Voorstel door college ingetrokken Nieuwe hoogovens komen dichter bij de kust te staan ■I IN DE VTSHAL+EN OP ZEE Toekomst badplaats somber ingezien Na aanvaring geen hulp geboden M.M.S.-onderwijs in Velsen begonnen Jongens veroorzaakten rel om te kunnen ontvluchten Duitse haringvissers varen niet uit Engelse minister in ons land WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1961 Boete geëist tegen tankerkapitein Kapitein gestraft In opvoedingsgesticht Markt overvoerd met haring van Zweedse vissers Kerkelijk nieuws Den Helder wint toernooi op Schoonenberg WEEKABONNEMENTEN In 1928 was hij door de politie in Scheveningen opgebracht Raad Beverwijk heeft geen vertrouwen in uitbreidingsplan voor Wijk aan Zee Zeer veel critiek hadden de meeste raadsleden van Bever wijk donderdagavond op het uitbreidingsplan voor Wijk aan Zee, dat hen ter vaststelling door het ooilege was aange boden. Men achtte het te groots van opzet, te weinig af gestemd op de dagrecreatie en te veel op meerdaagse recreatie. Ook het volgens hen geringe vertrouwen in de financiële opzet, de merkwaardige rol van Hoogovens en een rapport dat zou zijn „weggewerkt" door het college waren punten waarop de raadsleden dieper ingingen en die hen na urenlange beraadslagingen (om half twee van nacht ging het licht in stadhuis Scheybeeck pas uit) tot de slotsom deden komen, dat het voor hen liggende plan onaan vaardbaar was. Tegen waren nagenoeg de gehele K.V.P.- fractie, de gehele fractie van de V.V.D., de Protestants Christelijken, de C.P.N., en een lid van de Partij van de Arbeid. Ware het voorstel over de toekomst van de badplaats op de noordelijke oever van het Noordzeekanaal in stem- ming gebracht, dan zou het verworpen zijn. Gisteravond hebben B. en W. (een K.V.P.-wethouder was er ook al tegen) het voorstel dan ook teruggenomen om het opnieuw te be studeren. Men zal het later vermoedelijk in gewijzigde vorm de raad weer aanbieden. Dit zal dan spoedig moeten komen, want iedereen en zeker raad en college heeft het beste voor met Wijk aan Zee en wenst de beperkte voorraad grond een bestemming te geven die past in de betekenis van de badplaats als recreatie-oord in een tijdperk van grote bevolkingsaanwas Een belangrijke zaak die bij het uitbrei dingsplan voor Wijk aan Zee aan de orde kwam, was die van de uitbreidingsplannen van Hoogovens te IJmuiden. Want, zoals tijdens de discussies duidelijk bleek, het nationale ijzer- en staalbedrijf is van in vloed op Wijk aan Zee als bad- en woon plaats. Hoogovens heeft blijkens een brief, die de raadsleden hebben ontvangen naar aan leiding van een onderhoud tussen gemeen tebestuur en directie van het bedrijf, het plan om de zware bedrijven hoogovens niet in noordelijke maar in westelijke richting te vestigen. Een aanvankelijk in noordelijke richting geprojecteerd kanaal, waaraan hoogovens gebouwd zouden wor den, heeft de directie van Hoogovens la ten vallen. H oogoven- plannen Dit heeft de directie besloten uit een oogpunt van ruimtelijke ordening in de IJmond-Noord. De directie meent dat dit een verbetering impliceert ten aanzien van de woongebieden in Beverwijk en Heems kerk. Het gevolg is dat de Hoogovens directie voornemens is officieel een her ziening van het reeds door de Kroon vast gestelde streekplan voor de IJmond-Noord aanhangig te maken. Wat heeft Wijk aan Zee's uitbreidings plan hier nu mee te maken? Dit: de door Hoogovens nieuw bepaalde uitbreidings richting brengt met zich mee, dat een in het streekplan voor Wijk aan Zee gereser veerd gebied voor zogenaamde meerdaag se recreatie van badgasten komt te ver vallen. De raadsleden waren het hiermee niet eens, maar begrepen en dat lieten som migen duidelijk merken dat de belan gen van het ijzer- en staalbedrijf niet ge schaad mogen worden uit een oogpunt van nationale economie. Het meest merkwaar dige vonden vele raadsleden nog dat het college geen bezwaar had gemaakt tegen de plannen van Hoogovens om een offici eel verzoek tot hierziening van het streek plan IJmond-Noord in te dienen. De heer G. P. Langendijk (KVP) ging zelfs een stapje verder door op te merken, dat hij begon te denken dat het gemeen tebestuur van Beverwijk Wijk aan Zee had „verkocht" aan Hoogovens. De plannen van Hoogovens hadden de meeste raadsle den echter tot het diepere inzicht gebracht dat de toekomst van Wijk aan Zee er som ber uitziet. Immers de badplaats zou wor den „ingeklemd" tussen bedrijven en lijkt het dan verantwoord een uitbreidingsplan goed te keuren dat Wijk aan Zee in de naaste toekomst allure zal geven? Vele sombere vragen Deze vraag hield de meeste raadsleden dan ook bezig. De eerste die daarover be gon was het Wijk aan Zeese raadslid, de heer S. Bol, die bang was dat Wijk aan Zee eivol zou worden. In een luxe bad plaats met een boulevard (van iets meer dan vijfhonderd meter overigens!) zag hij niet veel. De heer W. Niesten (de nestor) achtte het plan ronduit te groot van opzet. Hij prefereerde een eenvoudiger opzet met meer eensgezinswoningen en minder hoog bouw langs de boulevard en elders in het dorp. Zijn fractiegenoot, de heer S. van Spronsen, achtte het uitbreidingsplan voor de badplaats zodanig, dat dit het aanzien van de plaats zal verhogen. Hij stelde evenwel voor het boulevard-deel uit het plan te lichten. De fractievoorzitter van de KVP, de heer Jac de Weijer, vroeg zich af hoe de toe komst van Wijk aan Zee als badplaats is. Wat zijn de kansen van een badplaats zo dicht bij de zware industrie?, zo vroeg hij. En durft men dan wel zulke hoge investe ringen te doen? Bovendien wilde hij we ten na de brief van Hoogovens te heb ben gelezen welke de consequenties van een wijziging van het streekplan voor Wijk aan Zee zijn. „Wijk aan Zee wordt omsingeld en dat is ruïneus", aldus riep het raadslid uit Dat de directie van Hoogovens het be zwaar tegen de te grote opzet van het uit breidingsplan heeft ingetrokken na een on derhoud met het gemeentebestuur van Be verwijk, achtte de heer De Weijer kenne lijk het gevolg van de zekerheid die de directie heeft gekregen dat haar plannen tóch kunnen doorgaan nadat Beverwijks college had te kennen gegeven geen be zwaar te hebben tegen onttrekking van meerdaags-recreatiegebied aan het plan. „De „heerlijkheid" De heer De Weijer zei tenslotte dat - hoe men ook over de „heerlijkheid" van de aanwezigheid van Hoogovens kan den ken hij zich afvroeg hoe het meerdaag se bezoek aan de badplaats zich in de toe komst zal ontwikkelen. Want volgens hem „zal men een bad plaats annex grootindustrie mijden". De mogelijkheden voor dagrecreatie moeten volgens hem dan ook vooropstaan in het plan. Hij zou tegen het voorstel stemmen. Ook de heer G. P. Langendijk zag de toe komst van Wijk aan Zee somber in. Toch zal volgens hem de badplaats blijven be staan, maar riskant noemde hij het om het bezoek aan Wijk aan Zee te stimuleren. Ook dit raadslid zinspeelde vervolgens op de plannen van Hoogovens in verband met een wijziging van het streekplan. ,De raad moet voor honderd procent op de hoogte zijn van een wijziging van het streekplan", aldus riep hij uit. Inderdaad is het iedereen nu wel duidelijk dat een wijziging van het streekplan in voorberei ding is maar de finesses zijn nog niet be kend. De onderhandelingen worden in ver- trouwelijk-ambtelijke sfeer gevoerd. Maar de heer Langendijk wil ook hiervan op de hoogte zijn evenals trouwens de overige raadsleden, zo bleek wel uit de discussies. De zaak van de recreatie is door enkele raadsleden uitputtend behandeld. De recre atie is bezig een probleem te vormen dat namelijk als gevolg van de economische opzet. Toch moet er iets voor Wijk aan Zee gedaan worden. Dit was trouwens de de mening van alle raadsleden. De stemmen waren na de eerste ronde al geteld. De beantwoording met name door wethouder W. J. Vessies was bepaald briljant te noemen. Hij verdedigde het voorstel op uitstekende wijze. Hij betoog de onder meer dat de badplaats Wijk aan Zee niet kan achterblijven in de rij van andere badplaatsen. De recreatiemo gelijkheden moeten ontwikkeld worden. Ondanks de zware industrie bloeit Wijk aan Zee tóch ook, zo riep hij uit en hij vroeg zich meteen af wanneer de hoog ovens nu gevaarlijk beginnen te worden voor Wijk aan Zee. Is dat als het bedrijf 300, 400 of 500 hectare groot is? Wat de ontwikkelingskansen van het plan betrof, was de heer Vessies dus niet pessimistisch. Hij zei dat er mensen zijn die in staat zijn aan de boulevard te bou wen. Dit zijn dan serieuze gegadigden, die al optie op grond hebben gevraagd. Geen vertrouwen Wethouder E. Gerritse zei verbijsterd te zijn over het gemak waarmee de raadsle den dit plan vonnisten. Hij vroeg zich ver der af of er wellicht geen vertrouwen meer was in het college, dat, omdat het zijn verantwoordelijkheid beseft, met dit uit breidingsplan ter tafel komt. „We willen het niet doordrijven". Een luxe badplaats zal Wijk aan Zee zeker niet worden, maar er moeten meer mogelijkheden geschapen worden. Iets dergelijks beweerde de collega-wet houder S. Coelingh. Voorzitter J. G. S. Bruinsma wees erop dat Hoogovens des tijds tegen de te grote opzet van het plan had gewaarschuwd omdat ingevolge een op handen zijnde wijziging van het Burge- lijk Wetboek iedereen schade kan clai men. Ten stelligste sprak hij tegen dat het ge meentebestuur zich „verkocht" zou heb ben aan Hoogovens. Het uitbreidingsplan is een eindplan volgens welke de uitbrei dingen tot een maximum kunnen komen. „Wij kunnen Wijk aan Zee niet aan zijn lot overlaten", zo zei de heer Bruinsma. Er zijn, zo wist hij te melden, vele ge gadigden voor de bouw van recreatiege bouwen, bungalows enzovoort. Volgens de voorzitter zal het PWN niet kunnen vol houden elke vierkante meter van het duin gebied vrij te houden van campings en dergelijke. Het voorstel van de heer Luijpen kon nooit aanvaard worden, omdat het plan dan opnieuw ter visie gelegd zou moeten worden. Bovendien kan de raad niet „zo maar eventjes" bepalen waar campings of iets anders moeten komen. In tweede instantie bleef de heer De Weijer (KVP) op het standpunt staan dat volgens hem de exploitatieopzet van het plan een kans op een negatief resultaat in hield. Een ander kwam nog met enkele kleine wijzigingen, doch dit voorstel had evenmin als dat van de heer Luijpen geen schijn van kans. Er volgde nog een opmerking van de heer Nieuwenweg, die meende dat het ge meentebestuur het plan wilde doordrukken Hij wees op een rapport van de gemeen telijke planoloog, die het uitbreidingsplan voor de badplaats op wetenschappelijke gronden zou hebben afgeraden, dat door het college zou zijn „weggewerkt". Hij vond het voorts onaangenaam weer eens te moeten horen dat de raad immer gebrek aan vertrouwen in het beleid van het college heeft als de raad eens een keer niet kan meegaan met een voorstel. In de verhoudingen voor- en tegenstem mers kwam ook na tweede instantie geen verandering meer. Vandaar dat na een tweede beraad het college besloot het plan in te trekken. Het boulevardplan van Wijk aan Zee, waartegen de Beverwijkse raadsleden heel veel bezwaren hadden. I^ÉPI 'I "rI JKJsJJïvvy om een oplossing vraagt. De heer Langen dijk vroeg of het niet mogelijk is de strandrecreatie tot een zaak van overleg tussen gemeentelijke en andere instanties te verklaren. Het uitbreidingsplan voor Wijk aan Zee achtte hij overigens in deze vorm niet te verwezenlijken. „De toegang tot Wijk aan Zee komt over industrieter rein te lopen", aldus zei hij. De heer Th. M. Luijpen (eveneens KVP) wees ook op de ongunstige ligging van de badplaats ten opzichte van de omknellende industriecomplexen. Deze omknelling (eer der sprak men van een „tangbeweging") zou volgens hem nog groter worden naar mate Hoogovens meer in westelijke rich ting zal uitbreiden. Hij noemde in dit ver band de mogelijkheid om uit te breiden in de richting van de Noordzee, mogelijk doordat in de toekomst bij de verlengde Noorderpier in IJmuiden landaanwinst zal ontstaan. Toch dagjesmensen Ook dit raadslid wees erop dat de dag recreatie sterk zal toenemen, omdat Wijk aan Zee een rol krijgt te vervullen in de Randstad-Holland. „Ondanks Hoogovens zullen de dagjesmensen blijven komen", zei hij. maar hij kon zijn goedkeuring niet aan het uitbreidingsplan geven omdat het teveel op meerdaagse-recreatie was afge stemd. Hij deed een voorstel, namelijk twee delen uit het plan te lichten en daar voor nieuwe plannen te maken. Dit betrof ook het boulevardplan. Slechts uit de fractie van de Partij van de Arbeid kwamen de optimistische gelui den over Wijk aan Zee en haar toekomst. De heer Kaebisch vroeg zich af of Hoog ovens nu wel als zulk een bezwaar moet worden beschouwd. Hij prees de financië le opzet van het plan en deelde mede dat op één na de gehele fractie zijn stem aan het voorstel zou geven. „Een boulevard móét er komen, juist om excessen te voorkomen doordat er geen of onvoldoende vermaakgelegenheid is," aldus mevrouw Schmohl. (P.v.d.A.). Zij juichte het plan toe en meende, dat het beste nog niet goed genoeg is voor de men sen die in Wijk aan Zee ontspanning zoe ken. De recreatie zal grote problemen met zich meebrengen en zij voorzag zelfs in dit verband de komst van een apart ministe rie van recreatie. Haar fractiegenoot, de heer W. Alberda, was somber gestemd en maakte wat dit betreft geen uitzondering op de overige raadsleden. Hij zou zijn stem niet geven aan het voorstel zoals dat was aangeboden. De heer J. H. v. d. Schoor (Prot. Chr.) voelde veel meer voor het aanvankelijke meer simpele plan voor uitbreiding van de badplaats. Hij was tegen hoogbouw en al blij dat een zogenaamde ster-flat uit het plan was geschrapt. Volgens hem zou Wijk aan Zee er ingevolge dit uitbreidingsplan komen uit te zien als een „in steen gevat te badplaats". Mevrouw Allan-Schilthuis (VVD) meen de dat men een badplaats onder de rook van de-bedrijven zou mijden. Haar frac tiegenoot, de heer J. Nieuwenweg, bewon derde de moed van het college om het toch te proberen met het plan. Maar hij zelf gaf het in deze vorm geen kans, voor- Voor de rechtbank in Rotterdam heeft de 47-jarige vroegere kapitein van de 10.000 ton grote tanker „Wieldrecht" te rechtgestaan omdat hij in september 1958 na een aanvaring met de „Piet Schipper" op de Noordzee zonder hulp te bieren door gevaren zou zijn. De hierbij gemaakte beleidsfout is reeds door de Raad voor de Scheepvaart behan deld. De kapitein, die nu bij een andere maatschappij in dienst is, ontkende opzet telijk nagelaten te hebben hulp te bieden. De omstandigheden van dat ogenblik: dik ke mist en een drukke scheepvaartroute, maakten, dat het beter was niet om te keren. Wel had hij het schip laten uitlo pen, in de verwachting dat het andere, veel kleinere schip naar hem toe zou ko men. Dit deed het niet en evenmin werden s.o.s.-seinen uitgezonden, wel attentie-sig nalen. Bovendien leek de aanvaring erg licht. In feite hadden echter de drie man die op de „Piet Schipper" voeren, verwon dingen opgelopen. Het scheepje moest op het strand gezet worden. Het had een wa terdicht schot, anders was het gezonken. Later kon het op eigen kracht de haven van Oostende binnenvaren. Een half uur na de aanvaring had de kapitein een bericht laten uitzenden, dat de „Wieldrecht" een aanvaring had- gehad met een kleiner schip. De marconist was hierna zonder de kapitein te verwittigen naar bed gegaan en was niet blijven uitluisteren. „Alles is anders uitgepakt dan de kapi tein mocht verwachten", zei zijn verdedi ger. „Achteraf had hij anders moeten han delen, maar daarom heeft hij het op dat ogenblik niet verkeerd gedaan". De kapi tein is zich niet van gevaar bewust ge weest. De officier van Justitie-eiste, „om dat de kapitein nauwelijks iets gedaan had om hulp te bieden", 250. boete. Op 19 september doet de rechtbank uit spraak. De raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het m.s. „Niagara" gestraft door hem de bevoegdheid om als kapi tein te varen op zeeschepen te ontnemen voor de tijd van een week, omdat hij aldus de raad schuld heeft aan de stran ding van zijn schip op 27 november 1959 op Aarö in de Kleine Belt. Het schip voer van Vlaardingen naar Fredericia (Dene marken) in slecht weer. De kapitein is toen volgens de raad bij het navigeren ernstig te kort geschoten. Hij heeft nage laten de gis behoorlijk bij te houden en bet echolood te gebruiken. Vanmorgen is de gemeentelijke middel bare meisjesschool door Burgemeester mr. J. C. Bührmann geopend. De M.M.S. is gehuisvest in een lokaal van de Jan Cam- pertschool, waar 25 meisjes in het eerste jaar les zullen krijgen van elf leraren. Hiervan zijn er vier speciaal aangetrok ken, de andere zeven zijn gymnasiumdo centen. De rector van het Gymnasium Felise- num, dr. A. Nederlof, zal voorlopig als di recteur van de M.M.S. optreden. Burgemeester Bührmann wees de meis jes er op, dat ze niet alleen de jongste, maar ook de oudste leerlingen zijn. Want zij zitten wel in de laagste klas, maar er is nog geen klas daar boven. „Zorg er voor, dat je de bovenste blijft", zei de bur gemeester tot de leerlingen van Velsen's nieuwste school. De opening werd bijge woond door rector A. Nederlof. de gemeen telijk inspecteur voor het onderwijs, de heer J. Algera, en enkele leraren. Na een relletje, waarbij een groepslei der werd mishandeld, ontvluchtten maan dagavond vijf jongens uit de gesloten af deling van het Rijks-opvoedingsgesticht in Amersfoort. Eén van de jongens werd 's nachts in Zeist gevat, drie anderen werden in het Gooi opgepikt en de vijfde liep in Amster dam in de val. De leeftijd van de jongens varieert van 16 tot 20 jaar. De directeur van het gesticht heeft mee gedeeld, dat in de gesloten afdeling enkele jongens aan het biljarten waren, anderen zaten te lezen. De groepsleider was bezig om drie jongens iets van het bridge-spel bij te brengen. Plotseling hoorde hij zijn naam noemen en toen hji opkeek stormde één van de jongens met een biljartqueue op hem af. Hij kreeg een hevige slag, probeerde zich te verweren en achteruit lopend de alarmschei te bereiken. Daar stond echter een van de andere jongens met een queue. Ook deze nam een drei gende houding aan. Tenslotte greep de groepsleider een stoel om zich te verdedi gen. Op die manier kon hij de alarmschei bereiken. Vier jongens hadden intussen een ruit ingetrapt, de tralies uitgebroken en de vlucht genomen. Een vijfde, die de groepsleider aanbood, diens verwondingen te verbinden, deed dit alleen om ook de kans waar te nemen te ontvluchten. Na het alarmsignaal was snel politie en medische hulp ter plaatse. De gewonde groepsleider werd verbonden en daarna naar huis gestuurd. De recherche heeft bij het opsporen van de jongens een speurhond gebruikt. De westduitse zeevissers willen niet meer ter haringvangst uitvaren, wanneer hun geen voldoende opbrengst van hun vangst wordt gegarandeerd. Naar aanleiding van een prijsdaling, die als gevolg van de Zweedse invoer op de Westduitse haringmarkt is ingetreden, heeft de vereniging van de Duitse diepzee visserijen dinsdag te Bremerhaven mede gedeeld, dat bemanningsleden en vertegen woordigers van de betrokken vakverenigin gen reeds hebben aangekondigd, dat de schepen pas weer zullen uitvaren, wan neer de markt is geordend. De laatste dagen konden grote partijen haring van Duitse schepen niet worden verkocht, doordat de Westduitse markt met haring van Zweedse schepen was overvoerd. Onderhandelingen met de Zweedse regering over harmonisering van de invoer zijn mislukt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Helium (toez.) M. Brinksma, te Oversehild; te Tienhoven (U.) C. D. Kousemaker te Westmaas. Aangenomen naar Kerkdriel (toez.) L. M. Verseput, vi caris te Krimpen aan de IJsel; naar Almen (toez.) H. J. van Leeuwen te Sint Anna Parochie; naar Steenwijkerwold P. de Rui ter te Oudega-Kolderwolde. Benoemd tot voorganger Hervormde Evangelisatie te Hoogezand-Sappemeer (rechtz.) G. G. S. van Hoogstraten, vicaris te Zwijndrecht. Geref. Kerken Beroepen te Arnemuiden P. C. L. de Jager te Raamsdonksveer. Bedankt voor Tiel G. M. W. Steen te Marknesse (N.O.P.). Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Tweetal te Groningen-Oost (vac. wijlen J. Smelik) S. S. Cnossen te Grand-Rapids (U.S.A.) (voorheen te Drachten) en J. Kok te Enschede-Zuid. Drietal te Schouwerzijl P. Deddens, kand. te Kampen, O. Doorn bos, kand. te Jutrijp en P. P. Goossens, kand. te Amersfoort. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Elburg E. Venema te Zwijndrecht. Bedankt voor Alphen aan de Rijn G. Blom te Meerkerk. Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was dinsdag 10.480 kisten, waarvan 51 tong en tarbot, 1 heilbot, 11 tongschar en schartong, 101 schol, 3 schar, 7130 haring, 1044 makreel, 1221 schelvis, 557 wijting, 320 kabeljauw en gul, 7 poon, 3 kool vis, 31 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 4, grote tong 6, groot- middel tong 4,103,70, kleinmiddel tong 3,403, kleine tong I 32,60, kleine tong I 32,60, kleine tong II 2,121,80, tarbot I 3,50—3, zalm 7. Per 50 kilo: tongschar 8180, kleine tongschar 7566, kleinmiddel schol 4638, kleine schol I 5647, kleine schol II 58 12,50, schar 23, verse haring 1411, ma kreel 137, grote schelvis 4031, groot middel schelvis 4427, kleinmiddel schel vis 3022, kleine schelvis I 2619, kleine schelvis II 1510, wijting 13,508, grote gul 4232, middel gul 3831, kleine gul 18—12, poontjes 138. Per 125 kilo: grote kabeljauw 248110, grote kool vis zwart 120. Aanvoer van woensdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was woensdag 10.387 kisten, waarvan 600 schelvis, 200 wijting, 100 gul en kabel jauw, 155 koolvis, 6250 haring, 2450 ma kreel, 250 schol, 200 varia, 1000 stuks ka beljauw, 9000 kilo tong, aangevoerd door 24 schepen. De IJM 99 Egmont had 1175 kisten en 440 stuks kabeljauw, de IJM 54 540 kisten, de SCH 171 590 kisten, de SCH 117 925 kisten, de IJM 97 960 kisten, de IJM 56 610 kisten en 240 stijve kabeljauwen, de KW 32 1190 kisten, de KW 49 Antje 1000 kisten, de KW 81 Alberta Hendrika 1005 kisten, de KW 152 577 kisten en 270 stijve kabeljauwen en de IJM 18 Ariadne 1140 kisten en 80 stuks kabeljauw. Prijzen van woensdag. Per kilo: heilbot 3,503, zalm 96, tar bot 3,703,20, grote tong 6,405,70, groot- middel tong 4,203,60, kleinmiddel tong 3,40—3,20, tong 1 3,40—2,80, tong 2 2,30— 1,84. Per 50 kilo: haring 17,2011, makreel 126, kleine koolvis zwart 38, grote gul 4636, middel gul 4234, kleine gul 30 13, grote schol 55, middel schol 47, klein middel schol 5539, schol 1 6347, schol 2 4936, scholletjes 3617, grote schelvis 4830, middel schelvis 3627, kleinmid del schelvis 2717, schelvis 1 3018, schelvis 2 1910, dichte wijting 9,808,10, gestripte wijting 1310, schar 3122, poon 11—9,50, tarbot 4 110—84. Per 125 kilo: grote kabeljauw 158126, middel kabeljauw 126112, zwarte kool vis 12490, witte koolvis 124. Per regel: grote kabeljauw 10078, mid del kabeljauw 6031. Besommingen van woensdag. KW 32 Sakina Martine 9461, KW 49 Antje f 12.568, IJM 54 Swift 7947. De VL 84 Jan Senior besomde voor 550 kantjes en 1450 kisten vis 32.000. De Scheveningse Oceaan 5 besomde voor 436 kantjes 14.000, voor 500 kisten 6000. De besomming van de IJM 36 Jacoba Gesina was f 30.000. KW 8 Deining 9.600, KW 183 4.180, KW 124 f 4.100, KW 90 f 3.250, KW 176 f 6.800, KW 74 f 5.080, KW 149 6.760, KW 153 3.700, KW 174 4.140, KW 91 2.600, KW 33 3.540, KW 134 f 1.520, IJM 67 f 4.120, IJM 66 f 2.620, KW 122 3.010. Voor donderdag Morgen komen de KW 101 Nestor met 450 kisten, de IJM 32 Elie Chenevière met 860 kisten, de HD 74 Michiel met 1200 kisten en de KW 39 Wilhelmina Johanna met onbekende vangst. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 40 plat vis, 1000 kilo tong en 600 kantjes jonge haring. Ongeval In hal B is de havenarbeider K. Dekker, die met een wagen met kisten door de hal liep, uitgegleden. Hij werd aan het hoofd gewond en moest naar het St. Antonius- ziekenhuis worden overgebracht. De vis- hallen zijn momenteel spiegelglad door de vele haring. Op zee. Het was overal goed weer. De haring visserij was goed maar erg ongelijk. Vijftig procent heeft wat gevangen, de vangsten waren 700 tot 800 manden haring en ma kreel. De Johanna boekte een dagvangst van 800 manden, de Jan Maria een dag vangst van 600 manden, de Marian Ellen een dagvangst van 400 manden. De Johan nes Polderman IJM 20 bereikte in een dag een vangst van 250 manden haring, de IJM 36 Jacoba Gesina kwam tot 360 man den. De Oceaan ving in een dag 420 man den, de Drie Gebroeders in een dag 600 manden makreel. De loggers en kotters op de kust vingen 70 tot 200 kilo tong en 38 tot 15 manden andere vis. De kotters om de noord vingen 40 tot 100 manden hoops per etmaal. De IJM 5 Maria Elizabeth is naar zee vertrokken. Haringvangsten. Het is helemaal mis met de drijfnet visserij. De haring is kuitziek en dus te zwaar om nog geheel omhoog te komen. De drijfnetten krijgen dus- niets meer in de mazen, de trawlers kunnen het langs de grond wel proberen. Een pelagische trawler zou hier echter waarschijnlijk de beste mogelijkheden bieden. Van de vleetschepen ving alleen de KW 22 Orion een hoeveelheid van tien kantjes. Bij de trekkers ving de KW 4 Golf stroom 90 kantjes. De KW 73 Maria Jacoba kwam tot 50 kantjes, de KW 141 Willy en de KW 82 Stadt Enckhuysen vin- De politie uit Den Helder heeft het po- litievoetbaltoernooi op Schoonenberg in Velsen gewonnen. De Velsense politievoet- ballers bleven ongeslagen en eindigden op maar een punt afstand van de winnaars, samen met R.P. Alkmaar. De uitslagen waren: VelsenZaandam 10, Gemeentepolitie AlkmaarDen Hel- dre 02, ZaandamG.P. Alkmaar 01, Den HelderRijkspolitie Alkmaar 10, VelsenG.P. Alkmaar 00, R.P. Alk maarZaandam 31, G.P. AlkmaarR.P. Alkmaar 02, VelsenDen Helder 11, R.P. AlkmaarVelsen 11, Zaandam Den Helder 11. De eindstand was: Den Helder 4 2 2 0 6 5—2 R.P. Alkmaar 4 2 1 1 5 7—3 Velsen 4 1 3 0 5 3—2 G.P. Alkmaar 4 1 1 2 3 1—4 Zaandam 4 0 1 3 1 2—6 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De Britse minister van Transport de heer E. Marples, brengt een bezoek van twee dagen aan Nederland voor het be zichtigen van scheepswerven en van sche pen, die daar voor Britse opdrachtgevers worden gebouwd. Ruim 33 jaar geleden werd deze Britse minister, toen 20 jaar oud, in Schevenin gen door politieagenten opgebracht naar het bureau, omdat hij op het strand ver bleef, slechts gekleed in een zwembroek. De wijze waarop de minister bij zijn aan komst op schiphol enkele leden der Konin klijke Marechaussee toeknikte was dan ook niet van een zekere triomfale grimmig heid ontbloot. „Dat zal me nu niet meer gebeuren, hoop ik", verklaarde hij, want naar ik hoor dragen de Nederlandse meis jes tegenwoordig aan het strand minder textiel dan ik tijdens mijn eerste bezoek aan Nederland in 1928". Hij droeg toen een enorme zwembroek, maar deze was voor de toen in zwang zijnde Nederlandse opvattingen van degelijkheid bepaald nog ontoereikend. In die tijd dienden ook de mannen een volledig badpak aan te trek ken als zij in het zilte nat verkoeling wil den zoeken. De jeugdige Marples bracht in dat jaar met een bevriende Engelse familie een vakantiebezoek aan Scheveningen. Een in drukwekkende politieagent had hem aange sproken en er hem op gewezen, dat hij zich blootstelde aan een bekeuring. De tegenwoordige minister antwoordde dat hij er geen woord van begreep. Het resul taat was een volksoploop, die met het op brengen van de hevig verontwaardigde Engelsman naar het politiebureau eindig de, nadat hij zich in een badkoetsje had aangekleed. Tot een bekeuring is het tenslotte niet gekomen, vertelde minister Marples op Schiphol. „Toen men op het politiebureau bemerkte dat ik een onschuldige, onwe tende Engelsman was, liet men mij na een ernstige waarschuwing en berisping vrij. Ik heb daarna een Nederlands bad pak weten te lenen, dat aan alle fatsoens- eisen voldeed.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5