WATER EN MENSEN NAAR DE NEGEV INDRUKKEN VAN EEN REIS DOOR ISRAEL V Fa. v. d. Oufenaar Raave ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 9 Chicopee n.v. opgericht WEEKABONNEMENTEN Aanvaring in de mist Uitgevaren visserij vaartuigen Tuindersstraat 91-93 - ömuiden (O.) Telefoon 7851 voor al uw loodgieterswerk aanleg en verkoop van sanitair niet aan herinnerde en als men uit som mige van me moderne gebouwen niet het beklemmende uitzicht had op een einde loze lege vlakte. Van Beersheba's nog zo recent Arabisch verleden is niet veel an ders overgebleven dan een enkel pittoresk hoekje hier en daar in de binnenstad en de kamelenmarkt der Bedoeïnen, waar over wij veel hoorden spreken maar waar voor wij niet op de goede dag van de week in Beersheba waren. Die markt is de geregelde ontmoetings plaats voor de Bedoeïnen die, ten getale van zeventienduizend, in de Negev nog al tijd hun nomadenbestaan leiden. (Elders in Israel leven bovendien nog zevendui zend Bedoeïnen als semi-nomaden). Een van die zwervende Bedoeïnenstammen had ten tijde van ons bezoek zijn tenten, in de letterlijke betekenis van het woord, opgeslagen in de zandwoestijn ten zuiden van Beersjeba en het stamhoofd, sjeik Ooede die heerst over een groep van '2800 mensen had zich bereid verklaard ons gezelschap te ontvangen. Over een min of meer berijdbare weg vertrokken wij in die richting bij de heu velrug Har No'am, op een plek midden in het niets, waar die weg ophield, werden wij opgewacht door twee Bedoeïnen op prach tige Arabische hengsten, die van daar af de leiding overnamen. Zij brachten ons naar de plaats waar de sjeik tijdelijk resi deerde, in een met fraaie tapijten en kus sens ingerichte tent, waaromheen enige van de paarden, kamelen en dromedarissen van de stam lagen of stonden; wat verder weg waren nog meer tenten, onder andere die waarin (op veilige afstand van het bezoe kende gezelschap!) de vele vrouwen van de sjeik zich bevonden. SJEIK OOEDE BEHOORT tot de grote meerderheid van de ruim 200.000 Arabie ren waaronder 160.000 Moslems in Israel, die het met de regering in Jeruza lem wel goed kunnen vinden. Die regering Ooede. al heeft hij dan waarschijnlijk nooit iets anders van de wereld gezien dan de onmetelijke vlakten en de wilde rotsen van de Negev. Als ik later met een Israëliër over dit be zoek spreek en daarbij de vraag stel of Is rael's politiek van vriendschap jegens de in het land wonende Arabieren de algeme ne instemming heeft, krijg ik weer als vanzelfsprekend een citaat uit de bijbel ten antwoord: „De vreemdeling, die als vreemdeling bij u verkeert, zal onder u zijn als een inboorling van u lieden; gij zult het liefhebben als uzelven; want gij zijt vreemdelingen geweest in Egypteland". Simon Koster Van onze correspondent) Met een maatschappelijk kapitaal van f 1 min, waarvan geplaatst en gedeeltelijk in machines en gedeeltelijk in contanten volgestort 200.000 hebben Johnson Johnson te New Brunswick, New Jersey, en jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland te Den Haag opgericht Chicopee n.v. te Den Haag. Deze nieuwe n.v. beoogt onder andere de fabricage van en de handel in chemische en sanitaire artikelen, textiel enz. Johnson Johnson neemt in het ge plaatste kapitaal deel voor 199.000 en jhr. mr. C H. Beelaerts van Blokland, die te vens tot directeur is benoemd, voor 1.000 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Trawlvisserij Maandag 21 augustus: m.t. Dirkje IJM 53. Dinsdag 22 augustus: m.t. Maria Elizabeth IJM 5, Arie Ouwehand K W122, Jan Maria KW 171; 111.1. Gezina Geertrui KW 176. Woensdag 23 augustus: m.t. Protinus IJM 154, Francina KW 153; m.l. Avontuur KW 114, Willy KW 154. Vrijdag 25 augustus: m.t. Saklna Martine KW 32: m.l. Jacoba Catharina KW 132, Wilhelmina KW 46, Jeannette K W93, Gijsberta KW 143. Zaterdag 26 augustus: m.t. Toronto IJM 87, Golfstroom KW 4, Albatros KW 87, Comelis den Duik KW 144, Soli Deo Gloria KW 152; m.l. Vi king Bank KW 76, Nestor KW 101; m.k. Pietertje HD 87. Maandag 28 augustus: m.t. Emma IJM 15, Elie Chenevière IJM 32, Egmont IJM 99, Wiron II IJM 211, Deining KW 8, Wilhelmina Johanna KW 39, Brittenburg KW 121, Cornelia Maria SCH 135, Onderneming I SCH 261; m.l. Willem Robert IJM 56, Jan IJM 81, Verwachting IJM 204, Leendert Jaeoba KW 12, Cornells Judith KW 17, Adriana KW 19, Cornells KW 24, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Elizabeth KW 64, Henk KW 66, Saturnus KW 69, Willempje KW 89, Molva KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Geertje KW 108, Sursum Corda KW 124, Vertrouwen KW 166, Pie- ter Anne KW 169, Margaretha KW 184, Anna Ja cob KW 186, m.k Poolster IJM 11, Maria Lovisa IJM 16, Bettie IJM 29, Jannie IJM 38, Arend Wil lem IJM 40, Nora IJM 51, Frederika Maria IJM 52, De Hoop II IJM 59, K. P. IJM 61, Jaap IJM 62, Michiel IJM 63, Ronny IJM 64, Frank IJM 65, Paul IJM 66, Hans IJM 67, Wiron V IJM 208, Magda IJM 272, Anne Marie KW 27, Ermine KW 30, Liman da KW 33. Stern KW 36, Prinses Mai- Griet KW 51, Cornelis Adriana KW 58, Ludi KW 61, Margriet Jozien KW 63. Arend Cornells KW 68, Maartje KW 71, Nico KW 72, Zeearend KW 79, Wim KW 103, Cornelis KW 118. Flamingo KW 120, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, Urania KW 136. Willy Alida KW 155, Agatha KW 157, Alida Jaeoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Aleida KW 183, Samenwerking HD 125, Arie Geertje TX 51, Maryanne WR 7, Petra WR 32 Jan Willem WR 34, Sagitta WR 37, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Spes Nostra WR 56, Sijtje WR 58, Albert MO 1. Dinsdag 29 augustus: m.t. Ariadne IJM 18, 's-Gravenhage IJM 26, Nicolaas Senior KW 42, Antje KW 49, Emma Wilhelmina KW 135, Bella- trix KW 139, Arie Jacob KW 149; m.l. Dolfijn IJM 55, Adrianus KW 10, Mette Margerytha KW 74, Astra KW 115, Willem Groen KW 158; m.k. Swift IJM 54. De Hoop III IJM 73, Dinemarie KW 57, Anna Lydia KW 145, Anna Hendrika KW 174 Woensdag 30 augustus: m.t. Maria van Hattem IJM 10. Beatrice IJM 72, Albertha Hendrika KW 81; m.l. De Vrouw Anna KW 52, Maria Jacoba KW 73, Toenadering KW 95; m.k. IJsbrand KW 119, Dirk Taat KW 134, Mercator SCH 69. Donderdag 31 augustus: m.t. Thorina IJM 33, Claesje IJM 46. Maria Theresia KW 99; m.l. Dog- gersbank KW 75. Robert William KW 123; m.k. Vijf Gezusters KW 53, Maartje KW 71, Anna Ly dia KW 145. Haringdrijfnetvisserij Donderdag 10 augustus: m.l. Noordzee KW 47. Vrijdag 11 augustus: m.l. Nedfl-land VI KW 37 Dinsdag 15 augustus: m.l. Hubertha Gerarda KW 9, Wilhelmina II KW 138. Woensdag 16 augustus: m.l. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Bertha KW 38, Vooruit KW 151 Donderdag 17 augustus m.l. Willem Cornelis KW 16, Rijnmond III KW 44, Neptunus KW 45. Zaterdag 19 augustus: m.l. Huiberdina Gijsbei- tha KW 85. Woensdag 23 augustus: m.l. Fierman Eduard KW 5. Grietje KW 20, Janna KW 163, Eendracht KW 168. Donderdag 24 aug.: m.l. Rijnmond V KW 110. Maandag 28 augustus: m.l. Nederland VII KW 130, Voorwaarts KW 140, Onderneming KW 175 Dinsdag 29 augustus: m.l. Vertrouwen KW 6 Wilhelmina I KW 25. Woensdag 30 augustus: m.l. Orion KW 22 Everard Christina KW 40, Nelly Maria KW 70. De 10.746 ton metende Nederlandse tan ker ..Papendrecht" is vanmorgen vroeg in het Engelse Kanaal in botsing gekomen met het 7216 ton metende Griekse «chip „Nicolaos Pateras". De botsing had pla.ts in dichte mist ter hoogte van liet kanaal eiland Alderney. De schade san de sche pen lag boven de waterlijn. Geen van bei de heeft om assistentie gevraagd (UPI). IN ééS OPZICHT lijkt het Israë lische volk wel wat op het Nederlandse: zoals wij door indamming en droogleg ging van grote gebieden ons land in de loop van de tijd grondig hebben ver anderd, zo willen ook de Israëliërs hun land uiteindelijk een heel ander aanzien geven. Alleen zij strijden niet tegen het water maar juist tegen de droogte; terwijl wij het water afweren, willen zij het aantrekken. Of, nauwkeuriger ge zegd: zij willen het water hebben waar het niet is, en niet waar het wèl is. Want nadat zij eerst in het noorden grote moerasgebieden hebben drooggelegd om de malaria te bestrijden, is nu hun voornaamste krachtsinspanning gericht op bevloeiing van de droge streken, waarvan de Negev de grootste is. Men bedenke hierbij dat een kwart van Is rael nu vrijwel geheel in cultutir is ge bracht en dat ae rest niet alleen on- produktief is maar in zijn huidige toe stand ook niets kan opleveren. Ten einde de snel groeiende bevolking middelen van bestaan te verschaffen is het dus wel noodzakelijk, een zo groot mogelijk deel van die nu onbruikbare 15.000 vier kante kilometer door afgraving, bebos sing en bevloeiing van uitgedroogde cn versteende woestijngrond in vruchtbare bodem te veranderen. Hoogst belangrijk voor de irrigatie plannen is het Jordaanwater-project, dat neerkomt op de aanleg van een buis leiding van honderden kilometers waar door een deel van het Jordaanwater (dat nu verloren gaat door verdamping in de Dode Zee) naar de Negev wordt ge voerd. De betonnen buizen voor deze leiding, die een doorsnee van 2,70 meter hebben zodat een auto er doorheen zou kun nen rijden worden in Israel zelf ver vaardigd. in het land gekomen zult zijn, zult gij al lerhande geboomte planten" was voor hen al aanwijzing genoeg. En hoewel de bijbel vaste Israëliërs, zoals in deze artikelen al eerder is gezegd slechts een minderheid van de bevolking vormen, gaat er toch van dergelijke citaten uit de Heilige Schrift, misschien ook zelfs op de niet-ge- lovigen, een inspirerende werking uit. In elk geval moet èrgens de inspiratie van daan komen, die het mogelijk maakt dat zo velen waaronder heel wat mensen die vóór hun immigratie nooit handenar beid hadden verricht, in de brandende hit te van ie IsTaelische zomerdag toegewijd en zonder uitgeput te raken het zware werk voor de bebossing blijven doen. ten, steenachtige woestijngrond en gewel dige rotsformaties. Maar deze nu vrijwel verlaten wereld is in de oudheid een dich ter bevolkt gebied geweest en daarin heeft een belangrijk deel van de bijbelse ge schiedenis zich afgespeeld: Abraham heeft er gewoond en strijd gevoerd, Hagar heeft er met haar zoon Ismael rondge zworven, „de steden en het ganse land van de vlakte werden verdorven" bij de verwoesting van Sodom en Gomorra, de aartsvaders van de Moabieten en de Am monieten werden er geboren uit de doch ters van Lot, Mozes en de kinderen Is raels zijn er doorheen getrokken, gn nog veel, veel meer. Aan de hand van die bijbelse geschiede- ER WORDT ook gewerkt aan de uitvoe ring van twee kleinere, maar toch be paald ook wel respectabele waterleiding projecten. die na hun voltooiing samen met de Jordaan-Negev-leiding een aan eengesloten waterleidingsysteem zullen vormen waarmee het hele land van een voldoende watervoorziening kan worden verzekerd. Een andere manier om op lange ter mijn water aan te trekken is de bebos sing. Ook in dat opzicht is de krachtsin spanning van de Israëlische bevolking zeer indrukwekkend. Als men in het Jor- daan-dal de rijen prachtige dadelpalmen ziet, of bij Ben Sjemen in Judea de stati ge hoge dennen van het Herzlwoud, of de rijke aanplantingen in de heuvels bij Na zareth en bij Kefar Hahoresj in Neder- Galilea, dan heeft men moeite zich te rea liseren dat die gebieden land nog maar een paar generaties geleden voor het grootste deel kaal en dor waren. Er zijn, ook nu nog meer dan genoeg kale en dor re streken en er zijn helaas nog maar al te veel wegen waarop men kilometers-ver geen schaduwrijk plekje kan vinden; maar toch zijn er niet minder dan 880 ki lometer wegen waarlangs nu bomen staan hier en daar zelfs vier rijen aan elke kant, en twee-derden daarvan zijn alleen in de laatste tien jaar geplant. De Israëlische bebossingscampagne heeft, sedert het land in 1948 onafhanke lijk werd, geleid tot het planten van 48 miljoen bomen, een imposant aantal, maar een aantal dat volgens de plannen van het Joodse Nationale Fonds, onder welks leiding dit werk gebeurt, in 1970 moet zijn gegroeid tot maar liefst 145 mil joen. Dat wil dus zeggen: een aanplant van gemiddeld een tien miljoen bomen per jaar, of ongeveer tweehonderdduizend per week! Daarmee zal het beboste are aal dan in 1970 zijn uitgebreid tot zestig duizend hectare, hetgeen nog altijd maar acht procent is van het totale gebied van 740.000 hectare dat volgens deskundigen uiteindelijk in bos- of weidegrond kan (en Op de lange duur dus ook wel moet) wor den herschapen. Wat er daarna overblijft en dat is nog altijd 760.000 hectare of ruim een-derde van de totale oppervlakte van Israel is grond waarmee in land bouwkundig opzicht absoluut niets te be ginnen valt. DE BEBOSSING is dus al evenzeer als de bevloeiïng een dwingende noodzaak voor de toekomst van het land. Voor bij belvaste Israëliërs hoefde die noodzaak niet door landbouwkundigen te worden aangetoond; het bijbelwoord „En als gij Na de bevloeiïng: vruchtbare grond. nissen wordt het Negev-gebied nu al jaren systematisch door archeologen onderzocht en telkens weer bevestigen de resultaten van hun opgravingen langs wetenschappe lijke weg de geografische juistheid van het bijbelverhaal tot in allerlei bijzonderhe den. Ook produkten van verschillende lang verdwenen en vergeten culturen ko men daarbij aan het licht. Maar ook in meer directe zin wordt de Negev opnieuw tot leven gewekt. Het aan tal landbouwnederzettingen neemt, vooral in het noordelijke deel, gestadig toe en men kan zich nauwelijks voorstellen met hoeveel moeilijkheden het gepaard gaat, in die onmetelijke leegte het leven, indi vidueel en gemeenschappelijk, op accepta bele wijze georganiseerd te krijgen. Ge woonlijk moeten er, om water te vinden, eerst boringen verricht worden, soms tot op 200 meter diepte, waar dan via elektri sche kabels ontploffingen tot stand worden gebracht; de elektronisch genoteerde re sultaten van die ontploffingen worden ver volgens in het Weizmann-Instituut te Re- hovoth geanalyseerd en als daarbij de aanwezigheid van water (soms ook olie!) wordt vastgesteld, kan de volgende stap worden gedaan; er worden tenten opge slagen, daarna huizen gebouwd; en er ont staat een gemeenschap, een nieuw dorp. Zwaar werk is het, want in de aarde van Judea of de Negev wordt een kuil heel wat minder gemakkelijk gegraven dan in Hol landse klei- of veengrond. Voordat men met graven kan beginnen moet de rots achtige bovengrond met behulp van dril boren worden losgebroken en moeten er Zware brokken steen jzaab-iajigs, .sterk.?, glooiende berghellingen^ wórden 'wcggc- sjouwd. En als gr dan eindelijk weer een nieu we groep jonge boompjes staat, moet er dag en nacht vanuit wachttorens over wor den gewaakt om, vooral tijdens de lange, droge en hete zomers, te voorkomen dat er (misschien wel door zelf-ontbranding) een bosbrand zou uitbreken die in heel korte tijd een catastrofale omvang zou kunnen aannemen. Kilometers lang zijn de buisleidingen van de irrigatie. Ook wat het bebossingswerk betreft vormt de Negev een bijzonder moeilijk probleem. Want in het grootste deel ervan valt minder dan 150 millimeter regen per jaar, en dan nog alleen tussen begin de cember en eind februari; de overige ne gen maanden van het jaar is het er vol komen droog, bij temperaturen van ver boven de honderd graden Fahrenheit. Het spreekt vanzelf dat er in zo'n klimatt, zonder aanzienlijke bevloeiïng, maar heel weinig groeit, hoewel de grond op sommi ge plaatsen toch wel vruchtbaar is. Zelfs in het noordelijke randgebied van de Ne gev, waar de regenval niet zó schaars is als in het zuiden, moet elk nieuw boompje in de eerste en de tweede zomer na de planting toch nog geïrrigeerd worden met zeshonderd liter water dpt van elders moet worden aangevoerd! Niettemin zijn er in die onherbergzame Negev, ten zui den van dat randgebied, óok al ongeveer een miljoen bomen geplant. IN MENIG ander opzicht is de Negev trouwens ook het toneel van (ook voor Is rael) uitzonderlijke krachtsinspanningen. Dat uitgestrekte gebied in noord-zuid richting meer dan 200 km. bijna zonder wegen, bestaat voornamelijk uit zandvlak- Voor de bevloeiïng: rotsen, woestijngebied. EEN OUD, EEN heel oud dorp in de Negev, dat in 1948 door het Israëlische le ger op de Egyptenaren werd veroverd, was Beershêba, hetzelfde dorp waar, mis schien vierduizend jaar geleden, Abraham en Abimelech hun verbond sloten. Het was, in 1948, maar een armzalig dorpje; één straat en een paar zijstraatjes, met wat Arabische winkeltjes en een moskee, temidden van een troosteloze zandvlakte; van het door Abraham geplante bos was geen spoor meer te bekennen. In de dertien jaar die er sindsdien zijn verlopen is Beersheba gegroeid tot een hypermoderne stad van meer dan veer tigduizend zielen, met lange rijen hagel witte flatgebouwen voorzien van ruime, tegen de zon beschutte balkons, een stad met een van de mooiste schouwburgen van het land, met verscheidene bioscopen (wonderlijke ervaring, in deze bijbelse plaats de quasi-bijbelse film „Simson" aangekondigd te zien!), met goede open bare nutsbedrijven en met een aarde werkfabriek die klei uit de Negev als grondstof gebruikt. Een stad die nu al een belangrijk centrum voor de zuidelijke helft van Israel vormt en waar men gemakke lijk zou kunnen vergeten dat men zich in het hartje van een woestijngebied be vindt. als de ondraaglijke hitte daar Vorming van een zoutpilaar in wat een sneeuwlandschap lijkt. respecteert zijn autonomie betreffende de interne aangelegenheden van zijn stam; hij respecteert op zijn beurt de bevoegdheid van de Israëlische autoriteiten inzake alle andere kwesties. Zijn kinderen volgen het in Israel verplichte onderwijs (hun „school' is in een der tenten van de stam onderge bracht) zodat zij behalve Arabisch ook vloeiend Hebreeuws spreken. Een van zijn zoons treedt danook als tolk op wanneer de sjeik een korte toespraak houdt waarin hij het een taak van de pers noemt, „de rege ringen der grote mogendheden erop te wij zen, dat zij zoveel geld besteden aan de on nutte dingen die de mensen gescheiden hou den, terwijl ze dat geld zoveel beter voor de nuttige dingen des vredes konden ge bruiken". Een verstandige man, deze sjeik Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9