Deviezenvoorraad gestegen door aflossing Franse EBU-schuld - DE BEURS - Introductie Societa Edison ter beurze van Amsterdam T.U.C. staat vierkant achter Britse toetreding tot E.E.G. Ultimo verliep bijzonder rustig Autostaking in de V.S. tot maandag uitgesteld EEG-Executieve dient klacht tegen België in SCHEEPVAARTBERICHTEN Realistisch economisch rapport Amerikaan tot acht jaar veroordeeld in Rusland Nieuwe bouwmethoden bedreigen stucadoors WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 11 DE WEEKSTAAT Huis van Afgevaardigden verhoogt de hulp weer Hogere omzet van Sikkens Groep EEG-ministers bespraken voorstellen van Jacobsson Financieringsmij gaat deel nemen in ondernemingen in achtergebleven gebieden Kort economisch nieuws Shell-exploratie in Argentinië Op beschuldiging van militaire spionage Eerste halfjaar iets ongunstiger voor Van Berkei's Patent Uit de weekstaat van de Nederlandsehe Bank blijkt dat de ultimo heel kalm Is verlopen. De biljettencirculatie is aangegroeid met 37 miljoen en tot boven de 5 miljard gestegen. Men mag echter aannemen dat, nu de vakantieperiode is af gelopen en er geen extra bestedingsdrang meer aanwezig is, de bankbiljetten snel zullen terugvloeien. Het saldo van de schatkist is gestegen met 69 miljoen. Het zjjn nu de maanden dat de schatkist meer ontvangt dan zq uitgeeft. De banken zagen weliswaar 64 miljoen van hun saldo afgeknabbeld, maar liggen nog circa 80 mil joen boven het verplichte gemiddelde. Zq hebben nog altijd een groot overschot dat, door de terugkeer van bankpapier en door de deviezenaanwas, de neiging heeft nog steeds aan te groeien. De geldmarkt is nog altijd zeer ruim en naar men in geldkringen verwacht, zal zij eerder nog ruimer worden. Een „tender" acht men thans niet waarschijnlijk. Inmid dels toont de weekstaat aan. dat goud en deviezen samen weer boven de 6 miljard zijn uitgekomen. Terwijl de goudvoorraad onveranderd bleef, is de netto deviezen reserve gestegen met 122 miljoen. Hier over deelt de Nederlandsehe Bank het volgende mede: De stijging van de goud- en deviezen- positie was tot een bedrag van 99,5 mil joen gevolg van de aflossing door Frank rijk van schuld aan de Nederlandse staat. Het betrof hier de, in overleg tussen de regeringen verrichte, vervroegde aflossing van het restant der vorderingen op de Franse staat uit hoofde van de liquidatie der Europese Betalings Unie. Tegelijk met deze schuldaflossing door Frankrijk heeft aflossing door de Nederlandse staat plaats gevonden van een even groot bedrag aan schatkistpapier, bij de bank ondergebracht ter financiering van de liquidatievordering van de Nederlandse staat op Frankrijk, op de weekstaat verantwoord onder het hoofd (UPI) De Amerikaanse vakbond van arbeiders in de auto-industrie „United Auto Workers" heeft besloten de staking, die tien uur in de ochtend, plaatselijke tijd zou beginnen, uit te stellen tot maan dagochtend 10 uur. De onderhandelingen tussen de bond en General Motors, de in dustrie waar het werk zou worden neer gelegd waren juist gisteren min of meer vastgelopen. In het besluit tot uitstel van de staking werd gezegd, dat de C.A.O. tot maandag verlengd zou worden. Het besluit tot uitstel houdt verband met druk die gisteren werd uitgeoefend door president Kennedy en de minister van Ar beid, Arthur Goldberg, die lieten weten, dat zij van de partijen verwachtten, dat er een oplossing gevonden zou worden. Minister Goldberg blijft in Washington ge reed staan om naar Detroit te vliegen ten einde zelf te interveniëren. De onderhan delaars voor GM en de bond weigerden intussen iets los te laten over hetgeen zij „zeer belangrijke vooruitgang inzake de economische kwesties" noemden. „wissels, schatkistpapier en schuldbrieven, door de bank gekocht". Laatstgenoemde post is dientengevolge gedaald met 97,5 miljoen tot 313,1 mil joen, waarbij tevens in acht moet worden genomen dat het totaal aan Nederlands schatkistpapier, waarin guldenssaldo's van buitenlandse circulatiebanken en derge lijke zijn belegd, met 2 miljoen namelijk tot 15 miljoen is verminderd. WASHINGTON (UPI) —Het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met 164 tegen 125 stemmen besloten, pre sident Kennedy 300 miljoën dollar terug te geven van de 400 miljoen die de commis sie van de toewijzingen had geschrapt van het bedrag dat de president had willen be steden aan wapenhulp aan Amerika's bond genoten, in het kader van het buitenlandse hulpprogramma. Het Huis heeft evenwel met 132 tegen 110 stemmen geweigerd, de president de 165 miljoen dollar terug te geven die wa ren geschrapt van het bedrag voor hulp aan onderontwikkelde landen. In een vergadering van de directies van de bedrijven, die de Sikkens Groep vor men, heeft drs. A. M. Mees, directeur van Sikkens Groep n.v. medegedeeld dat de geconsolideerde omzet over het eerste halfjaar 1961 met acht percent is geste gen ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1960. De winst na aftrek van belastingen over het eerste halfjaar 1961 handhaafde zich op zes percent van de omzet. STATUTENWIJZIGING „AMSTERDAM RUBBER" Op vrijdag 15 september zal in een bui tengewone vergadering van de n.v. Rub ber Cultuurmaatschappij „Amsterdam" een statutenwijziging aan de orde komen. Het bestuur stelt voor om, via een wijziging van artikel 2, de statutaire doelstellingen van de maatschappij te verruimen en aldus aan te passen aan de werkelijke toestand. De ministers van Financiën van de zes landen der Europese Economische Ge meenschap hebben gisteren in Bad Godes- berg de voorgestelde verhoging van de middelen van het Internationale Monetaire Fonds besproken. Deze verhoging is voor gesteld door de directeur van het I.M.F., Per Jacobsson. De ministers stelden voorts een ant woord op op een brief van de Amerikaanse minister van Financiën, Douglas Dillon, waarin deze heeft aangedrongen op steun voor het voorstel. De president van de Duitse Bundesbank, K. Blessing, deelde na afloop van de be sprekingen mede, dat de standpunten ten aanzien van de voorstellen van Jacobsson elkaar enigszins zijn genaderd. De punten, waarover nog geen overeenstemming be staat, zullen in de komende jaarvergade ring van het Internationale Monetaire Fonds te Wenen verder worden besproken. Volgens welingelichte kringen zou de kredietwaardigheid van het fonds zes mil jard dollar in totaal gaan bedragen. Hier van zou de helft door de Euromarktlanden gefourneerd worden. De Internationale Financieringsmaat schappij heeft gisteren te Parijs bekend gemaakt, dat de raad van gouverneurs heeft gestemd voor aanvaarding van een resolutie, strekkende tot wijziging van de statuten, waardoor de Internationale Fi nancieringsmaatschappij zal kunnen deel nemen in het kapitaal van te steunen on dernemingen. De maatschappij wil zich blijven onthouden van het oefenen van toezicht op of het deelnemen aan ,het be stuur van de ondernemingen, waarin zij middelen belegt. De financieringsmogelijk heden zullen echter ruim worden, wan neer de maatschappij kan deel nemen in het aandelenkapitaal van ondernemingen in onderontwikkelde landen. Op deze wijze zal de maatschappij voorts op grotere schaal particulier kapitaal kunnen aan trekken voor deelneming in haar beleggin gen. Ook zal de maatschappij rechtstreeks kunnen bijdragen tot de groei van de ka pitaalmarkten in de onderontwikkelde tanden door aandelenemissies te garande ren. -- AD VIES KOER SEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,0710,17, Amerikaanse dollar 3,583,62, Canadese dollar 3,45'It-3,SO'It, Franse frank (100) 72,55—74,05, Belgische frank (100) 7,21—7,26, Duit se mark 00,0090,50, Zweedse kroon (100 69,25— 70,25, Zwitserse frank (100 83,55— 84,05, Italiaan se lire (10.000) 57,7059,70, Deense kroon (100) 51.9052,90, Noorse kroon (100) 49,85—50,85, Oostenrijkse schilling (100) 13,95—14,05, Portugese escudo (100) 12,55—12,70. Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,97'/s—6,12Vi Indonesische staatsbetalingen per chèque De Indonesische regering heeft een plan op gesteld om alle staatsbetalingen per chèque te verrichten in plaats van in contanten In een presidentieel besluit werd gezegd dat contante betalingen bepaalde acties vergemakkelijken die schadelijk waren voor gewone mensen; „der gelijke acties bemoeilijken en belemmeren een ordelijke financiering van de ontwikkelingsplan nen". (Van onze correspondent) BRUSSEL De Executieve Commissie van de Europese Economische Gemeen schap zou gisteren bij het Hof van Justitie te Luxemburg een klacht indienen tegen België, omdat zij meent dat het verschei dene bepalingen van het verdrag van Ro me heeft overtreden. Met name heeft de klacht betrekking op het heffen van in voerrechten op sommige Iandbouwproduk- ten. Weliswaar mogen de regeringen van de E.E.G.-landen bepaalde uitzonderings maatregelen nemen ter bescherming van de eigen iandbouwprodukten, doch de E.E.G.-Commissie is van oordeel dat Bel gië met deze beschermingsmaatregelen te ver gaat. Als voorbeeld wordt aangevoerd een ver hoging van de invoerrechten op voedergra- nen, die van 50 Bf per 100 kg op 1 januari 1958 twee keer zijn verhoogd en thans se dert 1 juli 200 frank bedragen. De E.E.G.-Executieve kan zich evenmin verenigen met de invoerrechten op mout, dat als een industrieel produkt wordt be schouwd en derhalve naar haar oordeel niet onder de speciale beschermingsmaat regelen van Iandbouwprodukten kan val len. In "de derde plaats heeft de klacht van de E.E.G.-Executieve betrekking op het door België heffen van invoerrechten op sommige produkten waarop vóór het in werkingtreden van het Verdrag van Rome op 1 januari 1958 geen heffingen lagen, zoals bijvoorbeeld op sommige vleespro- dukten en derivaten, vismeel en nog enige melkprodukten. AFWACHTENDE, ZEER KALME STEMMING. De beurs was gisteren in sterke mate op zichzelf aangewezen aangezien de markt het moest stellen zonder de koersen van Wall Street,waar de handel maandaag heeft stilgestaan wegens Labour Day. De plot selinge belangstelling voor cultuurfondsen werd wel niet in dezelfde omvang voort gezet, maar toch bleef de speculatie te dien aanzien actief, zodat de koersen van Amsterdam Rubber en HVA het verhoogde peil van gisteren goed konden handhaven. Deli Maatschappij deed 155 152,50). Merendeels achtte men het ter beurze wel zeer voorbarig om op grond van de nog weinig houvast biedende berichten over een mogelijk Indonesisch verzoeningsge- baar te menen, dat er weer enig perspec tief zou zijn ontstaan voor onze cultures, handelsondernemingen enz. die destijds in Indonesië een grote ontwikkeling heb ben doorgemaakt. Dit nam niet weg dat Deli Maatschappij ook vandaag specula tieve belangstelling genoot. Amsterdam Rubber liep op tot 118%, HVA tot 130. In de overige hoeken was het eveneens _zeer kalm maar de internationale waarden ble ven merendeels op prijs. Philips kwam juist iets boven de duizend percent uit. Tegen het sluiten van de markt ontstond een lichte reactie waardoor over de ge hele linie het hoogste niveau niet gehand haafd bleef. Hoogovens keerde terug naar 900, Unilever was op 748 goed prijshou dend. Scheepvaartaandelen konden zich moeilijk handhaven. Aandelen Nederland waren ruim drie percent lager. Boeke Huidekoper van 211 op 210; Boom Ruygrok van 169% op 169%. Op 14 september zullen, blijkens een prospectus, ter beurze van Amsterdam voor de eerste maal verhandeld worden certificaten aan toonder in de Societa Edi son (Societa Generale Italiana Edison di Elettricita) te Milaan. De certificaten, die elk 10 of 25 aandelen met een nominale waarde van 2.000 lire vertegenwoordigen, worden geïntroduceerd door een consor tium van vijf Nederlandse banken, onder leiding van de Rotterdamsche Bank. De eerste koers zal worden vastgesteld op ba sis van de slotnotering der aandelen in Milaan op 13 september. Op 1 september was deze slotnotering van 375 per certificaat van 10 aandelen en van 930 per certificaat van 25 aan delen. Officiële notering is aangevraagd. Het uitstaande kapitaal van Societa Edi son is 240 miljard lire groot en verdeeld in 120 miljoen aandelen van 2.000 lire. Het concern is een van de belangrijkste en meest gevarieerde utility- en .industriële bedrijven in Italië. Het is in de eerste plaats een holding-maatschappij, maar ontplooit daarnaast ook zelf activiteiten op industrieel terrein, speciaal op het ge bied van de chemie en petrochemie en Het Argentijnse bedrijf van de Konin klijke Shell (Shell Production Company of Argentina Ltd) is met de Argentijnse staats-oliemaatschappij Yacimientos Pe- troliferos Fiscales (YPF) overeengeko men in een gebied van 20.000 vierkante kilometer naar olie te zoeken. Wordt olie in economische hoeveelheden aangetrof fen, dan zal deze maatschappij tevens voor de exploitatie zorg dragen. Het gebied ligt voor het overgrote deel in de provincies Rio Negro en La Pam pa, ongeveer 400 km ten westen van Ba- hia Blanca. De maatschappij heeft onge veer 27,5 miljoen gulden uitgegeven aan onderzoekingswerkzaamheden onder ande re luchtkartering. Het bedrag is aanzien lijk hoger dan was overeengekomen voor de betrokken periode. Onder de nieuwe overeenkomst zal de Shell Production Company 20.000 km2 van het oorspronke lijke exploïratiegebied inruilen voor een gebied van gelijke afmetingen in de om geving van Rio Negro/La Pampa. Aardijk 5 te Lake Charles verwacht. Abida 5 630 m. z.o. Flores n. Curasao. Acmaea 5 te Thameshaven. Acteon 6 te Guayacan. Agamemnon 5 730 m. w.z.w. Landsend n. R dam, Akkrumdijk 5 in Panamakanaal n. Cristobal. Alamak 5 700 m. w. Lissabon n. Lissabon. Albireo 5 280 m w.n.w. Flores n. Hamburg. Algenib 4 v. Montreal n. Civita Vecchia. Algorab 6 te Buenos Aires. Alkes 5 150 m. o.z.o. Kuwait n. Karachi. Alkmaar 5 v. Berre n. Malta. Almkerk 5 110 m. z.w. Ouessant n. Lissabon. Alphard 6 te Maracaibo verwacht. Amerskerk 2 v. Fremantle n. Adelaide. Ammon 6 te Kp. Haitien. Ampenan 5 te Suez. Amstelhoek 6 te Kaapstad. Angolakust 6 te Antwerpen. Area 5 80 m. z.z.o. Colombo n. Liverpool. Argos 5 v. Saloniki n. Istanbul. Attis 4 85 m. o. Trinidad n. Paramaribo. Axeldijk 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Bali 6 te Antwerpen. Balong 6 te Manilla. Bantam 5 rede Damman. Barendrecht 5 115 m. w.n.w. Malta n. Mena Bennekom 5 v. Trinidad, 6 te Curasao verwacht Blitar 5 te Antwrepen. Bonita 6 te Balboa. Bovenkerk 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Burl S. Watson pass. 5 Masira eil. n. Mena. Bussum 5 900 m. o. Fern. Noronha n. Rio de Jan. Caltex Amsterdam pass. 5 The Brothers n. Suez. Caltex Delfzijl 5 v. Liverpool n. Whitegate. I Van onze correspondent) LONDEN. Het Britse verbond van vakverenigingen, de T.U.C., toonde zich gisteren niet bepaald bang voor Engelands Europese avontuur de eventuele aan sluiting b(j de E.E.G. Het rapport van het T.U.C.-bestuur, dat onderhandelingen over de aansluiting op voorzichtige wqze aanbeval, werd door de duizend gedelegeerden met overweldigende meerderheid goedgekeurd. Deze enorme meerderheid was een persoonlijk succes voor Sir Alan Birch, de meest vooraanstaande econoom in de T.U.C., die in een uitermate helder en sluitend betoog het rapport verdedigde. Zo overtuigend was zijn argumentering, dat de oppositie-moties geen schijn van kans hadden, hoewel zjj niets anders dan ellende, crises en aanslagen op de Britse economie voorspelden. De aanvaarding van het T.U.C.-rapport, dat.de Labourpartij, die nog steeds geen standpunt in dqze heeft bepaald met rood- beschaamde kaken laat staan, wil echter nog niet zeggen, dat de Britse vakbonden ook alle ontwikkelingen zullen accepteren. In het rapport worden de onderhande lingen met de „zes" welkom geheten, maar behoudt men zich het recht voor om op nieuw een oordeel te vellen over de eruit voortvloeiende resultaten. Of, zoals Birch zei: „Laten we rustig afwachten. We hoe ven er niet van uit te gaan, dat de onder handelingen zullen falen. Zij zullen mo gelijk niet slagen dat is op het ogenblik nog een open vraag". Sir Alan, die een realist bleek te zijn, wees op drie elementen, die de eventuele aansluiting voor Engeland bemoeilijken de botsingen met het Britse Gemenebest, de landbouw en de Britse soevereiniteit. Wat de eerste factor betreft, zei hij dat de banden met het Gemenebest niet mogen worden verbroken, maar dat deze niet al tijd statisch kunnen blijven. Een doorslag gevender argument was volgens hem, dat Engeland reeds achter is gebleven bij Amerika en Rusland en nu ook nog achter dreigt te blijven bij West-Europa. De „zes" van de Euromarkt met een bevolking van 280 miljoen mensen kan snel een derde industriële macht in de wereld worden en Engeland, dat van zijn industriële capaci teit leeft, zal moeten proberen een deel van deze markt te veroveren. De twee andere punten boden volgens hem ook geen onoverkomelijke moeilijk heden. Wat de landbouw betreft zei hij, dat het doel van de T.U.C. is, de levens standaard van de agrarische arbeiders te beschermen en de voedselprijzen zo laag mogelijk te houden, hetgeen voor een in dustriële vakbondsman geen contradictio in terminis behoeft te zijn. „Door aan sluiting zou Engeland tot op zekere hoogte zijn vrijheid van handelen verliezen, maar dat zou dan een vrijwillige aanvaarding zijn, die andere voordelen kan opleveren", trooste hij de gedelegeerden. Op het stuk van de soevereiniteit was Sir Alan zo mogelijk nog korter en nog realistischer. Er was geen land ter wereld meer, dat nog volledige economische soe vereiniteit bezat. Hij verzekerde, dat Enge land niet alleen als bedelaar met de „zes" zou gaan onderhandelen, maar ook iets aan te bieden had. Engeland zou de „zes" er met name op moeten wijzen dat met be hulp van het Gemenebest de Euromarkt een organisatie kah worden, die zich naar „buiten richt" en niet alleen „naar bin nen". Dat waren twee uitspraken die reeds eerder zijn gebruikt door respectievelijk Macmillan en Lord Home. Caltex Arnhem 5 55 m. w.n.w. Kp. Bougaroni naar Port Said. Caltex Leiden 5 200 m. z.o. R. Fartak n. Bahrein. Calt. Napels 5 280 m. z.z.o. Mogadiscio n. Bahrein. Caltex The Hague 5 55 m. n.o. Masira n. Bahrein. Caltex Utrecht 5 te Bangkok. Carrillo 6 te New York. Ceres 6 te Callao. Cirrus (weerschip)7 te R'dam verw. v. Atl. Oc. Cities Service Valley Forge 5 130 m. z.o. The Brothers na^r Rastanura. Crania 5 650 m. z.w. Azoren n. Curagao. Dalerdijk 6 te Curagao. Daphnis 4 v. Curagao n. Haiti. Diogenes 6 te Pisco verwacht. Echo 6 te flostock. Eemland 5 v. Santos n. Rio Grande. Eenhoorn 5 te Saloniki. Esso Amsterdam 5 v. Antw. n. Mena Al Ahmadi. Esso Nederland 5 370 m. w.n.w. Finist. n. Kopenh. Esso Rotterdam 5 v. Amuaybay n. Rotterdam. Fina Nederland 5 460 m. o. Mombasa n. Abadan. Forest Lake 5 180 rh. n.w. Socotra n. Aden. Forest Town 5 40 m. z.o. Kuria Muria n. Halden Fravizo 5 te Archangel v. Stavanger. Gaasterkerk 6 te Akaba. Gabonkust 6 te Pointe Noire. Garoet 5 te Antwerpen v. Duinkerken. Geertje Buisman 5 v. Piraeus n. Mersin. Giessenkerk 5 v. Avonmouth n. Rotterdam. Groote Beer 5 33 m. o. Sable eil. n. New York. Guineekust 5 120 m. w. Madeira n. Antwerpen. Hathor 5 v. Famagusta, 6 te Lattakia verwcht. Hector 5 200 m. w. Kreta n. Piraeus. Helicon 6 te Paramaribo verwacht. Hera 5 670 m. w.z.w. Flores n. Cristobal. Hersilia 4 v. Port of Spain n. Paramaribo. Holendrecht 5 245 m. w. St. Vine. n. P. Churchill. Holland 7 te Zanzibar verwacht. Irazu 5 v. Puerto Limon n. Progreso. Ittersum 4 te Savannah v. New Orleans. Jacob erolme 4 v. Quintero, 6 te Caldera. Japara 5 v. Port Okha n. Aden. Kabylia 5 te Point a Pitre. Kamperdijk 5 v Antwerpen n. New York. Kara 5 te Gothenburg verwacht v. Pernis. Karakorum 5 140 m. n. Sokotra n. Bombay. Karimata 5 820 m. o. Colombo n. Aden. Karimun 5 v. Casablanca n. Hamburg. Katelysia 5 op Amazone-riviei* n. Manaus. Keizerswaard 6 te Buenos Aires. Kenia 5 te Nassau verwacht v. Curagao. Kerkedijk 5 v. Bremen n. Rotterdam. Kermia 5 195 m. n.w. Finisterre n. Curagao. Kieldrecht 6 te Genua. Koratia 5 130 m n.o. San Miguel n. Curagao. Korendijk 5 500 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Kosicia 5 v. Punta Cardon n. Boston. Laarderkerk 5 55 m. z.w. Kuria Muria n. Antw. Ladon 5 te Antwerpen. Laertes 6 dwars ibraltar n. Port Said. Leersum 5 te Antwerpen v1. Port Churchill. 1 Lelykerk 6 te Damman. Leopoldskerk 5 te Livorno. Leto 5 500 m. o.n.o. P. Churchill n. P. Churchill. Liberiakust pass. 5 Dakar n. Antwerpen. Lombok 6 te Lorenzo Marques. Maasdam 5 te New York verw. v. Pt. Au Prince Madisonlloyd 5 te Gdynia verwacht v. Hamburg. Maureen 5 v. Londen n. Rotterdam. Meerdrecht 5 180 m. w.z.w. Cork n. P. Churchill. Memnon 6 te Curagao verwacht. Minos 5 50 m. z.w. Gotland n. Helsinki. Mississippilloyd 5 v. New Orleans n. Norfolk. Modjokerto pass. 5 Singapore n. Djibouti. Moh. Reza Shah 5 v. Wilhelmshaven n. Pt. Said. Munttoren 5 50 m. z.w. Band. Mashur n. Abadan. Naess Command 5 300 m. o.z.o. Malta n. Fawley Naess Lion 6 te Puerto La Cruz v. Paulsboro. Nanusa 5 250 m. z.z.w. Las Palmas n. Antwerpen Neder-Ebro 5 430 m. o. Ceylon n. Aden. Neder-Waal 5 65 m. n.n.o. Oran n. Port Said. Nestor 5 100 m. z.o. Volos n. Volos. Noordwijk 5 v. Monrovia n. IJmuiden. Notos 5.te Amsterdam n. Gothenburg. Ondina 5 200 m z.o. Djeddah n. Mena. Oostkerk 5 v. Marseille n. Barcelona. Oranjefontein 4 625 m. o. Ascension n. Kaapstad Oudekerk 5 v. Bangkok n. Hongkong. Ouwerkerk 5 v. Kobe n. Hongkong. Overijsel 5 v. Beira n. Mozambique. Pacaya 5 v. Fort de France te St. Lucia. Papendrecht 6 te Rostock. Parkhaven 6 te Buenos Aires verwacht. Parthenon 6 te Curagao. Peperkust 6 te Abidjan v. Freetown. Pericles 6 te Cristobal. P. G. Thulin 5 300 miil w.z.w. Bermuda's naar Contrecoeur. Philippic 5 te Port Said verwacht n. Perz. Golf Poseidon 5 v. Curagao n. Hamburg. Prins Casimir 5 470 m. w. Valencia n. Quebec. Prins Fred. Hendr. 5 40 m. z.w. Man n. Glasgow. Prins Johan Willem Friso 5 370 m. n.w. Azoren naar Casablanca. Prins Maurits 5 180 m. w. Valentia n. Montreal. Prins der Nederl. 5 140 m. z. Flores n. Plymouth. Prins Will. II 5 490 m. o.n.o. Belle Isle n. Montreal Provenierssingel 5 270 m. o.n.o. Tokyo n. U.S.A Pygmalion 4 v. Cristobal, 6 te Willemstad. Raki 5 100 m. z.z.o. Kingston n. Cristobal. Reza Shah The reat 5 80 m. z. Krtea n. Pt. Said. Ridderkerk 5 180 m. n.w. K. Guardafui n. Karachi. Riouw 5 600 m. z.o. Lagos n. Adelaide. Röepat 5 620 m. o. Noumea n. Noumea. Roggeveen 5 70 m. z. New Britain n. Hollandia. Rossum 4 100 m z.w. Rio de Jan. n. Caribbean. Sarangan 5 v. Willemstad n. Lobito. Sarpedon 5 te Cartagena verw. v. Barranquilla. Scheldelloyd 5 te Nagoya. Schelpwijk 5 v. Madras n. Calcutta. Schouten 6 te Beira verwacht. Senegalkust 5 170 m. n.o. Finisterre n. Freetown. Simonskerk pass. 5 Lissabon n. Antwerpen. Sinon 5 te Puerto Cabello. Skadi 5 60 m. n.n.o. Moermansk n. Archangel. Socrates 5 v. San Antonio n. Caldera. Stad Gouda 5 20 m. z. Wight n. Vitona. Stad Haarlem 5 55 m. n.n.w. K. St. Vine. n. R'dam. Stad Maassluis 5 35 m. n. K. Finisterre n. R'dam. Stad Schiedam 5 120 m. n.w. Terschell. n. Gent. Steenkerk 5 240 m. n.n.o. L. Palmas n. L. Palmas. Straat Clarence 5 v. Bombay n. Cochin. Straat Lombok 6 te Brisbane. Straat Madura 4 v. Lour. Marques n. Fremantle. Sumatra 5 200 m. w. Minicoy n. Penang. Tabian 6 te Beyrouth. Talisse 5 360 m. z.w. Okinawa n. Hirohata. Tamara 6 te Port Said. Tjimanuk 5 v. Takoradi n. Kaapstad. Tjipanas 6 te Reunion verwacht. Towa 5 430 m. n.o. Fernando Noronha n. Vitoria. Triton 6 te 'Barbados. Utrecht pass. 5 Ceylon n. Bombay. Van der Hagen 5 te Abidjan. Van Heemskerck 6 te Kaapstad. Van Linschot en5 36 m. o. Sabang n. Kaapstad. Van Waerwijck 7 te Sydney verwacht. Vasum 5 570 m. z.z.o. Cocos eil. n. Band. Mashur. Waibalong 5 te Hodeida verwacht. Waingapoe 6 te Dubai. Welteevreden pass. 5 Wight n. Lissabon. I Westertoren 5 te Djibouti. Wieldrecht 5 80 m. z. Cuba n. El Palito. Willemstad pass. 5 Lissabon n. Plymouth. Wonogiri 6 te Magallanes. Wonorato 4 810 m. n.n.w. Honolulu n. L. Angeles. Wonosari 6 te Durban. Zaankerk 5 v. Singapore n. Manilla. Zaria 5 54 m. n.n.w. The Brothers n. Mena. Zeeland 5 380 m. z. Eniwetok n. Callao. Zuiderkruis 5 te Wellington. Zwijndrecht 5 500 m. z.o. Kp. Race n. Terneuzen. KLEINE VAART Adine 6 v. Gporto te Antwerpen verwacht. Admiralengracht 4 dwars Oland n. Helsinki. Alcetas 4 15 m. z.o. Cannes n. Genua. Ank T 4 v. Skutskaer, 8 te Zaandarh verwacht. Areas 4 v. Cartagena n. Rotterdam. Arnoudspolder 7 v. Rotterdam te Lissabon verw Audacia 5 v. Rotterdam n. Antwerpen. Bab T pass. 5 JE-5 v. Sornaes n. Zaandam. Batavier-# pass 5 Kp.-Finisterre n. La Pallice. Bonafide pass. 5 Borkumrif n. Port Talbot. Calchas 5 te Amsterdam n. Rotterdam. Corrie 3Broere 6 v. Billingham te Dordr. verw. Delf dijk pass. 5 Terschell.bank n. IJsselmonde. Diligentia 5 10 m. o. Dungeness n. Stanlow. Eljo 5 20 m. w. Goeree n. Hamburg. Erasmus 5 te Barcelona v. Ravenna. Fiducia 6 te Rotterdam verw. v. Southampton. Fiducia-2 5 20 m. w. Noordhinder n. Londen. Flevo 4 v. Stralsund n. Gdynia. Flores 5 30 m. z.z.w. Bergen n. Oslofjord. Gramsbergen 6 v. Odense te Leningrad verw. Helena 5 v. Rotterdam n. Bremen. Hoogland 6 v. Swinemünde te Rotterdam verw Leliegracht pass. 5 Borkumrif n. Amsterdam. Leonidas 5 35 m. o.n.o. Palermo n. Antwerpen. Leuvehaven verm. 5 v. Kopenhagen n. Malmö. Lindesingel 5 dwars Wight n. Terneuzen. Mare Liber. 5 15 m. o. St. Andrewsbay n. Gdynia Meidoornsingel 5 v. La Pallice te Bordeaux. Midas 4 te Barcelona n. Tarragona. Molensingel verm. 5 v. Gomera n. Casablanca. Nassauhaven verm. 8 v. Rotterdam n. othenburg Neeltje Broere 6 v. Arendal te Hartlepool verw Nieuwland verm. 5 v. Leith n. Grangemouth. Pacific 5 v. Antwerpen te IJmuiden verwacht. Plato 5 50 m. w. Cadiz n. Antwerpen. Ponza 4 v. Kalmar n. Zaandam. Rochab 5 40 m. z.w. Beachyhead n. La Rochelle. Sheratan verm 5 v. enua n. Oran. Steenbergen 7 v. Le Havre te Nantes verwacht Tilly pass. 2 Kiel n. Sundsvall. Twee Gebroeders 5 te Amsterdam n. Rotterdam Ubbergen 5 v. Amsterdam te Klaipeda verwacht. Urkersingel 7 v. Bordeaux te Dordrecht verw. Walenburgh 5 15 m. z.w. Westhinder n. R'dam. Westerdok 3 v. othenburg te Delfzijl. Wiebold Böhmer 5 90 m. n.o. illano n. Oporto. Willy Böhmer 5 30 m. z.o. Ansona n. Triëst. SLEEPVAART Barentsz Zee 5 te Trinidad verwacht. Clyde 4 1800 m. w. Panama n. Osaka. Elbe 4 225 m. z o. Messina n. G enua Gele Zee 5 te Liverpool. Hudson 4 120 m. w. Bone n. Istanbul. Hiimber 1 te Ponta Del Gada n. Genua. Mississippi 4 v. Aden n. Muscat. Noordzee 31Ï8 v Amsterdam n. Middlesbro. Oceaand 4 v. A(jen n. Ras Al Khafji. Oostzee 4 te Halifax. Poolzee 4 1100 m. w. Azoren n. La Spezia. Rode Zee 2 v. Kp. Eme n. Abidjan. Tasmanzee 2 te Curagao. van de produktie en distributie van stads- gas en de fabricage van accu's. Het werk terrein van het concern bestaat uit zeven sectoren: elektriciteit en kernenergie, gas en cokes, chemie en petrochemie, petro leum en mijnbouw, ijzer en staal, elek trische installaties en elektronica en auto matisering. Eind 1960 had de groep ruim 53.800 werknemers. Opwekking en leve ring van elektriciteit is .de voornaamste activiteit. De groep neemt ongeveer een vijfde gedeelte van de elektriciteitsproduk- tie in Italië voor zijn rekening. De Edison groep heeft bovendien dochterondernemin gen of deelnemingen in Canada, Brazilië, Argentinië, Peru en Zwitserland. Voor de groep was 1960 opnieuw een gunstig jaar. De totale inkomsten stegen van 51,1 tot 57,6 miljard lire en de netto-winst van 13,7 miljard tot 14,3 miljard lire. Als dividend werd uitgekeerd 135 lire. In het eerste kwartaal van 1961 waren de bedrijfsuit- komsten ten opzichte van 1960 nagenoeg onveranderd. Vorige slotkoers MOSKOU (Reuter) Een krijgsraad te Kijov in de Oekraine heeft de Ameri kaanse student Makinen veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf wegens spiona ge in de Sovjet-Unie. Makinen moet twee jaar in een gevangenis doorbrengen en zes jaar in een arbeidskamp. Maandag avond was in Moskou bekendgemaakt dat Makinen op 27 juli in hechtenis werd ge nomen. Het regeringsblad „Izvestia" meld de de berechting in grote opmaak met fo to's van Makinen's dagboek en de auto waarmee hij de Sovjet-Unie is binnenge komen. Volgens dit blad is de terechtzit ting maandag begonnen en dinsdag met de veroordeling geëindigd. Makinen zou vorig jaar als student in West-Berlijn zijn aangekomen waar twee leden van de Amerikaanse geheime dienst hem ronselden voor spionagewerk. Dit tweetal zou hem geleerd hebben met één hand foto's te maken uit een rijdende auto en hem inzicht hebben bijgebracht in mi litaire zaken. Makinen heeft bekend als spion te hebben gewerkt, aldus Izvestia. Hij had zich daarbij op last van zijn op drachtgevers voorgedaan als toerist. Vol gens de „Izvestia" heeft hij zijn fout toe gegeven en heeft hij tot de rechters ge zegd de waakzaamheid van de Sovjet-bur gers te hebben onderschat De 23-jarige Marvin Makinen heeft ge studeerd aan de universiteit van Pennsyl vania en aan de Vrije Universiteit van West-Berlijn. Zijn beurs voor zijn studie was verlengd. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat Makinen „natuur lijk geen spion is". De Nederlandse Stucadoors Patroons bond houdt gisteren en vandaag de 55ste jaarlijkse algemene vergadering in Dor drecht. De tweede voorzitter, de heer E. H. Cordes, opende de zeer druk bezoch te bijeenkomst en sprak de jaarrede uit. De ontwikkeling van onze bedrijfstak, zo stelde hij, vertoont symptomen die ons met enige zorg vervullen. Bijvoorbeeld de zich sterk wijzigende bouwmethoden, het het fabrieksmatig bouwen, dat aan merkelijk minder stucadoorswerk zal be hoeven dan de zogenaamde klassieke bouw en het probleem van de toekomstige werk gelegenheid dat al in de aandacht van het hoofdbestuur staa en waarvoor men een deskundig bouwmeester heeft aangetrok ken om een ter zake uitgewerkt referaat samen te stellen. Binnen afzienbare tijd zal dit onderwerp op één van de algemene vergaderingen worden besproken. Wat de vakopleiding betreft: het aantal geregistreerde leerlingen is gestadig toe genomen. Dit jaar legden er 130 met goed gevolg examen af. Ook de voortgezette vakopleiding breidde zich uit, 19 kandida ten verwierven het diploma gezel-stuca door. Het stucadoorswerk kan in prijs nog wel concurreren, maar het is zaak dat de be drijven blijven streven naar een zo effi ciënt mogelijke produktie, ook om loons verhogingen op te vangen, aldus de heer Cordes. AVONDVERKEER VAN GISTEREN VERHANDELDE FONDSEN 4 sept. 5 sept. Totaal 474 464 Hoger 268 (56.6°/o) 189 (40,7»/o) Lager115 (24.3°/o) 173 (37,3%0 Gelijk 91 (19.1»/o) 102 (22°/o) AVONDVERKEER VAN blSTEREN Slot A.K.U. Kon. Olie Philips Unilever Hoogovens 382 112,20—112,80 112,20 987—993 987 736—743 736 892—902 892 VOORBEURS VAN HEDEN Slot 2de tijdv. 384 112,20 A.K.U. Kon. Olie Philips Unilever Hoogovens tste tijdv 382—385 gl 112,40 986—988 738—739 738 A'dam Rubber.... 117 H.V.A. 129 Vi A.K.U. 387 Deli Mij. 154.— Hoogovens 902 Philips Gem. Bez 1001 I nilever 747% Dordtsche Petr. 521 K. Ned. Petr. Mij 113,10 Holl. Am. Lijn.... 161 K.L.M 70.— K.N.S.M 200 Vz Ned. Stoomv. Mij 186% Ommeren, Phs. v 335 Scheepv. Un. Ned 164% 215.— 243.50 Unitas 42.70 Ver. Bezit v. 1894 142.50 Amsterd. Bank 356 Ned Handel Mij 312 Rotterd. Bank 335 Twentsche Bank. 302 Albert Heijn 596 Amstel Brouwerij 515 Berkel's Patent 301 Bols 730 Bührmann Papier 628 315 Ford 660 Gelder Kon. Pap 345 Gist Spir.f Kon 400 b Van der Heem 338% Heineken's Bier 531 Hoogenooscb Sch 284 595 Kn. ZoutKetjen 1130 Müller Nat. ''ezit 528Vs Ned. Kabelfabr. 576 Philips Pr'f 296 Sikkens Groep 825 Stokvis 270 Thomassen Dr 665% Ver. Machinefabr 287 Wessanen 330 Wilton Fijenoord 272 Zwanenberg-C .g. 980 Billiton Mij. II 497 Aluminium Ltd... 31^ American Motors 19 M Anaconda 547/i« Bethlehem Steel 44 Cities Service. 53'/. General Motors 46 Vk Kennecott Copper 83% Republic Steel 62'A Shell Oil 40% U.S. Steel 85 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: IETS LAGER DOOR STAKINGSDREIGING. Aan het slot van de beurs van gisteren, toen de kansen op een vreedzame oplossing in het arbeidsgeschil in de automobiel industrie steeds geringer werden, daalden de koersen. Ford, Chrysler en General Mo tors gingen ieder een dollar omlaag nadat de G.M. het voorstel van de vakbonden om de onderlinge geschillen aan een be middelaar voor te leggen en diens besluit bindend te achten, afwees. Deze ontwik keling deed zijn invloed ook gelden op andere sektoren van de markt, vooral in de staalsector waar U.S. Steel en Jones and Laughlin meer dan een dollar zakten. Koersdalingen van meer dan een dollar werden ook genoteerd in andere blauw- gerande waaiden, waaronder American Telephone, terwijl Owens Illinois een dollar steeg en Procter and Gamble meer dan 2. Aandelen die met de defensie te maken hadden waren over het algemeen ook zwak. IBM boekte een grote winst, maar Beekman zakte ongeveer 5 dollar. Patentgeneesmiddelen waren gemengd en tamelijk actief. De omzet bedroeg 3.00.090 aandelen. In totaal werden 1259 waarden verhandeld, waarvan 417 hoger en 628 lager waren. Het industriegemiddelde kwam van 721,19 op 718,72, dat van spoor wegen van 144,19 op 143,96 en dat van openbare nutsbedrijven van 120,80 op 120,68. De resultaten over het eerste half jaar van 1961 zijn bij Van Berkei's Patent n.v. iets geringer dan die over dezelfde pe riode van vorig jaar. Daaraan mogen evenwel geen conclusies worden verbon den ten aanzien van de resultaten over het gehele boekjaar, want 't tweede kwar taal van 1961 was naar verhouding be langrijk beter dan het eerste. Vele factoren hebben het resultaat be- invloed, onder meer de voortdurende span ning op de arbeidsmarkt, die vooral de moedermaatschappij parten speelt, de stijgingen van salarissen, lonen en socia le lasten en de revaluatie. Deze gaf een belangrijk verlies op het vrij grote bedrag aan uitstaande dollarvorderingen. Het is niet te voorspellen hoe het tweede half jaar zich zal ontwikkelen. Oud-gouverneur Nederl. Antillen wordt directeur Drs. A. P. Spekenbrink, oud-gouverneur van de Nederlandse Antillen, wiens aam al werd genoemd als eventueel burgemees ter van enkele plaatsen in het zuiden des lands, is met ingang van 15 september aan staande benoemd tot directeur van de maatschappij Van Berkels Patent. Hij wordt hierdoor de opvolger van de heer C. Rijke, die op eigen verzoek eervol ont slag heeft gekregen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11