Voorstel aan Rusland tot verbod zonder controle op kernproeven in de atmosfeer HET WEER CITROEN Indonesië verwacht verzoenend gebaar in komende Troonrede Uitzonderlijke drukte in een zonnig Zandvoort Initiatief van Kennedy en MacMillan Prinses Laksmi Lawan in Bangkok vermoord IRA overvalt een trein in Noord-Ierland Medewerker van Soekarno sprak met vier Nederlandse journalisten Uittocht verliep met veel moeilijkheden iiou êuu! wee iviurcmö veroreuouoiw! Kritieke situatie in Brazilië Dames- en kinderkleding 46e JAARGANG NUMMER 256 MAANDAG 4 SEPTEMBER 1961 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Belgrado ingenomen De Gaulle afzijdig Veranderlijk Aan het strand: In de krant van heden: ID 19 f 9575.- Panhard 6375.- 2 CV 3995.- AMI 6 5450.- GEERT HOOGEVEEN Het woord is aan Dagens Nyheter ter ziele Vaag SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Luchtmacht blokkeert de weg voor Goulart Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant LONDEN President Kennedy en premier Macmillan hebben gisteravond aan premier Kroesjtsjev het verrassend en moedig aanbod gedaan onmiddellijk een einde te maken aan kernproeven in de atmosfeer. Bovendien vroegen zij „geen controlemaatregelen" en verzoeken de Russische premier „voor aan staande zaterdag telegrafisch te antwoorden of hij dit voorstel wil aanvaarden". Deze verklaring, die op de 22ste ver jaardag van het begin van de Tweede We reldoorlog werd gepubliceerd, luidt: „De president van de Verenigde Staten en de premier van het Verenigd Koninkrijk stel len premier Kroesjtsjev voor, hun drie re geringen te laten overeenkomen, vanaf dit moment in de atmosfeer geen kern proeven meer te nemen en radio-actieve straling te produceren". „Het doel van dit voorstel is de mens heid te vrijwaren voor de toenemende ge varen van besmetting van de atmosfeer en bij te dragen tot vermindering van de internationale spanning". „Zij dringen er bij Kroesjtsjev op aan onmiddellijk per telegram mede te delen, dat hij dit aanbod aanvaardt en dat hij een einde maakt aan verdere proeven in de atmosfeer". „Zij dringen er verder op aan dat hun vertegenwoordigers in Genève niet later dan 9 september bijeenkomen, om de over eenkomst op schrift te stellen en deze aan de UNO te rapporteren. „Zij hopen oprecht dat de Sovjet-Unie dit aanbod, dat geldig blijft voor de aan gegeven tijdsduur, zal aanvaarden". „Zij wijzen erop dat de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië bereid zijn te ver trouwen op bestaande ontdekkingsappara- tuur, welke volgens hen voldoende is, en zij stellen geen extra controle-maatrege len voor". „Zij brengen echter nog eens in herin nering, dat zfj zeer zeker verlangen een akkoord voor het verbod van kernproeven dat ook andere vormen van proeven om vat, tot stand te brengen en betreuren het dat de Sovjet-Unie een dergelijk akkoord heeft tegengewerkt". Met deze verklaring hebben de Verenig de Staten en Groot-Brittannië hun eerdere besluit het Russische voorbeeld niet on middellijk te volgen, nog eens duidelijk beklemtoond. Het is een volkomen nieuw voorstel, waarbij rekening is gehouden met alle Russische bezwaren tijdens het vroegere overleg over een kernproefver bod. De Russen hebben nimmer willen toegeven aan het verlangen van het wes ten, de naleving van een kernproefverbod ter plaatse te doen controleren. Dat, zo zegt het westen in feite, is ook niet meer nodig, want onze ontdekkingsapparatuur is ver genoeg ontwikkeld om alle boven grondse kernproeven te ontdekken. Kroesjt.jev kan dus geen bezwaar hebben tegen dit voorstel en dat is juist de be doeling van de Verenigde Staten en Groot- Brittannië. Het voorstel heeft in de eerste plaats de bedoeling de grotere spanning, als gevolg van de Berlijnse crisis en de door de Sovjet-Unie hervatte kernproeven te verminderen. Met de nadruk op de bezorgheid van de gehele wereld door de vermeerderde ra dio-activiteit en grotere gevaren voor de gezondheid van de mensheid, als gevolg van het Russische besluit, hebben de twee westelijke geallieerden zich tot woordvoer der gemaakt van wat er op de topconfe rentie van de neutrale landen in Belgrado tot uiting is gekomen. Ook in de Verenig de Staten en Groot-Brittannië is men ech ter bezorgd over de wijze waarop Kroesj tsjev schermt met zijn nieuwe bom van 100 megaton, die zijn geleerden waar schijnlijk zouden willen beproeven. Weigert Kroesjtsjev op het westelijke voorstel in te gaan, dan zal hij zich in de ogen van de rest van de wereld, met uitzondering dan van communistisch Chi na, in diskrediet brengen. Of het Westen in dat geval de kernproeven zal hervat ten is nog niet te zeggen. Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken antwoordde op die vraag, dat men dan „na 9 september nog eens goed zal moeten nadenken". In ieder geval heeft het Westen in de Berlijnse crisis door dit initiatief betere kaarten gekregen. De neutrale landen die in Belgrado blijk geven ook over de toe stand in Berlijn bezorgd te zijn, zullen nog sterker aandringen op onderhandelingen en nu vermoedelijk niet meer onvoorwaar delijk in het gelijk van het Russische standpunt geloven. In diplomatieke kringen in Londen geeft men toe, dat dit voorstel in eigen kring eveneens een probleem schept, namelijk in verband met Frankrijk en president De Gaulle's wens, zijn eigen kernbom te ver volmaken. Aanvaardt Kroesjtsjev het Amerikaans-Britse voorstel, dan zullen Kennedy en Macmillan nog meer druk op de Franse president moeten uitoefenen, eveneens een eind te maken aan eventu ele proeven in de Sahara. Naar gisteravond verluidde, zou de Franse president wel inzage hebben gf- Enkele van de vijftig gevangenen, die ontsnapten uit de gevangenis van Elisabethstad, na hun arrestatie ge fotografeerd op het vliegveld van de Katangaanse hoofdstad. Zij lopen aan de verkeerde kant van een erewacht van de gendarmerie van president Tsjombe, opgesteld voor Belgische officieren, die naar België terugkeren omdat zij door de UNO zijn uitgewezen. In de komende nacht en mor genochtend plaatselijk mist. Ove rigens veranderlijke bewolking met hier en daar een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Verwachting tot morgenavond: Morgen nog overwegend droog met opklaringen. Zwakke wind, later uit westelijke richting. Minder warm. Temperatuur overdag 19 tot 21 gra den. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Nog vrij goed strandweer maar geleidelijk minder stabiel. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Kunst 4 In de Vishal en op Zee 5 Uit stad en omgeving .5, 6, 10 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Panda en andere beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM: Zijlweg 26 - Tel. 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN: Mr Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 Zaterdag werd de loge bij het Con cours Hippique te Rotterdam ook ge vuld door enkele leden van het ko ninklijk huis. Op de foto ziet u rechts Z.K.H. de Prins, naast hem de heer Beteik, Gouv. van Kahrtoum in Afrika (een „jachtvriend" van de Prins), Prinses Beatrix en Prinses Irene. J. Einander: Humor is een vrijage tussen tegen strijdigheden. BANGKOK (Thailand) (UPI) In haar paleis te Bangkok is zaterdagavond prin ses Laksmi Lawan, echtgenote van de overleden koning Vajiravud,vermoord aan getroffen. Volgens de politie moet zij reeds meer dan vier dagen eerder zijn ge storven. De prinses woonde alleen met haar vijf bedienden in het paleis. Haar juwelen be vonden zich nog in het paleis, maar ande re artikelen en geld ter waarde van 5.000 dollar waren verdwenen, evenals de be dienden. Prinses Laksmi, een bekende schrijf ster, is 62 jaar oud geworden. Koning Va jiravud, ook wel Rtama VI genoemd, was de oom van de huidige koning Phoemiphol. Hij regeerde over Thailand in het begin van deze eeuw. Prinses Laksmi was de zuster van de Thailandse politicus prins van Waithayakon, die voorzitter van de UNO-Assemblee is geweest. BELFAST (UPI) Het Ierse republi keinse Leger (IRA) heeft gisteravond zijn activiteiten hervat door zich van een trein meester te maken, het treinpersoneel langs de grens met Noord-Ierland gevan gen te nemen en de locomotief los te ma ken, die op een brug werd geduwd en daar opgeblazen. Ook werden douanegebouw tjes en wegen op verscheidene ver uiteen gelegen plaatsen door bommen vernield. kregen van de westelijke verklaring, maar niet bereid zijn geweest zich daarbij aan te sluiten. Ruim 1500 anti-kernbombetogers hiel den gisteren in Londen opnieuw een pro testmars tegen de Russische kernproeven. De mars van Charing Cross, naar de Rus sische ambassade in Kensington-Palace Gardens verliep ditmaal zeer ordelijk. Ne gen leiders van de mars werd toegestaan bij de ambassade een brief aan Kroesj tsjev met een protest tegen hervatting van de kernproeven af te geven. De mars werd geleid door dominee Collins, een van de prominente Britse anti-kernbom propagandisten. die 's ochtends in zijn preek reeds heftige critiek op het Russi sche besluit had geleverd. HAARLEM (ANP) Het bestuur van de stichting Anti-Atoombom Actie heeft via de Russische ambassade te Den Haag ge protesteerd tegen het besluit van de Sov jet-Unie de proeven met kernwapens te hervatten. Zij wijst hierbij op de gevaren, die door vermeerdering van de radio-acti viteit voor het nageslacht van de gehele mensheid kunnen ontstaan, en stelt dat een algehele hervatting van de proefexplo sies door dit besluit in de hand gewerkt wordt. Bovendien zal al hetgeen men in jarenlange moeizame onderhandelingen door wederzijdse concessies op de confe rentie te Genève heeft bereikt te niet wor den gedaan. Zij doet een beroep op Kroesjtsjev zijn invloed aan te wenden tot herroeping van dit besluit. KOPENHAGEN (Reuter) Het Deense conservatieve blad Dagens Nyheter is zon dag voor het laatst verschenen. Het blad, dat in 1868 als National Tidende voor het eerst uitkwam, verkeerde In economische moeilijkheden tengevolge van de gestegen onkosten en de vermindering van de op lage van 38.000 tot 25.000 exemplaren per dag. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BELGRADO, 4 september. De Indonesi sche regering hoopt en verwacht dat de komende Troonrede een aanduiding zal bevatten dat Nederland bereid is de „door president Soekarno uitgestoken hand van vriendschap" te aanvaarden. De Indone siërs doelen daarmee op de rede op de Indonesische Onafhankelijksheidsdag, 17 augustus, waarin hun president in de Ne derlandse taal zijn bereidheid uitsprak de betrekkingen met zijn Nederlandse vrien den op te nemen als het probleem Nieuw- Guinea uit de wereld zou zijn geholpen. De verwachting, dat de Nederlandse re gering op de derde dinsdag in september een gebaar van toenadering zal maken, werd herhaaldelijk en met klem uitge sproken door president Soekarno's naaste Advertentie GEN. CRONJÉSTRAAT 59 HAARLEM Zandvoort beleefde zondag voor de lijd van het jaar een uitzonderlijk drukke dag. Duizenden en duizenden waren naar de badplaats getogen om te genieten van het zonnige, warme strandweer, dat slechts enkele uren duurde. Het was omstreeks twaalf uur, toen de zon de dikke mist verdreef en het leek alsof daarop was gewacht, want onmiddellijk was het strand druk bezet en kregen de sfcrandbedrjjven drukke uren. Het werd na het kille en verregende zomerseizoen een hoogtedag voor het Zandvoortse strandleven. Tegen 3 uur ging de wind plotseling om van zuidoost naar noordwest en daalde de temperatuur aanzienlijk, zodat spoedig de grote uittocht volgde. Daarbij kwam, dat de autoraces op het Zandvoortse circuit .15.000 bezoekers trok ken, van wie zeer velen per auto waren gearriveerd. In die grote uittocht van strand- en circuitbezoekers ontstonden in het gemotoriseerde verkeer vele opstoppin gen. Tegen 6 uur stonden op de Noord boulevard de auto's vier rijen dik bumper aan bumper en dikwijls moest er lang ge wacht worden, eer men weer een eindje kon opschieten. Opstoppingen deden zich ook voor op de Zandvoortse uitvalswegen naar de Zandvoortselaan en ook op deze laan zelf. Zo werd de weg van Zandvoort naar Amsterdam omstreeks die tijd een ware lijdensweg. De Zandvoortse politie verzekerde ons echter het verkeer volko men in de hand te hebben gehad. Hoewel Ook de busdiensten hebben van deze gro langzaam, verliep de afvoer ordelijk. Het te drukte hinder ondervonden. Vertragin- lange wachten was volgens de Zandvoort- gen waren dan ook begrijpelijk. Tegen 8 se politie in hoofdzaak te wijten aan op- uur was de grootste drukte voorbij. De stoppingen op het kruispunt Zandvoortse- Zandvoortse neringdoenden hadden aan de laan-Herenweg in Heemstede. dag dankbare herinneringen overgehouden. medewerker op een informele maaltijd, die hij zaterdagavond in Belgrado aan vier Nederlandse journalisten onder wie uw reisredacteur aanbood. De tóón van óns gesprek werd bepaald door de opmerking waarmee de Indonesi sche zegsman zelf een oud-minister van buitenlandse Zaken - opende. Hij zei te> gen ons: „Toen ik laatst door Moskou wandelde, dacht ik bij mijzelf: het zou toch veel gezelliger zijn door Amsterdam te slenteren". De nieuwe Indonesische be nadering van de kwestie-Nieuw-Guinea leek alzo sterk op het emotionele vlak te liggen, te appeleren aan oude herinnerin gen en er van uit te gaan dat het tussen vrienden vah weleer toch niet moeilijk mag zijn zo'n kwestie uit de wereld te helpen. Over de concrete manier van het hoe en wanneer bleef onze Indonesische ge sprekspartner echter vaag. Hij ging bij voorbeeld niet in op de vraag of er zou kunnen worden begonnen met een herstel der diplomatieke betrekkingen, los van, of zelfs als inleiding van een later gesprek over Nieuw-Guinea. Omtrent een eventu ele overdracht zelf herhaalde hij de nieu we Indonesische formule: niet overdracht van de souvereiniteit (die berust, volgens de Indonesiërs, reeds sedert de proclama tie der Onafhankelijkheid bij hen), alleen overdracht van het bestuur. Hij vestigde er wel de nadruk op dat nu Soekarno de functies van president, premier en opper bevelhebber in zijn persoon verenigt en de nationale eenheid door 't aflopen van de op stand is hersteld, hij politiek in staat is zijn woorden van toenadering tot Neder land ook in daden om te zetten. Uit het gesprek bleek overigens wel hoe onvolledig de Indonesiërs over de Neder landse houding zijn ingelicht en ook dat het hun even moeilijk valt zich in onze geestesgesteldheid te plaatsen als het voor ons is om de Indonesische aan te voelen. Zij geloven dat onze commerciële menta liteit ons op den duur zal verleiden Nieuw Guinea in te ruilen voor nieuwe economi- In Haarlem is het, zo vernemen wij van de verkeerspolitie, niet abnormaal druk geweest. Hier en daar moest regelend op getreden worden, omdat er filevorming ontstond, maar moeilijkheden heeft dat niet opgeleverd. sche kansen in Indonesië. Dat zij de cal vinistische trekken van ons volkskarakter miskennen, bleek uit het onbegrip voor ons volgend argument: Het mag waar zijn dat „onze verantwoordelijkheid voor de toekomst van de Papoea's" een ratio nalisatie achteraf is van minder hoogdra vende politieke en economische beweegre denen uit 1949, dat verantwoordelijkheids besef heeft toch postgevat in een mate die niet zonder meer weg te werpen valt. Om Nederland van zijn epische constipatie af te helpen, zou dus een formule gevonden moeten worden waarin bijvoorbeeld een zeker zelfbeschikkingsrecht, of een mate van die autonomie, ook onder Indonesi sche soevereiniteit voor de Papoea's ge garandeerd zou worden. De Nederlanders en vooral het parlement, zouden tenmin ste een formeel doekje voor het morele bloeden moeten hebben. (Vervolg op pag. 3) Advertentie aHiMHHiaH f/ i t BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 RIO DE JANEIRO (Reuter) De tien dagen oude politieke crisis in Brazilië is in een kritiek stadium gekomen na de be richten dat de luchtmacht de landingsba nen van het vliegveld van de hoofdstad Brasilia heeft geblokkeerd om de aan komst van vice-president Joao Gou lart voor zijn installatie als president te verhinderen. Volgens een radiobericht uit Brazilië dat in Montevideo (Uruguay) is opgevangen had Goulart aangekondigd dat hij vandaag uit Porto Alegre (Rio Grande Do Sul) naar het 1600 km noordelijker ge legen Brasilia zou vliegen. In Brasilia zeiden regeringsfunctionaris sen eraan te twijfelen of de voorbereiding van de installatie vandaag zou zijn voltooid. Hierna kwamen de berichten over het blokkeren van het vliegveld. Sommige berichten uit Rio Grande spre ken van een splitsing onder de volgelin gen van Goulart in deze provincie. Zij zou den gekant zijn tegen zijn besluit de instal latie te laten doorgaan. Volgens hen zou Goulart daardoor een nieuwe grondwet erkennen die „onder militaire druk" is af gedwongen. (AFP) De ministers der strijdkrach ten hebben besloten akkoord te gaan met het besluit van het congres tot wijziging der grondwet, waarbij een parlementair bewind zal worden ingesteld. De macht van de president wordt beperkt en het ambt van minister-president, als verantwoorde lijke bewindsman, wordt ingesteld. Hier door is het gevaar voor een burgeroorlog weliswaar geweken, doch de moeilijkhe den zijn nog niet van de baan. Radio Legalidad riep met regelmatige tussenpo zen een verklaring van gouverneur Brizzo- la van Rio Grande do Sul om, waarin de grondwetswijziging, die „onder militaire druk tot stand is gekomen" van nul en gener waarde wordt genoemd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1