijke Duitse splitsing. Soe- karno kwam met een concreter plan. Hij zei: „Legaliseer de bestaande toestand, erken het bestaan van twee Duitslanden met verschillende systemen, houdt West- Berlijn en de toegang daartoe vrij, onttrek de beide Duitslanden aan de invloed der grote mogendheden en laat de Duitsers het dan zelf maar uitzoeken." Een voorstel dat dichter het Russische standpunt dan het westelijke nadert. Voorlopig draaiden de neutrale leiders nog als katten om de hete brij der acute kwesties die door de grote mogendheden op het vuur wordt gehouden. Zij tastten echter flink toe bij de politieke spijzen waar ze niet de mond aan konden bran den. Antikoloniaal en antineokoloniaal ble ken zij allemaal zeer uitgebreid, Soekar- no het felst, Oe Noe het gematigst. De Birmees zei: „Bij het opruimen van de koloniale resten moeten wij voorzichtig zijn geen nieuwe conflicten te scheppen en de toch al grote wereldspanningen niet te verhogen". Maar de vriendelijke Birmees kwam dan ook regelrecht uit het hoofd kwartier van de morele herbewapening, en dus was hij in een milde stemming. Over nóg een punt was iedereen het eens: een reorganisatie van de UNO is noodza kelijk. Bourguiba vatte de redenen daar voor het beste samen. De UNO is gesticht door geallieerden die inmiddels vijanden zijn geworden en sindsdien is er een hele lijst nieuwe naties bijgekomen. Het Hand vest, vooral de zetelverdeling in de UNO- organen, weerspiegelt niet meer het we reldbeeld. In de Veiligheidsraad en in het secretariaat-generaal moeten verande ringen komen en daar was iedereen het over eens communistisch China moet worden toegelaten. Over het karakter der veranderingen was men vaag. Dit moet in een commissie behandeld worden. Kroesjtsjev's „troika"-voorstel heeft nog geen steun. Oe Noe verwierp het zelfs open lijk. Bourguiba pleitte voor assistenten van de secretaris-generaal, die verplicht ge raadpleegd zouden moeten worden. Iedereen vond ook dat de niet-gebonden landen vooral geen neutraal blok zouden mogen worden. Men wil alleen een morele kracht vormen. Maar dat op zichzelf be minnelijke voornemen werd nog niet na der geconcretiseerd. Naast de verplichte nummers het antikolonialisme werd ge ïllustreerd met Angola, Algerije en Bizer- ta, maar Soekarno was de enige die over Nieuw-Guinea repte werden ook vrije figuren gereden. Soekarno stelde voor aan het stervend kolonialisme een tijdslimiet van twee jaar te stellen. Nasser bracht de Palesteinse kwestie op het tapijt als een vorm van neo-kolonialisme Israel zou een bolwerk van het inperialisme zijn en Bourguiba viel hem daarin bij. Dat was de contributie voor het volwaar dig lidmaatschap der Arabische club. De rede van Bourguiba was eigenlijk de enige in grote stijl. Hij sprak niet over Bizerta, alleen in het voorbijgaan over „de tragische gebeurtenissen in Tunesië". Hij wees veeleer op het lijden der Algerijnen. Hij zei: „Wij zijn misschien zwak, maar wij, zoals wij hier zitten, vertegenwoordi gen tussen de grote blokken toch een mensheid die hongert naar vrede, gerech tigheid en waardigheid". Hij zei ook zin volle dingen over economische hulp. Die moet uit het klimaat van de koude oorlog worden gehaald en door internationale or ganisaties worden versterkt. Hij moet ook worden aangevuld door onderlinge hulp der onderontwikkelden, uitwisseling en harmonisering van hun ontwikkelingsplan nen. De geïndustrialiseerde landen moe ten volgens Bourguiba nog eens diep over hun economische concessies nadenken. De balans van de eerste dag had er voor het Westen slechter kunnen uitzien: voor de internationale spanning worden beide blokken gelijkelijk verantwoordelijk gesteld. Alleen het kolonialisme blijft voor het Westen een bijkans onoverkomelijk ob stakel. Naast Bourguiba's geslaagde vuur doop in het neutrale kamp en Oe Noe's religieuze vergevensgezindheid, waren ook Nasser en Tito gezien het kader ge matigd en zakelijk. De Soedanees Abboed was alleen maar onbegrijpelijk. En presi dent Soekarno? De man die in het Indo nesisch een meester-redenaar is, maakt in het Engels de indruk een weekeind-filosoof te zijn. De neiging om zijn rede belache lijk te maken valt echter weg wanneer men zich herinnert, dat het moeilijk te verlangen is dat de leerling groter allure heeft dan de leermeester. En zo dwaalde dan gistermiddag de blik enigszins afgun stig af naar Nehroe en zijn Britse vor ming. (Van onze correspondent) PARIJS Louis Joxe, de Franse mi nister voor Algerijnse Zaken, zou vana vond op het Elyseé aan generaal De Gaul le verslag uitbrengen van zijn bevindin gen in Algerije, dat hij deze week voor de zoveelste maal bezocht. De minister heeft in Algiers en Oran in diep geheim met een aantal Franse en Algerijnse notabelen, burgemeesters, kamer- en gemeenteraads leden, geconfereerd met de bedoeling ge gadigden te vinden voor een post in een soort Fransgezinde tegenregering, die De Gaulle binnenkort zou willen oprichten. De animo voor die portefeuilles lijkt ech ter altijd nog niet bijster groot te zijn, of schoon Joxe volgens sommige berichten toch zes ministrabele kandidaten voor zo'n functie bereid zou hebben gevonden. Het is niet uitgesloten dat de president der republiek op zijn persconferentie van dinsdag al een tipje zal oplichten van de sluier, die zijn bedoelingen in deze sa menhang nog steeds verhullen. Intussen meent men in Parijs ook nog te weten dat De Gaulle alle hoop op een hervatting van de vredesbesprekingen met de nieuwe ploeg van het F.L.N., die een veel scherper koers wil varen, toch nog niet heeft opgegeven. Om die schamele kansen bij voorbaat niet te compromitte ren, zou de tegenregering dan ook de naam dragen van „administratief comi té" en slechts met de opdracht worden belast voor de komende lente een refe rendum over het zelfbeschikkingsrecht voor te bereiden. Dat ook in de ogen van bijna het gehele Franse volk de uitslag van het referen dum wel vast staat, kan blijken uit de resultaten van een nieuwe opiniepeiling die dezer dagen in Frankrijk over de Al gerijnse kwestie werd gehouden. Nog slechts vier percent der ondervraagden gelooft dat Algerije voor Frankrijk be houden kan blijven. Tegenover 31 percent, die meent dat een onafhankelijk Algerije toch nog wel vriendschappelijke betrek kingen met Frankrijk zou willen blijven onderhouden, stond een bijna even groot aantal sceptici (27 procent), dat zich over de warmte dier toekomstige relaties geen enkele illusie meer bleek te maken. De jongste statistieken van de Franse uitvoercijfers geven die laatste categorie intussen geen ongelijk. Over de maand juli is Algerije voor het eerst vérdrongen van de plaats van Frankrijks voornaam ste afnemer van produkten en grondstof fen. Die export naar de franc-zone is trou wens over de hele linie met zeven per cent afgenomen, een verlies dat door de uitvoer naar andere landen overigens met acht percent ruimschoots kon worden op geheven. Inplaats van Algerije, is nu West-Duitsland Frankrijks belangrijkste handelspartner, waardoor een politieke ont wikkeling zich ook in economische termen lijkt te vertalen. ORAN (Algerije) (UPI) De politie te Oran heeft bekend gemaakt dat tengevol ge van ongeregeldheden 94 personen zijn gearresteerd, van wie er zestig zijn opge sloten. In de afgelopen vijf dagpn zijn in Oran tijdens relletjes zestien moslims ge dood. Gisteravond was het weer bijzonder onrustig in Oran, nadat bekend was ge worden dat een moslim in een volle auto bus een Europese jongeman had doodge stoken. Opgewonden leeftijdgenoten van de vermoorde koelden hun wraakgevoelens op willekeurige moslims. In Algiers hebben drie Europeanen van uit een auto het vuur geopend op de be zoekers van een café, waarbij drie mos lims het leven hebben verloren. MARSEILLE (Reuter) -Volgens mili taire kringen in Marseille wordt vandaag het eerste contingent van de Franse zeven de lichte pantserdivisie uit Algerije in Marseille verwacht. Zondag volgen nog meer contingenten. Deze divisie is de tweede die uit Algerije wordt terugge trokken. HYANNIS (Massachussetts) (UPI) Ge heime agenten en troepen van de staat Massachussetts onderhouden intensieve pa trouillediensten rond het huis van presi dent Kennedy te Hyannis in de Ameri kaanse staat Massachussetts. De bewaking werd ingesteld nadat een geestelijk ge stoorde had gedreigd de president te zullen doden. De man is ontsnapt uit een gesticht in Texas. Hij is in het bezit van een pistool. OSLO (UPI) Koning Olaf V van Noor wegen heeft de kerkelijke autoriteiten in zijn land verzocht met ingang van aan staande zondag iedere week een bijzonder gebed voor de wereldvrede en samenwer king tussen alle landen in de liturgie in t© lassen VATICAANSTAD (Reuter) Paus Joannes zal zondag 10 september een mis opdragen voor de vrede tussen de volken. Na deze mis zal hij zich via radio-Vati- caanstad tot de rooms-katholieken in dé wereld richten. Ik wens Coco Chanel alle mogelijke suc ces toe. Deze wereldbekende Franse parfu- meuze gaat de Britse vrouw bewerken om meer reukwateren te gebruiken. De Daily Mail heeft onthuld dat tachtig percent van alle Britse vrouwen geen parfum gebruikt. In Frankrijkacht pet. Dat is nogal een verschilletje in gezamenlijke geur. Hoe zou het bij ons, in Neerland, mijn Neêrland zijn? Naar wat ik in volle bussen en treinen meen te ruiken blijft ons percentage par- fundames vér achter bij de Frangaises. En ik vrees zelfs nog wel een tikkeltje bij de Britse. Bij ons zoeken ze het meer in de boter koek, de tompoes en de moorkop. Ik heb het vermoeden dat zij meer eten dan rui- ken. Misschien wil het Centraal Bureau voor de Statistiek ons hieromtrent eens inlichten. De man die door Coco in Engeland in vertrouwen is genomen, George Donald son, zei: „Parfum is ontworpen om rondom de vrouw een sfeer van opwinding te creëren. De vrouwen hier vinden daarom, dat men het niet elke dag moet gebrui ken. Wij gaan hun nu van gedachten doen veranderen. Zij moeten opgevoed worden Ze moeten gaan inzien dat ver leidelijkheid geen zaak is van eenmaal in de week. Altijd moeten zij verleidelijk zijn". Is dat zo? Moeten vrouwen altijd verleidelijk zijn? Maar er is nog een vraag: kun nen vrouwen altijd verleidelijk zijn, ook al gebruiken zij wel parfum? De eerste vraag zal ik niet beantwoor den uit scherp morele overwegingen; de tweede niet uit hoffelijkheid jegens de 1 loemetjes jurkendraagsters. De Daily Mail deelt nog wat mee: Brit se mannen geven per jaar f 2.500.000 meer uit aan reukwaters dan de moekes. Dat vind ik prettig om te horen: de man stelt blijkbaar meer prijs op zijn verleidelijk heid dan de vrouw op de hare. En hier bij ons? Ik denk maar weer aan de volle bus en de volle trein. Daar ruikt het dikwijls als in een sterk verwaarloosde dierentuin. Ik blijf voorzichtig. Meer zeg ik er niet van. Maar naar wat mijn neus mij ver telt, mag Coco ook best eens naar Neder land komen. Elias Advertentie Geheim wapen. De Londense politie is op zoek naar drie jongens, die diefstal len hebben gepleegd in een speelgoed winkel en andere zaken. De dieven kie zen zorgvuldig hun objecten uit en la ten de keus vallen op winkels waar al leen vrouwelijk personeel werkt. Daar laten zij dan een aantal witte muizen los, die er de oorzaak van zijn dat de dames gillend op tafels en stoelen vluchten. Kleurkorps. De minister van Defensie van Zuid-Afrika, J. J. Fouché heeft gis teren een voorstel verworpen tot inlij ving van Afrikanen in de Zuidafrikaan- se strijdkrachten. Hij verklaarde, dat het niet in het beleid van de regering paste om niet-blanken in militair ver band te organiseren. Hij toonde zich wel voorstander van de heroprichting van het Afrikaanse „Kaap" korps, waarvan de leden niet gewapend zouden zijn. Advertentie N.V. MIJ. „HOLSTER" OVERVEEN Tel K 2500 6fln02. 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut- oliestook NEW YORK (UPI) De Afro-Aziatische groep in de UNO heeft aan secretaris generaal Hammarskjoeld „passende maat regelen" gevraagd tot bescherming van UNO-diplomaten tegen mishandeling of discriminatie op grond van de huidskleur in New York. De brief is ingegeven door het mishan delen van de Ghanese ambassadeur, Michel Collet, door Newyorkse agenten, na een verkeersongeval. De Newyorkse politie heeft de mishandeling ontkend. De rege ring van de Afrikaanse republiek Mali heeft bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen de mishandeling van een Guinese UNO-diplomaat. In het protest zegt de regering van Mali ongerust te zijn voor „mogelijke herhalin gen van provocaties waarvan gekleurde diplomaten steeds vaker het slachtoffer worden". Ook werd gezegd, dat de mis handeling van de diplomaat „in flagrante tegenspraak is met de houding die de Ver enigde Staten internationaal tot uiting brengen". Eerlich. Yosef Erlich, 13 jaar, stapte ir Jeruzalem een politiebureau binnén en vertelde dat hij wat oude geldstukken had gevonden. Vervolgens deponeerde hij een zak met 300 Engelse goudstukken van 20 shilling op de lessenaar. De waar de van de munten is ongeveer 9.000 Is raeli pond. De jongen vertelde aan de verbaasde politiemannen dat hij het - geld had gevonden toen hij in de schuur thuis een fiets demonteerde. De munten vielen uit het frame. Ze gaan naar de schatkist van Israel, maar Yosef zal wel een beloning krijgen. Sovjet-havik? In de buurt van de Zweedse plaats Skovde is een helikopter van de Zweedse marine neergestort na in bot sing te zijn gekomen met een havik. De twee inzittenden van het toestel ty pe Alouette, kwamen met de schrik vrij Op 300 meter hoogte kwam de vogel in de hefschroef terecht, waardoor de pi loot gedwongen werd een noodlanding te maken, die echter mislukte. Ontdekt. De Amerikaanse ruimtecabine „ontdekker 29" is vrijdag ten noorden van Hawaï uit zee opgevist. De cabine werd woensdag van de luchtbasis Van- denberg in Californië gelanceerd en heeft 33 omwentelingen om de aarde ge maakt. Tot nu toe zijn drie „ontdekkers" uit zee opgevist en vier in de lucht op gevangen. Brand. Een van de grote bosbranden die op het ogenblik in de bergen langs de Italiaanse Riviera woeden, heeft vrijdag de buitenwijken van de havenstad Sa- vona bereikt. Een aantal inwoners van de stad is al uit zijn huizen gevlucht. Honderden brandweerlieden, soldaten en politiemannen bestrijden de branden bij Savona, Laigueglia, Alassio en Al- benga. Toe maar. Italië is van plan binnen twee jaar een kunstmaan van Italiaanse ma kelij in een baan om de aarde te bren gen. De satelliet zal van een eveneens in Italië ontworpen en gebouwd drijvend platform worden gelanceerd. Enkele "(huwelijks) reis. Een pas getrouwd stel een Hongaarse technicus en een stewardess van de Oostduitse lucht vaartmaatschappij hebben in Wenen politiek asiel gevraagd. Zij kwamen in Wenen aan met een vliegtuig, dat van Berlijn op weg was naar Boedapest Spelletje schaak. Tussen 12 en 14 septem ber zullen de Navostrijdkrachten in Eu ropa manoeuvres houden, die de naam „schaakmat" hebben gekregen. Dezelf de maand nog zullen er in Turkije oefe ningen van de Navotroepen worden ge houden. Hieraan zullen ook 2.000 man deelnemen, die met uitrusting en al door de lucht over de Atlantische Oce aan zullen worden vervoerd. Vorderingen. In 1960 hebben de Engelsen driemaal meer koffie gedronken dan vóór de Tweede Wereldoorlog, maar de thee als nationale drank is nog lang niet ingehaald.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3