Revanches van Derksen, Romijn en Oudkerk in Amsterdam Wereldkampioenen gehuldigd Monstertoernooi in Amsterdam en Nederland-België in Haarlem RYNBE1ÏDE' S HIEUW ROOD Theo Messidor of Quicksilver S kampioen Nederlandse paarden In Bloemendaal-toernooi zorgen de spelers zelf voor de arbitrage Op het erepodium Stayerswedstrijd na 20 kilometer gestaakt Alain Giletti is prof geworden Geen boksen meer op Cuba ^rnmm Nederland heeft een honkbal professional KNBB gaat actie onder de jeugd voeren Nieuwe records op 200 m rugslag DINSDAG 5 SEPTEMBER 1961 13 Damen op de vierde plaats in Aerendonck K.N.B.B. VIERT GOUDEN JUBILEUM pure bessenjenever Zonneschijn met volle teugen Het internationaal schaak toernooi in Bied Hongaars voetbalteam samengesteld De Engelse league De wereldkampioenen na de bloemen hulde in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Van links naar rechts ziet men: Oudkerk, die tweede werd, gang maker De Graaf, Leen van der Meulen, Marsell en Nijdam. Niet minder dan dertigduizend toe schouwers zijn gisteravond naar het Olympisch stadion in Amsterdam ge gaan om de sterren van de wereldkam pioenschappen in Zwitserland aan het werk te zien. En zij kwamen niet ver geefs. Zij zagen bij deze revanchewed strijden een felle strijd van de amateurs achter de motoren, waarbij Romijn voor wereldkampioen Van der Meulen over de eindstreep ging; zij zagen Peter Post Wielrennen in een enerverende achtervolgingswed- strijd winnen van de Italiaan Faggin en zij zagen Jan Derksen zowaar de zege behalen in de sprintwedstrijd voor profs over vier ritten, waarbij hij uitkwam tegen Rouseau, Debakker en Maspes. De enige tegenvaller was het afgelasten van de stayerswedstrijd voor professio nals, omdat het na veertig ronden (20 kilometer) plotseling begon te rege nen. Maar toen kon men al lang spreken van een bijzonder plezierige wieier- avond, waarmede stadiondirecteur Bes- sem alle eer heeft ingelegd. Bij de amateur-stayers kreeg dus Bert Romijn zijn revanche. Op schitterende wijze reed hij de 30 km in de voortreffe lijke tijd van 23 min 5,6 sec. Wereldkam pioen Leen van der Meulen probeerde tot viermaal toe de snelle Hagenaar te pas seren, maar even zovele malen werd hij door Romijn teruggewezen. Het was overigens een geheel Neder landse aangelegenheid, want Romijn en Van der Meulen beheersten de strijd om de leiding volkomen. De twee andere Ne derlanders, Van Campen en Van Dijk, fi gureerden slechts. Achter het voorste tweetal bevonden zich nog de Fransman Godelle, de Belg van den Bergh en de Zwitser Wickihalder. Ook zij kwamen er niet aan te pas. Van den Bergh trachtte weliswaar enige ma len het verloren terrein terug te winnen, maar zijn gangmaker Van Roey draaide op die momenten de gaskraan zo ver open dat de Belg moest lossen. Wickihalder deed het achter Grolimond nog het beste door beslag te leggen op de derde plaats achter Romijn en Van der Meulen. Dit was evenwel niet het gevolg van zijn ster ke rijden, maar van de onmacht van Go delle, Van den Bergh, Van Campen en Van Dijk om ook maar enige tegenstand van betekenis te leveren. De uitslag van de 30 km wedstrijd voor amateurstayers luidde: 1. Bert Romijn (Ned) achter Pelser 23 min 5,6 sec; 2. Van der Meulen (Ned) achter de Graaf op 115 meter; 3. Wickihalder (Zwits) ach ter Grolimond op 470 meter; 4. Godelle (Fr) achter Lorenzetti op 560 meter; 5. Van den Bergh (België) achter Van Roey op 630 meter; 6. Van Campen (Ned) ach ter Beets op 950 meter; 7. Van Dijk (Ned) achter Walrave op 1250 meter. In de laatste rit van de sprint der pro fessionals versloeg Jan Derksen 300 meter voor de finish zowel de Italiaanse wereld kampioen Antonio Maspes als de Belg Jos Debakker met een lange felle sprint. De Italiaan kwam nog wel terug, maar kon in de laatste tien meter Derksen niet meer passeren. De Nederlander won met een kwart wiel en bracht daardoor eveneens de totale zege van deze wedstrijd op zijn naam. Maspes had evenals Derksen 4 pun ten en één tweede plaats, maar het regle ment wees de Nederlander als overwin naar aan, omdat de laatste rit by een dergelijk geval beslissend is. Peter Post heeft zich voortreffelijk ge weerd in de prof-achtervolging tegen de Italiaan Leandro Faggin, al heeft hij wel heel hard voor zijn zege moeten fietsen. Geen van beide renners maakte een bijs ter fitte indruk, maar Post had het voor deel dat hij aan het klimaat gewend is. Met 15 meter verschil besliste hij de wed strijd in zijn voordeel. Halverwege had de Amstelvener 45 meter voorsprong. Een goede tussensprint van de Italiaan redu ceerde die voorsprong van Post op twee ronden voor het einde tot 2 meter. Toen sprintte de Nederlander echter fel weg en beëindigde als eerste de 5 km in 6 min. 33,6 sec. Faggin deed er precies 2 secon den langer over. In de revanche van de strijd om de we reldtitel achtervolging bij de amateurs tussen Henk Nijdam en Jaap Oudkerk moest wereldkampioen Nijdam het hoofd buigen voor zijn tegenstander. Oudkerk won gemakkelijk in 5 min. 10,0 sec over de 4 km. De tijd van Nijdam, die eenmaal zelfs een achterstand van 60 meter had, daar iets af wist te halen maar Oudkerk toch niet meer kon bedreigen, was 5 min 14,6 sec. In de laatste ontmoeting, de prof-stayer wedstrijd over 75 km., stak de regen een spaak in het wiel. Nadat er 20 km (40 ron den) waren afgelegd, besloot de wed strijdcommissie de wedstrijd te staken. Op dat moment reed de Belg Pol Depaepe op De Nederlander Piet Damen is maan dag als vierde geëindigd in een inter nationale prof-wegwedstrijd in het Bel gische plaatsje Aerendonck. Winnaar werd de Belg Jos Verachtert. Hij legde de 150 km af in 3 uur 55 sec. Tweede en derde werden respectievelijk zijn landge noten Meuris en Michels. Damen kwam met een achterstand van ruim 50 meter op de winnaar als vierde over de eind streep. Voorafgaande aan de revanches van de strijd om de wereldtitels wielrennen op de baan in het Olympisch stadion in Amsterdam, hebben 30.000 toeschouwers maandagavond vier wereldkampioenen en de tweede-prijswinnaar bij de ama teurachtervolgers, Jaap Oudkerk, een ovationele hulde gebracht. Het was een groot moment voor Oudkerk, Henk Nijdam (wereldkampioen achtervolging der amateurs) en Leen van der Meulen (wereldkampioen der amateurstayers) toen zij, voorafgegaan door de Amsterdamse Tram Harmonie en gezeten in een open auto naast hun prof-collega's Marsell (wereldkampioen der profstayers) en Antonio Maspes (wereldkampioen der profsprinters) het stadion binnenkwamen. Zij werden onder meer toegesproken door de trotse KNWU-voorzitter dr. P. van Dijk en door de directeur van het Olympisch stadion, de heer Dick Bessem. Ook gangmaker Bertus de Graaf, die Leen van der Meulen zo tactisch en talentvol naar het wereldkampioenschap had gereden, werd in de hulde, waarbij de bloemen natuurlijk niet ontbraken, betrokken. De jeugd kon maandagavond zijn wieler-idolen niet van nabij bewonderen. Er waren namelijk speciale maatregelen getroffen, opdat de jeugdige enthou siastelingen niet over de hekken de baan op konden glijden. de eerste plaats en stond hij op het punt wereldkampioen Marsell (Duitsland) weer verder achter zich te laten. Het was er die 20 km fel aan toe gegaan. Van Hou- welingen die zeer goed reed bezette toen er afgebeld werd de tweede plaats. Wier stra, kennelijk niet in vorm en Koch ver toefden op dat ogenblik in de achterhoede. Na 40 ronden was de stand: 1. Depaepe (België) achter De Graaf; 2. Van Houwe- lingen (Ned) achter Wiersma; 3. Marsell (Duitsland) achter Meuleman; 4. Raynal (Frankrijk) achter Lorenzetti; 5. Koch (Ned.) achter Van Roey; 6. Wierstra (Ne derland) achter Van Ingelghem op 1 ron de; 7. Meier (Zwits) achter Grolimond op 1 ronde. De uitslag van de nationale tandem- wedstrijd was: Eerste rit: 1. Kappel-Koel 11.4 sec.; 2. Schep-Burger, 3. Verdoorn-Van der Lans. Tweede rit: 1. De Graaf-Van der Touw 11.4 sec.; 2. Schep-Burger; 3. Kappel-Koel. Derde rit: 1. Kappel-Koel 11.4 sec.; 2. De Graaf-Van der Touw; 3. Verdoorn-Van der Lans. Vierde rit: De Graaf-van der Touw 11.4 sec.; 2. Verdoorn-Van der Lans; 3. Schep-Burger. Eindstand: 1. De Graaf- van der Touw 4 pnt.; 2. Kappel-Koel 5 pnt.; 3. Schep-Burger 7 pnt.; 4. Ver- doorn-Van der Lans 8 pnt. De verdere uitslagen waren: Sprint professionals: Eerste rit: 1. Derksen (Ned.) 12.0 sec.; 2. Debakker (Bel gië); 3. Rousseau (Frankrijk). Tweede rit: 1. Maspes (Italië) 11.6 sec.; 2. Rousseau; 3. Debakker. Derde rit: 1. Maspes 12.2 sec.; 2. Derksen; 3. Rousseau. Vierde rit: 1. Derk sen 11.6 sec.; 2. Maspes; 3. Debakker. Eindstand: 1. Derksen 4 pnt.; 2. Maspes 4 pnt.; 3. en 4. Rousseau en Debakker, bei den 8 pnt. Achtervolging professionals: 1. Peter Post (Ned.) 5 km in 6 min. 33.6 sec.; 2. Leandro Faggin (Italië) 6 min. 35.6 sec. Achtervolging amateurs: 1. Jaap Oud kerk (Ned.) 4 km in 5 min. 10.0 sec.; 2. Henk Nijdam (Ned.) 5 min. 14.6 sec. Schaatsenrijden De Fransman Alain Giletti, vijfmaal Europees kampioen en sinds I960 houder van de wereldtitel kunstrijden op de schaats in 1961 werden de wereldkam pioenschappen in verband met de vlieg ramp waarbij de gehele Amerikaanse kunstrijploeg betrokken was. afgelast zal zijn titels niet meer verdedigen. Dezer dagen is hij namelijk overgegaan naar de rijen der professionals. Giletti heeft een contract getekend met de Amerikaanse ijsrevue „Holiday on Ice", waarin hij het komende seizoen een van de hóofdrollen zal vervullen. Voor wie het nog niet wist:.Fidel Castro houdt niet van boksen. Op zijn or der heeft het nationale instituut voor de sport en de vrijetijdsbesteding van Cuba alle licenties van organisatoren, mana gers en boksers ingetrokken. Als motief werd opgegeven, dat het bij boksen gaat om de „exploitatie van man tegen man, hetgeen in strijd is met de beginselen die aan de socialistische revolutie van Cuba ten grondslag liggen." De Koninklijke Nederlandse Biljart Bond bestaat deze maand vijftig jaar. Ter viering van dit gouden jubileum zal op 9 en 10 september in vijf Amster damse zalen een monstertoernooi wor den gehouden met 333 deelnemers, on der wie de nationale kampioenen 1960- 1961 en de kampioenen uit 45 districten. Biljarten Op dit jubileumtoernooi zullen niet min der dan 486 partijen op 47 biljarts wor den gespeeld. Tevens is voor 14, 15 en 16 september in Haarlem een internatio naal Pentathlontoernooi georganiseerd, waarop vier Belgische en vier Neder landse biljartmatadoren de strijd zullen aanbinden in de spelsoorten ankerkader 47/2, ankerkader 71/2, lihre, bandstoten en driebanden. De organisatoren heb ben voor dit laatste treffen de beschik king kunnen krijgen over de nieuwe Hildebrandzaal van restaurant Brink- Advertentie 4: H/, 1/1 literfles f6.95 (excl. statiegeld) RYB-4-191 De uitslagen van de maandag gespeelde tweede ronde van het internationale schaaktoernooi in Bied luiden: Gligoric (J.slav.)Donner (Ned.) remise; Petrosjan (Rusland)Parma (J.slav.) 10; Keres (Rusland)Darga (W.Dld.) remise; Udovcic (J.slav.)Bisguier (V.S.) 01; Trifunovic (J.slav.)Germek (J.slav.) 1 0; Matanovic (J.slav.)Portisch (Hong.) remise; Gelier (Rusland)Najdorf (Arg.) remise; Olafsson (IJsland)Ivkov (J.slav.) remise; Fischer (VS)Tal (Rusland) 10; Bertok (J.slav.)Pachman (Tsjech) afge broken. Voor de eerste maal in het al zoveel jarig bestaan van het Kampioenschap Nederlandse Paarden wordt dit niet op zondag, maar op dinsdagavond in het Hil- versums sportpark verreden. Het is min of meer een gedwongen proefneming om zulk een belangrijk nummer tijdens een avondmeeting te verrijden. De steeds stij gende belangstelling voor de avonddrave rijen maakt het echter noodzakelijk de programma's met één of meerdere belang rijke nummers te vullen, hetgeen in de komende weken dan ook zoveel als moge lijk zal worden nagestreefd. Hoe moeilijk dit echter is bewijst het komende kampioenschap, dat slechts zes Koersen in Hilversum paarden aan de start brengt. De beide cracks Theo Messidor en Quicksilver S hebben alle concurrenten op de vlucht ge jaagd. De verwachting is dan ook, dat dit duo ver voor de rest van het veld de eind strijd zal uitvechten; een gevecht, waarin Theo Messidor iets betere papieren heeft. Meer animo is er voor het amateurs nummer, hoewel hierin ook een vrij zekere winnaar in de vorm van Winny Cliff te vinden is. Op de plaatsen zijn Xenocraat en X Mieke HoIIandia te verwachten. De goede Zalkestis staat in het derde nummer eveneens op een winnende post, gevolgd door Yucatan Hanover en Young Faune. Een mogelijk outsider is Yeasty Hanover. Bij de tweejarigen opnieuw een duel tussen de beide stalgenoten Annemieke en Axkit Hollandia, waarbij deze keer het sterke geslacht de voorkeur heeft. Zahir B is ongetwijfeld een veelbeloven de jonge draver. Indien hij opnieuw vor deringen heeft gemaakt gaat hij zijn twee de zege boeken, vóór Zus Hanover en Young Ooststar. Voor Zéfa moet de eerste afdeling van de gesplitste autostartkoers een overwin ning kunnen opleveren, tenzij Y Norton weer eens één van zijn befaamde uitschie ters levert. In de tweede afdeling van deze koers geniet Xanthos Narciso de voorkeur boven Wilfield en Ijsvogel S. In de beide resterende nummers worden zegepralen verwacht van Zingaro en Yuca tan. De Hongaarse Voetbalbond heeft het na tionale elftal dat zondag 10 september in Oost-Berlijn in de voorronden van het we reldkampioenschap tegen Oost-Duitsland uitkomt, als volgt samengesteld: doel: Grosics, achter: Matrai en So- vari, midden: Solymosi, Sipos en Kotasz, voor: Sandor, Goeroecs, Albert, Tichy en Fenyvesi. De Hongaren zegevierden in de eerste wedstrijd tegen Oost-Duitsland met 2-0. De uitslagen van de maandag voor de eerste divisie van de Engelse league ge speelde wedstrijden luiden: Blackpool- West Ham United 2-0, Sheffield United— Tottenham Hotspur 1-1. Het B- en C-toernooi van de LTC „Bloe- mendaal" dat zaterdag op de banen van het tennispark Duinwyck aan de Joh. Ver- hulstweg in Bloemendaal is begonnen, na dert in alle spelen reeds de kwart-eind strijden. Het fraaie tennisweer tijdens het weekeind is hier uiteraard niet vreemd aan. Mogelijk zal men zaterdag reeds een aantal eindstrijden spelen, zodat het be langwekkende invitatie A-toernooi zondag alle aandacht krijgt. De wedstrijdleiding heeft zich bevrijd van alle arbitragezorgen door te bepalen dat de wedstrijdleiding zich niet verplicht voor umpires te zorgen. Zorgen de spelers zelf voor een arbiter dan is hier vanzelf sprekend geen bezwaar tegen. Wedstrijd leider L. Verhoef vindt dit systeem, zover ons bekend in Haarlem een première voor officiële toernooien, uitstekend voldoen. De resultaten luidden: B-toernooi, H.E., le ronde: P. Groenland versl. E. Jasper w.o., N. Geurink versl. L. v. Schagen 64, 63; J. Brandse versl. A. Beeren 60, 64; P. v. d. Brink versl. J. Zwart 62, 6—4; A. Koster versl. A. v. d. Hoff 63, 68, 64; C. Gaus versl. R. Jansen w.o.; K. Bakker versl. B. Dieken 61, 60; R. Dunselman versl. M. Ba- doux 61, 61; H. de Vilder versl. O. Vreeburg 62, 61; G. Hartman versl. C. Vogelenzang 16, 97, 98 gest.; Dem- graaf versl. A. v. d. Voort 66 opgegeven; F. Hassink versl. T. Beijen 86, 6—1; C. Ottolini versl. R. v. d. Graaf 6—3, 6—2; W. Nederkoom versl. H. v. Splunter 68, 63, 61; P. Deibei versl. H. Bolsenbroek 6b 6W. Fröhlich versl. J. Smüling 63. 62. 2de ronde: N. Geurink versl. P. Groen land 63, 63; C. Gaus versl. A. Koster 63, 62; R. Dunselman versl. K. Bakker 63, 61; H. de Vilder versl. G. Hartman 64, 61; F. Hassink versl. Demgraaf 60, 60; W. Nederkoom versl. C. Ottolini 63, 62; J. Smüling versl. P. Deibei 6—3, 6—2. 3de ronde: R. Dunselman versl. C. Gaus 63, 63; H. de Vilder versl. F. Hassink 63, 61. D.E., le ronde: mej. F. Beunder versl. mevr. L. Knötschke 6—4, 6—1; mej. A. Broekers versl. mevr. A. Fröhlich 6—4 6—1. 2de ronde: mej. M. v. Rappard versl. mej. A. Broekers 63, 62. In het Honkbalnieuws van vrijdag stond bij de officiële mededelingen het volgen de nuchtere bericht: Van het lidmaat schap van de KNHB is vervallen ver klaard wegens overtreding van art. 12 van het huishoudelijk reglement J. C. Smit, lid van WVHEDW. Dit komt hierop neer: Dummy Smit, WVHEDW-speler en het vorig jaar coach van Neptunus, mag nooit meer honkballen van het KNHB-bestuur, omdat hij tijdens de periode, dat hij Neptunus leidde, van de Rotterdamse vereniging een paar tien tjes meer heeft ontvangen dan hij ver bruikt had op zijn wekelijkse reizen naar Rotterdam. Smit is de eerste Neder landse honkbalprofessional, althans "Ol- gens de uitspraak van het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Honkbal- bond. Hoe de honkballeiders tot deze con clusie gekomen zijn Door een decla ratie van de Neptunus-bestuurders. De Neptunus-rDcretaris deelde de KNHB mede, dat hun coach in het seizoen 1960 200 gulden aan onkosten en 150 gulden aan honorarium had getoucheerd. Dit was aanleiding voor de honkballeiders om Smit als overtreder van de pas inge stelde amateurbepalingen aan te wijzen, Om deze beslissing op waarde te kunnen schatten, moet men de feiten kennen. Deze zijn: om Neptunus te kunnen trai nen, moest Smit een keer per week direct uit zijn werk naar Rotterdam om tijdig aanwezig te kunnen zijn. Als voorwaarde had Smit gesteld, dat de Rotterdammers hem de maaltijd, die hij op de trainings avond thuis niet kon nuttigen, zouden vergoeden. Een redelijke eis! Dat bij een thuiswedstrijd van Neptunus Smit zijn echtgenote graag mee wilde nemen op kosten van Neptunus kunnen wij ons ook voorstellen: hij besteedde vele vrij" uren aan 't trainen en coachen van de Rotterdamse club. Nu hij be halve zijn onkosten nog een paar tien tjes extra heeft ontvangen mag Dummy Smit behalve honkballer ook ijs hockeyspeler zijn zomersport niet meer beoefenen. Wij zijn geen voorstander van betaald honkbal; we moeten er bij de gedachte alleen al om lachen. Er zijn nog tien spelers in Nederland, die het spel vol ledig beheersen. Nee, in Nederland is men gelukkig nog gaarne amateur. De spelers van het Nederlands negental moeten veel vrije tijd offeren. Ten eerste worden zij op de clubtraining verwacht, ten tweede moe ten zij één. soms zelfs twee avonden naar de centrale training van Ron Fraser. Wordt er een belangrijk toernooi ge speeld, dan moeten de internationals daarvoor vakantie opnemen. Tijdens zulke toernooien spelen zij geheel op eigen kracht. Er is geen arts, die 'ïen met alle mogelijke zorgen omringd. Gelukkig niet. We vinden beoefening van honkbal zoals in Nederland het mooist. Nu komt aan het licht, dat een Amster dammer voor het trainen en coachen van een Rotterdamse vereniging een paar tientjes meer heeft gekregen dan hij heeft verbruikt. Natuurlijk is dit in strijd met zuivere amateurbepalingen Toch is het KNHB-bestuur met zijn beslissing niet op de goede weg. Enkele jaren geleden werd een coach- cursus ingesteld. Keulemans, Jole en Urbanus leiden vele honkballers op °n de meeste cursisten behaalden het trai ners-diploma. De technische commissie heeft nadien gesproken over de kwestie „vergoeding voor 't trainen en coachen". Sommigen wensten toen een maximum bedrag vast te stellen. Het bondsbes+iur ging er échter niet op in. Nu is dan aan 't licht gekomen, dat Smit voor zijn hobby, die hem elke week een avond en zater dag of zondag kostte, een gering bedrag heeft gekregen. „Prof", zegt het KNHB-bestuur. „Hij mag nooit meer honkballen". Maar, als deze zaak dan zo wordt aange pakt, waarom moet dan alleen Smit het slachtoffer worden. Wij kunnen hier zonder moeite een groot aantal namen neerschrijven van honkballers die voor het trainen en coachen van een vereni ging geld hebben gekregen en nog krij gen. Waarom worden zij dan ook niet geschorst Alleen omdat de verenigin gen deze geringe uitgaven op een niets zeggende post boeken of ze zonder meer als onkosten beschouwen. De oplossing voor deze onverkwikkelijke zaak is: zo snel mogelijk de coach- kwestie eens verstandig te bespreken en een maximum-vergoeding vast te stellen; een breed gebaar maken, ook al in het belang van het Nederlandse honkbal zelf, dat bij goed geleide training alleen maar baat kan hebben. Voorlopig hebben wij echter een honkbal professional. Arme Smit, zo helemaal alleen 1 mann. Op zondag 17 september houdt het bestuur van de K.N.B.B. van 's mid dags twee tot vijf uur een receptie in het Apollo-paviljoen aan de Apollolaan in Amsterdam. De Nederlandse Biljart Bond omvatte bij zijn oprichting in 1911 nog maar 10 clubs. In 1930 waren dit er al 98 en twin tig jaar later waren 800 verenigingen bij de N.B.B. aangesloten. Op het ogenblik telt de K.N.B.B. 887 biljartclubs met ruim 13.000 leden, wel een bewijs voor de grote vlucht die het biljarten in verenigingsver band de laatste halve eeuw heeft genomen. Het biljarten is van kroegspel uitgegroeid tot een volwaardige sport, volgens velen zelfs tot een wetenschap. Het is aan het enthousiaste en onvermoeide werken van talloze bestuurders te danken dat de bil- jartsport in Nederland de plaats heeft be reikt die zij thans inneemt. In 1951 kreeg deze arbeid de waardering van de overheid door de toekenning van het predicaat Koninklijke. Het Pentathlon-toernooi dat van donder dag 14 tot en met zaterdag 16 september in de nieuwe Hildebrandzaal van restau rant Brinkmann wordt gehouden belooft bijzonder interessant te worden. Het is voor het eerst dat in Haarlem een biljart- toernooi van dit formaat en deze klasse is georganiseerd. Gespeeld wordt op twee biljarts en vanaf tribunes daar omheen zullen ongeveer 500 toeschouwers de ca ramboles kunnen meetellen. Op donderdag 14 september, de wed strijd begint om twee uur, komen in het anker-kader 47/2 (400 caramboles) tegen elkaar uit de Belg A. Schrauwen tegen de Nederlander Tiny Wijnen, en R. Ceule- mans (België) tegen Cees van Oosterhout (Ned.). Om vier uur volgen de duels J. Vervest (Belg.)- P. v.d. Pol (Ned.) en L. Boulanger (Belg.)- Henk Scholte (Ned.). 's Avonds om acht uur komen voor hét anker-kader 71/2 aan de tafels R. Ceule- mans (B.) tegen P. v.d. Pol (N.) en J. Vervest (B.) tegen C. van Oosterhout (N.). Om tien uur zullen L. Boulanger (B.) en H. Scholte en aan de andere tafel A. Schrauwen (B.) en T. Wijnen (N.) probe ren het eerst de 300 caramboles vol te maken. Op vrijdag 15 september is het wed strijdprogramma als volgt: Libre 500 ca ramboles 14 uur: Boulanger (B)-T. Wij nen (N) en R. Ceulemans (B)-P v.d. Pol (N). 16 uur: J. Vervest (B)-C. van Ooster hout (N) en A. Schrauwen (B)-H. Schol te (N). Bandstoten 150 caramboles 20 uur: A. Schrauwen (B)-T. Wijnen (N) en J. Ver vest (B)-P. v.d.Pol (N). 22 uur: L. Boulanger (B)-H. Scholte (N) en R. Ceulemans (B)-C. van Oosterhout(N). Op zaterdag 16 september luidt het wed strijdprogramma: Driebanden 60 caramboles 14 uur: A. Schrauwen (B)-T. Wijnen (N) en J. Ver vest (B)-P. v.d. Pol (N). 16 uur: L. Boulanger (B)-H. Scholte (N) en R. Ceulemans (B)-C. van Oosterhout (N). Jac. van Beetn uit Heemstede benoemd tot hoofd afdeling Jeugdzaken en Kadervorming Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Biljart Bond, die deze maand zijn gouden jubileum viert, wil meer belang stelling onder de jeugd kweken voor de biljartsport. Daartoe heeft het met ingang van 1 september jl. een afdeling Jeugd zaken en Kadervorming in het leven ge roepen. Tot hoofd van deze afdeling is be noemd de heer Jac. van Beem, Javalaan 10 in Heemstede, tot dusver secretaris van het hoofdbestuur van de K.N.B.B. De heer Van Beem is ook twaalf jaar secre taris-wedstrijdleider geweest van het dis trict Haarlem van de K.N.B.B. Het ligt in de bedoeling dat de heer Van Beem overal in het land de mogelijkhe den onderzoekt die kunnen leiden tot de oprichting van jeugd-biljart-clubs. „De grootste moeilijkheid daarbij zal zijn het vinden van geschikte zalen of lokalen. Ca- fé's komen daar niet voor in aanmerking omdat kinderen beneden 16 jaar er niet mogen komen. Maar ik geloof dat er ge noeg andere gelegenheden zijn waar de jongens het biljarten kunnen beoefenen," zo vertelde de heer Van Beem ons. Ons land telt al verscheidene jeugdbiljartclubs en er zijn ook reeds diverse jeugdtoer- nooien met succes georganiseerd. „Er be staat zeer zeker onder de jeugd veel belang stelling voor 't biljarten. Wij willen de be oefening van deze sport ook propageren en stimuleren als vrijetijdsbesteding van jongeren," zo zei de heer Van Beem. De afdeling Jeugdzaken en Kadervor ming van de K.N.B.B. wordt door het Rijk gesubsidieerd. „Ik ben nu bezig met het leggen van contacten om te komen tot de oprichting van jeugdclubs. Daar zit natuurlijk heel wat werk aan vast en er zal nog wel eni ge tijd over heen gaan voordat dit voor bereidend werk vruchten zal afwerpen. Wanneer eenmaal een club is opgericht willen we de jongens laten trainen door een speler van klasse. Hoe beter de kwaliteit van het spel des te groter zal de interes se van de jeugd voor de biljartsport wor den." aldus de heer Van Beem. Op twee ver uit elkaar liggende plaatsen in Europa, in Monte Carlo en in Lvov, werden maandag twee Europese zwem- records scherper gesteld en beide record verbeteringen geschiedden op de 200 meter rugslag. De Rus Leonid Barbier kwam tijdens de Russische kampioenschappen te Lvov op de 200 meter rugslag heren tot een tijd van 2 min. 16.5 sec., waarmee hij het op naam van de Oostduitser Wolfgang Wagner staande Europese record met anderhalve seconde verbeterde. Wagners record (2.18) dateerde van 15 juli 1960 en werd geves tigd in Leipzig. De Franqaise Rosy Biacentini zwom maandagavond in het nieuwe 50 meterbad van Monte Carlo de 200 meter rugslag dames in 2 min. 34.5 sec hetgeen een verbetering van haar eigen Europese re cord betekende met 0.1 seconde.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13