Selectie uitvoeringen van kamermuziek in Haarlem DANSSCHOOL T. GRIEK I !l VAR A-programma voor t.v. en radio in nieuwe seizoen IMfl En QJ) Repertoire van het Rotterdams Toneel Weer diefstal uit National Gallery Corsowagens in Groningen Michel Raptis vraagt politiek asiel \angehoudenen niet debet aan moord in Sprang-Capelle dUI EXPOSITIES IN HAARLEM Ook prinses Margriet bij plechtigheid in Ridderzaal DINSDAG 5 SEPTEMBER 1961 7 Vijf voorstellingen voor t.v. Albert de Klerk concerteert in Heidelberg Jos. de Klerk Klacht over Europese tentoonstelling in Spanje HAUTE COIFFURE MOLENDIJK Zijlweg 49 - Telefoon 14441 - Haarlem Daders reeds in arrest Twee erewachten Over miljard jaar geen water meer op aarde? 4 Bob Buys Kerkelijk nieuws Schimmenspel Beeldschermer De radio geeft woensdag 7 elevisieprogramma Het bericht van enige dagen geleden, dat de negentigjarige oud-voorzitter van Toonkunst, de heer J. C. Tadema over leden is, zal menige Haarlemse muziek liefhebber van de oudere generatie heb ben doen terugdenken aan lang vervlogen tijden, toen het muziekleven alhier rijke lijk gestoffeerd was met concerten van kamermuziek, manifestaties waarvan de thans overledene de grote stuwkracht was, zoals hij trouwens de muzikale bedrijvig heid te Haarlem op allerlei gebied be vorderde. Allerlei omstandigheden hebben de kamermuziek-sector alhier verschraald, hoewel het niet aan initiatieven ontbroken heeft om het op gang te helpen en com pensatie voor te vinden. Met bijzondere lof vermeld moet wor den de activiteit van dr. J. R. de Smidt, met medewerking van de Volksuniversi teit en de Koninklijke Nederlandse Toon kunstenaars Vereniging, welke actie aan jonge toonkunstenaars kansen bood tot op treden. Verleden jaar is met gemeentelijk subsidie uit deze organisatie een „Haar lems Comité voor Kamermuziek" ont staan. dat, onder de aanvechtbare titel „Meesterserie", avonden bood waarop zo wel beroemde solisten als gereputeerde ensembles optraden Menigeen zal zich herinneren, dat het concert van het Boc- cherine-Kwintet een sensationeel succes werd. Een enquête van het publiek heeft daarna uitgewezen, dat men onder het etiket „kamermuziek" hoofdzakelijk aan ensemble-werk de voorkeur geeft. Hieraan tot het uiterste tegemoet komend, heeft het Haarlems Comité voor Kamermuziek voor het komende seizoen nu een programma in petto, dat iedere fijnproever van instrumentaal samenspel geestdriftig moet stemmen. Op 23 oktober zal de reeks worden ge opend door het vermaarde strijkersensem ble „I Musici", dat werk brengt van Vi valdi, Rossini en Mendelssohn. Voor 18 december is gecontracteerd met het „Boc- cherini-Kwinteit", dat composities speelt van Bach, Boccherini en Hindemith; 29 ja nuari treedt het Nederlands Strijkkwartet op (Haydn, Beethoven, Debussy) en ten slotte op 5 maart concerteert het Engelse Allegri-strijkkwartet met werk van Mo zart, Britten en Ravel. Een reeks dus die er mag wezen en die, wegens haar exclusief ensemble-karaker, alle ruimte laat aan solo-manifestaties van andere concertondememingen. De Kamermuziekconcerten zullen plaats vinden in het Gemeentelijk Concertge bouw. Aansluitend bij deze concertavonden, organiseert de Volksuniversiteit twee Het Rotterdams Toneel heeft voor het .amende seizoen de volgende werken óp zijn repertoire: „Jenuzie", een comedie van René de Obaldia. in een Nederlandse bewerking van Max Nord. regie Luc Lutz, decors Theo Korpershoek. „Een man als geen ander" (A man for all seasons), een toneelspel van Robert Bolt. in een vertaling van Hans Andreus. regie Pim Dikkers, decors Hans van Nor den. „Period of adjustment", een comedie van Tennessee Williams, in een vertaling van Alfred Pleiter, regie Guus Hermus, decors Hans van Norden. „Koning Odipous", een tragedie van So- phokles. in een vertaling van mr. Evert Straat, regie Ton Lutz, decors Friso Wie- gersma. „Boeing Boeing", een blijspel van Jean Camolêtti, vertaling en regie Luc Lutz „Cyrano de Bergerac", een romantisch spel van Edmond Rostand, vertaling Ben Róyaards. regie Ton Lutz, decors Nicolaas Wijnberg. „Die Ehe des herrn Missisippi", een toneelspel van Friederich Dtirrenmatt. ver taling van Dolf Verspoor, regie Georges Vitaly. „Commissaris Fennedy", een toneelspel van G. K. van het Reve. Voorts zal nog een keuze gedaan worden uit de comedie „Le moulin de la galette" van Marcel Achard en de thriller „Refer to drawer" van George Ross en Campbell Singer. Het Rotterdams Toneel zal tenslotte viif televisievoorstellingen verzorgen, t w op 5 oktober (K.R.O.), 29 maart (AVRO), 3 mei (N.C.R V.), 7 juni (VARA) en 21 juni (AVRO). Donderdag speelt stadsorganist Albert de Klerk op uitnodiging in de Heiliggeistkir- che te Heidelberg een compleet Neder lands programma, bestaande uit werk van Sweelinck. Cornet. Van den Kerkhove, Van der Horst, Badings en De Klerk. Het strijkersensemble „I Musici" dat op 23 oktober in Haarlem concerteert. voordrachten met illustratie van grammo- foonmuziek, waarop, aan de hand van enkele hoogtepunten uit de kamermuziek literatuur, door de docent Jaap Geraedts zal getracht worden iets van het diepere wezen der aristocratische kunst te ont hullen. Deze lezingen vinden plaats in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum op 9 en 16 oktober. De datums van lezingen en concerten vallen steeds op een maandag. Ziedaar dus een belangwekkende poging om het Haarlemse muziekleven weer aan de onontbeerlijke bovenlaag te helpen, die het vroeger steeds gevierd heeft en in verband waarmee wij de naam Tadema eervol gedenken. Er is alsnog een parlementaire klacht geuit over het feit dat de jaarlijkse grote kunsttentoonstelling van de Raad van Europa dit jaar wordt gehouden in Spanje, een land dat geen lid is van de raad doch dat wel de Europese culturele conventie heeft ondertekend. Een socialistische afgevaardigde van de raadgevende vergadering van de raad van Europa, Heinz Kühn heeft in een schrifte lijke vraag aan het minister-comité van de raad betwijfeld of men er wel juist aan heeft gedaan om slechts twee jaar nadat Spanje de culturele conventie had onder tekend, de grote tentoonstelling reeds in dat land te organiseren, nog afgezien van het feit dat in Spanje beginselen gelden „die in strijd zijn met de Europese con ventie inzake de rechten van de mens." Voorts vindt Kühn het vreemd dat kenne lijk geen van de leden-staten van de Raad van Europa genegen is geweest de ten toonstelling van dit jaar, over de Romaan se kunst in West-Europa, te ontvangen. Het minister-comité heeft in zijn ant woord op deze klacht allereerst verklaard, dat de raadgevende vergadering twee jaar geleden al op de hoogte was gebracht van het feit, dat de tentoonstelling dit jaar in Spanje zou worden ingericht en dat er toen geen bezwaren waren geuit. Voorts wijzen de ministers erop, dat de uiteinde lijke beslissingen op dit terrein worden ge nomen door de raad van beheer van het culturele fonds van de Raad van Europa, waarin o.a. de voorzitter en vice-voorzit- ter van de culturele commissie der raad gevende vergadering zitting hebben. In de ze raad van beheer hebben ook vertegen woordigers van de regeringen zitting. AMERIKAANSE TENOR MISDROEG ZICH De Amerikaanse tenor. Eddie Ruhl, is op de vooravond van de première van „Faust", waarin hij de titelrol vervult, door de directie van de Noorse opera ontslagen, op grond van discriminerende houding tegenover zijn collega's en de Amerikaanse negerzanger Charles Holland. Ruhl was door de Noorse opera geënga geerd om de titelrol te zingen in „Faust" in de drie eerste opvoeringen. Daarna zou de rol worden overgenomen door Charles Holland. Volgens de ochtendbladen „Aftenposten" en „Arbeiderbladet" heeft Ruhl geweigerd zijn kleedkamer met Holland t.e delen. Advertentie Geen luxe prijzen. SALON DE BEAUTÉ Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 Bus 2 - indirect 3-4-8 Advertentie Aanmelden van nieuwe leerlingen dagelijks. - Clubs voor beginners, gevor derden en gehuwden. - Speciale cursus voor Z.-Amerikaanse dansen. - Priva tes op elk gewenst uur. Voor inlicht, en inschrijving de gehele dag geopend. (Van onze Londense correspondent) Opnieuw is gisteren een schilderij uit de Londense National Gallery gestolen, waar twee weken geleden het 1,4 miljoen kos tende Goya-portret van de hertog van Wellington verdween. Ditmaal was het echter een weinig waardevol doek en de twee daders werden nog dezelfde dag in de kraag gegrepen. Het schilderij was een copie van het „Toilet van Venus" van Velasques. Het hing in een kamer van 't museum, waar kunst studenten oude meesters kunnen copiëren. Het doek, waarvan de waarde op ongeveer f 500 wordt geschat, werd door de twee jongemannen in een tekenmap naar buiten meegenomen, zonder dat iemand van het museum hen iets vroeg. Het duurde ook enige tijd voor de dief stal werd ontdekt, maar detectives van de Scotland Yard. die de twee achterna gin gen, vonden hen later in een zijstraat van Fleet Street, de straat waar op een na alle Britse nationale dagbladen worden ge drukt. Op een politiebureau in de West End werden de twee later aan de tand gevoeld of zij misschien ook iets af wisten van de diefstal van de Goya. Rechercheurs nemen aan dat het portret van de hertog van Wellington, waarvoor de dieven een los prijs van f 1,4 miljoen bestemd voor lief dadige doeleinden hebben geëist, op een soortgelijke wijze uit het museum werd gesmokkeld- De twee zullen vandaag voor de magistraten in Londen moeten ver schijnen. Maandagavond laat zijn de twaalf wa gens uit het bloemencorso van Aalsmeer in Groningen gearriveerd. Een lekke band, een gebroken as en een vrij dichte mist op het laatste gedeelte van het traject hadden enige stagnatie veroorzaakt. Langs de 200 kilometer lange route heb ben duizenden de twaalf kleurrijke wagens voorbij zien rijden. Met drie corsowagens uit het Duitse Wiesmoor zullen de twaalf wagens woens dag ter gelegenheid van de expositie „M G. '61", dooi- Groningen trekken. De Kongolese vice-premier Antoine Gizenga werd in Leopoldstad uitge leide gedaan door zijn vrouvrelijke lijfwacht met oorringen onder de helmen en artillerie in cowboyhol sters en in Belgrado ontvangen door een onberispelijke erewacht van Joe goslavische militairen. De speciale erewacht had Gizenga, die met pre mier Adoula en de minister van Bui tenlandse Zaken Bomboko de conferen tie in Belgrado in het laatste stadium bijwoont, vergezelde hem van Stan- leystad naar Leopoldstad en is daar achtergebleven, in afwachting van zijn terugkomst De Griekse ingenieur Michel Raptis, één van de twee beschuldigden in het verval sersproces van enkele maanden geleden >n Amsterdam, heeft de Nederlandse rege ring verzocht hem met ingang van 15 sep tember, wanneer hij zijn straf heeft onder gaan, politiek asiel te verlenen. Michel Raptis, de leider van de Trotzkistische Vierde Internationale, werd op 12 juli ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voor arrest wegens het medeplegen van uitlos- king tot een poging van valsemunterij, waarmee hij de Algerijnse verzetsbewe ging een dienst meende te kunnen bewij zen. De vrijlating van de Griekse ingenieur op 15 september levert allerlei moeilijkhe den op. Zijn paspoort is verlopen en de Griekse regering wenst het niet te verlen gen. Zij is wel bereid haar landgenoot pa pieren te verstrekken voor een enkele reis Amsterdam-Athene, maar ir. Raptis voelt daarvoor weinig. Hij heeft Griekenland na een verblijf in een concentratiekamp om politieke redenen verlaten. Voorts heeft de Franse regering bij de Griekse regering geprotesteerd tegen het feit dat Raptis steun heeft verleend aan de Algerijnse ver zetsstrijders. Om al deze redenen ver wacht hij ernstige moeilijkheden wanneer hij naar Griekenland terugkeert. De beide raadslieden van de Griekse in genieur, mr. G. J. P. Cammelbeeck uit Eindhoven en mr. P. Worst uit Amster dam, zijn sinds enige weken bezig om een verblijfsvergunning te verkrijgen voor hun cliënt in een ander Europees land. Indien de vereiste papieren niet tijdig in het bezit van de Griekse ingenieur komen ziet het er naar uit dat hij volgende week zaterdag van de gevangenis wordt overge bracht naar het hoofdbureau van politie Daar moet hij dan de gast blijven van de Vreemdelingenpolitie totdat een oplos sing is gevonden. Frans vlootbezoek. Van 8 tot 11 sep tember zal het Franse korvet „Bisson" (660 ton) een niet-officieel bezoek bren gen aan Amsterdam. Het schip maakt een herfstreis met 17 aspirant-onderofficieren De vaste bemanning van de „Bisson" be staat uit 6 officieren en 61 korporaals en manschappen. De recherche concentreert haar onder zoek inzake de moord op de gebroeders Van Zeist in Sprang thans geheel op de plaats zelf. Gisteren heeft zij haar ver horen voortgezet, waarbij de lange duur ervan In het dorp tot een nieuwe geruch tenstroom heeft geleid. De substituut officier vaw Justitie bij de Bossche recht bank, mr. J. Booster, die de verhoren leid de, verklaarde: „De kring van de te ver horen mensen wordt steeds kleiner. Er zijn enkele theorieën, maar voor geen daarvan heeft men aanwijzingen kunnen vinden-" De Duitser, die in Rhenen is aangehou den en die bloedsporen op zijn auto had, heeft niets met de moord in Sprang te maken, evenmin als de man uit Amster dam. die, ruziemakend en met een paar bloedvlekken op zijn jas in Weert is aan gehouden. Op het tijdstip van de moord zat deze man in de trein, die hem vanuit de hoofdstad naar Eindhoven bracht en vervolgens naar Weert. Nog drie meldin gen van aanhoudingen wegens bloedvlek ken zijn binnengekomen, maar het onder zoek in die richtingen heeft niets opge leverd. Terwijl in Sprang-Capelle de verhoren doorgingen, onderzochten de rechercheurs nogmaals de omgeving van het boerderijtje van de slachtoffers Men vond in het hUis een koevoet, die door de rijkspolitie in beslag is genomen. Volgens mr, Booster is er geen reden om aan te nemen, dat dit het moordwapen is geweest. De brandweer heeft verschillende waterputten in de om geving leeggepompt en ook kleine duikers in een diik schoongemaakt om te zien of zich daarin ook het moordwapen bevond, echter zonder resultaat. Morgen zullen de beide broers begraven worden. SAN FRANCISO (AFP) De Ameri kaanse astronoom John Brandt heeft in een rapport, gepubliceerd door het techno logische instituut van Californië, verklaard van mening te zijn dat er onophoudelijk water van de aarde naar de kosmos vloeit zonder dat dit ooit naar de aarde terug keert. Dit zal tot gevolg hebben dat de aarde over een miljard jaar geheel verla ten zal zijn. Volgens hem stijgt het op de aarde verdampte water tot een hoogte van tachtig kilometer, waar de zuurstof van de waterstof wordt gescheiden. De zuurstof valt op aarde terug, doch de waterstof blijft stijgen, waardoor de verdere vor ming van water wordt belemmerd. Deze maand is „In 't Goede Uur" werk te zien van Poppe Damave. Wat vlug al weer, is men geneigd te denken. Maar wie Damave's reisverslagen heeft leren waarderen kan verlangend uitzien naar nieuwe ervaringen. Een reisbeurs stelde hem in staat Griekenland te bezoeken. Hij heeft er meteen een stukje Turkije bijge nomen en vond dat misschien nog het boeiendste deel van zijn tocht. Het is na tuurlijk wel een gebeurtenis eindelijk voor die oude Griekse monumenten, vertrouwd uit onze kunstgeschiedenisboeken, te staan al gaat het vervelen om alles een net hek je te zien. Damave doet van een en ander verslag op kundige wijze, zoals we dat van hem mogen verwachten. Meer inspireerden hem Istanboels mos keeën, die in de gehelen van zijn land schappen en stadsgezichten werden opge nomen. Aandacht schonk Damave nu ook aan mens en dier. Ik geloof dat het een nieuw element is in zijn reisverslag. En dan ontmoeten we natuurlijk ook weer landschappen langs de kusten, gedaan met een goed gevoel voor de atmosfeer. Toch kan ik me niet helemaal onttrekken aan het vermoeden, dat Damave wat atmo sfeer betreft zich iets meer op zijn gemak voelt aan noordelijker kusten. Zijn laatste expositie ,In 't Goede Uur" was even ga ver, omvatte meer werk van een groter concentratie. Van tegenvallen is echter geen sprake. Naast de verrassingen van het nieuwe en verantwoord verwerkt on derwerp ontmoet men enige sublieme voorbeelden van teken- en aquarelleer kunst. Ik denk aan een tekening van Mika- nos (Nr. 16) en een gewassen tekening van Hydra (Nr.17). Prachtig van bleek zuidelijk licht is een aquarel van Hydra (Nr. 23). En zo is er meer dat gelijk waardig is aan wat ik op zijn vorige ten toonstelling zo mocht bewonderen. In De Ark wordt tot 30 september werk vertoond van J. J. Doeser. Mijn eerste in druk was wel: wat wordt hier weer veel verf verbruikt, maar men vergeet dat voor Doesers beste resultaten, die in tui nen ontstonden. Jammer eigenlijk dat de bloemstukken lijken te domineren. Bij een dergelijk onderwerp is veel meer sprake van „maakwerk", dat weinig geïnspireerd werd aangegaan. Doeser moge verre van een groot schilder zijn, voor mij heeft hij iets. Zijn visie op tuinen heeft, zij het heel in verte natuurlijk iets van die van de Franse schilder Roussel, een der Nabies maar hier veel te weinig bekend. Humor voelt men in Doesers schilderijen van Kaapse eenden in een tuin. Jammer dat hij in deze over te weinig tekenkunde blijkt te beschikken. Vermoedelijk zou bij wat meer aandacht voor de vorm de toch wel duidelijke spontaniteit teloor gaan. Het staat nu officieel vast, dat Prinses Margriet op 19 september de opening van de Staten-Generaal in de Ridderzaal in gezelschap van Koningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Beatrix en Prinses Irene zal bijwonen. In de loop van dit jaar heeft de Rijks gebouwendienst aan een Haagse beeld houwer opdracht gegeven een stoel voor Prinses Margriet te maken, gelijk aan de zetels, die door de andere prinsessen bij de opening van de Staten-Generaal wor den ingenomen. Aangezien het koninklijk paar en de drie prinsessen niet allen in de gouden koets zullen kunnen plaatsnemen, zal de stoet, die op Prinsjesdag in Den Haag van het Paleis Lange Voorhout naar het Binnenhof zal rijden met één koets moet worden uit gebreid. Des middags zal de gehele koninklijke familie een rijtoer door Den Haag maken. Bevorderd. Mej. mr. M. Z. N. Witte- veen, ambtenaar van de buitenlandse dienst der derde klasse is met ingang van 1 september bevorderd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker te Garsthui- zen c.a. J. H. Bertelink, hulpprediker te Jubbega. Geref. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-Zuidwijk-Pen- drecht A. Hofman te Zeist en L. Rijksen te Rotterdam-West. LwFI A A UK OU DIG IMG EH 11, BESCHOUW!MGEti Het programma, dat de K.R.O. maan dagavond voor de kijkers had opgesteld, kon men bèschouwen als een uitloper van de zomer. Een belangrijk deel werd in be slag genomen door de Duitse reportage, die handelt over Azië. Het deel van gis teravond sloot een rondreis door Malakka af. Wij zijn het afgelopen seizoen over stroomd door reisreportages over Azië, waaraan de politieke ontwikkelingen niet vreemd waren. Of de belangstelling echter stand heeft gehouden, wagen we te be twijfelen. De nadruk, waarmee alle be schouwingen en commentaren worden ge presenteerd en de dodelijke ernst, die er mee samenhangt, kunnen op den duur een zekere geïrriteerdheid bij de kijker niet wegnemen. Coördinatie ontbrak. Alle om roepen leverden hun deel van de voorlich ting, die overgeorganiseerd was. In telerecording van slechte kwaliteit verscheen dan nog Vera Bondam in een eenakter. Het stukje solotoneel bezat be paaldelijk geen televisiegeschiktheid. Zo'n spel met onzichtbare medespelers vraagt de diepte van het toneel. Men kan er een televisie-experiment van maken door de camera's het suggestieve werk te laten doen, maar daarvoor leende zich noch de intrige noch de tekst, die breedsprakig was en doorzichtig. De situatie leende zich al evenmin voor geloofwaardigheid in de ver schijning van een actrice, die tot de top van ons toneel heeft behoord en thans met solotoneel het land doortrekt. Zij bezit nu eenmaal niet meer de glans van de jeugd, welke zo'n spelletje als dat van gister avond een charme van natuurlijkheid ver leent, waarmee men de onwaarschijnlijk heid overwint. Het werd dus in hoofdzaak een technische aangelegenheid. Welnu, Ve ra Bondam bleek op dat punt niet aan kracht te hebben ingeboet, maar de haar tegenwerkende factoren kon zij niet onge daan maken. Daardoor werkte eigenlijk al les in haar nadeel. Wij geloven niet dat men haar met dit televisieoptreden een dienst heeft bewezen, noch dat zij er verstandig aan deed uit haar repertoire dit schimmenspel te kiezen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 00 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Typen van mensbeschouwing - III, lezing VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Walsork. 11.30 Cabaret. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tumb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13 45 Van Icarus tot X15. lezing 14.00 Gram. 15 00 Onze B.L.O.-scholen, lezing. 15.10 V d. jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.25 Pianoduo. 17.50 Rege- ringsuitz.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nws en comm. 18.20 Act. 18.30 R V U. Het rijk van Cyrus I, d prof. dr. M. A. Beek. 19.00 V. d. kind. 19.10 Draaiorgelmuz. 19.20 VARA-varia en gram. VPRO: 19.30 V. d jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20 05 Metropoleork. en solist. 20.35 Een wandeling door de Hoogstraat, hoorsp. 21.30 Gram. 21.40 Gesproken portret. 21.55 Gram. 22.20 Sport. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.10 Gram. 3.5524.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8 35 Gram. 8.45 Idem. 9 00 V. d. zieken 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10 10 Gram. 10.15 Morgendienst 10.45 Gram. 11.10 Kamerork. 12 05 Lichte muz.' 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor en instr. kwint. 12 53 Gram. of act. 13 00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 15.40 Twee piano's. 16 00 V. d. jeugd. 17.20 Gram 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Vrouwenkoor. 18.20 Het spectrum, lezingen. 18.35 Volksmuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Amus.muz. 20.25 De Nederlandse geloofsbelijdenis, lezing. 20.45 Mannenkoor en sol 22 00 Tot ziens in Ja- ruzalem, Bijbelse quiz. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennieuws 23.5524.00 Nws. BRUSSEL, 324 m. 12 00 Nws. 12.02 Gram 12.30 Weerber. 12 35. Gram 12 50 Beursber. 13.00 Nws 13.15 Gevar. muz. 14.00 Falstaff. opera, 16.00 Beursber 16 06 Lichte muz. 17 00 Nws. 17.15 Zangrecital 17 50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraa] en -filosofie. 18 20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19 00 Nws 19.40 Lichte muz. 21 00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22 15 Zang recital. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. VOOR DINSDAG NTS 19 30 Intern agrarisch nws. 20.00 Journ. KRO: 20.20 Filmpr 20.30 Speelfilm. VOOR WOENSDAG KRO: 17.00 Veilig verkeer. 17.05—17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Progr.-overz. voor het komende winter seizoen. 20.40 Pianorecital. 20.55 TV-film. 21.20 Operettemuz. (Van onze Amsterdamse redacteur) Op de zaterdagavonden, die in het ko mende televisie-seizoen door de Vara wor den verzorgd, zullen de teenagers om half acht een eigen programma krijgen. Na het journaal volgt de „St. Germain des Prés"-show. Later op de avond kan men een nieuwe quiz en de in het vervolg wat langer durende rubriek „Achter het nieuws" zien. Overigens geldt dit voor hooguit één za terdag per maand. Het televisiebestel maakt het onmogelijk een continuïteit in de programma-opbouw te brengen. Zo zul len de kijkers naast de sport-commenta- ren van AVRO en KRO, nu op de woens dagavonden, wanneer de VARA op het scherm komt. met een nieuw sportpraatje worden geconfronteerd. Het forum „Wel beschouwd" zal in het komende seizoen met enkele sprekers worden uitgebreid of afgewisseld. De quiz „Carré, vrouwen en een heer" zal niet meer in de program ma's voorkomen. De VARA zal voorts 's woensdags nieuwe talenten een kans ge ven, vrijdags een luchtig programmaatje met Rudy Carrell brengen en de zondag avonden bestemmen voor lichte blijspelen, thrillers en operettes. Onder de tv-spelen, die voor de donderdagen zijn bestemd, be vindt zich „Oom Wanja" van Tsjechov, dat in oktober via de NTS wordt uitge zonden. Zoals bekend vult de NTS het ko mende seizoen een groot deel van de haar toegewezen 40 procent zendtijd met pro gramma's, die van de omroepverenigin gen worden gekocht. Het in vergelijking met de televisie zeer grote aantal zenduren, die de vara-radio mag vullen, geeft meer gelegenheid tot experimenten en veranderingen. Dp pro grammaleiding is er van uitgegaan dat de komende winter het grootste deel van de bevolking van de vijfdaagse werkweek zal profiteren en meende zonder bezwaar en kele middagprogramma's naar de ochtend uren te kunnen verschuiven. Ook op andere dagen zal men dit probe ren, bijvoorbeeld met het programma „bo ven de 60", dat van de maandagmiddag naar de ochtend is verplaatst. Nieuwe pro grammapunten zijn „Van de rechtbank", op zondagavond, waarin rechtszittingen worden geënsceneerd, en een voorlichten de rubriek op de late woensdagavond, die de meningen van de gewone man zal toet sen aan die van deskundigen. „Openbaar Kunstbezit" zal, in afwach ting van het ogenblik dat deze serie uit zendingen naar de televisie zal worden overgeheveld, zijn vaste plaats in de radio houden. VARA-secretaris J. B. Broeksz, die maandag in Amsterdam het wintejrpro- gramma toelichtte, zei dat de omroepver enigingen bij de samenstelling van de ra dioprogramma's graag meer zouden wil len doen doch dat de financiële middelen onvoldoende zijn. Zelf keerde hij zich te gen het feit dat de extra gelden, die door vooruitbetaling en goedkopere inningswij- ze van de luisterbijdrage zijn verkregen, niet door de Nederlandse Radio-Unie mo gen worden opgenomen. Hij achtte het on juist dat de omroepleiding voor het doen van tal van uitgaven zich steeds weer bij de rijksoverheid moet vervoegen. De financiële situatie bij de televisie geeft geen reden tot zorgen, vond VARA- bestuurslid J. W. Rengelink, die het be schikbare bedrag van ƒ5.500,- per uur voor programmakosten voldoende achtte Aan deze tevredenheid zal het plan van de omroepverenigingen om tezijnertijd het „tweede programma" te verzorgen, niet vreemd zijn. Door meer geld aan tv-pro- gramma's te besteden, zou men immers net tweede programma moeten prijsgeven aan de zo verachte commerciële televisie maatschappijen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7