Selwyn Lloyd kreeg er danig van langs op TUC-congres IPD in Engeland kernproeven Protesten tegen de Oldenzaal kreeg te laat de problemen van de oog voor Italianen Gen. Massu tot commandant van de stad Metz benoemd het m Norstad spreekt in Bonn over diensttijd Vakbonden voelen niets voor zijn bezuinigingspolitiek Kennedy is tevreden over integratie op scholen Succes met Titan-raket NIEUWE mesje dat u niet voelt I Blue Gillette' EXTRA Ernstige waarschuwing van geleerden De bevolking denkt veel milder over buitenlanders dan over eigen nozems Gillette 1 DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1961 11 I y l' $- - Gondelfestijn in Venetië Verlenging van 12 tot 18 maanden verwacht Gelukwens aan zuidelijke gemeenschappen EXTRA I AUTOMOBIEIR1PARATIES N V AMSTEPÖAM-SCHE RIJTUIGMA ATSCHAPPIJ Vrees voor nieuwe acties tegen Noordafrikanen Daroel Islam vermoordt 58 dorpelingen bij Bandoeng Diplomatieke breuk tussen Pakistan en Aghanistan ..r^yf* vÈ&. In Venetië is weer de jaarlijkse grootse historische regatta gehouden. De vele ranke gondels in het „Canale Grande" leverden een sprookjesachtig schouwspel op. (Van onze correspondent) BONN. De opperbevelhebber va-n de strijdkrachten van de NooHatlantische Verdragsorganisatie, Norstad, brengt van daag in Bonn een bezoek aan bondskanse lier Adenauer. Het gesprek, waaraan de ministers Von Brentano (Buitenlandse Za ken) en Strauss (Defensie) zullen deel nemen, zal gewijd zijn aan de stappen die fcet Westen moet ondernemen om het hoofd te kunnen bieden aan de bewapenings maatregelen van de Russen. Algemeen, wordt verwacht, dat de diensttijden -de Bondsrepubliek van twaalf- tot achttien maanden zal worden ver lengd. De rekruten, die op dit moment on der de wapens zijn, kunnen echter niet zonder meer achttien maanden in dienst worden gehouden, omdat een verlenging van de diensttijd door het parlement moet worden, goedgekeurd. Men neemt aan, dat de huidige rekruten na hun twaalf maan den te hebben uitgediend, normaal uit de dienst ontslagen worden, maar na oktober zes maanden voor extra hulpdiensten zul len worden vastgehouden. Brief van Kennedy (Reuter) President Kennedy heeft Adenauer in een brief de verzekering ge geven, dat hij bereid is tot onderhandelin gen met premier Kroesjtsjev, maar dat dit niet als een teken van zwakheid moet worden beschouwd, zo is in regerings kimgen in Bonn meegedeeld. Kennedy legt de nadruk op de solidariteit tussen de Ver enigde Staten en West-Duitsland en op zijn wens nauw overleg met Adenauer te blijven plegen. Indien er ooit behoefte zou hébben bestaan aan een bewijs voor de noodzaak van de NAVO, dan wordt dit wel door de Berlijnse crisis geleverd, aldus de president. Nota aan Moskou WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten dat een antwoord op de Russische nota van 2 september, waarbij het recht van de westelijke mogendheden op het gebruik van de luchtcorridors voor burgerlijk verkeer ter sprake kwam, „spoe dig" naar Moskou zal worden gezonden, (Van onze correspondent) hebben zij nu het idee. dat zij helemaal aan het kortste eind hebben getrokken LONDEN. Het congres van net sinds mensenheugenis is een Britse mi Britse vakverbond (T.U.C.) heeft zich nister van Financiën niet zo uitgemaakt al gisteren (woensdag) in Portsmouth ge- feSSS richt tegen de ene vijand die alle ge I gres éénstemmig een resolutie aanvaard- delegeerden van uiterst links tot uiterst waarin het „weigerde het beroep van rechts verenigt de minister van Finan- de minister, voor beperking van loonsver- ciën Selwvn Lloyd, wiens crisisbegro- h°ginfnte aanvaarden," en tot uiting a. u ubracht „dat een dergelijk beroep alleen tmg van eind juli, met het beroep op reaijstische weerklank zal vinden, wan- een vrijwillige pauze in de loonsver- neer duidelijk is dat alle delen van de hogingen vrijwel alleen in regerings- gemeenschap zich gelijke opofferingen ge- kringen met enthousiasme werd ont- I troosten." Een heftig protest tegen de po vangen. Wat de Britse vakbonden er van dachten kwam als Lloyd dit al niet eerder had bevroed tot uiting in een geconcentreerde aanval op de mi nister. "Niemand vond bet nódig ook maar een minuscuul blad voor de mond te nemen. WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft de gemeenschappen in de zuidelijke staten gelukgewenst met de vreedzame integratie op de scholen. 46 ne gerleerlingen hebben hun plaatsen ingeno men op zeven middelbare scholen te Little Rock, in de staat Arkansas, die vroeger uitsluitend door blanke leerlingen mochten worden bezocht. Er is thans nog slechts een middelbare school in Little Rock, die uitsluitend door blanke leerlingen wordt bezocht. In zeven plaatsen in Virginia zijn 28 ne gerleerlingen tot middelbare scholen toege laten, die vroeger slechts toegankelijk wa ren voor blanke leerlingen. In Florida zijn 20 negerleerlingen toegelaten tot vroe ger slechts voor blanke leerlingen toegan kelijke middelbare scholen en te Daytona Beach twee. Er hebben zich nergens incidenten voor gedaan. (UPI) Te Dallas in Texas, het grootste tot dusverre gesegregeerde schooldistrict zijn voor het eerst negerkinderen naar blanke scholen gegaan. Achttien eerste klassertjes, tien meisjes en acht jongens, werden naar acht verschillende scholen ge bracht die tot dusverre alleen blanke leer lingen hadden toegelaten. In de haven plaats Galveston in Texas is het ook voor de eerste maal dat negerkinderen toege laten worden op blanke scholen. Hier gin gen 35 negerkinderen naar de eerste klas sen van blanke scholen. In Houston, de grootste stad van Texas, gaat de school- integratie haar tweede jaar in. CAPE CANAVERAL (UPI) Van de Amerikaanse raketbasis in Cape Canaveral is met succes een luchtmachtraket van het type „Titan" gelanceerd, op een reis van 6100 mijl naar een doel in het zuiden van de Atlantische Oceaan. De vlucht was 1100 mijl langer dan. de gebruikelijke proefafstand, al hebben twee Titans een nog langere reis afgelegd. Een Amerikaans schip heeft de capsule 65 minuten na de lancering van de raket bij het eiland St. Helena uit de Oceaan opgevist. Zij zal met haar kostbare inhoud aan instrumenten ter bestudering naar Amerika worden teruggebracht. Van de. 38 proefnemingen met Titanra ketten was dit de 28ste die met succes werd bekroond. De Titan is in staat een kern lading in de neuskegel van vijf megaton over een afstand van de helft van de aard bol te vervoeren. PARIJS (Reuter) Drie Franse studen ten in de natuurkunde een van zeven tien en twee van zestien jaar hebben een raket gebouwd die een hoogte van ze ven kilometer heeft bereikt. Dit is een re cord voor Franse amateur-raketbouwers. Advertentie SENSATIONELE OMMEKEER IN HET SCHEREN: BLUE BLADES "W "d' wk pi MÉ 1 ü.'nnl'fihi- ihRnil in OVERAL VERKRIJGBAAR 5 stuks 0.90 - 10 stuks 1.7B De enige manier om volmaakt geschoren te zijn is met Blue Gillette EXTRA. Schoon en glad voor de gehele dag. Dit nieuwe mesje scheert zo heerlijk zacht en gemakkelijk, dat scheren nu een prettige bezigheid wordtI BIJZONDER AANBOD I Probeer dit nieuwe mesje op z'n SAMEN best: in het nieuwe Gillette-apparaat 50 met 4 Blue Gillette EXTRA mesjes (Van onze correspondent) LONDEN De antikernbombetogers van „het Comité van honderd", geleid door de bekende Britse filosoof Bertrand Russell, konden gisteravond hun routine protesten hervatten en naar de Ameri kaanse ambassade trekken voor een beto ging tegen de Amerikaanse kernproeven. De politie, die de omgeving van het plein, waaraan de ambassade is gelegen, had afgezet, arresteerde 120 betogers, die op de grond gingen zitten en weigerden op te staan. Vorige week protesteerden de aanhan gers van het Comité, dat burgerlijke onge hoorzaamheid als protest tegen de kern- Advertevtie litiek door de ambtenarenbond werd even eens eenstemmig aanvaard. De enige communist in het T.U.C.-be- stuur, Will Paynter, van de mijnwerkers- bond, verloor ten slotte gisteren nog zijn zetel, hij werd opgevolgd door een niet- communistische collega. De nederlaag van de communisten, maandag begonnen met de ETU-kwestie, was hiermee volledig. CHEVROLET - BUICK OPEL - B M W DKW Specialisten automatische versnellingsbakken voortreincontrole met BEAN-apparaat, wielbalancering modern smeerstation HAARLEM HOUTPLEIN 21 TELEFOON 22020 T.U.C.-secretaris George Woodcock zei tenminste nog dat de bedoelingen van de I minister „eerlijk" waren geweest, maar dat het bijzonder moeilijk zou zijn sa men te werken met een man die „blind en onwetend" was. Bond, de leider van de I arbeiders in het filmbedrijf, beweerde daarentegen dat de regering het „heer lijk" vindt de armere lagen van de be volking tegen de schenen te schoppen. „Het is een regering van „super spivs" (zwarte handelaren), die zich heeft gespecialiseerd in overnemingszaken op de beurs." William Carron van de grote vakbond voor industrie-arbeiders, die later in deze maand gaat praten over loonsverhoging van drie miljoen arbeiders, verklaarde na Cousins: „Ik verzoek het congres mij tel steunen in mijn ernstige waarschuwing aan de werkgevers, die instructies van de regering (om dividenden te beperken) ne geren, aangezien er dan een zeer ernstige crisis kan ontstaan." De vakbond van ambtenaren, die samen met de onderwijzers al aan den lijve heb ben ondervonden wat het woord beleid be- I tekent, omdat zij als voorbeeld werden ge steld en geen vooral voor de onderwij zers broodnodige loonsverhoging kregen, was even fel als de andere. Wat de vakbonden vooral dwars zit, is dat de regering een oude, uit de oorlog stammende bepaling voor een verplichte arbitrage bij lóonsgeschillen, onlangs heeft I ingetrokken. De vakbonden hadden nu wel niet zoveel vertrouwen in deze bepaling, maar gezien m het licht, van de loonpauze j (Van onze reportageredacteur) Hollandse vasthoudendheid en nuchtere argumenten zjjn woensdag in de directie kamer van de Oldenzaalse textielfabriek Gelderman en Zoon stukgelopen op zuide lijke impulsiviteit en gevoel van eigenwaarde. De personeelschef van dit 2300 werk nemers tellende bedryf had er gisteravond tenminste weinig hoop op dat het gros van zjjn 75 Italianen en Spanjaarden op hun besluit om te repatriëren zal terugkomen. De discussies met de delegatie van de stakers laaiden soms zo heftig op dat de aan wezigheid van twee politieagenten in de portiersloge geen overdreven bezorgdheid leek. Met de in de kantine samengestroomde Italianen en Spanjaarden bleek het heel moeilijk te zjjn het goede garen te spinnen waar het de firma Gelderman toch om te doen is. Mr. Nieboer, de personeelschef, verklaarde een en ander uit een werkelijk bestaande angstpsychose bij de Italianen na wat ztf door een nozemterreur hebben ondervonden, een en ander nog verscherpt door het gevoel van discriminatie, dat zjj niet van zich af kunnen zetten. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse regering heeft gisteren de beroemde, of beruchte, para chutisten-generaal Jacques Massu, die be ging vorig jaar in ongenade was gevallen, benoemd tot commandant van de stad Metz. Massu, die samen met de toenmalige opperbevelhebber in Algerije ex-generaal Salan. de stoot gaf tot de ondergang van de Vierde Republiek in de meidagen van 1958, kwam in januari van het vorig jaar openlijk in conflict met de regering en met de president der republiek, toen hij in een interview met de Westduitse jour nalist Kempski in ongezouten bewoordin gen zijn afwijzend oordeel uitsprak over De Gaulle's Algerijnse politiek. Het ver bod van De Gaulle aan Massu terug te ke- ren naar Algiers, was voor rechtse extre misten onder leiding van Pierre Lagaillar de en caféhouder Ortiz in januari vorig jaar het sein barricaden in de stad op te werpen, terwijl het Franse opperbevel daarbij aanvankelijk geen vin verroerde Massu heeft zich sinds anderhalf jaar in d6 ogGn vsn het stsstshoofd dst dsn ook voor verschillende nieuwe hete vuren werd geplaatst, blijkbaar weten te reha biliteren door zich consequent afzijdig te houden van alle militaire en andere kom- plotten, die sedertdien tegen de Vijfde Re publiek werden gesmeed en al of niet uit gevoerd. Verstandig? Intussen realiseert de bevolking van Ol denzaal zich in het algemeen wel dat men aan de Italianen iets goed te maken heeft. Tot nu toe immers hebben zij weinig re den tot klagen gegeven en er zijn heei wat Oldenzalenaars, die de kern van het probleem nu veel meer bij een beperkt troepje lummels zoeken. Die hooguit twin tig opgeschoten knapen hebben wij met de bijpassende brommers, scooters en tran sistorradio's op de Oldenzaalse markt kunnen waarnemen, vooral op de ogen blikken dat die samenscholing het hazen pad koos voor de motorbrigade van de gemeentepolitie. De Italianen zaten op dat ogenblik rustig in hun stamcafé „Tijthof" waarvan de waard en de waardin geen kwaad woord over hun vreemde gasten willen horen. In Oldenzaal bestaat het vraagstuk van de vrijetijdsbesteding van de zo genoem- Niettemin mag men zich afvragen of- het erg verstandig is Massu nu juist naar de ongrijpbare jeugd evenzeer als in alle Metz te sturen, waar hij vele van zijn vroegere para's zal terugvinden. Nauwe lijks een maand geleden werden in die stad door parachutisten drie Algerijnen gelyncht bij wijze van vergeldingsmaatre gel, nadat een Noordafrikaan ruzie met een Franse soldaat had gemaakt. De naam van Massu is het symbool van de meest drieste methode waaraan het Franse le ger zich in zijn strijd tegen het Algerijn se verzet bezondigd heeft. Gevreesd moet dan ook worden dat zijn benoeming in andere Nederlandse steden en dorpen. Het tekent zich er wellicht wat zichtbaarder af, omdat de gemeenschap er kleiner en ook van oudsher geslotener is dan bij voorbeeld in naburige grote Twentse ste den. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat men aanvankelijk wat te licht heeft getild aan de ontspanningsbe hoefte van de buitenlandse arbeiders. Die bestond goeddeels uit de wekelijkse dans avond in het K.A.B.-gebouw „Sint Jozef" en de drie of vier andere dansgelegenhe- Metz de betrekkingen tussen enerzijds het I den op zondag. Daar ontstonden moeilijk- vrij belangrijke contingent Noord-Afrika- heden met de meisjes. De concierge van nen dat daar leeft en, anderzijds, de pa- „Sint Jozef" verving een paar weken ge- ra's, die in die stad gelegerd zijn niet ten leden het bordje „Elke zondag dansen' goede zal komen. door de tekst „Dansen in besloten kring Gelijk met het eerherstel van Massu Het opschrift (in het Italiaans) „Verboden heeft de Franse regering gisteren ook de voor Italianen" heeft hij nooit gebruikt, bevordering van een officier van Alge- wé] een caféhouder in Enschede. Voor de riinse bloede kolonel Rafa, tot Frankrijks Italianen was de discriminatie daarmee eerste brigade-generaal bekend gemaakt, een feit, die, behalve door de vechtpar tijen met de nozems, nog werd verergerd door najouwen door de kinderen en het aangapen en nawijzen door de volwasse nen. „Dat is me van onze eigen mensen wel tegengevallen", zei ons een vooraanstaan de geboren en getogen Oldenzalenaar. Hij houdt rekening met de niet geringe taal moeilijkheden de Polen die men na de oorlog kreeg spraken tenminste nog een beetje Duits en met hun onwennigheid jegens de grotere vrijheid van het Neder landse meisje, die tot misverstand aan leiding gaf. En er waren, zoals overal an altijd, ook in Oldenzaal de meisjes, die een romantisch avontuur zo niet uitlokten dan toch in elk geval zochten. Er is wel eens wat al te stevig gevrijd, maar daar zijn ook keurige huwelijken op gevolgd. Wat dat betreft traden de Italia nen in een Twentse traditie. En een hotel houder zegt wat al zijn plaatsgenoten den ken: „Als de rust nu maar gauw weer keert, als we er nu niet meer over praten en als vooral de kranten er niet meer over schrijven, loopt het misschien alle maal nog wel los". Angst voor de kermis Die wens heeft nog een andere reden, Aan het eind van deze maand begint de driedaagse Oldenzaalse kermis en die ziet men met angst en beven tegemoet. Als Oldenzaal de naam krijgt een prachtig actie-terrein voor nozems te zijn, staat een invasie van ongewenste kermisgan gers uit heel Twente en het naburige Duitse Westfalen voor de deur. Oldenzaal is namelijk na de veldslag van zondagavond, waarvan de meeste in woners overigens geen weet hadden voor dat ze het uit de krant lazen, ineens wak ker geworden. Maandag was er al een vergadering van het bestuur van de K.A.B met zijn geestelijkt adviseur en de direc tie van Gelderman over de vraag hoe men de Italianen weer gelegenhéid tot dansen zou geven Per dancing zullen er vijftien Italianen worden toegelaten. Dan zijn er vijfenveertig geholpen. De overige twintig hebben geen belangstelling voor dansen, zo meent men te weten. Niet iedereen is erg enthousiast over die op lossing, welke ook weer tot haken en ogen aanleiding zal geven. Het door de burge meester uitgevaardigde dansverbod is ra dicaler, maar ook reëler, vindt men. Ook voorzitter B. Christenhusz erkent dat er aan het maatschappelijk verkeer van de Italianen te weinig aandacht is ge schonken. Hij schrijft dat tevens toe aan hun ongeorganiseerd zijn, zodat de rooms katholieke textielarbeidersbond „Sint Lam- bertus" geen contact met hen had. Nu heeft men snel een programma gemaakt voor maandelijkse bijeenkomsten. Van kerkelijke zijde is de regelmatige komst van een Italiaanse priester naar Twente toegezegd. Want ook van die kant heeft men wat te weinig oog gehad voor de be tekenis van een geregeld contact met een groep alleenstaande jongemannen. Er was tot voor kort wel een Italiaans sprekende kapelaan in Oldenzaal, maar deze werd overgeplaatst- zonder dat dit eigenlijk tot de belanghebbenden doordrong. Het ziet er echter naar uit dat al die goede wil net iets te laat wordt' getoond. En in de gevolgen van een menaal tem poverschil tussen noord en zuid kan zelfs geen E.E.G.-verdrag voorzien. Intussen tonen de Italiaanse stakers hier en daar bereidheid weer aan het werk te gaan. De 400 Spanjaarden blijven echter onverzettelijk. Het blijkt, dat bij de Spaanse werknemers de grieven veel die per zitten dan bij de Italianen. Zij voelen zich diep gekrenkt door de maatregel die caféhouders hebben genomen door bord jes te plaatsen waarop staat, dat Italianen geen toegang hebben. De Spanjaarden hebben daarbij moeten ervaren, dat z,j voor Italianen worden aangezien en dat zelfde hebben ze op straat ondervonden bij de onheuse bejegening van de kant van nozems. Een belediging, die één hun ner wordt aangedaan, trekt de gehele Spaanse gemeenschap zich aan. Verreweg het grootste deel der Span jaarden is gehuwd. Zij zijn in tegenstel ling tot de Italianen hier als geschoolde arbeidskrachten gekomen, zij doen weinig aan verstrooiing en leven over het alge meen rustig met hun gezin hier. Zij willen echter niet de kans lopen op straat door nozems te worden gemaltraiteerd. De re latie met de Nederlandse collega's in de fabrieken is uitstekend, wat overigens ook het geval is met de Italianen De Spaanse ambassade in Den Haag heeft een ambtenaar naar Twente ge stuurd om contact met de Spanjaarden op te nemen. bom propageert, bij de Russische ambas sade. Ook toen werden omstreeks honderd van hen in de kraag gegrepen en wegge voerd. Stem van de Jeugd (UPI) David Hardwick, de zestien jarige president van de Britse Young Peoples Union waarbij 3500 jongens en meisjes zijn aangesloten, heeft een beroep gedaan op Groot-Brittannie de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, om de kernproe ven onmiddellijk stop te zetten en tot al gehele ontwapening te komen. In brieven aan premier MacMillan, pre sident Kennedy en premier Kroesjtsjev schrijft Hardwick: „U hebt uw jeugd reeds achter u. Waarom kunt u ons onze jeugd niet laten genieten zonder de vrees voor radio-activiteit en de dreiging van een oorlog boven onze hoofden? Toen u jong waart, hoefde u zich niet af te vra gen hoelang u zou hebben te leven, en wanneer de bom die uw gezin en vrien den en in feite de gehele beschaving zou kunnen vernietigen, zou vallen". De koude oorlog en de internationale span ning drijven de komende generatie van volwassenen langzaam tot krankzinnig heid, „niemand kan leven en het leven genieten wanneer hij niet weet hoelang het zal duren". Laat ons de vrede die we ver dienen, zo besluit de brief. „De vrede die we nodig hebben, als een les om te be wijzen dat vrede elkeen ten voordeel strekt". Op het congres van geleerden in Nur- wich werd gisteren ook ernstig gewaar schuwd tegen de gevaren van nieuwe kernproeven. Sir Wilfred Le Gros Clark, één van de Britse autoriteiten op het ge bied van de erfelijkheidsleer, verklaarde, dat „de tijd steeds korter wordt" „Hoe wel de radio-actieve straling nog niet het punt heeft bereikt, waar het gevaarlijk wordt, zal iedere geleerde het er niette min over eens zijn, dat men zich ernstige zorgen moet gaan maken als deze aan zienlijk toeneemt". Dame Kathleen Lonsdale, één van de meest vooraanstaande Britse kerndeskun digen verklaarde: „de wijze waarop men deze -kwestie beschouwt, hangt af van de vraag of men bereid is een kleine statis tische stijging in radio-activiteit, die toe komstige generaties kan aantasten, wil betalen als de prijs voor de defensiewaar- de van de kernbom. Men moet eerlijk zijn en erkennen dat men de prijs zal moeten betalen, en mijn persoonlijke mening is dat deze niet gerechtvaardigd is". KOPENHAGEN (Reuter) In verschil lende Deense plaatsen is woensdag tegen hervatting van de Russische en de Ame rikaanse proeven gedemonstreerd. In het weekeind zullen de betogers 24 uur lang van zaterdagmiddag tot zondagmid dag voor het Kopenhaagse stadhuis een zitbetoging houden. DJAKARTA (AFP) Leden van de „Daroel Islam" hebben dezer dagen 58 mensen in twee dorpen ten oosten van Ban doeng vermoord. De opstandelingen sta ken 131 huizen in de dorpen Tjilanang en Legoktjareuh in brand en schoten de vluchtende dorpelingen neer. KARATSJI (Reuter-UPI) De diploma tieke betrekkingen tussen Afghanistan en Pakistan zijn verbroken. De Afghaanse ambassade in Karatsjj werd gesloten, evenals de consultaten en handelsbureaus in Pesjawar. Quetta, Paratsjinar en Cha- man. De Pakistaanse consulaten in Afghani stan werden reeds de vorige maand geslo ten. Pakistan beschuldigde de Afghaanse regering van „plagerijen", waardoor het de consulaten onmogelijk werd gemaakt hun normale werkzaamheden uit te voe ren. Vorige week verzocht Pakistan de Afghaanse regering haar consulaten en handelsbureaus in Pakistan te sluiten we gens „anti-Pakistaanse activiteiten" Inmiddels is de ambassade van Pakis tan in de hoofdstad van Afghanistan, Ka boel, gesloten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11