Belgrado op grote wil dringend beroep mogendheden doen ROKKEN BORST HET WEER Tweede Russische kern proef in de dampkring Internationaal beheer over N.-Guinea Voorzitter Vink wenst meer aandacht voor de mens Jonge en bijdehante verstekelinge Poging tot algemene erkenning van Oost-Duitsland vermoedelijk mislukt Voorkom oorlog Afwijzende Russische commentaren op het westelijke aanbod Mits garantie voor zelfbeschikking PEN bestelt tweede centrale voor Velsen Spanning in Bizerta iée MORRIS 6ejjm>ijou êmj! De Gaulle houdt vandaag een persconferentie Militaire oefeningen in Duitsland afgelast Regen „.Sr. W1LL1BRORDUS" 50 JAAR Hv'! gr- DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VAN TERLENKA effen - ruit streep - Enkele plooi vanaf 7.50 Dubbele plooi vanaf 14.75 't Is betaalbaar bij Anegang 19 Haarlem Aan het strand: Belangwekkend In de krant van heden: Het woord is aan... i VI - m I MM REGEN- EN TWEEDJASSEN 46e JAARGANG NUMMER 257 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Vn Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BELGRADO, 5 september. De conferentie der 24 niet aan een blok gebonden staten in Belgrado zal zo goec als zeker een dringende oproep aan de grote mogendheden richten om een oorlog te voorkomen en de geschillen door onderhandelingen te regelen. Pre mier Nehroe zou de tekst opstellen van dit appèl. De Indische premier en de Ghanees Kwame NKroemah, zouden het appèl in Moskou aan premier Kroesj- tsjev ter hand gaan stellen, misschien al woensdag. Soekarno en de president van Mali, Modibo Keita, zouden dit in Washington bij president Kennedy af leveren. Volgens conferentiekringen zullen' aan de Amerikaanse en Russische ambassadeur in Belgrado vandaag brieven worden over handigd De overhandiging van deze brie ven zou worden gevolgd door de speciale missies naar Washington en Moskou. Premier Nehroe vertrekt morgen naar Moskou voor een voorgenomen bezoek* en besprekingen met Kroes.itsjev. De tekst van het beroep, dat uit slechts drie alinea's bestaat, zal niet worden be kendgemaakt alvorens Kennedy en Kroes- tsjev het hebben ontvangen. Een poging om algemene officiële erkenning van Oost-Duitsland los te krijgen van de Belgradose conferen tie schijnt tot mislukking gedoemd. Het initiatief, waarvan president Soekarno ee.i van de vaders was, is gestuit op verzet van de groep gematigde Aziatische landen, die Nehroe volgen en de meeste Arabische afgevaardigden, onder wie Nasser, die kre dieten op lange termijn van de Bondsre publiek krijgen. Dit was maar een van de onderwerpen, waarover de 24 delegaties der niet aan een blok gebonden staten gister avond en vanochtend in besloten zitting vergaderden. Nu de openbare zittingen met hun beginselverklaringen voorbij zijn, staat de conferentie voor de pijnlijk lasti ge taak de, op sommige punten zeer ver schillende, opinies van zeer verschillende landen met zeer verschillende belangen in en voor iedereen aanvaardbaar eind- communiqué onder te brengen. Bij de vele vormen van druk waaraan zij bloot staan kwam gisteravond een nieuwe: het bericht, dat de Sovjet-Unie wederom een kernwa pen tot ontploffing heeft gebracht in de dampkring. De delegatiechefs en de ministers van Buitenlandse Zaken bogen zich gisteravond tot half negen over de ontwerpresoluties, die de twee redactiecommissies hadden voorbereid. Het eerste behelst een beroep op de grote mogendheden om een oorlog te voorkomen door hun geschillen in onder handelingen te beslechten. Op dit punt schijnt een akkoord in de maak. Een twist punt betreft de vraag, wie dat appèl in Moskou en Washington zal afleveren. Aan vankelijk werd gedacht aan respectievelijk Nehroe en Soekarno. Nu overweegt men twee commissies te zenden. De andere resolutie, of beginsel-verkla ring, zou een waslijst moeten omvatten van specifieke wensen omtrent reorganisa tie van de UNO, ontwapening, economische hulp en het einde van het kolonialisme. De Indonesische delegatie heeft geprobeerd de kwestie Nieuw-Guinea als een apart punt aanvaard te krijgen. Ook dit initiatief van Soekarno lijkt weinig kans te hebben, men Advertentie Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige, aan de kust vrij krachtige wind tussen zuid en west. Iets lagere tempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen veel bewolking en enige régen en een toenemende zuidwes telijke wind. Temperatuur overdag 17 a 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Achter het kou front dat morgen passeert, stroomt uit het noordwesten oceaanlucht ons land binnen. vindt Algerije en Angola wel zo belang rijk. De Arabieren blijven aandringen op een veroordeling van Israel. De conferentie brak zich ook het hoofd over de Kongolese afvaardiging. De Kon golese premier Adoula en de vice-premier, Loemoemba's opvolger Gizenga, kwamen weliswaar gisterochtend vroeg in Belgra do aan, maar zij ontbraken gisteren nog op de ochtendzitting. Een aantal pro-Loe- moembistische delegaties, waaronder die van Guinea en Ghana, probeerden alsnog Gizenga als afgevaardigde geaccrediteerd te krijgen. Maar dat conflict bleek opga- lost te zijn: Adoula zal vanochtend het woord mogen voeren op een openbare zit ting, die na zijn rede weer een besloten karakter zal krijgen om zich aan de re dactie van het eindcommuniqué te wijden. Met enig voorbehoud mag men voorspel len dat het eindcommuniqué aan de gema tigde kant zal zijn, behalve uiteraard op het punt van 't anti-kolonialisme. De Afri kanen en Aziaten, die gedetailleerde oplos singen voor alle acute problemen aan de hand willen doen. zijn het ten eerste on derling niet helemaal met elkaar eens. Het besef groeit dat zij niet de macht hebben die oplossingen aan de grote mogendheden op te leggen, en zij weten vooral dat er tenslotte een eenstemmig aanvaarde tekst uit de bus moet komen. Zij mogen Nehroe een verouderde figuur vinden, een resolu tie waaraan de kolos India zich zal ont trekken zou weinig effect hebben. Zij kun nen ook hun nieuw verworven broze een heid niet onmiddellijk in gevaar brengen. De staart van de sprekerslijst leverde nog een belangwekkende figuur op: de nieuwe Algerijnse premier Youssouf Ben Khedda, de opvolger van Ferhat Abbas hield een korte, zakelijke en intelligente rede in het Frans. Het was opvallend dat hij de enige Arabier was die zich van deze- taal bediende. Hij vroeg doeltreffende soli dariteit met de Algerijnse opstandelingen, drong aan op verdere erkenning van de voorlopige Algerijnse regering en zei dat het FLN gereed is zowel om verder te strijden als om verder te onderhandelen. De man zowel als zijn toespraak maakte indruk. Deze 41-jarige revolutionair verte genwoordigt in leeftijd, strijdervaring en denkwijze veel meer de nu zeven jaar oude Algerijnse opstand dan de gematigde, maar twijfelende, Ferhat Abbas. Na Abbas, die tegenover het strijdende contingent steeds weer zijn vastbeslotenheid moest bewijzen, vindt Frankrijk nu een harde tegenstander tegenover zich, hetgeen echter een voor deel heeft: men weet met hem precies waar men aan toe is. Hij heeft een wer kelijk mandaat Omdat hij de revolutie ver tegenwoordigt. WASHINGTON (Reuter en UPI) - De Sovjet-Unie heeft maandagochtend vroeg een tweede kernproef genomen opnieuw in het gebied van Semipala- tinsk in Centraal-Azië. zo heeft de voor zitter van de Amerikaanse Commissie voor Kernenergie, dr. Glenn Seaborg, officieel meegedeeld. De ontploffing ge beurde weer in de dampkring. De kracht van de kernbom was opnieuw enige kilotonnen, aldus de bekendmaking. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de tweede ontploffing, met het oog op de korte tijd die is verstreken, niet kan wor den beschouwd als Moskou's antwoord op het Brits-Amerikaanse voorstel voor het staken van kernwapenproeven in de damp kring. Beide landen achten het voorstel nog van kracht, aldus de woordvoerder. LONDEN In officiële Britse kringen zei men dat de tweede ontploffing geen verrassing betekent daar de aard van de eerste deed vermoeden dat deze het begin van een serie proeven was. BELGRADO Waarnemers op de con ferentie van niet-gebonden landen in Bel grado merken op dat de Russische hervat ting der kernproeven in het algemeen min der verontwaardiging onder de deelne mers heeft gewekt dan in het Westen, daar een aantal afgevaardigden de Russische proeven op een lijn stelt met de Franse. Een Russische zegsman in Belgrado zei naar aanleiding van de iongste kernproef: ,De machtsverhouding in de wereld is ver anderd Wij zijn niet meer bang van een machtspolitiek te worden beschuldigd. Op de politiek van macht antwoorden wij met een politiek van macht." Men verwacht uit Moskou geen medede ling van de tweede proef, evenmin als van de eerste proef mededeling is gedaan. Waarnemers verwachten een officiële be kendmaking pas als de hele serie is vol tooid. NEW YORK Volgens het Amerikaan se tijdschrift Newsweek heeft Irving Mi- chelson, van de Amerikaanse natuurkundi gencommissie voor inlichtingen over stra ling, gezegd dat indien de Sovjet-Unie twee proeven neemt met kernbommen met een kracht gelijk aan die van een megaton, er meer schadelijk strontium 90 in melk en tarwe zal komen dan toelaatbaar wordt geacht. Reeds door een proef met een dergelij ke reuzenbom wordt de hoeveelheid radio actieve neerslag ingrijpend gewijzigd. Twee zulke bommen geven meer radio-ac tief stof dan alle Amerikaanse, Russische, Britse en Franse proeven in de afgelopen dertien jaar bij elkaar, aldus Michelson. In een vraaggesprek met het Amerikaan se weekblad „U.S. News and World Re port" heeft de voormalige voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor kern-ener gie (tijdens het bewind van Eisenhower), admiraal Strauss, erop aangedrongen dat de Verenigde Staten de proeven met kern wapens hervatten. Hij gelooft dat de Rus sen tijdens het in oktober 1958 aangegane moratorium in het geheim proeven zijn blijven nemen. Hij wees erop dat er in de afgelopen jaren onverklaarbare explosies zijn waargenomen. GENEVE (UPI) De Sovjet-Unie heeft het Brits-Amerikaanse aanbod een onmid dellijk verbod in te stellen op het nemen van kernproeven boven het aardoppervlak, naast zich neergelegd, maar de delega ties der drie landen die in Genève be sprekingen over dit onderwerp voeren, be sloten zaterdag opnieuw bijeen te komen. LONDEN (UPI) In een te Londen beluisterde uitzending heeft radio-Moskou het Brits-Amerikaanse voorstel om de bo vengrondse kernproefnemingen te beëin digen „het oude hengelen van de weste lijke mogendheden" genoemd .„teneinde het recht te krijgen om kernwapens door middel van ondergrondse éxplosiès té ver volmaken." Naar aanleiding van de zitting van de Geneefse kernstopconferentie zei radio- Moskou: „De westelijke afgevaardigden bliezen hoog van de toren met hun voor stel om de proefexplosies in de atmosfeer stop te zetten en uitsluitend kernontplof fingen beneden de grond en op grote hoog te toe te staan De Russische afgevaardig de noemde een en ander een manoeuvre in de richting van de legalisering van on dergrondse en andere proefnemingen," al dus radio-Moskou. In de Vijzelstraat in Amsterdam heb ben de palen met de verkeerslichten onderaan drie rode lampjes gekregen, die 's nachts blijven branden om te voorkomen dat de palen omvergere den worden. Dat is namelijk al her haalde keren gebeurd. Weerrapporten 1 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 6 Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Naar verluidt heeft minister Luns gistermiddag de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken van de Tweede Ka mer ingelicht over mogelijkheden tot „internationalisering" van het beheer over Nederlands Nieuw-Guinea. De re gering overweegt een initiatief in de komende algemene vergadering van de Verenigde Naties. Het is echter ook mogelijk, dat een dergelijk initiatief door bevriende mo gendheden genomen wordt. Hoofdzaak voor de Nederlandse regering is, dat het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's onaangetast blijft. In dit opzicht zou een garantie van de Verenigde Naties welkom zijn. Minister Luns, die vandaag naar New York is vertrokken, zal daar vóór de opening der V.N.-Assemblee op 19 sep tember nagaan op welke wijze een inter nationalisatie met waarborgen voor zelf beschikking zou kunnen worden bereikt. E. Wertheimer: Als ze geen maskers droegen, zouden de mensen elkander niet meer kunnen herkennen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de directie van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf va*n Noordholland (PEN) gemachtigd aan de Koninklijke machinefabriek gebr. Stork en Co n.v. in Hengelo in opdracht te geven de bouw van een complete nieuwe centrale inclusief gebouwen met een capaciteit van 210.000 kw (Velsen 2). Deze centrale komt te staan circa 400 meter ten oosten van de bestaande cen trale van het PEN (Velsen 1 met een ver mogen van rond 500.000 kW). De twee ketels, elk met een stoompro- duktie van 380 ton per uur. zullen met olie en hoogovengas gestookt worden Stork zal prof- ir. H. T. Zwiers inschakelen voor het bouw- en civiel-technische gedeelte. De centrale moet opgeleverd worden medio 1964. TUNIS (AFP) Het Tunesische pers bureau TAP meldt, dat de toestand in Bizerta zeer gespannen is. Franse para chutisten zouden alle wegen naar de zetel van de gouverneur blokkeren. De Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers(sters) in Industriële Bedrijven „St. Willibrordus" vierde gisteren en vandaag in Scheveningen zijn vijftigjarig be staan. In zijn openingsrede herinnerde de voorzitter, de heer H. B. Vink, eraan dat het machtsmiddel de staking door de bond en de met hem gefuseerde vakorganisaties vele malen in de loop der jaren is gebruikt, maar dat de naoorlogse periode heeft bewezen dat strijd tussen bedrijfsgenoten niet altijd het middel hoeft te zijn om de positie van de werknemers te verbeteren: na 1945 is de bond bij slechts één „bona fide" staking betrokken geweest. De arbeider van 1961 in Nederland heeft een redelijk bestaan. Vooral door het werk van de vakbeweging heeft hij veel meer rechtszeker heid. sociale zekerheid en dus bestaanszekerheid dan vijftig jaar geleden. Erkend wordt nu dat de vakbeweging een onmisbare functie in de gemeenschap vervult. Dat de leden van de vakbeweging als dank daarvoor een lager inkomen ge nieten dan hun ongeorganiseerde collega's vond spreker sociaal niet te rechtvaardi gen. Minder tevreden dan over de aanzien lijke verbetering van de materiële positie der arbeiders was de heer Vink over de mate waarin de arbeidende mens in de onderneming als mens wordt gewaar deerd en behandeld. De mens, zo meende hij, is ondergeschikt gemaakt aan de tech niek, moderne apparaturen worden meest al zonder enig overleg met de arbeiders of hun organisaties aangeschaft, zonder dat men zich afvraagt wat de gevolgen V (Van onze correspondent) LONDEN Het twaalfjarige Londense meisje Angela Riley, dat stewardess wilde worden, heeft het weekeinde doorgebracht in de Amerikaanse stad Boston. Zij was als een verstekelinge in een Amerikaans vliegtuig de Oceaan overgestoken, en werd pas ontdekt, toen zij driekwart van de reis achter de rug had. Angela was zaterdagmiddag naar London-Airport ge gaan, waar het op dat moment razend druk was door vertragingen als gevolg van de mist. Toen vlucht 105 van de Pan Ame rican Airways werd omgeroepen, ging zij, met een pop in papier gewikkeld, met de mensenstroom mee. Een functionaris van de luchtvaartmaatschappij vroeg haar naar haar plaatsbewijs, waarop zij ant woordde dat zij bij „die mevrouw hoorde", en zij wees op haar voorgangster. Zonder verdere moeilijkheden kwam An gela het toestel binnen. Tegen de passa gier die naast haar zat en vroeg met wie zij reisde, zei ze: „Ik ben op reis met mijn vader", en zij wees naar achteren. „Er was daar geen plaats meer voor mij", voegde zij er als extra verklaring aan toe. Pas toen het DC-8 straalvliegtuig al in de buurt van Amerika kwam, ontdekte het cabinepersoneel dat er geen bijbehorende vader was. De bemanning was echter zo onder de indruk van Angela's durf en volkomen be heerstheid, dat zij niet kwaad werd. Toen het toestel in Boston landde, werd zij toe vertrouwd aan een vertegenwoordiger van de luchtvaartmaatschappij, die haar nog iets van de stad liet zien en haar later in een vliegtuig naar Londen zette. Voor haar vertrek zei ze tegen Amerikaanse journalisten: „Ik heb helemaal geen zin naar huis terug te gaan. Mijn vader zal wel heel erg kwaad zijn". Het ondernemende Britse meisje Angela Riley, gefotografeerd in Bos ton, in gezelschap van de echtgenote van de functionaris van de P.A.A., die zich over haar ontfermde. (Telef oto) Advertentie BARIELJORISSIR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 voor de arbeiders zullen zijn, die ze toch moeten bedienen. Dit is een schromelijke miskenning van de arbeider. Men zal er mee moeten beginnen de arbeidende mens zoveel mogelijk actief in het arbeidsgebeu- ren te betrekken. Hem zal gelegenheid gegeven moeten worden in de onderne ming mee te voelen, mee te leven, mee te denken en mee te besluiten. Spreker vond het daarom jammer, dat het met de tot standkoming van de ondernemingsraden niet wat vlotter gaat. Een einde zal moe ten worden gemaakt aan de heerschappij van enkelen, die nu de beslissingsmacht genheden. Het streven naar een volledige erkenning der waardering van de mense lijke persoon in het samenwerken binnen de onderneming ep in het sociaal-econo mische leven zal vruchteloos zijn, als de arbeidende mens niet rechtstreeks zijn deel krijgt in de vruchten van de geza menlijke inspanning. De heer Vink had zich verbaasd over de vrees van de voorzitter van de Algemeene Werkgevers-Vereeniging, voor de nieuws gierigheid van vakbondszijde om meer te willen weten van de produktiviteit en de rentabiliteit van de onderneming of be drijfstak, waarin hij de achterdeur zag om de zogenaamde „medewetenschap" binnen te halen. Spreker vond het bedroevend dat zestien jaar na het verschijnen van de eerste verklaring van de Stichting van de Arbeid, waarin de volwaardigheid en ge lijkwaardigheid van de arbeider in princi pe wordt erkend, en na elf jaar bestaan van de wet op de P.B.O., men nog be zwaar hoort maken tegen „medeweten" van de arbeiders. Medezeggenschap en medebezit ook voor de arbeiders zijn voor de A.W.V. blijkbaar begrippen geworden, waarover men zo weinig mogelijk moet denken en praten. Als men echter in die kringen denkt, dat de „sociale kwestie" is opgelost met alleen een redelijk bestaans- niveau voor de arbeider, vergist men zich schromelijk, aldus de heer Vink. PARIJS (UPI) President De Gaulle zal vanmiddag om 15.00 uur een perscon ferentie houden de vierde sinds hij in 1958 aan de macht kwam. Men verwacht dat De Gaulle zijn stand punten zal geven over de kwestie-Berlijn, de kernproeven, de conferentie in Belgra do, en over Algerije, Bizerta en andere Franse problemen. Gezien de laatste berichten zal De Gaul le zich wellicht bereid verklaren zijn mi nister van Buitenlandse Zaken te laten be raadslagen met andere westelijke minis ters over de mogelijkheid van een ge sprek met de Russen over Berlijn. Hij zou echter nog steeds gekant zijn tegen een conferentie met premier Kroesjtsjev, tenzij er iets concreets is om over te on derhandelen. Wat de kernproeven aangaat, lijkt het erop dat Frankrijk zijn eigen programma zal voortzetten. De militaire oefeningen op internationaal niveau, die midden september in Duits land zouden worden gehouden, zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld. Van Nederland se zijde zouden aan deze oefening onder delen van de landmacht en de luchtmacht deelnemen. Aangenomen wordt, dat de reden voor dit uitstel dezelfde is als die waarom de oefeningen in La Courtine zijn afgelast en wel als gevolg van de inter nationale politieke toestand.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1