Als bijdrage tot voorkomen van nieuwe wereldoorlog Nehroe verheft zijn stem in Moskou tegen oorlog Boekhouder bekent moord in Sprang-Capelle Indonesiërs diep over resultaten teleurgesteld van Belgrado Washingtonse reis is voor Soekarno een troostprijs HET WEER ,,'t binnenhuis" Uiterste krankzinnigheidzegt hij Bejaarde broers werden met een gewicht van twee kilo neergeslagen voor 'n gezellig „thuis" ejoreijöuvuy. Indonesische marine brengt zeesleper „Noordholland" cp r Nehroe in Moskon Het woord is aan DAGBLAD VOOR V ELSE N - IJ M IDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Zuidmolukken richten zich tot Belgrado Vierde explosie Radio-activiteit -:-vy - .smm Moordenaar moest geleend geld terugbetalen Nog buiig Aan het strand: permanente meubelexpositie V REGEN- EN TWEEDJASSEN In de krant van heden: Sport 19 46e JAARGANG NUMMER 259 DONÓERDAG 7 SEPTEMBER 1961 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur; Jo» L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden:J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Lichtenberg: De tijd heelt bijna alle wonden; ge kwetst vertrouwen is een van de won den, die meestal ongeneeslijk zijn. Premier Nehroe van India, die door de neutralen in Belgrado belast is met een boodschap aan Kroesjtsjev, zit op de foto aan de conferentietafel. Nehroe heeft de boodschap meegekregen om de Russische leider te bezweren geen oorlog te ontketenen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. De zeesleper Noordholland, afkom stig uil IJmuiden, is op weg naar een Grieks schip dat noodsignalen had uit gezonden door de Indonesische marine opgebracht en aan de ketting gelegd. Het schip bevond zich binnen de Indo nesische wateren. Vanmorgen had een onzer verslaggevers een kort gesprek met de vrouw van de kaoitein van de Noordholland, die zei: „Eet leek alsof ik er een voorgevoel van had. Ik heb verscheidene malen opgebeld omdat ik zenuwachtig was". Dit vertelde van morgen mevrouw Edelenbosch, de vrouw van de 35-jarige kapitein van de sleper „Noordholland" in haar woning aan de IJmuidense Oranjestraat. „Ik wist het ook pas gistermiddag. Ze waren op de thuisreis. Na acht maanden varen zouden ze in oktober hier zijn. Maar ja Kapitein Edelenbosch vaart reeds dertien jaar en is zijn loopbaan op zee begonnen als matroos onder de gage. „Nooit", vertelde zijn vrouw, „heeft hij schipbreuk geleden of een ongeluk op zee gehad. Maar nu kan ik alleen maar afwachten wat er gebeurt, al hoop ik dat het niet te lang duurt, ook niet voor hem". En ze wees op haar vierjarig zoontje, dat ziek op de divan lag. De volgende IJmuidenaren behoren tot de bemanning van de sleper „Noordhol land". Dit zijn: de kapitein O. Edelenbosch, derde werktuigkundige J. Weber, elektri cien A. Ruijter, olieman W. van Wijk, koksjongen R. Basjes, matroos J. Hand- graaf, matroos O. G. G. van Wolferen, dek jongen A. Hartenhof, runner W. Middel koop, runner P. de Kier en runner H. van Loon. (Vervolg op pagina 2) IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 't ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. De Zuidmolukse vertegenwoordiging in Nederland heeft meegedeeld dat zij „de Indonesische koloniale bezetting en on derdrukking van de Zuid-Molukken" onder de aandacht van de conferentie in Belgra do heeft gebracht. Zij verklaarde dat „naast de oplossing van andere koloniale zaken ook deze kwestie spoedig behoort te worden opgelost". MOSKOU (Reuter) - De Russische de atmosfeer trekken. Men vreest dat op miniem- rvecirW Krnesifsiev zeOt in die datum de lucht honderd maal meer minister-president, Kroesjtsjev, zegt m radio_activiteit zal bevatten. Kort geleden een boodschap tot de Pugwash-conte- bleek deze tot 0 05 van een eenheid te rentie van natuurkundigen dat de Sov- zjjn gedaald, maar na de serie Russische jet-Unie met bezwaard hart en grote proeven kan het stijgen tot 5 eenheden. spijt heeft besloten tot hervatting van Dlt ls n°S steeds geen groot gevaar en 1 TT- "jals het gedurende de dagen, dat de radio- proeven met kernwapens. Hij voegde er activiteit het hoogst is, niet regent, zijn echter aan toe ervan overtuigd te zijn de gevolgen vrijwel nihil. Blijken de Rus dat deze maatregel zal bijdragen tot het sen een serie „vuile" proeven te hebben voorkomen van een nieuwe wereldoor- I genomen, dan zou het in Londen nodig kun- log. De zevende Pugwash-conferentie over ontwapening, internationale veilig heid en samenwerking van natuurkun digen begint zondag te Washington. Volgens Kroesjtsjev wordt in het cen trum van Europa licht ontvlambaar mate riaal opgehoopt dat op elk ogenblik kan ontbranden en tot een derde wereldoorlog kan leiden, tenzij de krachten van de vre de vastbesloten maatregelen nemen. In deze sfeer heeft de Sovjet-Unie onlangs maat regelen genomen tot versterking van haar defensie, waaronder het besluit tot hervat ting van de proeven met kernwapens. De Sovjet-Unie blijft een vredelievende poli tiek voeren, aldus Kroesjtsjev. WASHINGTON (Reuter-A FP) De Amerikaanse Commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt dat woensdagochtend in de Sovjet-Unie een vierde kernwapen in de dampkring tot ontploffing is ge bracht. Deze proef werd ten oosten van Stalingrad genomen. De kracht was ge ring tot middelmatig. Radio-actieve neerslag van de nieuwe se rie Russische kernproeven is door het sta tion voor het vaststellen der radio-activi teit in Anchorage (Alaska) ontdekt. Dit heeft de Amerikaanse minister van Open bare Gezondheid Rubicoff meegedeeld. De radio-activiteit was 35 maal het dagelijks gemiddelde voor augustus. Britse geleerden hebben volgens onze correspondent berekend dat de eerste ver hoogde radio-activiteit op 20 september in Londen kan worden waargenomen en in Nederland vermoedelijk dezelfde dag of een dag later, omdat de radio-actieve deel tjes via het Amerikaanse continent door nen zijn om voedsel af te dekken. Het grootst is het effect van radio-activiteit door het in de grond dringen van de radio actieve deeltjes en de besmetting van plan ten. De hoeveelheid die de mens inademt, is te verwaarlozen. MOSKOU (UPI) Het officiële Russi sche persbureau Tass heeft woensdag slechts een gedeelte van het in een ver klaring van het Witte Huis aangekondigde Amerikaanse kernbesluit bekendgemaakt. Tass verklaarde dat „de Verenigde Staten blijkens een verklaring van het Witte Huis" de kernproeven ondergronds en in laboratoria zouden hervatten, maar ging voorbij aan de rest, waarin een beroep werd gedaan op de Sovjet-Unie om het Amerikaanse voorbeeld te volgen en zich te onthouden van het nemen van proeven met kernwapens in de atmosfeer. Het par tijorgaan Pravda heeft woensdag een ver slag uit Washington gepubliceerd, waarin wordt beweerd dat Amerika eerder dan de Sovjet-Unie een besluit had genomen om de proeven met kernwapens te her vatten. LONDEN (UPI) Het hoofd van de Britse delegatie op de kernstopconferentie in Genève, David Ormsby-Gore, heeft in een interview voor de B.B.C. gezegd, dat het besluit van de Sovjet-Unie om de proe ven met kernwapens te hervatten, „een weloverwogen politieke daad" was om het Westen onder druk te zetten en te dwin gen een compromis over Berlijn te aan vaarden. (Reuter) Het Amerikaanse besluit om ondergrondse en laboratoriumkernproeven te hervatten is „volkomen begrijpelijk", zo heeft het Britse ministerie van Buitenland se Zaken bekendgemaakt. Een woordvoer der voegde hieraan toe, dat Groot-Brittan- nië „voor het ogenblik" geen plannen heeft voor een hervatting van kernproeven. Het Britse blad The Guardian is van me ning dat Kennedy te vroeg heeft besloten de kernproeven ook te hervatten. Hij had volgens het blad moeten wachten tot de UNO-Assemblee bijeen was. Amerika had dan als onschuldige partij voor het wereld forum kunnen verschijnen. Nu lijkt het een daad van paniek, aldus het blad. WASHINGTON (Reuter) John McCone, de voormalige voorzitter van de Commis sie voor Kernenergie, die op hervatting van de ondergrondse kernproeven heeft aange drongen, heeft verklaard dat het in de toe komst misschien nodig zal zijn enige proe ven in de ruimte uit te voeren. ft Moskou (Reuter) De Indische pre mier Nehroe, en de Ghanese president NKroemah. hebben de Russische minister president Kroesjtsjev, woensdag het be roep van de niet-gebonden landen overhan digd, waarin wordt aangedrongen op on derhandelingen met president Kennedy. De besprekingen, die „in een warme en vriendschappelijke atmosfeer werden ge houden," hadden „zekere dringende inter nationale vraagstukken en de verdere ont wikkeling van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Idia" tot onderwerp, aldus meldde het Russische persbureau Tass. Later aan een diner zei premier Nehroe dat 't ontketenen van een oorlog „de uiter- I ste krankzinnigheid" zou zijn. „Thans, nu I elk land zozeer de gelegenheid heeft voor werk en nog niet bestudeerde mogelijkhe- i den heeft van ontwikkeling, zou het onlo gisch, onredelijk, ongerechtvaardigd en ronduit dwaas zijn een oorlog te begin nen," aldus Nehroe. Hij verklaarde dit in antwoord op een toespraak van Kroesj tsjev waarin deze had gezegd: „als de toe stand in de wereld alleen van ons en de andere vredelievende landen afhing, zou cr geen oorlogsgevaar bestaan." Premier Nehroe en president NKroemah die uit Belgrado kwamen werden op het vliegveld begroet door Kroesjtsjev en an dere Russische partij- en regeringsleiders (Reuter en UPI) Nehroe heeft van morgen een geheim onderhoud gehad met Kroesjtsjev. Het was een „brede en open hartige gedachtenwisseling" over inter nationale kwesties en problemen, die de ontwikkeling van de Russisch-Indische samenwerking betrekken, aldus Tass Het gesprek werd bijgewoond door de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko, de vice-premier Kosygin en an dere Russische functionarissen. Volgens diplomatieke zegslieden is een gunstig antwoord te verwachten van Kroesjtsjev op het verzoek een persoon lijke ontmoeting met president Kennedy te houden. Voor morgen moet echter geen officiële verklaring over het onderhoud van de premiers tegemoet worden gezien. Na urenlange verhoren op het bureau van de rijkspolitie te Kaatsneuvel heeft de 25-jarige boekhouder M. van der S. uit Sprang gisteravond bekend de beide broers A. en H. van Zeist vrijdagavond te hebben vermoord in hun boerderijtje in Sprang-Capelle. Van der S. was naar dit bureau overgebracht teneinde het verhoor te doen plaatsvinden buiten de door een stroom van geruchten nogal gespannen atmosfeer van Sprang-Ca pelle. waar de slachtoffers juist gister middag zijn begraven. De plaats waar de verdachte werd vastgehouden heeft de justitie om dezelfde reden geheim gehouden. Ruim 24 uur vóór de bekente nis was Van der S. gearresteerd. Om kwart voor elf gaf Van der S„ ten overstaan van de substituut-officier van justitie mr. J. Booster uit Den Bosch -in de districtscommandant van de rijkspoli tie te Tilburg tenslotte toe, de moord ge pleegd te hebben. Tot diep in de nacht is daarop het verhoor voortgezet. De moordenaar heeft verklaard, tot zijn daad te zijn gekomen omdat hij van de gebroeders Van Zeist enkele honderden guldens had geleend, die hij vrijdagavond zou moeten terugbetalen. Als dat niet ge beurde zouden de broers daar bekendheid aan geven. Vrijdagavond ging Van der S. naar de broers om hen er toe te bewegen geen ruchtbaarheid aan de zaak te geven. Hij had een gewicht van 2 kilo uit de Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen enkele buien, afgewis seld door opklaringen. Krachtige tot matige noordwestelijke wind. Kouder. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen koel met minder buien en wat meer opklaringen en een matige noordwestelijke wind. Middagtem- peratuur 16 a 17 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Na tijdelijke ver betering tegen het weekeinde op nieuw depressie-activiteit. Nog steeds vluchten Oostberlijners naar het Westen. Op de foto ziet u een grootmoeder met haar dochter en twee jarige kleinzoon die uit het raam zijn gesprongen in een soort van vang zeil. Heelhuids bereikten ze de veilige zone. Advertentie naar julianapark 58 - 60 - 62 - Haarlem telefoon 54530 1e en 2e etage vrij te bezichtigen (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) BELGRADO, 7 september. De 'oslavische hoofdstad trekt haar kpak weer aan, het conferentiefeest I is afgelopen, de vlaggen komen naar beneden, de staatshoofden vertrekken. Nehroe en NKroemah zijn al naar Mos kou, dragers van een brief van de con ferentie, waarvan maarschalk Tito van daag een kopie overhandigde aan de Russische en de Amerikaanse ambassa deur. President Soekarno zal de brief in Washington bestellen. De tekst zal in grote lijnen overeenkomen met het vredesappèl, dat de conferentie gisteren al uitstootte. De Washingtonse reis is voor Soekarno de troostprijs voor wat men moeilijk an ders dan een diplomatieke nederlaag kan noemen. Van alle concrete voorstellen, die hij in zijn rede heeft gedaan, is maai dan ook met geen enkel woord in het slotcommuniqué gerept. De president, die met een delegatie van 51 man naar Bel- j grado kwam rest slechts de overweging, dat hij zijn nederlaag met anderen deelt: gastheer Tito en Ghana's N' Kroemah kre gen evenmin een voet aan de grond tegen over de gematigde coalitie van Nehroe en Nasser. De bitterste pil voor de Indonesische delegatie, die gisteren met zeer lange ge zichten door Belgrado liep, was dat Nieuw- Guinea geen plaats kreeg in het slot communiqué. Het Werd in feite door de conferentie ondergebracht in de categorie van niet-brandende problemen. De Indo nesiërs gaven te kennen, dat Soekarno zijn staatsmanschap had getoond door niet „door te drukken" en zo ook de mogelijk heid van een bilaterale regeling met Ne derland open te houden. Dit is een zwak argument: een oproep van de conferentie Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTFRDAM TEL. 273596 tot gezagsoverdracht zou de Indonesische onderhandelingspositie tegenover Neder land alleen maar kunnen versterken. De ironie van het geval is de Indone siërs overigens niet ontgaan. Op het mo ment, dat de Nederlandse fermheid inzake Nieuw-Guinea barsten begint te vertonen en zelfs de rechtse Nederlandse pers op onderhandelingen begint aan te dringen slaagt een delegatie van 51 man, die een land van 92 miljoen mensen vertegen- woordigt, er niet in Nieuw-Guinea ver meld te krijgen op een anti-kolonialisti sche conferentie. De Indonesiërs hebben het diplomatieke spel slecht gespeeld. Soekarno kwam met oplossingen voor alle internationale pro' blemen, maar vergat dat die gevaarlijke parallellen voor zijn eigen zaak inhielden, Wanneer men inzake Duitsland de status quo van de splitsing tot een principe ver heft, dan zijn de Arabieren, die aan Palestina of Mauretanië denken, niet opgetogen. In het warnet van onderlinge belangen tegenstellingen der neutralen heeft Soe karno steeds aan de verkeerde eindjes getrokken en zoals een Egyptische journalist discreet opmerkte zijn per- oon wekt onvoldoende sympathie om over olitieke bezwaren tegen hem heen te 'appen. Of Soekarno's onnodige falen in et Nederlandse belang is, zal overigens letwijfeld worden door degenen die me nen dat dit belang het best gediend is door het uit de wereld helpen van de kwestie- Nieuw Guinea. winkel van zijn tante in zijn zak gestoken met de bedoeling er mee te slaan als men niet tot overenstemming kon komen. Toen Van der S. duidelijk werd, dat de broers hun voornemen zouden uitvoeren en er niet verder te onderhandelen viel is hij met het gewicht gaan slaan. De beide broers waren in de kamer toen dat gebeurde. Eerst werd H. van Zeist het slachtoffer. Daarna werd A. van Zeist, die de gang inliep, door van der S. van het leven beroofd. Hij is vervolgens bij een van de slachtoffers gaan zoeken naar een portemonnaie. Behalve een portemonnaie vond hij ook een portefeuille, waarin en kele honderden guldens zaten. Van der S. nam deze mee. Een geldkistje met 5000 dat voor het grijpen stond, liet hij staan. De portemonnaie en de portefeuille heeft hij later in een greppel gegooid in de om geving van het boerderijtje. Volgens de substituut-officier van Justi tie toonde Van der S. veel spijt van zijn daad. Slachtoffers begraven De beide slachtoffers van de moord zijn gistermiddag op de algemene begraafr plaats in Sprang begraven, onder een be langstelling zoals het 6200 zielen tellende plaatsje nooit gekend heeft. Duizenden uit Sprang en Capelle en uit de omgeving dromden bij de ingang van de begraaf plaats samen. In de volle aula was de gehele familie van de overledenen aanwe zig, alsmede vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. De rouwdienst werd ge leid door de hervormde predikant van Sprang, ds P. J. Bos, die naar aanleiding van enkele woorden uit Johannes 14 op riep tot bezinning. Burgemeester M. van Prooi jen betuigde namens het gemeen tebestuur de familie zijn medeleven. De heer Van Prooijen hoopte, dat de da der zijn straf niet zou ontgaan en bracht dank aan de justitie en de rijkspolitie voor hun ijver bij het opsporingswerk. Op de begraafplaats sprak ds. Bos op nieuw. Hij legde de nadruk op de troost die het woord Gods kan betekenen in droe ve dagen en besloot zijn toespraak me een oproep tot gebed voor de dader var deze dubbele moord. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws .....3, 11 Op en om het Binnenhof4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 In de Vishal eri op zee7 Horen en Zien13 Kunst 13 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Aanslag. Leden van het buiten de wet ge stelde Ierse Republikeinse Leger hebber vanmorgen vroeg het kantoor van de Britse douane in Tullydonnell, precies over de grens in Noord-Ierland, opge blazen. 5

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1