Russische tentoonstelling in de Franse hoofdstad geopend Peek&Cloppenburg Amerikaanse traangasbommen naar Oostduits waterkanon Wat willen de Wereldnieuws Parijse politie pakt de Algerijnen harder aan Debat over toewijzingen aan het buitenland Scheepsramp in Columbia kost 21 mensen het leven Goulart moet reis naar Brasilia uitstellen Indonesische luchtmacht houdt grote oefeningen Algerijnse gemeenteraad zwicht voor dreiging (Op de <~Praatótoel DINSDAG 5 SEPTEMBER 1961 Kroesjtsjev buldert om Picasso-doeken op de Franse expositie in de Russische hoofdstad Eerste berichten waren sterk overdreven Commissie van ontvangst mocht niet vertrekken elke woensdag TERLENKA PANTALONS Walter Ulbricht dreigt met nieuwe maatregelen Collectief ontslag van alle wethouders I Duitsland Ü^SAAR SS i Duif (Van onze correspondent) PARIJS. Als een bijna onwezenlijke grloet uit de, niettemin recente, tijd dat de internationale politiek door de geest van Genève en de leuze der vredelievende coëxistentie werd beheerst, is gisteren in Parijs een grote Russische tentoonstelling geopend, die de repliek vormt van de Franse expositie, waarvan al een dag of tien geleden in Moskou de poorten open gingen. Niettemin waren de plechtigheden in Moskou en Parijs gisterochtend toch nog tamelijk nauwkeurig op elkander af gestemd, want op het tijdstip dat premier Kroesjtsjev zijn eerste officiële bezoek aan de Franse expositie bracht, wisselden de ministers van Buitenlandse Handel der twee landen in Parijs vriendelijke woor den en wensen met betrekking tot het suc ces van beide manifestaties, die de bedoe ling hebben industriële, landbouwkundige, culturele en andere aspecten van beide lan den wederzijds meer bekendheid te geven. Daartoe werd bij het bezoek van Kroesjt sjev aan Parijs vorig jaar besloten. Dat sedert die tijd de verstandhouding tussen beide landen er niet beter op geworden is, liet de Russische leider gisteren in Moskou nogal onomwonden merken, toen hij bij zijn entree in het paviljoen de Franse am bassadeur opmerkzaam maakte op het de vies Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap, dat boven de ingang prijkt. Frankrijk heeft die leuze uitgevonden, maar de Sovjet- Unie brengt haar vandaag in de praktijk, zo veroorloofde de Russische staatsman zich op te merken, terwijl de ambassa deur plotseling krachtig door de punten van zijn schoenen scheen te worden geob sedeerd en dan ook verzuimde zijn gast van repliek te dienen. In het agrarisch paviljoen, vroeg Kroesjt sjev inlichtingen over de Franse graan- produktie. Hem werd verteld wat de op brengst per hektare was. „Tamelijk zwak. De collectieve boeren in de Oekraine doen het beter," was zijn commentaar. Toen hem werd gevraagd de Franse tentoonstel ling te vergelijken met de Amerikaanse van twee jaar geleden, maakte de pre mier dit grapje: „De Amerikanen hadden geen tentoonstelling". Homerisch Een tweede diplomatiek incidentje deed zich later in Moskou voor toen Kroesjtsjev de afdeling schilderkunst bezocht en bij een recent doek van Picasso in een ho merische lach uitbarstte. Was het de Rus sische regeringschef dan niet bekend dat Picasso het eerste paradepaard uit de propagandamanège van de Franse commu nistische partij is? Op de Russische expositie in Parijs hangt trouwens ook een Picasso tekening, echter zeer in de geest van de officiële communistische kunstideologie, ofwel het socialistische realisme, uitgevoerd en Ga garin uitbeeldend in zijn projectiel, dat door een vredesduif begeleid wordt. Over de sector schilderkunst van de Russische expositie in Parijs kunnen we verder kort zijn door slechts te zeggen dat deze zorg vuldig gepenseelde stillevens met appels en ander ooft, natuurgetrouwe landschap jes, forse Stachanov-arbeiders in hun huis bakkenheid nog burgerlijker en ouderwet ser aandoen dan men voor mogelijk had durven houden. Het zwaartepunt van de tentoonstelling valt intussen wel op de industriële en technische verworvenheden en veroverin gen van de Sovjet-Unie: tractoren, de Moskouse metro, auto's vier modellen, waaronder de vermaarde Ziss voor ho ge partijfunctionarissen en ministers en natuurlijk de diverse Loeniks en Spoet niks en andere ruimtevaartuigen, die in maquette aanwezig zijn. Er hangen zelfs meer portretten van Gagarin en Titov, wier stemmen men ook beluisteren kan, dan van de grote partij- figuren en staatkundige leiders als Lenin en Kroesjtsjev, maar niet Josef Stalin, die geheel door afwezigheid schittert. Aan de expositie, die een maand duurt en waarvoor al anderhalf miljoen entree biljetten gedrukt werden, zijn ook ver schillende concerten en balletvoorstellin gen verbonden. Bij de opening gisteren werden de bezoekers door weldoorvoede Russische vrouwelijke en mannelijke man nequins op een echte modeshow vergast. De show, die de Franse minister van Handel, Jeanneney, de opmerking in de mond gaf dat de ingrijpendste revolutie, die Rusland de wereld de laatste jaren te zien had gegeven, de vernauwing van de broekspijpen tot westerse proporties was. (Van onze correspondent) PARIJS Kort nadat het Franse opper bevel in Algerije zijn vrijheid van initia tief voor offensieve operaties had herkre gen, heeft ook de politie in Parijs haar strijdmethoden tegen de vertegenwoordi gers van het F.L.N. en de Algerijnse ter roristen verscherpt. Twee aanslagen door Algerijnen tegen Franse politieagenten in Parijse voorsteden, waarbij er een gedood en een ander zwaar gewond werd, op zon dag, zijn aanleiding geworden tot het nieuwe offensief in de Noordafrikaanse wijken en milieus in de Franse hoofdstad. Die buurten worden, vooral 's avonds en s nachts, weer stelselmatig uitgekamd. Alle Algerijnen, die geen vast werk en vaste woonplaats hebben, zullen, zonder pardon en op staande voet, naar hun land worden teruggestuurd. Alle moslims, die de politie bij razzia's oppakt, zullen in in terneringskampen worden opgesloten. Of schoon deze maatregelen, waarmee dus ook de politie schijnt terug te keren tot haar vroegere methoden van hard tegen hard, voorlopig alleen in Parijs, gevolgd zullen worden, is officieel al aangekondigd dat ook in de rest van het land de Alge rijnse ondergrondse op weinig clementie van de Frahse autoriteiten en veiligheids diensten meer hoeft te rekenen. Als afschrikwekkend dreigement blijken deze aangekondigde maatregelen voorlopig niettemin nog tekort te schieten. Op klaar lichte dag, 's avonds om half acht, openden twee Algerijnse terroristen gisteren in een Parijse autobus lukraak het vuur op hun medepassagiers, van wie er twee in hoogst ernstige toestand naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Nadat de chauf feur onmiddellijk had gestopt er, alle passagiers in paniek naar de uitgang dron gen. wisten de beide Algerijnen de straat te bereiken, waar een kleine auto hun op wachtte en in de drukte van het verkeer verdween. Doordat een taxichauffeur nog kans zag de vluchtende auto over korte afstand 'te volgen, beschikt de politie nu althans over een vrij nauwkeurig signale ment van de beide' daders. Verder ont breekt echter elk spoor van de terroristen. (Reuter) Vanmorgen is in een noorde lijk stadsdeel van Parijs een man dood geschoten, vermoedelijk door een Algerijn. Het slachtoffer was de broer van een po litieagent en de politie vermoedt, dat de dader hem voor zijn broer heeft gehouden. Voorts is vanmorgen voor de ingang van een hotel een bom ontploft. Er werd slechts materiële schade aangericht. WASHINGTON, (Reuter) President Kennedy heeft een wetsontwerp onderte kend voor hulp aan het buitenland ten be drage van vier en een kwart miljard dol lar. De Amerikaanse president zei ter ge legenheid van de ondertekening dat de gelden voor de uitvoering van zijn hulp program in deze gevaarlijke tijd van le vensbelang zijn. De tegenstanders van de Verenigde Staten gaan steeds meer doen in de minder ontwikkelde landen. Het wetsontwerp voor de toewijzing van het benodigde geld is in het Congres op verzet gestuit. Het Congres heeft welis waar het wetsontwerp dat de president heeft ondertekend, goedgekeurd, maar de commissie voor toewijzingen heeft aanbe volen het feitelijk te betalen bedrag ruim een miljard dollar lager te stellen Het Huis begint vandaag aan de behandeling van het wetsontwerp waarbij het bedrag dat in feite voor hulpverlening zal worden uitgegeven, wordt vastgesteld. BOGOTA (AFP) De ramp met de veerboot „Vencedor" die zondag voor de Columbiaanse haven Buenaventura is ge zonken, heeft 21 mensen het leven gekost Onder de geredden zijn 27 gewonden. De eerste berichten, die gewaagden van honderden doden, waren sterk overdreven. Toen de ramp gebeurde, die geweten wordt aan overbelasting van de boot en aan de ruwe zee, waren talrijke scheepjes in de buurt, die aan het reddingswerk kon den deelnemen Aan deze laatste omstan digheid is het toe te schrijven, dat het aan tal doden betrekkelijk laag is. Op de 250 ton metende boot bevonden zich 150 toe risten. Hoewel er veel haaien in dat deel van de Stille Oceaan zijn, schijnen zij de schipbreukelingen niet aangevallen te heb ben. Een half jaar geleden had de „Vence dor" eveneens schipbreuk geleden. Daarbij kwamen zes personen om het leven. Vol gens de autoriteiten was het aanvankelijk opgegeven hoge dodencijfer te wijten aan de verwarring en de paniek in de eerste ogenblikken na de ramp. BRASILIA (UPI/AFP) Het Braziliaan se congres is in de afgelopen nacht op nieuw in zitting bijeen gekomen,'nadat het vliegtuig waarmede de parlementaire com missie zou reizen die vice-president Gou lart uit Porto Alegre had moeten afhalen, van de autoriteiten van het vliegveld van Brasilia geen toestemming kreeg te ver trekken. Het vliegveld werd bezet door de luchtmacht. De waarnemend president Mazzili heeft bekend gemaakt, dat hij garanties die hij maandagmiddag aan Goulart had gegeven, niet langer kon nakomen. Het schijnt, dat er van de zijde van de Braziliaanse lucht macht nog steeds verzet bestaat tegen de investituur van Goulart. Mazzili heeft de drie „militaire minis ters" met spoed naar Brasilia geroepen. De ministers zijn hedenmorgen in de Bra ziliaanse hoofdstad aangekomen en hebben zich naar het presidentiële paleis begeven. Goulart heeft zijn reis naar de hoofdstad 24 uur uitgesteld op verzoek van Mazzili en de voorzitter van de Senaat De Moura Andrade. Tot het uitstel is, volgens een communiqué, besloten om het de federale regering mogelijk te maken, de aankomst van Goulart officieel te organiseren. Welingelichte zegslieden in Goularts „bolwerk" hebben verklaard dat de vice- president mogelijk het ontslag van de drie ministers als eis zal stellen voor een be zoek aan Brasilia. Advertentie In ideale samenstel ling 55% Terlenka 45%wol. En daarom sterk en vormhou dendbij uitstek geschikt voor 'n echte jongen. Smal model zonder om slag. In moderngrijs of de nieuwe mul ticolours. Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 6 jaar met kleme stijging per maat b.Y. 12 jaar 19J* BERLIJN (Reuter/UPI) De Westber- lijnse politie beweert dat een Amerikaan se grenspatrouille in de afgelopen nacht traangasbommen heeft geworpen naar Oostberlijnse politiemannen die een wa terslang op hen hadden gericht, doch een Amerikaanse woordvoerder zegt dat het leger niet over zulk een rapport beschikt. Volgens de Westberlijnse politie is een vrouw gistermiddag met een knuppel op het hoofd geslagen door een Oostberlijnse politieman. Het incident gebeurde toen de vrouw over de grensmuur leunde om met haar vrienden in Oost-Berlijn te praten. Kolonel Solovjev, de Russische comman dant in Berlijn, heeft bij tie Amerikaanse commandant, generaal Watson, geprotes teerd tegen het feit dat Westberlijnse her rieschoppers onlangs Russisch personeel hadden gehinderd, met steun van Ameri kaanse functionarissen. De Oostduitse re gering heeft in een nota aan de Ameri kaanse, Franse en Britse regering be weerd dat de luchtcorridors gebruikt wer den om kinderen uit Oost-Duitsland te ont voeren. De Oostduitse leider Ulbricht heeft op een bijeenkomst in Leipzig de precisie van de grensafsluitingsmaatregelen van 13 augustus geprezen en hieraan toege voegd: verdere maatregelen aan onze grenzen zullen de zaak van de vrede be vorderen. Deze bijeenkomst werd gehouden ter gelegenheid van het bezoek van de Rus sische ruimtevaarder Titov aan Oost- Duitsland. Ulbricht prees het Russisch besluit om de kernproeven te hervatten. De Oost-Duitse televisie-kijkers zullen binnenkort waarschijnlijk niet meer naar buitenlandse programma's kunnen kijken. Vandaag begint een campagne om alle Oostduitse t.v.-bezitters ertoe te brengen hun antennes van de westelijke omroepen af te richten of hun toestel zodanig te la ten veranderen dat het niet meer moge lijk is westelijke stations op te vangen. Een jaar geleden waren er in Oost- Duitsland ongeveer 700.000 toestellen in gebruik. Ongeveer zestig percent ervan kon ook Westduitse stations opvangen. De andere veertig percent was aangesloten op gemeenschappelijke antennes waarvan de richting bepaald werd door een door de partij aangewezen man. De leden van de communistische jeugd beweging zullen nu nagaan welke anten nes nog de verkeerde richting wijzen en deze in de goede richting brengen. BONN (UPI) De Westduitse regering zal, naar men verwacht, de ongeveer 40.000 soldaten die per 1 oktober zouden afzwaaien, voor nog zes maanden in dienst houden. Het ministerie van Defensie in Bonn heeft geweigerd dit bericht te be vestigen of tegen te spreken. Men ver klaarde op het ministerie dat er nog geen beslissingen waren genomen. DJAKARTA (Reuter) Op een Indone sische luchtmachtbasis buiten Djakarta worden grootscheepse militaire oefeningen gehouden met munitie en vliegtuigen van Russisch model of makelij. De commandant van de operatie, Soe- kanto, deelde aan verslaggevers mee dat de oefeningen verband hielden met de In donesische aanspraak op westelijk Nieuw- Guinea. „Wij moeten ons voorbereiden op een andere, krachtiger koers, wanneer de diplomatie faalt", zo zei hij. ALGIERS (Reuter-AFP-UPI) Een voorstad van Algiers zit vandaag zonder gemeenteraad, omdat zijn leden met de dood zijn bedreigd door het geheime leger O.A.S., de buiten de wet gestelde organi satie die gezworen heeft Algerije Frans te zullen houden. De wethouders van het stadje, Fort de 1' Eau, namen maandag avond hun ontslag. De wethouders was meegedeeld dat zij de weg zouden gaan van de op 19 juli vermoorde burgemeester Paul Schembri tenzij ze allen zouden aftreden. Het ge meentebestuur had zich in het openbaar uitgesproken voor onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse nationalisten. Tien plasticbommen zijn maandagavond te Algiers ontploft nadat het overdag vol komen rustig was geweest. Twee mensen liepen bij de ontploffingen verwondingen op. Bij Orléansville verschenen O.A.S.-leuzen op straat, in Constantine beschadigde een plasticbom visitekaartje van de O.A.S. een kruidenierswinkel van een Tune siër. In Oran werd geschoten op een Euro- plasticbom visitekaartje van de O.A.S. pees echtpaar. Onder de geparkeerde auto van een hoofdofficier in dezelfde stad ont plofte een bom. Een tweede bom bescha digde een Algerijnse slagerswinkel. Algemene stoking De mohammedaanse arbeiders in Oran zijn maandag een algemene staking van drie dagen begonnen uit protest tegen de ongeregeldheden die zich vorige week tus sen Europeanen en Mohammedanen heb ben voorgedaan. Volgens politiekringen zijn gedurende de nacht in de voorsteden van Oran elf mohammedanen gearresteerd die ervan verdacht worden agenten van de opstandelingen te zijn. De Berlijnse crisis, die als een donderdag bij heldere he mel een vreedzaam weekeinde kwam verstoren, is intussen enigszins uit het nieuws ge raakt. De scherpe kanten zijn er af, althans, een direct ge vaar voor een rampzalige ex plosie der politieke hartstoch ten lijkt niet te bestaan. Er wordt nu niet alleen door politici druk gepraat over de vraag „wat er moet ge beuren" en het is daarbij een opvallend verschijnsel, dat men bij de beantwoording van die vraag minder houvast heeft aan wat het Westen, dan aan hetgeen het Oosten wil. Dat komt door de ongewone gang van zaken, dat Sovjet- Rusland in deze Berlijnse kwestie nu eens veel minder een blad voor de mond ge nomen heeft dan de Westelijke machthebbers. De uitlatingen en verklaringen van Russische zijde ten aanzien van het beeld, dat Sovjet-Rusland bij de oplossing van de kwestie Duitsland-Berlijn voor ogen staat, zijn tamelijk uitgebreid en veelvuldig geweest. Aan Westelijke zijde heeft men zich voornamelijk beperkt tot protesten en zeer algemeen gestelde garantieverklaringen aan de Westberlijners, doch hoe men zich in het Westen de definitieve oplossing van dit vraagstuk voorstelt, is nog in het duister gehuld. Het is intussen wel interes sant, de diverse Russische uitaltingen van de laatste we ken te combineren tot een soort legkaart, die te naasten bij het patroon van de Sovjet- russische gedachtengang weer geeft. Daarbij kan men de elementen gebruiken, die fragmentarisch in verschil lende publikaties op ver schillende tijdstippen open baar werden, voornamelijk door de breedsprakigheid van Kroesjtsjev, die zich aller minst als een „mysterieuze sfinx van het Kremlin" pleegt te gedragen, zoals zijn voor ganger Stalin. De breedsprakigheid kwam vooral tot uiting in zijn onder houd met de Amerikaanse journalist Drew Pearson, in zijn vakantieverblijf aan de Zwarte Zee, doch ook in zijn verklaringen tegenover de Italiaanse minister-president Fanfani, toen deze in Moskou was. Verder heeft Ullbricht, de Oostduitse premier, enkele malen de mening van zijn hoge „vrienden" in Moskou vertolkt en tenslotte publi ceerde de Pravda enkele uit voerige beschouwingen over de Berlijnse kwestie, waarin de hoofdpunten van de Rus sische zienswijze werden onderstreept. Hoe duidelijker deze ziens wijze in het Westen wordt onderkend, hoe beter men zich een oordeel kan vormen van de mogelijkheden, die uit deze gevaarlijke crisis zouden kun nen voeren naar een rustiger atmosfeer en een stabieler verhouding tussen de grote machten. Met het roepen van leuzen en het zweren van dure eden kan dit reële, onmisken bare hoofdpunt in de wrijving tussen Oost en West nimmer worden opgelost, integendeel, slechts worden opgeblazen tot een explosief gevaar. Vandaar, dat wij hebben getracht uit de genoemde „bouwstukken" een sluitend geheel van de Sovjet- russische voornemens te re construeren. 1. Sovjet-Rusland beschouwt de aangelegenheid Berlijn als een onderdeel van de kwestie Duitsland en wenst deze laat ste kwestie in totaal te zien als de laatste nog te liquideren erfenis van de Tweede We reldoorlog. Een definitieve op lossing van de gehele kwestie kan volgens de Sovjet-Unie nu niet langer meer worden uit gesteld, aangezien zij reeds van 1945 dateert. 2. Sovjet-Rusland heeft het idee van een hereniging der beide Duitslanden tot één sou- vereine, onafhankelijke staat definitief opgegeven, zo zij dit idee al eens mocht hebben ge had. 3. De Sovjet-Unie verenigt zich met de gedachte, dat Onder bestuur var> de USSR GRENZEN VAN 1937 Stettin Onder bestuur van Poten «.Breslau 1 Franse zone 2 Britse 3 Amer 4 Sovjet 350555 Berlijn voortaan twee afzonderlijke en verschillend geregeerde Duitslanden zullen bestaan, die de vrijheid zullen moeten hebben met elkander over een eventueel nader contact te overleggen. 4. De Sovjet-Unie wil met deze twee Duitslanden een vredesverdrag sluiten, waarin het bestel van de afzonderlijke staten zal worden vastgelegd en gegarandeerd, en waarin de grenzen zullen worden vast gesteld zoals die bij het ver drag van Potsdam waren voorzien. 5. In deze vredesverdragen zou ook de status van Berlijn moeten worden vastgesteld: Oost-Berlijn als hoofdstad van de Oostduitse Volksrepubliek, West-Berlijn als vrije stad onder een regime naar eigen keuze, waarbij een einde zou komen aan de bezettingssta- tus en de bezettingstroepen dus de stad zouden moeten verlaten. Ter garantie van de vrijheid van West-Berlijn is Rusland bereid een „symbo lische" troepenmacht te zen den, die samen met de symbo lische troepenmachten van het Westen het bestaan van West-Berlijn als vrije stad zou bevestigen. 6. Niemand zal inbreuk ma ken op de vrije toegang van West-Duitsland uit naar West-Berlijn. De Sovjet-Unie zal deze vrije toegang garan deren, door een desbetreffen de bepaling op te nemen in het te sluiten vredesverdrag met Oost- en West-Duitsland. 7. Na sluiting van het vre desverdrag zal de Oostduitse regering moeten worden ver zocht faciliteiten te verlenen tot de doortocht en de ver bindingen tussen West-Berlijn en West-Duitsland ten be hoeve van de symbolische troepenmachten in West-Ber lijn. 8. De Sovjet-Unie is tot on middellijke onderhandelingen bereid, indien de Westelijke mogendheden op een voor beide partijen aanvaardbare basis tot een regeling willen komen. 9. De Sovjet-Unie wil de nasleep van de Tweede We reldoorlog tenietdoen en te vens een herhaling van de Duitse supprematie in Europa voorkomen, doch zij be schouwt de Westelijke voor nemens als gericht zijnde op een zodanige versterking van West-Duitsland, dat Oost- Duitsland kan worden opge slokt en een sterk, verenigd Duitsland als bondgenoot kan dienen tegen de Sovjet-Unie. Ziedaar in korte samenvat ting de voornaamste Russische overwegingen, die geleid heb ben tot de verscherping van de toestand in Berlijn en blijkbaar nog zullen leiden tot andere „speldeprikken", ten einde het Westen ertoe te brengen de Duitse kwestie met spoed uit de wereld te helpen. De haast van de Russen is enigszins te verklaren uit het feit, dat aan Westelijke zijde zich na vijftien jaar nog geen enkel symptoom tot vorming van een definitief oplossings plan heeft geopenbaard, ter wijl de ontwikkeling van de toestand in Oost-Duitsland een voortgaande verzwakking ver toont, waardoor een eventuele poging tot overrompeling van Oost-Duitsland door West- Duitsland althans in Russische ogen tot de mogelijkheden zou gaan behoren. Men dient uiteraard in het oog te houden, dat deze Rus sische voornemens en opvat tingen zijn gedestilleerd uit openlijke verklaringen, waar van het kennelijk de bedoeling was dat zij in het Westen be kend zouden worden. In hoe verre geheime doeleinden met geheel andere strekking bin nen de muren van het Krem lin zijn en worden uitgebroed, kan men natuurlijk slechts gissen. Wat dat betreft is de Russische achterdocht over de eigenlijke bedoelingen van het Westen misschien tekenend, aangezien de zegswijze over de waard en zijn gasten in dit geval van toepassing zou kun nen zijn. Allemaal onzin Hoezo zou soepeten een kunst zijn waar bij hoge ontwikkeling en verfijnde bescha ving om de hoek komen kijken? Dat lazen wij onlangs ergens: een fijnbesnaard persoon schreef dat men aan het soepeten de mate van levenskunst kan aflezen. On zin! zeggen wij hier op deze plaats. Soep eten heeft niets met levens kunst te maken, laat u niets wijsmaken. Soepeten is gewoon een kwestie van ferm lepelen en zien dat men zo vlug mogelijk zo veel mogelijk binnen krijgt. Zo is dat toch! Levenskunst, mijn laarsje!, zoals de uitdrukking dat wil. Soepeten gaat als volgt: men vult de lepel zol vol mogelijk en brengt vervolgens het gelaat naar die lepel toe. Logisch. Doet men het omgekeerde dan werpt men de soep over de borst en das en daar komt men geen draad verder mee. Integendeel. Over soepeten, mensen, wordt teveel ge babbeld. Gezwetst. Over soepeten heeft menig geleerde artikelen geschreven en hele encyclopedieën zijn er uit voort gekomen. Uit soepeten, ja. En wat is het vragen wij, wat is het? Het is gewoon het bord leeg zien te k r ij g en. Hóe, dat doet er niet toe: leeg moethet; daar gaat het om. Wijzelf lepelen even heel vlug tot het half leeg is en zetten daarna het bord aan de mond en drinken eenvoudig. Dat vereist, toegegeven, een zekere behendigheid. Het is iets dat alleen een vaardig, een handig persoon kan maar na enig oefenen kan ook de wat zwakkere, de stumper zelfs, al heel wat bereiken op die manier. Weet u dat men in Denemarken het bordje helemaal niet mag op lichten om de laatste restje op te lepelen (als men dus nog in het lepelstadium verkeertDaar moet men de kostelijke soep op de boöm laten staan en het maar wanhopig lepelend naar binnen zien te krijgen. Op die manier, dat is dui delijk kan men zich nimmer behoorlijk voeden. Nu dat is die Denen dan ook wel aan te zien, denken wij. De Engelsen doen het beter. Die laten niet alleen, voor het gemakkelijke zitten, de arm los en lenig onder de tafel bengelen, maar die wippen, zodra daar aanleiding toe is, hun bord om (van zich af, ja!) en gaan zo on verdroten voort. En wat ook zo aardig is van die Engelsen: die wachten nooit tot een an de r z ij n bord vol heeft. Die beginnen me de en Dat is nog eens prettig. Men heeft honger, nietwaar, het voedsel staat voor zijn neus en dus be gint men: hap, slurp, hap, slurp. Ja, daar voelen wij voor! Nog iets typisch met het soepeten: men moet in dit land de lepel, met de daarvoor speciaal ge wrochte pun t-v óór, naar de mond brengen, elders echter moet men, als een diertje, een vogeltje, een ongelukkige, mag men wel zeggen, likken aan de zij- r and van de lepel. Dat is natuurlijk onzin en dat vinden ze in Spanje en in Oostenrijk en in Frankrijk ook. Elders echter mót he t v an de zijkant. En van de" zijkant stiep 'eteri is moord. Dat is misdaad. Dat is geklungel. Dat doet de poes, het malle beest. De aap doet dat. Voordat er storm komt of zo. Soepeten is gewoon: zorgen dat je er (ook) bijkomt en proberen zich te voeden en daarmee basta- Laat u niets wijsmaken in Noorwegen of in Spanje. Of zelfs in Engeland. Want ver telt u ons eens: hoe kan men zijn bord van zich af optillen (scheefhouden dus) als men tegelijkertijd de tweede arm onder de tafel moet laten hangen. Onzin niet waar. Oppassen voor de Engelsen, zeggen wij. Basis. De mogelijkheid bestaat dat in de komende jaren bij Kiruna in Noord- Zweden een Europese basis voor het lan ceren van kleine raketten zal worden ge bouwd. Bij besprekingen in de Europese commissie voor wetenschappelijke sa menwerking bij ruimteonderzoek is het denkbeeld om bij Kiruna een basis te bouwen, met grote belangstelling ont vangen, zo meldt het Zweedse persbu reau T.T. Volgens een Zweedse deskun dige zou de basis een vijf miljoen dollar kosten en een staf van 75 tot 100 technici kunnen herbergen. Men zou er de be schikking hebben over een proefterrein van 9.800 vierkante kilometer, zo ver klaarde hij. Tot ziens. Veldmaarschalk Montgomery is vanmorgen bij Lowoe de grens naar Chi na overgegaan. Hij zal enige tijd door het communistische land trekken als gast van partijvoorzitter Mao Tse-Toeng. Bij de grens zei Monty tot de aanwezige verslaggevers „Tot ziens dan maar". Stemming. De Russische ambassadeur in Londen, Aleksander Soldatov, heeft maandagavond afgezien van zijn bezoek aan een Londense bioscoop, waar „Met Gagarin naar de sterren" werd ge draaid. Het filmverhuurkantoor dat de rechten voor Engeland op de film heeft, zei ervan: „Het was een met wederzijds goedvinden genomen besluit wegens de heersende stemming". Soldatov heeft de film naderhand in besloten kring gezien. Vulkaan. Een onderzeese vulkaan nabij het eiland Doewanji in de Kaspische Zee is maandag tot uitbarsting gekomen. Na een krachtig gerommel steeg een zuil van brandend gas en aarde op tot een hoogte van tweehonderd meter. Het eiland Doewanji ligt op ongeveer veertig kilometer van Bakoe. Brand. Bijna een geheel dorp, 117 huizen en schuren, is zondagavond door brand verwoest. Het dorp ligt in de omgeving van Lublin. Kinderen zouden de brand hebben veroorzaakt. Samenzwering. Van bevoegde zijde is te Port-au-Prince, de hoofdstad van Haiti, vernomen dat de autoriteiten een sa menzwering hebben ontdekt tot omver werping van de regering en tot moord op president Duvalier. De politie heeft een aantal mensen in hechtenis geno men. Bedorven. In een dorpje nabij Damascus zijn zes mensen overleden na het eten van bedorven vlees. Vijfhonderd anderen moesten met vergiftigingsverschijnselen in ziekenhuizen worden opgenomen. Zij zijn buiten gevaar. 4

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3