Persconferentie van president De Gaulle (*p. ERELDNIEUWS BELGRADO Moeilijkheden verwacht in de luchtcorridors Een plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hoofdpijnNeem direct Rheumin Het Westen moet zich desnoods met geweld in Berlijn handhaven Frankrijks stafchef Olié met ziekteverlof Noorwegen doet niet mee aan Europese ruimtesatelliet raatótcel Drie Tunesiërs gedood bij gevecht in Bizerta Mevrouw Kasavoeboe was in Nederland R ussen dreigen medewerking aan de veiligheidscontrole op te zeggen (Op de WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 3 Spoedig ontslag verwacht om gezondheidsredenen Sociale onrust in België Amerikaanse belangstelling voor de Afrikaanse landen M. Mok Specifieke punten Algerije Russische bommenwerpers voor Indonesië Bizerta Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 et Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! (Van onze correspondent) De persconferentie, waarop het Franse staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, gistermiddag, ten overstaan van een zeven- tot achthonderd journalisten zjjn visie gaf op de brandende problemen der internationale actualiteit, heeft weinig nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Ook de plaats van samenkomst de feestzaal van het Elysée waar de generaal op een verhoging voor een karmozijn rood gordijn had plaatsgenomen en het gebruikelijke ritueel van ministers en stafleden, die het staatshoofd aan weerszijden van zijn „troon" flankeerden, waren onveranderd ge bleven. De drievoudige controle van de journalisten was alleen nog wat scherper dan vroeger. Hun actetassen werden zelfs met behulp van apparaten op eventuele wapens of ontplofbare stoffen geïnspecteerd. De president der republiek liet, evenals bjj zjjn vorige persconferentie, een inleiding achterwege en verzocht zijn gasten hem hun vragen onmiddellijk te willen stellen. Er kwam een achttal vragen uit de bus, waar van de generaal er bij zijn beantwoording echter twee over het hoofd zag, die dan ook op de trouw van het Franse leger en op de officiële erkenning door vier nieuwe landen, waaronder Joegoslavië, van de voorlopige Algerijnse regering betrekking hadden. (Van onze correspondent) PARIJS Generaal Olié, stafchef van het Franse leger, heeft met ingang van 1 september een ziekteverlof van twee maanden gevraagd en gekregen. Men ver wacht dat de generaal zich na die periode wel definitief uit de actieve dienst zal moeten terugtrekken. Gevolgen van ver wondingen aan de longen, die de generaal in de tweede wereldoorlog heeft opgelopen, worden als oorzaken van zijn ziekte ge noemd. Politieke meningsverschillen, die de laatste maanden ook tot zo vele andere mutaties' in .de hoge Franse legerleiding hebben genoopt, worden achter Olié's af treden niet gezocht. De generaal heef,t zich altijd als een gedisciplineerd, betrouw baar legeraanvoerder tegenover het gezag van het staatshoofd, generaal De Gaulle, gedragen. Wel wordt in Parijse regeringskringen erkend, dat het niet gemakkelijk zal zijn, een volwaardig opvolger voor de stafchef te vinden, nu de gelederen der hoogste mi litairen in Frankrijk de laatste maanden zo sterk zijn uitgedund. OSLO, (UPI) Noorwegen heeft beslo ten niet deel te nemen aan de gezamen lijke Westeuropese poging een satelliet te lanceren. De Noorse regering heeft na een zorgvuldige bestudering van de fei ten besloten, dat Noorse deelneming „mo menteel niet praktisch zal zijn". Noorwegen zal wel een waarnemer zen den naar de conferentie der landen die deelnemen aan het door Frankrijk en Groot-Brittannië opgezette projekt. Deze conferentie zal deze maand te Londen ge houden worden. De satelliet zou door een Britse Blue Streak raket worden afgevuurd. De twee de trap zou bestaan uit een raket die door Frankrijk en West-Duitsland is ontworpen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Verscheidene regionale fe deraties van het socialistische Belgische Verbond van Vakverenigingen, met na me die van Brussel, van Luik en Charle roi, hebben besloten voor het personeel van de trams en autobusbedrijven een loonsverhoging van tien percent te eisen Ook de katholieke vakverbonden zijn van plan met een dergelijke eis te komen; zij hebben er daarbij de nadruk op ge legd dat men het als traditioneel kan be schouwen wanneer tegen het einde van het jaar wordt overwogen of loonsverho gingen voor deze categorieën van werkne mers mogelijk zijn. WASHINGTON, (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat G. Mennen Wil liams, assistent-minister voor Afrikaanse Zaken, nog dit jaar een vierde Afrikaanse reis zal maken. Williams zal op 1 oktober uit Washington vertrekken voor een ver blijf van 23 dagen in een aantal Afrikaan se landen. Van 27 november tot 17 decem ber volgt de vierde reis. Gelukkige mensen Men kent het verhaal van de koning die, om het geluk deelachtig te worden, het hemd van een gelukkig mens moest dra gen. Toen zijn zendboden na lang zoeken een gelukkige hadden gevonden, bleek de ze niet in het bezit van zulk een intiem kledingstuk te zijn. Een aardige illustra tie van het feit dat geluk een geestesge steldheid is die niet van hemden en ande re stoffelijke gerieven afhangt, al lijkt het verstandig daarbij niet uit het oog te ver liezen dat vele mensen bij geluk wel de gelijk denken aan kledij, zij het niet in de eerste plaats hemden. Overigens de taak een definitie te ge ven van wat men precies onder geluk ver staat, moet ik als onvolvoerbaar van de hand wijzen. Ofschoon ik me ervan be wust ben dat er op aarde scherpzinniger koppen dan ik aanwezig zijn, betwijfel ik of iemand anders deze taak wel aan zou kunnen. Het verbaasde me dan ook dat een vooraanstaand Nederlands politi cus, die nog wel gedoodverfd wordt als toekomstig leider van de liberale partij, in een interview boudweg verklaarde dat kunstenaars niet gelukkig zijn. „Als ze wel gelukkig waren, zouden ze geen kun stenaars zijn". Aldus mr. H. van Riel, voorzeker een bekwaam man, maar dan blijkbaar uitsluitend als hij met concrete dingen te maken heeft. Zijn er abstrac ties in het geding, dan glijdt hij uit. Zo iets is een aangeboren eigenaardigheid, maar dit mag mij niet beletten een po ging te doen om hem, en eventuele goed gelovige lezers van zijn bewering, over eind te helpen. Met evenveel recht als waarmee de ge ïnterviewde de kunstenaars tot ongeluk- kigen stempelt zou men het hem en zijn confraters kunnen doen: „Als ze wel ge lukkig waren, zouden ze geen politici zijn" Nu rijzen er twee vragen. Ten eerste: wat is een gelukkige? Ten tweede: wat doet iemand die gelukkig is? Op deze vra gen kan één antwoord worden gegeven: een gelukkig mens is iemand die zo har monisch mogelijk naar zijn diepste ge aardheid leeft. Dit lijkt eenvoudig genoeg maar we zijn er nog niet. De onmogelijk heid om een scherpe omlijning van het begrip geluk te geven vloeit onder meer hieruit voort dat er evenveel soorten van geluk bestaan als er mensen zijn. Mr. van Riel vindt een kunstenaar, die zonder in nerlijke conflictsituaties niet kan creëren, maar een ongelukkig schepsel. De kunste naar vindt waarschijnlijk een politicus die zich aan maatschappelijke conflictsitua ties vergast, evenzeer een zielige figuur. Daar staan ze dan tegenover elkaar: de maatschappelijke en de half of geheel onmaatschappelijke mens, elk verschanst in zijn eigen geluk. Mr. Van Riel, de naar zijn eigen aard levende, heeft gelijk als hij zich gelukkig voelt. De kunstenaar, ook trouw aan zijn aard, heeft gelijk als hij zich op zijn beurt, gelukkig prijst des noods omdat hij niet zonder gevoelens van ongeluk kan leven. Dit laatste klinkt ietwat vreemd, maar niet zo heel erg voor wie verder kijkt dan de grenzen van het eigen ik. Hij weet dat alles in elkaar overvloeit, geluk en ongeluk, ja zelfs staatkunde en kunst. Men mag de toe komstige liberale leider toewensen dat hij in zijn verdere carrière de synthese van deze twee grootheden zal vinden, tot zijn eigen heil en dat van het land. (Vervolg van pagina 1) Het eigenlijke slotcommuniqué is de ver gaarbak voor de andere wensen. Het wordt ingeleid met een analyse van de langzame evolutie van een wereld der over heersing tot die van samenwerking. Het pleit voor afschaffing van het kolonialisme en vraagt vreedzame coëxistentie. Het verwerpt echter ook het opdringen met ge weld van een sociaal systeem. Het zegt geen specifieke voorstellen te willen doen voor alle internationale problemen. Het wil wel uitbreiding van de groep der niet-ge- bonden landen om de vijandige blokken zo veel mogelijk te isoleren. Over specifieke punten zegt het commu niqué het volgende: Duitsland: alleen een oproep tot de blok ken om de bijzondere situatie niet met wapengeweld te beslechten (geen aanbeve lingen tot erkenning van de D.D.R. dus). UNO-hervorming: uitbreiding van de Vei ligheidsraad en de Sociaal-Economische Raad. Over een „troika" van onder-secre tarissen wordt niet gerept. Ontwapening: een oproep tot algemene en volledige ontwapening met doeltreffen de inspectie waarin de niet-gebonden lan1- den betrokken moeten worden. Steun aan het F.L.N.: ook voor zijn aan spraken op de Sahara. De voorlopige Al gerijnse regering haalde op de conferentie vijf nieuwe erkenningen binnen. Bezorgdheid over Angola, de eis tot be ëindiging van het bloedvergieten en de ves tiging van een vrije en onafhankelijke staat. De eis tot het terugtrekken van vreemde troepen in Latijns-Amerika, Afri ka en Azië evenals van buitenlandse ba ses, die er tegen de wil van landen al daar gevestigd zijn. Bizerta en de Ameri kaanse basis Guantanamo op Cuba worden met name genoemd. Het communiqué veroordeelt de impe rialistische politiek in het Nabije Ooosten en vraagt herstel van de rechten der Pa lestijnse vluchtelingen. Nasser betracht dus zelfs matiging in zijn eigen eisen. Het vraagt het goed recht van Cuba en andere landen om naar eigen goeddunken een po litiek regime te kiezen, het veroordeelt de apartheid in Zuid-Afrika. De conferentie vraagt ook het economi sche onevenwicht tussen de ontwikkelde en onderontwikkelde landen uit de wereld te helpen, een investeringsfonds van de UNO te stichten en de uitzonderlijke schomme lingen in de wereldgrondstoffenprijzen te gen te gaan. Het verzoek de nieuwe eco nomische blokken vooral geen unfaire han delsbelemmeringen te scheppen. Dat was dan het eindresultaat van een conferentie die het begin van een „morele kracht" wil vormen. Het had slechter ge kund. Het Westen mag bitter zijn over het uitblijven van een ferme veroordeling der Russische kernproeven, maar de niet-ge- bondenen hebben zich matiging en een ze kere formalistische neutraliteit opgelegd. Zij hebben immers geen macht. Maar als een politieke factor-in-opkomst mogen zij niet worden onderschat. (Van onze correspondent) BONN Het zal wel niet lang meer duren, of de Russen gaan moeilijkheden maken met de luchtcorridors tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek. Giste ren bracht de Russische stadseomman- dant van Oost-Berlijn, overste Solovjev, zijn Amerikaanse collega Watson onder het oog, dat de Russische medewerking aan de luchtveiligheidscentrale reeds twee maal in gevaar is gebracht. De Rus in deze centrale is tot nu toe de belangrijkste figuur. Hij regelt met de Oostduitse auto riteiten dat de vluchten door de corridors, waarin de centrale heeft toegestemd, zon der moeilijkheden verlopen. Solovjev be weert nu, dat de Russen wellicht uit de centrale zullen treden als West-Berlijners nog eens anti-Russische acties onderne men. Daarmee doelde hij op twee incidenten. Ten eerste op vijandige reacties van Westberlijners toen een Russisch militair vliegtuig van de corridors gebruik maak te en in de tweede plaats op de overlast, die Russische ambtenaren in de luchtvei ligheidscentrale van Westberlijnse „provo cateurs" gehad zouden hebben. Solovjev schijnt zijn boodschap op vrien delijke toon aan Watson overgebracht te hebben. Grimmiger lijken zijn woorden echter in een bericht van het Oostduitse persbureau A. D. N., dat merkwaardiger wijze al op maandagavond wist te melden wat Solovjev dinsdagmorgen in West-Ber- lijn ging zeggen. Deze, nogal ongebruike lijke, gang van zaken had als voordeel, dat Watson zich met zijn geallieerde col lega's had kunnen voorbereiden op een klinkend antwoord. De Amerikaan maakte dan ook van de gelegenheid gebruik om de Russische PARIJS (Reuter) Van Franse rege ringszijde is meegedeeld dat botsingen tus sen vijfhonderd leden van een Tunesische jeugdorganisatie en Franse militairen aan drie Tunesiërs het leven hebben gekost, terwijl er zestien werden gewond. Aan Franse zijde werden tien man licht ge wond. De wanordelijkheden begonnen met een aanval in de rug, die de vijfhonderd Tune siërs uitvoerden op Franse patrouilles, die stellingen hadden betrokken rondom de Medina, de inheemse wijk van Bizerta. De Tunesische aanvallers schoten op de Franse militairen. Enkele van hen beant woordden het vuur, hetgeen tot de Tune sische verliezen leidde. De burgemeester van het Tunesische stadje Menzel Djemil heeft aan verslagge vers meegedeeld dat Franse militairen ge schoten hebben op Tunesiërs, die prikkel draadversperringen wilden opruimen. Vol gens' hem werden hierbij drie Tunesiërs ge dood en dertig gewond. Mevrouw Kasavoeboe wilde op Schip hol niet gefotografeerd worden en daarom zwaaide een lid van haar ge volg met een grote koffer voor de lens van de fotograaf, die desondanks kans zag langs de koffer (rechts) deze plaat jes te maken. De vrouw van de Kpngolese president, Kasavoeboe, heeft twee dagen in ons land doorgebracht. Gistermiddag is zij weer van Schiphol vertrokken. Een tiental minuten voor het vertrek van het toestel dat haar naar Genève zou brengen, verliet mevrouw Kasavoeboe, omringd door de negen leden van haar gezelschap, de wachtkamer en begaf zich naar het vliegtuig. Een fotograaf, die eni ge foto's wilde maken, werd door het ge zelschap in de weg gelopen. Toen hij toch dichterbij kwam sprong een heer naar vo ren, die een koffer voor zijn lens heen en weer zwaaide, stadscommandant te vertellen, dat volgens het westelijke standpunt de Russische ver antwoordelijkheid voor Oost-Berlijn onver minderd van kratht is. Voorts verwierp Watson het Russische standpunt, dat West- Berlijn op Oostduits grondgebied zou lig gen. In geallieerde kringen vat men de kwestie van de luchtcorridors hoog op. Men acht het namelijk geenszins uitgeslo ten, dat de Russen zich nog vóór de West- duitse verkiezingen van 17 september aan staande zullen terugtrekken uit de lucht veiligheidscentrale, waardoor het hele luchtverkeer met West-Berlijn op losse schroeven zou komen te staan. Nieuwe nota? LONDEN (UPI) Volgens de Londen- se Daily Telegraph bereiden de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk een nieuwe nota aan Moskou voor over de luchtcorridors naar West-Berlijn. De nota, die in de komende dagen aan de Russische regering zou worden over handigd is een antwoord op de Russische nota van het afgelopen weekeinde, waar in werd herhaald dat het Westen misbruik maakt van de corridors. BONN (Reuter) Bondskanselier Aden auer heeft op een verkiezingsbijeenkomst te Wiesbaden gezegd dat hij na de sluiting van de sectorgrens in Berlijn op 13 augus tus niet dadelijk naar West-Berlijn is ge gaan, omdat er inlichtingen waren volgens welke er in Oost-Duitsland een opstand op uitbreken stond. De westelijke mogendhe den hadden ook gezegd dat het verschij nen van Adenauer in West-Berlijn mis schien de aanleiding tot een opstand had kunnen zijn. Bewaking verscherpt TRELLEBORG (UPI) De Oostduitse autoriteiten hebben hun politie-eenheden aan boord van de veerboten tussen de Zuidzweedse havenstad Trelleborg en Sass- nitz in Oost-Duitsland versterkt, nadat verscheidene passagiers politiek asiel in Zweden hebben aangevraagd. Oostduitse passagiers mogen in Trelleborg niet aan land gaan en worden tijdens het oponthoud in Trelleborg met geweren bewaakt. Bij elke toegang tot de dekken staan leden van de Volkspolitie opgesteld. Titov vertrokken BERLIJN (UPI) De Russische ruim tevaarder Gherman Titov is na een bezoek van vijf dagen aan Oost-Duitsland naar huis vertrokken. Titov, die waarschijnlijk het moreel en het prestige van het com munistische regime moest versterken, dankte Ulbrioht en de andere Oostduitse leiders voor „de gastvrijheid en vriend schap" hem betoond. Subsidie. De heer Passman, voorzitter van een sub-commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, heeft gezegd dat Cuba in de laatste veertien jaren ruim 2.152.000.000 dollar aan Ame rikaanse hulp en subsidie heeft ontvan gen. Volgens Passman had Cuba daar mee per hoofd meer Amerikaanse hulp ontvangen dan welk ander land ook. Om terstond duidelijk te maken dat de internationale spanningen tussen Oost en West in zijn ogen alle verdere kwesties beheersten, begon De Gaulle met een ana lyse van het probleem-Berlijn. De crisis rond deze stad is, aldus De Gaulle, kunst matig door de Russen verwekt. Hij zei niet te begrijpen waarom Moskou na zes tien jaren plotseling geen vrede meer heeft met het statuut van de voormalige Duitse hoofdstad. Tenzij en die veron derstelling ontwikkelde hij later nog veel uitvoeriger de Russische machtheb bers behoefte hebben aan een manoeu vre om de aandacht af te leiden van de wassende moeilijkheden, waaraan ze in het eigen land en in de onderdrukte satel lietstaten het hoofd moeten bieden. In elk geval hebben de drie westelijke gro te mogendheden zo meent de generaal geen enkele reden niet voet bij stuk te houden. Wanneer de Russen oorlog wil len, dan vinden ze na Berlijn wel weer een andere aanleiding met de bedoeling het Westen concessies af te dwingen. En zo ze geen oorlog wensen, dan zullen ze die om Berlijn ook niet beginnen. Het Franse staatshoofd leek zich echter bezwaarlijk te kunnen voorstellen dat de Russen momenteel een oorlog met de mo dernste wapens zouden riskeren, omdat dan ook hun rijk „onherroepelijk" zou worden vernietigd. Indien het Kremlin echter ophoudt te dreigen om een politie ke ontspanning te helpen bewerkstelligen, kunnen alle hangende problemen, met in begrip van Duitsland en Berlijn, in onder ling overleg worden besproken, waarbij Frankrijk, zo kondigde de generaal aan, dan zijn eigen oplossingen zal bekend ma ken. Ten aanzien van Algerije kreeg men nu wel zeer sterk het gevoel dat de poli tiek van het Franse staatshoofd op een muur is vastgelopen. Over de mogelijk heid van een hervatting der besprekin gen met het F.L.N. werd met geen woord gerept. Frankrijk, zo herhaalde hij, met nog meer klem dan vroeger, heeft er geen enkel belang bij voort te gaan Algerije te beschermen en te voeden, want we kun nen onze krachten en ons geld beter voor ons zelf gebruiken. Het Algerijnse pro bleem wordt volgens de generaal door drie omstandigheden beheerst: de instel ling van een Algerijnse staat, de betrek kingen met Frankrijk en de toekomst van de Sahara. Hoe ver echter de posities van Frankrijk en van het F.L.U- nu van elkan der verwijderd zijn, kwam vooral wel tot uiting in De Gaulle's verklaring dat de Sahara voor Frankrijk behouden moet DJAKARTA, (UPI) Uit Indonesische luchtmachtkringen is vernomen, dat Indo nesië opnieuw twee straalbommenwerpers van het type Toe-16 van de Sovjet-Unie heeft ontvangen. De aflevering is reeds in het begin van de zomer geschied. De chefstaf van de Indonesische lucht macht, luchtmaarschalk Soeryadarma, zei na de legeroefeningen van het afgelopen weekeinde, dat de Indonesische lucht macht haar paraatheid toespitst, met het oog op de strijd voor de „bevrijding" van „West Irian". worden terwille van militaire en burger lijke vliegvelden en de verbindingswegen met Afrika en vooral vanwege de exploi tatie van het gas en de olie, die door de Fransen zijn ontdekt. Ben Khedda, de nieuwe premier van de voorlopige F.L.N.- regering heeft op de conferentie der neu trale staten in Belgrado nog eens her haald dat een akkoord met Frankrijk slechts mogelijk zal kunnen zijn op ba sis van de erkenning van de Algerijnse soevereiniteit voor diezelfde Sahara. Om dat de internationale omstandigheden Frankrijk mogelijk niet willen toestaan eindeloos op het F.L.N. te wachten, voor ziet het Franse staatshoofd dat er spoe dig een begin moet worden gemaakt met een hergroepering der verschillende be volkingsgroepen in Algerije. In dat ver band sprak hij voor het eerst openlijk en dat was het enige nieuwe element in zijn verklaringen van een voorlopige Frans-Algerijnse regering, die het refe rendum voor het zelfbeschikkingsrecht zou moeten voorbereiden. Ten aanzien van Bizehta wees de pre sident opnieiïw op de internationale span ningen, waardoor Frankrijk dit strategi sche punt voor zijn eigen en de westelij ke veiligheid voorlopig wel in handen moet houden. Voor een overdracht van Bizerta aan de Noordatlantische Verdragsorgani satie zei hij weinig te voelen. Zo'n bezet ting, zo motiveerde De Gaulle summier, ligt niet in de natuur van die organisatie. Ook inzake Bizerta beschuldigde de ge neraal zijn tegenstander, in dit geval de Tunesische president Habib Bourguiba, van dubbelhartigheid. Bourguiba had hem in februari nog beloofd deze kwestie te zullen laten rusten tot de oplossing van het Algerijnse conflict. De reden van Bourguiba's veranderd gedrag zoekt de generaal in diens ongeduldige verlangen, zich ook een deel van de Sahara-bodem- sehatten te kunnen toeëigenen. De Tunesi sche president had hem trouwens in be dekte termen doen weten aanspraken te maken op centrale streken van de woes tijn, waar nog nooit een sterveling geves tigd is geweest. De motie en beslissingen van de UNO, die De Gaulle zeer nadrukkelijk als de „zogeheten UNO" omschreef, legde hij met minachting naast zich neer. Over de malaise onder de Franse boe ren zei de generaal in zijn slotbeschou wing, dat hervormingen altijd met botsin gen van tegengestelde belangen gepaard plegen te gaan. Verder ontwaart hij ook in deze samenhang veel demagogische agitatie en pogingen van politici, die aan de totalitaire ideologieën van het buiten land onderworpen zijn, om het volk tot wanhoop te brengen. Frankrijk, zo ver zekerde De Gaulle, is echter stabiel en solide en in staat de mensheid nog vele diensten te bewijzen. De eindindruk, die men van De Gaulle's jongste optreden mee naar huis nam? Een man, die rotsvast in zijn eigen ge sternte en onfeilbaarheid geloven blijft, die zich nog altijd instinctief met zijn land en volk vereenzelvigt en die daarom alle mislukkingen en tegenslagen welke bij op zijn weg ontmoet, uitsluitend op rekening van occulte machinaties schrijft, doch die toch ook door een toenemend pessimisme, zo geen fatalisme, bekropen schijnt te worden. Verboden. Het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken heeft dinsdag etale- ring van D. H. Lawrence's omstreden boek „Lady Chatterley's Lover" verbo den, en voorgeschreven dat het niet mag worden verkocht aan personen be neden de zestien jaar. Vertrokken. Het laatste detachement Franse troepen is uit de luchtmachtba sis Bamako vertrokken en heeft daar mee de ontruiming van Mali, die in ja nuari door de regering van dit land was geëist, voltooid. Hiermee kwam een ein de aan een Franse militaire bezetting van 78 jaar. Bedrog. De bijenhouders Austin Ellis en Hilda Marshall in Vishoek bij Kaapstad experimenteren met uit zuivere was ge maakte kunsthoningraten van ongeveer acht bij acht centimeter die op een rek worden gemonteerd en telkens weer op nieuw gebruikt kunnen worden. De bij en schijnen deze raten te aanvaarden en zelfs legde de bijenkoningin er haar eieren in hetgeen tot nog toe bij nage bootste honingraten nog niet voorgeko men zou zijn. Engels. Het Engels zal het Nederlands vervangen als tweede taal die op de Kongolese middelbare scholen wordt on derwezen. De maatregel is genomen op grond van een gepubliceerd decreet van de Kongolese president. De middel bare scholen in Kongo openen 18 sep tember weer hun deuren. Onschadelijk. Een revolutionaire recht bank te Santiago op Cuba heeft me vrouw Elizardo Nicolarde Rojas ver oordeeld tot 105 jaar gevangenisstraf wegens tegenrevolutionaire activiteit en een aanslag op de veiligheid van de staat. De groep waartoe zij behoorde, zou onschadelijk zijn gemaakt. Advertentie Labor day. Volgens de telling van het UPI bureau in Chicago zijn er gedurende het Labor Day-weekeinde in Amerika, van zes uur op vrijdagmiddag tot maan dagmiddernacht, 567 personen door di verse ongelukken om het leven geko men. Van de slachtoffers die dit jaar de dood vonden zijn er 404 in het ver keer verongelukt, 72 verdronken, 3 bij vliegtuigongelukken om het leven geko men- en 88 bij andere ongelukken be zweken. Eichmann is een heer. Te Lünen (West- Duitsland) is een 28-jarige Westduitser tot 500 mark boete veroordeeld omdat hij in april van dit jaar in een bar had gezegd: „Eichmann is een heer wij hebben nog steeds zulke mensen nodig". Ook voor de rechtbank was hij dit vol blijven houden en had verklaard dat de uitroeiing van de Joden tijdens de twee de wereldoorlog volkomen gerechtvaar digd was geweest. Dodenwacht. Premier Kroesjtsjev heeft dinsdag in Moskou de dodenwacht gehou den bij de Amerikaanse communistische leider William Foster, die dezer dagen is overleden aan een ziekte, waarvoor hij in de Sovjet-Unie herstel had ge zocht. Vóór Kroesjtsjev had de leider der Franse communistische partij, Tho- rez, de wacht betrokken bij de dode, die in de hal van het Vakverenigingsge bouw in Moskou lag opgebaard. Scheepsramp. Het hoofd van de politie van de Columbiaanse havenstad Buena ventura heeft meegedeeld dat de lijken van 27 opvarenden van de plezierboot die zondag ter hoogte van de stad om sloeg en zonk, zijn geborgen. Na een botsing tussen twee vaartuigen nabij Koeala Selangor aan de westkust van Malaya, worden eenentwintig passa giers vermist. Van de veertig opvaren den van een der'boten, die als gevolg van de aanvaring omsloeg, werden er negentien gered. Twee Britten die met een omgebouwde personenauto over het Nauw van Calais wilden varen zijn vergaan. Hoewel zij de motor, die de schroef aandreef, wel hadden beschermd, drong het zeewater er toch in door zodat de motor tot stil stand kwam. De mannen openden het schuifdak van de auto zodat ook van bo ven nog water binnendrong. De auto zonk en de mannen moesten zich aan boord van een motorboot in veiligheid stellen. Vervangen. Een strijdmacht van onge veer 3.300 man uit' landen van het na bije Oosten zal zaterdag een begin ma ken met het binnentrekken van Koeweit, het olierijke sjeikdom aan de Perzische Golf, om de Britse troepen aldaar te vervangen. Een woordvoerder van de Arabische Liga zei dat de Verenigde Arabische Republiek en Saoedi-Ara- bië elk 1.200 man zullen zenden. Verder leveren Jordanië 300, Soedan 400 en Tu nesië 200 man.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3