Reuzenhert dwaalde 8000 jr. voor Chr. door Velsens schaars begroeide vlakte l IJmondafdeling volleybalbond zit thans zonder kader SPORT IN DE IJMOND Havenberichten Reuzenhert uit de Haringhaven Wijziging in Deens plan voor atoom-tanker Zes jubilarissen bij de n.v. Beijnes WERELD 6 OUDE BOTTEN UIT DE NIEUWE HARINGHAVEN „Da Pacem" gaat van Mozart „Krönungsmesse" zingen „Met pers en tekenstift" expositie van Felison Grote bloemenaanvoer Niewe haringhaven Z Al tRüAU 2 SEPTEMBER 1961 Door de oplettendheid van een draglinemachinist en diens zoon, konden bij het graven van de nieuwe haringhaven te IJmuiden enkele botten worden geborgen, die daar op acht meter diepte tevoorschijn kwamen. Deze vondsten zijn nu teruggekeerd uit Leiden, waar de bekende paleon- tholoog drs. G. Kortenbout van der Sluys zo vriendelijk was ze voor ons te determineren. Het meest opvallend is een grote borstwervel van een Noordkaper, een walvissoort die verwant is aan de Groenlandse; daarnaast werd het iets kleinere borstbeen van een Orca of Zwaardwalvis gevonden, in tegenstelling tot de zoëven genoemde een geduchte rover. Maar het interessantste was ongetwijfeld een vrij groot, versteend bot. Het is de derde halswervel van het Reuzenhert (Cervus Giganteus), een reeds lang uitgestorven hertensoort, die omstreeks 8000 jaar vóór Chr. in ons land leefde Deze wervel is 13 cm lang, terwijl de grootste breedte 11 cm bedraagt. Het weegt maar liefst anderhalf pond! Dit enorm grote hert had een ge wei, waarvan de totale breedte 4 m. be droeg; het was schoffelvormig verbreed en deed ongetwijfeld dienst, om bij het voed sel zoeken mos, planten, kleine struiken, en dwergboompjes los te wrikken. Dit dier leefde hier in de laatste fase van de Ijs tijd, door de geologen „Tubantiën" ge noemd, een over het algemeen zeer koude periode, al kwamen daarin ook enkele zgn. interglaciale tijden van een wat zachter klimaat voor. De naam „Tubantiën" is ontleend aan de vele vondsten die uit deze periode gedaan werden bij het graven van het Twente-Rijnkanaal Wel bereikte de Skandinavische ijskap in het laatste ijstijd- perk ons land niet, maar de nabijheid van het ijs, dat een groot deel van Engeland en ook van Jutland bedekte, deed hier een grimmige koude ontstaan, waardoor de bo dem gedurende honderden jaren tot op gro te diepte bevroor, 's Zomers ontdooide de oppervlakte plaatselijk en er ontstonden meertjes, waarvan het water echter door de ijslaag eronder niet weg kon zakken. Het landschap moecen wij ons voorstel len als een toendra- of steppenlandschap, vooral op de vochtige plaatsen begroeid met allerlei planten, mossen, gras, en klei ne boompjes: de dwergberk, kruipwilgen en dennetjes; iets later verschijnen dan ook nog els en hazelaar. De Noordzee vormde nog een grote, komvormige droge vlakte, waardoorb'zich rivieren van Oost naar West ten. Gelderse IJssel en Vecht moeten 0 pen hebben door een stuk van 't tegenwoordige West-Friesland eif de Thames was een zijrivier van de Rijn. Uitsterven? Toen in iets zachtere periodes in het Tu bantiën er meer boomgroei kwam en het toendralandschap tijdelijk plaats maakte voor een parklandschap met meer en gro tere bomen, zal ons reuzenhert met zijn onhandig groot gewei het moeilijk hebben gekregen en misschien ligt hier de oorzaak van zijn uitsterven. Dit laatste in tegen stelling met zijn tijdgenoot het edelhert, dat tot in onze dagen nog vrij veelvuldig voorkomt. Andere dieren uit zijn omgeving waren de mammoet, de wolharige neus hoorn, de bison, het rendier, paarden, zwij nen en het oerrund (meestal onjuist oeros genoemd). Van dit laatste, dat pas in de 17e eeuw uitstierf, werd enige jaren gele den een grote hoornpit gevonden te IJmui den, indertijd afgebeeld en besproken in het tijdschrift „Westerheem". De vind plaats, onder de fundamenten van een huis gaf echter geen enkele aanwijzing omtrent de ouderdom. Maar ook leefden hier in de laatste ijstijdfase nog geduchte roofdieren: de grottenbeer en de grottenleeuw (beter dan „holenleeuw", wat een germanisme is). Bij baggerwerken in het Braseroermeer kwam een fraaie onderkaak van dit laatste dier, met een enorme scheurkies tevoor schijn. Maar ook de mens was er al en mogelijk vormde hij, met zijn valkuilen, vuurstenen pijlpunten, harpoenen en dol ken wel de gevaarlijkste vijand van de toenmalige fauna! In Hengelo werd een schedelkap opge graven van een mens uit deze laatste Ijs tijd, terwijl men in de nabijheid en in iets oudere lagen talrijke werktuigen van bewerkt vuursteen en gereadschap van her tengewei aantrof. De oudste sporen van rendierjagers, die de kudden volgden bij hun heen en weer trekken van Noord naar Zuid en omgekeerd, gaan zeker terug tot 10.000 jaar vóór Chr! Plantengroei Door onderzoek van bewaard gebleven stuifmeelkorrels uit de lagen van het Tu bantiën, weten wij heel wat van de plan tengroei. In en bij de meertjes groeiden waterplanten en een vochtlievende flora Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR 1 DAG en NACHT Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Favoriet van Rotterdam, ledig voor IJbunker IJmuiden; Thun- tank 6, Ventspils, bijlegger IJmuiden; Albert V, Ipswich; Belos, Antwerpen; Delft, Antwerpen; Nina, Pierten; Spes Major, Londen; Dobropolje, Moermansk; Keizersgracht, Köping; Sir Andrew Duncan. Freetown; Ubbergen, Klaipeda; Fries land, Stettin; Ardeas, Hamburg; Oscar Sinigiglia, Monrovia, erts voor Hoogovens; Riob, Londen; Anne, Rouaan. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Patria van Rotterdam; Rozenburgh, Rotterdam; Maartje, Goole. ledig Binnenhaven Hoogovens; Libertas, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Dinkelstroom naar Cobh, walsmateriaal van Hoogovens; Havel- land, Bremen; Ciudad de Cucuta, Le Havre; Ruhrort, Bremen; Batavier, Sundval; Zaanstroom, Dagenham; Katho Oltman, Hamburg; Lies, Ham- Burg; Gaasterland, Las Palmas; Favoriet, Noord zee, zout van IJbunker IJmuiden; Rainer Parch- mann. Bremen, Bogesund. Antwerpen; Thuntank 6, Genua, bijlegger IJmuiden; Egret, Liverpool; Steenkerk. Las Palmas: Witmarsum, Bremen; Aeneas, Kopenhagen; Nore, Norrköping; Nero Odense; St. Arvans, Casablanca. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Emst Schroder naar Cristobal; Alderney Coast, Dublin. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). als: waterweegbree, waterranonkel, riet, fonteinkruid, moerasviooltje en verder: zo- merroosje, paardestaart, duindoorn en je neverbes. De dwergberk en dwergwilg, die thans nog op Spitsbergen voorkomen, noemden wij reeds. Maar de opvallendste verschijning was de dryas of achtster (dryas octopetala), een stevig gebouwd, zeer klein heestertje, dat tegenwoordig nog zeer veel op de alpenweiden groeit. Deze plant heeft prachtige, roomkleurige bloe men en zó algemeen was haar groei in de laatste ijstijd, dat men die ook wel de dryasperiode noemt. Stellig zullen er on der onze lezers zijn, die bij de aanleg van de tunnel onder het Noordzeekanaal, meer dan eens gewandeld hebben over het uiterst fijne, zilvergrijze ijstijdzand, dat daar op 25 m. diepte de bodem van de uitgraving bedekte. Jaren, waarschijnlijk eeuwen lang, moet dit zand door de wind zijn aangevoerd uit de grote westelijke vlakte en wie goed toe keek, kon er nog heel kleine hoorntjes in vinden van voorwereldlijke slakjes. Maar iets hoger in het profiel van de tunnel- put, op ongeveer 21 m. N.A.P. bevonden zich de lagen uit ons Tubantiën en hierin waren de overblijfselen van de dryas dui delijk te onderscheiden. Naast de soms wonderlijk golvende lagen, ontstaan door afwisselend bevriezen en ontdooien van de bodem, zagen wij daar op meerdere plaat sen donkere, enigszins komvormige plek ken, die bij nader onderzoek bleken te be staan uit fijne laagjes dryasblaadjes, nog duidelijk als zodanig herkenbaar! Achtduizend jaar vóór Chr. (honderd eeuwen geleden dus!) moet hier een land schap zijn geweest van stuifduintjes, afge wisseld door 's zomers ontdooide waterkui len en moerasjes. Als de dryas, die hier, gezien de veelal opgerolde blaadjes, last van te grote droogte kreeg en afstierf, raakten de overblijfselen in de meertjes, waar zij telkens weer onderstoven en be waard bleven. En zo vormen zij de stille getuigen van de ver achter ons liggende periode, waarin het reuzenhert door de sihaars begroeide vlakte dwaalde, op zoek naar voedsel. Nog één vraag Ten slotte blijft hier nog één vraag, die niet zo gemakkelijk te beantwoorden valt: hoe komt de halswervel van dit dier in het zand van de haringhaven, op een diepte van 8 m., terwijl het niveau uit het Tu bantiën 12 m. dieper wordt aangetroffen? Het moet haast wel, dat hij van elders is gekomen en later hier is aangespoeld. Bij de werken aan de IJsselmeerpolders zijn herhaaldelijk botien van praehistori- sche dieren aan het licht gekomen, veel ook uit ons tijdvak, zoals bv. een stuk schedel met geweifragment van het reu zenhert uit de N.O.-polder. Bij deze vond sten, evenals bij die uit de Oosterschelde, valt telkens'weer op, dat zij voornamelijk gedaan worden bij oude stroomgeulen. Mo gelijk bood de vegetatie langs de oevers hiervan de dieren de beste levensomstan digheden, maar ook is het niet uitgesloten, dat gestorven dieren door het snel stro- Een paar maanden geleden stapten een paar IJmuidense jongetjes het redactielokaal van de „IJmuider Cou rant" binnen met onder hun arm een schoenendoos vol botjes. Een dag later kwamen zij met een groot bruin ver steend bot aandragen. Zo langzamer hand begon het redactielokaal er als een .museumpje uit te zien, want de jongens kwamen later weer, steeds nieuwe voorraden brengend. Een ver zameling botten, die oud, heel oud moesten zijn, dat zagen wij wel, doch meer deskundigheid konden wij echt niet opbrengen. Vandaar dat wij de beenderen naar onze gewaardeerde medewerker, de heer H. J. Calkoen uit Velsen-Zuid brachten. Hij toonde zich direct geïnteresseerd en zegde alle medewerking toe. De beenderen stuur de de heer Calkoen op naar de be kende paleontholoog drs. G. Korten bout van der Sluijs te Leiden. Deze deskundige onderzocht de botten en het resultaat hiervan willen wij de lezers graag mededelen. Dat er een reuzenhert uit de Haringhaven kwam, dat eens op de oude grond van IJmui den moet hebben rondgedwaald, zul len de jongens en de oplettende drag linemachinist niet hebben vermoed. Wij trouwens ook niet. In onder staand artikel vertelt de heer H. J. Calkoen meer over de vondsten. mende water werden meegevoerd, om ten slotte in een dode bocht te belanden. Het is mij niet bekend of het Oer-IJ, een zeer oude stroom; die vrij zeker een deel van zijn water ontleende aan een door de Utrechtse Vecht lopende Rijntak, toen al bestond. Dat ook vlak ten O. van Am sterdam twee vondsten uit het Tubantiën zijn gedaan, is wel merkwaardig. Maar on getwijfeld zijn er in de buurt ook andere rivieren en smeltwaterbeddingen geweest, die hiervoor in aanmerking komen. De mammoetskies, die tot de laatste oor log bewaard werd op de rhbs te Velsen en die gevonden werd bij graafwerken voor de grote sluizen te IJmuiden, is helaas verdwenen. Maar de hierboven besproken vondst uit de haringhaven, als interessant overblijfsel uit lang vervlogen tijden, is stellig een plaatsje waard in het toekom stige streekmuseum, dat naar wij hopen in het gerestaureerde „Beeckestein" zal worden ondergebracht. H. J. Calkoen Het Alpha-project, een door de Deense Danatom verrichte ontwerpstudie voor een met kernenergie voortgestuwde tan ker van 65.000 ton, waarin een drukwater- reactor wordt toegepast, zal worden her zien. De nieuwe studie zal echter niet op tijd voltooid zijn om in overweging te worden genomen door de werkgroep voor scheeps voortstuwing van het European Nuclear Energy Agency. Deze werkgroep heeft echter wel nota genomen van de resulta ten van de oorspronkelijke studie. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de Amsterdamse haven zijn in augus tus 713 zeeschepenaangekomen (1.808.655 brt) en 727 vertrokken (1.904.572 brt). „Weliswaar hebt u uit de jaarverslagen van het afgelopen seizoen optimis tische geluiden kunnen beluisteren, omdat de zaken redelijk gemarcheerd hebbenaldus de voorzitter van de afdeling IJmond van de Nederlandse Volley bal Bond op de jaarlijkse afdelingsvergadering, „maar de afdeling staat nu voor een kadercrisis". Zowel in het hestuur, als in de scheidsrechters- en de tech nische commissie is één persoon overgebleven door het aftreden en niet-herkies- baar zijn van de zittinghebbende leden. En van de zijde der verenigingen zijn, na de uitgezonden convocaties, geen kandidaten gesteld. De verwachting werd geuit, dat in deze vergadering nog de nodige personen naar voren zouden komen. Deze werd echter niet vervuld. Het deel van de agenda der jaarvergade ring voor de pauze werd vlot afgewerkt. De jaarverslagen van secretaris, penning meester, competitieleider, scheidsrechters-, technische- en propagandacommissie wer den, behoudens hier en daar een enkele opmerking, goedgekeurd. Alleen het werk van de technische commissie werd aan een wat langduriger beschouwing onder worpen. Mededelingen over de districts- en de bondsraadsvergadering konden slechts summier worden verstrekt, omdat nog maar één agenda was binnengekomen. Bovendien werden voor de pauze de kampioensprijzen uitgereikt, bestemd voor de verenigingen PSV (eerste klasse da mes), OS ftweede klasse dames), alsmede Tyfoon 1 en Tyfoon 3 (eerste en tweede klasse heren). Men wenste Tyfoon, dat automatisch naar de overgangsklasse van district West I was gepromoveerd, veel Na de pauze haalde het bestuur de agendapunten betreffende de verkiezing van bestuur en commissies met instem ming van de vergadering naar voren en stelde de voorzitter de aanwezige vereni gingsbesturen voor de consequentie, dat zonder deze lichamen, alsmede bij onvol doende aantallen, het werk in de afdeling zou komen stil te liggen, terwijl noch de verenigingsteams in de afdeling, noch die in de overgangsklasse aan de competitie zouden kunnen deelnemen, of men zou naar een andere afdeling moeten ver huizen. Voor een bestuursfunctie waren enkele personen in principe bereid gevonden, op voorwaarde, dat het overige kader zou worden gecompleteerd. Bij eerste oproep kwamen geen kandi daten naar voren, waarna de vergadering voor een vijftal minuten werd geschorst om de verenigingsafgevaardigden in de ge legenheid te stellen nader te overleggen. Het resultaat daarvan was, dat slechts één vereniging twee kandidaten naar voren bracht voor de technische commissie. De medewerking van de gezamenlijke vereni gingen bleek in het algemeen onvoldoende om in hun eigen belang tot een vol ledige werkbasis te komen. De afdeling was en bleef derhalve ten aanzien van de vervulling van kaderfunc ties in een impasse. Het gevolg was dan ook, dat na een kort beraad achter de bestuurstafel de voorzitter de vergade ring mededeelde, dat de besprekingen voor het bestuur een dusdanig teleurstellend resultaat hadden opgeleverd, dat de ver gadering zou worden gesloten. Het af delingsbestuur ging daarbij op non-activi teit en zou alle werkzaamheden tot nader order laten liggen. Het werd thans aan de verenigingen overgelaten zich te bezinnen omtrent het voortbestaan van hun af deling. Het rooms-katholiek gemengd koor „Da Pacem" zal op 17 september tijdens de Hoogmis in de St Engelmunduskerk te Driehuis „Die Krönungsmesse" van Mo zart uitvoeren. Dit in samenwerking met het parochiële kerkkoor en dameskoor. Men heeft dok medewerking toegezegd aan „De Stem des Volks", die ook de kroningsmis van Mozart in studie heeft. Het is de bedoeling in oktober een geza menlijke uitvoering te geven. In november geeft „Da Pacem" een eigen concert, waarbij men een keur van operawerken ten gehore zal brengen, met medewerking van enkele goede solisten. „Da Pacem" repeteert elke woensdag avond van 20 tot 22 uur in „De Uilen boom", Hoofdstraat, Santpoort. Liefheb bers kunnen nog meezingen. Vrijdagmorgen, precies elf uur zwenkten zeven indrukwekkende luxe wagens het voorplein bij de Koninklijke Beijnes te Beverwijk op, om de heren H. Boeree, K. Buijs, K. Hijkoop, H. Kelderman, S. van der Meulen en A. Th. Terburg, met hun echtgenotes, in de gelegenheid te stel len hun zilveren jubileum bij de vennoot schap te vieren. Nadat enige leden van de ondernemings raad een erehaag hadden gevormd, werd de vlag in top gehesen, waarna enkele vrouwelijke personeelsleden de dames een boeket bloemen overhandigden. Vervol gens begaf het gezelschap zich naar de smaakvol versierde kantine van het hoofd gebouw, waar de huldiging plaats vond. Als eerste richtte ir. G. O. J. van Ditz- huyzen, directeur der vennootschap, het woord tot de jubilarissen. In de geschie denis van Beijnes zal deze dag als zeer bijzonder worden aangetekend, aangezien niet minder dan zes personen hun jubi leum vieren. Speciaal heette hij de heer S. van der Meulen welkom, daar deze zijn jubileum door familieomstandigheden niet in de maand mei van dit jaar kon vieren. Spreker ging vervolgens dieper in op de capaciteiten van ieder afzonderlijk, waar bij hij de nadruk legde op de trouw en de betrouwbaarheid van de jubilarissen, die hierdoor aan de bloei van de vennootschap hadden meegewerkt, waardoor de produc ten of dit nu een spoorwagen, tramwagen of een waterlandkruiser betreft, een we reldreputatie genieten. Namens zijn mede directeur, drs. W. L. Beijnes, feliciteerde hij zijn medewerkers, voor het vele dat zij in de loop van deze vijf en twintig jaar hadden volbracht. Hij overhandigde ieder een enveloppe met inhoud. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Han del werd de jubilarissen door de directeur de zilveren draagmedalje op de borst ge speld en de daarbij behorende oorkonde uitgereikt. Hierna volgde een zangintermezzo door mej. J. Wijn, begeleid door de heer E. W. Huyting, een aria uit Hoffmans-Erzahlun- gen van Offenbach. Vervolgens werd het woord gevoerd door de diverse chefs der afdelingen waar de jubilarissen werkzaam zijn. De diverse redevoeringen werden onderbroken door muzikale uitvoeringen van mej. Wijn, mej. N. Schelvis (accordeon) en de heer Huy ting (piano). Tot slot van de huldiging nam de waar nemend voorzitter van het Jubileum- en Ontspanningsfonds het woord, die namens het fonds geschenken aanbood. De heer Boeree dankte tenslotte namens zijn collega's de diverse sprekers en de directie. WEINIG BELANGSTELLING VOOR BHM-CONCERT De Beverwijkse Harmoniekapel heeft vrijdagavond haar serie concerten in de gemeente voortgezet. Nu werd een concert gegeven op de Markt, hoewel gelegen in het centrum der gemeente trok ook dit concert een handjevol belangstellenden. Het drumcorps maaakte een rondgang door een deel van de gemeente. VitACCO.nrnKlomnn len en Brouwer, v. Doorn, Muskee, Dem- T HC8SC pi UUlClllClI mers, Smit en Nicolai. IEV (Om half drie thuis tegen DIO): De Castricumse voetbalvereniging Vi- Jansen, Stals en N. N. Fijen, Buur en De tesse is al vier-en-een-half jaar bezig met Roos, Korver, Kramer, Beentjes, De Reus besprekingen met kerkbestuur en gemeen- en Smit. tebestuur. Want men wil het terreinen- DEM (In toernooi RK AVIC tegen JOS): complex, dat thans eigendom is van het selectie uit de spelers J. en W Aarden kerkbestuur van de parochie van de St. burg, Bakker, Beentjes, Van Buggenum, Pancratiuskerk, graag overdragen aan het Godené, Kleef, Lodewijks, Niesten. Noor gemeentebestuur. dermeer. Pijnen, Starmans, Stelder, Wil- Men heeft nu eenmaal een belangrijke lems en Zonjee. uitbreiding van de accomodatie nodig. Wel zijn een tribune en een cantine ge- Stormvogels bouwd, maar dat is uit eigen kas gebeurd 55.000). Verdere noodzakelijke verbeteringen zul len echter een ton gaan kosten, en dat kan Vitesse zelf niet meer doen. Drie kleedkamers met wasgelegenheden en toiletten kunnen in elk geval worden gebouwd, nog voor het seizoen begint. Dat betekent, dat Vitesse geen elftallen heeft moeten terugtrekken, wat eerst dreigde. Maar er is veel meer nodig, zoals een lichtinstallatie, een derde veld en een grondige verbetering van de afrasterin gen. Het ziet er echter naar uit, dat de besprekingen resultaat zullen opleveren. Handbal De handbalvereniging „Full Speed heeft de voorzitter, de heer J. Kröger, her kozen Tot secretaresse werd benoemd mejuffrouw J. Krijnen, tot permingmees teresse mejuffrouw L. Apeldoorn. De elftalcommissie ziet er nu al volgt uit: C. van Bakel, D. Bos en H. de Water. Het eerste damesteam van IEV speelt zondag in Bussum in het toernooi van SNO. De dames vertrekken met: A. Welp, A. Beentjes, T. van der Kooy, T. Welp, C. Half, A. Hilders, F. Dekker, B. Duin, C. Durger, N. Beentjes, E. Alles, en C Tersteeg. Zaterdagvoetbal Het zaterdagvoetbal groeit in de IJ mond. In noord was enkele jaren geleden alleen Kinheim in het bezit van een zater dag-elftal, nu zijn er al veel meer. Jong Hercules speelt al een aantal jaren mee, vorig jaar deden VVB en ODIN hun in trede. Dit jaar zijn DEM, Kennemers en IEV er bij gekomen. Kinheim spant de kroon. De club speelt zelf in de KNVB, vier elftallen zitten in de afdeling. Jong Hercules speelt met vier elftallen in de seniorencompetitie. Het eerste heeft ver sterking gekregen: keeper Wenting is te rug, de oud-DEM-midvoor Jansen is nu speerpunt bij Jong Hercules. Zaterdagmiddag speelt de ploeg tegen Kinheim 2. Kinheim 3 en 4 zitten in de tweede klas. In de derde komen uit Jong Hercules 2 en VVB, in de vierde A IEV, Jong Hercules 3, Kinheim 5, ODIN en VVB 2, in 4 C DEM, Jong Hercules 4. Ken- nemers, ODIN 2, en VVB 3. Oud papier-actie De jeugdcommissie vap Kinheim heeft voor een eigen jeugdhonk een oud papier actie op touw gezet. Elf tal opstellingen De IJmondvoetbalclubs komen dit week einde in de volgende opstellingen uit: KINHEIM (uit tegen Uitgeest): Van Dijke. Paap en Olthof, v.d. Griend, Sel- Rilling City-theater, IJmuiden. Een thriller van de bovenste plank kan men deze week in City zien. „Rilling" is een nachtmerrie vol angstkreten, lij ken en dreigingen. Er speelt zich veel af als Penny op het vliegveld ar riveert om haar vader te bezoeken. Ze komt in een huis, waar tal van verschrikkingen haar wachten, en waarin ze alleen maar bij de chauf- feur Bob enige |§|fe steun krijgt als het haar teveel wordt. Angstaanjagen de muziek bege leidt de scènes, waarin de spanning tot een toppunt wordt gevoerd en het ergste voor de kijkers met zwakke zenuwen is, dat elke keer als men denkt dat het voorbij is alles nog eens op nieuw begint. Gelukkig kan men geheel fris aan deze meesterlijke griezelfilm beginnen, want voor de pauze zijn twee lachfilmpjes in het programma opgenomen. Een op een bekend starmien gebouwd koldergevalle tje en een meesterlijke film over Tom en Jerry, misschien wel de beste, die we ooit van het tweetal hebben gezien. Zondag middag „Kom van dat dak af" met de drie Stoogers, donderdag nog eens „Rose Marie", een prachtige operettefilm. Als de vruchten rijp zijn (Rex Theater, IJmuiden) Als de vruchten rijp zijn, komen jonge Franse vrouwen en mannen uit de grote en kleine steden naar het platteland om het fruit te helpen verpakken. Het is geen al te boeiende arbeid en na hun dagtaak verve len de gasten uit de stad zich dood; ze hangen maar wat rond hun weinig com fortabele barakken of drinken een goedko pe borrel aan een geïmproviseerde open lucht-bar. Een dreigende staking om meer loon en rivaliteit tussen de zoon van de baas en een vrachtrijder brengen wat le ven in de brouwerij. Maar helaas gaat een en ander veel te ver en als er een zeer lage misdaad blijkt te zijn gepleegd, zijn de poppen aan het dansen. Een adembe nemende race mag dan niet de oplossing van alle problemen (en het zijn er intus sen heel wat geworden) brengen, ze zorgt toch voor enige afkoeling der verhitte ge moederen. Zondagmiddag wordt „Dinosaurus" ver toond, een film die stil zitten moeilijk maakt. Voor woensdag en donderdag is de keus gevallen op „Salem Aleikum", een vlotte revue, voor liefhebbers van lichte muziek, vrolijke zang en dans. Beverwij'k en Heemskerk Luxor presenteert tot en met zondag Conny Frohboess in „Conny zoekt het ge luk dat wil zeggen in de eerste voor stelling. De tweede voorstelling is gewijd aan „08/15, de kazerne". Maandag begint men met de vertoning van „The big country" met Gregory Peck. Zondagmid dag half vijf „Vlammen over de Phillip- pijnen". In het Kennemer Theater wordt „De luit zoekt een bruid" gedraaid, welk film vorige week in City, IJmuiden „Alle hens aan dek" heette. Een leuke film met Pat Boone. Zondagmiddag kan men van Chap- lin-films genieten, dinsdag en woensdag komt de „Miljonairsdochter", ons aller Sofia Loren, op bezoek. Het W. B. theater vertoont „De greep naar de sterren", de film over Wemer von Braun. Zondagmiddag „Operatie Kajar", zondagavond en maandagavond „Meisjes misdadigers en jazz". Hel Marquette-theater in Heemskerk presenteert „Tarzan's verbanning". Van 9 tot en met 24 september houdt de vereniging ter bevordering van beeldende kunst in de gemeente Velsen „Felison" een tentoonstelling onder de titel „Met pers en tekenstift", in het expositielokaal Heidestraat 45 te IJmuiden. Op deze tentoonstelling worden werken 14 tot 17 uur. Wat het beschikbare spelersmateriaal betreft, zet het nieuwe voetbalseizoen zich voor Stormvogels al weer niet best in, want wegens een tegen Haarlem opgelo pen blessure kan Snoeks zondag a.s. tegen Veendam niet van de partij zijn. Ook het medespelen van Van Wooning is nog niet zeker. Wanneer laatstgenoem de wel present is, zal de voorhoede van rechts naar links bestaan uit Noomen, Haverkamp, Van der Waal, De Graaf en Doorneveld men ziet het, alles is er op gericht om de aanvalslinie meer stoot kracht te geven maar in het tegenover gestelde geval verhuist Haverkamp naar de middenlinie en zal Rijkaard, die voor lopig als reserve is aangewezen, de voor hoede completeren. Voor de competitie speelt Stormvogels 2 zondag as op het hoofdterrein van „Schoonenberg" met het volgende elftal tegen 't Gooi 2: Egner; De Vries en Vis ser; Plug, Minneboo en De Bruin; Van der Bor. Nat, Van Duyvenbode, Degenaar en Kiewiet. Honkbal Nadat Terrasvogels zich vorige week tegen Shell definitief in veiligheid heeft gesteld rest nog slechts één wedstrijd. Deze zou in Haarlem tegen Rood Wit plaats vinden. Rood Wit kan echter niet meer over het terrein beschikken zodat dit is omgezet in een thuiswedstrijd voor Terrasvogels. Zondag 3 september a.s. om 10.00 speelt Terrasvogels tegen Rood Wit op Schoo nenberg. Daarachteraan volgen om resp. 12.00 uur en 14.00 uur de wedstrijden Ter rasvogels 3-DSS 2 en Terrasvogels 2- HHC 4. Vanmiddag 2.30 uur in Haarlem komen de no's 1 en 2 van afd 4a tegen elkaar uit. t.w. HFC Haarlem 2-Terrasvogels 4! Korfbal De korfbalvereniging Neptunus, die dit jaar voorjaar in IJmuiden als neutrale vereniging is opgericht, heeft donderdag avond haar competitieprogramma van de Haarlemse Korfbalbond gekregen. De aspiranten van Neptunus spelen za terdagmiddag in Haarlem aan de Ver- gierdeweg een tweetal oefenwedstrijden. Voor het eerst zullen de senioren van Nep tunus zondag op het triabasveld aan de Kennemerlaan een wedstrijd spelen tegen het tweede twaalftal van Oosthoek uit Haarlem. Deze wedstrijd begint om twaalf uur. Ook dit is een oefenwedstrijd aangezien op 10 september de competi tie voor de senioren begint, waarna de aspiranten op 16 september voor de eer ste maal in de competitie zullen starten. Op 9 september komt Oosthoek met twee aspiranten-twaalftallen naar IJmuiden. Deze wedstrijden beginnen dan om half drie. De thans nog enige seniorenploeg van Neptunus is voor de competitie ingedeeld in de tweede klasse HKB met Animo Rea dy 3, Nieuw Flora 3, Oosterkwartier 5, Aurora 4, (alle uit Haarlem), Sport .Ver eent 2 (Santpoort) en Zandvoort 1. De aspiranten van de nieuwe IJmui dense korfbalvereniging zijn onderge bracht in: eerste klasse HKB met Neptunus A, Animo Ready A, Aurora A, Haarlem A, Nieuw Flora A, Oosterkwartier A en Wa tervliet A: 2e klasse HKB: Neptunus B, Aurora B, Aurora C, Haarlem B, Ooster kwartier B, Oosthoek A, Sport Vereent A, Watervliet B, Zandvoort A; 3e klasse A HKB: Neptunus C, Animo Ready B, Aurora D, Haarlem C, Nieuw Flora B, Oosterkwartier C; 3e klasse B HKB: Neptunus D, Aurora E, Oosterkwartier D, Oosthoek B en Wa tervliet C. Nauwelijks kon men deze week de aan gevoerde bloemen aan de veiling het Cen trum te Beverwijk weer bergen. Het nieuwe veilinggebouw, waarvan de bouw inmiddels in het industrieplan De Pijp is begonnen, is dan ook geen weelde. Op merkelijk was overigens dat er zoveel bloemen werden aangevoerd, omdat au gustus meestal de stille maand is. In het begin van de week waren de bloe men als gevolg van het warme weer goed koop, maar vrijdag herstelde de markt zich en waren voor sommige bloemen- soorten de prijzen bepaald goed te noe men. De chrysanten beginnen al een be langrijke rol te spelen. Het zijn hoofdza kelijk nog de septembersoorten die aan de markt komen, doch er is al concurrentie van soorten als Chatoo en Delightful Voor de beide laatstgenoemde bloemen werd 80 cent per bos betaald. Dahlia's komen in grote hoeveelheid aan de markt, evenals asters, zinia's en gladiolen. Ook voor deze bloemen werden behoorlijke prijzen betaald. Anjers komen nog steeds in grote hoeveelheden in de veiling. Van belang is ook nog steeds de aanvoer van rozen. De aaanvoer van potplanten neemt toe. Vooral de cyclamen brengen geld op voor de aanvoerders. Meerdere malen werd voor een goede plant 2,50 per stuk be taald. Naar wij vernemen wordt de nieuwe haringhaven in IJmuiden, met de uitbrei ding waarvan men nog steeds bezig is, gro ter dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Rijkswaterstaat heeft namelijk besloten de nieuwe haringhaven meteen op de volle lengte en breedte te bouwen en hiermee niet te wachten tot over enkele jaren. Gehoopt wordt, dat in het voorjaar van 1962 de nieuwe haringhaven geheel in ge bruik kan worden genomen. Het nieuwe stuk haven zal dan 400 meter lang en 110 meter breed zijn. Reeds eerder, waar schijnlijk in december van dit jaar nog. zal de dijk, die thans nog het oude en het nieuwe gedeelte van de nieuwe haring- nieuwe geueeiie van ae nieuwe naring- geexposeerd van H. Berserik, H. C. Escher haven van elkaar scheidt, worden wegge- Harry van Kruiningen, Willy den Ouden, graven Emil Puetmann. A. J. Veldhoen, Toon Het besluit om de nieuwe haringhaven Wegner, mej. Ruth Fischer, W. Hooft. Th. meteen op de volle lengte en breedte te Heynes. J. Ploos van Amstel, S. Rood en bouwen is gevallen na de beslissing, dat Kurt Lob de betonfabriek ten behoeve van de pie- De expositie is dagelijks geopend van 19 renbouw te IJmuiden niet zal komen op tot 21 u.; 's zaterdags en 's zondags van de oorspronkelijk hiervoor gereserveerde plaats.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6