Nehroe's matiging heeft het in Belgrado uiteindelijk gewonnen m Nieuw-Guinea niet het slotcommuniqué genoemd Amerika hervat kernproeven na derde Russische proefneming Voorlopig zonder gevaar voor radio-activiteit HET WEER V ermoedelijke dader van dubbele moord in arrest Bezwaren van Landsmeer en Oostzaan tegen annexatie m m m President Goulart in Brasilia Drie doden in het verkeer Structuurplan Amsterdam-N. rmu $5 vefore ijou vtuj! m DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 6 SEPl'EMB ER(1961 Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije President De Gaulle ,Laat mij even denken SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Regen en wind Aan het strand: Londen wacht Japan protesteert Tass beschuldigt In de krant van heden: Dringend beroep op grote mogendheden Diepe bezorgdheid Benoeming van premier en kabinet aanstaande Het woord is aan De officier van Justitie in 's-Hertogen- bosch heeft medegedeeld dat gister avond om tien uur de 25-jarige Martien van der S. uit Waalwijk is gearresteerd, die ervan verdacht wordt de dubbele moord op de gebroeders Van Zeist in Sprang-Capelle te hebben gepleegd. COK *TEB m 46e JAARGANG NUMMER 258 Kantoor:Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant President De Gaulle van Frankrijk tijdens zijn persconferentie in zijn presidentiële paleis (Telefoto). (Voor verslag zie pagina 3) (Vhn onze reisredacteur W. L. Brugsma) BELGRADO, 6 september. Met een dringende oproep aan de grote mogend heden om hun oorlogsvoorbereidingen en hun kernproeven terstond te staken en een beroep op Kennedy en Kroesj- tsjev zo snel mogelijk contact op te nemen voor onderhandelingen, heeft de Belgradose conferentie der niet aan een blok gebonden staten vanochtend om half drie haar werk besloten. Dat appèl werd gevolgd door een gezamenlijke verklaring der delegaties over hun be ginselen en hun wensen, die, dank zij Nehroe en Nasser, verrassend gematigd is uitgevallen. De grootste verrassing: het slotcommuniqué gewaagt niet van Nieuw-Guinea. Hoewel hangende kolo niale problemen, zoals Algerije, Angola, Bizerta, en zelfs de Amerikaanse ma rinebasis op Cuba en de rechten der Arabische vluchtelingen in Palestina met name werden genoemd, bleven de Indo nesische en Nederlandse corresponden ten tevergeefs wachten op de clausule over een gewenste gezagsoverdracht in (Van onze correspondenten) WASHINGTON. - President Kenne dy heeft gisteren bekendgemaakt dat Ook de Verenigde Staten de kernproeven deze maand zullen hervatten. Voorlopig echter alleen de proeven die geen ge vaarlijke radioactieve neerslag teweeg brengen. De Amerikanen zullen name lijk alleen proefexplosies veroorzaken onder de grond of in laboratoria. Reeds enige dagen stond de Amerikaanse re gering onder sterke druk de proeven te hervatten. Strauss en McCone, oud voorzitters van de Commissie voor Kernenergie, en een groep Senatoren betoogden dat Amerika wellicht kost bare tijd aan het verspelen is. Toen gis teren de derde Russische explosie duide lijk maakte, dat Moskou het westerse voorstel tot uitbanning van kernproeven in de atmosfeer van de hand zou wijzen, achtte Kennedy het moment gekomen om bekend te maken dat ook Amerika de proeven zou hervatten. Tot zaterdag 9 september, handhaaft Amerika het aanbod aan de Sovjet-Unie tot uitbanning van proeven in de atmos feer. Of de Verenigde Staten daarna ook tot proeven in de atmosfeer zullen beslui ten, is moeilijk te voorspellen. De propa ganda en de indruk naar buiten vormen belangrijke factoren in deze aangelegen heid. Ook het jongste westerse voorstel aan Rusland bezat kennelijk propaganda-ele- menten. Zou Amerika daarom, zonder zich militair schade te berokkenen, proeven in de atmosfeer voorlopig kunnen nalaten, dan zou men dat gaarne doen. Voor Amerika is echter van veel belang dê antiraket-raket te ontwikkelen. Om dat defensiewapen te beproeven zou men in ondergrondse holen of laboratoria geen ruimte genoeg hebben. Men moet daarom aannemen dat de Amerikanen op den duur zullen besluiten tot alle soorten van proe ven, waaraan zij en hun bondgenoten bij de opbouw van hun arsenaal behoefte ge voelen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. '223596 Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met buien. Matige en aan de kust krachtige wind tussen zuidwest en west. Koudere nacht. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen ongunstig strandweer met afwisselend buien en opklarin gen en een krachtige wind uit het westen. Temperatuur 18 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Na het passeren van de depressie, die morgen de Noordzee bereikt, blijft het weer onstabiel. LONDEN Groot-Brittannië zal voorlo pig geen nieuwe proeven met kernwapens nemen. Premier Macmillan wil deze zo lang mogelijk uitstellen, met het oog op de indruk in de rest van de wereld. Bo vendien menen Britse deskundigen dat Groot-Brittannië de Sovjet-Unie op mili tair kerngebied zo ver vooruit is, dat snelle hervatting niet noodzakelijk is. De achterstand is volgens waarnemers ook een van de redenen waarom de Russen tijdens de conferentie tot stopzetting der kernproeven in Genève al in het geheim bezig waren hun proeven voor te bereiden en deze serie, na de aankondiging, zo snel mogelijk willen afwerken. Ook het Amerikaanse arsenaal is volgens diplomaten in Londen zo groot dat Ameri ka met de hervatting waarschijnlijk nog wel even had kunnen wachten. Kennedy heeft het echter kennelijk veiliger geacht de druk van de Amerikaanse militairen en andere groepen voor de hervatting van de kernproeven niet langer te weerstaan uit vrees voor een explosie. Het feit dat Kennedy opdracht heeft ge geven voor laboratorium- en ondergrondse proeven, die geen radio-activiteit zullen te weeg brengen, is iets wat volgens weste lijke waarnemers op de neutrale landen weinig indruk zal maken. Voor hen zijn al le kernexplosies hetzelfde, omdat zij alle het gevaar vergroten. De Verenigde Staten hebben in oktober 1958 hun laatste kernproef genomen, een paar dagen voor het begin van de confe rentie over beëindiging van de proeven. De Russen lieten op 1 en 2 november 1958 hun laatste kernbommen ontploffen voordat zij afgelopen vrijdag de proeven hervatten. TÖKIO De Japanse regering heeft in een verklaring haar leedwezen uitgespro ken over en protest aangetekend tegen het besluit der Amerikaanse regering om de kernproeven te hervatten. In de verkla ring wordt de Verenigde Staten verzocht op defce beslissing terug te komen, terwijl de hoop wordt uitgesproken dat de kern mogendheden op basis van het Brits-Ame rikaanse voorstel tot overeenstemming zul len kunnen komen. PARIJS (AFP) Met de bedoeling om de opènbare mening in hun landen te mis leiden hebben de afgevaardigden van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië op de Geneefse kernproevenconferentie voorJ gesteld, een akkoord over het verbod van kernproeven in de dampkring te tekenen, terwijl het toegestaan zou zijn de proeven ondergronds en op grote hoogte voort te zetten. Dit voorstel betekent niets nieuws omdat de westelijke regeringen sinds lan ge tijd het recht willen krijgen om onder grondse kernproeven te nemen, zo heeft het Russische persburèau Tass bekendge maakt. Het Amerikaanse besluit om de proeven ondergronds en in laboratoria te hervat ten. ziet Tass als een bevestiging van zijn zienswijze. Tass beschuldigt de Verenigde Staten ervan, dat zij „met alle middelen het bereiken van een overeenkomst over een volledig verbod van kernproeven en het gebruik van kernwapens hebben ge torpedeerd". Intussen zouden de weste lijke mogendheden de aandacht afleiden van het voornaamste vraagstuk, namelijk dat van een algemene en volledige ont wapening, zonder welke het probleem van de kernproeven niet kan worden opgelost, aldus Tass. PARIJS (Reuter). In Franse rege ringskringen heeft men het besluit van Kennedy tot hervatting van laboratorium en ondergrondse kernproeven met volle dige instemming begroet. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJtnönd en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's West-Irian. Die clausule kwam niet. Men dacht eerst dat de vermoeide rap porteur die acht uur touwtrekken der delegatiechefs in besloten zitting had moeten verslaan, per vergissing de pas sage had overgeslagen. Maar president Soekarno bleef onbewogen luisteren en zijn delegatie tekende geen protest aan. De meerderheid op de conferentie vond het probleem blijkbaar niet voldoende acuut. Men liét het uit het ontwerp- communiqué vallen om niet een hele lijst soortgelijke aanspraken te moeten opnemen. Voordat Den Haag zich rfeeds ove-r de brug waant, moet worden gememoreerd dat Nieuw-Guinea natuurlijk wel valt on der de algemene banvloek die de confe rentie heeft geslingerd naar het kolonialis me in al zijn vormen, waarvan zij een zeer spoedig einde wenst. Maar een ter mijn voor dat einde is niet gesteld. Dat is een van de vele tanden die de gematigden uit de ontwerpresoluties hebben getrokken. Dat is een moeizaam proces geweest: acht uur lang heeft de 72-jarige Nehroe, vaak gesecondeerd door Nasser, gisteren de radicalen, Tito, N'Kroemah en Soekar no in toom gehouden, het volle gewicht van zijn eerbiedwaardige persoonlijkheid op de jonge Afrikanen laten inwerken. Hij is geholpen door gematigde Aziaten als Cambodja's Norodom Sihanoek, Birma's Oe Noe en Ceylons mevrouw Bandaranai- ke. Hij heeft ten slotte niet geaarzeld met een veto te dreigen: de conferentie moest immers eenstemmigheid opleveren. Zo won de grote, grijze staatsman zijn slag. Om twee uur 's ochtends nam hij dodelijk ver moeid, zijn rode roos verwelkt in zijn zwarte tuniek, plaats voor de openbare slotzitting in het Joegoslavische parle ment. Het einddocument dat daar werd voor gelezen, draagt de sporen van die slag. Het is een rommelig, vaag stuk vol be ginselverklaringen. Maar er staan geen overhaaste concrete stappen in, waartoe de jonge landen de macht missen. Neh roe heeft hun het slaan van een belache lijk figuur bespaard: de afgevaardigden van Kongo en Jemen kunnen beter geen voorstellen voor het joplossen van de Duit se kwestie aanslepen. De slotverklaring bestaat uit twee delen Het eerste drukte de diepe bezorgdheid uit over de huidige spanningen en de oorlogs dreiging, die tot massale vernietiging, mis schien zelfs tot het wegvagen van de mensheid kunnen leiden. De twee voor naamste betrokkenen, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie wordt met klem ver zocht hun oorlogsvoorbereidingen te sta ken, hun geschillen, met inachtneming van de UNO-beginselen door onderhandelingen op te lossen en naar volledige ontwapening te streven. Er wordt een beroep op Ken nedy en Kroesjtsjev gedaan daartoe on middellijk met el,kaar in contact te treden. De conferentie spreekt de hoop uit dat an dere landen zich bij dit appèl zullen aan sluiten. In tegenstelling tot eerdere plan nen stuurt de conferentie geen persoonlijke afgezanten naar Washington en Moskou, maar Nehroe vertrok vanochtend naar de Russische hoofdstad voor een al eerder voorgenomen bezoek. Hij zal niet nalaten invloed op Kroesjtsjev uit te oefenen. (Vervolg pagina 3) BRASILIA, (UPI) De Braziliaanse vice-president Joao Goulart is uit Porto Alegre in Brasilia aangekomen om het presidentschap op zich te nemen onder een schriftelijke garantie van de ministers van Leger, Vloot en Luchtmacht. Na zijn aankomst op het vliegveld, waar de glim lachende president meteen werd omringd door autoriteiten en aanhangers, vertrok Goulart naar Chacra do Torto, een rege- ringsverblijf buiten de hoofdstad, om er te confereren met politieke leiders over de benoeming van eer premier en een kabi net. Hij moet hiermee voor morgen, de dag van zijn installatie, voor het Congres verschijnen. Men gelooft dat Goulart en leden van het Congres de drie militaire ministers die tegen de kandidatuur van Goulart wa ren gekant willen vervangen. Geen van drieën was op het vliegveld toen Goulart aankwam. Tegenover UPI verklaarde de president- ad interim Mazzilli, dat de grondwettelijke regering volledig functioneert, en dat de medewerking van de strijdkrachten de de mocratie had veilig gesteld. De garantie voor Goularts persoonlijke veiligheid en politieke toekomst luidt als volgt: 1. De strijdkrachten steunen en eerbie digen de interim-president Mazzilli. 2. De strijdkrachten steunen ten volle het natio nale Congres. 3. De strijdkrachten steunen de deliberaties van het nationale Congres, en zijn opstelling van de grondwetswijzi ging die de parlementaire regeringsvorm instelt. 4. De strijdkrachten garanderen da nodige waarborgen voor de aankomst n deze hoofdstad op deze dag van president Joao Goulart, zijn verblijf in Brasilia en zijn investituur tot president van de repu bliek. De verklaring was ondertekend door de drie militaire ministers. In de afgelopen nacht omstreeks een uur is de ongehuwde 24-jarige heer J. de Ruiter uit Bloemendaal, die in Eindhoven op kamers woont, met zijn motorfiets te gen een stilstaande vrachtauto gereden en daarbij om het leven gekomen. Het on geluk gebeurde in de Hoogstraat in Eind hoven. De vrachtauto stond daar uiterst rechts geparkeerd onder een brandende straatlantaarn. In de afgelopen nacht is bij Eist in de Betuwe de 23-jarige bromfietser Chr. Wol- ters uit Oosterbeek om het leven geko men. Hij reed een voetganger aan die op het rijwielpad liep en viel daardoor op de rijweg, waar juist twee auto's naderden. De bestuurder van de eerste auto wist de gevallen bromfietser te ontwijken, maar de tweede reed hem aan. De automobi list is eerst doorgereden, daarna terug gekeerd en tenslotte weer verdwenen. De bromfietser is door bloedverlies overle den. Op de Bergselaan in Rotterdam is de 67-jarige mej. A. E. Lijten door een vrachtauto aangereden. Zij werd naar een ziekenhuis vervoerd, maar bleek reeds te zijn overleden. CTaude Ventot Uit de scherven van zijn geluk lijmt men een beker om bittere spijt te drinken. De arrestatie is geschied op drie aanwij zingen: de kleren van de betrokkene ver toonden bloedvlekjes, onder meer op broekspijp en rechtermouw. Verder bevon den zich spatjes op de das. Een onderzoek in Den Haag in het gerechtelijk laborato rium heeft uitgewezen, dat deze spatjes af komstig zijn van vers mensenbloed. De kledingsstukken waren gewassen en de spatjes waren bijna niet meer zichtbaar. De tweede aanwijzing betreft een soor- teerproef met twee lucifers, die in het boerderijtje van de slachtoffers zijn gevon den. De verdachte werd door een speur hond verscheidene malen aangewezen. Als derde aanwijzing noemt de justitie, dat de verdachte herhaaldelijk op leugens en draaierijen werd betrapt. De officier van Justitie verklaarde, dat Van S. een aggressief man is die constant in geldnood verkeerde. Geen familielid. De gearresteerde was werkzaam als boekhouder bij een garagebedrijf te Waal wijk. Hij is geen familielid van de twee vermoordde broers, die hij echter wel goed kende. Hij woonde in bij een tante, een winkelierster in Sprang. Van der S. hielp haar dikwijls door het opnemen van be stellingen en het bezorgen van kruideniers waren. Meestal geschiedde dit opnemen van bestellingen op vrijdagavond. Oèk vrijdagavond was Van der S. daar voor bij de gebroeders van Zeist aan huis geweest. De man, die hardnekkig ontkent iets met de moord uitstaande te hebben, is naar 's Hertogenbosch overgebracht. Groenen. Voor de êtudentencorpora die aangesloten zijn bij de algemene se- natenvergadering, zullen zich ongeveer 1325 groenen melden, namelijk 280 in Lei den, 200 in Delft, 300 in Groningen, 175 in Utrecht, 150 in Amsterdam, 120 in Wage- ningen en 100 in Rotterdam. De groen tijden zijn reeds begonnen in Delft en Utrecht, die in Groningen en Amsterdam beginnen vrijdag. De groentijden in Leiden en Wageningen zullen op 12 september be ginnen en in Rotterdam op 14 september. In de laatste maanden wordt in Oost zaan en in het bijzonder in Landsmeer, ge sproken over de door de minister van Bin-- nenlandse Zaken in een voorontwerp van wet aanhangig gemaakte wijziging van de grenzen met Amsterdam. Gedeelten van deze gemeenten zullen met ingang van 1 januari 1962, bij Amsterdam worden ge voegd als de Staten-Generaal daaraan me dewerking verleent. De bedoeling is een structuurplan van Amsterdam-Noord tot stand te brengen. De gemeenteraden van Amsterdam, Landsmeer en Oostzaan hebben hun ziens wijze over de plannen bij het college van Gedeputeerde Staten kenbaar gemaakt en vanmorgen waren de raden in de gele genheid hun bezwaren mondeling toe te lichten in een openbare vergadering van Gedeputeerde Staten, die in het gebouw der Provinciale Griffie te Haarlem bijeen kwamen. Een aantal bewoners uit Landsmeer was per autobus naar Haarlem gekomen met enige borden, waarop onder meer stond: „Landsmeer wenst te groeien en te bloei en, annexatie betekent doodbloeden". Door de stromende regen was het niet mogelijk te demonstreren. De borden werden bij de ingang van de Griffie geplaatst. De vergadering had een rustig verloop en de dienst doende vertegenwoordiger van de Haarlemse recherche behoefde niet op te treden. Wethouder mr. G. van *t Hull, die het gemeentebestuur van Amsterdam verte genwoordigde, merkte op, dat de gemeen teraad van Amsterdam achter de plannen staat. Ook deelde hij mee, dat de raad wil bevorderen dat eventuele financiële moeilijkheden opgelost zullen worden. Voor de gemeente Landsmeer voerden de burgemeester, de heer G. G. Post en de wethouders, de heren A Bakker en C. Vermey het woord. Zij merkten op dat de voorgenomen annexatie grote beroering heeft gewekt, omdat het betreurd wordt dat zonder noodzaak een belangrijk deel van het grondgebied verloren zou gaan. De minister van Binnenlandse zaken spreekt van een relatief klein deel, maar bij door voering der plannen zal 40 procent van het aantal inwoners naar Amsterdam overgaan. Volgens de burgemeester is de annexatie in strijd met de opvatting van de laatste jaren, dat sterke randgemeenten bij grote steden gevestigd moeten zijn. De sprekers waren van mening, dat Amster dam elders woningen kan bouwen en noem den het Bijlmermeer en gedeelten van Am sterdam-Noord. Zij zagen ih de annexatie beknotting van de ontwikkeling van Lands meer. Namens het gemeentebestuur van Oost zaan lichtte de burgemeester, de heer A. Hes de bezwaren toe en namens de raads fracties de heren P. Flens (christelijke groep), A. de Dood (Partij van de Ar beid), C. Hottentot (Comm.) en A. van Noort (WD). Zij stonden afwijzend tegen over de plannen en deelden mee, dat 30 procent van de bevolking naar Amsterdam zal verhuizen. Een der sprekers noemde de plannen voorbarig en onnodig en een an der betreurde het dat bij een annexatie Oostzaanse bedrijven opgeheven moeten worden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1