Indonesische marine legt Nederlandse sleper „Noord Holland" aan de ketting AGENDA VELPO en bondig W erkgelegenheidsprobleem van Antillen niet onoplosbaar Ons land telde in augustus ruim 22.000 werklozen Sleepboot kwam in noodverkerend Grieks vrachtschip te hulp Vijfdaagse werkweek voor de schoenmakers Welke Nederlandse moeder Rapport van Nederlandse missie Autobus tegen boom; zestien gewonden Koud weer Wil deze moeder zich bekend maken? r DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1961 2 Misverstand over grens van Indonesische wateren Op thuisreis Grens niet duidelijk In 1960 wèl vergunning Haarlem Beverwijk Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever Kind overleden na val van 15 meter *V: -S (Van onze Amsterdamse redacteur) De Indonesische marine heeft de zeesleepboot „Noordholland" van Bureau Wijs muller te IJtnuiden opgebracht en aan de ketting gelegd, omdat het schip binnen de Indonesische wateren op weg was naar een Grieks schip, dat noodsignalen had uitgezonden. De sleepboot is naar een eiland in de Riouw-archipel gebracht, waar de officieren in een hotel zijn ondergebracht en de bemanning op het schip dient te blijven. Het incident heeft zich reeds vrijdag voorgedaan en als een vertegenwoor diger van de Indonesische marine hiervan niet gisteren tegenover een verslaggever van A.P. in Djakarta melding had gemaakt, zou niemand de „Noordholland" voor lopig hebben gemist. Niemand, behalve uiteraard de rederij, n.v. Bureau Wijsmuller, dat gisteravond heeft medegedeeld zondag onofficieel op de hoogte te zijn gesteld van het feit dat het schip door een Indonesisch patrouillevaartuig was opgebracht. Men heeft sindsdien echter gezwegen om te trachten via de beperkte kanalen die er sinds het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland len Indonesië openstaan, op de hoogte te komen van de juiste toedracht en maatregelen te nemen om de sleepboot vrij te krijgen. Pas in de loop van gisteren zijn de familie leden van de uit 26 koppen bestaande bemanning van de „Noordholland" van het gebeuren in kennis gesteld. De directie van Bureau Wijsmuller stelt, dat, hoewel voor het bergen van schepen in de Indonesische wateren een vergun ning vereist is, men de kapitein van de „Noord-Holland" niet ten kwade mag dui den dat hij aan zijn internationale verplich ting, hulp te verlenen aan in nood verke rende schepen en opvarenden, voldoet. Bij het verzaken van deze plicht maakt hij zich bovendien schuldig aan een strafbaar feit. Niettemin geeft de rederij toe dat er een misverstand heeft bestaan over de grens van het Indonesisch gebied. Het be richt uit Djakarta vermeldt dat de Indo nesische consulaire ambtenaren in Singa pore de gezagvoerder van de „Noord- 'holland" hadden gewaarschuwd buiten dit gebied te blijven, maar deze waarschu wing werd in de wind geslagen. N.V. Bu reau Wijsmuller zegt hierop: „Op ons kantoor hebben wij niets van een derge lijke waarschuwing vernomen. We heb ben ook geen reden aan te nemen dat de gezagvoerder een waarschuwing heeft ont vangen. Indien dit wel zo was zou hij zeer zeker, indien geen direct gevaar voor de opvarenden van het Griekse schip bestond, zijn bergingswerk tijdelijk hebben ge staakt in afwachting van het verlenen van de vergunning. Voor alle zekerheid is hem hierop nog gewezen vóór hij met de ber ging begon." De „Noord-Holland", een dieselelektri- sche zeesleepboot met een vermogen van 2600 p.k. was op de thuisreis van de Ja panse haven Onomichi naar IJmuiden. Het schip was twee jaar weggeweest, in welke periode het oude vliegdekschepen van Amerikaanse havens naar sloopwer- ven in Japan en Hongkong bracht. De hui dige bemanning, onder commando van de 35-jarige kapitein O. Edelenbosch uit IJmuiden, was in maart van dit jaar per vliegtuig naar Japan gebracht om de vo rige bemanning af te lossen. De thuisreis werd gemaakt zonder sleep via de Zuid-Chinese Zee en zou vervol gens yia de Indische Oceaan en het Suez- kanaal gaan. Op 29 augustus voer de „Noord-Holland" in de met kleine eiland jes bezaaide straat van Singapore, toen zij het 5654 ton metende Griekse vracht schip „Georgios Tsavliris" passeerde, dat geladen met fosfor op een rif was gelo pen, dat deel uitmaakt van het tien mijl ten zuiden van Singapore liggende eilandje Nipas. Kapitein Edelenbosch meldde dit aan het hoofdkantoor te IJmui den, terwijl hij de Griekse kapitein aan bood diens schip te bergen op basis van Lloyds open form „No cure no pay". Toen dit bericht op de telex in IJmuiden bin nenkwam, werd de directie van Wijsmul ler tegelijkertijd dbor de reder van de „Georgios Tsavliris" uit Londen opgebeld met de vraag of er een sleepboot in de omgeving was en zo ja, of deze dan „standby" (in de buurt) kon blijven. De reder van het Griekse schip zou zijn kapi tein instrueren om de hulp van de „Noord Holland" op genoemde basis te accepte ren. Dit speelde zich dus af op de 29ste augustus. In een verklaring, die Wijsmuller in overleg met de assuradeuren van de „Georgios Tsavliris" en de „Noord-Hol land" heeft opgesteld, werd gisteravond gezegd „Aangezien op dat moment nog niet duidelijk was of Poeloe Nipas binnen de Indonesische of binnen de Britse wa teren lag en bovendien van IJmuiden uit niet kon worden vastgesteld of de beman ning van het Griekse schip zich al of niet in levensgevaar bevond, werd door de di rectie van Wijsmuller aan kapitein Ede lenbosch opdracht gegeven om „standby' te blijven en zo nodig hulp te bieden. Toen later (op 1 september) bleek dat de be wuste positie inderdaad binnen de territo riale wateren van Indonesië was gelegen, werd door het Bureau Wijsmuller onmid dellijk de voor de berging noodzakelijke vergunning te Djakarta en via de verte genwoordiger van het bureau te Singapo re bij de Indonesische consul-generaal al daar aangevraagd. Tot dusver is hierop nog geen antwoord ontvangen. Op 3 sep tember bereikte het bureau Wijsmuller on officieel namelijk via de kapitein van de Griekse vrachtboot het bericht dat de „Noord-Holland" door een Indonesisch patrouille-vaartuig was opgebracht. Inmiddels is de bergings-inspecteur van Wijsmuller, de heer B. Gatersleben, die in Calcutta verbleef, naar Singapore ge vlogen, vanwaar hij telefonisch kontakt met kapitein Edelenbosch heeft gehad Volgens de kapitein zou de bemanning zich in goede welstand bevinden. Desgevraagd deelde een vertegenwoor diger van het Bureau Wijsmuller ons me de, dat de „Noord-Holland" op de „Geor gios Tsavliris" had vastgemaakt en dat de berging dus in feite reeds was begon nen. Is de kapitein, die in onzekerheid zou verkeren over de grens van de Indonesi sche wateren die op zijn zeekaart niet zou zijn aangegeven buiten zijn boekje gegaan? De rederij zegt: „Kapitein Ede lenbosch kennende, kunnen wij dat niet aannemen. Hij moet gegronde redenen hebben gehad om het schip vast te ma ken. Bijvoorbeeld doordat de weersom standigheden de opvarenden van het ge strande schip in levensgevaar hadden doen verkeren en langer uitstel niet ver antwoord was". Volgens de rederij was er in de wijde omgeving geen andere zeesle per, die het Griekse schip hulp zou kun nen bieden. De dichtsbijzijnde sleepboot was de „Golden Cape" uit Hongkong, die 2000 mijl uit de buurt was. Heeft de In donesische marine door het opbrengen van de „Noord-Holland" dan de „Georgios Tsavliris", een in nood verkerend schip, aan zijn lot overgelaten met alle risico voor de bemanning? „Ja", aldus het Bu reau Wijsmuller. „Een schip dat aan de grond zit, verkeert altijd in nood. Zeker in dit tropische gebied met de daar heer sende weersomstandigheden kan men stel len, dat de bemanning van een gestrand schip in gevaar is". Of de bemanning van de „Georgios Tsavliris" inmiddels door een ander schip van boord is gehaald, is niet bekend. De „Noord-Holland", die een waarde vertegenwoordigt van drie miljoen gulden, heeft reeds eerder in de Indonesische wa teren geopereerd. Toen de sleepboot eind juli 1960 in Singapore was, kreeg het een bericht dat de Panamese boot „Metropo litan" op de kust van Sumatra aan de grond zat. Onmiddellijk werd aan de In donesische consul-generaal in Singapore toestemming gevraagd om voor de berging uit te varen. De vergunning werd toen zonder verwijl verleend. De „Noord-Hol land" slaagde er in het schip vlot te krij gen en naar Singapore te brengen. In zoverre wijkt het recente geval van het vorige af, dat de „Noord-Holland" thans van 29 augustus tot 1 september bij het Griekse schip „Standby" heeft gele gen en in deze periode heeft vastgemaakt, terwijl pas op 1 september, dezelfde dag dat het schip werd opgebracht, vergunning tot de berging is aangevraagd. Gezien het tijdverschil met Indonesië van 7 uur, moet het vooralsnog niet uitgesloten worden ge acht dat de aanvraag van de vergunning plaatshad nadat de „Noord-Holland" reeds was opgebracht. Het bureau Wijsmuller ontkent ten stel ligste dat er met de Nederlandse regering overleg plaats heeft over het incident. Wel zou Buitenlandse Zaken Wijsmuller van het gebeuren op de hoogte hebben gesteld. Omdat de „Georgios Tsavliris" eigendom is van een Engelse maatschappij, die on der Griekse vlag vaart, wordt door de assuradeuren van het Griekse schip en c Cinema Palace: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Pygmalion", a .1. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.30 u., dinsdag 14 en 20 u.: „Susanne", 18 j. Lido Theater: 19 en 21.15 u.: „Beat girl", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u„ zon dag ook 16.15 u.: „Eddie kent geen par don", 14 j. Luxor Theater: 19 en 21.15 u.: „Door braak", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „De bende van de zwarte hand". 18 j. Minerva Theater: 20.15 u.: „Gaslicht", 18 j. Rembrandt Theater: 19 en 21.15 u.: „Kapo", 18 j. Van vrijdag af 14. 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Het zwarte schaap", 14 j. Roxy Theater: 19 en 21.15 u.: „De slavin van Haroea", 14 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Tussen kogels en granaten", 14 j. Studio Theater: 19 en 21.15 u.: „Brief encounter", 18 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het zevende zegel", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): 20 u.: „Het meisje zonder pyjama", a.l. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „Morgen zijn zij volwassen", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal (Grote Kerk): Tot 17 sept. ex positie „Van Spin tot Spoetnik". Dagelijks 1317 en 2022.30 u„ zaterdag 10.3022.30 (zondag gesloten). Vishal: tot 11 okt. expositie van tekenin gen en aquarellen van Herman Kruyder. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland) Tot 1 okt. expositie van werken van J. J. Doeser, 917 u. ma., wo. en vr. ook 18 20 u. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 16 sept. expositie van aquarel len en tekennigen van Van Looy en tijd genoten 1017 u„ zondag 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 okt expositie van te keningen van Poppe Damave. Dagelijks 1022 u. (ook zondag). Adventskerk (Aerdenhout)Tot 14 sept expositie van schilderijen, beeldhouwwer ken tekeningen en grafiek van Bob Buys Poppe Damave, Nico Jonk en F. Verpoor ten. Dagelijks 10—17 en 19—21 u„ zondag 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem van 1 sept.). DONDERDAG 7 SEPTEMBER Kennemer Theater, Géén voorstellingen Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „The big country". VRIJDAG 8 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur ,Lino in de knel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Geen opgave ontvangen. W. B. Theater: 20 uur: Jacht op een verborgen goudschat". Advertentie Als resultaat van de besprekingen over het rapport, uitgebracht door de commis sie arbeidstijdverkorting van het bedrijfs schap schoenmakerij, hebben de organisa ties van werkgevers en werknemers beslo ten met ingang van 1 september 1961 de vijfdaagse werkweek voor het personeel in de schoenmakerij in te voeren. Het colle ge van rijksbemiddelaars heeft aan dit be sluit inmiddels zijn goedkeuring gegeven In Rotterdam is een 2-jarig meisje, Eli sabeth Willemse uit een raam op de vier de etage gevallen. Het kind had met drie broertjes in een slaapkamer op de vierde etage van de ouderlijke woning in de Wil lem Buytenwechstraat gespeeld en was op de vensterbank geklommen. Daarbij heeft zij de sluiting van het raam geopend, met als triest gevolg dat zij het evenwicht ver loor en vijftien meter lager in de tuin van de buren viel. Na haar overbrenging naar een ziekenhuis is het meisje overleden. Advertentie x is in het bezit van een pakje Molenaar's Kindermeel (of Bordkiaar), waarin zich een brief van de Directie bevindt. En wel op de wijze, als in die brief omschre ven De verpakking en het gewicht van het bedoelde pakje onderscheiden zich op geen enkele wijze van de bekende pakjes Molenaar's Kindermeel of Bordkiaar De brief komt eerst bij gebruik van de inhoud tevoorschijn. Het is mogelijk, dat dit speciale pakje, het 200 000.000ste (ja. tweehonderd- millioenste!) sinds 1888 door Molenaar ge fabriceerd, zich thans nog bij de handel be vindt. Het heeft eerst kortgeleden ons bedrijf verlaten De hieraan verbonden serie ver rassingen verklappen we nu nog met. We geven slechts de goede raad: maak het pakje op normale wijze open; wie die brief vindt» kan zichzelf feliciteren! Directie P. Molenaar en Co's Meelfabrieken N.V. Westzaan. P S. Molenaar's Kindermeel en Bordkiaar: ook voor ouderen gezonde tractaties in allerlei variaties. Snel gaar - Bordkiaar - Molenaar. Recepten zijn op aanvraag gratis verkrijgbaar. Marihuana. De Amsterdamse recht bank heeft een 31-jarige kok en .een 33- jarige zeeman uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar wegens vervoeren van tabak en sigaretten waarin marihuana was verwerkt. Beide in Rotterdam wonende Surinamers werden op 17 juni in Amsterdam aangehouden. Zij hadden de verdovende middelen op een Afrikaans schip in Rotterdam gekocht. Door stroom gedood. In Driel (ge meente Heteren) is de 30-jarige molenaar J. G. Beijer door elektrische stroom ge troffen. Hij wilde een transportband om de poelie van een motor leggen, die ten gevolge van een defect onder spanning stond. De molenaar, vader van twee kin deren, was op slag dood. Hoogleraren. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren aan de rijks universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de nieuwe Franse taal en letter kunde, is benoemd dr. J. A. G. Tans te Haren (Gr.). Voorts is aan deze universi teit benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen, om onderwijs te geven in de technische mechanica, dr. J. A. Sparenberg, wiskundige bij het Nederlands Scheeps bouwkundig Proefstation te Wageningen. Naar Israel. Voor het eerst in de ge schiedenis is een groep pelgrims uit Neder land voor een bedevaartstocht naar Israel vertrokken. De groep omvat 80 rooms- katholieke en protestantse geestelijken, aalmoezeniers en legerpredikanten. die tot 19 september in Israel blijven. Op 18 sep tember vertrekt een tweede soortgelijke groep- De reizen zijn in samenwerking met de hoofdlegeraalmoezenier en de hoofd- legerpredikant georganiseerd door het Bu reau voor Nationale Bedevaarten naar het Heilige Land. Landbouwattaché. Aan ir. H. de Bruin, landbouwattaché bij de Nederlandse am bassade te Caracas, is op eigen verzoek eervol ontslag verleend. Hij is inmiddels in functie getreden bij een zuivelcoöperatie in Amsterdam. Als zijn opvolger is benoemd de heer J. M. Wagenaar, die reeds zijn werkzaamheden te Caracas heeft aanvaard. van de Nederlandse sleepboot via de Griekse en Britse vertegenwoordigingen in Djakarta overleg gepleegd met de Indo nesische overheid. De directie van Wijs muller zegt hierover: „Wij hebben goede hoop dat de pogingen zullen slagen, om dat het gehele gebeuren in feite berust op een ongelukkig misverstand, namelijk de waarschuwing, die kapitein Edelen bosch zou hebben gekregen. Wij stellen niet dat de consul-generaal in Singapore deze waarschuwing niet zou hebben ge geven, doch wel dat de „Noord-Holland" deze niet heeft ontvangen De namen van de officieren van de „Noord-Holland" zijn: kapitein O. Edelen bosch uit IJmuiden, eerste stuurman W. Meyer uit Veendam, tweede stuurman H. van der Tuuk uit Wageningen, radio-tele grafist J. Renkema uit Groningen, eerste werktuigkundige H. Andriessen uit Am sterdam, tweede werktuigkundige P. Roos uit Den Haag, derde werktuigkundige J. Weber uit IJmuiden. 1 (Van onze Haagse redacteur Het handhaven van het bestaande welvaartsniveau op de Nederlandse Antillen en met name op Curacao en Aruba zal slechts mogelijk zijn als alle lagen van de be volking de ernst van de huidige situatie inzien en bereid zijn eraan mee te werken het bestaande werkgelegenheidsprobleem dichter by een oplossing te brengen. Dit wordt gezegd in het thans verschenen rapport van de missie die in maart een bezoek bracht aan de Antillen. De samenstelling van die missie geschiedde onder auspiciën van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers In Nederland. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen daalde in augustus van 24.813 tot 22.641. De bezetting van aanvullende werken daalde verder van 2.195 tot 1.630. Het aantal ingeschreven werk lozen daalde van 22.618 tot 21.011. Het voor seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve steeg met 1.000 tot 34.000. Dit kan, zo deelt het ministerie mede, waarschijnlijk aan toe vallige oorzaken worden toegeschreven. De openstaande aanvragen van man nen daalde van 97.810 tot 91.996 hetgeen voor deze tijd van het jaar een normaal verschijnsel is. Deze ontwikkeling van vraag en aanbod is, zo vermeldt de toelichting, grotendeels het gevolg van dé omstandigheid, dat vele mannelijke jeugdige ingeschrevenen, die dit jaar de school hebben verlaten, emplooi konden vinden in het bedrijfsleven. De ge registreerde arbeidsreserve van jeugdigen daalde met 1.028 tot 2.445; de openstaande aanvragen van jeugdigen daalde met 5.946 tot 31.394. Van het aantal jeugdigen, dat eind augustus als werkloos stond ge registreerd, zal nog een belangrijk deel in september geplaatst kunnen worden. De daling van de geregistreerde arbeids reserve deed zich vooral voor in de be roepsgroepen landbouw, metaal, bouw en losse arbeiders. De stijging van de geregistreerde ar beidsreserve van vrouwen hangt samen met het vergrote aanbod van jeugdigen. De van school komende meisjes plegen zich namelijk iets later op de arbeidsmarkt te presenteren dan de jongens.. Gisteren is een autobus, afkomstig uit Emmen, op de Grote Brink te Rolde ge slipt en tegen een boom gebotst. Zestien passagiers werden gewond, van wie er acht naar ziekenhuizen in Assen en Gro ningen werden gebracht. De chauffeur liep een shock op. Van de gewonden had er één een kaak- fractuur. Enkele anderen braken een been. Voorts werden tal van vrij ernstige snij- wonden geconstateerd. De passagiers Taakten niet in paniek. De bus werd nogal gehavend. Tijdens een in Den Haag gehouden pers conferentie herinnerde de voorzitter van de Nederlandse missie, mr. F. J. F. M. van Thiel, eraan dat de aanleiding tot het bezoek de wens vormde om binnen de nieuwe rechtsorde van het koninkrijk, na Suriname waaraan een industriële missie in 1959 een bezoek bracht, tevens op de Antillen te onderzoeken of er mogelijk heden zouden zijn tot verdere ontwikke ling van Nederlandse industriële activi teiten. Dit mede in verband met de wen selijkheid de economische basis van de Antillen, die voor een groot deel op de ac tiviteiten van de olie-industrie rust, te ver breden. De missie acht het allereerst gewenst dat de drie centrale vakbonden zich met de organisaties van handel en industrie in de beide overzeese rijksdelen beraden over een blijvend contact, bijvoorbeeld door het in het leven roepen van een in dustriële adviesraad. Op die manier zou een hechtere samenwerking dan voorheen kunnen worden verwezenlijkt tussen ver tegenwoordigers van de industrie uit Ne derland, de Nederlandse Antillen en Su riname. Loon- en prijspeil De missie heeft vastgesteld dat het loon- en prijspeil op Curagao en Aruba tot de hoogste behoort van het gehele Caraïbi sche gebied, zij het dat het nabij gelegen Venezuela een nog hoger loonniveau kent. Naar de mening van de missie moet een gang in opwaartse richting van de lonen worden voorkomen. Verdere loonsverho gingen immers zullen op den duur de wel vaart van de bevolking van de Antillen ernstig aantasten, daar hierdoor het vraag stuk van de werkgelegenheid vooral ont staan door ontslagen in de olie-industrie vrijwel onoplosbaar wordt. Industrievestiging In het rapport vestigt de missie er de aandacht op „dat er ongetwijfeld op de Nederlandse Antillen moeilijkheden zijn voor vestiging van industriële bedrijven". Voor zover importvervangende industriali satie wordt beoogd, lijkt het de missie, gezien de huidige importcijfers, niet uitge sloten dat in de sectoren van de confec tie-, schoenen- en souvenirartikelenindus- trie „redelijke mogelijkheden" aanwezig zijn. Wat de vestiging van industriële bedrij ven aangaat, die hoofdzakelijk op export zullen zijn aangewezen, is een nauwkeuri ge analyse van de markten in het omlig gende gebied noodzakelijk. Hierbij moet vooral aandacht worden geschonken aan de hoogte van de invoerrechten, die in dit gebied soms volstrekt prohibitief zijn. Voor de vestiging van exportindustrieën is uiter aard eveneens een associatie van dit rijks deel bij de Europese Economische Ge meenschap van belang. De missie ziet voorts mogelijkheden voor Nederlandse industrieën, die zich toe leggen op export naar het Latijns-Ameri kaanse gebied, om terzakekundige Antil- lianen aan te trekken, die hen hierbij be hulpzaam kunnen zijn. Er bevindt zich op de Antillen een grote groep ervaren koop lieden, zo werd van de zijde van de mis sieleden ter persconferentie nog opge merkt. Ten laatste concludeert de missie een verdere stimulering van het toerisme „stellig mogelijk", en wordt gemeend dat een toeneming van het toeristenbezoek aan deze eilanden er mede toe zal kunnen bij dragen het werkgelegenheidsvraagstuk dichter tot een oplossing te brengen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die vanmorgen bij het Skagerrak was ge legen, trekt langzaam verder naar Zuid- Zweden. Randstoringen van de depressie veroorzaakten vannacht en vanmorgen in ons land flinke buien, die met onweer ge paard gingen. Van gistermorgen 7 uur tot vanmorgen 7 uur viel langs de kust van Noordholland 40 tot 50 mm regen. Met het wegtrekken van de depressie naar het oosten wordt de buiïgheid iets minder. Het blijft echter onbestendig en koud weer. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. SB e. S aS Den Helder regen nw 16 40 Ypenburg zwaar bew. w 15 26 Vlissingen zwaar bew. w 15 16 Eelde regenbui k 16 4 De Bilt onweer wzw 15 13 Twente regen zw 16 9 Eindhoven onweer zzw 15 9 Zd-Limburg regenbui zw 16 -9 Helsinki geheel bew. nno 12 2 Stockholm regen no 13 1 Oslo geheel bew. 0 13 9 Kopenhagen regen zzw 12 Aberdeen motregen nw 13 0 Londen licht bew. w 16 0.2 Amsterdam on weei wnw 16 15 Brussel regenbui wzw 16 16 Luxemburg mist O 15 5 Parijs half bew. wzw 18 0.2 Bordeaux zwaar bew. windst. 22 0 Grenoble zwaar bew. wzw 23 0 Nice half bew. wnw 29 0 Berlijn zwaar bew. z 23 7 Frankfort regen zw 21 5 München regen wzw 19 3 Zürich regenbul wzw 21 8 Genève zwaar bew. wzw 21 1 Locamo mist nno 22 0 Wenen zwaar bew zw 22 16 Innsbruck zwaar bew. windst. 20 11 Athene onbewolkt windst. 29 0 Rome half bew. zzo 29 0 Ajaccio regen O 28 0.1 Madrid onbewolkt windst. 31 0.4 Mallorca onbewolkt windst. 28 0 Lissabon onbewolkt nnw 26 0 Vrydag 8 september Zon op 6.02 uur, onder 19.13 uur. Maan op 4.06 uur, onder 18.42 uur. Maanstanden 10 sept. 03.50 uur nieuwe maan. 17 sept. 21.24 uur eerste kwartier. 24 sept. 12.34 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 september Hoog water 2.13 uur en 14.38 uur. Laag water 10.08 uur en 22.27 uur. Vrijdag 8 september Hoog water 2.53 uur en 15.13 uur. Laag water 10.52 uur en 23.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2