Kroesjtsjev zou bereid zijn tot onderhandelen Soekarno rsena Al bij onze problemen de dreiging van vallen in het niet atoomoorlog een Wereldnieuws OAS gedeeltelijk opgerold in het zuidwesten van Frankrijk Geen Westelijk antwoord op jongste Russische nota over Berlijn? Hogere pensioenen in België Goede duikers gaan recht op hun doel af ^Praatótcel NEHROE IN BELGRADO: Tussen links en gematigd ligt een compromis kans voor Nasser MAANDAG 4 SEPTEMBER 1961 0/T M. Mok Allegaartje van een dertig activisten opgepakt (Van onze correspondent) LONDEN Het Westen zal de nieuwe Russische nota o$er de beperking van het luchtverkeer door de corridors naar West Berlijn tot geallieerd verkeer zeer waar schijnlijk negeren. De westelijke Drie had den hun standpunten daarover in hun laat ste nota aan het Kremlin uiteengezet en een nieuw antwoord heeft weinig zin. ze ker niet na het jongste aanbod over de kernproeven. (UPI) De westelijke mogendheden zullen de Sovjet-Unie vermoedelijk deze week benaderen over de mogelijkheid van onderhandelingen over Berlijn, zo meldt het Britse zondagsblad „The Observer". Volgens de diplomatieke correspondent van het blad, Robert Stephens, zal „de eerste benadering" komen van de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Llwellyn Thompson. Zijn verslag zal „een van de twee voor naamste factoren" zijn die op de op 14 september in Washington te houden con ferentie van westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken zullen worden besproken, aldus de correspondent. Met de andere factor bedoelt hij de tegenzin van presi dent De Gaulle om onder de huidige om standigheden over Berlijn te onderhande len. ROME (Reuter-AFP) Premier Kroesj tsjev heeft de Italiaanse premier, Fanfani te kennen gegeven dat de Sovjet-Unie be reid is „onbevooroordeeld" westelijke voor stellen voor tijd en plaats vap besprekin gen tussen Oost en West over internatio nale problemen in studie te nemen, zo is uit gezaghebbende bron in Rome verno men. Fanfani zou de boodschap van Kroesjtsjev zaterdagochtend hebben ont vangen en bijzonderheden ervan hebben meegedeeld aan Washington, Londen, Pa rijs en Bonn. De permanente NAVO-raad in Parijs zal ook op de hoogte worden ge steld. MOSKOU (Reuter-AFP) De Sovjet- Unie heeft de westelijke geallieerden er in haar jongste nota op gewezen dat er door hun optreden in de afgelopen jaren een einde is gekomen aan de viermogendhe- denstatus in Berlijn. De Russische nota is een antwoord op de nota's van het Westen, waarin gezegd wordt dat elke inbreuk op de westelijke rechten op het gebruik van de luchtcorri- dors naar Berlijn beschouwd zal worden als een daad vanagressie. De Russen eisen voorts, dat er een einde wordt ge maakt aan de „provocaties" van Bonn in West-Berlijn. In een voorwoord bij een verzameling documenten over de Berlijnse crisis, die in de Verenigde Staten zullen worden gepu bliceerd, heeft premier Kroesjtsjev ge schreven, dat een nieuwe wereldoorlog tot kwaad, leed en ongeluk zal leiden en meer verliezen zal veroorzaken dan alle endere oorlogen in de geschiedenis, al dus meldt het Russische persbureau Tass. BONN (Reuter-AFP) Bondskanselier Adenauer heeft zaterdagavond in een toe spraak voor de Westduitse televisie ver klaard, dat het Russische besluit tot her- Vatting der kernproeven de Berlijnse cri- (Vervolg van pag. 1) De argumentering, dat Nederland op grond daarvan door de Indonesische re gering geholpen zou moeten worden, sloeg bij onze hoge gesprekspartner niet aan. Soekarno mag dan alle macht in zijn per soon verenigen, hij kan ook weer niet te ver gaan. Het gesprek verliep overigens bij zonder goedlachs. De vermakelijkste anek dote betrof het stilvallen van de motoren van een Indonesische torpedobootjager, waarop Soekarno en onze zegsman in 1958 een reis ten.oosten van het Halmaheira maakten. De machines sloegen af in het zicht van de Nieuwguinese kust en er ont stond een lichte paniek omdat men vfêesde dat het oorlogschip naar Nieuw-Guinea zou afdrijven en daar met president en al zou stranden. Onze gesprekspartner herinner de zich gelukkig het recept om oude ra dio's weer aan de gang te krijgen: een paar flinke klappen erop. Ook bij de ma chine van de Indonesische oorlogsbodem had dat het gewenste effect. De motoren gingen weer aan de praat en een incident was vermeden. De vriendelijke conversatietoon beteken de overigens niet dat de tafelpresident uit zijn rol van politicus viel. In al zijn luch tige opmerkingen lag een politieke onder toon: „Liever in Amsterdam wandelen dan in Moskou.de Indonesische vloot hield manoeuvres bij Vladiwostok. het is te ho pen dat zij zich nooit een paar streken op het kompas zal vergissen.Soekarno gaat naar Londen, de Britten vinden hem een man om rekening mee te houden. als jullie je handen vol hebben aan Berlijn kunnen wij misschien even gauw Nieuw- Guinea inpikken.wij zijn bezorgd dat de Irian-actie ons uit de hand loopt. ik zag laatst de film waarin Koningin Eliza beth een bezoek aan India bracht, wat jammer dat zo iets in Nederlands-Indone sische verhoudingen niet mogelijk is ge weest. Het gesprek interpreterend kwam men tot de volgende samenvatting van het In donesische beleid: nu de dwang-actie te gen de Nederlandse belangen in Indonesië geen resultaat heeft gehad, blijven er toch nog andere drukmiddelen over, isolering van Nederland in de wereld en zelfs bij zijn eigen bondgenoten, het stellen van een internationale termijn aan iedere vorm van kolonialisme, handhaving van het gevaar dat de Indonesische volkswoe de inzake Nieuw-Guinea overkookt, de stok achter de deur van een uiteindelijke mili taire verovering. Om het proces te vergemakkelijken pro beert men nu tot een verbetering van de verhouding met Nederland te komen, ech ter eerder door emotionele gebaren dan door feitelijke tegemoetkoming, eerder door woorden dan door daden. Het is on miskenbaar dat de Indonesische positie in zake Nieuw-Guinea met de dag sterker wordt en de Nederlandse zwakker. De vraag blijft of de Indonesiërs zich zullen realiseren dat het in hun eigen belang is het Nederlandse parlement de mogelijk heid te verschaffen zijn eer te bewaren. sis tot een wereldcrisis heeft gemaakt. De bondskanselier verklaarde dat de situatie zo gespannen is, dat elke stap met de uiterste zorgvuldigheid dient te worden overwogen. Adenauer zei dat moet worden getracht door onderhandelingen tot een oplossing van het Duitse vraagstuk te komen, die zowel voor het Oosten en het Westen als voor het Duitse volk aanvaardbaar zal zijn. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft be kendgemaakt, dat vier squadrons straal jagers naar Europa zullen gaan om deel te nemen aan de NAVO-oefening „Check mate" (Schaakmat), die van 12 tot 15 sep tember zal worden gehouden. Van de straaljagers van het type F-100 kunnen er 72 kernbommen vervoeren. Op hun vlucht over de Oceaan zullen zij door tankvlieg tuigen van brandstoffen worden voorzien. Het NAVO-opperbevel zal uitmaken, waar de toestellen zullen jyorden gestationeerd. Het is niet bekendgemaakt, of zij lang in Europa zullen blijven. (UPI) Het Amerikaanse garnizoen in West-Berlijn heeft een eerste zending nieuwe geweren ontvangen. Het nieuwe geweer, model M-14 is lichter dan de M-l Garand. Voorts zijn er nieuwe tanks be loofd ter vervanging van de huidige M-48 Pattons, die aan de sectorgrens worden gebruikt. Met ingang van 1 september zijn de ouderdomspensioenen in België met per centages variërend van 4,3 tot 16,53 per cent verhoogd. Het staatspensioen voor gehuwde werknemers is verhoogd tot 38.500 frank per jaar, 2.733.50, een ver hoging van 4,33 percent. Voor ongehuwde werknemers gaat het pensioen 26.800 frank jaarlijks bedragen 1.902,80-8,94 per cent meer dan tot dusverre. De sterkste stijging is voor de weduwenpensioenen, die met ingang van 1 september zijn verhoogd met 16,53 percent tot 21.500 frank 1.526,50). De pensioenen voor kantoor personeel, mijnwerkers en zeevarenden worden met dezelfde percentages ver hoogd. Advertentie ->*<v m v' v 'v* SQ&Ï y ,'v iït 'jciGARETTEsjj Sr Wie Arsenal rookt, is in zijn element. Die weet dat hij een goed merk heeft opgedoken! Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange Overal, bovenal, Arsenal (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BELGRADO, 4 september In de woordenvloed, die vrijwel onafgebroken uit de monden der hoge afgevaardigden rolt, beginnen zich op de Belgradose conferentie der 24 niet aan een blok gebonden staten, de hoofdstromingen af te tekenen. De linkervleugel, die in min of meer verdunde vorm de stellingen van de Sovjet-Unie aanhangt, vond zijn welsprekendste woordvoerder in Ghana's Nkroema. Die vleugel kreeg versterking in onwelkome vorm in de rede van de Cubaanse president Dortecos, die eerder de aandacht verdiende van een psychiater dan van een politieke conferen tie. Zelfs president Soekarno legde zijn koptelefoon af bij de blind maniakale aanval op het Westen. Veel aanzienlijker steun kreeg de linkervleugel van maarschalk Tito zelf. Tegenover de radicale coalitie staat een groep die geïnspireerd is door de magi strale rede, waarin premier Nehroe van India zaterdag probeerde de Belgradose conferentie met beide voeten op de grond te plaatsen. Nehroe's thema was: „Het ko lonialisme is dood. Misschien doen de res tanten ons nog pijn. Maar, kolonialisme, imperialisme, racisme en alles waar deze conferentie zich graag mee wil bezig hou den, verzinken in het niet bij de huidige oorlogsdreiging. Deze conferentie heeft maar één werkelijke taak: alle inspannin gen richten op het voorkomen van een nu- ceaire catastrofe Want als die komt, dan hoeft er niet meer gepraat te worden over al die onderwerpen, belangrijk misschien, maar op dit ogenblik toch secondair". Nehroe's oproep kreeg de min of meer openlijke steun van Birma, Nepal, Ceylon, Libanon, Irak, Tunesië, Ethiopië en Cam bodja, hoewel vaak met enig voorbehoud. Misschien zijn er nog gematigde zielen te winnen bij de Marokkanen en de Cy prioten. Maar de coalitie, die zich niet met gedetailleerde klachtenboek-resoluties wil bezighouden, kan evenmin volledige zege halen als de radicalen van links. Nehroe heeft dat geweten. Hij heeft zich slechts vergaand blootgesteld aan linkse hoon om de toon der resoluties te matigen, om een compromis te bereiken, waarin Nasser een beslissende stem zou kunnen hebben. De Arabieren zijn sterk vertegenwoordigd, Nasser heeft dus een uitstekende positie in de commissie die het eindcommuniqué moet redigeren. Dat communiqué, dat dinsdag verwacht kan worden, zal mogelijk uit twee delen bestaan. Het eerste zou Nehroe's dringen de oproep bevatten tot de grote mogend heden om hun geschillen door onderhande lingen op te lossen. Wat het brandendste geschil aangaat, Duitsland, schenen alle delegaties zich neer te willen leggen bij de voorlopige deling van Duitsland. West-Ber lijn zou wel een vrije stad moeten blijven. Het tweede deel van het communiqué zou de vergaarbak-resolutie moeten wor den van de andere wensen: 1. Ontwapening. Een oproep tot algehele ontwapening ondei doeltreffende inspectie. Daartoe moet in de UNO of op een ,specia- le wereldconferentie besloten worden. 2. De UNO moet versterkt en gereorga niseerd worden. De assemblée moet gro tere bevoegdheden krijgen, de roden en de neutralen in de Veiligheidsraad en de so- deze conferentie zal laten beknotten. ciaal-economische raad versterkt, de be voegdheden van de secretaris-generaal op nieuw gereglementeerd, te zijner assisten tie moet een vijf- of zevenkoppig orgaan worden gesticht, dat hij verplicht is te con sulteren 3. Veroordeling van kolonialisme, neo kolonialisme, imperialisme, racisme, het stellen van een termijn voor de koloniale restantenopruiming, veroordeling van mi litaire bases in landen die daar niet op ge steld zijn. 4. Coördinering en internationalisering van de hulpprogramma's aan de onderont wikkelde landen. De onevenwichtigheid tussen de ontwikkelingsfases van het noor den en het zuiden dezer wereld is een bron van spanning. Aan een proces van egali satie moet worden begonnen. 5. Aanvaarding van het beginsel van vreedzame coëxistentie van landen ijnet verschillende systemen op basis van het principe van non-interventie. De status quo mag echter niet verhinderen dat vooruit strevende sociale en niet-koloniale krach ten tot gelding komen Zo zal in grote trekken de slotsom er ongeveer uitzien van de praat-mara thon. Enerzijds heeft zij een monotone voorlezing van klachten opgeleverd en een aantal specifieke grieven daaruit zullen ook hun plaats vinden in de slotresolutie. Maar negatief is deze conferentie toch niet geheel geweest. Ceylons premier, mevrouw Bandaranai- ke, gaf een analyse van de tegenstelling tussen ontwikkelde en onderontwikkelde landen, die het Westen misschien tot hel derder ideeën kan brengen. Cambodja's prins Norodom Sihanouk, de enige die tot nu toe onvervaard van het „imperialisme der beide blokken" sprak, gaf een briljan te analyse van wat een werkelijk onaf hankelijke rol van de niet-gebonden lan den zou moeten zijn. Het mag dan zijn dat Nkroema ervan blijk heeft gegeven niet begrepen te heb ben, dat hij voor zijn vakantie aan de Zwarte Zee een hoge politieke prijs heeft betaald. Nehroe's matiging mag weinig weerklank gevonden hebben, een veel 'ge hoorde Afro-Aziatisch reactie was: Wij sterven al in Angola, Algerije en Bizerta ook zonder atoorr oorlog. Maar de Indiase premier, een rode roos op zijn zwarte tu niek, torende met zijn van losse notities geïmproviseerde rede als een reus boven de trage middelmatigen, die hun lesje op zeiden. Hij maakte indruk en hij heeft al te verstaan gegeven dat India zijn vrij heid van handelen niet door resoluties van Naast de algemene aanbevelingen waren er een paar individuele opmerkingen over acute kwesties, die de aandacht verdie nen: 1. Nehroe: aanvaarding der twee Duits- landen als een bestaand feit (een kreun van ontzetting bij de Duitse journalisten). Wij moeten de grote mogendheden niet Nagels Van de oude Chinezen vertelt men dat ze er prijs op stelden hun vingernagels de grootst mogelijke wasdom te laten berei ken. Dit gold als bewijs van het feit dat ze voldoende met aardse goederen geze gend* waren om niet te hoeven werken. Er is alle reden voor de veronderstelling dat in het huidige China voor lange na gels geen plaats meer is. Ze zullen, met de decoratieve staartenhet veld hebben moeten ruimen voor nieuwbakken onder scheidingstekenen. Al heeft men de bevolking van Neder land dikwijls als de Chinezen van Europa aangeduid, ik heb onder haar tot dusverre slechts één werkelijk langnagelige heer ontmoet. Dit gebeurde vele jaren geleden onder omstandigheden die hier niet ter zake doen. Wel kan ik zeggen, dat men mij op de gehoornde uitrusting zijner vin gers had voorbereid, zodat ik niet al te zeer schrok toen ik de hand met de ste kels zich naar mij zag uitstrekken. De be roering was onaangenaam, niet alleen we gens het kriebelige gevoel in mijn hand palm, maar ook doordat kriebeligheid zeer wel met kleverigheid gepaard bleek te kunnen gaan. De nagelman was, ge heel afgezien van zijn vingersieraden, on fris) Achteraf kon ik die onfrisheid Wel enigszins vergoelijken. Het streven naar een dergelijke tooi vormt een beletsel voor een behoorlijke wasbeurt. Wil men zijn nagels sparen, dan moeten daarvoor an dere belangen, zoals zindelijkheid, wijken. Mijn conclusie was echter dat men men sen met zulk een liefhebberij niet al te dicht moet naderen. Ze hebben het fraaie of wat ze daarvoor houden boven het maatschappelijke gesteld en dienen daar om, zo meen ik, een ruime strook lucht om zich heen te hebben. Hoe juist mijn conclusie was, is mij pas dezer dagen duidelijk geworden. Iemand deed mij het relaas van een moeilijke pe riode uit zijn leven. Daarbij noemde hij terloops de naam van de man met de Chi- nezennagels. Mijn eerste vraag was na tuurlijk of deze merkwaardige uitgroeisels de druk der tijden hadden weerstaan. „Ja zeker," antwoordde mijn zegsman, „maar dat is nog lang niet het ergste." Wat wél het ergste was, deed hij mij vervolgens omstandig uit de doeken. De nageldrager mocht zijn vingerversiersels ongeschonden hebben bewaard, moreel vertoonde hij ern stige afbrokkelingsverschijnselen. Een en ander had ertoe geleid dat mijn kennis nog dieper in de moeilijkheden was geraakt. De verontwaardiging die dit relaas bij mij opwekte, is thans afgezakt, temeer om dat het slachtoffer zich inmiddels weer heeft kunnen oprichten. Nu kan ik mij dus vrijelijk bezighouden met het psychologi- veroordelen, maar tot praten brengeyzon- sche probleem dat achter die nagels schuïl- i' gaat. Wat moeten zij symboliseren? Gaaf heid, zou ik denken. Kan iemand die de wereld zo omzichtig benadert dat zijn na gels ongedeerd blijven, iets anders zijn dan een onberispelijke figuur? De lichamelijke der ze voor te schrijven op welke basis, De UNO moet zich met de spanning tussen de blokken bemoeien. 2. Tito: geen inspectie zonder begin van ontwapening. De Sovjet-hervatting van de atoomproeven was misschien ongelukkig smoezeligheid weerspreekt deze onberispe- „getimed", maar veroorzaakt door de lijkheid niet, maar versterkt de indruk van Franse proeven. Het Westen had van een zuiver geestelijke belangstelling. West-Duitsland geen militair bastion moe- De camouflage had in dit geval niet he ten maken. (Kreun van ontzetting op de llemaal gewerkt, maar in vele andere ge- Amerikaanse ambassade). vallen waarschijnlijk wel. Moraal: men zij 3. Nkroema: algemene volledige ontwa-1 °P z*?n hoede voor alle mensen die hun pening, erkenning der beide Duitslanden, vredesverdrag met Duitsland, troika van assistenten voor de secretaris-generaal van de UNO (kreun van verrukking bij de Sovjets). 4. Alle sprekers van het weekeinde: West-Irian moet aan Indonesië worden overgedragen (gelaten zuchten bij de Ne derlanders). ware aard achter buitenmodel-nagels ver bergen. (Van onze correspondent) PARIJS Jean Verdier, directeur van de nationale veiligheid, heeft zaterdag voor de pers onthullingen gedaan over de O.A.S., de geheime organisatie van ultra rechtse aanhangers van het Franse Alge rije, die de laatste maanden aan beide zij den van de Middellandse Zee honderden aanslagen met plasticbommen op hun ge weten hebben. In de buurt van Saint Jean de Luz, bij de Spaanse grens, is vorige week een spekslager gearresteerd, nadat in zijn woning verschillende geheime leden lijsten, brieven en vlugschriften in beslag waren genomen. Uit dat materiaal heeft de Franse politie haar voornaamste .kennis over de O.A.S. geput, terwijl aan de hand van die ledenlijsten ook nog een flink deel van de terroristenorganisatie in Zuidwest- Frankrijk kon worden opgerold. Onder de arrestanten, oorspronkelijk 26 in getal waarbij gisteren nog een drietal anderen werd gevoegd, bevinden zich verscheide ne leden van Poujade's voormalige stoot troepen, alsmede officieren in en bui ten dienst en een paar dokters, verbonden aan een sanatorium in de Lage Pyreneeën. Een rol van betekenis wordt ook toege kend aan de gearresteerde oud-journalist Georges Dantes, die in 1957 door de Ne derlandse regering aan Frankrijk was uit geleverd, doch later op vrije voeten ge steld werd. Dantes stond te boek als een der belangrijkste koeriers, die de verbin dingen onderhield tussen de clandestiene organisatie in Zuidwest-Frankrijk en de voormalige café-baas uit Algiers, Joseph Ortiz, die de politie als het verantwoorde lijke hoofd beschouwt van de O.A.S. in dit deel van het land. Ortiz, die bij het voor laatste samenzweringsproces in Parijs bij verstek ter dood werd veroordeeld, moet op de Spaanse Balearen vertoeven. De po litieke ambities van de ex-kroegbaas gaan echter nog aanmerkelijk verder, want de politie heeft ook ontdekt, dat hij op het Spaanse eiland nog een voorlopige rege ring voor Frans-Algerije presideert. Ver schillende beruchte raddraaiers van het Franse fascisme, zoals de Algerijnse arts Lefèvre, het Poujadistische oud-kamerlid Demarquet, Argould en ook de gedetineer de generaal Faure, moet Ortiz tot zijn mi nisters hebben gebombardeerd. Een ban ketbakker uit Zuidwest-Frankrijk, Bouyer geheten, die vroeger ook al voor Pierre Poujade in het parlement zat, moet even eens een belangrijke rol hebben gespeeld bij talrijke bomaanslagen in Parijs en el ders. Bouyer, die is ontvlucht, wordt ver antwoordelijk gesteld voor de dood van de burgemeester van Evian, waar de eer ste Frans-Algerijnse vredesconferentie ge houden werd en die door een plasticbom om het leven kwam. Ook de ontploffing van een grote voorraad explosieven, die in maart van dit jaar een vleugel van het Palais Bourbon (het parlementsgebouw) verwoestte, zou het werk zijn geweest van deze politiekbedrijvende koekjesbakker. Intussen is uit de correspondentie, die de politie in handen is gevallen, ook wel dui delijk geworden, dat er aan de eendracht onder de ettelijke samenzweerders tegen de Vijfde Republiek zo nog wel het een en ander mankeert. In naam moet ex-ge neraal Raoul Salan, de voormalige opper bevelhebber, en hoge vertegenwoordiger in Algerije, die bij het laatste komplot- proces in Parijs eveneens bij verstek ter dood werd veroordeeld, aan het hoofd staan van de hele geheime organisatie. Ultimatum? Het Franse weekblad L'Express wist de zer dagen nog te melden dat binnen enke le weken of maanden een deputatie van de O.A.S., mede uit naam van het Franse leger, generaal De Gaulle een ultimatum zou willen stellen, onmiddellijk af te tre den teneinde een nieuwe revolte, zo geen bloedbad, te voorkomen. Uit de onthullin gen van de directeur van de Securité Na tionale is nu echter wel duidelijk geble ken, dat de opvolgingskwestie door de O.A.S. intussen nog niet geheel bevredi gend geregeld kon worden. Zelfs onder de topleiders van de terroristenorganisatie moeten maar weinig activisten er voor voelen Salan op de plaats van De Gaulle te zetten, gesteld dat het huidige staats hoofd zich zou willen laten verdringen. A ctiviteiten ALGIERS (Reuter) Op verscheidene plaatsen in Algerije zijn zondag vlaggen en pamfletten van de O.A.S. verschenen. In Algiers deden zich tenminste acht ontplof fingen van plasticbommen voor waarbij alleen materiële schade werd aangericht. Ook in andere plaatsen ontploften plastic bommen met hetzelfde gevolg. In de Kasjbah van Algiers werd een mo hammedaanse caféhouder en in Oran een Europeaan door een mohammedaanse op standeling doodgestoken. Beide aanvallers wisten te ontsnappen. In Parijs viel een groep van zes Alge rijnen een politiebureau aan. De politie schoot op de aanvallers. Een Algerijn werd gedood en een politieman zwaar ge wond Een Algerijn werd gevangen geno men. Een politieman stierf zondagavond in een ziekenhuis nadat een groep Algerijnen eerder op de dag driemaal op hem had geschoten. Weer Korea. In een uitzending van radio Piongjang heeft communistisch Noord- Korea de Verenigde Staten ervan be schuldigd hun strijdmacht in Zuid-Korea op illegale wijze te versterken. In de uitzending, die te Tokio werd beluisterd, werd de aangekondigde verscheping naar Zuid-Korea van een infanterie gevechts groep, in het kader van de aflossing, „slechts een van de herhaalde schendin gen van de Koreaanse wapenstilstands- overeekomst" genoemd, hetgeen, aldus radio Piongjang, „een uitdaging betekent aan het adres van het Koreaanse volk en een openlijke agressieve daad, die de vrede in Korea en in het Verre Oosten bedreigt." Wanhoopsplan. Het Russische blad „Troed" heeft volgens Tass een duivels plan van de nazi's onthuld, om zuid-En- geland en de noordkust van Frankrijk door een reusachtige explosie onder wa ter te zetten. De nazi's hadden op de ze wijze de geallieerde legers willen ver nietigen en miljoenen burgers willen do den. Duitse soldaten hadden een enor me put moeten boren in het gebied van het Nauw van Calais aan de Franse kust. Dit gat had met springstoffen ge vuld moeten worden. Daarna zou het he le geval tot ontploffing zijn gebracht, bij voorkeur in een nacht met opkomend ge tij en westenwind. Op de ontploffing zou een aardschok gevolgd zijn, die een ka- tastrofe had veroorzaakt. Een groot deel van de geallieerde troepen zou verdron ken zijn. 600. Te Katmandoe is vernomen dat 600 mensen zijn omgekomen bij overstro mingen die begin vorige week het zuid westen van Nepal hebben geteisterd. Er ging bij deze overstromingen in het stroomgebied van de rivier de Rapti veel vee verloren en de materiële scha de en de schade aan de gewassen is groot. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat het het rampgebied zo snel en doeltreffend mo gelijk zal helpen. Gezondheid. De bevolking in Rusland neemt per jaar met 3,8 miljoen mensen toe en sinds de revolutie is de gemiddelde le vensduur verdubbeld, aldus heeft de Rus sische minister van gezondheid, Sergei Kurasjov, te Moskou bekendgemaakt. De gemiddelde levensduur was in 1958 68 jaar. Er zijn nu meer dan 600.000 art sen in de Sovjet-Unie, of te wel één arts op 50 inwoners. Dat wordt tijd. Een vooraanstaand Rus sisch geleerde in de elektronica van de ruimte heeft in een toespraak tot het Britse verbond ter bevordering van de wetenschap te Norwich, voorspeld dat de mensen in contact zullen komen met wijze wezens van andere werelden" Professor Vladimir Siforovn van de Aca demie van Wetenschappen te Moskou verklaarde: „Verdere ontwikkeling van de radio electronica en de raket-tech niek zal het probleem helpen oplos sen. hoe in contact te treden met wijze wezens van andere werelden".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3