Tentoonstelling van Romaanse kunstwerken Uitvoerige documentatie in Barcelona en Santiag o over pelgrimsweg der 12e eeuw eonrziEnu Bossche vocalisten-concours bezat opnieuw niveau Tentoonstelling van etsen van Rembrandt BOUMAN Drie prijzen voor Thomas Carey NAJAARSEXPOSITIE VAN ARTI GRAMMOFOONPLATEN DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1961 13 •*-«* J. R. Kist 30.000ste bezoeker op Antiekbeurs Heemstedenaar Grandma Moses 101 Kijkjes Beeldschermer Bob Buys FILM EN FILMWERELD „De overval", nieuwe film van Bert Haanstra FM-zenders in België De radio geeft vrijdag 7 elevisieprogramma De kwestie Ton Lutz en het Rotterdams Toneel De reeks internationale tentoonstellingen over de Westerse beschaving onder auspi ciën van de Raad van Europa wordt thans voortgezet met een expositie van Romaan se kunst in Barcelona en Santiago tot 10 oktober. Ze bestrijkt de eerste helft van de elfde tot het begin van de dertiende eeuw. Het is de tijd, waarin na het uit eenvallen van het rijk van Karei de Grote de toestand in West-Europa weer enigszins is gestabiliseerd. De Noormannen in het Westen, de Magyaren in het Oosten, de Arabieren in het Zuiden vormen geen wer kelijke bedreiging meer. In de eerste helft van de elfde eeuw groeit de macht en de invloed van de Kerk met sprongen. Er be gint een bouwbedrijvigheid zoals misschien alleen in de late Barok is geëvenaard. Voor de stroom van gelovigen en de toenemende verering van relieken is een andere inde ling van het kerkgebouw nodig. Om het koor komt een wandelgang. De uitbouw van kapelletjes, dikwijls als een stralen krans om het koor, voorziet in de behoef te aan meer altaren. Boven het midden schip verschijnen de eerste brandvrije ton gewelven. Zo wordt in het inventieve Frankrijk, in het machtige Heilige Room se (Duitse) Rijk en in het devote Catalonië de basis voor de nieuwe Romaanse stijl gelegd. Engeland volgt na de invasie van Willem de Veroveraar in 1066 en ook in Noordelijk Spanje begint de Romaanse bouwkunst pas in de 2e helft van de 11e eeuw maar dan in een verder stadium. Koning David (kathedraal van San tiago, 11e eeuw). IN DE VROEG ROMAANSE TIJD is de bouw sober, somber en weinig afwisselend Tegen het eind van de 11e eeuw is er reeds een rijke variëteit. Dan groeit uit de architectuur de beeldhouwkunst in voorpor talen, gevel en kapitelen. Het is wonder lijk, dat de Carolingische en Antieke er fenis, de Byzantijnse en Arabische invloe den, tot een oorspronkelijke monumentale stijl leiden. Het Romaanse beeld is als een aan de muur gekluisterde gevangene De Gothiek zal hem pas bevrijden. Hoofd motief zijn onderwerpen uit de Openbaring Christus in majesteit in amandelvormige omlijsting troont tussen leeuw, stier, mens en adelaar, die de betekenis krijgen van de vier evangelisten. Nog meer tot de ver beelding van de grote massa van ongelet- terden spreken de boeiende verhalen uit de bijbel, de deugden en de ondeugden en de strijd tussen held (heilige of rid der) en schurk (de duivel). De stuwende kracht achter deze artistie ke beweging, die zich uitstrekt van Noor wegen tot Italië, van Engeland tot Polen is de strijdbare en goed georganiseerde Kerk. Een dominerende plaats neemt de in 910 in Bourgondië opgerichte orde van Cluny in, die eind 11e eeuw meer dan 1400 kloosters telt. Aan Cluny is niet alleen de „reconquesta" (herovering) van Noorde lijk Spanje maar ook een groot deel van de Romaanse kunst te danken. Santiago wordt naast Rome en Jeruza lem het belangrijkste bedevaartsoord. Langs de pelgrimswegen ontmoeten rid ders, monniken, metselaars, beeldhouwers en bouwmeesters elkaar. Het is heel ge bruikelijk, dat een prelaat of ridder in zijn gevolg vakmensen meeneemt voor de bouw van een nieuwe kerk. Zo kan de reisroute, die Oliver de Merlemon uit Shobdon langs één van de grote pelgrimswegen naar San tiago gevolgd heeft, gereconstrueerd wor den aan de hand van details van het beeld houwwerk in het district Heresford in West-Engeland. Over het heen en weerstro men van internationale invloeden langs de pelgrimswegen van Santiago is veel opge helderd na de publikatie van het daar be waarde' manuscript, de Codex Calixtinus. Het is een stuk propaganda van Cluny voor de pelgrimstocht uit de eerste helft van de 12e eeuw. HET INTERESSANTSTE DEEL is de reisbeschrijving door Frankrijk en Span je. De schrijver noemt Vier hoofdwegen door Frankrijk, die in Puenta la Reyna samenkomen: 1 St. Gilles, Montpellier, Toulouse; II Le Puy, Conques, Moissac; III Vézelay, Limoges, Périgueux; IV Tours, Poitiers, Bordeaux. De weg door Spanje gaat dan verder langs Burgos en León naar Santiago. Het geschrift is veel meer dan een reisbeschrijving van ker ken en kloosters, graftombes en relieken, die de pelgrim niet mag overslaan Het is de eerste practische toeristengids in het genre van Baedeker en Guide Miche- lin. Het geeft precies de afstanden aan, die in een dag afgelegd kunnen worden, de toestand van de weg, de kloosters en herbergen, waar overnacht kan worden de karaktereigenschappen van de bevol king, een beknopte woordenlijst, de kwali teit van voedsel, water en wijn. Tenslot te komt een uitvoerige beschrijving van de kathedraal van Santiago. (Van de oor spronkelijke kathedraal is na de verbou wing in de baroktijd van buiten weinig meer te zien).* Langs de door duizenden pelgrims be treden wegen naar Santiago (tot de Fran se Revolutie in gebruik) zijn de architec tuur, de beeldhouwkunst, de muziek en de literatuur van de Romaanse tijd tot ongekende bloei gekomen. Catalonië en Noord-Spanje staan in de 11de eeuw politiek en geografisch los van elkaar. Catalonië heeft verbindingen langs de Middellandse zeekust met het Heilige Roomse (Duitse) Rijk, speciaal met de Lon- gobarden. Noord-Spanje is dankzij de pel grimsweg veel internationaler georiën teerd. Er was veel voor te zeggen om de tentoonstelling van de Romaanse kunst over de twee plaatsen Barcelona en San tiago (hoewel 1000 km uit elkaar gelegen) gelijkelijk te verdelen, maar tijdens de voorbereidingen bleken er door de bui tenlandse inzenders ernstige bezwaren te gen transport naar en opstelling in San tiago te zijn. Het resultaat is, dat in deze laatste plaats met een enkele uitzonde ring slechts objecten uit Noordelijk Span je en een uitvoerige documentatie over de pelgrimsweg en natuurlijk de beroem de Codex Calixtinus te zien is. Verreweg het belangrijkste deel is dus nu geconcentreerd in het museum van Catalaanse kunst in het park Montjuich in Barcelona. Het is er bijzonder ge schikt voor, omdat daar in de laatste ja ren een hele serie muurschilderingen uit kleine kerkjes in Catalonië zijn overge bracht, die tot het mooiste horen wat er van de Romaanse schilderkunst is over gebleven. Een overweldigende indruk maken de fresco's in Byzantijnse trant uit de kerk van St. Clemens van Taüll. Uit deze door beeldenstormers en 19de eeuwse slopers gespaarde kapelletjes zijn ook enige hou ten altaarsculpturen afkomstig. Zij vor men met de fresco's de trots van het mu seum. Een kruisbeeld uit de 12de eeuw met glanzende emailachtige poly-chromie doet ons plotseling beseffen dat de kleur in de Romaanse sculptuur een belangrijke rol moet hebben gespeeld. In de benedenzalen van het museum is deze Catalaanse kunst gecombineerd met verluchte manuscripten, een onuitputtelij ke bron van inspiratie. Het beroemdste voorbeeld is de Apocalyps van St. Sever met Arabische motieven. De bijbel van San Pedro de Roda, eveneens afgestaan door de Bibliothèque Nationale te Parijs hoort bij de artistieke hoogtepunten. Kop van marmer door de Meester van Cabestany, Spanje, 12e eeuw. In de bovenzalen komen eerst de land streken langs de Middellandse Zee aan de beurt: Spanje, Frankrijk en Italië. Dan volgen Duitsland, Oostenrijk, België en Holland en een verrassend sterk vertegen woordigd Scandinavië. Een zeer duidelijke fotodocumentatie van Romaanse monu menten zorgt voor de noodzakelijke aan vulling. DE ONTWIKKELING, de vindingrijk heid en de variatie van de beeldhouwkunst zijn het duidelijkst te zien in de kapitelen uit Frankrijk. Eerst verschijnen tussen krullen en acanthusbladeren de vreemd- soortigste beesten en dan de menselijke gestalte. Er is een hemelsbreed verschil in uitvoering en karakter tussen de kalk stenen kapitelen van Autun en Vézelay: een grijnzende duivel bezig Judas op te hangen; de droom van de drie koningen; een kinderlijke vechtpartij tussen engelen en demonen, en het verfijnde kapiteel in prachtig donkergrijs graniet uit St- Etien- ne in Toulouse met de sensuele feestmaal tijd van Herodes. Een van de origineelste Spaanse beeld houwers is de Meester van Cabestany. Hij werkte in het midden van de 12de eeuw in de Catalaanse landen aan weerszijden van de Pyreneeën. In een aparte ruimte zijn 3 koppen uit particuliere verzamelim gen bijeengebracht en een reliëf van Pe trus uit zijn visserspoortje stappend om Christus te volgen. De langgerekte handen en de emotionele spanning herinneren aan moderne kunst. Fresco in St. Clemens van Taüll. De belangrijkste inzending van edel smeedkunst en brons komt uit Duitsland en Oostenrijk. Uit Lille is afkomstig de wierookbrander, toegeschreven aan een van de grote edelsmeden van de Maasval lei: Rainier van Huy. Het kostbare mate- rital, goud, en juwelen, ivoor en kristal heeft in de Christelijke kunst een symbo lische betekenis en komt alleen daardoor al in aanmerking voor reliekhouders en voorwerpen voor liturgische dienst. Type rend is, dat zelfs het kleinste object het monumentale karakter van de Romaanse kunst niet verliest en het zijn juist deze kleine makkelijk te vervoeren voorwerpen die met manuscripten, ivoren en weefsels in de 11de en 12de eeuw door de lange stoet van 'reizigers, pelgrims, monniken en kruisridders, als zaad zijn uitgestrooid. Een bijzonder mooi stuk borduurkunst is de mantel van de prachtlievende Thomas Becket, aartsbisschop van Canterbury Maar er zijn eigenlijk te veel stukken van fraaie kwaliteit om deze afzonderlijk te noemen. Een zo volledig overzicht van Romaanse kunst zal waarschijnlijk niet meer dan een maal in een mensenleven te zien zijn. Een beter voorbeeld van Westelijke verbonden heid in een tijdperk van geestelijke ople ving en krachtig artistiek vermogen zal de Raad van Europa niet makkelijk meer vin den. Van 1 september tot 27 november a.s. stelt het Prentenkabinet in zijn tentoonstellings zalen in het Rijksmuseum een ruime keuze uit de verzameling Rembrandt-etsen, die de heer en mevrouw De Bruijn van der Leeuw na 1924 bijeen brachten en bij testa ment aan het Rijksmuseum vermaakten, tentoon. Deze verzameling werd zodanig bijeengebracht dat zij de reeds grote collec tie Rembrandt-etsen in het museum com pleteren zou. Dat dit streven gelukt is, mag een wonder heten en is geheel aan de bij zondere oplettendheid en grote kennis van de verzamelaar De Bruijn te danken. Dank zij hem, bezit ons nationale museum thans een Rembrandt-collectie, die uniek in de wereld is. Het overzicht, dat tentoongesteld wordt, omvat niet het gehele oeuvre van Rem brandt, dat de heer De Bruijn verzamelde, maar het laat de mooiste en zeldzaamste exemplaren eruit zien. Men vindt hier dus 'de beroemde stukken als de Honderdgulden Prent, de drie Kruisen, de portretten Six en de beide Haringhs, de landschappen en kleinere intieme etsen als het Schelpje,maar bovendien worden enige reeksen van ver schillende afdrukken van een prent ge toond, die de heer De Bruijn verzamelde om Rembrandt's voortdurend bezig zijn met zijn prentkunst te illustreren. Men ziet hier dus een zeer gevarieerd beeld van het werk van onze grootste kun stenaar, waarbij ruimschoots gelegenheid bestaat om zowel de ontwikkeling van zijn kunst te volgen als ook de problemen, die Rembrandt zich bij één prent stelde, in ver schillende fasen naast elkaar te zien. Op de „Oude kunst- en antiekbeurs" in het stedelijk museum „Het prinsenhof" in Delft, die zaterdagavond wordt gesloten is de 30.000ste bezoeker genoteerd. Het was de heer J. Schultz van Haegen ujt Heem stede, die met zijn echtgenote en enige kennissen de beurs bezocht. De heer Schultz van Haegen, die een trouwe be zoeker van de beurs is, werd ontvangen door de organisator, de heer Marcel B. Keezer. Deze overhandigde hem het boek „Sprekend verleden". De Amerikaanse schilderende grandma Moses is vandaag 101 jaar geworden in haar woonplaats Hoosick Falls (Ned York). De arts van grandma Moses zij ver blijft in een tehuis heeft gezegd dat ze „monter en gezond" is, maar niettemin veel rust moet genieten en niet mag wer ken op haar verjaardag. A A NKOND/G/NGEN zn BESCHOUWINGEN De Vara gaf gisteravond eerst een kijk je achter haar schermen met een blik op het komend seizoen. Omdat allemaal nog moet blijken wat het waard is, zullen wij er niet op ingaan, maar het wel voor ge zegd en bekeken houden. Meer interes seerde ons het volgende avontuur van de razende reporter in de Amerikaanse tele visiefilmserie „Vrije nieuwsgaring". Die serie bleek geheel tegen onze verwachting in bepaaldelijk komische uitschieters te hebben, waaronder we evenwel de verto ning van gisterenavond niet willen scha ren. Daarvoor leek het gegeven te veel geïnspireerd op „Arsenicum en oude kant", zij het dan dat de misdaad welig tierde in het klein. Evenmin briljant van opzet was de daarop volgende Duitse ver-beel- ding van melodieën van Paul Abraham. Men moet erkennen, dat onze oosterburen weten hoe een show tempo en afwisseling te geven. Het camerawerk is altijd per fect. Alleen de grapjes zijn log en zwaar, de intermezzi van een zouteloze makelij. Dat valt dan weer tegen. Advertentie Fabriekstoonzalen ROTTERDAM - IJsselmondse laan 175 (Kralingseveer) AMSTERDAM-Willem Leevend- straat 30 (bij station Sloterdijk) meubelen met J n keur ZANGERESSEN EN ZANGERS uit alle delèn van de wereld zijn deze week te s-Hertogenbosch bijeen gekomen om in een veeleisend concours hun vocale capa citeiten aan het oordeel van een interna tionale jury te onderwerpen. Het was de achtste keer, dat dit vocalistenconcours door de stichting s-Hertogenbosch Mu- ziekstad" werd georganiseerd. Vergele ken met het concours van 1960 hadden zich minder candidaten voor het mededingen naar een prijs laten inschrijven, een terug gang, waarover men zich niet onge rust behoeft te maken. Want zeer waar schijnlijk ligt de oorzaak ervan in het groeiende besef, dat in Den Bosch artis tieke prestaties van hoog niveau verwacht worden. Er waren dit jaar drieenzeventig deelnemers, sopranen, alten, tenoren, bari tons en bassen. In enkele vóór-wedstrijden werden daar uit een aantal door de jury als de beste beschouwde zangers en zangeressen ge selecteerd en deze groep kwam woensdag uit in de finale. Bij de sopranen waren geen verrassen de uitblinksters. Er werd over het alge meen behoorlijk gezongen, vooral door Ol- ga Maddelena (Italië) en door Karin Os- tar (Nederland), die beiden een tweede prijs werd toegekend. Marie Madeleine Famelaer (België) kreeg een eervolle ver melding. Voor een eerste prijs kwamen geen der mededingsters in aanmerking. Van de alten kreeg de Australische alt Yvonne Fay Minton verdiend een eerste prijs. De Engelse alt Margaret Duckworth, die eveneens een uitstekende indruk maakte met haar fraaie stem, ontving de tweede prijs. De met grote bewogenheid zingende Breda Kalef-Simonovië (Joego slavië) werd geen prijs toegekend. Drie goede tenoren hadden de finale be reikt. Van hen bleek de Hongaar Alfons Barta een prachtig, ja uitzonderlijk ge- timbreerde steun te bezitten, welke hem mede de eerste prijs bezorgde. Ver boven de middelmaat bleef ook de Engelse te nor Kenneth John Bowen. Hij werd be loond met een tweede prijs. Verdiend was ook de eervolle vermelding, die de tenor Adrian de Peyer (Engeland) behaalde. De verrassing van het concours werd ge vonden bij de bassen en baritons-groep. HET WAS de negerzanger Thomas Ca rey, een kunstenaar, die zijn fraaie bari ton-stem prachtig beheerste en wiens voordracht eveneens opmerkelijk was. Hij werd onderscheiden met de eerste prijs, de opera-prijs en de prijs voor de beste vocalist van het concours. John Wiles (eveneens als Carey uit Ame rika afkomstig) maakte indruk met zijn grote stem, maar kon toch het peil van zijn landgenoot niet bereiken. Hij kreeg een tweede prijs, evenals de naar Canada geëmigreerde Nederlander Hendrik Smit, die in dit milieu een prijzenswaardige posi tie kon veroveren. De Pool Ryzzard Lisiec- ki, die wat ruw en stug zong, werd be loond met een eervolle vermelding. DES AVONDS reikte burgemeester Lam- booy van Den Bosch de prijzen uit. In een toespraak die hij daaraan vooraf liet gaan, noemde de magistraat de zin voor kunst, zoals die in Den Bosch in de loop der eeuwen aan de dag is getreden en die zich nu weer uitte in de belangstelling van het internationale vocalisten concours. Als artistiek leider van de Nederlandse Opera sprak de heer Frans Vroons tot Thomas Carey woorden van bewondering. Hij in viteerde de zanger om als gast op te tre den in enkele voorstellingen van de Neder landse Opera in rollen naar eigen keuze Tenslotte reikte Wouter Paap na een geestige toespraak namens de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst aan de Nederlandse sopraan Marie Jacqueline Magnee de Toonkunst-aanmoedigingsprijs uit, een onderscheiding, die de prijswin- nares van dit concours Karin Ostar in 1957 werd toegekend. VERLEDEN JAAR had het Amsterdam se Arti et Amicitiae nog de najaarsten toonstelling in drieën gesplitst om de leden de gelegenheid te geven met een groep van drie werken voor de dag te komen waar door 't publiek een duidelijker indruk van de persoonlijkheid van de vertegenwoor digden kon krijgen. Dit jaar splitste men de zaak in tweeën, zodat een ieder slechts twee werken kon ophangen. Het naast el kaar exposeren van de werken van één in zender werd zo moeilijk omdat veelal een vervelende symmetrie kan ontstaan. Voor mij is deze vorm veel minder aantrekke lijk dan die van vorig jaar. Voor vele in zenders is er de aardigheid af zelf tevoren een welsprekende groep uit te zoeken. Tot 24 september is dan de eerste groep te zien. Er werd door het subsidie al een en ander verkocht. Wij zijn benieuwd naar het vervolg nu het subsidie voor deze groep op is. Al eerder mochten we constateren dat na het opraken van het subsidie de kooplust bij het publiek over was. Zonder dat men het een belangrijke expositie kan noemen is er toch genoeg dat de moeite waard is. Ik denk in de eerste plaats aan een stilleven (met vaas) van mevr. Joh. Bauer-Stumpff, die op haar hoge leeftijd nog weet te evolueren in haar werk, dat steeds verder uitkomt boven het gegeven, het onderwerp. Direct daarop moet ge noemd worden een aquarel van mevr. B. Westendorp-Osieck, die in sommige delen iets van de grootse eenvoud van aquarel len van Cézanne kreeg, zonder dat overi gens de meester tot voorbeeld werd geno men. Van een W. G. J. Kouwer Boomkens had ik nu zo graag een groep van drie gezien omdat deze schilder nog steeds niet aan een eigen expositie toekwam hoewel hij nu toch een duidelijke eigen manier van zeggen heeft, waarmee hij zal gaan gelden. Van de door tentoonstellingen in onze buurt niet onbekendefiguren noem ik naast de Haarlemmer Boot en de Heem stedenaar Harting, W. G. Hofker, die met tekeningen uit Venetië optreedt, Heynes, vertegenwoordigd met aquarellen, George Rueter om een bijzonder mooi kinderpor tretje en de beeldhouwer Nic Jonk om zijn hele inzending. Bewijst David Schul man met zijn „Dooiweer, Blaricum" d Gooise traditie levend te hebben kunnen houden, met een lief schilderijtje uit Thorn leert ons ook Knip dat men toch moeilijk kan beweren dat een bepaalde wijze van zien tot een overwonnen verleden behoort, Verder viel me nog op een portret van de hand van de beeldhouwer H. van Leeuwen een kinderportret van W. J. van de Kerke vakantiewerk van J. Sjollema en Th. Swa gemakers, een even aan Daumiers schil derijen herinnerend werkje van K. Löb etsen van D. van Luijn, een mooi gezicht op de Amsterdamse De Ruyterkade van J. Kuijper en het wonderlijke werk van G. Langeweg. Herdacht worden W. J. Nijs (1902-1961), wiens grafische werk al eens in het Huis van Looy te zien was, en Piet van der Hem (1885-1961), de wat al te geroutineer de portretschilder wiens vakmanschap toch altijd respect zal afdwingen. Advertentie D De overval die de Friese knokploegen op 8 december 1944 uitgevoerd hebben op het huis van bewaring te Leeuwarden is het onderwerp van de volgende speelfilm die Bert Haanstra zal maken in samen werking met de producent Rudolf Meyer. Het scenario van „De overval" is aan de hand van authentieke gegevens geschre ven door dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. De Belgische nationale radio zal op 1 oktober beginnen met FM-uitzendingen. In totaal zullen op deze datum zeven zen ders in de lucht komen, drie voor de Ne derlands-talige en vier voor de Franstalige uitzendingen. De zenders zijn zo opgesteld dat de FM- uitzendingen in de eerste plaats goed kunnen worden ontvangen in streken, waar de ontvangst van het nationale program ma via de gewone zenders door bijzondere omstandigheden wordt bemoeilijkt. Dit is onder meer het geval in de Belgische kuststreek en in het gebied ten zuiden van Luik. De eerstkomende jaren zullen verdere FM-zenders in gebruik worden genomen, doch het zal nog geruime tijd duren voor dat de FM-uitzendingen in geheel België goed kunnen worden opgevangen. De volgende maand zal de B.R.T. ook beginnen met het „derde programma", dat 's-avonds na acht uur in de lucht zal komen (tot middernacht) en dat gewijd zal zijn aan klassieke muziek en letter kundige werken. Het „derde programma" zal over de FM-zenders worden uitgezon den en niet in geheel België kunnen wor den ontvangen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, gesprek. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.30 Gram. 10.30 Lichte muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Zangrecital. 11.35 Lichte muz. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Voorde landbouw. 12.30 Land-en tuinb.meded. 12 33 Sporten prognose. 12.50 Draai- orgelmuziek. 13 00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Amus.muz. 14.00 Kamermuz. 14.35 Boekenschouw. 14.55 Gram 15.05 Liedjes en Koek en ei, hoorsp. VARA: 16.00 Muzik. lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Metropole-orkest en solist. 17.30 Orgelspel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muziek. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nwa. 20.05 Zo begon de toekomst, klankb. 20.50 Euro pa één, gespr. VARA: 21.00 Spaanse zigeunermuz. 21.25 Licht progr.' 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 De tijd in de hand, lezing. 22.50 Dagsluiting. VARA: 23.00 Social, nieuws in Esperanto. 23.10 Vergelijkenderwijs, muzikaal ge sprek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m 7.00—24.00 NCRV. NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgenwijding. 10.45 Pianorecital. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Koorzang. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-ork. 13.45 Gram. 14.00 Musette-ens. en sol. 14.25 Gram. 15.00 Idern 15.35 Blaasork 16.00 Duizendschoon, praatje. 16.15 Kamermuziek. 16.45 Gram. 17.00 Vocrdr. 17 20 Vocaal ens. 17.40 Beurs ber. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Harmonie-ork. 18.20 De hangmat. 18.50 Regeringsuitz.: Mensen helpen I, klankb. over een algemeen maatschappelijk werk. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huismuziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 19.55 Londens Filharm.- ork. en sol. 21.35 Dameskoor. 22.00 Wijd als de wereld, lezingen. 22.20 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-berichten. 22.40 Muziekwedstr. 23.10 Orgel- improvisatie. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12 35 Lezing. 12.45 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Kamermuziek. 14.30 Un ballo in Maschera. opera. 16.00 Beursber 16 06 Voortz. opera. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Amus muz 18.10 Voordr. 18.20 Voor de sol daten 18.50 Amus.muz. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Holland Festival 1961: Filharm.orkest, koor en sol. 21.30 Kamermuz 22,00 Nieuws. 22.15 Jazz muziek. 22.55—23.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Kunstkron. 20 50 Het Chinese landhuis, TV-spel. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjourn. en weerbericht. AVRO. 20.20 Maandelijkse TV-kron. 21 00 Gevar. progr. 21.5022.15 De andere, TV-spel tdeel 1). NTS: plm. 22.2523.00 Eurovisie: Wereldkamp. Cycle Ball te Sankt Gallen. In een woensdag gehouden vergadering van het bestuur van de stichting Rotter dams Toneel met de heer.Ton Lutz, zijn diens grieven jegens het bestuur, die in de pers tot uiting zijn gekomen, nader be sproken. De heer Lutz blijft het onjuist achten, niet tevoren in het bestuursbesluit tot be noeming van de heren De Vries, Flink en Kip voor het seizoen 1962 te zijn gekend, maar hij heeft anderzijds begrip getoond voor de intenties bij bedoeld bestuurs beleid. Hoewel hij in de vergadering niet op zijn besluit is teruggekomen, wil hij zijn grieven over dat beleid, zoals gefor muleerd in de persberichten van de laatste dagen, terug nemen grieven die voor namelijk gericht waren tegen wat de heer Lutz noemde „gebrek aan openhartigheid van het stichtingsbestuur alsmede van de heer Rob de Vries".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13