Stationsbeambte vergat een wissel en treinmachinist reed te hard AGENDA Bontmantels Continuïteit in wegenbouw is een eerste vereiste SNELFIX Regering zou bereid tot concessies zijn en iOSRAM Niet alleen botsing van treinen maar ook van theorie en praktijk Overleden na vechtpartij Jongen gepakt die winkelierster neerstak Werkloosheid ook in augustus gedaald Onbestendig DINSDAG 5 SEPTEMBER 1961 OORZAAK VAN TREINRAMP IN GELDROP Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Aannemersbedrijf is geen kansspel meer van Ceta-Bever KINDERBIJSLA GWET lampen 1 (Van onze reportageredacteur) Wanneer machinist O. van een personentrein uit Eindhoven op 22 februari niet met meer dan zeventig kilometer het station Geldrop was binnengestoven, zou de fout van de jonge treindienstleider B., die verzuimde een wissel in de goede stand te zetten, nooit zulke ernstige gevolgen hebben gehad. Dat was één conclusie die men kon trekken tijdens de maandagmiddag te 's-Hertogen- bosch gehouden openbare zitting van de Spoorwegongevallenraad. Onder voor schap van mr. H. R. de Zaaijer behandelde de raad het spoorwegongeluk zitterschap dat toen op het station van Geldrop gebeurde. Ten gevolge van een verkeerde wisselstand reed een personentrein op een stilstaande diesellokomotief van een goederentrein. Eén van de acht ernstig gewonden, een 50-jarige reiziger uit Rotterdam, bezweek op weg naar het ziekenhuis. Mr. Zaaijer verklaarde dat hij een der ernstig gewon de, doch inmiddels herstelde passagiers graag op de zitting had willen horen om het beeld te completeren. De betrokken Maastrichtse dame, die toevallig tegeno ver de hoofdconducteur van de veronge lukte trein woont, had zich echter veront schuldigd, omdat zij vreesde dat de herin nering aan de ramp haar te machtig zou worden. Wat de feiten aanging was de zaak nog al eenvoudig. De 21-jarige treindienstlei der J. J. B., die op die woensdagmiddag alleen dienst had op het station, had een goederentrein van het hoofdspoor laten aftakken, waarna die trein op aanwijzing van een rangeerder een reeks rangeerbe wegingen uitvoerde. Al die tijd bleef het wissel in zijn afwijkende stand, wat op zichzelf nog geen onherstelbare gevolgen zou hebben gehad, want de seinen voor het hoofdspoor stonden onveilig. De trein leider herinnerde zich pas op het laatste ogenblik dat die seinen voor de uit Eind hoven komende personentrein van 13.55 uur moesten worden veilig gesteld, maar hij vergat daarbij het wissel recht te zet ten. Pas op deze zitting van de Spoorwegon gevallenraad kwam aan het licht, dat er nog niets gebeurd zou zijn wanneer de machinist van de personentrein met de voorgeschreven 40 kilometer het station zou zijn binnengereden. Remproeven heb ben aangetoond dat de trein dan nog 34 meter vóór de goederenlokomotief tot stil stand zou zijn gekomen. Uit de lange rem weg kon men afleiden dat de personen trein met meer dan 70 kilometer per uur het station is binnengereden. „Simpel station" De omstandigheden waaronder de trein dienstleider zijn werk moest verrichten hebben de raadsleden bij herhaling doen vragen: „Was er geen reden om het sta tion Geldrop meer assistentie te geven? Kon men er wel van uitgaan dat er geen uitzonderlijke situatie was?" Voor de ge- tuige-deskundige ir. J. Slinkers, hoofd-in- genieur-chef-exploitatie van rayon Breda der N.S., was er in Geldrop geen vuiltje aan de lucht. Weliswaar was de automa tische beveiliging van een met het wissel verbonden sein wegens herstelwerkzaam heden verbroken, zodat een grotere per soonlijke waakzaamheid van de trein dienstleider werd gevergd, weliswaar was het emplacement van Geldrop op het ogen blik dat het ongeluk gebeurde belast met een rangerende goederentrein hetgeen niet elke dag voorkwam en weliswaar kwam er een extra losse lokomotief uit Weert langs en moest aandacht worden besteed aan een van het goederenspoor naar Valkenswaard komend zandtreintje, maar dat alles rechtvaardigde naar het inzicht van deze voor de gang van zaken in het ressort Breda verantwoordelijke chef nog geen extra assistentie. Geldrop was volgens hem een simpel station met slechts een paar spoortjes, voor de be diening waarvan men geen langdurige er varing nodig heeft. Het overzicht dat de treindienstleider van zijn werk gaf, zag er wat ingewikkelder uit. Tussen 13.20 uur en 13.55 uur, het tijdstip van het ongeluk, had hij in z'n eentje drie treinen behan deld, een reeks telefoongesprekken ge voerd, zeventien kaartjes verkocht, twee reizigers aan het bagagedepot geholpen en heel wat paperassen afgewerkt. Er was ook wat trammelant geweest met sleutels voor het ontgrendelen van de goe derensporen en juist op het moment dat de treindienstleider besefte dat de perso nentrein uit Eindhoven in aantocht was kwam nog een dame die een kaartje voor die trein wilde hebben. Toen ook dat ge beurd was en B. het noodlottige sein wil de veilig zetten, miste hij het krukje dat daartoe nodig was. Op dat ogenblik ge raakte hij wat over z'n toeren. Daar ligt waarschijnlijk de oorzaak dat hij, toen het krukje even later terecht was, vergat de wissel om te zetten, hoewel hij aan de hefbomen kon zien dat ze verkeerd ston den. Toen hij zich dat realiseerde, was de klap al gevallen Ir. Slinkers merkte op dat de papieren wel hadden kunnen wachten. Op de op merking van de voorzitter dat de dienst van de treindienstleider om kwart over twee afliep en deze ziin zaken ..schoon" wilde overgeven, antwoordde ir. Slinkers dat er geen bezwaar tegen bestond dat B. dat na zijn diensttijd deed. In de zaal werd ironisch gelachen en mr. Schepel, een der raadsleden, merkte fijntjes op: „Ik neem aan dat het personeel dat wel als een bezwaar ziet". Uit het getuigen verhoor bleek voorts, dat de twee vooraf gaande middagen er wél assistentie was geweest door de komst van een in oplei ding zijnde stationsambtenaar uit Eindho ven. Ir. 'Slinkers meende dat een derge lijke man eerder een belasting dan een verlichting voor het stationspersoneel be tekent, maar de treindienstleider had heel wat hulp aan de assistent gehad, om dat die alle loketwerk en dergelijke deed, zodat hij alleen op de treinbewegingen be hoefde te letten. Stationschef tuinierde Natuurlijk deed zich de vraag voor, waarom de stationschef, de 39-jarige F. A A. T. er dan niet was geweest. Die had juist zijn gebruikelijke middagpauze tot kwart over twee. Hij had zich wel voorge nomen een half uur eerder terug te ko men met het oog op de drukte, maar het was hem bij het spitten in zijn tuintje door het hoofd gegaan. De stationschef heeft daarvoor een ontevredenheidsbetuiging moeten incasseren. c Grote Kerk: Vandaag 20 u.: orgelconcert door Piet Kee. Werken van Mendelssohn Bartholdy, Krebs, J. S. Bach, Anthonie van Noordt en Badings. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 19 en 21.15u.: „Pyg malion", a.l. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 uur, vandaag 20 u.: „Suzanne", 18 j. Lido Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Beat Girl", 18 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „De 4D man", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Doorbraak", 18 j. Minerva Theater: 20.15 u.: „Gigi", 14 j. Woensdag 14.30 u.: „De familie Trapp". a.l. Woensdag en donderdag 20.15 u.: „Gas licht", 18 j. Rembrandt Theater: 14, 19 en 21.15 u., „Kapo", 18 j. Roxv Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „De slavin van Haroea", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u.: „Brief encounter", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): 20 u.: „Alpenlied", a.l. Woensdag en donderdag 20 u.: „Het meisje zonder pyama", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal (Grote Kerk): Tot 17 sept ex positie „Van Spin tot Spoetnik". Dagelijks 13—17 en 20—22.30 u., zaterdag 10.30—22.30 (zondag gesloten). Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland) Tot 1 okt. expostie van werken van J. J. Doeser, 917 u., ma., wo. en vr. ook 18 20 u. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 16 sept expositie van aquarel len en tekeningen van Van Looy en tijd genoten 1017 u., zondag 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein)Tot 1 okt. expositie van teke ningen van Poppe Damave. Dagelijks 10 22 u. (ook zondags). Adventskerk (Aerdenhout): Tot 10 sept. expositie van schilderijen, beeldhouwwer ken, tekeningen en grafiek van Bob Buys, Poppe Damave, Nico Jonk en F. Verpoor ten. Dagelijks 10—17 en 19—21 u., zondag 14—17 u. DIVERSEN Grote Markt: Voorstellingen reisbios coop: 13, 14. 15, 16, 17, 20, 21 en 22 u. (tot 7 sept.). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" v 1 sept.). DINSDAG 5 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Rilling". Rex Theater: Geen voorstelling. WOENSDAG 6 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Rilling". Rex Theater, 20 u.: „Salem Aleikum". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. Gezien alle omstandigheden was het be grijpelijk dat de raad en vooral de voor zitter de treindienstleider mild tegemoet trad. De 60-jarige lijnchef P. Brandenburg uit Breda getuigde trouwens dat de 21-ja- rige B. die van 1955 af bij de spoorwegen werkte, goed stond aangeschreven, dat men het volste vertrouwen in hem had, dat hij bij de opleiding en op het examen, dat hij pas achter de rug had, in telligente vragen stelde. Op grond van dat alles onderschreef de lijnchef de mening van ir. Slinkers, zulks op een nogmaals nadrukkelijke vraag van mr. Schepel, dat er geen enkele reden was om hem niet als treindienstleider dienst 'te laten doen. De treindienstleider, die met een ernstige on tevredenheidsbetuiging werd gestraft, heeft inmiddels de Nederlandse Spoorwe gen verlaten en werkt nu bij Philips. Men kon het hem aanzien dat hem dit aan het hart ging, want het werk bij N.S. beviel hem goed. Hij wilde wel toegeven dat hij, door teveel werk, een ondoordachte daad had begaan hetgeen hij geen „schuld" vond maar hij is van oordeel dat men de zaak bij N.S. te objectief, dat wil zeg gen zonder het inachtnemen van de bijzon dere achtergronden, had bekeken. Slechte beurt De 26-jarige stationsassistent (rangeer der) H. M. F. kwam er bij de raad min der goed af. Men nam het hem duidelijk kwalijk, dat hij geen stap verzet had toen hij de aanwijzingen van de treindienst leider over het binnenkomen van de zand- trein niet kon verstaan en dat hij de sleu tel van het wissel in het hoofdspoor bij zich had gehouden, hoewel hij uit erva ring wist dat om 13.55 uur een personen trein arriveerde. Voorts bleek dat hij bij het rangeren van de Eindhovense goede rentrein tamelijk omslachtig te werk was gegaan, waardoor hij onnodig op het hoofd spoor was gekomen. „Papier" en praktijk De botsing tussen „papier" en „prak tijk" bij het spoorwegbedrijf kwam voort durend tot uitdrukking. Het zandtreintje uit Valkenswaard, dat zijdelings bij het onge luk betrokken was, mocht niet binnenko men op spoor 4, zoals gebeurd was, doch alleen op spoor 3. Waarom liet de trein dienstleider het toch naar spoor 4 gaan? Omdat op spoor 3 de goederentrein naar Eindhoven stond, verklaarde B. Volgens de reglementen had op dat spoor dan een ro de vlag moeten worden geplaatst. Dat was niet erg goed mogelijk omdat de trein dienstleider zijn post alweer volgens de reglementen niet mag verlaten. De ran geerder was niet te beschreeuwen. Onder die omstandigheden was het vlotter om de zandtrein toch maar op spoor 4 te zetten. Ir. Slinkers was van oordeel, dat „de trein dienstleider dan maar tijd had moeten ma ken". Zo'n soort vormfout had B. trouwens ook gerhahkt «ij de afenkbfrtit van de "goe derentrein. Die had hij bij het in revisie zijnde wissel persoonlijk moeten binnen loodsen. Praktisch gaf het op eigen gele genheid binnenrijden van die trein geen en kele moeilijkheid. Ir. Slinkers bleef echter op zijn stuk staan: „Instructies zijn er om opgevolgd te worden en daarmee uit." Een dergelijke tegenstelling deed zich eveneens voor tussen de 63-jarige districts ingenieur van tractie in het rayon Bre da, ir. Th. Tak en machinist O., die te hard had gereden en daarvoor disciplinair was gestraft. De machinist wees erop, dat hij met een sneltrein wel met 120 kilome ter het station had mogen passeren en dat er geen enkele aanleiding was afbuigend spoor te verwachten. „Dergelijke voor schriften worden duizend keer per dag overschreden", aldus de machinist, waar op ir. Tak heftig reageerde: „Dat is een insinuatie. Dat is 'n ernstige aantijging je gens alle machinisten die hun plicht doen!' Aan het slot van de zitting maakte mr. De Zaaijer de Geldorpse politie nog eens een compliment voor het keurige proces verbaal dat zij had opgemaakt. Hij gaf de N.S.-heren in overweging hun eigen rap port even leesbaar samen te stellen en hij dankte speciaal een schilder, die na het ongeluk doeltreffende hulp had geboden. De Spoorwegongevallenraad zal zich nu beraden over de aanbevelingen, welke hij tl de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat zal kenbaar maken. De raad bestond voor de behandeling van het ongeluk te Geldrop uit mr. H. R. de Zaaijer, procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, mr. A. F. Schepel, DINSDAG 5 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: miljonairsdochter". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „The big country". WOENSDAG 6 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: miljonairsdochter". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „The big country". .De „De Advertentie Wilhelminapark 17 - Haarlem-Z. - Tel. 19056 In Giessendam is de 56-jarige J. van der Zouwe uit Hardinxveld na een vecht partij overleden. Hij bracht op zijn brom fiets een 21-jarige jongen uit Gorinchem naar huis. Zij kregen onderweg ruzie en toen de politie ter plaatse verscheen lag Van der Z. dood op de weg. De jongen, die onder invloed van alkohol verkeerde zou Van der Z. een slag in het gezicht hebben gegeven. Naar de oorzaak van de ruzie en de doodsoorzaak van Van der Z wordt een onderzoek ingesteld. Gisteren werd in Wieringen vlaggetjes dag gehouden. De organisatoren hadden zich dit jaar bijzonder uitgesloofd om. er een groot feest van te maken en lanceer den zelfs een nieuwe Wieringer kleder dracht. Vierentwintig Wieringse meisjes brachten het nieuwe costuum voor het pu bliek. Op de foto ziet u enkele van die meisjes in klederdracht op de rug die een uitvarend schip nawuiven. In de te Groningen gehouden jaarverga dering van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers heeft de voorzitter, ir. H. D. Prins, o.a. opgemaakt dat er na de bestedingsbeperking thans een duidelijke toeneming van het wegenbouwwerk merk baar is die ook dringend noodzakelijk was. Een snelle uitbreiding van het we gennet is voor een voorlopig nog onafzien baar aantal jaren nodig. Afremming van plannen op dit gebied levert, bezien uit een oogpunt van algemeen belang, ernstige be zwaren op. In de eerste plaats blijken reeds alle tot nu toe gemaakte prognoses en daarop afgestemde plannen altijd bij de realiteit achter te zijn geweest. Iedere on derbreking maakt dit tekortschieten nog erger. Tevens richtte ir. Prins zijn aandacht op de bedrijfspolitiek van de wegenbou wers. f Iedere onderbreking bemoeilijkt in toe nemende mate een behoorlijke bedrijfspo litiek voor de wegenbouwbedrijven, die vóór alles op continuïteit en regelmatige uitbreiding gericht moet zijn, willen de ze bedrijven snel en efficiënt kunnen pro duceren. Fouten en onvolkomenheden bij de mo derne wegenbouw vragen grote economische offers, ja zelfs mensenoffers, aldus ir. Prins. Hij vroeg zich af of de verander de maatschappelijke visie op het aanne mersbedrijf langzamerhand niet meer tot uitdrukking moet komen in de juridische verhouding tussen opdrachtgever en aan nemer. De spelregels, te vinden in vele verzamelingen voorschriften voor de uit voering van werken, gaan nog teveel uit van de verhoudingen zoals deze vroeger in het bouwbedrijf bestonden en waarbij het kansspel een wezenlijk bestanddeel van het aannemersbedrijf uitmaakte. De voortschrijding van de wetenschap, die exakte berekeningen mogelijk heeft ge maakt, het beschikbaar komen van bete re middelen tot meting van de bodemge steldheid, de noodzaak tot toepassing van industriële methoden in de wegenbouw, de snelle mechanisatie in het algemeen, hebben dit kansspel, aldus ir. Prins, in sterke mate teruggedrongen. Daarvoor in de plaats wordt geëist, dat de onderne- Advertentie Lijm zonder klemmen met griffier van de Tweede Kamer, de Delftse hoogleraar prof. ir. H. C. A. van Eldik Thieme, ir. N. Bogtstra, directeur van de Rotterdamse Electrische Tram,'en de heer A. J. Koster, oud-secretaris van Sint Ra phael. De hoofdinspecteur van het Rijks- toezicht op het Spoorwezen, ir. F. Boom stra, trad als secretaris op. Poltieke kringen in Den Haag ver wachten, dat de regering enkele wijzi gingen in het wetsontwerp Algemene Kinderbijslagverzekering zal aanbrengen om het aanvaardbaar te maken voor een meerderheid in de Tweede Kamer. Waarschijnlijk zullen deze concessies het mogelijk maken, dat thans de kleine zelfstandigen ook voor de eerste twee kinderen bijslag zullen krijgen. In elk geval staat het vast, dat het kabinet-De Quay het met de Tweede Kamer eens wil worden over het kinderbijslagpro bleem vóór de behandeling van de rijks begroting 1962, die óp 3 oktober begint met de algemene politieke beschou wingen. Naar men zich herinneren zal, strandde de behandeling van de Algemene Kinder bijslagverzekering eind juni op het aftre den van mr. Van Rooy als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Pre mier De Quay verzocht de Kamer toen de verdere behandeling van het wetsontwerp enige tijd uit te stellen. Een meerderheid in de Kamer, bestaan de uit katholieken, socialisten en anti-re volutionairen, wilde uitbreiding van de kin derbijslag tot en met het eerste kind. Het wetsontwerp voorziet in bijslag van het derde kind af. Voor de loontrekkenden zou de huidige regeling, waarbij zij ook reeds bijslag ontvangen voor de eerste twee kin deren, echter blijven gelden. De zelfstan digen zouden echter geen kinderbijslag krijgen voor het eerste en het tweede kind. De premie zou te hoog worden, wanneer de zelfstandigen voor al hun kinderen bij slag zouden moeten hebben. Een bijdrage uit 's rijks kas zou een oplossing zijn, maar minister Van Rooy noemde in zijn laatste verklaring financiering uit de alge mene middelen onaanvaardbaar voor de regering. Het ligt voor de hand, dat minister Veld kamp, om uit de impasse te komen, toch een bijdrage uit 's rijks kas in het voor uitzicht zal stellen, althans voor de kleine zelfstandigen. Aan de andere kant zou de regering, om aan de bezwaren van V.V.D. en C.H.U. tegemoet te komen, de zelfstandigen boven een bepaalde inkomengrens kunnen uitslui ten van de algemene kinderbijslag. Het is niet te verwachten, dat de socialistische oppositie de regering zal willen redden door genoegen te nemen met een gedeel telijke tegemoetkoming aan de bestaande bezwaren. Er is grond voor de veronderstelling, dat het befaamde compromis tussen de rege ringspartijen, waarover vóór het Kamer debat in juni zoveel te doen is geweest zonder dat het uit de verf kwam. op 20 september in de aangekondigde verklaring van minister Veldkamp zal worden uitge werkt Advertentie mer de techniek voldoende kent, indus trieel denkt en efficiënt weet te handelen bij de toepassing van de vele tot zijn beschikking staande moderne bouwmetho den. Dit vereist niet alleen een andere in stelling, het vereist evenzeer een herzie ning van de juridische verhouding tussen aannemers en opdrachtgevers. Ir. Prins betoogde voorts dat nu het we genbouwbedrijf de industrie meer en meer benadert ook de algemene visie op de aannemersbedrijven en de visie van de aannemers op hun eigen positie zal moe ten veranderen. Een verdere integratie van het wegenbouwbedrijf in de industrie is naar de mening van ir. Prins strikt nood zakelijk. Het zou in het belang van de we genbouwers nuttig zijn, indien deze inte gratie zou geschieden in de vorm van een onderling toenemende verweving van ma teriële belangen van aannemersbedrijven met andere industriële bedrijven en omge keerd. Hij dacht in dit opzicht ook aan het nog steeds niet opgeloste vraagstuk van het aanbestedingswezen. De oplossing van dit vraagstuk vraagt van de betrokkenen een brede kijk en de moed om consequen ties aan te durven. In de loop van de his torie is namelijk gebleken, dat alle gedeel telijke oplossingen op dit terrein slechts zeer tijdelijke oplossingen waren, aldus ir. Prins. Vier dagen opgesloten. In Dordrecht heeft een 76-jarige weduwe vier dagen op gesloten gezeten in een w.c. doordat de deurknop was afgebroken- Haar hulpge roep werd niet gehoord en leveranciers dachten dat zij een paar dagen weg was, hetgeeen wel meer gebeurde. Een klein zoon, die na de vier dagen op bezoek kwam en via het huis van de buren binnen wist te komen, verloste zijn grootmoeder uit haar onvrijwillige gevangenschap. Zij had kans gezien af en toe wat te drinken uit het reservoir van de waterspoeling. Duitse diefjes. Vijf jongens uit Dort mund, die deel uitmaken van een jeugd groep, die in Noordwijkerhout kampeert, zijn door de politie over de grens gezet. De jongens in de leeftijd van 15 en 16 jaar hebben zich aan diefstal van winkel- goederen schuldig gemaakt. De gestolen goederen zijn in beslag genomen. Bekroond embleem. Een nieuw embleem voor de Raad voor Industriële Vormgeving is gekozen uit een aantal van ongeveer 400 inzendingen. Het met de prijs van 1000.— bekroonde embleem is van de grafische ontwerper L. Frank te Bussum. Het be kroonde embleem brengt de synthese tus sen techniek en creativiteit op eenvoudige wijze tot uitdrukking. Brutaal. De politie zoekt naar de be stuurster van een auto die op de rijksweg bij Naarden eerst een botsing veroorzaakte, vervolgens kans zag haar 'slachtoffer zo te overbluffen dat hij haar 45,schadever goeding betaalde. Zij wilde links afslaan en gaf geen voorrang aan een rechts uit rijdende bromfietser. J. P. uit Beverwijk, Na de aanrijding sprong de dame uit haar wagen om schadevergoeding te eisen aan welke eis P- min of meer overbluft, ook voldeed. Voorbijgangers hadden intussen de politie gewaarschuwd, maar toen die arriveerde was de automobiliste al ver dwenen. Politie moest er maar voor zorgen. Acht kinderen van één tot tien jaar ver schenen voor de deur van het bureau van de kinderpolitie in Den Haag met een briefje van hun vader, waarin deze schreef, niet meer voor zijn kinderen te kunnen zorgen. De politie moest maar voor hen zorgen, vond hij. De politie heeft ze inder daad in diverse tehuizen ondergebracht. Het bleek dat de moeder van het achttal, die al diverse malen haar gezin had ver laten, weer op stap was gegaan. „Ouders." De officier van Justitie in Den Haag heeft een week gevangenisstraf geëist tegen een echtpaar uit Voorburg en een vriendin van de vtouw, die een school hoofd in Voorburg te lijf waren gegaan omdat hij het 8-jarig zoontje van het echt paar had laten schoolblijven. De politie had de vechtenden gescheiden en de ouders en de vriendin onder hevig verzet meege nomen naar het bureau, waar zij een be keuring kregen. De gemeentepolitie te Roermond is er, in samenwerking met de rijkspolitie van Maasbracht in geslaagd de 13-jarige Roer- mondse scholier aan te houden, die in Röermond een overval heeft gepleegd op een 49-jarige sigarenwinkelierster en haar 70-jarige moeder. De politie heeft de jon gen langs de rijksweg Sittard-Roermond tussen de gemeenten Susteren en Echt in gerekend. De jongeman, die reeds een dag of tien geleden de ouderlijke woning had verla ten, heeft zich al die tijd opgehouden op een kampeerterrein in Valkenburg. Toen zijn geld opraakte is hij naar Roermond gegaan en heeft tijdens een nachtelijk be zoek 500,- uit de ouderlijke woning ont vreemd. Met dit geld toog hij opnieuw naar Zuid-Limburg en kocht een nieuwe tent en enkele kampeeruitrustingsstukken. Hij stak zich bovendien in nieuwe kleren. In Heerlen kocht hij voor 20,- het dolk mes, waarmede hij zondagavond de win kelierster in de rug stak. Toen zijn geld opnieuw op was, beraam de hij een plan om de beide dames in Roermond, die hij goed kende, te beroven. Wel had hij er niet op gerekend beiden thuis aan te treffen. Spijt over zijn gedrag heeft de jongen nog niet getoond. Tegen de rechercheurs zei hij, een jgar of tien tuchthuisstraf te ver wachten. „Maar als ik dan vrij kom, zijn er weer anderen aan de beurt", voegde hij eraan toe. De toestand van de beide dames is nu goed. Mej. E. Verstegen, die een diepe messteek in de rug kreeg, is uit het zie kenhuis ontslagen. Haar moeder, die door de jongen tegen de grond werd geslagen, heeft bij haar val een been en een arm gebroken. Zij zal nog enige tijd in het zie kenhuis moeten worden verpleegd. De jongen is ter beschikking van de jus titie in Maastricht gesteld. Per eind augustus waren in Nederland 21.011 mannen en 4.719 vrouwen werkloos. Per eind juli waren deze aantallen 22.618 en 4.033. Van de werkloze mannen waren er per eind augustus 8.853 werkzaam op sociale werkvoorzieningsobjecten, per eind juli waren dit er 9.009. De geregistreerde arbeidsreserve bedroeg 22.641 (24.813). Het aantal openstaande aanvragen was per eind augustus 91.996 mannen en 43.797 vrouwen. Deze cijfers waren per eind juli 97.810 en 47.297. De cijfers die de geregis treerde arbeidsreserve per provincie per eind augustus en eind juli weergeven zijn als volgt: Noordholland 3160(3315), Zuid holland 3827(3476). Ontploffing. Een hevige ontploffing heeft in een fabriek van stalen meubelen in Baarn grote schade aangericht. Ver ondersteld wordt dat twee flessen de ont ploffing hebben veroorzaakt. Een N.S.- employé die naast het bedrijf woont zag zijn volière met bijna 30 tropische vogels verloren gaan. Het KNMI deelt mede: Een zwakke storing die van zuid naar noord over ons land trok, bracht in de af gelopen nacht en vanmorgen vroeg regen, waarbij hier en daar ook onweer voor kwam. Op het vliegveld Deelen werd zelfs 36 mm. regen gemeten. Na de storing drong iets koelere lucht uit het zuidwesten binnen. Morgen komt het weer in ons land onder invloed van een depressie die van IJsland naar het noorden van de Noord zee koerst. Om deze depressie voeren noordwestelijke winden koude lucht in de richting van de Britse eilanden. Het front, dat de koudere lucht begrenst, kan mor gen ons land bereiken en tijdelijk regen brengen. De wind neemt toe uit zuidwes telijke richting. In de komende dagen moet derhalve op kouder en onbestendig weer worden gerekend. WEERRAPPORTEN te Maximum-temperaturen e binnen- en buitenland. rs-g Neerslag: laatste 34 uur. u S3 d w K g M s u. c a <u a3 Den Helder regen z 18 7 Ypenburg regen wzw 18 9 Vlissingen zwaar bew.zw 21 7 Eelde regen wzw 22 4 De Bilt mist veran. 24 2 Twente regen zw 27 18 Eindhoven geheel bew windst. 25 10 Zd-Limburg zwaar bew. zw 26 5 Helsinki half bew. n 13 1 Stockholm zwaai bew.zo 17 0 Oslo zwaar bew o 16 0 Kopenhagen onbewolkt zoz 13 0 Aberdeen zwaar bew. zzw 16 0 Londen regen w 18 1 Amsterdam regen zzo 22 8 Brussel regen wzw 22 6 Luxemburg regenbui z 24 13 Parijs zwaar bew. w 23 22 Bordeaux zwhui Ot-w windst. 23 0 Grenoble zwaar bew. windst. 26 0,7 Nice zwaar new n 26 2 Berlijn zwaar bew. ozo 26 1.2 Frankfort regen z 27 1 München onbewolkt wzw 29 0 Zürich zwaar bew ozo 26 0 Genève niet ontv. - Locarno zwaar bew. no 27 0 Wenen onbewolkt zo 29 0 Innsbruck zwaar bew. w 26 0 Rome half bew. zoz 30 0 Ajaccio zwaar bew. o 30 0 Madrid onbewolkt windst. 22 0 Mallorca licht bew. windst. 29 0 Lissabon onbewolkt nnw 25 0 Woensdag 6 september Zon op 5.59 uur, onder 19.19 uur. Maan op 2.07 uur, onder 17.43 uur. Maanstanden 10 sept. 03.50 uur nieuwe maan. 17 sept. 21.24 uur eerste kwartier 24 sept. 12.34 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 5 september Hoog water 0.03 uur en 12.48 uur. Laag water 7.55 uur en 20.28 uur. Woensdag 6 september Hoog water 1.19 uur en 13.54 uur. Laag water 9.09 uur en 21.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2